Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΦΥΛΟ?


Recommended Posts

Εμένα μου είπε ο γιατρός άπό την αυχενική το φύλλο και απλώς μου το επιβεβαίωσε στον β΄επιπέδου. Πάντως κάποιοι φίλοι μου είπαν ότι ενώ τους είχε πει στην αυχενική κορίτσι, τελικά ήταν αγόρι. Γι’αυτό και ο γιατρός μου είπε τότε ότι είναι μόνο πρόβλεψη και να μην το δέσω. Πάντως μέσα έπεσε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμενα παλι ο γιατρος δεν μας ειπε γιατι λεει στην στην αυχενικη διαφανεια αυτο που μας ενδιαφερει ειναι να δουμε οτι το μωρο ειναι καλα και οχι να κανουμε εικασιες αν ειναι αγορι ή κοριτσι ...Μας την εσπασε λιγο βεβαια ...

 

Οποτε αν και στην 20η εβδομαδα ειμαστε ακομη στην αγνοια για το φυλο του παιδιου ...

Αλλα μιας και ειναι πρωτο δεν μας πολυενδιαφερει...γερο να ειναι...

το ιδιο και εμενα μου ελεγε :D
5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

Χτες πήγαμε και εμείς για αυχενική διαφάνεια και δυστυχώς δεν μας είπε τι είναι. Αλλά να σας πω την αλήθεια δεν με νοιάζει. Αφου ειναι καλά αυτο μετράει. Βέβαια ο άντρας μου το έχει δέσει ότι ειναι κόρη. Πάντως εμένα δεν έπινε αμνιακό υγρό. Ήταν τόσο ζωήρο που ο γιατρός το κυνηγούσε να το μετρήσει....χιχιχι.

Link to comment
Share on other sites

και εμένα τα ίδια μου είπαν ότι είναι αγοράκι αλλάμε μια μικρή πιθανότητα λα΄θους. Τελικά ήταν. Το θέμα είναι ότι ο γιατρός μου μου το είπε μόνο με την εξέταση των χτύπων της καρδιάς πριν κάνω τον υπέρηχο του α επιπέδου. Οταν τον ρώτησα πως μυ είπε ότι είναι ελαφρώς διαφορετικοί οι χτύποι της καρδιάς του αγοριού πιο δυνατοί. Πάντως΄είναι ωραίο να μην το ξέρεις και να στο πούν την ώρα που θα γεννήσεις. Αυτό θα κάνω στο δεύτερο με το καλό. Φαντάσου να σου πουν να σας ζήσει το .... τι ωά χαρά.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα στην αυχενική διαφάνεια μου λέει: "Τι πιστεύεις ότι είναι;" Της λέω: "Αγόρι" (είχα προαίσθημα, αν και κορίτσι ήθελα). Κι η απάντηση: "Ε, αγόρι είναι" κι είχαμε δίκιο κι οι δυο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΡΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΙ Ή ΚΟΡΙΤΣΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΛΥΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ!!ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΚΑΤΑ 80 % ΚΑΙ ΣΤΟΝ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΛΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΡΙΞΕΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΧΑΡΩ.ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΣΟΥ ΒΡΗΣΚΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΤΡΕΧΟΥΝ! :(:(:( !

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα πανω απο ολα ειναι η υγεια των μωρων μας...

 

 

ολα τ'αλλα ερχονται δευτερα κ ειναι ασημαντα.......

 

 

 

εμενα στην αυχενικη μου ειχαν πει το φυλο....αφου μου ειπαν πρωτα οτι ειναι ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΑΓΟΡΙ.ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΟ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ :lol::lol::lol::lol::lol:

 

και μενα το ιδιο απο την αυχενική αγορι ...σημερα εχω β' επιπεδου και θα δουμε...

 

Καλή επιτυχία κοριτσάκια μας !

 

Και εγω πιστευω πως η Β επιπέδου ειναι η πιο έγγυρη ! :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έμενα στην αυχενική μου είπαν για κοριτσάκι και 2 εβδομάδες μετά σε απλό υπέρηχο δεν φάνηκε να «φυτρώνει» τίποτις…….. :lol::lol: αλλά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος παρά μόνο στο β επιπέδου, έτσι μου είπε και ο γιατρός μου αλλά και ο γιατρός του νοσοκομείου που έκανε τον υπέρηχο.

 

Είχα και μία σιγουριά ότι είναι αγοράκι από την αρχή……τι να πώ …….. περιμένω. Η μητέρα μου πάντως έχει φαγωθεί ότι είμαι αγορομάνα και μου έχει κάνει την καρδιά «περιβόλι» :lol::lol:

 

Μωρέ ας είναι καλά και ας πηγαίνει όπως θέλει στην τουαλέτα……. :twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμένα στην αυχενική μου είπαν κοριτσάκι κατά 80%. Οι περισσότεροι γύρω μου είχαν φαγωθεί ότι περιμένω αγόρι.Κι εγώ να πω την αμαρτία μου είχα μια προτίμηση για αγοράκι. Το β επιπέδου θα μας πει σίγουρα φαντάζομαι.

0KUFp3.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν κι εμένα στην αυχενική 80% κορίτσι είπαν, και στην Β επιπέδου το επιβεβαίωσαν!!! :D:D:D

 

στην β επιπέδου λέει πρέπει να το δουν το φύλο, γιατί εξετάζουν και τα γεννητικά όργανα. εμένα ενώ κουνιόταν συνέχεια είχε τα μπουτάκια της κλειστά -σαν σεμνό κοριτσάκι- και δεν φαινόταν. :lol:

 

Και ο γιατρός το ταρακούναγε σε εκείνο το σημείο με αυτό που τρίβει στην κοιλιά για τον υπέρηχο, μέχρι που το έκανε και άνοιξε επιτέλους τα πόδια!

Τότε "κλικ" το έβγαλε φωτογραφία και μετά με ζουμ το επιβεβαιώσαμε.

 

κορίτσαρος!!!

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αγόρι, η "διάγνωση" του φύλου είναι ευκολότερη.

Στο πρώτο παιδί δεν το λένε με τίποτα. Εμένα στο δεύτερο ρωτούσε η υπερηχογράφος το γιατρό μου κατά τη διάρκεια της εξέτασης: να πω? βλέπω. Εκείνος της έλεγε όχι. Εμείς της είπαμε πες μας, για μας είναι το ίδιο. Και μας είπε: μπορεί να είναι και αγόρι!

Ο γιατρός μου λίγο αργότερα, στην 18η εβδομάδα, μου το επιβεβαίωσε μεν, αλλά μου είπε ότι δεν είναι σωστό να ανακοινώνεις το φύλο από την 13-14 εβδομάδα, είναι πολύ εύκολο να κάνεις λάθος τόσο νωρίς και δεν ξέρεις πώς λειτουργεί το μυαλό πολλών γονέων. Από την πείρα του μας είπε ότι ένας μέλλων πατέρας (τέλος πάντων) παράτησε τη σύζυγο στον υπερηχογράφο όταν του ανακοίνωσαν το φύλο, επειδή δεν ήταν αυτό που περίμενε. Και ο γιατρός έμεινε σύξυλος με την έγκυο μαμά που έβαλε τα κλάματα. Μυαλά...

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευη σε μενα μου ειχαν πει αυχενικη κ α τεστ αγορι αλλα εκανα κοριτσι :!: για να λεμε την αληθεια κατα βαθος κοριτσακι ηθελα

 

Βρε κοριτσια εχω μια απορια!(Μαλλον χαζη απορια ειναι???? :oops::oops: )

Πως μπορουν να κανουν λαθος στην διαγνωση οτι ειναι αγορι?

Πειτε οτι οταν κανουν διαγνωση για κοριτσι "κατι" ειναι καλα κρυμμενο και δεν το διακρινουν!Αλλα "αυτο" που βλεπουν οτι..."προεξεχει"...τι μπορει να ειναι αν τελικα βγει κοριτσι??? :D:D:D

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως λένε ότι είναι ομφάλιος λώρος αλλά με το doppler πλέον ένας έμπειρος εξεταστής το διακρίνει αφού ο ομφάλιος λώρος έχει κυκλοφορία. Το αντίθετο να είναι αγόρι και να το περάσουν για κορίτσι το έχετε ακούσει?Λένε ότι σε μερικά αγόρια τα γεννητικά όργανα αργούν να κατέβουν.

0KUFp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εχω διαβασει οτι μπορεις να καταλαβεις αν ειναι αγορι η κοριτσι απο τους χτυπους της καρδιας του μωρου...Στο αγορι ειναι λιγοτεροι απο 140 το λεπτο και στο κοριτσι περισσοτεροι απο 140 το λεπτο..Δεν ξερω βεβαια αν ισχυει κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το λένε αυτό και ίσως να ισχύει αλλά κάτι τέτοια δεν είναι να τα υπολογίζεις εκατό τοις εκατό. Στο δικό μας πολλές φορές οι χτύποι είναι πάνω από 140, άλλες κάτω απο 140.... αλλάζουν αυτά στα έμβρυα κάθε δευτερόλεπτο μου είπε η γυναικολόγος μου.

Link to comment
Share on other sites

Ευη,κι εγω αρχικα ειχα οχι απλα προτιμηση αλλα εμμονη στο να κανω αγορι.Αν διαβασεις παλια posts μου και τι εγραφα οταν εμαθα οτι εχω κοριτσακι θα φριξεις και θα σκεφτεις σιγουρα τα χειροτερα για μενα!!! Ημουνα για πολλα χαστουκια λεμε!!! Ομως οταν την κρατησα στην αγκαλια μου καταλαβα πολυ καλα γιατι μου εγραφαν οι υπολοιπες κοπελες του forum οτι τα συναισθηματα μου θα αλλαζαν!!! Γι΄αυτο λοιπον γερα να 'ναι κι οτι να 'ναι,κι ας κατουρανε οπως θελουνε!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρια σ ευχαριστω για την πληροφορια.Τελικα μου φαινεται ολα σχετικα ειναι.. :roll: Κι οσο για την joe γελασα παρα πολυ με το τελευταιο σχολιο περι κατουρηματος.. :lol::lol::lol:Παντως σε καταλαβαινω απολυτα για το φυλο του παιδιου γιατι εχω παθει κι εγω μια ψιλοεμμονη με τα κοριτσακια ομως!!.Αν μαθω οτι θα κανω αγορακι σιγουρα θα στεναχωρηθω στην αρχη αλλα πιστευω για λιγο...Μετα θα μου περασει..Ακουγεται λιγο εγωιστικο γιατι τα παιδια δεν ερχονται κατα παραγγελια.. :) Πανω απ ολα να ειναι γερο να λεμε..:):)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...