Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Κατά την εισαγωγή στερεών τροφών είναι σημαντικό να γνωρίζετε αυτό τον πίνακα:

 

6335504993_73379ae6bc.jpg

Screen shot 2011-11-12 at 3.35.06 AM by taste lab, on Flickr

 

Ο πίνακας δείχνει ποιες τροφές ΕΜΠΟΔΙΖΟΥΝ την απορρόφηση σιδήρου, ποιος είναι ο παράγοντας που εμποδίζει την απορρόφηση και ποιες τροφές ευνοούν την απορρόφηση σιδήρου και ποιος είναι ο παράγοντας που βοηθάει σε αυτό.

 

Ο πίνακας είναι από αυτό το βιβλίο

 

Feeding and nutrition of infants and young children

 

που μπορείτε να το κατεβάσετε.

 

 

Οι πολυφαινόλες και τα οξαλικά οξέα που περιέχει το σπανάκι, εμποδίζουν την αφομοίωση του σιδήρου.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
καλησπερα ειμαστε στον 7μηνα και ξεκινησαμε χορτοσουπα πατατα καροτο,ειναι δικης μας παραγωγης κ δεν θελω να δωσω απο τα αγοραστα ιδιαιτερα το κολοκυθι που ειναι φουλ στα φαρμακα...ομως δυσκολευετε να ενεργηθει ο καημενος και θελω κατι πρασινο για να βοηθησει...τι προτηνετε?εχουμε επισης δικομας σπανακι κ μπροκολο αλλα κ φασολακι πρασινο να βαλω απ αυτα η ειναι νωρις ?η γιατρος δεν με αφησε ειπε νωρισ ειναι ακομα δεν καταλαβα ομως το γιατι?καλα αυτη μου ειπε κ φαρινα να δωσω...αλλα εγω δεν δινω τι να κανω επιτρεπονατι τα παραπανω λαχανικα ξερετε κατι?

ευχαριστω

 

να βγάλεις την πατάτα και να προσθέσεις κολοκύθα

να μην προσθέσεις κουάκερ ή δημητριακά σε αυτή τη φάση

 

η δυσκοιλιότητα είναι ένδειξη ότι το μωρό δεν είναι ακόμη έτοιμο

 

τα βρέφη παράγουν μικρές ποσότητες αμυλάσης είναι είναι δύσκολο να χωνέψουν τροφές που έχουν πολύ άμυλο όπως η πατάτα, το κουάκερ κλπ

 

από τη στιγμή που το μωρό έκανε δυσκοιλιότητα θα πρέπει πρώτα να αποκατασταθεί η λειτουργία αυτή αφαιρώντας τροφές και μετά να εισάγες νέες

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

να βγάλεις την πατάτα και να προσθέσεις κολοκύθα

να μην προσθέσεις κουάκερ ή δημητριακά σε αυτή τη φάση

 

η δυσκοιλιότητα είναι ένδειξη ότι το μωρό δεν είναι ακόμη έτοιμο

 

τα βρέφη παράγουν μικρές ποσότητες αμυλάσης είναι είναι δύσκολο να χωνέψουν τροφές που έχουν πολύ άμυλο όπως η πατάτα, το κουάκερ κλπ

 

από τη στιγμή που το μωρό έκανε δυσκοιλιότητα θα πρέπει πρώτα να αποκατασταθεί η λειτουργία αυτή αφαιρώντας τροφές και μετά να εισάγες νέες

δηλαδη μονο καροτο κ γλυκοκολοκυθα να βαλω κ οταν αποκατασταθει ξαναβαζω πατατα?

τι αλλο να αφαιρεσω?

απο φρουτα δινω μονο μηλο αχλαδι

η αληθεια ειναι οτι εδωσα 10 μερες ρυζαλευρο χωρις γλουτενη κ ζαχαρη μετα την χορτοσουπα πατατα καροτοκαι επειδη αρχισε να ζοριζτε ηδη εκοψα τελειως το ρυζαλευρο κ εδωσα μετα απο 3 μερες που ειχε μπει η χορτοσουπα φρουτα (μηλο αχλαδι)δεν περιμενα 10 μερες που ειχε πει η γιατρος αλλα επειδη εβγαλα το ενα γευμα να μην στουμπωσει περισσ εβαλα βεβιασμενα τα φρουτα λετε να φταει κ αυτο?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε Αγλαια εισαικορυφη!!

εβγαλα πατατα εκοψα μηλο αχλαδι ,ξανα απο αρχη ...ξεκινησα με γλυκοκολοκηθα κ καροτο σιγα σιγα ειοσαγω κ τα υπολοιπα κ βλεπω λοιπον ...στρωσαμε κανουμε 2 φορες την μερα!!

αευχαριστουμε κ εγω κ το αντερακι του γιωργου μου...:D:D

νερακι μεχρι ποσα μλ δινουμε για να μην σαμποταρουμε το θηλασμο?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας,

Η μικρή μου είναι 6 μηνών και το βάρος της είναι 7,900 και θηλάζει. Τον τελευταίο μήνα που ξεκινήσαμε σταδιακά τις στερεές τροφές πήρε μόνο 90 γρ. και η παιδίατρος μου είπε να ξεκινήσουμε το ξένο γάλα και να διακόψω το θηλασμό. Εγώ επειδή έχω γάλα δεν θέλω να το κάνω αλλά ανησυχώ επειδή η μικρή δεν παίρνει βάρος.

Το πρόγραμμά μας είναϊ:

6:30 θηλασμός

9:30 φρούτα

10 θηλασμός

13:00 σούπα (κοτόπουλο ή μοσχάρι και λαχανικά) μετά θηλασμός

15:30 θηλασμός

18:30 ρυζάλευρο και φαρίνα

21:30 θηλασμός

Τη νύχτα δεν ξυπνάει και δεν την ταίζω.

Πριν αρχίσουμε τις στερεές τροφές που θήλαζα αποκλειστικά έπαιρνε φυσιολογικά βάρος και τώρα έχω αγχωθεί πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας,

Η μικρή μου είναι 6 μηνών και το βάρος της είναι 7,900 και θηλάζει. Τον τελευταίο μήνα που ξεκινήσαμε σταδιακά τις στερεές τροφές πήρε μόνο 90 γρ. και η παιδίατρος μου είπε να ξεκινήσουμε το ξένο γάλα και να διακόψω το θηλασμό. Εγώ επειδή έχω γάλα δεν θέλω να το κάνω αλλά ανησυχώ επειδή η μικρή δεν παίρνει βάρος.

Το πρόγραμμά μας είναϊ:

6:30 θηλασμός

9:30 φρούτα

10 θηλασμός

13:00 σούπα (κοτόπουλο ή μοσχάρι και λαχανικά) μετά θηλασμός

15:30 θηλασμός

18:30 ρυζάλευρο και φαρίνα

21:30 θηλασμός

Τη νύχτα δεν ξυπνάει και δεν την ταίζω.

Πριν αρχίσουμε τις στερεές τροφές που θήλαζα αποκλειστικά έπαιρνε φυσιολογικά βάρος και τώρα έχω αγχωθεί πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω.

 

5 θηλασμοι μάλλον ειναι λίγοι για τόσο μικρο μωρο! Αν θελεις πρόσθεσε!

Το οτι ένα μήνα δεν έβαλε βάρος δεν πρέπει να σε ανησυχεί αν η συνολικη πρόσληψη ειναι καλη.

Πόσα κιλα γεννηθηκε το μωρο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

5 θηλασμοι μάλλον ειναι λίγοι για τόσο μικρο μωρο! Αν θελεις πρόσθεσε!

Το οτι ένα μήνα δεν έβαλε βάρος δεν πρέπει να σε ανησυχεί αν η συνολικη πρόσληψη ειναι καλη.

Πόσα κιλα γεννηθηκε το μωρο;

 

Γεννήθηκε 3,700. Μέχρι τώρα έπαιρνε κανονικά βάρος.

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Γεια σας,

Η μικρή μου είναι 6 μηνών και το βάρος της είναι 7,900 και θηλάζει. Τον τελευταίο μήνα που ξεκινήσαμε σταδιακά τις στερεές τροφές πήρε μόνο 90 γρ. και η παιδίατρος μου είπε να ξεκινήσουμε το ξένο γάλα και να διακόψω το θηλασμό. Εγώ επειδή έχω γάλα δεν θέλω να το κάνω αλλά ανησυχώ επειδή η μικρή δεν παίρνει βάρος.

Το πρόγραμμά μας είναϊ:

6:30 θηλασμός

9:30 φρούτα

10 θηλασμός

13:00 σούπα (κοτόπουλο ή μοσχάρι και λαχανικά) μετά θηλασμός

15:30 θηλασμός

18:30 ρυζάλευρο και φαρίνα

21:30 θηλασμός

Τη νύχτα δεν ξυπνάει και δεν την ταίζω.

Πριν αρχίσουμε τις στερεές τροφές που θήλαζα αποκλειστικά έπαιρνε φυσιολογικά βάρος και τώρα έχω αγχωθεί πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω.

 

Το μωρό σου έπαιρνε κανονικά βάρος όσο θήλαζε.

 

Με αυτό το πρόγραμμα των στερεών δεν πήρε κανονικά βάρος.

 

Τι μπορεί να φταίει; Ο θηλασμός με τον οποίο έπαιρνε βάρος τόσους μήνες ή οι στερεές που εξαιτίας τους δεν πήρε βάρος;

 

Πιο λογικό θα ήταν να κόψεις τις στερεές και να συνεχίσεις με θηλασμό, παρά το αντίστροφο. Ακόμη πιο λογικό θα ήταν να κόψεις τον παιδίατρο και να συνεχίσεις με κάποιον άλλο παιδίατρο που δεν προσπαθεί να πουλήσει ρυζάλευρα και φαρίν λακτέ με αγελαδινό γάλα που μπορεί να προκάλεσε αλλεργία στο μωρό.

 

Η πρόσληψη ικανοποιητικού βάρους είναι ένδειξη

-για το ότι η εισαγωγή στερεών έγινε βιαστικά πριν να είναι έτοιμο το παδιί

-για το ότι τα γεύματα στερεών είναι περισσότερα από όσα είναι ικανό να διαχειριστεί

-για το ότι οι στερεές τροφές δεν είναι κατάλληλες για τις ανάγκες του και την ωριμότητα του πεπτικού του: το ρυζάλευρο και η φαρίν λακτέ περιέχουν πολύ άμυλο και τα μωρά σε αυτή την ηλικία δεν έχουν αρκετή παγκερατική αμυλάση για να κάνουν σωστά την πέψη, επίσης περιέχουν αγελαδινό γάλα, που είναι ο κύριος αλλεργιογόνος παράγονας

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
αχ βρε Αγλαια εισαικορυφη!!

εβγαλα πατατα εκοψα μηλο αχλαδι ,ξανα απο αρχη ...ξεκινησα με γλυκοκολοκηθα κ καροτο σιγα σιγα ειοσαγω κ τα υπολοιπα κ βλεπω λοιπον ...στρωσαμε κανουμε 2 φορες την μερα!!

αευχαριστουμε κ εγω κ το αντερακι του γιωργου μου...:D:D

νερακι μεχρι ποσα μλ δινουμε για να μην σαμποταρουμε το θηλασμο?

 

και εις ανώτερα! :D

 

νεράκι κατά βούληση, δεν σαμποτάρεται ο θηλασμό, μην ανησυχείς.

 

τώρα που έχει στρώσει, δοκίμασε να δώσεις μήλο στον ατμό, 1-2 κουταλακια του γλυκού και αν δεν δημιουργεί πρόβλημα, αυξάνεις την ποσότητα μέχρι να φτάσεις τα 80-100 ml.

 

αν γίνεται καλά ανεκτό, δοκιμάζεις και ωμό μήλο

 

μετά δίνεις και αχλάδι ωμό

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Γεννήθηκε 3,700. Μέχρι τώρα έπαιρνε κανονικά βάρος.

 

Πάντως η ανάπτυξη της είναι πολυ καλή. Έχει ανεβεί καμπύλη κι έχει δικαίωμα να φρενάρει στην πρόσληψη βάρους. Μπορει να είναι παροδική.

Επειδή φρεναρε απότομα σίγουρα δεν ευθύνεται ο θηλασμος. Όσο θηλαζε μόνο η ανάπτυξη ήταν σούπερ. Η συμβουλή της γιατρού για ξένο γάλα είναι άστοχη.

Στη θέση σου θα πρόσθετα θηλασμους και φυσικά θα αφαιρουσα τις έτοιμες κρέμες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,

Όσον αφορά το ρυζάλευρο και τη φαρίνα δεν έχει εμφανίσει κάποια αλεργία και πριν λίγο καιρό έτρωγε χωρίς να την πιέσω 160ml. Τώρα όμως, που ξεκινήσαμε και τη σούπα, δεν τρώει το ρυζάλευρο και εγώ την πιέζω με αποτέλεσμα να εκνευριζόμαστε και οι δυο. Θα επαναφέρω το θηλασμό στη θέση του.

Η παιδίατρος μέχρι τώρα με υπαστήριζε στο θηλασμό. Μου κάνει μεγάλη εντύπωση η αλλαγή της. Ισχυρίζεται ότι με το θηλασμό ίσως δεν τρώει αρκετά ενώ με το έτοιμο γάλα θα ελέγχουμε τις ποσότητες.

Πάντως με προβληματίζει ότι μετά από τις στερεές τροφές της δίνω όσο γάλα θέλει. Οπότε θεωρητικά θα έπρεπε να εξακολουθεί να παίρνει βάρος.

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Όσον αφορά το ρυζάλευρο και τη φαρίνα δεν έχει εμφανίσει κάποια αλεργία και πριν λίγο καιρό έτρωγε χωρίς να την πιέσω 160ml.

η μη πρόσληψη ικανοποιητικού βάρους είναι πιθανή ένδειξη αλλεργίας

 

Τώρα όμως, που ξεκινήσαμε και τη σούπα, δεν τρώει το ρυζάλευρο και εγώ την πιέζω με αποτέλεσμα να εκνευριζόμαστε και οι δυο.

Η άρνηση είναι επίσης πιθανή ένδειξη ότι υπάρχει θέμα

 

 

Η παιδίατρος μέχρι τώρα με υπαστήριζε στο θηλασμό. Μου κάνει μεγάλη εντύπωση η αλλαγή της. Ισχυρίζεται ότι με το θηλασμό ίσως δεν τρώει αρκετά ενώ με το έτοιμο γάλα θα ελέγχουμε τις ποσότητες.

 

Είναι στάση που τη συναντάμε πολύ συχνά. Προσπαθούν να μη χάσουν τον πελάτη του 2ου εξαμήνου. Τις περισσότερες φορές τα καταφέρνουν.

 

Η άποψή της ότι με το θηλασμό δεν τρώει αρκετά και με το έτοιμο γάλα θα ελέγχεις την ποσότητα δεν έχει καμία επιστημονική τεκμηρίωση, ούτε έχει υποστηριχθεί ποτέ ότι πρέπει να περιορίζεται το μητρικό γάλα για χάρη των στερεών. Αντίθετα, αυτό που υποστηρίζεται είναι ότι ο θηλασμός πρέπει να είναι ελεύθερος και ανεμπόδιστος και το 2ο εξάμηνο της ζωής του παιδιού και οι στερεές τροφές είναι συμπληρωματικές αυτού (complementary foods).

 

 

Πάντως με προβληματίζει ότι μετά από τις στερεές τροφές της δίνω όσο γάλα θέλει. Οπότε θεωρητικά θα έπρεπε να εξακολουθεί να παίρνει βάρος.

Θεωρητικά, αν δεν υπάρχει αλλεργία, ισχύει αυτό που γράφεις. Όμως η μη πρόσληψη ικανοποιητικού βάρους είναι σοβαρή ένδειξη αλλεργίας.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου,επειδή έχω μια απορία,μου τη λύνετε;Τεσσερις μέρες συνεχόμενες μπρόκολο στο φαγητό του 11 μηνών γιου μου, μπορεί να προκαλέσει γαστρεντερικές διαταραχές και να ξυπνά τη νύχτα για να αεριστεί με εμφανές ζόρι;Παιρνει και σίδηρο σταγόνες.Μήπως έχει ξετιναχθεί το εντεράκι του;

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Αγλαία για τη βοήθεια.

Θα συνεχίσω το θηλασμό μέχρι το επόμενο ραντεβού με την παιδίατρο και θα αφαιρέσω το ρυζάλευρο. Θα της αναφέρω κιόλας την πιθανή αλεργία να δω τι θα μου πει.

Αν εξακολουθεί η μη ικανοποιητική πρόσληψη βάρους θα δω τι θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Σε ευχαριστώ πολύ Αγλαία για τη βοήθεια.

Θα συνεχίσω το θηλασμό μέχρι το επόμενο ραντεβού με την παιδίατρο και θα αφαιρέσω το ρυζάλευρο. Θα της αναφέρω κιόλας την πιθανή αλεργία να δω τι θα μου πει.

.

 

Για να είσαι προετοιμασμένη: οι περισσότεροι παιδίατροι δεν αναγνωρίζουν τη μη πρόσληψη ικανοποιητικού βάρους ως ένδειξη αλλεργίας παρ' όλο που αναφέρεται ρητά από τους αλλεργιολόγους

 

Αν εξακολουθεί η μη ικανοποιητική πρόσληψη βάρους θα δω τι θα κάνω

Μέχρι να συνέλθει το μωρό, αφαίρεσαι την πατάτα από τα λαχανικά του και ότι άλλο αμυλώδες έχεις προσθέσει

 

Τα μωρά δεν παράγουν ικανοποιητική παγκρεατική αμυλάση για να διασπάσουν το άμυλο

 

Το δικό σου μωρό ήδη έχει στρεσσαριστεί από την απότομη εισαγωγή 3 γευμάτων που ίσως να μην είναι έτοιμο να διαχειριστεί.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα Αγλαία, θα ήθελα και εγώ τη βοήθειά σου. Έχω 2 κόρες 2.5 χρονών και 7,5 μηνών. Τη μεγάλη μου κόρη τη θήλαζα καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και 3 μήνες αφού γεννήθηκε η μικρή.Το βάρος της μικρής μου κόρης ήταν πάρα πολύ ικανοποιητικό, αλλά μόλις σταμάτησε η μεγάλη να θηλάζει, ελαττώθηκε πολύ το γάλα μου και το βάρος που πήρε για τους επόμενους 2 μήνες ήταν σχετικά λίγο...συνέχισα να θηλάζω αποκλειστικά μέχρι 6.5 μηνών όπου ξεκινήσαμε τις στερεες τροφές.Πρώτα βαλαμε τη βανίλια αλλά το παιδί γκρίνιαζε συνεχώς και αρνιόταν να φάει...αρχικά έκοψα τα γαλακτομικά για 10 μέρες και μετά πήγαμε στη sinlac...εισάγαμε σταδιακά τα φρούτα, το μοσχάρι και το κοτόπουλο.η μικρή έδειχνε μια χαρά και ήρεμη. Η παιδίατρος είπε να ξαναδοκιμάσουμε τη βανίλια. την 1η βδομάδα όλα ήταν καλά, μέχρι που έβγαλε άσπρα σπυράκια σαν τσουκνίδα, πήγαμε στην παιδίατρο και μας είπε είναι αλλεργία. ή θα μπεις σε δίαιτα από γαλακτομικά για 1 χρόνο ή θα δώσεις ξένο γάλα. και θα αντικαταστήσουμε το μοσχάρι με αρνί ή κατσίκι. Τα γαλακτομικά δεν μπορώ να τα κόψω γιατί έχω πρόβλημα με το έντερο (νόσος chrown), αλλά και ξένο γάλα δεν θέλω να δώσω. Αφού δεν την πειράζει το γάλα μου ή το μοσχάρι γιατί πρέπει να μπω σε δίαιτα?και δεν θα πρέπει να κάνουμε κάποιες εξετάσεις για να δούμε ότι έχει όντως αλλεργία στο γάλα?να πάω σε κάποιο παιδοαλλεργιολόγο?συγνώμη για την έκταση του μηνύματος, αλλά πραγματικά θα ήθελα να συνεχίσω το θηλασμό χωρίς να βλάψω τηξν υγεία μου. ευχαριστώ πολύ.

PIfqp2.png?4KTAm0Yw
Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Πρώτα βαλαμε τη βανίλια αλλά το παιδί γκρίνιαζε συνεχώς και αρνιόταν να φάει...αρχικά έκοψα τα γαλακτομικά για 10 μέρες και μετά πήγαμε στη sinlac...

 

 

Η παιδίατρος είπε να ξαναδοκιμάσουμε τη βανίλια. την 1η βδομάδα όλα ήταν καλά, μέχρι που έβγαλε άσπρα σπυράκια σαν τσουκνίδα, πήγαμε στην παιδίατρο και μας είπε είναι αλλεργία.

 

Η sinlac είναι υποαλλεργική. Δηλαδή η παιδίατρος έδωσε υποαλλεγική και μετά ξαναέβαλε στο μωρό το αυτό που δεν ήθελε και κατέληξε σε αλλεργία.

 

 

ή θα μπεις σε δίαιτα από γαλακτομικά για 1 χρόνο ή θα δώσεις ξένο γάλα. και θα αντικαταστήσουμε το μοσχάρι με αρνί ή κατσίκι.

Μέχρι τώρα το μωρό δε είχε θέμα με το γάλα σου. Το απέκτησε με την εισαγωγή του ξένου γάλακτος που περιέχει η κρέμα που σας πρότεινε η παιδίατρος. Όμως η παιδίατρος λέει ότι πρέπει να κάνεις αποχή από τα γαλακτοκομικά για ένα χρόνο αλλιώς δεν μπορείς να θηλάσεις.

 

Δηλαδή ποιο γάλα θα πίνει το παιδί;

 

Μέχρι τώρα ποτέ δεν έχει προταθεί τέτοιου είδους αντιμετώπιση για την όποια αλλεργία. Αντίθετα έχει τεκμηριωθεί ότι τέτοιου είδους αντιμετώπιση μπορεί να είναι επικίνδυνη για την υγεία και την ανάπτυξη του μωρού.

 

Τα γαλακτομικά δεν μπορώ να τα κόψω γιατί έχω πρόβλημα με το έντερο (νόσος chrown), αλλά και ξένο γάλα δεν θέλω να δώσω.

Εννοείς νόσο του Crohn?

 

Αφού δεν την πειράζει το γάλα μου ή το μοσχάρι γιατί πρέπει να μπω σε δίαιτα?

Ρώτησε παιδίατρο που σου τα πρότεινε, θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε τη λογική της.

 

και δεν θα πρέπει να κάνουμε κάποιες εξετάσεις για να δούμε ότι έχει όντως αλλεργία στο γάλα?να πάω σε κάποιο παιδοαλλεργιολόγο?

σε αυτή την ηλικία τα τεστ δεν είναι αξιόπιστα, συχνά δείχνουν ψευδώς αρνητικά

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Ναι, δώσαμε υποαλλεργική κρέμα και μετά ξανά τη κρέμα βανίλια. Τη ρώτησα αφού δεν την πειράζει το γάλα μου και το μοσχάρι γιατί να μπω σε δίαιτα?μου απάντησε "πρέπει να κάνεις αυτό που σου λέω γιατί πριν κάναμε μισές δουλειές"(μου είχε ξαναπροτείνει να κάνω δίαιτα, έκανα για 10 μέρες και της είπα ότι θα συνεχίσω να τρώω κανονικά, γιατί το έντερό μου είχε πρηστεί πολύ και αν ξαναπαρουσιαστεί πρόβλημα με αλλεργία το βλέπουμε...πηγαίναμε μια χαρά μέχρι που ξαναβάλαμε την κρέμα βανίλια). Εγώ τί να κάνω, να πάω σε παιδοαλλεργιολόγο?δεν θέλω να εφαρμόσω τη λύση που μου προτείνει η παιδίατρός μου γιατί νιώθω πως δεν με καλύπτει..μου είπε μια παιδογαστρεντερολόγος που μίλησα ότι μπορεί να μην φαίνεται η αλλεργία αλλά να τρυπήσει κάποια στιγμή το εντεράκι ή ακόμα και το στομαχάκι του παιδιού...εμείς όμως δεν έχουμε κάποια ενόχληση, ούτε αίμα στα κακά ούτε γκρίνια,όταν δίνω τη sinlac. (ναι έχω crohn).ευχαριστώ πολύ.

PIfqp2.png?4KTAm0Yw
Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

δεν θέλω να εφαρμόσω τη λύση που μου προτείνει η παιδίατρός μου γιατί νιώθω πως δεν με καλύπτει..

 

έχεις δίκιο, δεν σε καλύπτει από πολλές απόψεις: λόγω της δικής σου νόσου, είναι ακόμη πιο σημαντικός ο θηλασμός για το παιδί σου

 

μου είπε μια παιδογαστρεντερολόγος που μίλησα ότι μπορεί να μην φαίνεται η αλλεργία αλλά να τρυπήσει κάποια στιγμή το εντεράκι ή ακόμα και το στομαχάκι του παιδιού...εμείς όμως δεν έχουμε κάποια ενόχληση, ούτε αίμα στα κακά ούτε γκρίνια,όταν δίνω τη sinlac.
Δεν υπάρχει λόγος να δίνεις τη sinlac

 

(ναι έχω crohn).
Στείλε ένα mail με το διαιτολόγιο το διάστημα που έκανες την αποχή και χωρίς την αποχή:

Κάνε κλικ στο βιογραφικό μου (στην υπογραφή μου)

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γεια σας κι απο μενα! Εχω ενα κοριτσακι 5,5 μηνων περιπου.Μεχρι στιγμης θηλαζω αποκλειστικα και σε λιγες μερες ξεκιναμε φρουτακια για 16 μερες,καθε 4 μερες νεα εισαγωγη φρουτου,και μετα θα βαλουμε ρυζαλευρο και λαχανικα.Η παιδιατρος μου ειπε να παρω ρυζαλευρο της HOLLE. Τι γνωμη εχετε?καλυτερα απο γιωτης η νουνου που χρησιμοποιουν οι πιο πολλες μανουλες? Επισης μενω πετρουπολη. Ξερετε που μπορω να βρω προιοντα holle στη πετρουπολη ή ιλιον,καματερο,αγιους αναργυρους,περιστερι? Σας ευχαριστω πολυ κι ευχομαι σε ολες να χαιρομαστε τα μωρακια μας!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Κορίτσια γεια σας κι απο μενα! Εχω ενα κοριτσακι 5,5 μηνων περιπου.Μεχρι στιγμης θηλαζω αποκλειστικα και σε λιγες μερες ξεκιναμε φρουτακια για 16 μερες,καθε 4 μερες νεα εισαγωγη φρουτου,και μετα θα βαλουμε ρυζαλευρο και λαχανικα.Η παιδιατρος μου ειπε να παρω ρυζαλευρο της HOLLE. Τι γνωμη εχετε?καλυτερα απο γιωτης η νουνου που χρησιμοποιουν οι πιο πολλες μανουλες? Επισης μενω πετρουπολη. Ξερετε που μπορω να βρω προιοντα holle στη πετρουπολη ή ιλιον,καματερο,αγιους αναργυρους,περιστερι? Σας ευχαριστω πολυ κι ευχομαι σε ολες να χαιρομαστε τα μωρακια μας!!!!!!

 

Tο ρυζάλευρο δεν είναι απαραίτητο στη διατροφή του μωρού, οπότε δεν χρειάζεται να κάνεις τον κόπο να το ψάχνεις.

 

Για τα μωρά είναι απαραίτητες τροφές πλούσιες σε σίδηρο.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας κι απο μενα! Εχω ενα κοριτσακι 5,5 μηνων περιπου.Μεχρι στιγμης θηλαζω αποκλειστικα και σε λιγες μερες ξεκιναμε φρουτακια για 16 μερες,καθε 4 μερες νεα εισαγωγη φρουτου,και μετα θα βαλουμε ρυζαλευρο και λαχανικα.Η παιδιατρος μου ειπε να παρω ρυζαλευρο της HOLLE. Τι γνωμη εχετε?καλυτερα απο γιωτης η νουνου που χρησιμοποιουν οι πιο πολλες μανουλες? Επισης μενω πετρουπολη. Ξερετε που μπορω να βρω προιοντα holle στη πετρουπολη ή ιλιον,καματερο,αγιους αναργυρους,περιστερι? Σας ευχαριστω πολυ κι ευχομαι σε ολες να χαιρομαστε τα μωρακια μας!!!!!!

 

Το ρυζαλευρο της holle θα το βρεις σε καταστήματα βιολογικών προϊόντων.

Είναι σαφώς πολυ καλύτερο απο τα Γιώτης νουνου κτλ καθώς δεν περιέχει ζάχαρη και όλα τα πρόσθετα που έχουν τα υπόλοιπα!

Απο την μια δεν είναι απαραίτητο στη διατροφή του μωρού, απο την άλλη όμως θα σου λύσει τα χέρια όταν θα είστε βόλτα, ταξίδι, επίσκεψη κτλ. Σε 2' έχει φτιαχτεί και σε 5' έχει φαγωθεί!!!! Η κόρη μου το είχε ευχαριστηθεί ιδιαίτερα!

Αν σε ενδιαφέρει, μπορώ να σου γράψω ιδέες για απογευματινό χωρίς να μπαίνεις στη διαδικασία να δίνεις κάτι απο κουτί στο μωρο! Υπάρχουν πολλα πράγματα που φυσικά είναι καλύτερα απο το φάει ρυζαλευρο. Αλλα τονίζω ότι αν είστε άνθρωποι που βγαινετε τα απογεύματα θα σου λύσει τα χέρια οπότε καλο είναι να υπάρχει. Δε λεκιαζει κιόλας τα ρούχα του μωρού! :P

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το ρυζαλευρο της holle θα το βρεις σε καταστήματα βιολογικών προϊόντων.

Είναι σαφώς πολυ καλύτερο απο τα Γιώτης νουνου κτλ καθώς δεν περιέχει ζάχαρη και όλα τα πρόσθετα που έχουν τα υπόλοιπα!

Απο την μια δεν είναι απαραίτητο στη διατροφή του μωρού, απο την άλλη όμως θα σου λύσει τα χέρια όταν θα είστε βόλτα, ταξίδι, επίσκεψη κτλ. Σε 2' έχει φτιαχτεί και σε 5' έχει φαγωθεί!!!! Η κόρη μου το είχε ευχαριστηθεί ιδιαίτερα!

Αν σε ενδιαφέρει, μπορώ να σου γράψω ιδέες για απογευματινό χωρίς να μπαίνεις στη διαδικασία να δίνεις κάτι απο κουτί στο μωρο! Υπάρχουν πολλα πράγματα που φυσικά είναι καλύτερα απο το φάει ρυζαλευρο. Αλλα τονίζω ότι αν είστε άνθρωποι που βγαινετε τα απογεύματα θα σου λύσει τα χέρια οπότε καλο είναι να υπάρχει. Δε λεκιαζει κιόλας τα ρούχα του μωρού! :P

 

 

Ευχαριστω παρα πολυ κι εσενα και την Αγλαια για τις απαντησεις σας. Μου εχει συστησει η παιδιατρος εκτος απο το ρυζαλευρο και κινοα οπως και κεχρι. τι γνωμη εχεις για αυτα?δεν ειμαστε τοσο πια της βολτας. σε λογικα πλαισια τωρα με τα μωρακια μας μεχρι να ανοιξει λιγο και ο καιρος.με ενδιαφερει πολυ να μου προτεινεις διαφορα για απογευμα. δηλαδη αν δε δωσω κρεμα το απογευμα και θηλασω για παραδειγμα υπαρχει προβλημα? ευχαριστω παρα πολυ!!!!!α και κατι αλλο. τα λαχανικα και σε λιγο και το κρεατακι που τα μαγειρευουμε? τι γνωμη εχεις για ατμομαγειρα beaba, avent? η να τα μεγειρευω κανονικα στη κατσαρολα?η παιδιατρος μου ειπε οχι πλαστικο ατμομαγειρα. εχω μπερδευτει!!!!!!!!οποια μανουλα ας με βοηθησει παρακαλω. δινουμε κανονικο κουταλακι η σιλικονης????? ευχαριστω θερμα!!!!!!!!!!!!!

:-P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ κι εσενα και την Αγλαια για τις απαντησεις σας. Μου εχει συστησει η παιδιατρος εκτος απο το ρυζαλευρο και κινοα οπως και κεχρι. τι γνωμη εχεις για αυτα?δεν ειμαστε τοσο πια της βολτας. σε λογικα πλαισια τωρα με τα μωρακια μας μεχρι να ανοιξει λιγο και ο καιρος.με ενδιαφερει πολυ να μου προτεινεις διαφορα για απογευμα. δηλαδη αν δε δωσω κρεμα το απογευμα και θηλασω για παραδειγμα υπαρχει προβλημα? ευχαριστω παρα πολυ!!!!!α και κατι αλλο. τα λαχανικα και σε λιγο και το κρεατακι που τα μαγειρευουμε? τι γνωμη εχεις για ατμομαγειρα beaba, avent? η να τα μεγειρευω κανονικα στη κατσαρολα?η παιδιατρος μου ειπε οχι πλαστικο ατμομαγειρα. εχω μπερδευτει!!!!!!!!οποια μανουλα ας με βοηθησει παρακαλω. δινουμε κανονικο κουταλακι η σιλικονης????? ευχαριστω θερμα!!!!!!!!!!!!!

:-P

 

Το κεχρι και η κινόα ειναι καλύτερα απο το ρυζαλευρο!

Για τη βόλτα μην το σκέφτεσαι οπως τώρα αλλα μπαίνει η άνοιξη κι όλο και κάπου θα πας. Μεγαλώνοντας το μωρο σου αν πχ είστε κάπου για καφε με τον τροπο του θα σου ζητάει κατι να φάει. Εμένα η δικια μου απο 8 μηνών μου τραβούσε τα χέρια για να της δώσω αυτο που τρώω ή πινω αν είμαστε έξω, οπότε αν έχεις κατι να φάει θα συμμετέχει!

Φυσικα και δεν υπάρχει πρόβλημα να θηλασεις αντι για κρεμα! Αλίμονο!

Το φαγητο μπορείς να το κανεις ή σε ατμομαγειρα, ή σε κατσαρολακι, ή στη χυτρα. Οι ατμομαγειρες χωρίς bpa όπως beaba και avent ειναι ακριβοι και δεν ξέρεις πόσο καιρο θα το χρειαστείς. Εναλλακτικα μπορείς να μαγειρεψεις τα λαχανικα στο καλαθάκι της χύτρας που δεν είναι πλαστικο.

Το κουταλι μπορει να ειναι σιλικονης ή και κανονικό. Θα δεις στην πράξη τι βολεύει!

 

Για απογευματινό μπορείς απο 6 μηνών:

Βρασμενο μήλο κι αχλαδι (σκέτα ή με κεχρι της Holle)

Αβοκάντο με λαδακι και λεμονάκι

Κίτρινη κολοκυθα γλυκεια με μήλο βρασμενο (ρωτά παιδιατρο για κανέλα εγω είχα οκ)

Γλυκοπατατα

Λαχανικα

Διαφορετικα φρούτα απο αυτα που έφαγε το πρωι

Φαγοπυρο ή κεχρι

Απο 8-9 μηνών:

Βρώμη(νιφάδες βρασμενες ή της Holle) με βρασμενο μήλο, σταφιδες και κανέλα

Σιμιγδαλι βρασμενο με νερο, κανέλα, μήλο ή αχλαδι, σταφίδες και αποξηραμενο

βερίκοκο

Φρούτα (πχ μανγκο) με γάλα καρυδας

Ψωμι ή βρεγμενο λαδοπαξιμαδο (γίνεται μαλακό) που θα βουτάει σε ντιπ (πχ αβοκάντο ή σάλτσα ντομάτας)

Κινόα

Απο 10 μηνών:

Γιαούρτι προβειο σκέτο ή με φρούτα

Χυμός απο φρούτα

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...