Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

Δεν χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη εξήγηση.

 

Αν δίνει άκαμπτες συμβουλές, σημαίνει ότι δεν έχει δει κανένα παιδί να μεγαλώνει θηλάζοντας, δεν έχει δει καν παιδιά να μεγαλώνουν από κοντά. Έχει μάθει κάποιους κανόνες και νομίζει ότι μπορούν να εφαρμοστούν σε όλα τα παιδιά ανεξαιρέτως. Του διαφεύγει ότι αυτά είναι μέσοι όροι και στη φύση η τυπική απόκλιση από το μέσο όρο είναι τεράστια. Αν δεν ήταν τεράστια θα είχαμε όλοι περίπου το ίδιο βάρος, το ίδιο ύψος, τον ίδιο σωματότυπο. Όμως δεν είναι έτσι, είναι φυσιολογικό να έχεις κάποιος ύψος 210 εκατοστά ή 150 εκατοστά. Ο πρώτος δεν είναι γίγαντας και ο δεύτερος δεν είναι νάνος.

 

Η πιστοποίηση διασφαλίζει ένα ελάχιστο γνώσεων για το θηλασμό αλλά δεν διασφαλίζει ούτε την εφαρμογή αυτών των γνώσεων ούτε την τήρηση της δεοντολογίας παρόλο που αυτός που κατέχει την πιστοποίηση δεσμεύεται να τηρεί το κώδικα δεοντολογίας. Μεταξύ άλλων αναφέρεται και η δέσμευση να υποστηρίζει μόνο απόψεις επιστημονικά τεκμηριωμένες...

 

 

Τα βρέφη που θηλάζουν ΔΕΝ πίνουν 500 ml γάλα σε δύο γεύματα, συνήθως δεν τα πίνουν ούτε σε τρία.

 

Οι οδηγίες για 2-3 θηλασμούς και 3 γεύματα στερεών υπάρχουν γραμμένες στα περισσότερα βιβλία που δεν υποστηρίζουν το θηλασμό, έχουν διαδοθεί εδώ και δεκαετίες και οι περισσότεροι γιατροί δεν φαντάζονται ότι μπορεί να μεγαλώνει ένα μωρό διαφορετικά.

 

 

Ακριβώς έτσι έχουν τα πράγματα. Είναι πολύ λυπηρό που δε μπορώ να βρω παιδίατρο που να υποστηρίζει το θηλασμό ουσιαστικά και πρακτικά. Εχω αλλάξει 5 παιδιατρους ως τώρα...

70kwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα! Ο μικρός μου δείχνει επίμονη άρνηση για το φαγητό κυρίως για τη χορτόσουπα. Ίσως επειδή τον πίεσα στην αρχή. Τωρα πια δεν τον πιέζω. Μήπως να διέκοπτα για λίγο τη χορτόσουπα; Αλλωστε ούτε τη δοκιμάζει... Ή να προσφέρω συνέχεια κι ας αρνείται; Τι λέτε; Από αύριο έλεγε το πρόγραμμα την προσθήκη και του κοτόπουλου,μηπως να το αφηνα για την ώρα ή μήπως αυτό δώσει αλλη γεύση και του αρεσει ;

2D7Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! :P

Εμένα η μικρή μου θέλει μια βδομάδα ακόμα για να κλείσει τον 5ο μήνα και ο γιατρός μας είπε ήδη να ξεκινήσουμε φρουτόκρεμα. Μου πρότεινε μια έτοιμη σε σκόνη τη Humana, υποαλλεργική γιατί η μικρή έχει και αλλεργία στο αγελαδινό, την οποία μου είπε να φτιάχνω με υποαλλεργικό γάλα ή με το δικό μου. Κάθισα λοιπόν κάποιες μέρες κι άντλησα γάλα για να έχω για την κρέμα, αλλά προβληματίζομαι. Πρώτον, γιατί να δώσω έτοιμη φρουτόκρεμα και να μην της αλέθω φρουτάκια (για να πάρει άμυλο μου είπε ο γιατρός), ένας θεός ξέρει πόσα συντηρητικά θα έχει αυτή η έτοιμη σε σκόνη φρουτόκρεμα, εν τω μεταξύ είναι εμπλουτισμένη με βιταμίνες και σίδηρο, αλλά από όσο ξέρω δεν απορροφώνται και πολύ από τον οργανισμό όταν είναι έτσι πρόσθετες και όχι σε φυσικές τροφές, και δεύτερον μήπως είναι λίγο νωρίς για στερεές; Οι οδηγίες διατροφής που μου έχει δώσει ο γιατρός είναι ότι 5 μήνες δίνουμε στο παιδί μόνο γάλα, τον 6ο ξεκινάμε φρουτόκρεμα και τον 7ο χορτόσουπα. Αλλά όλο διαβάζω ότι ο θηλασμός πρέπει να είναι αποκλειστικός για 6 μήνες. Από την άλλη σκέφτομαι μήπως ο γιατρός την είδε έτοιμη για στερεές και γι' αυτό το πρότεινε. Από την άλλη το χαρτί με τις οδηγίες μου το έδωσε από την πρώτη φορά που τον επισκεφτήκαμε έτοιμο, εκτυπωμένο, πράγμα που σημαίνει ότι έτσι λέει λογικά σε όλες τις μαμάδες. Και δεν ξέρω τι να κάνω. Εν τω μεταξύ η μικρή δε μου έχει δώσει κάποιο σημάδι ενδιαφέροντος για άλλες τροφές, πέρα από το γεγονός ότι όταν τρώμε και είναι μπροστά στηλώνει το βλεμμα σε αυτά που τρώμε (είναι αυτό ένδειξη ενδιαφέροντος προς τις τροφές;) ούτε και κάθεται ακόμα. Και δεν ξέρω τι να κάνω :confused: . Να δοκιμάσω και να το πάω βλέποντας και κάνοντας ή να περίμένω να κλείσει τον 6ο και μετά; Καμία γνώμη; :confused:

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites

(για να πάρει άμυλο μου είπε ο γιατρός),

 

η μπανάνα και το μήλο έχουν αρκετό άμυλο

 

αν και το άμυλο δεν αναφέρεται στα αναγκαία που πρέπει να πάρει ένα μωρό σε αυτή την ηλικία

 

οι οδηγίες λένε για τροφές πλούσιες σε σίδηρο, όπως το κρέας

Link to comment
Share on other sites

η μπανάνα και το μήλο έχουν αρκετό άμυλο

 

αν και το άμυλο δεν αναφέρεται στα αναγκαία που πρέπει να πάρει ένα μωρό σε αυτή την ηλικία

 

οι οδηγίες λένε για τροφές πλούσιες σε σίδηρο, όπως το κρέας

 

 

Για την εισαγωγή στις στερεές τώρα τι λές; Μήπως να περιμένω; Ή να δοκιμάσω να τις δώσω από τώρα;

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

z-maria, το βιβλιάριο που έχουμε όλοι στο σπίτι το γράφει ξεκάθαρα να μη δίνουμε καμία στερεά τροφή μέχρι 6 μηνών. Νομίζω είναι σελ. 13. Διάβασέ το λίγο προσεκτικά και δες αν αυτά που λέει ο παιδίατρός σας συμφωνούν με τις οδηγίες του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας.

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

z-maria, το βιβλιάριο που έχουμε όλοι στο σπίτι το γράφει ξεκάθαρα να μη δίνουμε καμία στερεά τροφή μέχρι 6 μηνών. Νομίζω είναι σελ. 13. Διάβασέ το λίγο προσεκτικά και δες αν αυτά που λέει ο παιδίατρός σας συμφωνούν με τις οδηγίες του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας.

 

Λέει 5ο ή 6ο.

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! :P

Εμένα η μικρή μου θέλει μια βδομάδα ακόμα για να κλείσει τον 5ο μήνα και ο γιατρός μας είπε ήδη να ξεκινήσουμε φρουτόκρεμα. Μου πρότεινε μια έτοιμη σε σκόνη τη Humana, υποαλλεργική γιατί η μικρή έχει και αλλεργία στο αγελαδινό, την οποία μου είπε να φτιάχνω με υποαλλεργικό γάλα ή με το δικό μου. Κάθισα λοιπόν κάποιες μέρες κι άντλησα γάλα για να έχω για την κρέμα, αλλά προβληματίζομαι. Πρώτον, γιατί να δώσω έτοιμη φρουτόκρεμα και να μην της αλέθω φρουτάκια (για να πάρει άμυλο μου είπε ο γιατρός), ένας θεός ξέρει πόσα συντηρητικά θα έχει αυτή η έτοιμη σε σκόνη φρουτόκρεμα, εν τω μεταξύ είναι εμπλουτισμένη με βιταμίνες και σίδηρο, αλλά από όσο ξέρω δεν απορροφώνται και πολύ από τον οργανισμό όταν είναι έτσι πρόσθετες και όχι σε φυσικές τροφές, και δεύτερον μήπως είναι λίγο νωρίς για στερεές; Οι οδηγίες διατροφής που μου έχει δώσει ο γιατρός είναι ότι 5 μήνες δίνουμε στο παιδί μόνο γάλα, τον 6ο ξεκινάμε φρουτόκρεμα και τον 7ο χορτόσουπα. Αλλά όλο διαβάζω ότι ο θηλασμός πρέπει να είναι αποκλειστικός για 6 μήνες. Από την άλλη σκέφτομαι μήπως ο γιατρός την είδε έτοιμη για στερεές και γι' αυτό το πρότεινε. Από την άλλη το χαρτί με τις οδηγίες μου το έδωσε από την πρώτη φορά που τον επισκεφτήκαμε έτοιμο, εκτυπωμένο, πράγμα που σημαίνει ότι έτσι λέει λογικά σε όλες τις μαμάδες. Και δεν ξέρω τι να κάνω. Εν τω μεταξύ η μικρή δε μου έχει δώσει κάποιο σημάδι ενδιαφέροντος για άλλες τροφές, πέρα από το γεγονός ότι όταν τρώμε και είναι μπροστά στηλώνει το βλεμμα σε αυτά που τρώμε (είναι αυτό ένδειξη ενδιαφέροντος προς τις τροφές;) ούτε και κάθεται ακόμα. Και δεν ξέρω τι να κάνω :confused: . Να δοκιμάσω και να το πάω βλέποντας και κάνοντας ή να περίμένω να κλείσει τον 6ο και μετά; Καμία γνώμη; :confused:

 

Αχ!!!!!!! Σε μία χώρα σα την Ελλάδα οι παιδίατροισυστήνουν φρουτόκρεμα σε ΣΚΟΝΗ;;;;;; Σα δεν ντρέπονται!!!

Καλή μου δεν την είδε έτοιμη για στερεές τροφές απλά είναι ένας ακόμη ασυνείδητος "επιστήμονας υγείας" που ενημερώνεται από τις εταιρίες για το ό,τι πρέπει να τρώνε τα μωρά, παίρνει από αυτές ,όπως όλοι, τα δωράκια - ταξιδακια και δεν γνωρίζει τίποτε απο θηλασμό ( ή δεν τον συμφέρει να γνωρίζει)

 

Φυσικά και δεν θα δώσεις φρουτόκρεμα σε σκόνη. Θα εισάγεις ένα ένα τα φρουτάκια όταν έρθει η ώρα. 5 μηνών μωρό είναι μικρό ακόμη. Το γαλατάκι της μανούλας αρκεί. ( ηδικιά μου θήλασε αποκλειστικά μέχρι τον 7ο) Μην αγχωνεσαι. Όταν η μικρή είναι έτοιμη για στερεές θα απλώσει το χέρι στο πιάτο σας. Πάντως τα μωρά που παρουσιάζουν αλλεργίες αργούν να ζητήσουν άλλες τροφές. Και η δικιά μου είχε αλλεργία στα αγελαδινά και δεν ψαχνόταν για άλλη τροφή εκτός από τη μαμά. Ξεκινήσαμε με λαχανόσουπες και φρουτάκια στον 7ο χωρίς να σταματήσουμε κανένα γεύμα θηλασμού.

 

40+mama

 

ΥΓ. Α! και να μην ξαναπάς σε αυτόν τον "παιδίατρο"

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για την εισαγωγή στις στερεές τώρα τι λές; Μήπως να περιμένω; Ή να δοκιμάσω να τις δώσω από τώρα;

 

Eξαρτάται από το παιδί. Αν είναι έτοιμο και ζητάει, του δίνεις 1-2 κουταλάκια λιωμένο φρούτο. Αν δεν πολύ πρόθυμο, δεν έχεις κανένα λόγο να βιαστείς.

 

Ειδικά το άμυλο, για να μπορεί να το επεξεργαστεί το μωρό, πρέπει να περάσουν οι 6 μήνες γιατί το μωρό δεν εκκρίνει αμυλάση που είναι απαραίτητη για τη διάσπαση του αμύλου στο πεπτικό.

 

Στο φαγητό του μωρού βάζουμε μόνο μητρικό γάλα που έχει περισσέψει και δεν θέλουμε να το πετάξουμε. Δεν αντλούμε για να χρησιμοποιήσουμε γάλα στις στερεές του μωρού.

Link to comment
Share on other sites

Αχ!!!!!!! Σε μία χώρα σα την Ελλάδα οι παιδίατροισυστήνουν φρουτόκρεμα σε ΣΚΟΝΗ;;;;;; Σα δεν ντρέπονται!!!

 

Η κοπέλα μάλλον έχει κάνει λάθος. Η humana δεν βγάζει τέτοιο ροιόν. Έχει ένα ρυζάλευρο με μύλο αλλά όχι με την έννοια της φρουτόκρεμας.

 

Μου έκανε εντύπωση αι εμένα για αυτό είδα τα προιόντα της humana.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

z-maria η αλλεργία στο αγελαδινό του μωρού σου με κάνει λίγο επιφυλακτική για την εισαγωγή των στερεών τόσο νωρίς.

ΣΥΝΗΘΩΣ οι αλλεργίες είναι ένδειξη ανώριμου ανοσοποιητικού (για αυτό και μετά τον χρόνο πολλές εξαφανίζονται).

 

Αν ήμουν στη θέση σου θα περίμενα μέχρι το τέλος του 6ου μήνα. Σύμφωνα με τη παγκόσμια οδηγία.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

-οφ τοπικ- καλα 4.30 το πρωι και γραφεις στο παρεντσ??????

τι κανεις ξυπνια τετοια ωρα???? :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Προφανώς την ξύπνησε μια ψυχή για να πιει γαλατάκι:lol:

 

Τα ίδια έκανα και εγώ... θήλαζα και μετά έκανα μια βολτούλα στο parents! Έλα όμως που κολλούσα και δεν κοιμόμουν! Έτσι τώρα κάθε βράδυ κλείνω τον υπολογιστή για να μην μπαίνω στον πειρασμό...

Είμαι parentsholic, πειράζει;:P

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας!!Σαν νεα μαμα θα ήθελα τις πολυτιμες συμβουλες σας και δη της Αγλαιας. Η μπεμπουλα μου 12 Αυγουστου θα κλείσει 6 μηνες και από τοτε που γεννηθηκε αποκλειστικά τρεφεται με μητρικό γαλα. Ζυγιζει 8.500 κιλα. Η παιδιατρος μου είπε σιγα σιγα να την εισαγω στις κρεμες και χορτοσουπες και να περιορισω το θηλασμο πρωι βραδυ.

1. Αγχωνομαι με το διατροφικο της προγραμμα

2. Δεν θελω να διακοψω το θηλασμο

3. Αρνουμαι να τις δώσω κρεμες ετοιμες οπως με συμβουλεψε η γιατρός

4. Επιμενω στο να μαθω το μωρο να τρεφεται σωστα.

Αυτό που θελω να ρωτησω είναι πως θα εισαγω τη μπεμπα στις τροφες χωρις να μειωθεί ο θηλασμος. Να σημειώσω επισης ότι την παιδιατρο δεν τη βασιζομαι και είναι επιλογη αναγκής διοτι παρολο που είμαστε από Θεσσαλονική, το χειμωνα μενουμε Χαλκιδική επειδη είμαστε εκπαιδευτικοί και το παιδί το παρακολουθησε αυτή γιατί δεν υπηρχε καποια άλλη. Ειναι συμβεβλημενη και στο δημοσιο, δεν αμειβεται για την επισκεψη και λειτουργει τελειως διεκπεραιωτικά...ειναι και λιγο χουντικια, αλλα΄εκει που ειμαστε ειναι αυτη. Τελος δεν μου εχει απαντήσει στο πως θα γινει με τις κρεμες, ποια φρουτα πρεπει να αρχισω να δινω και πως και κοιτάει να μας ξεφορτωθει...σας ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από όσο ξέρω, δεν περνάει στο γάλα :lol:

ουφ, πάλι καλά γιατί το είχα άγχος!!!:P

Είναι το επόμενο κουφό που περιμένω να ακούσω "σταμάτα τον θηλασμό, γιατί σερφάρεις στο internet!":lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Κοριτσια γεια σας!!Σαν νεα μαμα θα ήθελα τις πολυτιμες συμβουλες σας και δη της Αγλαιας. Η μπεμπουλα μου 12 Αυγουστου θα κλείσει 6 μηνες και από τοτε που γεννηθηκε αποκλειστικά τρεφεται με μητρικό γαλα. Ζυγιζει 8.500 κιλα. Η παιδιατρος μου είπε σιγα σιγα να την εισαγω στις κρεμες και χορτοσουπες και να περιορισω το θηλασμο πρωι βραδυ.

1. Αγχωνομαι με το διατροφικο της προγραμμα

2. Δεν θελω να διακοψω το θηλασμο

3. Αρνουμαι να τις δώσω κρεμες ετοιμες οπως με συμβουλεψε η γιατρός

4. Επιμενω στο να μαθω το μωρο να τρεφεται σωστα.

Αυτό που θελω να ρωτησω είναι πως θα εισαγω τη μπεμπα στις τροφες χωρις να μειωθεί ο θηλασμος. Να σημειώσω επισης ότι την παιδιατρο δεν τη βασιζομαι και είναι επιλογη αναγκής διοτι παρολο που είμαστε από Θεσσαλονική, το χειμωνα μενουμε Χαλκιδική επειδη είμαστε εκπαιδευτικοί και το παιδί το παρακολουθησε αυτή γιατί δεν υπηρχε καποια άλλη. Ειναι συμβεβλημενη και στο δημοσιο, δεν αμειβεται για την επισκεψη και λειτουργει τελειως διεκπεραιωτικά...ειναι και λιγο χουντικια, αλλα΄εκει που ειμαστε ειναι αυτη. Τελος δεν μου εχει απαντήσει στο πως θα γινει με τις κρεμες, ποια φρουτα πρεπει να αρχισω να δινω και πως και κοιτάει να μας ξεφορτωθει...σας ευχαριστω προκαταβολικα

Νομίζω ότι τα παρακάτω άρθρα θα σου λύσουν τις απορίες και θα σε βοηθήσουν στο ξεκίνημα των στερεών. Εμένα πάντως με είχαν βοηθήσει.

Έναρξη στερεών τροφών http://pediatros-thes.gr/?page_id=216

Ενδεικτικό σχέδιο εισαγωγής στερεών http://pediatros-thes.gr/?page_id=218

και πολύ σημαντικό, Ξεκίνημα στερεών τροφών δεν σημαίνει αποθηλασμός http://pediatros-thes.gr/?page_id=557

 

Καλή αρχή!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας!!Σαν νεα μαμα θα ήθελα τις πολυτιμες συμβουλες σας και δη της Αγλαιας. Η μπεμπουλα μου 12 Αυγουστου θα κλείσει 6 μηνες και από τοτε που γεννηθηκε αποκλειστικά τρεφεται με μητρικό γαλα. Ζυγιζει 8.500 κιλα. Η παιδιατρος μου είπε σιγα σιγα να την εισαγω στις κρεμες και χορτοσουπες και να περιορισω το θηλασμο πρωι βραδυ.

1. Αγχωνομαι με το διατροφικο της προγραμμα

2. Δεν θελω να διακοψω το θηλασμο

3. Αρνουμαι να τις δώσω κρεμες ετοιμες οπως με συμβουλεψε η γιατρός

4. Επιμενω στο να μαθω το μωρο να τρεφεται σωστα.

Αυτό που θελω να ρωτησω είναι πως θα εισαγω τη μπεμπα στις τροφες χωρις να μειωθεί ο θηλασμος. Να σημειώσω επισης ότι την παιδιατρο δεν τη βασιζομαι και είναι επιλογη αναγκής διοτι παρολο που είμαστε από Θεσσαλονική, το χειμωνα μενουμε Χαλκιδική επειδη είμαστε εκπαιδευτικοί και το παιδί το παρακολουθησε αυτή γιατί δεν υπηρχε καποια άλλη. Ειναι συμβεβλημενη και στο δημοσιο, δεν αμειβεται για την επισκεψη και λειτουργει τελειως διεκπεραιωτικά...ειναι και λιγο χουντικια, αλλα΄εκει που ειμαστε ειναι αυτη. Τελος δεν μου εχει απαντήσει στο πως θα γινει με τις κρεμες, ποια φρουτα πρεπει να αρχισω να δινω και πως και κοιτάει να μας ξεφορτωθει...σας ευχαριστω προκαταβολικα

 

To περιοδικό "Γαλουχώ" που θα βρεις εδώ:

 

http://www.birthchoices.gr/wp-content/uploads/2011/04/galouxo11.pdf

 

γραφει λεπτομερώς για την εισαγωγή των στερεών τροφών.

 

Δεν χάνεις τίποτε να το διαβάσεις και ρωτάς αν κάτι σε μπερδεύει.

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

To περιοδικό "Γαλουχώ" που θα βρεις εδώ:

 

http://www.birthchoices.gr/wp-content/uploads/2011/04/galouxo11.pdf

 

γραφει λεπτομερώς για την εισαγωγή των στερεών τροφών.

 

Δεν χάνεις τίποτε να το διαβάσεις και ρωτάς αν κάτι σε μπερδεύει.

 

40+mama πώς θα μπορούσα να βρω το προηγούμενο τεύχος του "Γαλουχώ" από αυτό που παραθέτεις; Εκεί γράφει για τα σημάδια που δείχνουν ότι ένα παιδί είναι έτοιμο να φάει στερεές. Μήπως έχεις λινκ και για αυτό;

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites

40+mama πώς θα μπορούσα να βρω το προηγούμενο τεύχος του "Γαλουχώ" από αυτό που παραθέτεις; Εκεί γράφει για τα σημάδια που δείχνουν ότι ένα παιδί είναι έτοιμο να φάει στερεές. Μήπως έχεις λινκ και για αυτό;

 

σχετικα αρθρα..

 

http://pediatros-thes.gr/?page_id=216

 

http://www.perithilasmou.gr/articles/breastfeeding-experts/390-thilasmos-kai-sterees-trofes.html

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Παρακολουθώ τη συζήτηση για την εισαγωγή των στερεών και έχω κι εγώ τις ίδιες ανησυχίες.

Ο παιδίατρος μας είπε ότι όταν κλείσει τους 5 μήνες θα δώσουμε φρουτόκρεμα και ρυζάλευρο. Τι πρέπει να κάνω; Να του πω ότι δε θέλω να δώσω στερεές πριν τους έξι μήνες; Διάβασα κι αυτό που λέει η Αγλαία για το άμυλο που βρίσκεται σε μπανάνα-μήλο (ότι δεν μπορούν να το χωνέψουν) και αγχώθηκα.:(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Παρακολουθώ τη συζήτηση για την εισαγωγή των στερεών και έχω κι εγώ τις ίδιες ανησυχίες.

Ο παιδίατρος μας είπε ότι όταν κλείσει τους 5 μήνες θα δώσουμε φρουτόκρεμα και ρυζάλευρο. Τι πρέπει να κάνω; Να του πω ότι δε θέλω να δώσω στερεές πριν τους έξι μήνες; Διάβασα κι αυτό που λέει η Αγλαία για το άμυλο που βρίσκεται σε μπανάνα-μήλο (ότι δεν μπορούν να το χωνέψουν) και αγχώθηκα.:(

 

 

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας συνιστά να θηλάζουν αποκλειστικά τα μωρά στους πρώτους 6 μήνες της ζωής.Δεν ενδείκνυται ιατρικά να ξεκινήσουν οι στερεές τροφές πριν τους 4 μήνες. Μεταξύ 4 και 6 μηνών, δεν απαγορεύεται να αρχίσουν οι στερεές τροφές.

Η πρόωρη προσφορά στερεών τροφών σε ένα βρέφος που δεν τις θέλει ή δεν μπορεί να τις πέψει μπορεί να οδηγήσει σε δυσάρεστες εμπειρίες κατά το τάισμα, τόσο για το γονέα όσο και για το μωρό

 

http://pediatros-thes.gr/?page_id=216

 

στην παραπανω σελιδα θα διαβασεις και τα σημαδια που δειχνουν οτι το παιδι ειναι ετοιμο για τις στερεες.

Το να υπαρχει ενα καλουπι για ολα τα παιδια δεν ειναι ιατρικη, ειναι μπακαλικη! Και ιδιαιτερα οταν το ιδιο καλουπι αφορα μωρα που θηλαζουν και μωρα που δεν θηλαζουν!!!

αυτο ο γιατρος σου θα επρεπε να το ξερει.. οσο μπορουμε να τηρησουμε τους 6 μηνες το κανουμε , καθως μειωνονται οι πιθανοτητες για αλλεργιες και αλλες πεπτικες/στομαχικες διαταραχες.

Οι οδηγιες του ΠΟΥ ειναι αφου συμπληρωθει ο 6ος μηνας (δηλαδη το παιδι γινει 7 μηνων) και οχι μολις μπει στον 6ο μηνα (δηλαδη εχει τελειωσει ο 5ος)..

Περα απο τις οδηγιες κοιταμε και το παιδι μας και αποφασιζουμε..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ 4 και 6 μηνών δεν απαγορεύεται να αρχίσουν οι στερεές τροφές. Αυτό τουλάχιστον ξέρω από τις γνωστές μου και την παιδίατρο μας.

 

ουτε και ενδεικνυεται!!!!!

οι γνωστες σου εχουν παιδια που θηλαζουν????

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, με βάση τα όσα διάβασα αποφάσισα να κάνω μια δοκιμή και από προχθές της έδωσα την κρέμα που μου είπε ο γιατρός, τη Humana. Όντως, όπως είπε μια κοπέλα, είναι ρυζάλευρο με μήλο. Δεν το ήξερα, το είδα μετά. Λοιπόν, αντιδράσεις της μικρής: της βάζω το κουταλάκι κοντά στο στόμα, ανοιγει το στόμα και την τρώει. Μετά το πιάνει και μόνη της και το βάζει στο στόμα της και τρώει την κρέμα και το γλύφει. Τη φτιάχνω με νερό όμως, όχι με γάλα. Αφού θηλάζει πριν και μετά, μόνο την πρώτη φορά την έφτιαξα με γάλα δικό μου που το είχα καταψύξει, αλλά μύριζε μια μεταλλικούρα. Πώς μυρίζουν πχ τα μαχαιροπίρουνα αν βάλεις τη μύτη σου κοντά, κάτι τέτοιο, κάτι μεταλικό, που δεν μύριζε έτσι πριν το καταψύξω. Είναι φυσιολογικό αυτό; Και η κρέμα είχε μια ελαφριά πικρίλα. Ενώ με νερό όταν τη φτιάχνω είναι πολύ νόστιμη (κι εγώ έφαγα δηλαδή, τόσο μου άρεσε :-D . Χι, χι, είμαι λιγούρω, εκμεταλλεύομαι το γεγονός ότι τώρα μαθαίνει να τρώει κρέμα και φτιάχνω κι εγώ κρεμούλα και τρώω μαζί της, 1-2 κουταλιές εγώ, 1-2 κουταλιές η Ελένη! :-P )

Τώρα τρώει λίγο βέβαια, ούτε το 1/4 της κανονικής ποσότητας. Πώς της αυξάνω την ποσότητα που τρώει; Ένα κουταλάκι παραπάνω τη φορά; Εγώ φτιάχνω το 1/4 της κανονικής ποσότητας μέχρι στιγμής, προχθές έφαγε το 1/4 του 1/4, χθές τα 2/4, σήμερα τα 3/4 και άυριο είναι να φάει τα 4/4 κτλ. Να το συνεχίσω έτσι ή πρέπει ένα κουταλάκι παραπάνω τη φορά;

Επίσης νερό πόσο πρέπει να της δίνω να πίνει τώρα που άρχισε τις κρέμες; Έτσι μου έχουν πει, ότι όταν αρχίσουμε τις κρέμες δίνουμε να πίνει και νερό. Ισχύει; Αλλά πόσο νερό τη μέρα;

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Της έδωσα σήμερα να πιει λίγο και της άρεσε. Αλλά μόνο 1-2 γουλιές την άφησα να πιει, αν και ήθελε παραπάνω απ' ό,τι κατάλαβα... ορμούσε στο ποτηράκι...

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...