Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

Η Κινόα είναι ότι καλύτερο λένε οι ειδικοί. Μάλιστα υπάρχει στα βιολογικά κινόα μαζί με βανίλια ή με κακάο και είναι πολύ γευστικά. Ειδικά το κακάο έχει πολλές ευεργετικές ιδιότητες πέρα απο το ότι είναι γευστικό. Μην φανταστείτε ποσότητες κακάο:) Εγώ του μικρού στην φρουτόκρεμα ακόμη και τώρα μαζί με τα φρούτα βάζω και κανα 2 κουταλιές απο την κινόα. Είχα προσπαθήσει να φτιάξω κρέμα με μητρικό και κινόα, αλλά κλασικά το μητρικό νερούλιαζε, οπότε την βάζουμε μόνο στην φρουτόκρεμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σε ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες και τη βοηθεια! να εισαι καλα και να χαιρεσαι το παιδακι σου! δηλαδη το πρωι κανονικα φρουτακια, το μεσημερι λαχανικα και το απογευμα καλυτερα να δινω κινοα η κεχρι παρα ρυζαλευρο? μακαρι να το βρω εδω κοντα διαφορετικα θα κανω παρεγγελια απο internet, ευχομαι να ειναι αξιοπιστα.να σε ρωτησω, λες βρασμενο μηλο και αχλαδι? γιατι να βρασουμε τα φρουτα? κι αφου τα βρασουμε απλα τα πολτοποιουμε η βαζουμε νερο, γαλα κτλ?και κατι αλλο.αν φτιαξω κεχρι,κινοα μπορω να βαλω τη κρεμα σε μπολακι και να τη παρω μαζι μου εξω η χαλαει? αν ναι, ποση ωρα μπορω να την εχω για να μη χαλασει? ευχαριστω τοσο μα τοσο πολυ για τη βοηθεια! ειναι ανεκτιμητη!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες και τη βοηθεια! να εισαι καλα και να χαιρεσαι το παιδακι σου! δηλαδη το πρωι κανονικα φρουτακια, το μεσημερι λαχανικα και το απογευμα καλυτερα να δινω κινοα η κεχρι παρα ρυζαλευρο? μακαρι να το βρω εδω κοντα διαφορετικα θα κανω παρεγγελια απο internet, ευχομαι να ειναι αξιοπιστα.να σε ρωτησω, λες βρασμενο μηλο και αχλαδι? γιατι να βρασουμε τα φρουτα? κι αφου τα βρασουμε απλα τα πολτοποιουμε η βαζουμε νερο, γαλα κτλ?και κατι αλλο.αν φτιαξω κεχρι,κινοα μπορω να βαλω τη κρεμα σε μπολακι και να τη παρω μαζι μου εξω η χαλαει? αν ναι, ποση ωρα μπορω να την εχω για να μη χαλασει? ευχαριστω τοσο μα τοσο πολυ για τη βοηθεια! ειναι ανεκτιμητη!!!!!!

 

Καταρχάς κινόα απο 8 μηνών.

Σαν το ρυζι φτιάχνεται, δηλ 2 μέρη νερο, 1 κινόα.

 

Τα φρούτα που έχουν πηκτινη όπως το μήλο και το αχλαδι είναι πιο ευπεπτα βρασμενα και δεν προκαλουν δυσκοιλιοτητα. Επίσης ειναι πιο γλυκά. Επομένως αν δώσεις αχλαδι και μήλο το πρωι ωμά και το απόγευμα βρασμενα ειναι τελείως διαφορετική η γεύση και θα ειναι σαν γλυκισμα όπως αλλα μωρα τρώνε κρεμες με ζαχαρη πχ.

Όταν τα βρασεις (ή στον ατμό) απλα τα πολτοποιεις.

 

Κεχρι έχει σκόνη η Holle και μπορείς να το φτιαχνεις έξω εκείνη την ώρα με ζεστό νερο.

Αλλα σκέψου οτι δεν είναι απαραίτητα στην διατροφη του μωρου σου. Αν δεν τα βρεις μπορείς να δίνεις μέχρι 8 μηνών φρούτα λαχανικα και κρεας και απο 8 μηνών τροφές με γλουτενη όπως τραχανά χωρίς γάλα και αυγά, βρώμη, ψωμι.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια θα ηθελα να σε ρωτησω το εξης. Ειπες δεν υπαρχει λογος να δινουμε ρυζαλευρο. Σε οσους το ειπα επεσαν να με φανε! Λενε οτι εχει βιταμινες, σιδηρο κτλ...δε νομιζω να ισχυει κατι τετοιο.! Ειμαστε 5,5μηνων. Ξεκιναμε με φρουτακια( μπανανα,μηλο,αχλαδι,αβοκαντο),ανα 4 ημερες το πρωι.Μολις περασουν οι 16 ημερες προσαρμογης στα φρουτα, η παιδιατρος λεει αν και δεν το κρινει απαραιτητο βιολογικο κεχρι,κινοα η ρυζαλευρο της holle το απογευμα και μετα 4 μερες ξεκιναμε τομεσημερι λαχανικα. Τι γνωμη εχεις για τα βιολογικα? Να της δινω?Ειναι σιγουρα αυτα δοκιμασμενα σε βρεφη γιατι οι πιο

πολλες που μιλησα δεν τα ειχαν καν ακουσταν κι αγχωθηκα! Τι θα μπορουσα να δινω το απογευμα? Η δε χρειαζεται να δινω απογευματινο? Φοβαμαι μη στερησω στη μικρουλα μου βιταμινες, ειδικα σιδηρο γιατι αν και δεν καναμε ακομα εξετασεις ξερω οτι η μικρη μου εχει στιγμα( ο αντρας μου ειναι ασθενης με μεσογειακη, ομοζυγωτης εγω φυσιολογικη, ουτε στιγμα) και ανησυχω! Ευχαριστω θερμα!!!! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα!ειμαστε 5.5μηνων και θηλαζουμε αποκλειστικα.οι οδηγιες της γιατρου μας ειναι απο τον 6μηνα να ξεκινησουμε κρεμα με λαχανικα και κρεας την πρωτη εβδομαδα, την δευτερη εβδομαδα να βαλουμε τα φρουτα και στην τριτη να βαλουμε την κρεμουλα σε σκονη.σε περιπτωση που το μωρο δειχνει να θελει νωριτερα να ξεκινησει τις τροφες το δοκιμαζουμε.η μικρη δειχνει τρελο ενδιαφερον οταν τρωμε μας τραβαει τα χερια για να βαλει στο στομα της οτι βαζουμε εμεις της τρεχουν τασαλια μουκριζει και μας κοιτα μεσα στο στομα!!χθες πηρα κρεατακι και ελεγα να της κανω μια δοκιμη σημερα μια δυο κουταλιτσες να δω πως θα παει.το θεμα ειναι πως χθες με το που το αποφασισα πρηστικε το στηθος μου και ολο το βραδυ την εβγαλα με πονους και ακομα δεν εχω ξεπριστει μιας που η μικρη ανεκαθεν δεν ετρωγε απτοπρισμενο μαστο.επισης ενω με τις κενωσεις τα πηγαιναμε πολυ καλα ξαφνικα ειχε να μας κανει κακακια 10μερες και μας εκανε την τριτη.απο την τριτη σημερα πεμπτη και ακομα παλι δεν εχει ενεργηθει.τελικα μηπως να μην μπω ακομα στον κοπο να της δωσω τροφη???το κακο ειναι πως πασχα ξεκιναω δουλεια και ελεγα δειλα δειλα να κοψω τον θηλασμο σε συνδοιασμο με τις τροφες.εσεις τι πιστευετε?ευχαριστω!

AnJUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο γιός μου είναι 7 μηνών, ξεκίνησα τις στέρεες τροφές στους 5,5 μήνες με πολύ πίεση από τον γιατρό και τον σύζυγο. Ξεκίνησα με πορτοκάλι, μετά πρόσθεσα μήλο, μία βδομάδα του έδωσα στέρεες και μετά σταμάτησα γιατί έκανε δυσκοιλιότητα και ξαναξεκίνησα μόλις έκλεισε τους 6 μήνες. Άρχισα με ρυζάλευρο πολύ μικρή ποσότητα και φαινόταν να τα πηγαίνει καλά. Μετά ξαναέβαλα μήλο, αχλάδι και μπανάνα αλλά ο μικρός άρχισε να φωνάζει όταν έτρωγε ρυζάλευρο το απόγευμα. Έτσι σταμάτησα το ρυζάλευρο και του έδωσα γλυκοπατάτα. Δεν ξανάκανε δυσκοιλιότητα αλλά κάνει εμετούς (μάλλον γουλιές όταν μετά το φαγητό τον θήλαζα) και όταν τον ταΐζω φωνάζει και θέλει να πίνει μόνο νερό. Μετά το φαγητό αν και τρώει λίγο δεν θέλει να θηλάσει και όταν θηλάζει μετά βγάζει γουλιές. Στους 6,5 μήνες πήγαμε στο γιατρό και είδαμε ότι αν και ψήλωσε δεν πήρε όσο βάρος θα έπρεπε. Με τις συμβουλές του γιατρού δεν ξαναέδωσα γλυκοπατάτα και πρόσθεσα παιδικό γιαούρτι. Το παιδικό γιαούρτι ήταν το μόνο που έτρωγε με ευχαρίστηση ολόκληρο (150 γρ) και δεν έκανε εμετό μετά.

Τελικά του έδινα μήλο-αχλάδι για πρωινό, καρότο για μεσημέρι, ρυζάλευρο εναλλάξ με παιδικό γιαούρτι το απόγευμα και δεν έκανε εμετούς. Την προηγούμενη Τρίτη έβαλα πάλι την μπανάνα με ελάχιστη ποσότητα και την ίδια μέρα πρόσθεσα και την πατάτα, άρχισε πάλι να κάνει τα περίεργα του ο μικρός, έβγαλα την μπανάνα κατευθείαν, αλλά τρεις μέρες τώρα και δεν βλέπω βελτίωση, αν και όλοι λένε ότι δεν μπορεί να φταίει η πατάτα μήπως είναι αυτό που λέει η Αγλαΐα με την αμυλάση; Προχθές το απόγευμα έκανε εμετό όταν τον πίεσα να φάει περισσότερο ρυζάλευρο και σήμερα μετά το μήλο και αχλάδι που έφαγε για πρωινό (σχεδόν 200ml) έκανε κακά μετά από 1,5 ώρα και τα κακά του ήταν όπως ακριβώς ο πουρές τον φρούτων! Λες και δεν πέρασαν από το σώμα του. Δεν είναι περίεργο αυτό; Δεν ξέρω τι να κάνω τώρα.

Μήπως θα μπορούσες να μου προτείνεις κάτι Αγλαϊα;

Είναι τρεις και τους λατρεύω.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,

 

Έχω μια μπέμπα 6 μηνών και μιας εβδομάδας που θηλάζει αποκλειστικά. Πριν μερικές μέρες της έδωσα ρυζάλευρο της Νουτρίτσια όπως μου είπε η παιδίατρος που δεν έχει γάλα, γιατί είχε λίγο οριακές τιμές στα ιωσινόφιλα όταν γεννήθηκε. Από τότε απέχω κι εγώ από γαλακτοκομικά, αυγό, ψάρι, ξηρούς καρπούς, σόγια. Δεν είχα ποτέ κάποια άλλη ένδειξη για αλλεργία, εκτός από ένα διάστημα στον τέταρτο μήνα που έκανε πράσινα κακά. Το ρυζάλευρο της το έδωσα έξι μέρες και δεν έφαγε καθόλου. Μετά από δυο μέρες της έδωσα λίγο μήλο, ούτε αυτό έφαγε, θα ξαναπροσπαθήσω βέβαια.

Αυτό που με αγχώνει είναι οι τιμές του σιδήρου αφού ουσιαστικά δεν έχει φάει καθόλου και έχει ήδη μπει στον έβδομο. Επίσης χθες που τη ζύγισα δεν είχε πάρει καθόλου βάρος τις τελευταίες 12 μέρες, ενώ δεν έχει μειώσει θηλασμούς. Γεννήθηκε 3.150 και τώρα είναι 6.150. Να έχει μειωθεί το γάλα μου ή μπορεί να είναι ένδειξη ουρολοίμωξης? Να σημειώσω ότι πριν 4 μέρες έβγαλε δόντι, έχει γκρίνια και κάνει πράσινα κακά και πιο αραιά σε συχνότητα από πριν και εννοείται ότι μόλις τη βάζω στο κρεβάτι το βράδυ κλαίει και καταλήγουμε να κοιμόμαστε μαζί!!! Σας έπρηξα με όλα αυτά μαζί αλλά έχω αγχωθεί ...κορίτσια οποιαδήποτε γνώμη και εμπειρία ευπρόσδεκτη!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,

 

Έχω μια μπέμπα 6 μηνών και μιας εβδομάδας που θηλάζει αποκλειστικά. Πριν μερικές μέρες της έδωσα ρυζάλευρο της Νουτρίτσια όπως μου είπε η παιδίατρος που δεν έχει γάλα, γιατί είχε λίγο οριακές τιμές στα ιωσινόφιλα όταν γεννήθηκε. Από τότε απέχω κι εγώ από γαλακτοκομικά, αυγό, ψάρι, ξηρούς καρπούς, σόγια. Δεν είχα ποτέ κάποια άλλη ένδειξη για αλλεργία, εκτός από ένα διάστημα στον τέταρτο μήνα που έκανε πράσινα κακά. Το ρυζάλευρο της το έδωσα έξι μέρες και δεν έφαγε καθόλου. Μετά από δυο μέρες της έδωσα λίγο μήλο, ούτε αυτό έφαγε, θα ξαναπροσπαθήσω βέβαια.

Αυτό που με αγχώνει είναι οι τιμές του σιδήρου αφού ουσιαστικά δεν έχει φάει καθόλου και έχει ήδη μπει στον έβδομο. Επίσης χθες που τη ζύγισα δεν είχε πάρει καθόλου βάρος τις τελευταίες 12 μέρες, ενώ δεν έχει μειώσει θηλασμούς. Γεννήθηκε 3.150 και τώρα είναι 6.150. Να έχει μειωθεί το γάλα μου ή μπορεί να είναι ένδειξη ουρολοίμωξης? Να σημειώσω ότι πριν 4 μέρες έβγαλε δόντι, έχει γκρίνια και κάνει πράσινα κακά και πιο αραιά σε συχνότητα από πριν και εννοείται ότι μόλις τη βάζω στο κρεβάτι το βράδυ κλαίει και καταλήγουμε να κοιμόμαστε μαζί!!! Σας έπρηξα με όλα αυτά μαζί αλλά έχω αγχωθεί ...κορίτσια οποιαδήποτε γνώμη και εμπειρία ευπρόσδεκτη!!!

 

Καταρχάς το ρυζαλευρο δεν ειναι καν απαραίτητο. Καλύτερα να προσφέρεις φρέσκες φυσικες τροφές.

Μην σε αγχωνει το ποτε θα φάει, ειναι πολυ νωρίς ακόμα! Θα φάει όταν ειναι έτοιμη. Εσυ θα προσφέρεις σταδιακα ποικιλία τροφων και κάποια στιγμη θα φάει. Κάθε νεα τροφη να εισάγεται με απόσταση ασφαλείας 3-5 ημερών για τυχόν αλλεργίες. Αν βγάζει δόντια τώρα ειναι φυσιολογικο να μη θέλει να φάει.

Δεν είμαι σίγουρη αν πρέπει να επέχεις απο τόσες πολλές τροφές.

Σε αυτήν την ηλικία η ζυγιση σε διαστημα λιγότερο του μήνα δίνει λάθος συμπεράσματα. Το βάρος ειναι καλο, ειναι στην καμπύλη της. Δεν θα παίρνει κάθε μήνα πολυ. Πάντως η χαμηλη πρόσληψη βαρους ειναι σύμπτωμα αλλεργίας.

Το γάλα σου δεν έχει μειωθει εφόσον δεν έχεις μειώσει θηλασμους κι εφόσον βρέχει 5 πάνες (φαντάζομαι βρέχει τόσες).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Νina-Nana, είχαμε μιλήσει και παλαιότερα. Πάνες βρέχει σίγουρα 5. Με το σίδηρο όμως τι γίνεται? Και αλλεργία σε τι μπορεί να είναι αφού απέχω εδώ και μήνες από όλα αυτά? Μπορώ τώρα να εισάγω στη διατροφή μου λίγο τυρί ας πούμε? Με το βάρος πάντως δεν έχουμε και τις καλύτερες σχέσεις...δεν έχει πάρει πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχήν σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Νina-Nana, είχαμε μιλήσει και παλαιότερα. Πάνες βρέχει σίγουρα 5. Με το σίδηρο όμως τι γίνεται? Και αλλεργία σε τι μπορεί να είναι αφού απέχω εδώ και μήνες από όλα αυτά? Μπορώ τώρα να εισάγω στη διατροφή μου λίγο τυρί ας πούμε? Με το βάρος πάντως δεν έχουμε και τις καλύτερες σχέσεις...δεν έχει πάρει πολύ.

 

Αν εισάγεις τροφές στη διατροφη σου τα γαλακτοκομικα να τα αφήσεις για το τέλος. Έχουν τις μεγαλύτερες πιθανότητες για αλλεργία.

Για το σίδηρο μην αγχωνεσαι απο τώρα, κάποια στιγμη θα κανετε και εξετάσεις αλλα η Αμερικανικη Ακαδημία Παιδιατρικης λεει οτι για κάποια παιδια ο αποκλειστικός θηλασμος κρατάει 8 μήνες χωρίς προβλήματα. Όπως και να έχει δεν μπορείς με το ζόρι να την ταισεις! Αν διαπιστωθεί έλλειψη με εξετάσεις θα δώσεις συμπλήρωμα σιδήρου.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Να μαι και γω στην παρέα σας...Σε κανένα 20ημέρο που κλέινουμε τον 6ο σιγά σιγά ίσως δοκιμάσουμε καμία φρουτόκρεμα και έχω ένα σωρό απορίες ήδη...Δεν έχω ρωτήσει τον παιδίατρο χθες που πήγαμε γιατί τα ξέχασα (εντάξει και δεν έδωσα τόση σημασία στην εισαγωγή στερεών γιατί έλεγα μήπως το καθυστερήσω προς 6,5 μηνών) και έτσι τώρα ρωτάω εδώ που θα βρω απάντηση:)

 

Μας είπε να ξεκινήσουμε με μπανάνα λόγω του ότι κάνει κακά του 2 φορές την βδομάδα (εκτός από τώρα που είναι άρρωστος και κάνει καθημερινά) και να την λιώσουμε μαζί με νερό.

Ερώτηση 1: Το νερό πρέπει να είναι βρασμένο??

Ερώτηση 2: Δεν μπορώ να του δώσω άλλα φρούτα αργότερα πέρα από μήλο,αχλάδι,μπανάνα?Κανά ροδακινάκι πχ??

Ερώτηση 3: Μπορώ να βάλω γάλα μητρικό αντί νερού ή θα γίνει βλακεία η φρουτόκρεμα???

Ερώτηση 4: Πως θα μπουν οι αναλογίες νερό φρούτο??

 

Ερωτήσεις μίας πρωτάρας μαμάς...Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα ξαναγράψω:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Να μαι και γω στην παρέα σας...Σε κανένα 20ημέρο που κλέινουμε τον 6ο σιγά σιγά ίσως δοκιμάσουμε καμία φρουτόκρεμα και έχω ένα σωρό απορίες ήδη...Δεν έχω ρωτήσει τον παιδίατρο χθες που πήγαμε γιατί τα ξέχασα (εντάξει και δεν έδωσα τόση σημασία στην εισαγωγή στερεών γιατί έλεγα μήπως το καθυστερήσω προς 6,5 μηνών) και έτσι τώρα ρωτάω εδώ που θα βρω απάντηση:)

 

Μας είπε να ξεκινήσουμε με μπανάνα λόγω του ότι κάνει κακά του 2 φορές την βδομάδα (εκτός από τώρα που είναι άρρωστος και κάνει καθημερινά) και να την λιώσουμε μαζί με νερό.

Ερώτηση 1: Το νερό πρέπει να είναι βρασμένο??

Ερώτηση 2: Δεν μπορώ να του δώσω άλλα φρούτα αργότερα πέρα από μήλο,αχλάδι,μπανάνα?Κανά ροδακινάκι πχ??

Ερώτηση 3: Μπορώ να βάλω γάλα μητρικό αντί νερού ή θα γίνει βλακεία η φρουτόκρεμα???

Ερώτηση 4: Πως θα μπουν οι αναλογίες νερό φρούτο??

 

Ερωτήσεις μίας πρωτάρας μαμάς...Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα ξαναγράψω:)

 

Oneiraki δεν είμαι σίγουρη οτι αφενός η μπανάνα θα λιωσει όμορφα(για να λιωσει πιθανόν να πρέπει να βάλεις 2 μπανάνες και δεν νομίζω να τις φάει) κι αφετερου οτι με το νερο θα ειναι νόστιμη. Εκτός των άλλων η μπανάνα ειναι φρούτο που συνήθως φέρνει δυσκοιλιοτητα.

-Αν εννοείς το νερο που θα πίνει δεν χρειάζεται να ειναι βρασμενο. Μπορείς να δίνεις οτι νερο πίνετε στο σπίτι ή εμφιαλωμένο μεταλλικό (όχι επιτραπέζιο που σημαίνει απο γεώτρηση). Αν εννοείς το νερο που θα βάλεις στην μπανάνα ας ειναι ζεστο για να λιωσει καλύτερα.

-Μπορείς να βάλεις οποίο φρούτο εποχής θέλεις κρατώντας 4-5 μέρες για την εισαγωγη του καθε φρουτου για τυχον αλλεργίες.

-Μπορείς να βάλεις γάλα και πιθανόν επειδη η γεύση θα ειναι πιο οικεία το φάει πιο ευχάριστα. Μην βάλεις πολυ όμως (πατά το στηθος με το χέρι σου και βάλε).

 

Εντιτ: θυμάμαι μια φορα είχα παραγγείλει χυμό μπανάνα σε μια καφετέρια και το είχαν αραιώσει με νερο κι ήταν χάλια! Τους το γύρισα πίσω!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να ξεκινήσω λες πχ με αχλάδι?Και να βάλω εκεί γάλα?Ή να βάλω νερό?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να ξεκινήσω λες πχ με αχλάδι?Και να βάλω εκεί γάλα?Ή να βάλω νερό?

 

Γιατι να βάλεις κατι; Μπορείς να το βρασεις σε νερο ή στον ατμό και να το πολτοποιησεις. Γίνεται πιο ευπεπτο εστι και πιο γλυκο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δικια μου το αχλαδακι το ετρωγε και σκετο αν βαλεις στο μουλτι 2 αχλαδια απο αυτα τα μεγαλα γινονται ωραια κρεμουλα αλλα και να το βρασεις οπως λεει η νινα γινεται πολυ ωραιο!εγω την εχω δοκιμασει και με αβοκαντο και ξετρελαθηκε!το κακο ειναι που η παιδιατρος μας εκοψε τα φρουτα ολα γιατι ειχε στεγνα κακακια και η καημενη τρωει τωρα πρωι μεσημερι κρεατοσουπα η κοτοσουπα με κολοκυθι και λιγο καροτακι.βεβαια αρχισε να επανερχεται το εντερακι της και ελπιζω αυριο που θα επικοινωνησω με την γιατρο να μας βαλει παλι την φρουτοκρεμα που τοσο λατρευει!!!:-D

AnJUp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Επανέρχομαι μήπως και μου δώσετε κανένα φως παραπάνω αν και το έχω θέσει και στο θέμα "δυσκοιλιότητα και κρέμες". Ήμασταν που λέτε γενικώς πάντα δυσκοιλιοι με την έννοια ότι και στον αποκλειστικό θηλασμό κάναμε κάθε 2-3 μέρες κακά αλλά χωρίς πόνο κλπ.Τώρα με τις κρέμες (έχουμε ήδη 12 μέρες που ξεκινήσαμε και από χθες τρώμε και καρότο-πατάτα) έχει απογίνει το πράγμα. Από τα 4 βασικά φρούτα του μειωσα την μπανάνα και το μήλο στο 1/4 αντί για μισό και μόνο εναλλάξ τα δίνω με αχλάδι και όχι μαζί. Επίσης πορτοκάλι έδωσα αλλά γενικώς δεν του αρέσει καθόλου και αηδιάζει..Είχαμε να κάνουμε κακά μας από την Τετάρτη και σημερα ήτανε πραγματικά τραγικό. (Ξεκινήσαμε φρούτα Τρίτη 8/5 και κάναμε κακά μας Τετάρτη & Πέμπτη και μετά Κυριακή με κλάμα, Δευτέρα,Τρίτη ,Τετάρτη και τις 3 μέρες κανονικής υφής αλλά πράσινα και ξανά σήμερα!)Έριξε το κλάμα της ζωής του σε κάθε εξώθηση και μετά η υφή τους ήτανε τόσο σφιχτή σαν ζύμη για κουλουράκια!(Συγνώμη για την περιγραφή)..Ο καημένος μισή ώρα μετά και αφού τον θήλασα έπεσε ξερός από τις 7, ξύπνησε στις 8 για μισή ώρα όπου ξαναθήλασε και από τότε κοιμάται..

Η παιδίατρος μας είπε να του δώσουμε νεράκι μόνο εφόσον φάει 150μλ κρέμας.Επίσης ρώτησα για άλλα φρούτα πχ ακτινίδιο και μου είπε όχι ακόμη..Δεν ξέρω τι να κάνω..Μία μανούλα μου έθεσε τον προβληματισμό ότι ίσως να είναι ένδειξη αυτό ότι δεν είναι έτοιμος για στερεές αλλά το θέμα είναι ότι και πριν το ειχαμε.Τι να κάνω?Θα μιλήσω με την παιδίατρο αύριο ,ίσως πάρω και την σύμβουλο θηλασμού μου αλλά πραγματικά πέρα αό ότι μου πούνε τι μπορώ να κάνω?Να κόψω τα πάντα για 2-3 μέρες και να επανέλθουμε στον θηλασμό μήπως και ηρεμίσει κάπως?Να συνεχίσω?Ακόμη και όταν ρώτησα την γιατρό αν πρέπει να κόψω την μπανάνα μου είπε πως όχι και πως είναι φυσιολογικό όλο αυτό γιατί προσπαθεί να προσαρμοστεί το εντεράκι του στις νέες τροφές..Πόσο όμως μπορεί να αντέξει?Μήπως του προκαλέσω άλλο πρόβλημα με τόσο δυσκοιλιότητα?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Ακόμη και όταν ρώτησα την γιατρό αν πρέπει να κόψω την μπανάνα μου είπε πως όχι και πως είναι φυσιολογικό όλο αυτό γιατί προσπαθεί να προσαρμοστεί το εντεράκι του στις νέες τροφές..Πόσο όμως μπορεί να αντέξει?Μήπως του προκαλέσω άλλο πρόβλημα με τόσο δυσκοιλιότητα?

 

Το αναμενόμενο δεν σημαίνει ότι είναι φυσιολογικό. Ο πόνος και όλη αυτή η ταλαιπωρία είναι σοβαρή ένδειξη ότι όλο αυτό δεν συμβαδίζει με αυτό που είναι φυσιολογικό για το συγκεκριμένο παιδί.

 

Το αναμενόμενο σημαίνει ότι ισοπεδώνουμε τους πάντες στο μέσο όρο, σημαίνει ότι δεν μπορούμε να διακρίνουμε το εύρος του φυσιολογικού και να το σεβαστούμε.

 

Αφού το παιδί δεν είναι έτοιμο για τις συγκεκριμένες τροφές, απλώς δεν τις δίνεις.

 

Εκτιμώ ότι θα βοηθούσε το εξής πρόγραμμα:

 

1. Αποχή από όλες τις στερεές για 3 24ωρα

2. Εισαγωγή ζωμού από κρέας και λαχανικά για 3 24ωρα. Αν το δεχθεί καλά τότε περνάς στο 3

3. Ζωμός από κρέας και λαχανικά με κρέας, αν το δεχθεί καλά χωρίς πρόβλημα για 3 τουλάχιστον 24ωρα τότε

4. Ζωμός από κρέας και λαχανικά με κρέας και καρότο.

 

Μετά το ξανασυζητάμε.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Το αναμενόμενο δεν σημαίνει ότι είναι φυσιολογικό. Ο πόνος και όλη αυτή η ταλαιπωρία είναι σοβαρή ένδειξη ότι όλο αυτό δεν συμβαδίζει με αυτό που είναι φυσιολογικό για το συγκεκριμένο παιδί.

 

Το αναμενόμενο σημαίνει ότι ισοπεδώνουμε τους πάντες στο μέσο όρο, σημαίνει ότι δεν μπορούμε να διακρίνουμε το εύρος του φυσιολογικού και να το σεβαστούμε.

 

Αφού το παιδί δεν είναι έτοιμο για τις συγκεκριμένες τροφές, απλώς δεν τις δίνεις.

 

Εκτιμώ ότι θα βοηθούσε το εξής πρόγραμμα:

 

1. Αποχή από όλες τις στερεές για 3 24ωρα

2. Εισαγωγή ζωμού από κρέας και λαχανικά για 3 24ωρα. Αν το δεχθεί καλά τότε περνάς στο 3

3. Ζωμός από κρέας και λαχανικά με κρέας, αν το δεχθεί καλά χωρίς πρόβλημα για 3 τουλάχιστον 24ωρα τότε

4. Ζωμός από κρέας και λαχανικά με κρέας και καρότο.

 

Μετά το ξανασυζητάμε.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ Αγλαϊα!!Για να είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα καλά..

2.Του δίνω μόνο το ζουμί στο οποίο έχω βράσει κρέας και λαχανικά ή του δίνω και λαχανικά.Και αν του δίνω και λαχανικά τι να του δώσω?Του έχω δώσει ήδη δύο μέρες πατάτα και καρότο και σήμερα είχα σκοπό να προσθέσω κολοκύθι.

3. Του προσθέτω στα λαχανικά και κρέας.Τι κρέας?Η παιδίατρος πχ μας είπε να ξεκινήσουμε με κοτόπουλο αλλά άλλοι λένε μοσχάρι.

4. Του προσθέτω μέσα στα λαχανικά με κρέας καρότο?

 

Και επίσης με τα φρούτα τι κάνω?Τα σταματάω εντελώς?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ Αγλαϊα!!Για να είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα καλά..

2.Του δίνω μόνο το ζουμί στο οποίο έχω βράσει κρέας και λαχανικά ή του δίνω και λαχανικά.Και αν του δίνω και λαχανικά τι να του δώσω?Του έχω δώσει ήδη δύο μέρες πατάτα και καρότο και σήμερα είχα σκοπό να προσθέσω κολοκύθι.

3. Του προσθέτω στα λαχανικά και κρέας.Τι κρέας?Η παιδίατρος πχ μας είπε να ξεκινήσουμε με κοτόπουλο αλλά άλλοι λένε μοσχάρι.

4. Του προσθέτω μέσα στα λαχανικά με κρέας καρότο?

 

Και επίσης με τα φρούτα τι κάνω?Τα σταματάω εντελώς?

Η Αγλαΐα εννοεί (και ας με διορθώσει αν κάνω λάθος)πλήρη αποχή για 3 μέρες

και επανεισαγωγή των στερεών μόνο με χορταρικά και ζωμό κρέατος.

Και βέβαια την συνέχεια όπως την περιέγραψε.Το καρότο στο προτείνει τελευταίο γιατί θεωρείται πως προκαλεί δυσκοιλιότητα.Για όλο το διάστημα και εως ώτου το παιδί φάει ένα-δύο ικανοποιητικά γεύματα και χωρίς προβλήματα στις κενώσεις δεν δίνεις φρούτα.Αν δεν υπάρχει αλλεργία το μοσχάρι θεωρείται εύπεπτο.Αλλιώς αρνάκι (καλύτερα) 'η κοτόπουλο).Επίσης αν δεν στρώσουν τα πράγματα εντελώς καθυστέρησε την εισαγωγή τρίτου γεύματος.

Πάω για μάστερ διατροφο-αλόγου σιγά-σιγά.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

3 μέρες αποχή

3 μέρες ζωμό σκέτο στον οποίο έχει βράσει κρέας με κόκαλο και λαχανικά (όχι πατάτα)

3 ημέρες ζωμό (όπως παραπάνω) μαζί με λίγο από το κρέας

3 ημέρες ζωμό και κρέας και καρότο (όχι τα υπόλοιπα λαχανικά)

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο κανακάρης μου είναι τώρα 5 μηνών και τον θηλάζω αποκλειστικά. Ο μοναδικός παιδίατρος που έχει το νησί που μένω από τον 4ο μήνα μου είπε να δώσω ρυζάλευρο και φρούτο. Του απάντησα ότι το παιδί χορταίνει και ότι δεν θέλω να κόψω τον αποκλειστικό θηλασμό αλλά αρνήθηκε και μου είπε ότι το γάλα μου δεν φτάνει. Εγώ δεν του έχω δώσει ωστόσο γιατί το βλέπω χορτάτο και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί από τώρα πρέπει να του βάλω ξένη τροφή πόσο μάλλον όταν ακούω από όλους να λένε για 6μηνο αποκλειστικό θηλασμό. Τώρα είναι να ξαναπάω για εμβόλιο και θα έχω θέμα γιατί ξέρω ότι θα μου φωνάξει και θα πει "ποιός είναι ο γιατρός εδώ" αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν κάθησε καν να με ακούσει όταν του είπα ότι έχω τόσο γάλα που πετρώνει στο στήθος μου. Από την άλλη, τον τελευταίο μήνα έβαλε μόνο 200 γραμμάρια. Δεν ξέρω τί να κάνω. Να του ξεκινήσω φρούτο μόνο και να πω ψέματα ότι δεν τρώει με τίποτα το ρυζάλευρο και το φτύνει;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο κανακάρης μου είναι τώρα 5 μηνών και τον θηλάζω αποκλειστικά. Ο μοναδικός παιδίατρος που έχει το νησί που μένω από τον 4ο μήνα μου είπε να δώσω ρυζάλευρο και φρούτο. Του απάντησα ότι το παιδί χορταίνει και ότι δεν θέλω να κόψω τον αποκλειστικό θηλασμό αλλά αρνήθηκε και μου είπε ότι το γάλα μου δεν φτάνει. Εγώ δεν του έχω δώσει ωστόσο γιατί το βλέπω χορτάτο και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί από τώρα πρέπει να του βάλω ξένη τροφή πόσο μάλλον όταν ακούω από όλους να λένε για 6μηνο αποκλειστικό θηλασμό. Τώρα είναι να ξαναπάω για εμβόλιο και θα έχω θέμα γιατί ξέρω ότι θα μου φωνάξει και θα πει "ποιός είναι ο γιατρός εδώ" αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν κάθησε καν να με ακούσει όταν του είπα ότι έχω τόσο γάλα που πετρώνει στο στήθος μου. Από την άλλη, τον τελευταίο μήνα έβαλε μόνο 200 γραμμάρια. Δεν ξέρω τί να κάνω. Να του ξεκινήσω φρούτο μόνο και να πω ψέματα ότι δεν τρώει με τίποτα το ρυζάλευρο και το φτύνει;

 

Οι στερεες τροφές δεν έχουν καμία σχέση με το βάρος του παιδιου, αυτός ειναι μεγάλος μύθος.

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας συστηνει αποκλειστικο θηλασμο για τους πρώτους 6 μήνες ζωής του μωρου!

Απο εκει και πέρα ας μην ξεχνάμε οτι ο παιδιατρος ειναι υπεύθυνος για τα ιατρικά θέματα του παιδιου μας, υπεύθυνοι για το γάλα του και τη διατροφη του είμαστε οι γονείς, εμείς αποφασίζουμε! Ειδικα όταν ένας παιδιατρος δίνει μια επικίνδυνη οδηγία (στερεες τροφές 4 μηνών!!!!!)!!!!!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...