Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Annaaa, η δική μου εμπειρία από τον θηλασμό είναι καθαρά προσωπική (από τα 3 παιδιά μου), ενώ η Nina Nana έχει επαγγελματική εμπειρία.

 

Μπορώ μόνο να σε συμβουλεύσω τα εξής:

1) Να παρακινείς το παιδί σου να τρώει συχνά. Ανά δύο με δυόμισι ώρες το πολύ, να το βάζεις να τρώει.

2) Να προσπαθείς ο κάθε θηλασμός να διαρκεί ένα εικοσάλεπτο, γιατί το παχύ-θρεπτικό γάλα κατεβαίνει περίπου στα 10 λεπτά. Να το γαργαλάς, να το πλένεις και του αλλάζεις πάνα, να του μιλάς δυνατά, να το ταϊζεις σε φως.

 

Αυτά ακολούθησα σε ένα παιδί μου που ήταν "υπναλέο" λόγω παρατεταμένου ίκτερου. Και είχε αποτέλεσμα.

Ίσως να εξετάσεις να τα ακολουθήσεις. Ειδικά διότι το παιδί σου έχει "μικρό" στομαχάκι, άρα θέλει και περισσότερα γεύματα.

 

Επίσης, θα ήθελα να σε καθησυχάσω ότι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μειώθηκε η παραγωγή σου επειδή για 2 μέρες έχεις δώσει λίγο ξένο γάλα. Και τελικά για πόσο ξένο μιλάμε; Για 120-150 ml την ημέρα συνολικά; Όχι δεν είναι πολύ...

Σκέψου ότι υπάρχουν κοπέλες που ακολουθήσαμε πρωτόκολλα επαναγαλακτισμού και από εκεί που δίναμε 3 ολόκληρα γεύματα ξένου γάλακτος καταφέραμε να πετύχουμε αποκλειστικό θηλασμό.

Ωστόσο, το συμπλήρωμα είναι ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ. Γιατί εκπαιδεύει το παιδί στο να περιμένει την εύκολη λύση και, έτσι, δεν παρέχεται επαρκές κίνητρο για την παραγωγή. Όπως ξέρεις, ο θηλασμός λειτουργεί βάσει του κανόνα της προσφοράς και ζήτησης. Άρα βαθμιαία, μειώνεται η παραγωγή της μητέρας.

Στην περίπτωσή σου, θέλει προσοχή γιατί η εδραίωση του (αποκλειστικού) θηλασμού είναι αποτελεσματικότερη κατά τους πρώτους δύο μήνες. 'Αρα στη θέση σου, θα έκοβα μαχαίρι το συμπλήρωμα και μάλιστα χωρίς δεύτερη σκέψη, αφού πρόκειται μόνο για 30 μλ και μάλιστα γεύμα παρά γεύμα. Επίσης, πριν από κάθε θηλασμό (ή και ταυτόχρονα), θα προσπαθούσα να κάνω αντλήσεις από το ένα στήθος μόνο. Και επίσης, θα προσπαθούσα να κάνω άντληση το πρωί (κατά τις 6-7) και από τα δύο στήθη. Έτσι, νομίζω ότι θα βοηθηθεί η αύξηση της παραγωγής.

Μπορείς να το επιχειρήσεις για μία εβδομάδα... Μετά, αν επέλθει η αύξηση της παραγωγής, το θήλαστρο δεν έχει νόημα.

 

Καλή επιτυχία και πάλι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμφωνώ απόλυτα με τα κορίτσια. Πρώτον, το μωρό μπορεί να ανήκει στην κατηγορία αυτών που παρουσιάζουν...ελληνιστί slow weight gain και είναι ιδιοσυγκρασιακό, ας το πούμε, σε αντιδιαστολή με το failure to thrive, που υποδηλώνει κάποια παθολογία (ζητώ πραγματικά συγνώμη για την ορολογία, αλλά έτσι τα έχω διαβάσει, ας μην κάνω αυθαίρετη μετάφραση μόνη μου). Σε κάθε περίπτωση, η οδηγία για συμπλήρωμα είναι όχι μόνο λανθασμένη, αλλά και δυνητικά επικίνδυνη, γιατί θα μπορούσε το μωρό να μη βάζει βάρος λόγω π.χ. αλλεργίας στο γάλα αγελάδας, κάτι που το συμπλήρωμα θα επιδεινώσει! Φαντάζομαι ότι η παιδίατρος δεν έκανε εκτίμηση θηλασμού από την αρχή ως το τέλος, να δει αν το μωρό παίρνει αρκετό γάλα. Η γνώμη μου είναι να δίνεις για συμπλήρωμα μόνο αντλημένο μητρικό γάλα, χωρίς να αγχώνεσαι. Πάνω από όλα, όμως, να ζητήσεις βοήθεια από σύμβουλο θηλασμού. Να πάνε όλα καλά (που θα πάνε, δηλαδή...)! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια σας ευχαριστω πολυ ολες! Οσον αφορα το 20λεπτο φαγητου, ισχυει 20 λεπτα απο το 1 στηθος η 10 λεπτα απο το καθενα ?(κατι που με συμβουλεψε η γιατρος, 10+10 δηλαδη). Τα ψιλοκαταφερα με το θηλαστρο οποτε λεω να της δινω δικο μου γαλα. Ισως να της εδινα λιγο χρονο παραπανω της μπεμπας μου, αλλα την αλλη βδομαδα θα ερθει η γιατρος να δει πως τα πηγαμε κ δεν θελω να μην εχουμε καποια εξελιξη προς το καλυτερο.. θα της δινω 30ml με μητρικο γαλα στο calma μπιμπερο. Εγω νομιζα οτι αντλω 10 λεπτα το καθε στηθος με το θηλαστρο κ αυτο εκανα σημερα... λαθος εκανα δηλαδη?? Να ρωτησω και κατι αλλο, οταν βγαζει συχνα γουλιτσες το μωρο, σαν εμετος αλλα λιγοτερο, δεν σημαινει οτι πινει αρκετο γαλα, η λεω βλακειες? :oops::roll: QUOTE=Μανούλα για πάντα!;2666152]Συμφωνώ απόλυτα με τα κορίτσια. Πρώτον, το μωρό μπορεί να ανήκει στην κατηγορία αυτών που παρουσιάζουν...ελληνιστί slow weight gain και είναι ιδιοσυγκρασιακό, ας το πούμε, σε αντιδιαστολή με το failure to thrive, που υποδηλώνει κάποια παθολογία (ζητώ πραγματικά συγνώμη για την ορολογία, αλλά έτσι τα έχω διαβάσει, ας μην κάνω αυθαίρετη μετάφραση μόνη μου). Σε κάθε περίπτωση, η οδηγία για συμπλήρωμα είναι όχι μόνο λανθασμένη, αλλά και δυνητικά επικίνδυνη, γιατί θα μπορούσε το μωρό να μη βάζει βάρος λόγω π.χ. αλλεργίας στο γάλα αγελάδας, κάτι που το συμπλήρωμα θα επιδεινώσει! Φαντάζομαι ότι η παιδίατρος δεν έκανε εκτίμηση θηλασμού από την αρχή ως το τέλος, να δει αν το μωρό παίρνει αρκετό γάλα. Η γνώμη μου είναι να δίνεις για συμπλήρωμα μόνο αντλημένο μητρικό γάλα, χωρίς να αγχώνεσαι. Πάνω από όλα, όμως, να ζητήσεις βοήθεια από σύμβουλο θηλασμού. Να πάνε όλα καλά (που θα πάνε, δηλαδή...)! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς το 20λεπτο που πρότεινε η Aimee; Εγώ θα έλεγα, απλά, να αδειάζει το κάθε στήθος, πριν προσφέρεις το άλλο,και σε κάθε θηλασμό να ξεκινάς από το στήθος από όπου τελείωσες την προηγούμενη φορά. Έτσι θα παίρνει το μωρό το "τελευταίο" γάλα, που είναι πιο χορταστικό. Το 20λεπτο είναι λίγο σχετικό, γιατί κάθε μωρό έχει τις δικές του δυνατότητες στο άδειασμα του στήθους. Οι αντλήσεις γίνονται αμέσως μετά το θηλασμό, σύμφωνα με τον Newman, έναν γκουρού της γαλουχίας, 1 ώρα μετά το θηλασμό σύμφωνα με άλλη...γκουρού, της οποίας το όνομα μου διαφεύγει :cool: και διαρκούν 10-15 λεπτά.

Edit: για τις γουλίτσες: αν πρόκειται για μεγάλη γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, είναι αίτιο ανεπαρκούς πρόσληψης βάρους.

Επεξεργάστηκαν by Scratée
προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Ωχ! Λες να ευθυνεται και αυτο που το μπεμπακι μου δεν παιρνει πολυ βαρος?? Το ειχα πει βεβαια στη γιατρο και μου ειχε πει οτι ειναι συχνο φαινομενο στα βρεφη.. Βεβαια κανει συχνα εμενα γουλιτσες και χθες το πρωι, (μονο μια φορα) μου εκανε εμετο το ξενο γαλα...ουφ..!!Δεν ξερω τι να κανω..Το μεσημερι εν τω μεταξυ εβγαλα με το θηλαστρο επαρκες γαλατακι να την ταισω (αφου την θηλασα οπως ειπες και αντλησα και απο τα 2 στηθη) τωρα το απογευμα ομως λιγα πραγματα και με πονο ψυχης επειδη εκλαιγε και δεν εμενε στο στηθος (αφου και εγω το πατουσα και δεν εβγαζε πολλα πραγματα), την εδωσα ξενο γαλα :-(:sad: Ελπιζω να βελτιωθει η ποσοτητα μου και να μην χρειαζεται να της ξαναδωσω ξενο..και φυσικα με τον καιρο να περνουμε μονο στηθος..αυτος ειναι ο σκοπος...:roll:

 

Εννοείς το 20λεπτο που πρότεινε η Aimee; Εγώ θα έλεγα, απλά, να αδειάζει το κάθε στήθος, πριν προσφέρεις το άλλο,και σε κάθε θηλασμό να ξεκινάς από το στήθος από όπου τελείωσες την προηγούμενη φορά. Έτσι θα παίρνει το μωρό το "τελευταίο" γάλα, που είναι πιο χορταστικό. Το 20λεπτο είναι λίγο σχετικό, γιατί κάθε μωρό έχει τις δικές του δυνατότητες στο άδειασμα του στήθους. Οι αντλήσεις γίνονται αμέσως μετά το θηλασμό, σύμφωνα με τον Newman, έναν γκουρού της γαλουχίας, 1 ώρα μετά το θηλασμό σύμφωνα με άλλη...γκουρού, της οποίας το όνομα μου διαφεύγει :cool: και διαρκούν 10-15 λεπτά.

Edit: για τις γουλίτσες: αν πρόκειται για μεγάλη γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, είναι αίτιο ανεπαρκούς πρόσληψης βάρους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωχ! Λες να ευθυνεται και αυτο που το μπεμπακι μου δεν παιρνει πολυ βαρος?? Το ειχα πει βεβαια στη γιατρο και μου ειχε πει οτι ειναι συχνο φαινομενο στα βρεφη.. Βεβαια κανει συχνα εμενα γουλιτσες και χθες το πρωι, (μονο μια φορα) μου εκανε εμετο το ξενο γαλα...ουφ..!!Δεν ξερω τι να κανω..Το μεσημερι εν τω μεταξυ εβγαλα με το θηλαστρο επαρκες γαλατακι να την ταισω (αφου την θηλασα οπως ειπες και αντλησα και απο τα 2 στηθη) τωρα το απογευμα ομως λιγα πραγματα και με πονο ψυχης επειδη εκλαιγε και δεν εμενε στο στηθος (αφου και εγω το πατουσα και δεν εβγαζε πολλα πραγματα), την εδωσα ξενο γαλα :-(:sad: Ελπιζω να βελτιωθει η ποσοτητα μου και να μην χρειαζεται να της ξαναδωσω ξενο..και φυσικα με τον καιρο να περνουμε μονο στηθος..αυτος ειναι ο σκοπος...:roll:

Δοκίμασε να κανείς αποχή απο τα γαλακτομικα και τα παράγωγα του! Σε μια βδομάδα ισως δεις διάφορα με τις γουλιτσες.Τα μωρα που έχουν δυσανεξία στα αγελαδινα να ξέρεις συνήθως δεν κάθονται πολυ ωρα στο στηθος και κανουν αναγωγές..Παρα πολλα μωρα παρουσιάζουν αυτη την ευαισθησία..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Αlexia1985 για την απαντηση. Θα το δοκιμασω! Υπαρχει καποιος τροπος, καποια εξεταση να κανουμε για να μας δειξει αν εχει η μπεμπουλα δυσανεξια στα γαλακτοκομικα? Αυτο θα ειναι για παντα?συμπληρωμα ασβεστιου μιας κ δεν θα τρωω γαλακτ. κανει να παιρνω η οχι?:confused:

 

Δοκίμασε να κανείς αποχή απο τα γαλακτομικα και τα παράγωγα του! Σε μια βδομάδα ισως δεις διάφορα με τις γουλιτσες.Τα μωρα που έχουν δυσανεξία στα αγελαδινα να ξέρεις συνήθως δεν κάθονται πολυ ωρα στο στηθος και κανουν αναγωγές..Παρα πολλα μωρα παρουσιάζουν αυτη την ευαισθησία..
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Αlexia1985 για την απαντηση. Θα το δοκιμασω! Υπαρχει καποιος τροπος, καποια εξεταση να κανουμε για να μας δειξει αν εχει η μπεμπουλα δυσανεξια στα γαλακτοκομικα? Αυτο θα ειναι για παντα?συμπληρωμα ασβεστιου μιας κ δεν θα τρωω γαλακτ. κανει να παιρνω η οχι?:confused:

http://www.savvatianoupelagia.gr/άρθρα/αλλεργία-στην-πρωτείνη-του-γάλακτος-στα-βρέφη-1

 

Αναφέρει οτι ο πιο ασφαλής τρόπος εξέτασης ειναι η αποχή της μητέρας απο τα γαλακτομικα και τα παράγωγα του( μπισκοτα,σοκολάτες,κεικ,κ.α.)

Δεν ειναι θα ειναι για πάντα..ειδικά μετα τους 6 μηνες που θα μπουν οι στερεες θα μπορεις να δόκιμαζεις..Αλλα πιστευω αξίζει μια προςπαθεια)Αν δεις την μπεμπα να κάθεται στο στηθος περισσοτερο μετα απο μια βδομάδα περίπου αποχής,τότε πιθανών να ειναι εκει το πρόβλημα!

 

 

Πολλές τροφές έχουν ασβέστιο,π.χ. Τα αμύγδαλα,ψάρια,όσπρια ακόμα και λεμόνια...κ.α.!! Δεν χρειάζεσαι συμπλήρωμα..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ! Ελπιζω να πανε ολα καλα! Καλη συνεχεια κ καλη ανασταση σε ολους!:D

 

 



QUOTE=Alexia1985;2666498]http://www.savvatianoupelagia.gr/άρθρα/αλλεργία-στην-πρωτείνη-του-γάλακτος-στα-βρέφη-1

 

Αναφέρει οτι ο πιο ασφαλής τρόπος εξέτασης ειναι η αποχή της μητέρας απο τα γαλακτομικα και τα παράγωγα του( μπισκοτα,σοκολάτες,κεικ,κ.α.)

Δεν ειναι θα ειναι για πάντα..ειδικά μετα τους 6 μηνες που θα μπουν οι στερεες θα μπορεις να δόκιμαζεις..Αλλα πιστευω αξίζει μια προςπαθεια)Αν δεις την μπεμπα να κάθεται στο στηθος περισσοτερο μετα απο μια βδομάδα περίπου αποχής,τότε πιθανών να ειναι εκει το πρόβλημα!

 

 

Πολλές τροφές έχουν ασβέστιο,π.χ. Τα αμύγδαλα,ψάρια,όσπρια ακόμα και λεμόνια...κ.α.!! Δεν χρειάζεσαι συμπλήρωμα..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως πλέον εσυ εισαι το συμπλήρωμα, το μητρικο που παίρνει ειναι λιγο.

Αν δεν νοικιάσεις νοσοκομειακο θηλαστρο και δεν ακολουθήσεις πρωτόκολλο επαναγαλακτισμου δε θα μπορέσεις να την κρατήσεις στο στηθος.

 

Nina-Nana σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!Εχεις απολυτο δικιο,εγω πια ειμαι το συμπληρωμα...δεν το ειχα σκεφτει μεχρι σημερα...:( .Πηρα τηλεφωνο να ρωτησω ποσο νοικιαζονται τα θηλαστρα(ειπα διπλης αντλησης)και μου ειπαν οτι θελουν 60 τον μηνα συν 30 ακομα τα μπουκαλακια που αυτα τα κραταω εγω μετα.Δυστηχως δεν εχω την δυνατοτητα να το νοικιασω...:-(.Οποτε σκεφτομαι να συνεχισω ετσι και οσο κρατησει.Να σου πω ακομα οτι αυτο με το κλαμα οταν την κατεβαζα στο στηθος σταματησε(δεν ξερω τι φαση ηταν...)και τωρα καθεται μια χαρα.Την αφηνω μαλιστα οση ωρα θελει.Καμια φορα καθεται και 1 ωρα και μετα σταματαει μονη της.Της το προσφερω ξανα και δεν το παιρνει.Την αλλη βδομαδα θα παμε παιδιατρο και λογικα μου ειπε θα αρχισουμε την κρεμουλα την απογευματινη.Αυτο οπως καταλαβαινω θα μειωσει κι αλλο την παραγωγη μου μιας και θα τρωει πια και δεν θα θηλαζει τοσο εκεινη την ωρα ετσι?Να σε ρωτησω και κατι αλλο?Το πρωι οταν ξυπναμε παντα το δεξι μου στηθος ειναι πιο γεματο και πιο βαρυ(μερικες φορες σκληραινει και λιγο)σε σχεση με το αριστερο.Την βαζω να θηλασει πρωτα απο το αριστερο μιας και ειναι πιο πεινασμενη αλλα το αφηνει σχετικα γρηγορα(απο 5-10 λεπτα )και μετα δυσανασχετει και αρχιζει να γκρινιαζει.Την αλλαζω και στο δεξι μπορει να κατσει και 40 λεπτα!Γιατι συμβαινει αυτο?Δεν εχει γαλα το αριστερο γιαυτο και δεν το νιωθω ποτε βαρυ?Αδειαζει γρηγοροτερα?Εχει μειωθει η παραγωγη απο αυτο το στηθος λογω του οτι καθεται τοση λιγη ωρα?Και παλι εκτιμω την βοηθεια σου και οποιαδηποτε απαντηση και βοηθεια ειναι δεκτη!Σας ευχαριστω ολες εκ των προτερων!:-)

''When life gets hard and you feel all alone,remember....you mean the world to someone..!And that someone...calls you MOM!!!!!''

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νina-Nana σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση! :)Μου δινεις λιγο κουραγιο αλλα η αληθεια ειναι οτι απο την πρωτη στιγμη που ειδα το μωρακι μου να πινει αυτα τα 30 ml απο το μπουκαλι αισθανθηκα τυψεις γιατι ειπα οτι το μωρο μου πεινουσε..κ απο τοτε σκεφτομαι το ιδιο οποτε τρωει ξενο..απο σημερα θα προσπαθησω με το θηλαστρο swing -medela, ελπιζω να τα καταφερω..ιδεα δεν εχω πως λειτουργει..συγγενης μου το δωσε.. Μενω στη θεσσαλονικη. Ειχα μιλησει στη γραμμη θηλασμου με 1 κυρια κ μου πε για να μην εχω αγχος κ εγω κ η γιατρος για το βαρος καλυτερα να αντλω γαλα κ να τη δινω κ εγω θα βοηθηθω ετσι ωστε να μην μειωθει η παραγωγη μου..Ελπιζω με 2 μερες που της δινω ξενο να μην μειωθηκε!! :confused:

 

Εισαι τυχερή που μένεις στην πανέμορφη Θεσσαλονίκη και για αλλο λόγο λοιπον: έχουν ιατρείο δυο απο τους καλύτερους παιδίατρους-συμβούλους θηλασμου η Άννα Πατσουρου κι ο Στέλιος Παπαβεντσης. Για μένα ειναι ασυγχώρητο το να μην κανεις επίσκεψη σε κάποιον απο τους δυο.

Πρέπει και να εκτιμηθεί ο θηλασμος αλλα χρειάζεσαι καθοδήγηση απο κάποιον που κατέχει το αντικείμενο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Nina-Nana σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!Εχεις απολυτο δικιο,εγω πια ειμαι το συμπληρωμα...δεν το ειχα σκεφτει μεχρι σημερα...:( .Πηρα τηλεφωνο να ρωτησω ποσο νοικιαζονται τα θηλαστρα(ειπα διπλης αντλησης)και μου ειπαν οτι θελουν 60 τον μηνα συν 30 ακομα τα μπουκαλακια που αυτα τα κραταω εγω μετα.Δυστηχως δεν εχω την δυνατοτητα να το νοικιασω...:-(.Οποτε σκεφτομαι να συνεχισω ετσι και οσο κρατησει.Να σου πω ακομα οτι αυτο με το κλαμα οταν την κατεβαζα στο στηθος σταματησε(δεν ξερω τι φαση ηταν...)και τωρα καθεται μια χαρα.Την αφηνω μαλιστα οση ωρα θελει.Καμια φορα καθεται και 1 ωρα και μετα σταματαει μονη της.Της το προσφερω ξανα και δεν το παιρνει.Την αλλη βδομαδα θα παμε παιδιατρο και λογικα μου ειπε θα αρχισουμε την κρεμουλα την απογευματινη.Αυτο οπως καταλαβαινω θα μειωσει κι αλλο την παραγωγη μου μιας και θα τρωει πια και δεν θα θηλαζει τοσο εκεινη την ωρα ετσι?Να σε ρωτησω και κατι αλλο?Το πρωι οταν ξυπναμε παντα το δεξι μου στηθος ειναι πιο γεματο και πιο βαρυ(μερικες φορες σκληραινει και λιγο)σε σχεση με το αριστερο.Την βαζω να θηλασει πρωτα απο το αριστερο μιας και ειναι πιο πεινασμενη αλλα το αφηνει σχετικα γρηγορα(απο 5-10 λεπτα )και μετα δυσανασχετει και αρχιζει να γκρινιαζει.Την αλλαζω και στο δεξι μπορει να κατσει και 40 λεπτα!Γιατι συμβαινει αυτο?Δεν εχει γαλα το αριστερο γιαυτο και δεν το νιωθω ποτε βαρυ?Αδειαζει γρηγοροτερα?Εχει μειωθει η παραγωγη απο αυτο το στηθος λογω του οτι καθεται τοση λιγη ωρα?Και παλι εκτιμω την βοηθεια σου και οποιαδηποτε απαντηση και βοηθεια ειναι δεκτη!Σας ευχαριστω ολες εκ των προτερων!:-)

 

Τα 60 ευρώ δεν ειναι πολλα αν αναλογιστείς τα ποσα δινεις για το ξένο γαλα και ποσα θα δινεις και ολους τους υπόλοιπους μηνες που δε θα θηλαζει.

 

Πόσους θηλασμούς κανει το μωρο το 24ωρο;

 

Θεωρω οτι ειναι λιγο νωρίς για στερεες τροφες.

 

Ισως το δεξί στηθος ειναι το δυνατό σου οποτε συνεργάζεται καλύτερα σε αυτο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τα 60 ευρώ δεν ειναι πολλα αν αναλογιστείς τα ποσα δινεις για το ξένο γαλα και ποσα θα δινεις και ολους τους υπόλοιπους μηνες που δε θα θηλαζει.

 

Πόσους θηλασμούς κανει το μωρο το 24ωρο;

 

Θεωρω οτι ειναι λιγο νωρίς για στερεες τροφες.

 

Ισως το δεξί στηθος ειναι το δυνατό σου οποτε συνεργάζεται καλύτερα σε αυτο.

 

Nina-Nana σε ευχαριστω αλλη μια φορα για την απαντηση σου.Δυστυχως δεν υπαρχει αυτη την στιγμη η δυνατοτητα να δωσω 90 ευρω γιατι θα πρεπει να συνεχισω να παιρνω και το γαλα.Επειτα δεν ξερω για ποσο καιρο θα χρειαστει να το κρατησω ετσι ωστε να κανω ενα κουμαντο στα οικονομικα.Ειναι πολυ δυσκολο.Οπως ειπες και εγω θεωρω νωρις την εισαγωγη στερεων τροφων αλλα 15 Μαιου θα γινουμε 6 μηνων και ολοι οι παιδιατροι ξεκινουν την κρεμα.Η μικρουλα δυστυχως κανει 3 θηλασμους την μερα πλεον....Το πρωι οταν ξυπναμε μετα το απογευμα και μετα το δραδυ πριν κοιμηθει.Το ξενο το πινει κατα τις 4 περιπου 180 μλ,μετα κατα τις 9 πινει 150μλ και το τελευταιο ειναι κατα τις 1 το βραδυ που πινει 210!!!Να σου πω εδω οτι δεν ξυπναει την νυχτα ξανα και αυτο το εχει σταματησει σχεδον απο 3 μηνων.Οταν ρωτησα την παιδιατρο αν θα πρεπει να την ξυπναω μου ειπε οχι δεν χρειαζεται.Ετσι παμε κατευθειαν το πρωι που μου ξυπναει συνηθως η 11:30 η εχει τυχει και 12:30!!!Ειναι υπναρου φαινεται.Τωρα αν ειναι καλο να κοιμαται τοσο πολυ δεν ξερω..η παιδιατρος λεει οτι ειναι μια χαρα και οτι κοιμαται τοσο γιατι κοιμαται αργα.Αν κοιμοταν πχ 8 το βραδυ θα ξυπναγε 7-8.Απο κιλα ειμαστε 7.Αυτα...Οτι αλλο θες να μαθεις πες μου ...Παντως εγω το βλεπω πολυ δυσκολο για αποκλειστικο πια.Τουλαχιστον να μπορεσω να κρατησω αυτο το μοτιβο οσο το δυνατον περισσοτερο.Λυπαμαι βεβαια πολυ γιατι οπως καταλαβαινω τωρα πια εκανα εγω πολλους λαθος χειρισμους και δεν μπορεσα τελικα να θηλασω αποκλειστικα!Και ενω ειχα διαβασει και τοσα απο πριν...την πατησα...!:(

''When life gets hard and you feel all alone,remember....you mean the world to someone..!And that someone...calls you MOM!!!!!''

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Η μικρή μου (4 μηνών) πήρε μόνο 310 γρ. αυτό το μήνα-τη ζυγίσαμε 6810 σήμερα. Ο παιδίατρος μου είπε να παρακολουθήσω το βάρος της σε 3 ημέρες και ίσως χρειαστεί να κάνουμε καλλιέργεια ούρων. Η επόμενη κίνηση θα είναι να της δώσουμε συμπλήρωμα με ξένο γάλα, κάτι που εγώ δεν το θέλω καθόλου. Η αλήθεια είναι ότι το τελευταίο διάστημα έχω κουραστεί πολύ γιατί ο σύζυγος λείπει όλη μέρα και η μητέρα μου έφυγε για το νησί, οπότε δεν τρώω πολύ καλά αλλά και ψυχολογικά είμαι χάλια. Μπορεί αυτό να ευθύνεται για μείωση της παραγωγής μου? Και το μωρό, ενώ πεινούσε περίπου στο 3ωρο, τώρα γκρινιάζει ανά 1,5-2 ώρες και μερικές φορές αφού τη βάλω στο στήθος αρχίζει τα κλάματα μετά από 3 λεπτά. Γενικά περνούμε μια φάση συνεχούς γκρίνιας η οποία με έχει εξουθενώσει. Μπορώ να κάνω κάτι για να ελέγξω αν της φτάνει το γάλα μου? Εννοείται πως τη βάζω στο στήθος ακόμα κι αν δεν είμαι σίγουρη ότι πεινάει. Μπορεί να είναι δόντια? Ο παιδίατρος που της έκανε τα εμβόλια σήμερα, μου είπε ότι είναι πολύ νωρίς. Μπορεί να έχει αναφερθεί παρόμοιο πρόβλημα αλλά δεν προλαβαίνω να ψάξω...συγνώμη. Αν διαβάσει το μήνυμα και κάποια σύμβουλος θηλασμού, θα εκτιμήσω πολύ την απάντησή της, όπως και τις γνώμες σας μανούλες.

Ευχαριστώ!

GEz7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Η μικρή μου (4 μηνών) πήρε μόνο 310 γρ. αυτό το μήνα-τη ζυγίσαμε 6810 σήμερα. Ο παιδίατρος μου είπε να παρακολουθήσω το βάρος της σε 3 ημέρες και ίσως χρειαστεί να κάνουμε καλλιέργεια ούρων. Η επόμενη κίνηση θα είναι να της δώσουμε συμπλήρωμα με ξένο γάλα, κάτι που εγώ δεν το θέλω καθόλου. Η αλήθεια είναι ότι το τελευταίο διάστημα έχω κουραστεί πολύ γιατί ο σύζυγος λείπει όλη μέρα και η μητέρα μου έφυγε για το νησί, οπότε δεν τρώω πολύ καλά αλλά και ψυχολογικά είμαι χάλια. Μπορεί αυτό να ευθύνεται για μείωση της παραγωγής μου? Και το μωρό, ενώ πεινούσε περίπου στο 3ωρο, τώρα γκρινιάζει ανά 1,5-2 ώρες και μερικές φορές αφού τη βάλω στο στήθος αρχίζει τα κλάματα μετά από 3 λεπτά. Γενικά περνούμε μια φάση συνεχούς γκρίνιας η οποία με έχει εξουθενώσει. Μπορώ να κάνω κάτι για να ελέγξω αν της φτάνει το γάλα μου? Εννοείται πως τη βάζω στο στήθος ακόμα κι αν δεν είμαι σίγουρη ότι πεινάει. Μπορεί να είναι δόντια? Ο παιδίατρος που της έκανε τα εμβόλια σήμερα, μου είπε ότι είναι πολύ νωρίς. Μπορεί να έχει αναφερθεί παρόμοιο πρόβλημα αλλά δεν προλαβαίνω να ψάξω...συγνώμη. Αν διαβάσει το μήνυμα και κάποια σύμβουλος θηλασμού, θα εκτιμήσω πολύ την απάντησή της, όπως και τις γνώμες σας μανούλες.

Ευχαριστώ!

 

Καλημερα.Σαφως κ μπορει να ειναι δοντια(εμας ξεκινησαν να πρηζονται τα ουλακια απο 2 μηνων) ή πονακια ή ετσι μια ανησυχια χωρις προφανεις λογους...Δεν ειμαι συμβουλος θηλασμου,ομως θηλαζω 9 μηνες χωρις να εχω δωσει ποτε συμπληρωμα κ σου λεω με σιγουρια οτι πρεπει να τρως πολυ καλα(για να ειναι λιπαρο το γαλα σου) κ να μη στενοχωριεσαι(οσο μπορεις) για να θηλασεις καλα.Οταν παιρνεις το αστερακι σου αγκαλια να το θηλασεις να σκεφτεσαι μονο ομορφες στιγμες...οτι νιωθεις περναει στο γαλα σου.Μπραβο σου που τα καταφερνεις μονη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Η μικρή μου (4 μηνών) πήρε μόνο 310 γρ. αυτό το μήνα-τη ζυγίσαμε 6810 σήμερα. Ο παιδίατρος μου είπε να παρακολουθήσω το βάρος της σε 3 ημέρες και ίσως χρειαστεί να κάνουμε καλλιέργεια ούρων. Η επόμενη κίνηση θα είναι να της δώσουμε συμπλήρωμα με ξένο γάλα, κάτι που εγώ δεν το θέλω καθόλου. Η αλήθεια είναι ότι το τελευταίο διάστημα έχω κουραστεί πολύ γιατί ο σύζυγος λείπει όλη μέρα και η μητέρα μου έφυγε για το νησί, οπότε δεν τρώω πολύ καλά αλλά και ψυχολογικά είμαι χάλια. Μπορεί αυτό να ευθύνεται για μείωση της παραγωγής μου? Και το μωρό, ενώ πεινούσε περίπου στο 3ωρο, τώρα γκρινιάζει ανά 1,5-2 ώρες και μερικές φορές αφού τη βάλω στο στήθος αρχίζει τα κλάματα μετά από 3 λεπτά. Γενικά περνούμε μια φάση συνεχούς γκρίνιας η οποία με έχει εξουθενώσει. Μπορώ να κάνω κάτι για να ελέγξω αν της φτάνει το γάλα μου? Εννοείται πως τη βάζω στο στήθος ακόμα κι αν δεν είμαι σίγουρη ότι πεινάει. Μπορεί να είναι δόντια? Ο παιδίατρος που της έκανε τα εμβόλια σήμερα, μου είπε ότι είναι πολύ νωρίς. Μπορεί να έχει αναφερθεί παρόμοιο πρόβλημα αλλά δεν προλαβαίνω να ψάξω...συγνώμη. Αν διαβάσει το μήνυμα και κάποια σύμβουλος θηλασμού, θα εκτιμήσω πολύ την απάντησή της, όπως και τις γνώμες σας μανούλες.

Ευχαριστώ!

Δεν είμαι σύμβουλος θηλασμου αλλα εχω διαβάσει πολλα για το θέμα,εχω φιλη παιδίατρο-σύμβουλο θηλασμου,θηλαζω αποκλειστικά για 13 μηνες και αυτο που εχω να σου πω οτι ΝΑΙ μπορει να ειναι και δοντακια και ουρολιμοξη ειναι πιθανή αιτία αν υπαρχει φυσικα! Επισης αν και επιστήμονες υποστηρίζουν οτι η διατροφη δεν παίζει σημαντικό ρόλο στην σύσταση του γάλακτος και την ποσοτητα,εγω προσωπικά οταν ξεκίνησα δίαιτα στον τρίτο μηνα θηλασμου είδα μεγάλη διάφορα στην ποσοτητα και πιστευω οτι παίζει ρόλο η διατροφη τελικα!! Να ξεκουράζεσαι οσο μπορεις να τρως καλα και συνέχισε δυναμικά γιατι αξίζει τον κόπο!!! Αν τελικα καταλήξετε στο συμπλήρωμα παρε δεύτερη γνώμη οπωσδήποτε! Καλή συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι! Εχω αλλη μια απορια, τις τελευταιες δυο μερες η μικρη μου τρωει λιγοτερο. Συγκεκριμενα ενω πριν ετρωγε καθε δυο δυομιση ωρες, τωρα αν δεν περασουν τουλαχιστον τρεις ωρες δεν τρωει, τη βαζω στο στηθος κ με το που ακουμπαει το στοματακι της βαζει τα κλαματα, αν τη βαλω μια ωρα αργοτερα τρωει αλλα καιπαλι μου φαινεται λιγοτερο, ενω πριν ετρωγε και απο τα δυο στηθη αρκετα τωρα τρωει απο το ενα και λιγο απο το αλλο και αν.. Περασαμε ενα κρυωμα αλλα δεν πηραμε φαρμακα καθολου. Αυτο το μηνα εχει παρει γυρω στα 450 γραμμαρια.. Γενικα δε γκρινιαζει, απλα πριν οποτε την εβαζα στο στηθος ετρωγε εστω και λιγο, τωρα κλαιει πολυ.. Ειδα μηπως την ποναει το αφτακι της, αλλα κλαιει οταν καταλαβαινει οτι της δινω στηθος..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι! Εχω αλλη μια απορια, τις τελευταιες δυο μερες η μικρη μου τρωει λιγοτερο. Συγκεκριμενα ενω πριν ετρωγε καθε δυο δυομιση ωρες, τωρα αν δεν περασουν τουλαχιστον τρεις ωρες δεν τρωει, τη βαζω στο στηθος κ με το που ακουμπαει το στοματακι της βαζει τα κλαματα, αν τη βαλω μια ωρα αργοτερα τρωει αλλα καιπαλι μου φαινεται λιγοτερο, ενω πριν ετρωγε και απο τα δυο στηθη αρκετα τωρα τρωει απο το ενα και λιγο απο το αλλο και αν.. Περασαμε ενα κρυωμα αλλα δεν πηραμε φαρμακα καθολου. Αυτο το μηνα εχει παρει γυρω στα 450 γραμμαρια.. Γενικα δε γκρινιαζει, απλα πριν οποτε την εβαζα στο στηθος ετρωγε εστω και λιγο, τωρα κλαιει πολυ.. Ειδα μηπως την ποναει το αφτακι της, αλλα κλαιει οταν καταλαβαινει οτι της δινω στηθος..

 

Μηπως αλλαξες τη διατροφη σου ή μειωσες το νερο που πινεις;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως αλλαξες τη διατροφη σου ή μειωσες το νερο που πινεις;

 

Δεν εχω αλλαξει κατι τραγικα, ισως εχω μειωσει τα πολλα λιπαρα αλλα τις δυο τελευταιες μερες, γινεται να επηρεαστει τοσο γρηγορα;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι! Εχω αλλη μια απορια, τις τελευταιες δυο μερες η μικρη μου τρωει λιγοτερο. Συγκεκριμενα ενω πριν ετρωγε καθε δυο δυομιση ωρες, τωρα αν δεν περασουν τουλαχιστον τρεις ωρες δεν τρωει, τη βαζω στο στηθος κ με το που ακουμπαει το στοματακι της βαζει τα κλαματα, αν τη βαλω μια ωρα αργοτερα τρωει αλλα καιπαλι μου φαινεται λιγοτερο, ενω πριν ετρωγε και απο τα δυο στηθη αρκετα τωρα τρωει απο το ενα και λιγο απο το αλλο και αν.. Περασαμε ενα κρυωμα αλλα δεν πηραμε φαρμακα καθολου. Αυτο το μηνα εχει παρει γυρω στα 450 γραμμαρια.. Γενικα δε γκρινιαζει, απλα πριν οποτε την εβαζα στο στηθος ετρωγε εστω και λιγο, τωρα κλαιει πολυ.. Ειδα μηπως την ποναει το αφτακι της, αλλα κλαιει οταν καταλαβαινει οτι της δινω στηθος..

Αν πιάνει το αυτακι της την ωρα που θηλαζει πολυ πιθανών να ειναι δοντια! Περίμενε τις εξεταεις να βγουν και βλέπεις.μην την πιέζεις παντως να θηλασει περισσοτερο γιατι θα εχεις αντίθετα αποτελέσματα.υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι! Εχω αλλη μια απορια, τις τελευταιες δυο μερες η μικρη μου τρωει λιγοτερο. Συγκεκριμενα ενω πριν ετρωγε καθε δυο δυομιση ωρες, τωρα αν δεν περασουν τουλαχιστον τρεις ωρες δεν τρωει, τη βαζω στο στηθος κ με το που ακουμπαει το στοματακι της βαζει τα κλαματα, αν τη βαλω μια ωρα αργοτερα τρωει αλλα καιπαλι μου φαινεται λιγοτερο, ενω πριν ετρωγε και απο τα δυο στηθη αρκετα τωρα τρωει απο το ενα και λιγο απο το αλλο και αν.. Περασαμε ενα κρυωμα αλλα δεν πηραμε φαρμακα καθολου. Αυτο το μηνα εχει παρει γυρω στα 450 γραμμαρια.. Γενικα δε γκρινιαζει, απλα πριν οποτε την εβαζα στο στηθος ετρωγε εστω και λιγο, τωρα κλαιει πολυ.. Ειδα μηπως την ποναει το αφτακι της, αλλα κλαιει οταν καταλαβαινει οτι της δινω στηθος..

Μήπως το παιδί πίνει πιο αποτελεσματικά πλέον και χορταίνει πιο πολύ και πιο γρήγορα? Μέσα στην μέρα είναι ευχαριστημένη ή γκρινιάζει?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Αλεξια η μικρη δεν πιανει το αφτακι της αλλα τριβει αρκετα τα ουλα της με το μασητικο οποτε ισως ειναι κι αυτο που λες.

 

Μήπως το παιδί πίνει πιο αποτελεσματικά πλέον και χορταίνει πιο πολύ και πιο γρήγορα? Μέσα στην μέρα είναι ευχαριστημένη ή γκρινιάζει?

 

Μεσα στη μερα ειναι μια χαρα, παιζουμε γελαμε, κοιμαται κανονικα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αλλαξει κατι τραγικα, ισως εχω μειωσει τα πολλα λιπαρα αλλα τις δυο τελευταιες μερες, γινεται να επηρεαστει τοσο γρηγορα;;

 

 

Ναι γινεται κοριτσι.....

Απο προσωπικη εμπειρια στο λεω.Ακομα το νινι σου ειναι πολυ μικρο , τρωγε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κορίτσια. Κι εγώ πιστεύω ότι δεν είναι νωρίς για δόντια, άλλωστε έχουμε πολλά σάλια και προσπαθούμε να βάλουμε οοοοοολο το χεράκι μέσα στο στόμα. Σήμερα της αγόρασα μασητικά αλλά είναι μικρούλα και δεν μπορεί να συντονίσει ακόμα τις κινήσεις της. Περιμένω με αγωνία το αυριανό ζύγισμα, ελπίζω να δούμε αποτελέσματα γιατί φρόντισα πολύ τη διατροφή μου αυτές τις ημέρες και πρόσφερα στήθος συχνότερα. Όχι τίποτα άλλο, αλλά δεν θέλω να επιβεβαιώσω τους διάφορους καλοθελητές που υποστηρίζουν ότι για όλα τα κακά (γκρίνια του μωρού, διακεκομμένος ύπνος κλπ) φταίει η επιμονή μου να θηλάσω. Αφού μέχρι τώρα το βάρος της μπεμπούλας ήταν στο 95 της καμπύλης, σίγουρα δεν φταίει ο θηλασμός...

Όσο για την κούραση (σωματική και ψυχολογική) προσπαθώ να την ελέγξω και να μην τη μεταδίδω στο παιδάκι μου. Ίσως να φταίει και το γεγονός ότι η μικρή έχει γίνει πολύ κουτσομπόλα και πολλές φορές διακόπτει το θηλασμό για να δει τι γίνεται γύρω της. Μάλλον πρέπει να την θηλάζω κάπου ήσυχα πια. Απλά ελπίζω να μην είναι ουρολοίμωξη... Και πάλι σας ευχαριστώ Χαρούλα και Αλεξία!

GEz7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...