Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

καλησπερα

εμεις σε 1 βδομαδα θα κλεισοουμε τον 7ο κ σημερα βγαοαμε κ πρωτο μας δοντι!!:D

 

θελω να του δωσω baby muesli της holle. μπορω ή μηπως ειναι νωρις?

επισης εχω σπιτικο τραχανα απο προβειο γαλα. απο ποτε μπορω να του δωσω?

ευχαριστω

wn7Rp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

tereza νομιζω ιτι βιαζεσαι λιγο

τα μουσλι μετα τον 8ο

τον τραχανα στον χρονο αφου εχει γαλα,γιατι δεν του δινεις κεχρι ,φαγοπυρο? πολυ νοστημα .φτιαξε κρεμουλα βραζοντας τα με νερο ,λιγο ελαιολαδο ,λιγη μαυρη ζαχαρη με μελασσα της fytro συγκεκριμενα (εχει ιδιαιτερη γευση).

Link to comment
Share on other sites

εχουμε ξεκινησει κ εμεις κοριτσια στερεες,σχετικα καλα τα παμε αλλα περιμενα οτι θα εκοβε τους θηλασμους,το βραδυ περισσοτερο,την ημερα δ με πειραζει..

δ μπορω αλλο κοριτσια εχω κουραστει πολυ.απ την αρχη η μπεμπουλα ετρωγε καθε μια ωρα κ μετα καταλαβαμε οτι εχει κ γοπ κ απο τοτε εχει γινει μια κολαση..δ μπορει να φαει.την νυχτα-ενω μεχρι τριων μηνων περιπου κοιμοταν 6-7 ωρες σερι(!!!) τωρα ξυπναει συνεχεια,θελει να θηλασει κ πρεπει να την κραταω κ μιση ωρα-λογω γοπ- για να χωνεψει...οποτε ο χρονος υπνου μου μειωνεται δραστικα!!!

δ θελω να της δωσω ξενο ακομα,θελω να θηλασω..δε θελω να την αφησω να κλαιει-λογω γοπ παλι αλλα κ δ αντεχω-αλλα θελω να κοιμαται τα βραδια!!!ειμαι που ειμαι ολη μερα με το β**ι εξω ,και την νυχτα????

βρε souzi εσυ πως τα καταφερνεις??

ουφ...γιατι δ κοιμαται?????με τις στερεες δε θα πρεπε να στουμπωνει???:?

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

mefirst στα λογια σου βλεπω το μελλον μου....Δυστυχως δε στομωνουν με τις στερεες...Να σου πω οτι τα επειδη αραιωνουν οι θηλασμοι προσπαθουν το βραδυ να κρατησουν τη γαλουχια,εχω διαβασει...Αν εχει γοπ καλα ειναι να μη του δωσεις ξενο γιατι τα προβληματα θα ειναι χειροτερα,κι εμεις εχουμε κ ο γιατρος μου ειπε οτι αν δε θηλαζαμε θα ημασταν πολυ πολυ χειροτερα..Εξαλλου ποιος σου εγκυαται οτι αν του δωσεις ξενο οτι δε θα ξυπναει περισσοτερες φορες..κι εγω το ειχα σκεφτει καποτε αλλα διαβαζοντας συμπερανα οτι μετα δε θα κοιμαμαι καθολου...Τι να πω....υπομονη?Πολυ ευκολη λεξη αλλα ακατορθωτη...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

εχουμε ξεκινησει κ εμεις κοριτσια στερεες,σχετικα καλα τα παμε αλλα περιμενα οτι θα εκοβε τους θηλασμους,το βραδυ περισσοτερο,την ημερα δ με πειραζει..

δ μπορω αλλο κοριτσια εχω κουραστει πολυ.απ την αρχη η μπεμπουλα ετρωγε καθε μια ωρα κ μετα καταλαβαμε οτι εχει κ γοπ κ απο τοτε εχει γινει μια κολαση..δ μπορει να φαει.την νυχτα-ενω μεχρι τριων μηνων περιπου κοιμοταν 6-7 ωρες σερι(!!!) τωρα ξυπναει συνεχεια,θελει να θηλασει κ πρεπει να την κραταω κ μιση ωρα-λογω γοπ- για να χωνεψει...οποτε ο χρονος υπνου μου μειωνεται δραστικα!!!

δ θελω να της δωσω ξενο ακομα,θελω να θηλασω..δε θελω να την αφησω να κλαιει-λογω γοπ παλι αλλα κ δ αντεχω-αλλα θελω να κοιμαται τα βραδια!!!ειμαι που ειμαι ολη μερα με το β**ι εξω ,και την νυχτα????

βρε souzi εσυ πως τα καταφερνεις??

ουφ...γιατι δ κοιμαται?????με τις στερεες δε θα πρεπε να στουμπωνει???:?

 

alo! τώρα είδα το μήνυμα! κι εμένα δυστυχώς τώρα ξυπνάει ανά δίωρο(νταν! μιλάμε λες κι έχει ρολόι) τη νύχτα ενώ ξύπναγε μόνο μια φορά πριν μεταξύ 12-8. Ε, νομίζω είναι επειδή λείπω κιόλας λόγω δουλειάς την ημέρα και το καημένο προσπαθεί να με αναπληρώσει το βράδυ -επιπλέον εμένα σπάνια θηλάζει μέσα στην ημέρα, το βράδυ έχει μάθει :rolleyes:

εμεις με την κυρία ΓΟΠ νομίζω κόψαμε διπλωματικές σχέσεις ευτυχώς, έχω κόψει το σιρόπι κανένα μήνα (μόνη μου, μετά το είπα στο γιατρό) και δεν βλέπω να την ενοχλεί κάτι. Εσένα σίγουρα έχει ακόμα;

Δεν στουμπώνουν με τις στερεές χαχαχαχα, το γαλατάκι μας έχει καλύτερες θερμίδες.

Υπομονή, αγγουράκια το πρωί για τους κύκλους και τέτοια :mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.την νυχτα-ενω μεχρι τριων μηνων περιπου κοιμοταν 6-7 ωρες σερι(!!!) τωρα ξυπναει συνεχεια,θελει να θηλασει κ πρεπει να την κραταω κ μιση ωρα-λογω γοπ- για να χωνεψει...οποτε ο χρονος υπνου μου μειωνεται δραστικα!!!

δ θελω να της δωσω ξενο ακομα,θελω να θηλασω..δε θελω να την αφησω να κλαιει-λογω γοπ παλι αλλα κ δ αντεχω-αλλα θελω να κοιμαται τα βραδια!!!ειμαι που ειμαι ολη μερα με το β**ι εξω ,και την νυχτα????

βρε souzi εσυ πως τα καταφερνεις??

ουφ...γιατι δ κοιμαται?????με τις στερεες δε θα πρεπε να στουμπωνει???:?

 

κι εμεις με ΓΟΠ!!!ακομα:?..και τρωμε ανα μικρα διαστηματα,αλλιως το βγαζουμε.. το ιδιο και το βραδυ..απο τοτε που γεννηθηκε δεν εχω κλεισει παραπανω απο 4 ωρες (κανα δυο φορες εγινε κι αυτο!!) συνεχομενου υπνου.. υπηρχαν και κατι εβδομαδες που λογω δοντιων και απιστευτης γκρινιας δεν κοιμοταν ουτε δυωρο:shock::shock:.. κι απλα μετα το εξαμηνο (αργησα να το μαθω) κοιμομαστε αγκαλιτσα, θηλαζει ξαπλωμενη (ακουμπαει το κεφαλι της πανω στο χερι μου,ωστε να ειναι πιο ψηλα το κεφαλι) και κοιμομαστε ετσι.. βασικα ΕΓΩ κοιμαμαι!!και τσιμπολογαει ολο το βραδυ..

κι οσο για τις στερεες -ειμαστε στα δυο γευματα φρουτοκρεμα και λαχανικα- και θα ξεκινησουμε και το απογευματινο, αλλα δεν εχει αλλαξει κατι οσον αφορα τον υπνο..οσο για το ξενο γαλα, θα σου προτεινα να μην το σκεφτεσαι και πολυ ως λυση γιατι μαλλον χειροτερευει τα πραγματα στην γοπ και δεν τα καλυτερευει..!!

υπνος αγκαλιτσα???:mrgreen::mrgreen:

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια help!

 

κλεισαμε τον 6ο και αρχισαμε φρουτακια.

η παιδιατρος μας προτεινε μπισκοτοκρεμα στον 5ο και την αγνοησα τελειως.(προωθει την νουνου η κυρια)

ακολουθω το προγραμμα του παπαβεντση που βρηκα στο σαιτ του ,τον εμπιστευομαι αυτον τον γιατρο !!!!!!!!!!! πολυ μακρια η θεσνικη!!!!

εδωσα στη μπεμπα για αρχη μηλαρακι,μετα την τριτη μερα προσθεσα και την μπανανα.καθε φορα θα φαει 5 μικρες κουταλιτσες το πολυ και κανει γκριματσες σαν να ανατριχιαζει ολοκληρη!!!της εδωσα και νερο(οχι βρασμενο,αλλα απο το φιλτρο που πινουμε και εμεις,καλα κανω?)με το εκπαιδευτικο ποτηρακι.

αποριες:ειναι ικανοποιητικη η ποσοτητα που τρωει?

κανει περισσοτερες φορες κακακια την μερα.καλο ειναι αυτο?(3-4 φορες,οχι νερουλα,οχι βλεννες)

καθε φορα μετα την φρουτοκρεμα θελει στηθος,το οποιο δινω χωρις σκεψη.την προσπαθησα μετα και πριν το θηλασμο και εφαγε την ιδια ποσοτητα.

με την εισαγωγη της φρουτοκρεμας οχι μονο δεν χασαμε γευμα θηλασμου αλλα μου φαινεται οτι αυξηθηκαν κιολας!!!!(10-12 το 24ωρο)καλα κανω?ή θα πρεπει να την επιμενω πιο πολυ στα φρουτα?????

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια help!

 

κλεισαμε τον 6ο και αρχισαμε φρουτακια.

η παιδιατρος μας προτεινε μπισκοτοκρεμα στον 5ο και την αγνοησα τελειως.(προωθει την νουνου η κυρια)

ακολουθω το προγραμμα του παπαβεντση που βρηκα στο σαιτ του ,τον εμπιστευομαι αυτον τον γιατρο !!!!!!!!!!! πολυ μακρια η θεσνικη!!!!

εδωσα στη μπεμπα για αρχη μηλαρακι,μετα την τριτη μερα προσθεσα και την μπανανα.καθε φορα θα φαει 5 μικρες κουταλιτσες το πολυ και κανει γκριματσες σαν να ανατριχιαζει ολοκληρη!!!της εδωσα και νερο(οχι βρασμενο,αλλα απο το φιλτρο που πινουμε και εμεις,καλα κανω?)με το εκπαιδευτικο ποτηρακι.

αποριες:ειναι ικανοποιητικη η ποσοτητα που τρωει?

κανει περισσοτερες φορες κακακια την μερα.καλο ειναι αυτο?(3-4 φορες,οχι νερουλα,οχι βλεννες)

καθε φορα μετα την φρουτοκρεμα θελει στηθος,το οποιο δινω χωρις σκεψη.την προσπαθησα μετα και πριν το θηλασμο και εφαγε την ιδια ποσοτητα.

με την εισαγωγη της φρουτοκρεμας οχι μονο δεν χασαμε γευμα θηλασμου αλλα μου φαινεται οτι αυξηθηκαν κιολας!!!!(10-12 το 24ωρο)καλα κανω?ή θα πρεπει να την επιμενω πιο πολυ στα φρουτα?????

Μην πανικοβάλεσε.....:) Είναι φυσιολογικό στην αρχή να τρώει μικρή ποσότητα...Ακολούθησέ την. Δωσ' της στήθος όποτε το ζητήσει (όπως κάνεισ δλδ) και από μόνη της σιγά σιγά θα αυξήσεις την ποσότητα των στερεών. Έχε της εμπιστοσύνη ξέρει καλύτερα.

Όσο για το νερό θεωρώ ότι καλά κάνεις. Και εκεί άσ'την να πίνει όσο θέλει.

Γενικά από την στιγμή που θηλάζει μη σε ανησυχεί τπτ.

Καλή συνέχεια.:-D

Link to comment
Share on other sites

Eleni-volos, καλημέρα!

μπορείς να μου πεις, σε παρακαλώ, ποιο είναι το σάιτ του Παπαβέντση και πού ακριβώς γράφει το πρόγραμμα διατροφής; Θέλω να ενημερώνομαι από τώρα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Eleni-volos, καλημέρα!

μπορείς να μου πεις, σε παρακαλώ, ποιο είναι το σάιτ του Παπαβέντση και πού ακριβώς γράφει το πρόγραμμα διατροφής; Θέλω να ενημερώνομαι από τώρα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Δεν σε πειράζει να στο πω εγώ μια που η Eleni-volos δεν είναι μέσα?:-P

Αυτό είναι το site του http://www.pediatros-thes.gr/ Αν πας στο "πληροφορίες για γονείς" θα σου βγάλει "διατροφή". Εκεί έχει αρκετα άρθρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν σε πειράζει να στο πω εγώ μια που η Eleni-volos δεν είναι μέσα?:-P

Αυτό είναι το site του http://www.pediatros-thes.gr/ Αν πας στο "πληροφορίες για γονείς" θα σου βγάλει "διατροφή". Εκεί έχει αρκετα άρθρα...

:wink:

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ, Margiota!

Θα το μελετήσω με προσοχή για να ξέρω τι θα απαντάω στον παιδίατρο.

μην μπεις στον κοπο...στον παιδιατρο απανταμε παντα ''ναι''!!!:wink:

δεν το συζηταμε μαζι του.. αν σου π.χ. σου πει για ρυζαλευρο ή για μπισκοτοκρεμα νουνου τι θα του πεις?? ποσα ειπαμε οτι παιρνετε???

δεν θα βγαλεις ακρη..ασε παλι που μπορει να ειναι ''υποστηρικτης'' του θηλασμου και αντε να τον πεισεις εσυ η ασχετη μανα οτι κανει λαθος.. π.χ. ''-τωρα που μπηκατε στον 6ο να μειωσετε τους θηλασμους,θα κρατησετε μονο πρωι-βραδυ -μα γιατρε θα κοπει ετσι το γαλα..-οχι , δεν κοβεται.'' οκ και τι του απαντας...οποτε δεν ξερω αν αξιζει να μπεις στον κοπο..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

μην μπεις στον κοπο...στον παιδιατρο απανταμε παντα ''ναι''!!!:wink:

δεν το συζηταμε μαζι του.. αν σου π.χ. σου πει για ρυζαλευρο ή για μπισκοτοκρεμα νουνου τι θα του πεις?? ποσα ειπαμε οτι παιρνετε???

δεν θα βγαλεις ακρη..ασε παλι που μπορει να ειναι ''υποστηρικτης'' του θηλασμου και αντε να τον πεισεις εσυ η ασχετη μανα οτι κανει λαθος.. π.χ. ''-τωρα που μπηκατε στον 6ο να μειωσετε τους θηλασμους,θα κρατησετε μονο πρωι-βραδυ -μα γιατρε θα κοπει ετσι το γαλα..-οχι , δεν κοβεται.'' οκ και τι του απαντας...οποτε δεν ξερω αν αξιζει να μπεις στον κοπο..

την περασμενη δευτερα πηγαμε για εμβολιο.λεει η παιδιατρος :

-τωρα θα ξεκινησετε μοσχαρι και λαχανικα.καθε μερα μοσχαρι για ενα μηνα,και την μπισκοτοκρεμα οπως φαγατε τον προηγουμενο μηνα...

την απανταω:

-δεν φαγαμε καθολου μπισκοτο,ουτε φρουτα,μονο θηλασμο.απο σημερα θα την ξεκινησω φρουτακια...

μενει για λιγο κοκαλο η κυρια και λεει:

-κακως πολυ κακως εκανες.οφειλες να δωσεις τις κρεμες.επρεπε να φαει απο τον 5ο μπισκοτο.αλλωστε στο εγραψα στο βιβλιαριο.

την απαντω:

και επειδη το γραψατε δεν σημαινει οτι πρεπει να το δωσω.

λεει ξανα:

-τεσπα ,ξεκινατε απο τωρα....

δεν απαντησα αλλο.τον αλλο μηνα θα εχουμε παρομοιο διαλογο.

η κυρια εμαθα οτι ειναι της νουνου.......:P:p:p

εμεις ομως οχι......:P:p:p

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

την περασμενη δευτερα πηγαμε για εμβολιο.λεει η παιδιατρος :

-τωρα θα ξεκινησετε μοσχαρι και λαχανικα.καθε μερα μοσχαρι για ενα μηνα,και την μπισκοτοκρεμα οπως φαγατε τον προηγουμενο μηνα...

την απανταω:

-δεν φαγαμε καθολου μπισκοτο,ουτε φρουτα,μονο θηλασμο.απο σημερα θα την ξεκινησω φρουτακια...

μενει για λιγο κοκαλο η κυρια και λεει:

-κακως πολυ κακως εκανες.οφειλες να δωσεις τις κρεμες.επρεπε να φαει απο τον 5ο μπισκοτο.αλλωστε στο εγραψα στο βιβλιαριο.

την απαντω:

και επειδη το γραψατε δεν σημαινει οτι πρεπει να το δωσω.

λεει ξανα:

-τεσπα ,ξεκινατε απο τωρα....

δεν απαντησα αλλο.τον αλλο μηνα θα εχουμε παρομοιο διαλογο.

η κυρια εμαθα οτι ειναι της νουνου.......:P:p:p

εμεις ομως οχι......:P:p:p

το μότο της πιο είναι; γάλατα υπάρχουν παντού νουνού όμως ένα;:-D

την επόμενη φορά που θα σου πει "κακώς" θύμισέ της οτι ο ρόλος της είναι συμβουλευτικός. δλδ αν σου πει να πάτε να πνιγήτε και δεν πάτε θα σου πει κακώς;

Επίσης θα μπορείς να της λες όλο ναι και άσ' την να νομίζει ότι κάνεις ότι λέει.

Καλά κάνεις και δεν την ακούς.

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση: μπορώ να δώσω στο μωρό μου εκτός από κρέμα με κεχρί και αυτή με τη βρώμη και αυτή με το ντίνκελ και αυτή με το μούσλι; δεν έχει κλείσει ακόμα τον 8ο αλλά το βάρος που έβαλε τον τελευταίο μήνα είναι χάλια (70 γρ) οπότε η παιδίατρος είπε να βάλουμε 3ο γεύμα στερεών. εκείνη πρότεινε ρυζάλευρο υποαλλεργικό (τί άλλο;) αλλά επειδή δεν θέλω να μπω σε αυτό το τριπάκι σκέφτηκα τα βιολογικά και να τα φτιάχνω με δικό μου γάλα. ποια κρέμα προτείνετε; ή να τις πάρω όλες να τις δοκιμάσει και όποια του αρέσει;

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

νελλίτσα για το μούσλι νομίζω μπαίνει λίγο αργότερα. Δοκίμασε και αυτήν που είναι 3 δημητριακά και εγώ πήρα και το babynat με το κινόα.

Η Holle έχει και σκέτο ρυζάλευρο αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δίνεις και κρέμες τις Holle με φρούτα ή λαχανικά για να είναι πιο θρεπτικό

Link to comment
Share on other sites

αληθεια βρε κοριτσια

τι μπορω να δωσω απο βιολογικα,τωρα που κλεισαμε τον 6ο?

το προγραμμα του παπαβεντση λεει στην 3η εβδομαδα να προσθεσω δημητριακα.ποια και τι?

 

τι να δωσω?

θα τα παραγγειλω απο νετ.

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλά που υπάρχετε εσείς κι αυτό το φόρουμ, αλλιώς θα κοιμόμουνα τον ύπνο του δικαίου!

 

Όσον αφορά στον παιδίατρο μας, τον έχουμε υπο δοκιμή. Θα δω τι μας προτείνει και μπορεί ν'αλλάξω. Τώρα θα μου πείτε, είναι εύκολο να βρεις παιδίατρο του γούστου σου; Θα το προσπαθήσω.

 

Εάν μας πει να ξεκινήσουμε στερεές πριν τους 6 μήνες, θα του δείξω το βιβλιάρειο. Εαν μου πει για ρυζάλευρα και κρέμες, θα του πω ότι είμαι της υγιεινής διατροφής. Και φυσικά ο θηλασμός συνεχίζεται ως έχει.

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

αληθεια βρε κοριτσια

τι μπορω να δωσω απο βιολογικα,τωρα που κλεισαμε τον 6ο?

το προγραμμα του παπαβεντση λεει στην 3η εβδομαδα να προσθεσω δημητριακα.ποια και τι?

 

τι να δωσω?

θα τα παραγγειλω απο νετ.

 

Εμείς ξεκινήσαμε με κεχρί και μετά έδωσα βρώμη. Τώρα σήμερα έδωσα και ρυζάκι (αργήσαμε γιατί έχουμε δυσκοιλιότητα και περάσαμε και μία ίωση και μας πήγε λίγο πίσω).

 

Πάντως γενικά θα ήθελα να πω τη γνώμη μου για το θέμα του "6 μήνες αποκλειστικού θηλασμού". Και εγώ είχα μπερδευτεί, αλλά βρε κορίτσια, όλα τα μωρά δεν είναι ίδια... όπως μερικά μωρά χρειάζονται τον χρόνο τους για να μπουν στις στερεές τροφές (να γίνουν δηλ. 7 και 8 μηνών), έτσι και θα υπάρχουν μωρά που χρειάζονται - θέλουν στερεή τροφή λίγο νωρίτερα από τους 6 μήνες... άλλωστε τι είναι οι 6 μήνες (πόσες εβδομάδες? Πόσες μέρες?) Θέλω να πω, ας μην είμαστε τόσο απόλυτες με τους "6 μήνες" και κράζουμε κάθε φορά τον παιδίατρο... μια σύσταση είναι οι 6 μήνες που προφανώς θα πρέπει να προσαρμόζεται στις ανάγκες κάθε παιδιού ξεχωριστά... δηλαδή τι γίνεται στους 6 μήνες, πατιέται κανένα κουμπί στα μωράκια και είναι έτοιμα???:mrgreen::mrgreen: :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε με κεχρί και μετά έδωσα βρώμη. Τώρα σήμερα έδωσα και ρυζάκι (αργήσαμε γιατί έχουμε δυσκοιλιότητα και περάσαμε και μία ίωση και μας πήγε λίγο πίσω).

 

Πάντως γενικά θα ήθελα να πω τη γνώμη μου για το θέμα του "6 μήνες αποκλειστικού θηλασμού". Και εγώ είχα μπερδευτεί, αλλά βρε κορίτσια, όλα τα μωρά δεν είναι ίδια... όπως μερικά μωρά χρειάζονται τον χρόνο τους για να μπουν στις στερεές τροφές (να γίνουν δηλ. 7 και 8 μηνών), έτσι και θα υπάρχουν μωρά που χρειάζονται - θέλουν στερεή τροφή λίγο νωρίτερα από τους 6 μήνες... άλλωστε τι είναι οι 6 μήνες (πόσες εβδομάδες? Πόσες μέρες?) Θέλω να πω, ας μην είμαστε τόσο απόλυτες με τους "6 μήνες" και κράζουμε κάθε φορά τον παιδίατρο... μια σύσταση είναι οι 6 μήνες που προφανώς θα πρέπει να προσαρμόζεται στις ανάγκες κάθε παιδιού ξεχωριστά... δηλαδή τι γίνεται στους 6 μήνες, πατιέται κανένα κουμπί στα μωράκια και είναι έτοιμα???:mrgreen::mrgreen: :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

κι εγω συμφωνω μαζι σου..δεν πατας κανενα κουμπι ξαφνικα και την επομενη μερα τρωει κοκορετσι..καθε παιδακι ειναι μοναδικο..σου παραθετω αποσπασματα απο ενα κειμενο του κου Σ. Παπαβεντση

 

''Στο βιβλίο μου «Προικισμένα μωρά εμπνευσμένοι γονείς: για μια άλλη προσχολική διατροφή» έγραφα δύο χρόνια πριν:...

...Η οδηγία του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας χρειάζεται προσαρμογή κάθε φορά στις ανάγκες του κάθε μωρού. Ανάμεσα στους τέσσερις και τους οκτώ μήνες της ζωής το φυσιολογικό βρέφος θα γευτεί τις πρώτες του κρεμούλες. Πότε ακριβώς πρέπει να ξεκινήσουμε στερεές τροφές στο μικρό μας; Η καλύτερη απάντηση είναι: όποτε το ζητήσει εκείνο. Τα μωρά διαφέρουν πολύ μεταξύ τους σε αυτό το θέμα και το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να ακούσουμε το μικρό μας και τα δικά του μηνύματα. Κάθε μωρό είναι μοναδικό και όπως συμβαίνει με όλους τους τομείς ανάπτυξης, προοδεύει σε διαφορετικούς χρόνους και ρυθμούς.

Αν το βρέφος σας φαίνεται πεινασμένο μετά από το γάλα του, αν τον τελευταίο καιρό ξυπνάει τη νύχτα κλαίγοντας για γάλα, αν δείχνει μεγάλο ενδιαφέρον όταν τρώτε, αν μπορεί να στηρίξει το κεφάλι του και να καθίσει με την υποστήριξή σας, τότε ίσως είναι καιρός να του προσφέρετε λίγη κρέμα, ακόμα κι αν είναι πέντε μηνών. Διαβάστε το δικό σας παιδί, όχι ότι σας λένε άλλοι για αυτό».

Υπάρχουν λοιπόν μωρά που θέλουν ή είναι καλύτερο να ξεκινήσουν στερεές τροφές στους πέντε μήνες της ζωής τους. Υπάρχουν και άλλα που θέλουν ή θα ήταν καλύτερο να ξεκινήσουν στους επτά μήνες της ζωής τους. Η απόφαση χρειάζεται να είναι εξατομικευμένη, «ακούγοντας» το δικό μας παιδί και σε συνεργασία με τον επαγγελματία υγείας που το παρακολουθεί. Αλλά εδώ υπάρχει δυστυχώς μια επιφύλαξη. Επειδή επί του παρόντος στη χώρα μας υπάρχουν πολλοί παιδίατροι και άλλοι επαγγελματίες υγείας που με τις συμβουλές τους, από άγνοια ή και πρόθεση, υποσκάπτουν την συνέχιση του μητρικού θηλασμού, οι γονείς θα πρέπει να είναι πολύ προσεκτικοί όποτε εισπράττουν την συμβουλή να ξεκινήσουν κρεμούλες στο βρέφος τους πριν τους έξι μήνες της ζωής του.''

http://www.ygeiaonline.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=4238:2011-01-21-13-58-39&catid=116:paid

 

ειναι ενας παιδιατρος που εκτιμω και κατα την αποψη μου σου δινει μια ολοκληρωμενη απαντηση..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

νελλίτσα για το μούσλι νομίζω μπαίνει λίγο αργότερα. Δοκίμασε και αυτήν που είναι 3 δημητριακά και εγώ πήρα και το babynat με το κινόα.

Η Holle έχει και σκέτο ρυζάλευρο αν θέλεις.

δοκίμασα σκέτο ρυζάλευρο αλλά του έσφιξε πολύ τα κακά και έχει μια ραγάδα στον πωπό του που φοβάμαι ότι θα γίνει χειρότερα αν συνεχίσουμε έτσι... θα δοκιμάσω με κεχρί και βρώμη και βλέπουμε....:roll:

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δίνεις και κρέμες τις Holle με φρούτα ή λαχανικά για να είναι πιο θρεπτικό

εννοείς να το φτιάχνω με το γάλα μου και να προσυέτω και φρούτα ή λαχανικά ή με νερό και φρούτα λαχανικά; σορρυ αλλά είμαι άσχετη...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...