Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

Jo ευχαριστω πολυ!

κι εγω το ιδιο εχω, μικρος ο κοσμος του ιντερνετ τελικα!;)

Γιατι ο ζωμος απο μονος του δεν ειναι γευμα;τι του λειπει;για τους πρωτους μηνες θα ειμαι ικανοποιημενη αν δεχτει αυτα που ειπαμε.

 

Dolorita αυτα ακριβως τα γευματα σκεφτομουν κι εγω για αρχη, μετα βλεπουμε! Καροτοζουμο εδωσες μονο 4μερες;Παντως ανησυχω πως θα το πω στη γιατρο!

 

Η δεκτικοτητα του παιδιου δεν εχει να κανει μονο με το αν του αρεσει σαν γευση, αλλα η ανακαλυψη της νεας γευσης/υφης, σαν ενα παιχνιδι που στην αρχη το ενθουσιαζει και μετα το βαριεται.Γι αυτο υπαρχει αυτη η μεταστροφη στα γουστα και κραταμε ζωντανο το ενδιαφερον τους προσφεροντας νεα πραγματα, ε;:!::?::?:

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 μερες εδωσα καροτοζουμο και 4 μερες ζωμο κοτοπουλο. Στην παιδιατρο το μονο που ειπα ειναι οτι θελω να ξεκινησω με λαχανικα και οχι φρουτα, οπως μου προτεινε. Κατα τ'αλλα δεν εχει ιδεα,νομιζει οτι το παιδι τρωει κρεμες με κουταλι. Εδω θεωρει οτι το παιδι πρεπει να τρωει ηδη 1,5 φρουτο, τι να της πω; Της λεω οτι παμε καλα, ασχετα αν το καλα μας διαφερει, και ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι!

Το παιδι ετσι το βλεπει σαν εξερευνηση, αυτο πιστευω κι εγω. Γι'αυτο μαλλον παρουσιαζουν τετοιες διακυμανσεις. Καπου διαβασα οτι στην αρχη δεν ξερουν καν οτι μπορουν να ικανοποιησουν την πεινα τους με αυτο τον τροπο! Και οσον αφορα στις προτιμησεις, εμενα το μονο που δειχνει ξεκαθαρα να προτιμα ειναι το κρεας, ολα τα αλλα τα αντιμετωπιζει το ιδιο. Με μονη εξαιρεση ισως το μπροκολο, γιατι μαλλον εχει εντυπωσιακο σχημα!

Μπουρμπουρ1, κρατα τον κανονα των 3-4 ημερων και μην απογοητευεσαι αν δεν τρωει, αν τρωει μια κουταλια η δυο. Καποτε θα φαει! Και θα καταλαβεις και τι θελει σιγα σιγα, πχ. μπορει να θελει ενα φρουτο και οχι φρουτοκρεμα με πολλα, μπορει να θελει κομματακια οπως η δικια μου και της Νανουκα κτλ. Θα το δεις αυτο! Εμεις προσφερουμε καθημερινα, με υπομονη και αυτα θα βρουν το δρομο τους!

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά dolorita και κορίτσια η μικρή μου προτιμάει τα φρούτα γενικά και όχι απλά τα μη αλεσμένα!

Μιαμισή βδομάδα παλεύω με καρότα κολοκυθάκια αβοκάντο μια κουταλιά περίπου τη φορα. Χθες που γύρισα από τη δουλειά ο άντρας μου της είχε δώσει φρουτόκρεμα με μήλο αχλαδι και μπανάνα, χωρίς να το συνεννοηθούμε! Και την έφαγε όλη! Στην αρχή χαλάστηκα γιατί έχουμε θέμα με αλλεργία, γιατί τα έδωσε όλα μαζί,γιατί δεν μου είπε τίποτα... Άλλα τί να κάνω!!! Αφού τρελάθηκε από τη χαρά της. Έκανε και κακά το πρωί με μαύρες τριχούλες από την μπανάνα!Σήμερα της ξανάέδωσε όταν σχολάσα και τσιρίζε από τη χαρά της! Έφαγε 60 γραμμάρια. Είναι πολύ? Μάλλον θα το συνεχίσω έτσι, καλά θα κάνω ή θα της επιβάρυνω το εντερακι με την αλλεργία? Καμία γνώμη?

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά dolorita και κορίτσια η μικρή μου προτιμάει τα φρούτα γενικά και όχι απλά τα μη αλεσμένα!

Μιαμισή βδομάδα παλεύω με καρότα κολοκυθάκια αβοκάντο μια κουταλιά περίπου τη φορα. Χθες που γύρισα από τη δουλειά ο άντρας μου της είχε δώσει φρουτόκρεμα με μήλο αχλαδι και μπανάνα, χωρίς να το συνεννοηθούμε! Και την έφαγε όλη! Στην αρχή χαλάστηκα γιατί έχουμε θέμα με αλλεργία, γιατί τα έδωσε όλα μαζί,γιατί δεν μου είπε τίποτα... Άλλα τί να κάνω!!! Αφού τρελάθηκε από τη χαρά της. Έκανε και κακά το πρωί με μαύρες τριχούλες από την μπανάνα!Σήμερα της ξανάέδωσε όταν σχολάσα και τσιρίζε από τη χαρά της! Έφαγε 60 γραμμάρια. Είναι πολύ? Μάλλον θα το συνεχίσω έτσι, καλά θα κάνω ή θα της επιβάρυνω το εντερακι με την αλλεργία? Καμία γνώμη?

 

Εμπιστευσου την κι ακολούθησέ την. Αν δεν μπορούσε να το διαχειριστεί το πεπτικό της θα φυλαγοταν απο ένστικτο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Εμπιστευσου την κι ακολούθησέ την. Αν δεν μπορούσε να το διαχειριστεί το πεπτικό της θα φυλαγοταν απο ένστικτο.

 

:lol: χαίρομαι τόσο πολύ μ'αυτό που μου λες!

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βραζω μια μεριδουλα, το οποιο ειναι για δυο μερες, και βραζω και λαχανικα. Τα δινω στεγνα αφου τα πιανει με τα χερια της και τρωει περιπου 3 κομματακια οσο το δαχτυλο μου, πρεπει να ειναι καπου 30 γρ. Εμενα μου φαινεται καλα για αρχη. Λαχανικα θα φαει 3-4 μπουκιτσες. Και της δινω και το ζωμο με ποτηρακι το απογευμα.

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ολες στην ιδια ομαδα βλεπω...χαχαχα!!

Να μπω σφηνα να απαντησω οτι απτο κοτοπουλο προτιμαμε το καφε κρεατακι,μπουτι και φτερουγα.;)

 

Γιατί Ελίνα? Είχα την εντύπωση πως το στήθος θα είναι καλύτερο. Βέβαια εμείς δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμη στέρεες

Link to comment
Share on other sites

Ολες στην ιδια ομαδα βλεπω...χαχαχα!!

Να μπω σφηνα να απαντησω οτι απτο κοτοπουλο προτιμαμε το καφε κρεατακι,μπουτι και φτερουγα.;)

 

Γκουρου μου:lol::lol::lol::lol: Εμεις που εχουμε κοτοπουλα χωριατικα και κανουμε μαγειροζωμους:lol::D ναι δινουμε το καφε κομματι ...

 

Αυτες που θα παρουν του εμποριου πχ παλι καφε δινουν?γιατι εχω την εντυπωση στου εμποριου στα μπουτια βαρανε ολες τις ενεσεις ορμονες κτλ!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Από τα χωριάτικα το άσπρο κρέας δεν το δίνουμε καθόλου?

 

Το δινεις λογικα:rolleyes: απλα καλυτερο ειναι το καφε κρεας...

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γκουρου μου:lol::lol::lol::lol: Εμεις που εχουμε κοτοπουλα χωριατικα και κανουμε μαγειροζωμους:lol::D ναι δινουμε το καφε κομματι ...

 

Αυτες που θα παρουν του εμποριου πχ παλι καφε δινουν?γιατι εχω την εντυπωση στου εμποριου στα μπουτια βαρανε ολες τις ενεσεις ορμονες κτλ!

 

χαχαχααχ;)

 

Οπου κ να τις βαρανε δυστυχως το ιδιο ειναι...Τουλαχιστον να προτιμουν ελευθερας βοσκης,κατι κανει κ αυτο εστω κ λιγο..

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για ακόμη μια φορά διαφωτίστε με λιγάκι......

Αποφασίσαμε να μην δώσουμε καθόλου κρέμα στη μπέμπα μας κ να ξεκινήσουμε με φρούτα μόλις κλείσει τον έκτο μήνα (είμαστε 5 τώρα), καποια μωρά ξεκινάνε με λαχανικά ή με ζωμό από λαχανικά ή κοτόπουλο.

Δέχομαι ότι η κάθε μανούλα αποφασίζει η ίδια τι είναι καλύτερο για τη διατροφή του παιδιού της αλλά επειδή το ψάχνω λιγάκι πείτε μου

τελικά με τι είναι καλύτερο να ξεκινήσεις φρούτα, λαχανικά ή ζωμό?

Επίσης γιατί δίνεται ο ζωμός στο μωρό τι του προσφέρει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες! Το κοριτσάκι μου εδώ και 2 εβδομάδες τρώει φρουτάκια κάθε πρωί, εβγαλε δοντάκια από τον 4ο μήνα και γενικώς σαλάκια και ζηλίτσες για το τι τρώμε εμείς από τότε οπότε ξεκινήσαμε στερεές από τα μέσα του 5ου μήνα.

 

Επειδή θηλάζει αποκλειστικά την ξεκινάω με τις στερεές, και όσο φάει. Μετά πάντα την θηλάζω. Νεράκι να της δίνω....? Είναι σωστή η σειρά στερεή τροφή και μετά θηλασμός ή πρέπει να το κάνω ανάποδα..? Επίσης το νεράκι επιβάλλεται..?

 

ευχαριστώ!

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες! Το κοριτσάκι μου εδώ και 2 εβδομάδες τρώει φρουτάκια κάθε πρωί, εβγαλε δοντάκια από τον 4ο μήνα και γενικώς σαλάκια και ζηλίτσες για το τι τρώμε εμείς από τότε οπότε ξεκινήσαμε στερεές από τα μέσα του 5ου μήνα.

 

Επειδή θηλάζει αποκλειστικά την ξεκινάω με τις στερεές, και όσο φάει. Μετά πάντα την θηλάζω. Νεράκι να της δίνω....? Είναι σωστή η σειρά στερεή τροφή και μετά θηλασμός ή πρέπει να το κάνω ανάποδα..? Επίσης το νεράκι επιβάλλεται..?

 

ευχαριστώ!

 

Εγω δεν τον θηλαζω μετα την κρεμα επειδη την τρωει ολη.Μονο τις πρωτες 2-3 μερες που ετρωγε λιγο τον θηλαζα.τον θηλαζω γενικα ολη τη μερα οποτε θελει.Νερο δεν δινω καθολου.Τον θηλαζω μια το πρωι μετα δινω φρουτοκρεμα και μετα οποτε θελει θηλαζει μεχρι το απογευμα που δινω την κρεμα και τελος θηλαζω πριν κοιμηθει.Μετα ξυπναει τη νυχτα για να θηλασει μια φορα και το επομενο πρωι παλι τα ιδια.

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες! Το κοριτσάκι μου εδώ και 2 εβδομάδες τρώει φρουτάκια κάθε πρωί, εβγαλε δοντάκια από τον 4ο μήνα και γενικώς σαλάκια και ζηλίτσες για το τι τρώμε εμείς από τότε οπότε ξεκινήσαμε στερεές από τα μέσα του 5ου μήνα.

 

Επειδή θηλάζει αποκλειστικά την ξεκινάω με τις στερεές, και όσο φάει. Μετά πάντα την θηλάζω. Νεράκι να της δίνω....? Είναι σωστή η σειρά στερεή τροφή και μετά θηλασμός ή πρέπει να το κάνω ανάποδα..? Επίσης το νεράκι επιβάλλεται..?

 

ευχαριστώ!

 

Το μητρικο γάλα παραμένει η κυρία τροφη του μωρου οπότε θηλαζεις κανονικα όπως και πριν ξεκινησετε τις στερεές τροφές και 1-1,5 ώρα μετα προσφέρεις το φαγητο του. Μετα απο λίγη ώρα μπορείς να προσφέρεις στηθος κι αν θέλει θα θηλασει.

Νερο μπορείς να δίνεις αν τρώει σεβαστή ποσότητα στερεών τροφών. Αν δεν τρώει πολυ καλύπτεται προς το παρόν απο το μητρικο γάλα. Αλλα όπως και να εχει αν το μωρο θηλαζει κανονικα δεν χάνεις τίποτα να ξεκινήσεις και το νερο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας κ πάλι.

Μέχρι τώρα (είμαστε 6.5 μηνών σχεδόν) δεν έχω αφήσει το παιδί ποτέ μόνο του.Κύριος λόγος είναι οτι θήλαζε κ θηλάζει πάρα πολύ συχνά,όπότε για μένα ήταν άγχος να σκέφτομαι οτι ίσως χάσει γεύμα κ το είχα πάντα μαζί μου. Νόμιζα οτι με την εισαγωγή στέρεων θα μπορώ να ελέγξω λίγο την κατάσταση αλλά βλέπω πάλι πως όχι.

'Εχω αρχίσει να κουράζομαι καθώς αναζητώ 2-3 ώρες την εβδομάδα να ξελαμπικάρω (πχ γυμναστήριο,μια βόλτα κλπ) αλλά έχω τύψεις στη σκέψη οτι ίσως το παιδί αναζητήσει στήθος κ δεν είμαι εκεί.Δεν θέλω να διακόψω το θηλασμό επουδενί,φυσικά.

Να αναφέρω το κουλό,οτι παρόλο που το στήθος "τρέχει" κ το μωρό βάζει καλό βάρος,με το θήλαστρο όποτε προσπάθησα δεν έβγαλα παρά μόνο πχ 50-60 γρ (έβγαζα αφού τη θήλαζα,δεν ξέρω αν έχει σχέση??)

Απο την άλλη,αν τελικά καταφέρω κ της δίνω μπιμπερό πού κ πού μήπως το συνηθίσει (όπως συνέβαινε στις αρχές που είχαμε πρόβλημα) κ μετά δεν θέλει στήθος??!!Είμαι πάρα πολύ μπερδεμένη.

Τέλος,άκουσα για νερό στο βοηθητικό ποτηράκι,αφορά μωρά τόσο μικρά σε ηλικία?

Κλείνοντας,να πω οτι το μωρό δεν έχει καθόλου σταθερό πρόγραμμα με τους θηλασμούς,δηλ θηλάζει τώρα μετά ίσως ξαναθέλει στη μισή ώρα κλπ κλπ.Αυτό το "πρωί-βράδυ" που λένε όλοι πότε συμβαίνει τελικά??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων κ συγνώμη για το μεγάλο ποστ!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Μία από τα ίδια και εγώ. Θηλάζουμε ακόμα, πάντα είχα πολύ γάλα και με το θήλαστρο άντε να βγάλω 40-50 ml.. Μέχρι να γίνει 6 μηνών τον είχα αφήσει 2 φορές για κανένα 2ωρο με τους γονείς μου. Είχα βγάλει γάλα με το θήλαστρο το οποίο του δώσανε με το calma της medela αλλά δεν ήπιε ούτε 20ml (λογικό αφού είχε θηλάσει καλά πριν φύγω).

Όταν αρχίσαμε τις στέρεες άρχισα να του δίνω τον χυμό πορτοκάλι στο εκπαιδευτικό ποτηράκι αντί μέσα στη φρουτόκρεμα. Σιγα-σιγά έμαθε να πίνει από εκεί και τώρα πίνει και το χυμό και το νερό του έτσι. Από όταν αρχίσαμε τις σούπες και μετά (σχεδόν 7 μηνών) δεν αφήνω γάλα αν θέλω να κατέβω.

Να σου πω ότι και εμείς θηλάζουμε όλη την ημέρα είναι νωρίς νομίζω για μόνο πρωί-βράδυ , αυτό το κάνουν οι μαμάδες που δίνουν ξένο. Όταν λείπω (ποτέ για πάνω από 3 ώρες) απλά δεν πίνει γάλα, νομίζω ότι ξέρει ότι αφού δεν είμαι εκεί γάλα δεν έχει. Γιατί δεν δοκιμάζεις και εσύ το ποτηράκι και αν σε ανχώνει το να μην αφήσεις γάλα μπορούν να του το δώσουν εκεί.

Πάντως όσο μεγαλώνουν και αυξάνονται οι στέρεες τόσο πιό εύκολο είναι να λείψεις λίγο παραπάνω, δοκίμασε το. Ξέρω ότι δεν είναι εύκολο και εγώ όποτε κατεβαίνω είμαι σαν την τρελή :rolleyes: μέχρι να γυρίσω αλλά νομίζω ότι είναι πιό πολύ το δικό μας άγχος το πρόβλημα, τα μωρά προσαρμόζονται. Καλές γιορτές!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνονται σαν όνειρο αυτά που γράφετε και που περάσαμε και εμείς φυσικά.Θυμάμαι 6 μηνών είχα κλείσει ραντεβού με τον οδοντίατρο είχα καταφέρει & ειχα βγαλει 150μλ γάλα με 3-4 αντλήσεις και έφυγα ήσυχη ότι θα είναι οκ. Όταν γύρισα 2 ώρες μετά σχεδόν δεν έπινε το αντλημένο γάλα ούτε για αστείο από το εκπαιδευτικό ποτηράκι που είχε ως τότε μάθει να πίνει νερό. Όσο μεγαλώνουν θα είναι πιο εύκολο για εσάς να τα αφήνετε για κάποιες ώρες.Επέστρεψα στην δουλειά πριν 15 μέρες και ως τότε θηλάζαμε 4 φορές τη μέρα (τις 2 κυρίως για χαλάρωση ) και το βράδυ όσες φορές ξυπνούσε. Πλέον θηλάζει πρωί βράδυ και όσες φορε΄ς ξυπνήσει μες το μαύρο χάραμα (τις καλές μέρες μόνο δύο). Είναι νωρίς ακόμη για εσάς για το πρωί βράδυ αν θέλετε να θηλάσετε καιρό.Πιστέψτε με θα έρθει η ώρα σε λίγους μήνες που θα εδραιωθουν οι στερεές που θα σας λείπουν οι τόσοι θηλασμοί:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Oneiraki συμφωνώ με αυτά που λες. Εγώ για να πω την αλήθεια προσφέρω στήθος κατά τη διάρκεια της ημέρας ακόμα και αν δεν το ζητήσει γιατί θέλω να συνεχίσουμε να θηλάζουμε για αρκετό καιρό! Είναι τόσο ωραία η ώρα του θηλασμού που όταν αποθηλάσουμε είμαι σίγουρη ότι θα μου λείψει πολύ. Και εμείς το βράδυ ξυπνάμε τουλάχιστον 2-3 φορές για να θηλάσουμε :rolleyes: αλλά χαλάλι του!

 

Το ματάκι του μπέμπη σου πώς είναι; Ηρέμησε ο μικρούλης από την επέμβαση;

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας κ πάλι.

Μέχρι τώρα (είμαστε 6.5 μηνών σχεδόν) δεν έχω αφήσει το παιδί ποτέ μόνο του.Κύριος λόγος είναι οτι θήλαζε κ θηλάζει πάρα πολύ συχνά,όπότε για μένα ήταν άγχος να σκέφτομαι οτι ίσως χάσει γεύμα κ το είχα πάντα μαζί μου. Νόμιζα οτι με την εισαγωγή στέρεων θα μπορώ να ελέγξω λίγο την κατάσταση αλλά βλέπω πάλι πως όχι.

'Εχω αρχίσει να κουράζομαι καθώς αναζητώ 2-3 ώρες την εβδομάδα να ξελαμπικάρω (πχ γυμναστήριο,μια βόλτα κλπ) αλλά έχω τύψεις στη σκέψη οτι ίσως το παιδί αναζητήσει στήθος κ δεν είμαι εκεί.Δεν θέλω να διακόψω το θηλασμό επουδενί,φυσικά.

Να αναφέρω το κουλό,οτι παρόλο που το στήθος "τρέχει" κ το μωρό βάζει καλό βάρος,με το θήλαστρο όποτε προσπάθησα δεν έβγαλα παρά μόνο πχ 50-60 γρ (έβγαζα αφού τη θήλαζα,δεν ξέρω αν έχει σχέση??)

Απο την άλλη,αν τελικά καταφέρω κ της δίνω μπιμπερό πού κ πού μήπως το συνηθίσει (όπως συνέβαινε στις αρχές που είχαμε πρόβλημα) κ μετά δεν θέλει στήθος??!!Είμαι πάρα πολύ μπερδεμένη.

Τέλος,άκουσα για νερό στο βοηθητικό ποτηράκι,αφορά μωρά τόσο μικρά σε ηλικία?

Κλείνοντας,να πω οτι το μωρό δεν έχει καθόλου σταθερό πρόγραμμα με τους θηλασμούς,δηλ θηλάζει τώρα μετά ίσως ξαναθέλει στη μισή ώρα κλπ κλπ.Αυτό το "πρωί-βράδυ" που λένε όλοι πότε συμβαίνει τελικά??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων κ συγνώμη για το μεγάλο ποστ!

 

Το πρωί βράδυ, όπως σου είπαν και οι κοπέλες ξέχνα το! Αφορά ξένο γάλα και για να φτάσει το μωρό να κάνει μόνο 2 θηλασμούς τη μέρα θα περάσει καιρός ακόμα!

Όσο για το εκπαιδευτικό ποτηράκι σαφώς και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Εγώ με αυτό ξεκίνησα να δίνω νερό, τώρα δοκιμάζω και με καλαμάκι, αλλά και με ανοιχτό πλαστικό ποτήρι που κρατάω εγώ.

Αλλά αν θες να πας μια βόλτα χωρίς το παιδί εγώ θα σου έλεγα να δοκιμάσεις. Αρχικά ας λείψεις μόνο μια ώρα και να είσαι εκεί κοντά για να γυρίσεις αν χρειαστεί. Και μετά μπορείς να δοκιμάσεις για περισσότερη ώρα. Εγώ πχ. από 6 μηνών την αφήνω 3 φορές τη βδομάδα για να πάω 1 ώρα για πιλάτες και δεν είχαμε ποτέ θέμα. Την κρατάει ο μπαμπάς της και 1 φορά που την κράτησε η γιαγιά της όλα καλά πάλι. Οπότε δεν χάνεις τίποτε να το δοκιμάσεις.

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...