Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια.Θα ήθελα την γνώμη σας!Είμαστε 4,5 μηνών και 8,500 κιλά.Μας είπε η παιδίατρος,η οποία μέ είχε βοηθήσει πολύ μέ τον θηλασμό στην αρχή μέ το που κλείσουμε τον 5ο να ξεκινήσουμε το ρυζάλευρο.Στην αρχή μου είχε πει για 6μηνο αποκλειστικό θηλασμό.Όταν της το υπενθύμισα μου είπε ότι τώρα είμαστε εντάξει για να ξεκινήσουμε.Εσείς τι λέτε;

 

Εμείς θηλάσαμε αποκλειστικά για 6 μήνες και ξεκινήσαμε φαγητό στους 6 1/2 μήνες. Αυτές απ' όσο ξέρω είναι κι επίσημες οδηγίες αυτές. Από εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις για το μωρό σου. Σίγουρα δεν θα πάθει κάτι αν ξεκινήσει φαγητό λίγο νωρίτερα, αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι το χρειάζεται ακόμη. Θα σε συμβούλευα πάντως , ανεξάρτητα το πότε θα ξεκινήσεις, να το ψάξεις λίγο για την διατροφή του παιδιού! Για τις κρέμες λέγονται πολλά. Εμείς ξεκινήσαμε με φρούτα και στη συνέχεια λαχάνικα. Κρέμα δεν έχουμε φάει ακόμα και μάλλον θα φτιάξουμε χειροποίητες. Το ρυζάλευρο γιατί το δίνει από τώρα; Εμένα η παιδίατρος μου είχε πει ότι οι κρέμα δεν χρειάζονται από τώρα. Φαντάζομαι ότι είναι αναλόγως την παιδίατρο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κορίτσια.Αρκετά από αυτα που γράφει το άρθρο τα πληρεί η μπέμπα μου.Λέω να το καθυστερήσω για καμία εβδομάδα αφότου κλείσουμε τον 5ο...Για το ρυζάλευρο έχετε να μου προτείνεται κάποιο χωρίς ζάχαρη;Δεν θέλω να μάθει στη ζάχαρη και μετά δεν θέλει το γάλα μου..Η γιατρός μου πρότεινε το frezylac και κάποιο άλλο που δεν θυμάμαι τώρα..

5ULLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς θηλάσαμε αποκλειστικά για 6 μήνες και ξεκινήσαμε φαγητό στους 6 1/2 μήνες. Αυτές απ' όσο ξέρω είναι κι επίσημες οδηγίες αυτές. Από εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις για το μωρό σου. Σίγουρα δεν θα πάθει κάτι αν ξεκινήσει φαγητό λίγο νωρίτερα, αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι το χρειάζεται ακόμη. Θα σε συμβούλευα πάντως , ανεξάρτητα το πότε θα ξεκινήσεις, να το ψάξεις λίγο για την διατροφή του παιδιού! Για τις κρέμες λέγονται πολλά. Εμείς ξεκινήσαμε με φρούτα και στη συνέχεια λαχάνικα. Κρέμα δεν έχουμε φάει ακόμα και μάλλον θα φτιάξουμε χειροποίητες. Το ρυζάλευρο γιατί το δίνει από τώρα; Εμένα η παιδίατρος μου είχε πει ότι οι κρέμα δεν χρειάζονται από τώρα. Φαντάζομαι ότι είναι αναλόγως την παιδίατρο;

 

Κ αυτή μου είχε πει στην αρχή για αποκλειστικό θηλασμό μέχρι τον 6ο αλλά τώρα λέει πώς είμαστε εντάξει.Πάντως θα το καθυστερήσω λίγο.Αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα το θέλει η μπέμπα μου!!Μόνο το γάλα μου πίνει και τίποτα άλλο...Θα δείξει..Όσο για τους παιδίατρους ο καθένας λέει το δικό για τη στερεά τροφή.Εχω ακούσει διάφορες απόψεις...Αυτό που λένε συνήθως είναι το ρυζάλευρο για αρχή.Μιας φίλης μου της είπε να ξεκινήσει μέ όποια κρέμα θέλει!!Μας έχουν μπερδέψει λίγο νομίζω...

5ULLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κ αυτή μου είχε πει στην αρχή για αποκλειστικό θηλασμό μέχρι τον 6ο αλλά τώρα λέει πώς είμαστε εντάξει.Πάντως θα το καθυστερήσω λίγο.Αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα το θέλει η μπέμπα μου!!Μόνο το γάλα μου πίνει και τίποτα άλλο...Θα δείξει..Όσο για τους παιδίατρους ο καθένας λέει το δικό για τη στερεά τροφή.Εχω ακούσει διάφορες απόψεις...Αυτό που λένε συνήθως είναι το ρυζάλευρο για αρχή.Μιας φίλης μου της είπε να ξεκινήσει μέ όποια κρέμα θέλει!!Μας έχουν μπερδέψει λίγο νομίζω...

οι παιδιατροι λενε να ξεκιναμε με ρυζαλευρο γαι να μαθει το μωρο το κουταλι αλλα πιστευω οτι ακριβως την ιδια δουλεια θα κανει κ το φρουτο εααν δεν θελεις να δωσεις ρυζαλευρο..παντα ομως ξεκινας με ρυζαλευρο κ τις αλλες(φαριν λακτε,μπισκοτοκρεμα) την δινουμε αργοτερα..εαν δεν θελεις να εχει ζαχαρη θα παρεις το σκετο ρυζαλευρο εχει η frezylac,hipp,holle αν μπεις στο αναλογο θεμα θα βρεις πολλα!!!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που πολλοί παιδίατροι συστήνουν να ξεκινήσεις με ρυζάλευρο είναι γιατί είναι εύπεπτο και επίσης δεν έχει έντονη γεύση. Μπορείς να το φτιάξεις με το γάλα σου και αρχικά να το κάνεις αρκετά νερουλό, ώστε να έχει γεύση και υφή παρόμοια με αυτή που έχει συνηθήσει το μωρό. Έτσι γίνεται η μετάβαση στην στερεά τροφή σταδιακά, δεν έρχονται όλα τα καινούρια μαζί: νέα στάση ταΐσματος (καρεκλάκι), νέος τρόπος ταΐσματος (κουτάλι), νέες γεύσεις, νέες μυρωδιές κ.λπ.

 

Μπορείς βεβαίως να ξεκινήσεις και με φρούτα, μπορείς να ξεκινήσεις και με λαχανικά. Δεν θα πάθει κάτι το μωρό, απλά ίσως παιδευτείτε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

κορίτσια καλησπέρα

 

να ρωτήσω κι έγώ κάτι; είμαστε 5 μηνών και 10 ημερών. η παιδίατρος (ομοιοπαθητικός) η οποία στηρίζει το θηλασμό μας είπε να ξεκινήσουμε από αύριο φαγάκι. δεν ήταν πολύ πιεστική με το πότε θα το ξεκινήσουμε.

όμως μου είπε να ξεκινήσω με βρασμένα λαχανικά (καρότο, κολοκύθι κλπ) και αργότερα τα φρούτα και ο λόγος αν κατάλαβα καλά είναι γιατί τα λαχανικά θα είναι βρασμένα άρα κάπως αποστειρωμένα ενώ τα φρούτα ωμά. δεν έχω δει κάπου αλλού να προτείνεται αυτή η σειρά. παντού διαβάζω πρώτα φρούτα. μπερδεύτηκα :?

επίσης κρέας στον 8ο. ξαναμπερδεύτηκα :?

 

ξέρει κάποια κάτι να βοηθήσει ;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σωστο ή λάθος. Και τα φρούτα και τα λαχανικα ειναι καλές επιλογές. Το κρεας δεν καταλαβαίνω γιατι σου είπε τόσο αργά να το βάλεις. Η δικη μας παιδιατρος ξεκινάει με λαχανικα και κρέας.

 

Να κρατάς 3-4 μέρες απόσταση απο κάθε νεα τροφη που εισάγεις για να προσέξεις αν υπάρχει αλλεργία ή αν το μωρο δεν ανέχεται κάτι καλα.

 

Αφου δεν υπάρχει λόγος βιασυνης καλύτερα καθυστέρησε λίγο ακόμα την εισαγωγή στερεών για να ειναι το πεπτικο πιο ώριμο. Και μην ξεχνάς ότι δεν αντικαθιστας γεύμα θηλασμου με γεύμα στερεών (δλδ ο θηλασμος συνεχίζεται κανονικά).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση :-D

 

για το κρέας δεν ξέρω, μήπως κατάλαβα λάθος; θα την ξαναρωτήσω. κι εγώ σκεφτόμουν να καθυστερήσω λίγο ακόμα αν και ο μπεμπούλης μου ζηλεύει τόσο πολύ όταν μας βλέπει να τρώμε που θα μας φάει. για το θηλασμό μου είπε και η παιδίατρος να τον συνεχίσω

 

ωωχχχ... ξύπνησε

σορυ,

ευχαριστώ και πάλι :-D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Έδωσα σήμερα πρώτη φορά ψάρι (μπακαλιάρο φρέσκο) και μου έκανε 2 φορές εμετό ,μία λίγο μετά το φαγητό το μεσημέρι (κανένα 15' μετά) και μία πριν καμία ώρα.Λέτε να είναι αλλεργία?:confused::confused::confused:

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Η αλλεργία δεν παρατηρείται την πρώτη φορά που καταναλώνουμε μια τροφή.

Βέβαια δεν ξέρω αν ευαισθητοποιείται το μωρό μέσω του θηλασμού.

Στην θέση σου θα περίμενα λίγες μέρες και θα ξανάδινα.

Μπορεί να είναι τυχαίο.Άσχετο...ο μπακαλιάρος βρωμάει:(:(:(.Πως το τρώνε τα άμοιρα!!!

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!Έδωσα σήμερα πρώτη φορά ψάρι (μπακαλιάρο φρέσκο) και μου έκανε 2 φορές εμετό ,μία λίγο μετά το φαγητό το μεσημέρι (κανένα 15' μετά) και μία πριν καμία ώρα.Λέτε να είναι αλλεργία?:confused::confused::confused:

 

Απέσυρε το ψάρι για ένα χρονικό διάστημα, πχ 2 εβδομάδες, και μετα ξαναδώσε παρατηρώντας αντιδράσεις.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τοτ72 σίγουρα δεν παρατηρείται την 1η φορά?Έχω ακούσει περιπτώσεις που παρατηρήθηκε από την πρώτη φορά αλλά και πάλι πως να δικαιολογήσω τους 2 εμετούς?

 

(Προσωπικά ο μπακαλιάρος μου αρέσει πολύ και μάλλον το σέλινο μυρίζει περισσότερο από το ψάρι! :) )

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Στην αλλεργία πρέπει να έρθεις μια φορά σε επαφή με την τροφή ώστε να ευαισθητοποιηθεί ο οργανισμός.Την επόμενη φορά που την καταναλώνεις γίνεται η αντίδραση.Το θέμα με τον θηλασμό και τις αλλεργίες είναι πως στα παιδιά με προδιάθεση υπερτερεί κατά πολύ ο θηλασμός από την τροφή με ξένο γάλα γιατί το μωρό έρχεται ήπια σε επαφή με το αλλεργιογόνο και δεν σοκάρεται ο οργανισμός ,όπως αν έτρωγε απευθείας την τροφή.Γι αυτό σου είπα μήπως έχει γίνει ευαισθητοποίηση μέσω του θηλασμού.Εικάζω ...δεν τα ξέρω και καλά.Τώρα ο εμετός...ίωση,βάρος στο στομάχι,κρύωμα,πολλά.

Εμένα η μικρή τρώει μήνες αυγό.Κι όμως δύο φορές την έχει αναγουλιάσει μέχρι εμετού.Το ψάρι πριν ένα μήνα πείσθηκε να το φάει,όταν έκανε απεργία πείνας για να μου δώσει να καταλάβω πως δεν τα θέλει πλέον αλεσμένα.Το τρώει μπουκίτσες με το χέρι.Σέλινο δεν αρέσει κι έτσι έχουμε όλη την "θαλασσινή αύρα" στο πιάτο μας.

Πάντως μία ίσον καμία.Ξαναδοκίμασε και θα δεις τι παίζει.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στην αλλεργία πρέπει να έρθεις μια φορά σε επαφή με την τροφή ώστε να ευαισθητοποιηθεί ο οργανισμός.Την επόμενη φορά που την καταναλώνεις γίνεται η αντίδραση.Το θέμα με τον θηλασμό και τις αλλεργίες είναι πως στα παιδιά με προδιάθεση υπερτερεί κατά πολύ ο θηλασμός από την τροφή με ξένο γάλα γιατί το μωρό έρχεται ήπια σε επαφή με το αλλεργιογόνο και δεν σοκάρεται ο οργανισμός ,όπως αν έτρωγε απευθείας την τροφή.Γι αυτό σου είπα μήπως έχει γίνει ευαισθητοποίηση μέσω του θηλασμού.Εικάζω ...δεν τα ξέρω και καλά.Τώρα ο εμετός...ίωση,βάρος στο στομάχι,κρύωμα,πολλά.

Εμένα η μικρή τρώει μήνες αυγό.Κι όμως δύο φορές την έχει αναγουλιάσει μέχρι εμετού.Το ψάρι πριν ένα μήνα πείσθηκε να το φάει,όταν έκανε απεργία πείνας για να μου δώσει να καταλάβω πως δεν τα θέλει πλέον αλεσμένα.Το τρώει μπουκίτσες με το χέρι.Σέλινο δεν αρέσει κι έτσι έχουμε όλη την "θαλασσινή αύρα" στο πιάτο μας.

Πάντως μία ίσον καμία.Ξαναδοκίμασε και θα δεις τι παίζει.

 

Ναι κατάλαβα..Όχι σίγουρα δεν ήτανε ίωση, ίσως του ήρθε βαρύ τι να πω..Θα δοκιμάσω ξανά την επόμενη βδομάδα και βλέπουμε..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Ναι κατάλαβα..Όχι σίγουρα δεν ήτανε ίωση, ίσως του ήρθε βαρύ τι να πω..Θα δοκιμάσω ξανά την επόμενη βδομάδα και βλέπουμε..

δωσε μονο το ζωμο οχι τη σαρκα απο το ψαρι γιατι του πεφτει βαριε

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας !!!!ο μπεμπης μου ειναι 6.5 μηνων θηλαζω ακομα!!!θελω την βοηθεια σας σε κατι!!!

τρωμε 10-11 φρουτοκρεμα (αχλαδι με λιγο μηλο)και 13.00-14.00 οποτε πεινασει του φτιαχνω πατατα καροτο κολοκυθι με λαδακι...το απογευμα δεν του δινω κρεμα βανιλια γιατι ειχαμε θεματακια με δυσκοιλιοτητα....σε λιγο καιρο θα ξαναρχισω..το πρωι θηλαζω...τις αλλες ωρες (εκτος φαγητου) του δινω μπουκαλι με ξενο γαλα και το τελευταιο γευμα βγαζω το δικο μου και του το δινω μπουκαλι.καμια φορα φτιαχνω κ συμπληρωμα...θελω να αποθηλασω σιγα σιγα...

η ερωτηση μου ειναι η εξης=την φρουτοκρεμα δεν την τρωμε με χαρα,δινουμε μαχη αλλα τρωμε γυρω στης 7 κουταλιες ,,σταματαω οταν αναγουλιασει..μετα του δινω γαλα δικο μου και τρωει 5 λεπτα...τρωμε φρουτοκρεμα ειδη 2 βδομαδες μηπως χορταινει με οση φρουτοκρεμα δινω και τσαμπα του δινω γαλα???μου ειπαν να μην του δινω γαλα μετα για να τον κανω να καταλαβει οτι το γευμα μας ειναι μονο φρουτοκρεμα...ποσα γραμμαρια ειναι ιδανικα γιανα πουμε περιπου οτι εχει χορτασει???το ιδιο ισχυει και γιατο μεσημεριανο το οποιο το τρωμε πολυ πιο ευχαριστα..

.ελπιζω να ειμαι κατανοητη

Link to comment
Share on other sites

γεια σας !!!!ο μπεμπης μου ειναι 6.5 μηνων θηλαζω ακομα!!!θελω την βοηθεια σας σε κατι!!!

τρωμε 10-11 φρουτοκρεμα (αχλαδι με λιγο μηλο)και 13.00-14.00 οποτε πεινασει του φτιαχνω πατατα καροτο κολοκυθι με λαδακι...το απογευμα δεν του δινω κρεμα βανιλια γιατι ειχαμε θεματακια με δυσκοιλιοτητα....σε λιγο καιρο θα ξαναρχισω..το πρωι θηλαζω...τις αλλες ωρες (εκτος φαγητου) του δινω μπουκαλι με ξενο γαλα και το τελευταιο γευμα βγαζω το δικο μου και του το δινω μπουκαλι.καμια φορα φτιαχνω κ συμπληρωμα...θελω να αποθηλασω σιγα σιγα...

η ερωτηση μου ειναι η εξης=την φρουτοκρεμα δεν την τρωμε με χαρα,δινουμε μαχη αλλα τρωμε γυρω στης 7 κουταλιες ,,σταματαω οταν αναγουλιασει..μετα του δινω γαλα δικο μου και τρωει 5 λεπτα...τρωμε φρουτοκρεμα ειδη 2 βδομαδες μηπως χορταινει με οση φρουτοκρεμα δινω και τσαμπα του δινω γαλα???μου ειπαν να μην του δινω γαλα μετα για να τον κανω να καταλαβει οτι το γευμα μας ειναι μονο φρουτοκρεμα...ποσα γραμμαρια ειναι ιδανικα γιανα πουμε περιπου οτι εχει χορτασει???το ιδιο ισχυει και γιατο μεσημεριανο το οποιο το τρωμε πολυ πιο ευχαριστα..

.ελπιζω να ειμαι κατανοητη

εαν πινει το γαλα καλα κανεις κ του το δινεις..αποψη μου βεβαια!!! εμεις τρωμε περιπου 3 μηνες κ ακομα φρουτοκρεμα τρωμε μετρημενες κουταλιες..εχω δοκιμασει να μην της δωσω γαλα,να την αφησω παραπανω ωρα νυστικη..ενα σωρο!!! τπτ!!!! δεν τρωει!!! απλα αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι ολα τα παιδια δεν τρωνε το ιδιο..οποτε εσυ δινε το γαλατακι για να χορταινει..
Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

πιστευεις οτι δεν θα συνδιασει οτι μετα την φρουτοκρεμα ακολουθει στηθος????

εγω δινω μπουκαλι...αυτο καταλαβα οτι κανεις κ εσυ..δεν νομιζω ομως..εμενα οταν δεν χορταινει πινει λιγο γαλα αλλιως μου το φτυνει!!!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κλεισαμε και εμεις τον 5 και εχει απο την δευτερα που αρχισαμε ρυζαλευρο-βανιλια.συμφωνα με τις οδηγιες του παδιατρου πρεπει καθε μερα να αυξανω την κρεμα αλλα μολις φτασουμε τις 12 με 13 κουταλιες κανει εμετο.τι πρεπει να κανω?δεν της αρεσει και ιδιαιτερα.πειτε καμια προταση!!!!

''''ΟΙ ΚΑΡΔΟΥΛΕΣ ΜΟΥ''''

Αλεξάνδρα 10/07/2008

Μπουλίτσα 5/5/2012

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κλεισαμε και εμεις τον 5 και εχει απο την δευτερα που αρχισαμε ρυζαλευρο-βανιλια.συμφωνα με τις οδηγιες του παδιατρου πρεπει καθε μερα να αυξανω την κρεμα αλλα μολις φτασουμε τις 12 με 13 κουταλιες κανει εμετο.τι πρεπει να κανω?δεν της αρεσει και ιδιαιτερα.πειτε καμια προταση!!!![/

 

 

καλησπερα...με το καλο και τα αλλα φαγητακια!!!!

μολις αρχισει να βαριανει κ ξινισει σταματα!!!!τον βαραινει η κρεμα προφανος!!!εμας παντως που δεν μας αρεσει η φρουτοκρεμα με αχλαδι-μηλο (δεν βαζουμε ακομα μπανανα λογο μη μαλακων κακων) βρηκα γλυκα αχλαδια κ βαζω κ ενα μπισκοτακι μιραντα ολικης αλεσης και την τρωμε πολυ πολυ καλυτερα

οσο γιατο μεσημεριανο προσθεσαμε κοτοπουλο κ μοσχαρι και τρωμε 200 γρ αμασητα!!!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι

δινει καμια στο μωρο της φρουτοκρεμα το απογευμα???καθετε βαρια????

πινουμε γαλα και το απογευμα(ειμαστε 7 μηνων) γιατι το ρυζαλευρο μας στουμπωσε...και λεω να του δωσω παλι φρουτοκρεμα γιανα αλλαξει λιγο το απογευματινο του τι λετε????

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω λίγο τα φώτα σας! Κλείσαμε 6 μήνες και δειλά δειλά ξεκινήσαμε στερεές. Έδωσα 3 μέρες αχλάδι και σήμερα πρόσθεσα λίγο μπανάνα. Η ποσότητα που τρώει είναι καλή για αρχή νομίζω, κάπου 1/4 φρούτο. Σήμερα όμως το απόγευμα, αφού είχε φάει την μπανάνα για πρώτη φορά, τα κακάκια της ήταν πράσινα. Φυσιολογικά κατά τ'άλλα, χωρίς βλέννες ή αίμα. Σημαίνει κάτι αυτό, την πείραξε η μπανάνα ή τώρα με τις στερεές δεν κοιτάμε χρώματα;

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι

δινει καμια στο μωρο της φρουτοκρεμα το απογευμα???καθετε βαρια????

πινουμε γαλα και το απογευμα(ειμαστε 7 μηνων) γιατι το ρυζαλευρο μας στουμπωσε...και λεω να του δωσω παλι φρουτοκρεμα γιανα αλλαξει λιγο το απογευματινο του τι λετε????

Τις δίνω πολλές φορές φρούτα ΚΑΙ το απόγευμα γιατί δεν τρώει πολύ φαγητό.

Από κρέμες δεν έφαγε σχεδόν καθόλου.Ρώρα τρώει συχνά το απόγευμα σταφύλια,ψωμί και τυρί.Δεν την βαραίνει.

 

Κορίτσια θέλω λίγο τα φώτα σας! Κλείσαμε 6 μήνες και δειλά δειλά ξεκινήσαμε στερεές. Έδωσα 3 μέρες αχλάδι και σήμερα πρόσθεσα λίγο μπανάνα. Η ποσότητα που τρώει είναι καλή για αρχή νομίζω, κάπου 1/4 φρούτο. Σήμερα όμως το απόγευμα, αφού είχε φάει την μπανάνα για πρώτη φορά, τα κακάκια της ήταν πράσινα. Φυσιολογικά κατά τ'άλλα, χωρίς βλέννες ή αίμα. Σημαίνει κάτι αυτό, την πείραξε η μπανάνα ή τώρα με τις στερεές δεν κοιτάμε χρώματα;

Δεν νομίζω πως είναι κάτι.Μάλλον το έντερο προσπαθεί να συνηθίσει το καινούριο.Στην θέση σου αν έβλεπα πολλές φορές περίεργα κακά δεν θα πρόσθετα για λίγο καιρό κάτι.Θα κρατούσα τα φρουτάκια για λίγο καιρό και ίσως τα έβραζα κιόλας(εκτός της μπανάνας).

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως ηταν μια φορα μονο. Μετα ηταν παλι πιο κιτρινα, απλα πιο σκουρα γιατι ηταν και τα φρουτακια μεσα. Μεχρι στιγμης παμε καλα, τα δεχεται μια χαρα. Το κακο ειναι περα απο το παιδι που πρεπει να συνηθισει το καινουργιο, πρεπει κι εμεις να συνηθισουμε τις καινουργιες πανες!

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...