Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Μήπως είχες κανένα θέμα πρόσφατα με το δεξί στήθος (πχ μαστιτιδα,φραγμένους πόρους) και σου έχει μειωθεί η ροή? Το λέω γιατί κι eγω είχα τέτοια συμπεριφορά από τη μικρή μου χωρίς τους εμετόυς βέβαια, και είχε μειωθεί πολύ η ροή στο ένα στήθος. Το μωρό ρουφούσε και εκνευρίζοταν, έβγαινε από το στήθος,ξανάέμπαινε και έκανε το σώμα τόξο. Από το άλλο στήθος έτρωγε κανονικά. Και για το πρωί που λες ότι τρώει κανονικά, το πρωί είναι πιο γεμάτο το στήθος και ρέει το γάλα πιο εύκολα. Τις απογευματινές ώρες έτσι κι αλλιώς αλλάζει η ποσότητα και η σύσταση. Κι εμένα τις πρωινές έπινε κανονικά.

Βέβαια με αυτό που σου λέω δεν εξηγούνται οι εμετόί...

Δεν ξέρω, μπορεί να μην ισχύει κάτι από αυτά απλά σου είπα την εμπειρία μου μήπως και σε βοηθήσει.:wink:

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι με εχει πιασει απογνωση!Ξαφνικα μειωθηκε πολυ το γαλα μου, νομιζω στο ελαχιστο!!!!Το μωρο εχει παααρα πολλα νευρα, κλαιει συνεχεια και αρνειται να μπαινει συχνα στο στηθος, αφου δεν βγαζει και τιποτα!Η ερωτηση μου ειναι, να χρησημοποιησω θηλαστρο για να αυξησω την παραγωγη?Και αν ναι ποσες φορες την μερα και απο ποσο?Αν βγαζω το γαλα με το θηλστρο φοβαμαι οτι δεν θα εχω καθολου για το μωρο.

 

Ηelen εγω νομιζω οτι δεν εχουν σχεση οι εμετοι-γουλιτσες με την συμπεριφορα του μωρου. Το εκανει και εμενα το μωρο καθε απογευμα και βραδυ αλλα και απο τα δυο στηθη. Τα απογευματα ειναι μειωμενη η ροη (φυσιολογικα) και εκνευριζεται, πρεπει να κανει μεγαλυτερη προσπαθεια για να φαει, αλλα νυσταζει και αυτο τους δημιουργει εκνευρισμο. Αλλα να σου πουνε και οι αλλες κοπελες που ξερουν περισσοτερα!

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Marou οταν εμενα μου ειχε μειωθει το γάλα-ή έτσι νόμιζα τελοσπάντων,έβαζα τη μικρή όλη την ώρα στο στηθος, έστω κ για να πιπιλάει, έπινα πολλές σούπες κ έτσι ξαναεπανήλθα...το καλύτερο θήλαστρο είναι το μωρό σου!!!!

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

marou

σιγουρα το θηλαστρο δεν ειναι η καλυτερη λυση εκτοσ αν εχεισ νοσοκομειακο που βοηθαει στην παραγωγη . το μωρο σου ποσων μηνων ειναι?

να ξεκινησεισ τισ σουπεσ μεσημερι βραδυ, μπορεισ να φτιαξεισ και τσαι θηλασμου που βοηθαει στο να κατεβει το γαλα, μαγια μπυρασ σε χαπακι ομωσ( οχι να αρχισεισ να πινεισ μπυρεσχιχι) αλλα αυτα με προσοχη και συνεση.πιο καλα ομωσ θα σε βοηθουσε μια συμβουλοσ θηλασμου, αλλα το συνεχεσ ερεθισμα απο το μωρο ειναι το καλυτερο. μπορεισ να μπεισ να ρωτησεισ και στισ απανταχου θηλαζουσεσ στο φεισμπουκ κανε αιτηση και θα σε δεχτουν και κανε μια ερωτηση σιγουρα θα σου απαντησουν πανω απο εικοσι κοπελεσ χωρισ υπερβολη.καλη συνεχεια και μην ανχωνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

επισεισ αν τελικα χρησιμοποιησεισ το θηλαστρο καλο ειναι απο το αλλο στηθοσ να εχεισ το μωρο να θηλαζει η εστω να κοιμαται θα δεισ αμεσωσ ποσο ευκολα θα αντλησεισ γαλα και να εισαι ηρεμη. το γαλα που θα βγαλεισ θα το δωσεισ στο μωροοποτε το μωρο θα φαει. γιατι λεσ οτι θα μεινει νηστικο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια ειμαι ηδη σε καλυτερη κατασταση!Βαζω το μωρο οσο μπορω να πιπιλαει και προσπαθω να πινω πολυ πολυ νερο. Ειναι φοβερο πως απο την μια μερα στην αλλη με αυτα τα μικρα κολπακια επανερχεται καπως η παραγωγη!Δεν εχω νοσοκομειακο θηλαστρο. Θα συνεχισω ετσι και πιστευω οτι θα τα παμε καλα....

Επισης εκεινες τις μερες που ενοιωθα πως το γαλα ειναι μειωμενο για καποιο λογο το μωρο, δεν ηθελε να τρωει οση ποσοτητα ετρωγε πριν και γενικα δεν θηλαζε αποτελεσματικα...

Κατι αλλο....

Επισκευθηκαμε πριν απο 2 μερες την παιδιατρο και μας ειπε οτι εφοσον θηλαζουμε αποκλειστικά, πρεπει να ενισχισουμε το μωρο με σιδηρο. Μου ειπε οτι τα μωρακια που θηλαζουν πρεπει να παιρνουν σιδηρο για τον πρωτο χρονο. Ποια η γνωμη σας???Εσεις δινετε??

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

μπραβο marou συνεχισε ετσι !!!!!!

σιδηρο γιατι να δωσεισ? εκανε εξτασεισ το μωρο και εχει προβλημα? δε νομιζω... με την ματια το καταλαβε η γιατροσ? δεν υπαρχει λογος να δωσεισ σιδηρο στο μωρο γιατι αλλιωσ δεν θα λεγανε οτι το καλυτερο πραγμα για τα μωρα ειναι το μητρικο γαλα, αλλα συμφωνα με την γιατρο σου καλυτερο ειναι το αγελαδινο... μονο που ειναι καλυτερο οντωσ το αγελαδινο αλλα για τα μοσχαρακια. αρε και καμια δευτερη γνωμη αλλα δεν νομιζω να σου πει καποιοσ το αντιθετο. η γιατροσ σου ειναι υπερ του αποκλειστικου θηλασμου?

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ειναι πολυ υποστηρικτικη, και πολυ ικανοποιημενη που θηλαζω αποκλειστικά, δεν θελει να εχω "ξενο" γαλα ουτε στο ντουλαπι. Μου εκανε εντυπωση που προτεινε σιδηρο, κι εγω δεν ειχα υποψιν μου κατι τετοιο...

Δεν θα ηθελα να δωσω παντως χωρις να υπαρχει λογος, μου φαινεται το μωρακι πολυ μικρο για να το πιεαζω να καταπινει με το ζορι καθε μερα σιδηρο..Καλυτερα να εφοδιαζω τις δικες μου αποθηκες για να παιρνει και το μωρο...Θα το ψαξω ομως κι εδω στο φορουμ για βλεπω οτι εχει απασχολησει τις μανουλες!

(Επισης μου ειπε οτι θα αρχισουμε τη στεραια τροφη μολις κλεισει τον 5ο :? )

Ή θα κανω του κεφαλιου μου ή θα αλλαξω γιατρο!

Ευχαριστω :)

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

η καθε παιδιατρος εχει το δικο της ρυθμο,ετσι εχω καταλαβει...εγω παιρνω σιδηρο χαπακια-επαιρνα δηλαδη, βαρεθηκα τοσους μηνες τα χαπια κ τα παρατησα!!!αλλα στο μωρο δεν εχω δωσει...εαν εχεις αμφιβολιες καλο θα ηταν να συμβουλευτεις κ καποιον αλλον παιδιατρο..παντως το εχω ξανα ακουσει να αρχιζουν στον 5ο τις τροφες...

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

ειναι θεμα γιατρου ποτε θα κανεισ και τι με το μωρο..οκαθε ενας εχει το δικο του πλανο αλλα καλο ειναι και οι μανουλες να λεμε την γνωμη μας οταν διαφωνουμε ακομα και για τα πιο απλα . αλλα οσο αφορα το φαγητο μπορεισ να το συζητησεις μαζι τησ απο την στιγμη που διαφωνεις και να βρειτε μια λυση. αν και στο φαγητο κανει κουμαντο το μωρο πολλα μωρα δεν ειναι ετοιμα για φαγητο και απλα δεν τρωνε.. θα δεισ και συ το δικο σου ποτε θα ειναι ετοιμο και θα προχωρησεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Η μικρή μου τις τελευταίες 3 4 μέρες νομίζω ότι ελαττώσε τα τρισάκια της. Πάλι φτάνουμε τις 5 πανες άλλα δεν είναι με τίποτα όσο γεμάτες ήταν μέχρι προτινος.

Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό? Ανησυχώ...

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Η μικρή μου τις τελευταίες 3 4 μέρες νομίζω ότι ελαττώσε τα τρισάκια της. Πάλι φτάνουμε τις 5 πανες άλλα δεν είναι με τίποτα όσο γεμάτες ήταν μέχρι προτινος.

Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό? Ανησυχώ...

 

Έχετε ξεκινήσει στερεές; Νερό πίνει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια..

Νινα χρειάζομαι κ παλι τα φώτα σου.

Εδώ και πολύ καιρό ειχα κάποιους πόνους στο κεφάλι,λίο πάνω απο τον αριστερό κροταφο. Τον τελευταίο καιρό οι πόνοι είναι πιο έντονοι.Θέλω λοιπόν να κάνω μια μαγνητική τομογραφία να μου φύγει η ιδέα.Σε παρακαλώ,ξέρεις να μου πεις αν κάνει,εφόσον θηλάζω?Γιατί στην αντίθετη περίπτωση δεν θα το διακινδυνεύσω..Σε ευχαριστώ.

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια..

Νινα χρειάζομαι κ παλι τα φώτα σου.

Εδώ και πολύ καιρό ειχα κάποιους πόνους στο κεφάλι,λίο πάνω απο τον αριστερό κροταφο. Τον τελευταίο καιρό οι πόνοι είναι πιο έντονοι.Θέλω λοιπόν να κάνω μια μαγνητική τομογραφία να μου φύγει η ιδέα.Σε παρακαλώ,ξέρεις να μου πεις αν κάνει,εφόσον θηλάζω?Γιατί στην αντίθετη περίπτωση δεν θα το διακινδυνεύσω..Σε ευχαριστώ.

 

Δες στη σελίδα της Ελληνικής Επιτροπής Ατομικής Ενέργειας, εδώ http://www.eeae.gr/gr/index.php?fvar=html/president/_info_preg#5

στο Β.

" Β. Υποβολή εγκύων σε ιατρικές εξετάσεις με χρήση ιοντιζουσών ακτινοβολιών

Εάν η εγκυμοσύνη έχει επιβεβαιωθεί, συνιστώνται οι παρακάτω διαδικασίες:

Αναζήτηση κατάλληλων εναλλακτικών διαγνωστικών μεθόδων ή θεραπειών, με χαμηλότερη ή μηδενική ακτινική επιβάρυνση του κυήματος, όπως υπέρηχοι, μαγνητική τομογραφία κλπ."

Αναφέρεται στην εγκυμοσύνη, αλλά ισχύει και στον θηλασμό (παρακάτω αναφέρει και για τον θηλασμό)

 

Αν ο ακτινολόγος σου πεί ότι είναι επικίνδυνη, μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στην Επιτροπή Ατομικής ενέργειας (τα τηλέφωνα αναφέρονται στο σάιτ) και υπεύθυνα με ονοματεπώνυμο θα σε ενημερώσουν.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Η μικρή μου τις τελευταίες 3 4 μέρες νομίζω ότι ελαττώσε τα τρισάκια της. Πάλι φτάνουμε τις 5 πανες άλλα δεν είναι με τίποτα όσο γεμάτες ήταν μέχρι προτινος.

Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό? Ανησυχώ...

 

Μήπως άλλαξες νούμερο στις πάνες? Ή μάρκα;

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!ο μικρος μ θηλαζει απολειστικα κ εχουμε το εξης θεματακι.τα κακα του ειναι πολυ νερουλα το ξερω ειναι φυσικο, αλλα το θεμα ειναι οτι εχει συγκαψει.ηθελα να ρωτησω το εξης, εχω κοψει γαλακτομικα κ αντ'αυτου πινω ενα ροφημα απο χαμομηλλι, γλυκανισο, μαραθο κ μελισσοχορτο.οχι πολυ τα βαζω σε 500μλ νερο κ πινω τα φλυτζανια που βγαινουν.υπαρχει περιπτωση αυτο να τα κανει τοσο νερουλα?κ βασικα ο,τι καταναλωνει μια μαμα που θηλαζει ποσο αμεσα περνα στο γαλα?

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!ο μικρος μ θηλαζει απολειστικα κ εχουμε το εξης θεματακι.τα κακα του ειναι πολυ νερουλα το ξερω ειναι φυσικο, αλλα το θεμα ειναι οτι εχει συγκαψει.ηθελα να ρωτησω το εξης, εχω κοψει γαλακτομικα κ αντ'αυτου πινω ενα ροφημα απο χαμομηλλι, γλυκανισο, μαραθο κ μελισσοχορτο.οχι πολυ τα βαζω σε 500μλ νερο κ πινω τα φλυτζανια που βγαινουν.υπαρχει περιπτωση αυτο να τα κανει τοσο νερουλα?κ βασικα ο,τι καταναλωνει μια μαμα που θηλαζει ποσο αμεσα περνα στο γαλα?

 

Καλησπέρα!!! Κ του δικού μου νερουλά είναι κ πίνω κ εγώ τίλιο κ γλυκάνισο περίπου 3 κούπες την ημέρα... Η παιδίατρος μου είπε όχι χαμομήλι, καλύτερα τίλιο κ ότι τα κακά ότι είναι φυσιολογικά.... Την ίδια απορία έχω κ εγώ για το πόσο άμεσα περνάνε στο γάλα ό,τι τρώμε κ περιμένω να έρθει την Τρίτη για να την ρωτήσω....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! Κ του δικού μου νερουλά είναι κ πίνω κ εγώ τίλιο κ γλυκάνισο περίπου 3 κούπες την ημέρα... Η παιδίατρος μου είπε όχι χαμομήλι, καλύτερα τίλιο κ ότι τα κακά ότι είναι φυσιολογικά.... Την ίδια απορία έχω κ εγώ για το πόσο άμεσα περνάνε στο γάλα ό,τι τρώμε κ περιμένω να έρθει την Τρίτη για να την ρωτήσω....

 

 

se eyxaristw gia tin apantisi!ean sou pei pes m k emena poso amesa pernane!sorry gia ta greeklish eimai se xeno laptop!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!ο μικρος μ θηλαζει απολειστικα κ εχουμε το εξης θεματακι.τα κακα του ειναι πολυ νερουλα το ξερω ειναι φυσικο, αλλα το θεμα ειναι οτι εχει συγκαψει.ηθελα να ρωτησω το εξης, εχω κοψει γαλακτομικα κ αντ'αυτου πινω ενα ροφημα απο χαμομηλλι, γλυκανισο, μαραθο κ μελισσοχορτο.οχι πολυ τα βαζω σε 500μλ νερο κ πινω τα φλυτζανια που βγαινουν.υπαρχει περιπτωση αυτο να τα κανει τοσο νερουλα?κ βασικα ο,τι καταναλωνει μια μαμα που θηλαζει ποσο αμεσα περνα στο γαλα?

 

 

για πιο λογο πινεισ τσαι θηλασμου? εχεισ καποιο προβλημα με την παραγωγη σου?

εμενα οδικοσ μου ειχε σθγκαει οταν ηταν 1οσ μηνοσ γιατι ειχα φαει τραχανα και τον πειραξε. μηπσ και εσυ εφαγεσ κατι ξινο? παντωσ οτι τρωμε περναει στο γαλα μασ με τελικο αποδεκτη το μωρο οποτε λιγο δεσ την διατροφη σου και θα λυθει το θεμα σασ ευκολα..

Link to comment
Share on other sites

για πιο λογο πινεισ τσαι θηλασμου? εχεισ καποιο προβλημα με την παραγωγη σου?

εμενα οδικοσ μου ειχε σθγκαει οταν ηταν 1οσ μηνοσ γιατι ειχα φαει τραχανα και τον πειραξε. μηπσ και εσυ εφαγεσ κατι ξινο? παντωσ οτι τρωμε περναει στο γαλα μασ με τελικο αποδεκτη το μωρο οποτε λιγο δεσ την διατροφη σου και θα λυθει το θεμα σασ ευκολα..

 

το τσαι το πινω για αποφυγη κολικων, δεν ηξερα οτι κανιε κατι στην παραγωγη.η διατροφη μ δεν νομιζω να τα κανει πιο νερουλα..

αλλο θεμα!παρατηρησα πως τα ματακια του μωρου ειναι λιγο κιτρινα στη γωνια τους.τα ειδε κ ο παιδιατρος κ μ ειπε οτι μαλλον προκειυτει για ικτερο θηλασμου.το εχετε ακουστα?μ ειπε πως περνα εαν το μωρο δεν θηλασει για 12 ωρες αλλα οτι στην προκειμενη δεν κανω τπτ, καθοτι ο μπεμπης εχει ηδη παει 5.890 στις 36 μερες.(βαρος γεννησης 3.810)

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

το τσαι το πινω για αποφυγη κολικων, δεν ηξερα οτι κανιε κατι στην παραγωγη.η διατροφη μ δεν νομιζω να τα κανει πιο νερουλα..

αλλο θεμα!παρατηρησα πως τα ματακια του μωρου ειναι λιγο κιτρινα στη γωνια τους.τα ειδε κ ο παιδιατρος κ μ ειπε οτι μαλλον προκειυτει για ικτερο θηλασμου.το εχετε ακουστα?μ ειπε πως περνα εαν το μωρο δεν θηλασει για 12 ωρες αλλα οτι στην προκειμενη δεν κανω τπτ, καθοτι ο μπεμπης εχει ηδη παει 5.890 στις 36 μερες.(βαρος γεννησης 3.810)

 

Δες εδώ στο αρχείο για τον ίκτερο http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&cad=rja&ved=0CEcQFjAE&url=http%3A%2F%2Fwww.med.auth.gr%2Fdepts%2Fnicu1%2Fneognologia%2F14ikteros-anemia.pdf&ei=sPC0UPaIMIeC4gSTlIGQDQ&usg=AFQjCNHWL4ElAC-hOexaok6lHGE346oxbw Όπως αναφρει το κείμενο

"Επομένως, πρέπει να τονισθεί ότι ο ίκτερος από

μητρικό θηλασμό είναι καλοήθης, συνήθως περνάει χωρίς η μητέρα να

σταματήσει να θηλάζει το μωρό της και σπάνια είναι έντονος."

 

και πάρα κάτω

"Εάν ανασταλεί προσωρινά ο θηλασμός, η χολερυθρίνη

υποχωρεί σε 48 ώρες. ∆ιακοπή του θηλασμού δε χρειάζεται."

 

Το κείμενο είναι από επίσημο site http://www.med.auth.gr

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...