Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

Κατά τηγνώμη μου

Ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Το μωρο μου έκλεισε τους 7 μηνες και θηλαζω αποκλειστικα. Επίσης εδω και 1 μηνα ξεκινησαμε και στερεες τροφες. Του μαγειρεύω και δεν εχω δωσει ακόμα έτοιμες κρεμες εμπορίου. Η απορία μου ειναι αν τελικά τις χρειαζονται τις κρεμες δεδομένου ότι εχουν τόσες πρόσθετες βιταμινες. Οι φυσικές τροφες λογω του ότι μαγειρεύονται (βραστες ή στον ατμό), τεμαχιζονται κλπ κλπ χάνουν το μεγαλύτερο τμημα των βιταμίνης τους. Στον ατμο ναι μεν δεν χανονται οι βιταμινεσ αλλα αυτο ισχυει για μαγειρεμα 5-7 λεπτα που τα περισσοτερα λαχανικα θελουν πιο πολυ χρονο να μαγειρευτουν ωστε να μπορει να τα φαι ενα μωρακι. Μήπως τελικα τα μωρα δεν καλύπτονται με τα συστατικά που τους παρέχονται μέσω φυσικής τροφής? Μήπως τελικα τη σημερον ημερα τα παιδιά γίνονται πιο ψηλά και αναπτυγμένα ή και πιο έξυπνα απο ότι παλαιότερα λογω των έτοιμων τροφών και των χημικών που εχουν? Μπορει να ακούγεται παράλογο και άσχημο να λέω δώστε ετοιματζιδικα και χημικά στα παιδιά για καλυτερη αναπτυξη αλλα έπειτα απο ψάξιμο και παρατήρηση σας τα γράφω. Βασικά ο όλος προβληματισμός μου εχει να κάνει στο ότι ένα μηνα τωρα και θηλαζω και φτιαχνω φαγητο το οποίο δεν το πολυ τρωει και πήρε μόνο 100 γρ σε αυτόν τον μηνα και δεν ψήλωσε καθολου....στάσιμη αναπτυξη είπε η παιδιατρος. Τα αλλα παιδάκια με τις έτοιμες κρεμες Γιωτης κλπ εχουν αλματώδη αναπτυξη. Τι α πω! Πείτε μου και εσεις τι μου προτείνεται, τι πιστεύεται, τι με συμβουλευετε? Σας ευχαριστω πολυ!

 

Και τα 2 παιδιά μουΤ τα θήλασα και δεν έδωσα ποτέ βρεφική κρέμα. Σούπερ μεγάλωσαν. Τα σημερινά παιδιά ούτε πιο έξυπνα είναι ούτε πιο ψηλά. Λόγω διατροφής τουλάχιστον. Αντίθετα όλες οι επιδημιατολογικές μελέτες έδειξαν ότι είναι πιο παχύσαρκα . .

 

Κατά τη ταπεινή μου γνώμη οι. Βρεφικές κρέμες χρησιμεύουν μόνο για το ταισμα ολιγόφαγων παιδιών. Δεν περνάμε κατοχή η αφθονία φρέσκων τροφών κάνει τη λˊψη οποκάθε συμπληρώματος περιτή και ίσως επιξύνδινη.

Επιπλέον λίγες μόνο βιταμίνες και κανένα μεταλικό στοιχείο χάνονται με τον βρασμό. Σε αυτό όμως βοηθά η κατανάλωση φρέσκων φρούτων. Ακόμα και τεμαχισμένα ή πολτοποιημένα κρατάνε πολλά θρεπτικά στοιχεία.

τα παιδιά μας δεν χρειάζονται τρομπάρισμα ή ντοπάρισμα παρά μόνο μητρική φροντίδα

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η αλήθεια ειναι ότι του έδωσα ετοιμη κρεμα και δεν τρελαθηκε... Γενικά είμαι της φιλοσοφίας ότι πιο φυσικό γι αυτο είμαι και υπέρ του θηλασμου. Θα συνεχίσω όπως πιστεύω και θα προσπαθήσω να μην υποκύψει στα έτοιμα σκευάσματα.

 

Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο. Αν είσαστε έξω πχ το απογευμα κρατάτε μαζί σας φαγητο? Διατηρειται με κάποιο τροπο? Βάζετε το φαγητο σε Βαζακια, ταπερ ή κάτι άλλο και του δινετε το φαγητο του οπου και αν βρίσκεστε?

Stellanew αφού είστε ακόμη 7 είναι πολύ νωρˊίς να εισάγεις 3ο γεύμα. Μιας και θέλεις να διατηρήσεις θηλασμό.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας!!Είμαστε 5 μηνών κ θηλάζουμε αποκλειστικά.Ο παιδίατρος αυτό το μήνα μας έδωσε φρουτόκρεμα.Εγώ ξέρω οτι 0-6 έχουμε ΑΜΔ.Ο γιατρός μ είπε οτι συνεχίζω να θηλάζω,απλά αραιώνει το ένα γεύμα.Τον άλλο μήνα θα μου δώσει κ ρυζάλευρο.Σκέφτομαι να μην της δώσω κ να μην πω τπτ.Αλλά αν έτσι δεν βάλει ιανοποιητικό βάρος κ αρχίσει να μου λέει για ξένο?Πλακωνόμαστε κ με τον άντρα μου γιατί μου λέει να κάνω ό,τι λέει ο γιατρός.. διαφωτίστε με!!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

να σου πω την γνώμη μου ανεξαρτήτως θηλασμού.Οι περισσότεροι γιατροί προτείνουν δοκιμές κάπου στον 5ο.Δεν σου λένε μπούκωσε το παιδί φρουτόκρεμα.Σου λένε δοκίμασε.Το παιδί πως αντιδρά; Αν του δώσεις κουτάλι με λίγο χυμό τι θα κάνει;Μην φοβάσαι,δεν είναι δηλητήριο.Αν δλδ μέχρι να κλείσει τον 6ο τρώει και 2-3 κουταλιές φρούτο με το γάλα του δεν νομίζω πως θα έχεις πρόβλημα.

Έχω συζητήσει το θέμα με φίλες συχνά.Βέβαια εμένα λόγω ηλικίας έχουν όλες μεγάλα παιδιά και το πιο συνηθισμένο που ακούν είναι"πλάκα κάνεις που θα φάω κουνουπίδι".Αλλά όλες με ξεάγχωσαν.Ας γλύψει και το κουτάλι με το φρούτο.δεν θα γίνει τίποτα.Θα συνηθίσει την καινούρια γεύση και από τον 6ο δίνεις παραπάνω.Και πες το στο γιατρό σου"Το πάω σιγά-σιγά".Τι θα σου πει αν είναι καλός παιδίατρος;Μπούκωσέ το;Αποκλείεται.

Εγώ για αυτόν τον λόγο άλλαξα παιδίατρο.Δεν άντεχα τις πιέσεις για μεγάλη ποσότητα τροφής που έδειξαν κιόλας πως δεν ταίριαζαν στο παιδί.

Καλύτερα να το χα πάει σιγά-σιγά (όπως έκανα μετά με τον καινούριο)και να χα ξεκινήσει με ένα κουταλάκι από τον 5ο παρά που με πίεσε στο 6ο να τρώει μια γαβάθα φρούτα.

Ειλικρινά μου πήρε και μένα καιρό για να αντιληφθώ κάποια πράγματα,γιατί όταν είσαι καινούρια μάνα το άγχος,οι πληροφορίες,οι επιρροές,οι νουθεσίες τα κολλήματά μας μας κάνουν και κλατάρουμε.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!Είμαστε 5 μηνών κ θηλάζουμε αποκλειστικά.Ο παιδίατρος αυτό το μήνα μας έδωσε φρουτόκρεμα.Εγώ ξέρω οτι 0-6 έχουμε ΑΜΔ.Ο γιατρός μ είπε οτι συνεχίζω να θηλάζω,απλά αραιώνει το ένα γεύμα.Τον άλλο μήνα θα μου δώσει κ ρυζάλευρο.Σκέφτομαι να μην της δώσω κ να μην πω τπτ.Αλλά αν έτσι δεν βάλει ιανοποιητικό βάρος κ αρχίσει να μου λέει για ξένο?Πλακωνόμαστε κ με τον άντρα μου γιατί μου λέει να κάνω ό,τι λέει ο γιατρός.. διαφωτίστε με!!

 

Προς το παρόν δεν κόβεις γεύματα θηλασμου για να δώσεις στερεές. Ο θηλασμος συνεχίζεται κανονικα όπως πριν και το δεύτερο εξάμηνο.

 

Το ρυζαλευρο δεν προσφέρει τίποτα στο μωρο. Όταν ειναι έτοιμο για δεύτερο γεύμα καλύτερα θα ειναι τα λαχανικα με το κρέας που θα το εφοδιασουν με σίδηρο.

 

Σπάνια ένα μωρο ειναι έτοιμο για στερεές τροφές όταν ειναι 5 μηνών. Ειναι πολυ μικρο. Παρατήρησε τα σημάδια ετοιμότητας του μωρου (έντονο ενδιαφέρον για το φαγητο την ώρα που τρώτε, να μην απωθεί το κουταλι με τη γλώσσα, να μπορει να κάτσει έστω και με υποστήριξη) και κρίνε το ποτε εινα έτοιμο να ξεκινήσει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nina-nina είναι αλήθεια οτι παρουσιάζει έντονο ενδιαφέρον για την τροφή,μας βλέπει μες το στόμα όταν τρώμε κ κάνα δυο φορές ζητούσε απο αυτό που τρώγαμε (!!!) σχεδόν την λυπήθηκα!

Σε παρακαλώ γίνε πιο σαφής,εννοείς να μην δώσω καθόλου ρυζάλευρο κ να δώσω μόνο χορτόσουπα πχ όταν έρθει η ώρα?

Ο παιδίατρος μου είπε να δώσω 1/2 μήλο,1/2 μπανάνα,1/2 αχλάδι και στυμμένο πορτοκάλι (??!!) αλεσμένα,στο δεκατιανό.Μου είπε να της δώσω όσο θέλει,και μετά να συμπληρώσω με θηλασμό.

'Εχω έντονες πιέσεις απο τον περίγυρο,δυστυχώς κάτι που εννοείται δεν είναι δικό σου πρόβλημα :? αλλά μπορείς να μου πεις ακριβώς τι να κάνω με το φαγητό ή πού να κοιτάξω (να ξέρω κ τι να τους λεω δηλαδή..!)

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ο δικός μου γιατρός μου είπε να ξεκινήσω με την ίδια ακριβώς φρουτόκρεμα όταν το μωρό μου ήταν 5,5μηνών. Εγώ το ψιλοκαθυστέρησα και ξεκίνησα δίνοντας του λίγο μήλο (ούτε κουταλιά) για δοκιμή στο δαχτυλό μου, το ίδιο και με το αχλάδι. Μία βδομάδα πριν μπει στον 6ο του έδωσα λίγο μήλο και μετά από 3 μέρες αχλάδι. Αφού περασε καμμιά βδομάδα έδωσα μπανάνα και μετά από λίγες μέρες πορτοκάλι. Πάντα μετά το φρούτο (που στην αρχή έτρωγε ελάχιστο) θήλαζε. Ρυζάλευρο δεν έδωσα ποτέ. Βάρος και ύψος παίρνουμε κανονικότατα!

Όταν έγινε 6,5 ξεκινήσαμε κρεατοχορτόσουπες (κολοκύθι, πατάτα, καρότο και εναλλάξ μοσχάρι-κοτόπουλο). Πάλι τρώγαμε λίγο χωρίς πίεση και μετά θηλάζαμε. Πλέον τρώει σχεδόν όλα τα φρούτα του, πίνει το χυμό πορτοκάλι από το εκπαιδευτικό ποτήρι και καταβροχθίζει τις σούπες του.

Ο γιατρός θέλει να δώσω και γιαούρτι το απόγευμα και είπε επίσης ότι πλέον το μωρό πρέπει να θηλάζει μόνο πρωί-βράδυ.:? Εγώ απλά τον αγνοώ και ακούω το ένστικτό μου - θηλάζουμε απεριόριστα και ανεμπόδιστα όπως πάντα! Νομίζω ότι κι εσυ αυτό πρέπει να κάνεις ακολούθα το ένστικτό σου και το μωρό σου, είναι οι καλύτεροι σύμβουλοι!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν έδωσα ποτέ ρυζάλευρο ούτε κ παιδικό γιαουρτάκι παρά τις υποδείξεις του παιδίατρου. Θήλαζα κανονικά κ με πολύ αργό ρυθμό μπήκαμε στις στέρεες. Μετά τον 6ο μήνα κ εμείς, παρόλο που μου είχε πει να ξεκινήσω νωρίτερα. Ο μπέμπης έπαιρνε βάρος κανονικότατα κ πάντα ήταν στις πάνω τιμές των καμπύλων ανάπτυξης. Αν το ψάξεις θα δεις τι προσφέρει κάθε τροφή. Σε καταλαβαίνω που αγχώνεσαι γιατί κ εγώ είμαι πρώτη φορά μαμά κ στην αντίστοιχη φάση όλα μου φαίνονταν δύσκολα, αλλά πίστεψέ με δεν έχει τίποτα να χάσει το μωρό σου με το να αποφύγει αυτές τις τροφές. Το αντίθετο έχει να κερδίσει πολλά. Εμένα είναι 13 μηνών τώρα, τρώει απ' όλα κ είναι υγιέστατος.

 

myfavouritelullaby ακριβώς αυτο που λες, δηλαδή δίνεις κανονικά φρούτα κ λαχανικά κ δεν δίνεις ρυζάλευρο. Και μην αγχωθείς αν αρχικά δεν τρώει ποσότητες είναι φυσιολογικό. Όσο θέλει κ συμπληρώνεις με γαλατάκι. Τόσον καιρό που θηλάζει δεν αναπτύσσεται ικανοποιητικά; Το ίδιο θα συνεχίσει κ με τα φρούτα κ τα λαχανικά του συν το γάλα.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας, είμαστε σχεδόν 6 μηνων κ ήδη από τον 5 η παιδιατρος μας συμβουλεψε να ξεκινήσουμε βανιλια. Ξεκινήσαμε πριν καμία εβδομάδα σύμφωνα με το ενδεικτικό προγραμμα τον κ. Παπαβεντζη φρουτάκια. Τα κακακια έχουν γίνει σαν μπιφτεκια αψητα δεν κολλάνε καθόλου στην πανα κ ενίοτε έχουν κ μια πράσινη απόχρωση. Αν έχει κάποια αλλεργία πως θα το καταλάβω;νομίζω ότι είναι πηχτα αρκετά; Μήπως να βάζω λιγότερο μπανάνα;κ κάτι άλλο του μικρού του δίνω αχλαδι κ το ψιλοδαγκωνει κ ανακουφιζεται λίγο με τα δοντακια του αλλά φοβάμαι μην κόψει κανά κομμάτι κ πνιγει. Να το σταματήσω;το απόγευμα συνήθως του το δίνω και περνάει και λίγο η ώρα του!καθε συμβουλή δεκτή!ευχαριστωωωω

New Mammy :D

 

26/5/12 Έσκασε μύτη ο Γιωργάκης!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας, είμαστε σχεδόν 6 μηνων κ ήδη από τον 5 η παιδιατρος μας συμβουλεψε να ξεκινήσουμε βανιλια. Ξεκινήσαμε πριν καμία εβδομάδα σύμφωνα με το ενδεικτικό προγραμμα τον κ. Παπαβεντζη φρουτάκια. Τα κακακια έχουν γίνει σαν μπιφτεκια αψητα δεν κολλάνε καθόλου στην πανα κ ενίοτε έχουν κ μια πράσινη απόχρωση. Αν έχει κάποια αλλεργία πως θα το καταλάβω;νομίζω ότι είναι πηχτα αρκετά; Μήπως να βάζω λιγότερο μπανάνα;κ κάτι άλλο του μικρού του δίνω αχλαδι κ το ψιλοδαγκωνει κ ανακουφιζεται λίγο με τα δοντακια του αλλά φοβάμαι μην κόψει κανά κομμάτι κ πνιγει. Να το σταματήσω;το απόγευμα συνήθως του το δίνω και περνάει και λίγο η ώρα του!καθε συμβουλή δεκτή!ευχαριστωωωω

 

 

Μια αλλαγή στις κενώσεις είναι αναμενόμενη αλλά κανονικά μετά από σύντομο χρονικό διάστημα προσαρμογής θα πρέπει να είναι σαν μους.

Δοκίμασε αν θες ή να αφαιρέσεις τελείως την μπανάνα ή να επιλέγεις πολύ ώριμη μέχρι να στρώσουν οι κενώσεις ή να βράζεις το μήλο και το αχλάδι να γίνονται πιο εύπεπτα.

Αν είσαι κοντά στο μωρό και το αχλάδι είναι μαλακό δλδ ώριμο δεν υπάρχει πρόβλημα στο να δίνεις κομμάτια τροφής.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nina-nina είναι αλήθεια οτι παρουσιάζει έντονο ενδιαφέρον για την τροφή,μας βλέπει μες το στόμα όταν τρώμε κ κάνα δυο φορές ζητούσε απο αυτό που τρώγαμε (!!!) σχεδόν την λυπήθηκα!

Σε παρακαλώ γίνε πιο σαφής,εννοείς να μην δώσω καθόλου ρυζάλευρο κ να δώσω μόνο χορτόσουπα πχ όταν έρθει η ώρα?

Ο παιδίατρος μου είπε να δώσω 1/2 μήλο,1/2 μπανάνα,1/2 αχλάδι και στυμμένο πορτοκάλι (??!!) αλεσμένα,στο δεκατιανό.Μου είπε να της δώσω όσο θέλει,και μετά να συμπληρώσω με θηλασμό.

'Εχω έντονες πιέσεις απο τον περίγυρο,δυστυχώς κάτι που εννοείται δεν είναι δικό σου πρόβλημα :? αλλά μπορείς να μου πεις ακριβώς τι να κάνω με το φαγητό ή πού να κοιτάξω (να ξέρω κ τι να τους λεω δηλαδή..!)

 

Εννοώ καθόλου ρυζάλευρο. Είναι περιττή τροφή αλλά αν τη θες πολύ καλύτερα να τη δώσεις αργότερα ως τρίτο γεύμα.

Είπε να τα δώσεις ΟΛΑ μαζί; Κι αν είναι αλλεργικό σε κάτι το μωρό πως θα το καταλάβεις; Κανονικά συστείνεται διαστημα τουλάχιστον 3 ημερών απόσταση από την μια καινούρια τροφή στην άλλη.

Διάβασε τα πρώτα ποστς αυτού του θέματος για να δεις οδηγίες. Δυστυχώς είμαι ταξίδι και δεν μπορώ να βρω βιβλιογραφία τώρα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
να σου πω την γνώμη μου ανεξαρτήτως θηλασμού.Οι περισσότεροι γιατροί προτείνουν δοκιμές κάπου στον 5ο.Δεν σου λένε μπούκωσε το παιδί φρουτόκρεμα.Σου λένε δοκίμασε.Το παιδί πως αντιδρά; Αν του δώσεις κουτάλι με λίγο χυμό τι θα κάνει;Μην φοβάσαι,δεν είναι δηλητήριο.Αν δλδ μέχρι να κλείσει τον 6ο τρώει και 2-3 κουταλιές φρούτο με το γάλα του δεν νομίζω πως θα έχεις πρόβλημα.

Έχω συζητήσει το θέμα με φίλες συχνά.Βέβαια εμένα λόγω ηλικίας έχουν όλες μεγάλα παιδιά και το πιο συνηθισμένο που ακούν είναι"πλάκα κάνεις που θα φάω κουνουπίδι".Αλλά όλες με ξεάγχωσαν.Ας γλύψει και το κουτάλι με το φρούτο.δεν θα γίνει τίποτα.Θα συνηθίσει την καινούρια γεύση και από τον 6ο δίνεις παραπάνω.Και πες το στο γιατρό σου"Το πάω σιγά-σιγά".Τι θα σου πει αν είναι καλός παιδίατρος;Μπούκωσέ το;Αποκλείεται.

Εγώ για αυτόν τον λόγο άλλαξα παιδίατρο.Δεν άντεχα τις πιέσεις για μεγάλη ποσότητα τροφής που έδειξαν κιόλας πως δεν ταίριαζαν στο παιδί.

Καλύτερα να το χα πάει σιγά-σιγά (όπως έκανα μετά με τον καινούριο)και να χα ξεκινήσει με ένα κουταλάκι από τον 5ο παρά που με πίεσε στο 6ο να τρώει μια γαβάθα φρούτα.

Ειλικρινά μου πήρε και μένα καιρό για να αντιληφθώ κάποια πράγματα,γιατί όταν είσαι καινούρια μάνα το άγχος,οι πληροφορίες,οι επιρροές,οι νουθεσίες τα κολλήματά μας μας κάνουν και κλατάρουμε.

 

μπραβο! εχεις τοσο δικιο! στον μεγαλο μου, μου ειχε πει ο γιατρος απο τον 5ο μηνα να ξεκινησει βανιλια και μετα φρουτα(+πορτοκαλι!) εγω δεν ηξερα και εκανα οτι μου ελεγε. ο μικρος δεν ηθελε καθολου να φαει, 1 αντε 2 κγ και μετα τελος. και επειδη δεν πηρε βαρος παιδιατρος μου ειπε να τον πιεζεις! και εγω η χαζη καθομουν και τον μπουκωνα με το ζορι και εκλαιγε το καημενο, τι τραγουδια, τι χαζομαρουλες, τωρα που τα σκεφτομαι λεω μα καλα τι σκεφτομουνα? καθε γευμα ηταν μαρτυριο (ειδικα για το παιδι!) παρολη την κατασταση μου ειπε να ξεκινησουμε και τα λαχανικα και το κρεας! "αναγκαστηκα" να θηλαζω πρωι βραδυ ωσπου μετα απο 1 μηνα σταματησα.

 

3 χρονια μετα: χθες πηραμε το οκ να ξεκινησει η μικρη φρουτακια, ευτυχως ειμαστε σε αλλη πολη και με αλλο γιατρο. ειμαι αποφασισμενη να συνεχιζω να θηλαζω οσο η μικρη θελει, και να μην την πιεσω ΠΟΤΕ να φαει κατι. αν και τη βλεπω που θελει να αρπαξει οτι κι αν τρωμε(κατι που ο γιος μου ποτε δεν εκανε). της εχω δωσει μεγαλα κομματια μηλου στο χερι να τα μασουλαει, οπως στο baby led weaning. σημερα θα της το αλεσω κιολας να δω πως θα της φανει, αν της αρεσει συνεχιζουμε. την βλεπω πολυ πιο θετικη ηδη τη μικρη, ξερω πως ολα θα πανε μια χαρα αυτη τη φορα!

g5ILm7.pngOECOm7.png
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δωσω πουρέ-κρέμα καρότου στο μωρό μου. βραζω Τα καρότα και τα πολτοποιώ στο μπλεντερ φαντάζομαι. Το νερό από το βράσιμο μπορω να το χρησιμοποιήσω στο αραιώμα? κάπου διάβασα πως όχι,ισχύει? Μπορω να βάλω και γάλα μου? Και ελαιόλαδο?

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δωσω πουρέ-κρέμα καρότου στο μωρό μου. βραζω Τα καρότα και τα πολτοποιώ στο μπλεντερ φαντάζομαι. Το νερό από το βράσιμο μπορω να το χρησιμοποιήσω στο αραιώμα? κάπου διάβασα πως όχι,ισχύει? Μπορω να βάλω και γάλα μου? Και ελαιόλαδο?

 

Μπορείς να βράσεις τα καρότα σε κατσαρόλα, στον ατμομάγειρα ή στο καλαθάκι της χύτρας. Μόλις μαλακώσουν τα πολτοποιείς και βάζεις από το νερό, το γάλα σου κι ελαιόλαδο. Όπως θέλεις.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ηρθε η ωρα να σας ζαλισω και σε αυτο το θεμα!

 

Μολις μπηκαμε στον 6ο (εχουμε κι αλλεργια).Στις 10 του μηνα θα παμε στο γιατρο για εμβολιο και θα συζητησουμε και για στερεες.Εχω στο μυαλο μου το εξης σχεδιο: να αφησω να περασουν 10 μερες απο το εμβολιο και 10 μερες πριν κλεισει τον 6ο να την ξεκινησω το απογευμα με ζωμο κοτοπουλο το οποιο θα δινω λιγο λιγο με εκπαιδευτικο ποτηρακι.Ο λογος που διαλεξα να ξεκινησουμε ετσι ειναι γιατι πιστευω οτι ο ζωμος με το λιπος του θα βοηθησει πολυ το εντερακι της να επουλωθει απο την αλλεργικη πρωκτοκολλιτιδα, θα της δωσει πολλα καλα και γερα συστατικα(μηπως και παρει και λιγο τα πανω της με το βαρος) και επειδη με τα φρουτα ηδη δεν τα παμε καλα ουτε μεσω του θηλασμου (με το αχλαδι ειχε κανει αιμα και η μπανανα της φερνει δυσκολια στα κακα).Οζωμος θα εμποδισει επισης και τυχον δυσκοιλιοτητα απο τις τροφες που θα επακολουθησουν.

Αφου σε 10 μερες λοιπον καθιερωσω το ζωμο ως απογευματινο και αφου θα εχουμε μπει στον 7ο θα συνεχισω με βραστα λαχανικα το μεσημερι και αργοτερα θα φρεσκα φρουτα το πρωι.

 

Ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε τη γνωμη σας πανω σε αυτο το σχημα!

και να μου πειτε λεμονακι μπορω να βαζω στο ζωμο;ελαιολαδο στα λαχανικα βαζω απο την πρωτη στιγμη;το ελαιολαδο το εισαγω ως ξεχωριστη τροφη περιμενοντας αλλεργικες αντιδρασεις;

 

Δεν ξερω αν ειμαι προκατειλλημενη απο αυτο που εχω στο μυαλο μου αλλα το παιδι παρ'ολο που δεν δειχνει σημαδια οτι θελει να φαει, δειχνει εντονα σημαδια οτι θελει να πιει, αρπαζει οτι ποτηρι/φλυντζανι σε δει να κρατας, δεν με αφηνει ουτε νερο να πιω χωρις να προσπαθησει να το παρει, μαλλον ιδεα μου ε;:confused:

 

Συγνωμη αν σας ζαλιζω,θα ηθελα τη γνωμη σας.Ειμαι σιγουρη οτι οταν τα πω ολα αυτα στη γιατρο θα με κοιτα σα να ειμαι εξωγηινη...:oops::cry:

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπουρμπου και εμεις ετσι ξεκινησαμε....

 

Γκαπς εν ολοιγις;) Εγω δεν κανω γκαπς μονο στο παιδι κανω ειδικα την εισαγωγικη φαση που ειναι πολυ σημαντικη για το εντερακι!

 

Στον ζωμο δεν χρειαζεται να βαζεις τιποτα.... βαζεις το κοτοπουλο καλυτερα αγνο χωριατικο!!Να βρασει για 3 ωριτσες...σε χαμηλη φωτια αφου παρει μια δυνατη βραση και το ξαφρισεις...Το σουρωνεις και αποθηκευεις τον ζωμο στο ψυγειο ..Υστερα θα βγαζεις το ζουμακι και εκει μεσα θα βραζεις και τα λαχανικα πχ για το μεσημεριανο του μωρου!!Ο ζωμος θα κανει σαν κρουστα πανω σαν ζελε ειναι το λιπος και τα καλα συστατικα του κοτοπουλου σουπερ θρεπτικο!Θα βγαλει μονο του το λιπακι του ειναι σαν λαδακι θα δεις!

Κραταει μια βδομαδα στο ψυγειο!

 

Ελαιολαδο μπορεις να προσθεσεις αφου αλεσεις τα λαχανικα και κρυωσει λιγο δεν το βαζουμε σε καυτο φαγητο αλλα σε χλιαρο!

 

Αν θελεις μπορω να σου στειλω το εγγραφο της γκαπς για την εισαγωγη στερεων αν θελεις στειλε μου πμ!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Jo!

Δηλ δεν λεω βλακειες ε;ο παιδιατρος τι γνωμη ειχε;

Εχω δει ενα εγγραφο, την ιδεα την πηρα απο 'κει.Στειλε μου κι εσυ αν θες αυτο που εχεις ισως λεει κατι περισσοτερο!

Η γκαπς ομως ξεκινα με χυμο καροτο,με ξενιζει λιγο.Πατατα, ρυζι δεν δινεις καθολου;Για την γλουτενη που λεει μετα το χρονο δεν εχω αποφασησει ακομα.Ζωμους πινω ηδη κι εγω, λεω να το κρατησω ως ξεχωριστο γευμα? Τα λαχανικα θα τα βραζω ξεχωριστα οπως κανω ηδη και για μενα πολυ συχνα-τωρα που το σκεφτομαι θα εχουμε κατευθειαν δυο γευματα κοινα με το μωρο(!) Αλεσμα δεν κανω, πατητα με το πιρουνι στην αρχη, λες να πνιγει;

Το λαδι το βαζεις απο την πρωτη μερα;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Ο καροτοζωμος και ο ζωμος κοτοπουλο...δεν αντικαθιστουν γευμα!

Τα δινουμε στην αρχη εισαγωγικα ωστε να προετοιμαστει το εντερακι....

 

Ο ζωμος κανονικα χρειαζεται αποχυμωτη αλλα εαν δεν εχετε ουτε εγω ειχα εβραζα το καροτο το περνουσα στο μουλτι με λιγο νερακι να γινει σαν κρεμα νερουλη και το σουρωνα....και εδινα η μονο τον ζωμο που ειχα σουρωσει αν δεν το ηθελε πολλες φορες το εκανα σαν κρεμα και του εδινα κανονικα το καροτακι!;)

 

Πατατα και ρυζι δεν δινω θα δωσω αλλα σε λιγο καιρο...

 

Για το ελσμα δεν ξερω εσυ θα το δεις.... αλλα καλυτερα να ειναι πιο ρευστο σαν κρεμουλα!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

το ζωμο μπορουμε να το δινουμε και με μπιμπερο? ποση ποσοτητα?

 

Εγω με κουταλακι το εδινα κανονικα και για να μαθει το κουταλι και γιατι πολλες φορες δνε ηθελε σκετο το ζουμακι και εκανα το καροτο στο μουλτι σαν κρεμουλα και του το δινα ετσι!

 

Αλλα με κουταλακι θα λεγα!;)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Σας το στειλα κοριτσια...μην μπερδευεστε με τις φασεις τα αυγα και οτι γραφει...εγω δεν τα κανω ακριβως ετσι οπως λεει κρατησα αυτα που ηθελα και τα εκανα...για να μην μπερδευτειτε το λεω...

 

Οτι απορια εχετε στειλτε μου μυνημα..

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όλες στην ίδια ομάδα στο FB είμαστε και ακολουθούμε το ίδιο αρχείο! Να σας πω περιληπτικά κι εμείς τι έχουμε κάνει μέχρι στιγμής. Ξεκινήσαμε 4 μέρες πριν κλείσουμε τους 6 (ήταν Δευτέρα!) με χυμό καρότο και στη συνέχεια με ζωμό κοτόπουλο. Αυτά σε ποτηράκι. Στη συνέχεια περάσαμε σε λιωμένο καρότο και προσθέσαμε και κολοκυθάκι. Και αφού μετά από μια βδομάδα σταμάτησε να ανοίγει το στόμα στο κουτάλι, άρχισα να της δίνω κομματάκια. Πότε έτρωγε, πότε τα πέταγε στο πάτωμα, πότε τα πιπιλούσε, πότε αδιαφορούσε τελείως, κάπως έτσι φτάσαμε στην τελευταία βδομάδα, όπου άρχισε να τρώει λιγάκι, κυρίως κρέας. Κάνουμε 2 γεύματα, φρούτα το πρωί, λαχανικά και κρέας με λάδι και λίγο λεμόνι για μεσημεριανό και πίνει ζωμό το απόγευμα.

Θα δώσω 3ο γεύμα όταν θα τρώει μια ικανοποιητική ποσότητα από τα άλλα 2 και θα είναι πάλι η φρούτα ή μεσημεριανό, αναλόγως τι δεν έχει φάει καλά εκείνη τη μέρα. Έτσι θα φτάσω κάπου στους 10 μήνες και τότε αναλόγως την πορεία μας μπορεί να δώσω και δημητριακά, αλλά δεν ξέρω ακόμα τι και σε τι μορφή. Αυγό, όσπρια και ψάρι θα βάλω όποτε μου πει η παιδίατρος. Σε όλα τ'άλλα την έχω αγνοήσει, ούτε καν ότι κάνουμε blw δεν ξέρει!

Το μόνο που έχω να σας πω είναι υπομονή, καθόλου άγχος, κυρίως όσες έχετε παιδάκια με αλλεργίες. Ακόμα κι εμείς που σε καμία περίπτωση δεν είχαμε τα δικά σας προβλήματα, είχαμε και έχουμε θεματάκια. Στην αρχή είχαμε αναγωγούλες, ενώ είχαν σταματήσει από 4,5 μηνών, τώρα αυτές σταμάτησαν, αλλά ακόμα δεν κάνουμε κακάκια καθημερινά, μπορεί να περάσουν και 4 μέρες (βέβαια είναι μαλακά και δε δείχνει να δυσφορεί) και βλέπω ακόμα άπεπτες τροφές. Και φανταστείτε ότι μέχρι και την προηγούμενη βδομάδα θα έτρωγε το πολύ 4-5 μπουκίτσες. Επίσης έχουμε ανήσυχο ύπνο, αλλά η παιδίατρος είπε ότι είναι της ηλικίας φαινόμενο, αντιλαμβάνονται περισσότερο και έχουν ανασφάλειες, όνειρα κτλ. και δεν έχει να κάνει με τις στερεές.

Γι'αυτό μην τα πιέζετε καθόλου, όταν και όσο φάνε και μην αγχώνεστε για την ποσότητα. Πιστεύω τα μπεμπάκια μας ξέρουν καλύτερα!

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου δεν το θελει το καρότο! Ούτε ζωμό ούτε αλεσμένο. Μόνο την πρώτη μέρα έφαγε λίγο. Τώρα σφράγισε το στόμα και δεν τρώει ούτε κολοκύθι ούτε αβοκάντο που στην αρχή έφαγε. Παρόλα αυτά τρελάθηκε όταν της κρατούσα ένα μεγάλο κομμάτι μήλο και το ροκάνιζε με το δοντακι της! ξινόμηλο Κιόλας. Το ρουφηξε! Και από τη μανία της να το φάει δάγκωσε τα χείλη της και μάτωσε, eγω είδα το αίμα και τρελάθηκα! Όμως συνέχιζε να θελει. Τί να σημαίνει αυτο? Ότι δεν τα θελει αλεσμένα ή έτυχε άραγε?

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν βλεπεις οτι το παιδι τρωει ετσι τολμησε το! Εγω την πηρα την αποφαση γιατι ενω δεν ηθελε κουταλ, απο το χερι μου πχ μπανανα ετρωγε. Τι να κανουμε, εχουμε μωρα με αποψη!

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...