Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

dolorita δοκίμασα σήμερα,ήμουν ακριβώς απέναντι όμως κ ναι όλα πήγανε καλά..

Για να πάω για ψώνια κλπ όμως ούε λόγος,δύσκολα δηλαδή να λείψω πάνω απο 2ωρο.

Είπες κάνεις πιλάτες,αλήθεια έχασες τα κιλά εγκυμοσύνης?Κορίτσα οι υπόλοιπες κάνατε καμιά δίαιτα ενώ θηλάζετε? 'Εχω κολλήσει με κάποια τελευταία κιλά,άνοιξε κ η όρεξη κ μου έχουν μείνει.Λέω να δοκιμάσω την dunkun!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπράβο που το δοκίμασες, σιγά-σιγά θα γίνεται πιό εύκολο, στα λέω για να τ'ακούω κι εγώ! :rolleyes:

 

Τώρα για το βάρος και εγώ είχα κολλήσει στα κιλά από τον 3ο μέχρι τον 6ο σχεδόν μήνα. Ξαφνικά χωρίς αλλαγή στην διατροφή μου (κάθε μέρα τρώω γλυκό) και μοναδική άσκηση τη βόλτα με το μωρό άρχισα να χάνω. Τώρα είμαι πιό αδύνατη από ότι πριν μείνω έγκυος (έχω πέσει ένα νούμερο παντελόνι) και το αποδίδω στο ότι θηλάζω και λόγω του μπέμπη που θέλει κάθε 10' να ασχολούμαστε με κάτι διαφορετικό δεν κάθομαι καθόλου όλη την ημέρα.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω μετα τον 6ο εχασα αλλα 6, δλδ ειμαι στο -3 απο την εγκυμοσυνη. Ειχα κολλησει απο τον 3ο μηνα. Βοηθησε και το πιλατες, αλλα και το οτι εκοψα ψωμια, ρυζια, μακαρονια, ζαχαρη κτλ.

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

dolorita εμένα μου έμειναν πλέον 12 (έβαλα κι άλλα 2 τώρα τις γιορτές) κ μια χάνω μια βάζω.Είχα βάλει 35 στην εγκυμοσύνη!!Μέχρι τον τρίτο μήνα έχασα 25 μόνο με το θηλασμό και απο τότε χάνω δύο βάζω δύο κλπ.

Ξέροντας τον οργανισμό κ το χαρακτήρα μου,αν δεν περιορίσω σημαντικά τους υδατάνθρακες δεν χάνω!Βρήκα μια διατροφή η οποία έχει:πρωινό γάλα-δημιτριακά,μεσημεριανό:τόνοήκοτόπουλοήσολωμό με απεριόριστη σαλάτα κ για βράδυ΄μόνο γάλα ή γιαούρτι.Ενδιάμεσα φρούτα.Θέλω πολύ να την κάνω αλλά φοβάμαι μήπως μειωθεί το γάλα μου.Ο γυναικολόγος με είχε προειδοποιήσει οτι αν κάνω δίαιτα δεν θα έχω γάλα..Τι λέτε ρε παιδιά?Πήγα σε διατροφολόγο αλλά μου δίνει των 1800 κ είχε κ ψωμί κλπ κ εγώ χάνω αργά έτσι..

dolorita τι διατροφή έκανες?

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγω απεχω απο τα γαλακτοκομικα λογω αλλεργιας της μικρης. Δεν τρωω πατατες, ρυζια, αλευρι, ζυμαρικα, δημητριακα, ζαχαρη. Τρωω δλδ κρεας, ψαρι, λαχανικα, ξηρους καρπους, ταχινι, μελι, οσπρια σε ο,τι ποσοτητα θελω. Ενδεικτικα τρωω το πρωι φρουτα, ενδιαμεσα θα φαω κανενα ξηρο καρπο, λιγο ταχινι με μελι, τρωω μεσημεριανο, ενδιαμεσα κανενα φρουτο παλι, χυμο και το βραδυ συνηθως σαλαταρα (!!!) με κοτοπουλο, τονο, κανενα σουβλακι σπιτικο. Δεν πειναω, νιωθω μια χαρα. Εγω πηρα 15 και εχω χασει 18, αλλα ειχα κιλακια που ηθελα να χασω απο πριν.

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως λενε οτι δεν ειναι καλο να χανεις παραπανω απο 2 το μηνα. Δε νομιζω οτι παιζει ρολο στην παραγωγη, αλλα αν μια διαιτα σε εξαντλει δεν ειναι καλη για σενα πανω απ'ολα.

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και Καλη Χρονια με υγεια.

Ας με βοηθησει καποια μανουλα.Λοιπον εχθες ξεκινησαμε και χορτσουπα για μεσημεριανο.Και επειδη οι στερεες εχουν αντικαταστησει τους θηλασμους φοβαμαι μην αποθηλασω.Να σας πω το προγραμμα για να καταλαβετε.

8-9 θηλασμος

11-11.30 φρουτοκρεμα

12.30 υπνακος μεχρι 14.00 (επιτελους κοιμαται τη μερα)

14.30 πλεον χορτοσουπα και θηλασμος

16.30 θηλασμος

18.00-18.30 ρυζαλευρο

και τελος 21.30 θηλασμος και νανι

και τη νυχτα οσες ξυπνησει τοσες θηλαζει

 

Επειδη δινω μερικες μονο κουταλιτσες χορτοσουπα συμπληρωνω με θηλασμο.

Σε λιγες μερες ομως που θα τρωει ολο το μπωλακι δεν θα θηλαζω το μεσημερι.Αρα μονο πρωι βραδυ.Φτανει αυτος ο θηλασμος?Δεν θελω να αποθηλασω.Τι μπορω να κανω???

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Εγώ συνοδεύω όλα τα γεύματα με θηλασμό και προσφέρω το στήθος ενδιάμεσα.

Το πρόγραμμάα μας είναι περίπου αυτό:

8.00 ξύπνημα ελεύθερος θηλασμός μέχρι τις

10.00 φρούτα μετά ελεύθερος θηλασμός

2.00 σούπα μετά θηλασμός και υπνάκος

17.00 κουάκερ ελευθερος θηλασμός όλο το απόγευμα και το βράδυ

 

Δεν θηλάζει πάντα πολύ αλλά έτσι διατηρείται το ερέθισμα στο στήθος. Ακόμα και αν δεν μου ζητήσει εγώ προσφέρω, αν δεν έχει όρεξη θα πιεί 2-3 γουλιές και θα σταματήσει.

Το πρωί-βράδυ γάλα που συστήνουν οι παιδίατροι είναι για μωράκια που πίνουν ξένο όχι για εμάς που θηλάζουμε.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα...ποσο μηνων βαλατε τραχανα???πεπονακι ζυμαρικο???κ πως τα φτιαχνατε και ποση ποσοτητα απο το καθενα..????εχω μπερδευτει...

σε λιγες μερς θα ξεκινησουε ψαρι κα αυγο...τι ψαρι παιρνετε???κ πως το φτιαχνετε???το αυγο???πως θα καταλαβω αν κανει αλλεργια το αυγο???

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιατρός ακόμα δεν μου έχει πει για ζυμαρικά οπότε δεν βάζω. Ψάρι μας είπε οποιδήποτε φρέσκο κυρίως μπακαλιάρο απλά θέλει πολύ προσοχή για τα κόκκαλα. Το φτιάχνω όπως το κρέας και το κοτόπουλο βραστό με λαχανικά και μετά στο μπλέντερ με 1 κουταλιά του γλυκού λεμόνι και μία λάδι. Αυγό εμείς ξεκινήσαμε με κρόκο και ενώ τον έτρωγε ολόκληρο με όρεξη παρατήρησα ότι μετά είχε μία κοκκινίλα στο λαιμό οπότε το σταματήσαμε για 1 μήνα και θα ξαναδοκιμάσουμε να δούμε μήπως πέρασε.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε 4 μέρες γινόμαστε 9 μηνών. Λαχανικά είπε ο γιατρός οποιαδήποτε εποχής. Βάζω πάντα πατάτα, καρότο, κολοκύθι, ντοματίνια και συμπληρώνω με άλλα για ποικιλία πχ κολοκύθα, μπρόκολο, σέλινο, πράσο κλπ

Το αυγό πάντα σφιχτό και μόνο τον κρόκο.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Εγώ συνοδεύω όλα τα γεύματα με θηλασμό και προσφέρω το στήθος ενδιάμεσα.

Το πρόγραμμάα μας είναι περίπου αυτό:

8.00 ξύπνημα ελεύθερος θηλασμός μέχρι τις

10.00 φρούτα μετά ελεύθερος θηλασμός

2.00 σούπα μετά θηλασμός και υπνάκος

17.00 κουάκερ ελευθερος θηλασμός όλο το απόγευμα και το βράδυ

 

Δεν θηλάζει πάντα πολύ αλλά έτσι διατηρείται το ερέθισμα στο στήθος. Ακόμα και αν δεν μου ζητήσει εγώ προσφέρω, αν δεν έχει όρεξη θα πιεί 2-3 γουλιές και θα σταματήσει.

Το πρωί-βράδυ γάλα που συστήνουν οι παιδίατροι είναι για μωράκια που πίνουν ξένο όχι για εμάς που θηλάζουμε.

 

Ναι αυτο μου ειπε και εμενα.Οταν τη ρωτησα το προγραμμα.Εχεις δικιο γιατι ομως δεν το σκεφτονται καλυτερα να δωσουν και μια συμβουλη?Μια-δυο φορες που συμπληρωσα με θηλασμο μου εβγαλε γαλα.Ειναι αρκετα λαιμαργος και οσο ειναι στο στηθος παντα τρωει.Και δεν θελω να βγαζει μετα γουλιες.Ξερεις μετα απο ποση ωρα μπορω να τον βαλω μετα το γευμα?Να βαλω στο προγραμμα τουλαχιστον τους 2 θηλασμους που θα χασω το μεσημερι

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα τα ίδια μου είπε :confused:.. Εγώ αφού φάμε τον βάζω να ρευτεί και τον έχω σε όρθια/καθιστή στάση (διαβάζοντας βιβλία ή παίζοντας) τουλάχιστον για 50' μετά τον θηλάζω και τότε συνήθως κοιμάται. Κι εμένα στην αρχή εβγαζε γουλίτσες (σούπα όμως όχι γάλα) επειδή τον έβαζα για ύπνο ατο μισάωρο. Τώρα ακόμα και αν γκρινιάζει τον καθυστερώ.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμείς ειμαστε 10 μηνών και θηλάζουμε πρωι βραδι

κάθε φορά που της έδινα στήθος μετά από γεύμα στο επόμενο δεν έτρωγε τιποτα

έχανε έτσι γεύμα

σταματήσαμε λοιπόν και κατά βάση πρωι βραδι εκτός αν ζητήσει φυσικά και της δίνω

πεπονάκι της εβαλα μια φορά εγώ αυτό το μήνα

αλλά είδα πως της έπεσε κάπως βαρύ,μπορεί ναταν και ιδέα μου θα ξαναδοκιμάσουμε.εσείς το βάζετε αντί γα ρύζι;με τι συνδυασμους;

αυγό μας ειπε στους 11 μήνες

ψάρι θα της δώσω μέσα Γενάρη με λαχανικά

το κάνεις όπως και το κρέας

προσοχή στα κόκκαλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμείς ειμαστε 10 μηνών και θηλάζουμε πρωι βραδι

κάθε φορά που της έδινα στήθος μετά από γεύμα στο επόμενο δεν έτρωγε τιποτα

έχανε έτσι γεύμα

σταματήσαμε λοιπόν και κατά βάση πρωι βραδι εκτός αν ζητήσει φυσικά και της δίνω

πεπονάκι της εβαλα μια φορά εγώ αυτό το μήνα

αλλά είδα πως της έπεσε κάπως βαρύ,μπορεί ναταν και ιδέα μου θα ξαναδοκιμάσουμε.εσείς το βάζετε αντί γα ρύζι;με τι συνδυασμους;

αυγό μας ειπε στους 11 μήνες

ψάρι θα της δώσω μέσα Γενάρη με λαχανικά

το κάνεις όπως και το κρέας

προσοχή στα κόκκαλα

 

ρυζι δεν βαζω ακομα...το πεπονακι το εβαλα μια φορα με μοσχαρι αλλα του επεσε βαρυ...τον τραχανα τον εφτιαξα με κοτοπουλο και λιγα λαχανικα μεσα και τον εφαγε,,,και δεν εκατσε βαρυς..απλα δεν ξερω αν τα φτιαχνω σωστα...τον αλεθω τον τραχανα κ το πεπονακι...κανω καλα????η'πρεπει να τα αφησω οπως ειναι για να μαθαινει???

Link to comment
Share on other sites

ρυζι δεν βαζω ακομα...το πεπονακι το εβαλα μια φορα με μοσχαρι αλλα του επεσε βαρυ...τον τραχανα τον εφτιαξα με κοτοπουλο και λιγα λαχανικα μεσα και τον εφαγε,,,και δεν εκατσε βαρυς..απλα δεν ξερω αν τα φτιαχνω σωστα...τον αλεθω τον τραχανα κ το πεπονακι...κανω καλα????η'πρεπει να τα αφησω οπως ειναι για να μαθαινει???

Καλημέρα και καλή χρονιά! Πεπονάκι κι εγώ έβαλα μια φορά με το μοσχάρι και το έφαγε με το ζόρι. Συνήθως το πεπονάκι το κάνω με το κοτόπουλο.Τον τραχανά τον δίνω σκέτο ή με λίγο τυράκι. Και τα αλέθω και τον τραχανά και το πεπονάκι. Αφού δεν έχει δοντάκια πως αλλιώς να το φάει? Δεν ξέρω... Εμείς τώρα μπήκαμε στον 10ο και δεν έχω δώσει ακόμη ούτε ψάρι ούτε αυγό αλλά ούτε και ρύζι. Να ρωτήσω κάτι, από κρέμες τί δίνεται? Να δώσω αυτές με τα δημητριακά αφού τρώει και τραχανά? Η παιδίατρος είπε όλες αλλά το σκέφτομαι. Ακόμη μόνο φαρίν λακτέ και μπισκοτόκρεμα δίνω αλλά τις βαριέται μου φαίνεται!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά! Πεπονάκι κι εγώ έβαλα μια φορά με το μοσχάρι και το έφαγε με το ζόρι. Συνήθως το πεπονάκι το κάνω με το κοτόπουλο.Τον τραχανά τον δίνω σκέτο ή με λίγο τυράκι. Και τα αλέθω και τον τραχανά και το πεπονάκι. Αφού δεν έχει δοντάκια πως αλλιώς να το φάει? Δεν ξέρω... Εμείς τώρα μπήκαμε στον 10ο και δεν έχω δώσει ακόμη ούτε ψάρι ούτε αυγό αλλά ούτε και ρύζι. Να ρωτήσω κάτι, από κρέμες τί δίνεται? Να δώσω αυτές με τα δημητριακά αφού τρώει και τραχανά? Η παιδίατρος είπε όλες αλλά το σκέφτομαι. Ακόμη μόνο φαρίν λακτέ και μπισκοτόκρεμα δίνω αλλά τις βαριέται μου φαίνεται!!!

 

10 γεναρη κλεινουμε 10 μηνες...τοτε θα παω στην παιδιατρο και θα μου δωσει ψαρι και αυγο...οσο για τις κρεμες εγω του δινω μονο φαριν λακτε....η παιδιατρος μου ειπε να του δινω απολες γιανα αλλαζει γευσεις,,,δοκιμασα κ αυτη με τα δημητριακα αλλα τον ποναγε η κοιλιτσα του οταν εκανε αερια και την σταματησα...δεν πηγα στην διαδικασια να δοκιμασω και τις αλλες γευσεις μην τυχων και τον πειραξουν και αυτες...ειχαμε θεματακια με τα κακακια μας και δεν ρισκαρα να κανω δοκιμες....

απο φρουτα τι βαζεις???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια με υγεια!!

Δεν ειμαστε ακομα ετοιμοι για στεραιες τροφες αλλα σιγα σιγα θα ηθελα να ενημερωνομαι για να προετοιμαζομαστε. (Ασχετα αν η παιδιατρος μας προτεινει να ξεκινησουμε με ρυζαλευρο βανιλια Γιωτης απο τωρα :? )

Αν δωσω ριζαλευρο σιγουρα θα ειναι βιολογικο χωρις γλυκαντικες ουσιες, ομως γενικοτερα δινουμε ριζαλευρο η οχι?? Και αν δωσω,το φτιαχνω με νερακι ή με το γαλα μου? (Θηλαζω αποκλειστικα, δεν εχουμε χρησημοποιησει ποτε θηλαστρο - μπιμπερο)

Γιατι ενω λενε οτι δεν παρεχει θρεπτικες ουσιες στο μωρο, οι περισσοτεροι παιδιατροι το προτεινουν για αρχη ?

Εχω μπερδευτει...........

Επισης βαζουμε πρωτα ενα ενα τα φρουτακια οπως υποδεικνυει ο κ.Παπαβεντσης ή ξεκιναμε με λαχανικα?

Οσον αφορα στο νερακι, ποσο δινουμε για αρχη. Επειδη με βλεπω να δινω νερο με το κουταλακι, αφου δεν εχουμε μαθει μπιμπερο και ακομα δεν ξερουμε το εκπαιδευτικο ποτηρακι, ποσες κουταλιτσες φτανουν για να ξεδιψασει το μωρο?

Προσπαθω να βγαλω μια ακρη διαβαζοντας απο το διαδυκτιο, αλλα οσα διαφορετικα αρθρα τοσες διαφορετικες γνωμες...

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια με υγεια!!

Δεν ειμαστε ακομα ετοιμοι για στεραιες τροφες αλλα σιγα σιγα θα ηθελα να ενημερωνομαι για να προετοιμαζομαστε. (Ασχετα αν η παιδιατρος μας προτεινει να ξεκινησουμε με ρυζαλευρο βανιλια Γιωτης απο τωρα :? )

Αν δωσω ριζαλευρο σιγουρα θα ειναι βιολογικο χωρις γλυκαντικες ουσιες, ομως γενικοτερα δινουμε ριζαλευρο η οχι?? Και αν δωσω,το φτιαχνω με νερακι ή με το γαλα μου? (Θηλαζω αποκλειστικα, δεν εχουμε χρησημοποιησει ποτε θηλαστρο - μπιμπερο)

Γιατι ενω λενε οτι δεν παρεχει θρεπτικες ουσιες στο μωρο, οι περισσοτεροι παιδιατροι το προτεινουν για αρχη ?

Εχω μπερδευτει...........

Επισης βαζουμε πρωτα ενα ενα τα φρουτακια οπως υποδεικνυει ο κ.Παπαβεντσης ή ξεκιναμε με λαχανικα?

Οσον αφορα στο νερακι, ποσο δινουμε για αρχη. Επειδη με βλεπω να δινω νερο με το κουταλακι, αφου δεν εχουμε μαθει μπιμπερο και ακομα δεν ξερουμε το εκπαιδευτικο ποτηρακι, ποσες κουταλιτσες φτανουν για να ξεδιψασει το μωρο?

Προσπαθω να βγαλω μια ακρη διαβαζοντας απο το διαδυκτιο, αλλα οσα διαφορετικα αρθρα τοσες διαφορετικες γνωμες...

 

Καμία κρέμα δε συστήνεται από κανέναν επίσημο φορέα υγείας. Το καλύτερο είναι να δίνεις στο μωρό σου φρέσκες σπιτικές τροφές όπως τα φρούτα, τα λαχανικά και το κρέας που έχουν πολλά θρεπτικά συστατικά. Φυσικά με το να φάει κάποια βιολογική κρέμα δε χάλασε ο κόσμος αλλά αν εκείνη την ώρα δεν έχεις κάτι άλλο για να φάει μπορείς απλά να θηλάσεις.

 

Μπορείς να δίνεις με το εκπαιδευτικό ποτηράκι νερό όταν αρχίσει να τρώει μια ικανοποιητική ποσότητα φαγητού.

 

Δεν έχει σημασία με τι θα ξεκινήσει το μωρό τις στερεές τροφές, απλά να θυμάσαι ότι το μητρικό γάλα εξακολουθεί να είναι η κύρια τροφή όλο το πρώτο έτος κι οι στερεές τροφές συμπληρωματικές. Αυτό σημαίνει ότι δεν αντικαθιστάς γεύματα στο στήθος με φαγητό αλλά συμπληρώνεις με αυτό.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Αν βαλω λιγο ρυζαλευρο σε αλεσμενα φρουτακια ή λαχανικα θα γινει πιο χορταστικο το γευμα για το μωρο?Ή μηπως δεν ειναι ουτε αυτο απαραιτητο?

Επισης το μωρο μας πριν κλεισει τους 5 μηνες εχει ξεπερασει τα 8 κιλα, ειναι και αυτο λογος για να αποκλεισω το ρυζαλευρο απο τη διατροφη του?

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε ότι κατά το 1ο έτος οι στέρεες τροφές είναι συμπληρωματικές του θηλασμού, τι εννοούμε ακριβώς; Εμένα το μωράκι μου που τρώει 200γρ. στέρεες (π.χ. φρούτα) μετά από πόση ώρα πρέπει να του προσφέρω στήθος;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε ότι κατά το 1ο έτος οι στέρεες τροφές είναι συμπληρωματικές του θηλασμού, τι εννοούμε ακριβώς; Εμένα το μωράκι μου που τρώει 200γρ. στέρεες (π.χ. φρούτα) μετά από πόση ώρα πρέπει να του προσφέρω στήθος;

 

Να τόυ προσφέρεις το στήθος μετα απο κάθε γεύμα,αν θέλει θα πιει αν δε θέλει δε θα πιει,ή ίσως πιει ελάχιστα. Και μετα συνεχίζεις να προσφέρεις συχνά μέσα στην ημέρα, περίπου όπως κ πριν τις στέρεες.

Γενικά στο πρώτο έτος προσφέρουμε εμείς ώστε η ποσότητα τόυ γάλατος πού πίνει μέσα στο 24ωρο να είναι περισσότερη απο την ποσότητα των στερεών, αυτό εννοούμε συμπληρωματικές. Το γάλα εξακολουθεί να είναι η κύρια τροφή.

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μαμάδες του forum. Έχω μια κορούλα 5 μηνών (γεν. 17 Αυγ) και είμαι περήφανη που μέχρι τώρα θηλάζουμε αποκλειστικά (ούτε σταγόνα ξένο). Είμαι δικηγόρος και από το 2ο μήνα έχω επιστρέψει στη δουλειά (δουλεύω σε εταιρία, όχι σε δικό μου γραφείο) με μειωμένο ωράριο, όχι σταθερό βέβαια (περίπου 4-5 ώρες απουσίας, χονδρικά 11:00-15:00). Τις ώρες αυτές αντλώ μία φορά γάλα με το νοσοκομειακό της Medela για 15-20 λεπτά και βγάζω συνολικά (πλέον) 100 ml το πολύ. Επίσης αντλώ κατά τους νυχτερινούς θηλασμούς από το στήθος που δεν θηλάζει το μωρό, οπότε με το πρόγραμμα αυτό συνήθως μαζεύω το γάλα της μικρής για το ένα γεύμα που τρώει γύρω στις 12:00-13:00. Εννοείται ότι τη θηλάζω ακριβώς πριν φύγω και αμέσως μόλις επιστρέψω στο σπίτι. Η αλήθεια είναι ότι το νοσοκομειακό θήλαστρο με βοήθησε πολύ, ιδίως πριν τον 2ο μήνα, αφού μπόρεσα να αντλήσω μεγάλες ποσότητες για την τράπεζα γάλακτος (αντλούσα και αποθήκευα σαν τρελή εν όψει της επιστροφής στη δουλειά, γιατί ανησυχούσα ότι δεν θα προλαβαίνω να αναπληρώνω με τις αντλήσεις εκτός σπιτιού τα γεύματα της μικρής). Δεν ξέρω αν χρειαζόταν να έχω τόσο μεγάλο απόθεμα, αλλά τελικά ήμουν πολύ πιο ήσυχη να ξέρω ότι μπορώ να καθυστερήσω στη δουλειά, αν δεν γινόταν διαφορετικά, ή να βγω ένα βράδυ χωρίς το μωρό.

Ο αρχικός μου στόχος ήταν να θηλάσω αποκλειστικά 6 μήνες, δεδομένου ότι στη συνέχεια θα δουλεύω πλήρες ωράριο (τλχ 8-10) ώρες και μʼ έχει κουράσει να κουβαλάω σαν τη χελώνα όπου πάω την τσάντα με το θήλαστρο, τις παγοκύστες και τις αντλίες – άσε που πρέπει ανά 3-4 ώρες να εξαφανίζομαι για να αντλήσω (συνήθως στο υπόγειο γκαράζ της εταιρίας). Δοκίμασα και το μονό ηλεκτρικό της medela για τις αντλήσεις στη δουλειά, αλλά πονάω πολύ και ο θόρυβος είναι απωθητικός.

Περιμένω λοιπόν την εισαγωγή των στερεών τροφών μετά το εξάμηνο δηλ. από τα μέσα Φεβρουαρίου, μήπως μπορέσουμε και αντικαταστήσουμε κάποια γεύματα προκειμένου να σταματήσω τις αντλήσεις στη δουλειά. Αν καταφέρουμε να μην χρειάζομαι αντλήσεις, σκέφτομαι να συνεχίσω το θηλασμό μέχρι τουλάχιστον να κλείσει χρόνο η μπέμπα.

Οι ερωτήσεις μου, λοιπόν, έχουν να κάνουν με το πόσο γρήγορα αρχίζει το μωρό να τρώει αλεσμένες τροφές και να αντικαθιστά γεύματα.

1. Αν υποθέσουμε, ότι ξεκινά τις στερεές τροφές στα μέσα Φεβρουαρίου (θα είναι έξι μηνών), θα έχουμε προλάβει μέχρι τον Απρίλιο, οπότε ξεκινάω κανονικό ωράριο (περίπου 10:00-18:00) να μην χρειάζεται γάλα όσο θα λείπω, ή πρέπει να συνεχίσω τις αντλήσεις στη δουλειά, αν θέλω να διατηρήσω τη γαλουχία;

2. Αν σταματήσω τις αντλήσεις και δίνω ξένο γάλα στο διάστημα της απουσίας μου, υπάρχει περίπτωση να διατηρήσουμε πρωινό-απογευματινό-βραδυνούς θηλασμούς ή αναπόφευκτα θα αποθηλάσω;

Γενικά, δεν περίμενα να καταφέρω να θηλάσω αποκλειστικά παράλληλα με τη δουλειά και το εξάμηνο μου φαινόταν κατόρθωμα, αλλά το forum και οι συμβουλές των ειδικών και οι εμπειρίες των μαμάδων εδώ με βοήθησαν πάρα πολύ. Τώρα, λοιπόν, που πλησιάζουμε το στόχο μας, σκέφτομαι ότι είναι κρίμα να αποθηλάσω πλήρως, αν μπορώ να διατηρήσω έστω δυο-τρεις θηλασμούς την ημέρα (χωρίς θήλαστρο στη δουλειά, please! αν χρειάζεται συμπλήρωμα, μπορώ αν αντλώ τη νύχτα)

Κάθε συμβουλή δεκτή. Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μαμάδες του forum. Έχω μια κορούλα 5 μηνών (γεν. 17 Αυγ) και είμαι περήφανη που μέχρι τώρα θηλάζουμε αποκλειστικά (ούτε σταγόνα ξένο). Είμαι δικηγόρος και από το 2ο μήνα έχω επιστρέψει στη δουλειά (δουλεύω σε εταιρία, όχι σε δικό μου γραφείο) με μειωμένο ωράριο, όχι σταθερό βέβαια (περίπου 4-5 ώρες απουσίας, χονδρικά 11:00-15:00). Τις ώρες αυτές αντλώ μία φορά γάλα με το νοσοκομειακό της Medela για 15-20 λεπτά και βγάζω συνολικά (πλέον) 100 ml το πολύ. Επίσης αντλώ κατά τους νυχτερινούς θηλασμούς από το στήθος που δεν θηλάζει το μωρό, οπότε με το πρόγραμμα αυτό συνήθως μαζεύω το γάλα της μικρής για το ένα γεύμα που τρώει γύρω στις 12:00-13:00. Εννοείται ότι τη θηλάζω ακριβώς πριν φύγω και αμέσως μόλις επιστρέψω στο σπίτι. Η αλήθεια είναι ότι το νοσοκομειακό θήλαστρο με βοήθησε πολύ, ιδίως πριν τον 2ο μήνα, αφού μπόρεσα να αντλήσω μεγάλες ποσότητες για την τράπεζα γάλακτος (αντλούσα και αποθήκευα σαν τρελή εν όψει της επιστροφής στη δουλειά, γιατί ανησυχούσα ότι δεν θα προλαβαίνω να αναπληρώνω με τις αντλήσεις εκτός σπιτιού τα γεύματα της μικρής). Δεν ξέρω αν χρειαζόταν να έχω τόσο μεγάλο απόθεμα, αλλά τελικά ήμουν πολύ πιο ήσυχη να ξέρω ότι μπορώ να καθυστερήσω στη δουλειά, αν δεν γινόταν διαφορετικά, ή να βγω ένα βράδυ χωρίς το μωρό.

Ο αρχικός μου στόχος ήταν να θηλάσω αποκλειστικά 6 μήνες, δεδομένου ότι στη συνέχεια θα δουλεύω πλήρες ωράριο (τλχ 8-10) ώρες και μʼ έχει κουράσει να κουβαλάω σαν τη χελώνα όπου πάω την τσάντα με το θήλαστρο, τις παγοκύστες και τις αντλίες – άσε που πρέπει ανά 3-4 ώρες να εξαφανίζομαι για να αντλήσω (συνήθως στο υπόγειο γκαράζ της εταιρίας). Δοκίμασα και το μονό ηλεκτρικό της medela για τις αντλήσεις στη δουλειά, αλλά πονάω πολύ και ο θόρυβος είναι απωθητικός.

Περιμένω λοιπόν την εισαγωγή των στερεών τροφών μετά το εξάμηνο δηλ. από τα μέσα Φεβρουαρίου, μήπως μπορέσουμε και αντικαταστήσουμε κάποια γεύματα προκειμένου να σταματήσω τις αντλήσεις στη δουλειά. Αν καταφέρουμε να μην χρειάζομαι αντλήσεις, σκέφτομαι να συνεχίσω το θηλασμό μέχρι τουλάχιστον να κλείσει χρόνο η μπέμπα.

Οι ερωτήσεις μου, λοιπόν, έχουν να κάνουν με το πόσο γρήγορα αρχίζει το μωρό να τρώει αλεσμένες τροφές και να αντικαθιστά γεύματα.

1. Αν υποθέσουμε, ότι ξεκινά τις στερεές τροφές στα μέσα Φεβρουαρίου (θα είναι έξι μηνών), θα έχουμε προλάβει μέχρι τον Απρίλιο, οπότε ξεκινάω κανονικό ωράριο (περίπου 10:00-18:00) να μην χρειάζεται γάλα όσο θα λείπω, ή πρέπει να συνεχίσω τις αντλήσεις στη δουλειά, αν θέλω να διατηρήσω τη γαλουχία;

2. Αν σταματήσω τις αντλήσεις και δίνω ξένο γάλα στο διάστημα της απουσίας μου, υπάρχει περίπτωση να διατηρήσουμε πρωινό-απογευματινό-βραδυνούς θηλασμούς ή αναπόφευκτα θα αποθηλάσω;

Γενικά, δεν περίμενα να καταφέρω να θηλάσω αποκλειστικά παράλληλα με τη δουλειά και το εξάμηνο μου φαινόταν κατόρθωμα, αλλά το forum και οι συμβουλές των ειδικών και οι εμπειρίες των μαμάδων εδώ με βοήθησαν πάρα πολύ. Τώρα, λοιπόν, που πλησιάζουμε το στόχο μας, σκέφτομαι ότι είναι κρίμα να αποθηλάσω πλήρως, αν μπορώ να διατηρήσω έστω δυο-τρεις θηλασμούς την ημέρα (χωρίς θήλαστρο στη δουλειά, please! αν χρειάζεται συμπλήρωμα, μπορώ αν αντλώ τη νύχτα)

Κάθε συμβουλή δεκτή. Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα!

 

Δυστυχώς κάθε μωρο έχει το δικό του ρυθμό στην αποδοχή των στερεών τροφών. Αλλα τρώνε αρκετά και δε χρειάζονται καθόλου γάλα κι αλλα αρνούνται για καιρό να δουν φαγητό. Το καλό ειναι όμως οτι τα μωρά προσαρμόζονται εύκολα στις αλλαγές και δεν ειναι και χαζα για να μένουν νηστικα! :wink:

 

Μιλαμε για τοτε που θα ειναι 8 μηνών οπότε αν δε θέλεις να αντλεις, μην αντλεις.

Αλλα όταν είσαι σπίτι φρόντισε το μωρο να θηλαζει αρκετά (τουλάχιστον 5 φορές το 24ωρο) και αυτός που το κρατάει να δοκιμάσει αρκετά με τις στέρεες (αν έχεις θέμα τότε, το ξανασυζηταμε).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...