Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Hello! Εχω καποιες αποριες και θα ηθελα τη βοηθεια σας! Θηλαζω αποκλειστικα εδω και 5 μηνες. Απο βαρος παμε πολυ καλα και γενικα απο την αρχη τα πραγματα κυλησαν ομαλα χωρις ιδιαιτερα προβληματα. Απο την αρχη εδινα το ενα στηθος μεχρις οτου το αφησει το παιδι και στη συνεχεια προσφερα το αλλο, το οποιο σχεδον ποτε δεν επιανε. Οι φορες οπου το παιδι ηπιε και απο τους δυο μαστους σε ενα γευμα ειναι ελαχιστες, περιοριζοταν σε λιγες ρουφηξιες και ηταν παντα οταν ξεκινουσα με το δεξι. Εδω και 2 βδομαδες ομως υπαρχουν γευματα που το δεξι την εκνευριζει μετα απο λιγη ωρα και αφου γκρινιαζει και κανει τη θηλη λαστιχο την αλλαζω και τη βαζω στο αριστερο οπου πινει ηρεμα και καλα. Αληθεια αυτο γιατι εγινε ετσι ξαφνικα; Και οι αποριες μου ειναι οι εξης:Στο επομενο γευμα εγω πρεπει να ξεκινησω απο το αριστερο; Αν το κανω αυτο, δεν προκειται να καθησει στο δεξι μετα, το γευμα της θα τελειωσει στο αριστερο. Επισης, για να κοιμηθει θελει παντα το στηθος, οποτε ποιο μαστο πρεπει να δινω καθε φορα για να πιπιλισει; Αυτον που εδωσα τελευταιο η το αλλο; Δεδομενου οτι πιπιλιζει μεν αλλα πινει και καμια γουλια; Και ποιον στο επομενο γευμα μετα το πιπιλισμα; Ισως οι αποριες μου ειναι λιγο χαζες, αλλα επειδη το δεξι αποδιδει λιγοτερο απο το αριστερο δε θα ηθελα να κανω λαθη που θα το ριξουν ακομα περισσοτερο!

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αφου το δεξι αποδίδει λιγότερο δοκίμασε για 3-5 μέρες να δίνεις αυτο πρώτα σε κάθε γεύμα. Οσο το κανεις αυτο θα προσφέρεις και το αριστερο σε κάθε γεύμα (αν θέλει να θηλασει καλώς αν όχι πάλι καλώς). Φυσικα αν το μωρο δεν συνεργάζεται θα επιστρέψεις στο παλιό σύστημα.

Όταν τελειώσουν αυτές οι μέρες και αρχίσεις να θηλαζεις αρχίζοντας κι απο τα δυο στήθη το ίδιο, θα είσαι σε θέση να καταλάβεις αν μπορείς να συντηρήσεις παραγωγη απο αυτο το στηθος. Υπάρχουν γυναίκες που θηλαζουν για πολυ καιρο κι απο τα δυο στήθη ακόμα κι αν το ένα εχει φτωχή παραγωγη κι άλλες που τελικα το μωρο διαλέγει το δυνατό στηθος οπότε καταλήγουν να θηλαζουν μόνο απο το ένα στηθος χωρίς πρόβλημα συνολικής παραγωγής.

 

Όταν το μωρο θηλαζει πρώτα πχ απο το δεξι και μετα απο το αριστερο, στον επόμενο θηλασμο δίνεις πρώτα το αριστερο και μετα το δεξι.

 

Στο πιπιλισμα μπορείς να προσφέρεις είτε το στηθος με την φτωχή παραγωγη είτε το στηθος που θηλασε τελευταία αν εχει λίγη ώρα που τελείωσε το γεύμα του. Αν εχει περάσει αρκετή ώρα (πχ 1 ώρα) δώσε το άλλο στηθος.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Νινα νανα διαβασα το αρθρο στο link που που επισυναψες, ειναι παρα πολυ ενδιαφερον!!!Αν καταλαβα καλα της φταιει το γεγονος οτι το βραδυ μειωνεται η ροη του γαλατος και δεν εχει συνηθισει σε τετοια!!

Αυτο που λες και εσυ Psi!

Μακαρι δηλαδη να ειναι αυτο γιατι τρεμω οταν ερχεται η ωρα του βραδινου θηλασμου. Το θεμα ειναι οτι το παιδι πειναει πολυ γι αυτο και εκνευριζεται-τσιριζει!Κατι δεν της αρεσει εκει...Εχει τοσα νευρα που τη λυπαμαι...

Χθες ανακαλυψα οτι αν σηκωθω και προσπαθησω να τη θηλασω ορθια ή και περπατώντας, για καποιο λογο πιανει πιο ευκολα τη θηλη, δειχνει πιο ευχαρηστημενη και τελικα τρωει το κατι τις!

 

Επισης σε κατι αλλο που θα ηθελα να με συμβουλευσετε ειναι το θεμα του αιματος στις πανες της!Το ειδα και τριτη φορα και τωρα πραγματικα ανησύχησα.

Ειχα ηδη 3-4 μερες που εκανα αποχη απο τα γαλακτοκομικα και ειδα παλι χθες αιματακι...Ομως ειχα αντικαταστήσει το αγελαδινο γαλα που πινω με γαλα σογιας. Μπορει να την πειραξε αυτο??

Μπορει το αιμα να ειναι κατι πιο σοβαρο απο αλλεργια??

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Νινα νανα διαβασα το αρθρο στο link που που επισυναψες, ειναι παρα πολυ ενδιαφερον!!!Αν καταλαβα καλα της φταιει το γεγονος οτι το βραδυ μειωνεται η ροη του γαλατος και δεν εχει συνηθισει σε τετοια!!

Αυτο που λες και εσυ Psi!

Μακαρι δηλαδη να ειναι αυτο γιατι τρεμω οταν ερχεται η ωρα του βραδινου θηλασμου. Το θεμα ειναι οτι το παιδι πειναει πολυ γι αυτο και εκνευριζεται-τσιριζει!Κατι δεν της αρεσει εκει...Εχει τοσα νευρα που τη λυπαμαι...

Χθες ανακαλυψα οτι αν σηκωθω και προσπαθησω να τη θηλασω ορθια ή και περπατώντας, για καποιο λογο πιανει πιο ευκολα τη θηλη, δειχνει πιο ευχαρηστημενη και τελικα τρωει το κατι τις!

 

Επισης σε κατι αλλο που θα ηθελα να με συμβουλευσετε ειναι το θεμα του αιματος στις πανες της!Το ειδα και τριτη φορα και τωρα πραγματικα ανησύχησα.

Ειχα ηδη 3-4 μερες που εκανα αποχη απο τα γαλακτοκομικα και ειδα παλι χθες αιματακι...Ομως ειχα αντικαταστήσει το αγελαδινο γαλα που πινω με γαλα σογιας. Μπορει να την πειραξε αυτο??

Μπορει το αιμα να ειναι κατι πιο σοβαρο απο αλλεργια??

 

Πράγματι το να θηλαζεις περπατώντας πιάνει σε κάποια μωρα.

 

Δοκίμασε πλήρη αποχη απο γαλακτοκομικα (αγελαδινα, αιγοπροβεια και σογιας) για λίγο καιρο. Προσοχή στα κρυμμένα που βρίσκονται σε προϊόντα όπως φρυγανιές, ψωμιά, αλλαντικά, μπισκότα κτλ. Να διαβάζεις ετικέτες.

Τα κακα έχουν βλέννες;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

νίνα, τί εννοείς βλέννες? Και το αίμα πώς φαίνεται? Μικρά κομματάκια κόκκινα ή ανακατεύεται με τα κακά κ αλλάζουν χρώμα? Γιατί εδώ κ 2 μέρες, του μπέμπη μου, μαζί με τα μουσταρδί βγαίνουν κ κάποια ροζ-μπεζ με υφή ενιαία,όχι σποράκια... Τί να είναι αυτό?

Ευχαριστώ!

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασικά δυο λύσεις υπάρχουν: ή απλα δεν δίνεις σημασία λέγοντας ότι υπεύθυνη για την διατροφή του παιδιού σου είσαι εσυ και μόνο εσυ ή προσπαθείς να τη φέρεις με το μέρος σου δίνοντάς την να διαβάσει κάτι (πχ την ιστοσελίδα του Παπαβεντση).

 

μέχρι τώρα κάνω την κουφή, αν ζορίσει το πράγμα, θα της πω για τις πάνες του. άσε που το πρόβλημά μου αυτή τη στιγμή είναι άλλο. κάποιες απ' τις κενώσεις του μωρού (3 μηνών, αποκλειστικός θηλασμός) έχουν αίμα. 3 πάνες μέχρι τώρα συνολικά από την Τρίτη 11/09 που είδαμε την πρώτη. από την αρχή της γαλουχίας είχα κόψει όλα τα αγελαδινά και πλέον δεν τρώω ούτε μοσχάρι. υποπτευόμαστε επίσης την σοκολάτα κουβερτούρα και το αυγό (κοπήκανε από σήμερα) όπως και το ψάρι. μιλήσαμε με τη γιατρό σήμερα γιατί χθες και σήμερα είχε από μια πάνα με αίμα και μας είπε πως υπάρχει περίπτωση να είναι αλλεργία αλλά μας μίλησε και για μητρικό γαλά φτωχό σε βιταμίνη Κ. μας είπε επίσης για εισαγωγή στο νοσοκομείο για περαιτέρω εξετάσεις.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

μέχρι τώρα κάνω την κουφή, αν ζορίσει το πράγμα, θα της πω για τις πάνες του. άσε που το πρόβλημά μου αυτή τη στιγμή είναι άλλο. κάποιες απ' τις κενώσεις του μωρού (3 μηνών, αποκλειστικός θηλασμός) έχουν αίμα. 3 πάνες μέχρι τώρα συνολικά από την Τρίτη 11/09 που είδαμε την πρώτη. από την αρχή της γαλουχίας είχα κόψει όλα τα αγελαδινά και πλέον δεν τρώω ούτε μοσχάρι. υποπτευόμαστε επίσης την σοκολάτα κουβερτούρα και το αυγό (κοπήκανε από σήμερα) όπως και το ψάρι. μιλήσαμε με τη γιατρό σήμερα γιατί χθες και σήμερα είχε από μια πάνα με αίμα και μας είπε πως υπάρχει περίπτωση να είναι αλλεργία αλλά μας μίλησε και για μητρικό γαλά φτωχό σε βιταμίνη Κ. μας είπε επίσης για εισαγωγή στο νοσοκομείο για περαιτέρω εξετάσεις.

 

Το μωρο σου ίσως ανήκει στην κατηγορία μωρων που τα ενοχλούν ακόμα και τα ίχνη αγελαδινης πρωτεΐνης που καταναλώνει η μαμα. Η σοκολάτα πχ εχει ίχνη όπως και το αυγό αν δεν ειναι βιολογικό (η συμβατική κότα τρώει ο,τι να ναι όπως και γαλακτοκομικα και ζωοτροφές άρα και μοσχάρι). Το ίδιο και το συμβατικό χοιρινό και κοτόπουλο και το ψάρι ιχθυοτροφειου. Τι ψάρι έφαγες;

 

Η άλλη περίπτωση ειναι λόγω ευαίσθητου πεπτικου να ενοχλείται κι απο άλλες τροφές.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

νίνα, τί εννοείς βλέννες? Και το αίμα πώς φαίνεται? Μικρά κομματάκια κόκκινα ή ανακατεύεται με τα κακά κ αλλάζουν χρώμα? Γιατί εδώ κ 2 μέρες, του μπέμπη μου, μαζί με τα μουσταρδί βγαίνουν κ κάποια ροζ-μπεζ με υφή ενιαία,όχι σποράκια... Τί να είναι αυτό?

Ευχαριστώ!

 

Οι βλέννες ειναι σαν μυξες. Το αίμα συνήθως είναι σαν τριχούλες ή κεφαλακια καρφίτσας ή ανακατεμένο με βλέννη.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας...Εδώ και 2 μέρες έχει μειωθεί απίστευτα η παραγωγή μου...Δεν ξέρω αν έχει σχέση με την χρήση του θήλαστρου ή όχι, πάντως τα γεγονότα συμπέφτουν χρονικά..

 

Έβγαλα 2 φορές δοκιμαστικά..την μία φορά το χθές πρωί και βγήκε γρήγορα γάλα, και την δεύτερη φορά σήμερα το βράδυ γιατί το μωρό κλωτσούσε στο δεξί στήθος την ώρα που έτρωγε και αναγκαστηκά την έβαλα στο αριστερό. Ενώ όταν το πατούσα πεταγόταν το γάλα, στο θήλαστρο βγήκαν 2-3 σταγόνες και σταμάτησε...

 

Εντωμεταξύ αν υπολογίζω τις μέρες σωστά και αν ο κύκλος μου είναι ο ίδιος με πριν την εγκυμοσύνη, λογικά θα μου έρθει περίοδος αύριο..έχω καταστενοχωρηθεί..

 

Μέχρι πριν λίγες μέρες γκρίνιαζα για τα επιθέματα...2 μέρες τώρα είναι στεγνά και δεν ξαναέβαλα....είναι να προσέχει κανείς τι εύχεται τελικά....

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Psi μην πανικοβαλεσαι, εχω καταλαβει οτι η παραγωγη καποιες μερες ειναι πιο αυξημενη και καποιες μειωμενη (εμενα τουλαχιστον ετσι γινεται..). Θα μας πει ομως και η Νινα νανα που ξερει!

 

Νινα-νανα γενικα δεν βλεπω βλενες, ομως οποτε εχω δει αιματακι ειναι σε βλεννα. Δηλαδη σκετη βλεννα οχι. Πρασινα κακακια ομως καμια φορα ναι!

(Ευχαριστουμε πολυ!!!εχεις βοηθησει υπερ του δεοντος!!!)

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nina-Nana θέλω τα φώτα σου πάλι!Εδώ και δυο μέρες νιώθω το ένα μου στήθος άδειο και όταν η μικρή θηλάζει απο αυτό πονάω ελαφρώς και μου φαίνεται σαν να έχω ένα γρομπαλάκι κοντά στην θηλή,όταν το πατάω με το χέρι με το ζόρι βγάζει γάλα απο ένα σημείο μόνο ενώ παλιά έβγαζε απο 3-4 σίγουρα..τι μπορεί να συμβαίνει?Το άλλο στήθος τρέχει κανονικά,αλλά απο το "προβληματικό" βλέπω οτι η μικρή κ δυσκολεύεται να θηλάσει και δεν χορταίνει:rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Nina-Nana θέλω τα φώτα σου πάλι!Εδώ και δυο μέρες νιώθω το ένα μου στήθος άδειο και όταν η μικρή θηλάζει απο αυτό πονάω ελαφρώς και μου φαίνεται σαν να έχω ένα γρομπαλάκι κοντά στην θηλή,όταν το πατάω με το χέρι με το ζόρι βγάζει γάλα απο ένα σημείο μόνο ενώ παλιά έβγαζε απο 3-4 σίγουρα..τι μπορεί να συμβαίνει?Το άλλο στήθος τρέχει κανονικά,αλλά απο το "προβληματικό" βλέπω οτι η μικρή κ δυσκολεύεται να θηλάσει και δεν χορταίνει:rolleyes::rolleyes:

 

Δίνε αυτο πρώτα σε κάθε θηλασμο για λίγες μέρες και μετα το καλο σου.

 

Πριν το θηλασμο βάλε και καμία ζέστη κομπρεσα και να κανεις μασάζ στο γρομπαλακι.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Psi μην πανικοβαλεσαι, εχω καταλαβει οτι η παραγωγη καποιες μερες ειναι πιο αυξημενη και καποιες μειωμενη (εμενα τουλαχιστον ετσι γινεται..). Θα μας πει ομως και η Νινα νανα που ξερει!

 

Νινα-νανα γενικα δεν βλεπω βλενες, ομως οποτε εχω δει αιματακι ειναι σε βλεννα. Δηλαδη σκετη βλεννα οχι. Πρασινα κακακια ομως καμια φορα ναι!

(Ευχαριστουμε πολυ!!!εχεις βοηθησει υπερ του δεοντος!!!)

 

Αν επαναληφθεί δοκίμασε κι εσύ αποχη απο γαλακτοκομικα (πω πω χαμός γίνεται με τις αποχές)!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας...Εδώ και 2 μέρες έχει μειωθεί απίστευτα η παραγωγή μου...Δεν ξέρω αν έχει σχέση με την χρήση του θήλαστρου ή όχι, πάντως τα γεγονότα συμπέφτουν χρονικά..

 

Έβγαλα 2 φορές δοκιμαστικά..την μία φορά το χθές πρωί και βγήκε γρήγορα γάλα, και την δεύτερη φορά σήμερα το βράδυ γιατί το μωρό κλωτσούσε στο δεξί στήθος την ώρα που έτρωγε και αναγκαστηκά την έβαλα στο αριστερό. Ενώ όταν το πατούσα πεταγόταν το γάλα, στο θήλαστρο βγήκαν 2-3 σταγόνες και σταμάτησε...

 

Εντωμεταξύ αν υπολογίζω τις μέρες σωστά και αν ο κύκλος μου είναι ο ίδιος με πριν την εγκυμοσύνη, λογικά θα μου έρθει περίοδος αύριο..έχω καταστενοχωρηθεί..

 

Μέχρι πριν λίγες μέρες γκρίνιαζα για τα επιθέματα...2 μέρες τώρα είναι στεγνά και δεν ξαναέβαλα....είναι να προσέχει κανείς τι εύχεται τελικά....

 

Με τόσο λίγη χρήση θηλαστρου ειναι αδύνατο να μειώθηκε το γάλα σου (ετσι κι αλλιώς το θηλαστρο δεν θα στο μείωνε).

 

Το γάλα ή η ροη του μπορει να αυξομειώνεται απο μέρα σε μέρα, όπως μπορει να φταίει ότι περιμένεις περίοδο ή ότι το στηθος προσαρμόζεται (κι άργησε εσενα) ή μπορει να είστε σε άλμα αναπτυξης.

 

Δεν θέλεις να έχεις πολυ γάλα. Θέλεις να έχεις οσο γάλα χρειάζεται το μωρο σου κι οσο βρέχει 5 πάνες κι ειναι όλα καλα, έχεις ο,τι χρειάζεται! ;)

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω κοψει δοκιμαστικα να δω τι γινεται! Ενα συστατικο που βρισκω σε πολλα τρόφιμα, τους γαλακτοποιητες, ειναι "υποπτο" κι αυτο??Να αποφευγω και αυτα που το περιεχουν??

Επισης οι κενώσεις ειναι εκρηκτικοτατες!!!!! Μπορει να δημιουργει αυτο τις βλεννες με το αιματακι?

Πολλες ερωτησεις, σε ταραξαμε..................:oops:

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα εχω κοψει δοκιμαστικα να δω τι γινεται! Ενα συστατικο που βρισκω σε πολλα τρόφιμα, τους γαλακτοποιητες, ειναι "υποπτο" κι αυτο??Να αποφευγω και αυτα που το περιεχουν??

Επισης οι κενώσεις ειναι εκρηκτικοτατες!!!!! Μπορει να δημιουργει αυτο τις βλεννες με το αιματακι?

Πολλες ερωτησεις, σε ταραξαμε..................:oops:

 

Οι γαλακτοματωποιητες δεν εχουν σεχση με το γάλα.

 

Οι βλέννες και το αίμα συνήθως ειναι αλλεργία. Οι εκρηκτικές κενώσεις ειναι δείγμα υπερπαραγωγης αλλα αν δεν έχεις υπερπαραγωγη πιθανόν σχετίζονται με την "υπερλειτουργία" του εντέρου λόγω της αλλεργίας.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Αφου το δεξι αποδίδει λιγότερο δοκίμασε για 3-5 μέρες να δίνεις αυτο πρώτα σε κάθε γεύμα. Οσο το κανεις αυτο θα προσφέρεις και το αριστερο σε κάθε γεύμα (αν θέλει να θηλασει καλώς αν όχι πάλι καλώς). Φυσικα αν το μωρο δεν συνεργάζεται θα επιστρέψεις στο παλιό σύστημα.

Όταν τελειώσουν αυτές οι μέρες και αρχίσεις να θηλαζεις αρχίζοντας κι απο τα δυο στήθη το ίδιο, θα είσαι σε θέση να καταλάβεις αν μπορείς να συντηρήσεις παραγωγη απο αυτο το στηθος. Υπάρχουν γυναίκες που θηλαζουν για πολυ καιρο κι απο τα δυο στήθη ακόμα κι αν το ένα εχει φτωχή παραγωγη κι άλλες που τελικα το μωρο διαλέγει το δυνατό στηθος οπότε καταλήγουν να θηλαζουν μόνο απο το ένα στηθος χωρίς πρόβλημα συνολικής παραγωγής.

 

Όταν το μωρο θηλαζει πρώτα πχ απο το δεξι και μετα απο το αριστερο, στον επόμενο θηλασμο δίνεις πρώτα το αριστερο και μετα το δεξι.

 

Στο πιπιλισμα μπορείς να προσφέρεις είτε το στηθος με την φτωχή παραγωγη είτε το στηθος που θηλασε τελευταία αν εχει λίγη ώρα που τελείωσε το γεύμα του. Αν εχει περάσει αρκετή ώρα (πχ 1 ώρα) δώσε το άλλο στηθος.

 

nina -nana σ'ευχαριστω. Ηδη μετα απο δυο μερες επανηλθαμε στα φυσιολογικα μας. Βοηθησε και το οτι τρωει περισσοτερο τωρα, μετα απο εναν μηνα καπως λιτοδιαιτο, αν κρινω και απο την προσληψη βαρους! Αλλο που παρατηρησα ειναι οτι προτιμαει να θηλαζει καθιστη, καβαλα στο ποδι μου! Τα ατιμα ειναι λες και σ'ενα βραδυ μεγαλωνουν!

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δίνε αυτο πρώτα σε κάθε θηλασμο για λίγες μέρες και μετα το καλο σου.

 

Πριν το θηλασμο βάλε και καμία ζέστη κομπρεσα και να κανεις μασάζ στο γρομπαλακι.

 

ευχαριστώ για την απάντηση!σήμερα έχω πόνο στα κοκκαλα και δέκατα..μπορεί να σχετίζεται με το στήθος?πως θα καταλάβω αν έχω μαστίτιδα?θηλάζω κανονικά με μάσκα,καλά κάνω?

Link to comment
Share on other sites

νίνα, τί εννοείς βλέννες? Και το αίμα πώς φαίνεται? Μικρά κομματάκια κόκκινα ή ανακατεύεται με τα κακά κ αλλάζουν χρώμα? Γιατί εδώ κ 2 μέρες, του μπέμπη μου, μαζί με τα μουσταρδί βγαίνουν κ κάποια ροζ-μπεζ με υφή ενιαία,όχι σποράκια... Τί να είναι αυτό?

Ευχαριστώ!

 

ευχαριστω νινα..

 

αλλα, τελικα, απ ο,τι ειπε και η παιδιατρος, μαλλον ειναι αλλεργια στα γαλακτοκομικα...:-( εχει και ατοπικη δερματιτιδα ο μικρος, που συνηγορει σ αυτο... και απ ο,τι ειπε τα μισα της μωρακια εχουν κανει αλλεργια και οτι παει να γινει κατι σαν επιδημια...!!! οποτε...κι εγω πληρη αποχη!!

 

και σκεφτομαι τα εξης:

1. τί θα τρωω..;;; που ολα κατι απο γαλα εχουν...

2. ηδη αρχισε ο πολεμος των τριγυρω: "μηπως να δωσεις ξενο;"(σ.σ. εσεις οι νεες τα ξερετε ολα!"- λες κι εγω θελω να ταλαιπωρω το μωρο μου!)

ξερω οτι το μητρικο ειναι η καλυτερη τροφη για το μωρο μου, αλλα μπαινω κι εγω στο διλημμα: μηπως τελικα, οντως το ταλαιπωρω;;;

3. πως γινεται εμας που θηλαζουν τα μωρα μας, να κανουν αλλεργια μεσα απ τη δικη μας διατροφη και τα μωρακια που πινουν το ξενο-που ειναι αμιγως αγελαδινο, να ειναι μια χαρα;;:confused:

 

εμεις που θελουμε τοσο πολυ να θηλασουμε, γιατι να μας πηγαινουν τοσα πραγματα στραβα;;;

 

(σορι, αλλα με πηρε το παραπονο, κυριως απ τον πολεμο που αρχισα να δεχομαι, μολις 1 ωρα μετα την παιδιατρο...:-( ευτυχως που με στηριζει εκεινη και κλεινω καποια στοματα!)

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση!σήμερα έχω πόνο στα κοκκαλα και δέκατα..μπορεί να σχετίζεται με το στήθος?πως θα καταλάβω αν έχω μαστίτιδα?θηλάζω κανονικά με μάσκα,καλά κάνω?

 

Η μαστιτιδα ανεβάζει πυρετο συνήθως πάνω απο 38,5 κι εχει συμπτώματα γρίπης (αυτα που περιγράφεις) μαζι με κόκκινο ή ζεστό στηθος.

 

Αν έχεις μαστιτιδα συνεχίζεις να θηλαζεις κανονικα δίνοντας βάση στο στηθος που πονάει. Αν έχεις γρίπη και πάλι συνεχίζεις να θηλαζεις (η αρρώστια μεταδίδεται τουλάχιστον μια μέρα πριν εμφανίστουν τα συμπτώματα οπότε η μάσκα δεν σε βοηθάει ιδιαίτερα καθώς το μωρο εχει απο χτες έρθει σε επαφη μαζι σου). Ο θηλασμος όμως το προστατεύει μέχρι κάποιο βαθμό απο το να νοσησει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω νινα..

 

αλλα, τελικα, απ ο,τι ειπε και η παιδιατρος, μαλλον ειναι αλλεργια στα γαλακτοκομικα...:-( εχει και ατοπικη δερματιτιδα ο μικρος, που συνηγορει σ αυτο... και απ ο,τι ειπε τα μισα της μωρακια εχουν κανει αλλεργια και οτι παει να γινει κατι σαν επιδημια...!!! οποτε...κι εγω πληρη αποχη!!

 

και σκεφτομαι τα εξης:

1. τί θα τρωω..;;; που ολα κατι απο γαλα εχουν...

2. ηδη αρχισε ο πολεμος των τριγυρω: "μηπως να δωσεις ξενο;"(σ.σ. εσεις οι νεες τα ξερετε ολα!"- λες κι εγω θελω να ταλαιπωρω το μωρο μου!)

ξερω οτι το μητρικο ειναι η καλυτερη τροφη για το μωρο μου, αλλα μπαινω κι εγω στο διλημμα: μηπως τελικα, οντως το ταλαιπωρω;;;

3. πως γινεται εμας που θηλαζουν τα μωρα μας, να κανουν αλλεργια μεσα απ τη δικη μας διατροφη και τα μωρακια που πινουν το ξενο-που ειναι αμιγως αγελαδινο, να ειναι μια χαρα;;:confused:

 

εμεις που θελουμε τοσο πολυ να θηλασουμε, γιατι να μας πηγαινουν τοσα πραγματα στραβα;;;

 

(σορι, αλλα με πηρε το παραπονο, κυριως απ τον πολεμο που αρχισα να δεχομαι, μολις 1 ωρα μετα την παιδιατρο...:-( ευτυχως που με στηριζει εκεινη και κλεινω καποια στοματα!)

 

Τα παιδάκια με αλλεργία που θηλαζουν το ξεπερνάνε πιο γρήγορα απο τα μωρα που πίνουν ξένο γάλα. Ακόμα, η συχνότητα εμφάνισης αλλεργιών ειναι μεγαλύτερη στα μωρα που δεν θηλαζουν.

 

Υπάρχουν παρα πολλές επιλογές για το φαγητο: βρες ζυμωτο ψωμί ή ψωμί με προζυμι απο φούρνο (εχει κι ένα που λέγεται "της γιαγιάς"-το εχει ο Βασιλοπουλος) και τρώγε με μέλι και ταχινι για πρωινό. Άλλη επιλογη ειναι να πάρεις γάλα ρυζιού ή αμυγδαλου (ή να φτιάξεις μόνη σου ειναι εύκολο) και να τρως με βιολογικα κορν φλεικς που δεν έχουν γάλα ή με νιφάδες βρωμης. Για μεσημεριανό μπορείς να τρως ψάρι ελευθέρας, κρέατα βιολογικα (όχι μοσχάρι), όσπρια, λαχανικα κτλ. Για σνακ φρούτα, παστελια. Σε κάποια ζαχαροπλαστεία εχει γλυκα για αλλεργικους στο γάλα.

 

Οι περισσότεροι αλλεργιολογοι και γαστρεντερολογοι τονίζουν τη σημασία του θηλασμου σε περιπτώσεις αλλεργιών. Τα υποαλλεργικα γάλατα ειναι απείρως κατώτερα του μητρικου.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω νινα..

 

αλλα, τελικα, απ ο,τι ειπε και η παιδιατρος, μαλλον ειναι αλλεργια στα γαλακτοκομικα...:-( εχει και ατοπικη δερματιτιδα ο μικρος, που συνηγορει σ αυτο... και απ ο,τι ειπε τα μισα της μωρακια εχουν κανει αλλεργια και οτι παει να γινει κατι σαν επιδημια...!!! οποτε...κι εγω πληρη αποχη!!

 

και σκεφτομαι τα εξης:

1. τί θα τρωω..;;; που ολα κατι απο γαλα εχουν...

2. ηδη αρχισε ο πολεμος των τριγυρω: "μηπως να δωσεις ξενο;"(σ.σ. εσεις οι νεες τα ξερετε ολα!"- λες κι εγω θελω να ταλαιπωρω το μωρο μου!)

ξερω οτι το μητρικο ειναι η καλυτερη τροφη για το μωρο μου, αλλα μπαινω κι εγω στο διλημμα: μηπως τελικα, οντως το ταλαιπωρω;;;

3. πως γινεται εμας που θηλαζουν τα μωρα μας, να κανουν αλλεργια μεσα απ τη δικη μας διατροφη και τα μωρακια που πινουν το ξε

ου ειναι αμιγως αγελαδινο, να ειναι μια χαρα;;:confused:

 

 

εμεις που θελουμε τοσο πολυ να θηλασουμε, γιατι να μας πηγαινουν τοσα πραγματα στραβα;;;

 

(σορι, αλλα με πηρε το παραπονο, κυριως απ τον πολεμο που αρχισα να δεχομαι, μολις 1 ωρα μετα την παιδιατρο...:-( ευτυχως που με στηριζει εκεινη και κλεινω καποια στοματα!)

 

Καταρχην ποιος σου ειπε οτι τα παιδακια πινουν ξενο ειναι μια χαρα; Ποσα παιδακια ξερεις με κολικους, με γοπ;Ολα αυτα ειναι παρενεργιες της αγελαδινης σκονης. Σε ποσα παιδακια δινονται αντιαλλεργικα, αντιαναγωγικα γαλατα;

Τα οποια κοστιζουν και πανακριβα σε πληροφορω και δε λυνουν αλλα κουκουλωνουν το προβλημα. Και εχοντας μια κορη η οποια θηλαζει αποκλειστικα και ειχε κολικους εξαιτιας της δικης μου καταναλωσης γαλακτοκομικων εμαθα τα εξης: αφενος φταιει ενα κατεστραμενο πεπτικο συστημα της μαμας και αφετερου μια προδιαθεση για αλλεργια. Στη δικη μου περιπτωση ο αντρας μου εκανε εμετο το γαλα του μεχρι τριων χρονων (δε θηλασε καθολου). Κανοντας αποχη αφενος βοηθας το παιδι να θεραπευσει το εντερο του και με το μητρικο γαλα να ξεπερασει την αλλεργια, αφετερου θα θεραπευσεις εσυ η ιδια τον εαυτο σου. Εγω με δυο μηνες ουσιαστικης αποχης νιωθω αλλος ανθρωπος! Εκει που με πρηζαν τα παντα, τωρα δε με πρηζει τιποτα! Τωρα τι θα τρως μια ιδεα ειναι! Στην αρχη ειναι δυσκολα, μετα συνηθιζεις. Εγω πλεον φτιαχνω ψωμακι, κουλουρακια, κεηκ, μπισκοτα, ολα χωρις γαλακτοκομικα και ειναι μια χαρα! Να τρως αμυγδαλα, παστελια, ταχινι που εχουν ασβεστιο και ολα καλα θα πανε!

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ποιος σου ειπε οτι τα παιδακια πινουν ξενο ειναι μια χαρα; Ποσα παιδακια ξερεις με κολικους, με γοπ;Ολα αυτα ειναι παρενεργιες της αγελαδινης σκονης. Σε ποσα παιδακια δινονται αντιαλλεργικα, αντιαναγωγικα γαλατα;

Τα οποια κοστιζουν και πανακριβα σε πληροφορω και δε λυνουν αλλα κουκουλωνουν το προβλημα. Και εχοντας μια κορη η οποια θηλαζει αποκλειστικα και ειχε κολικους εξαιτιας της δικης μου καταναλωσης γαλακτοκομικων εμαθα τα εξης: αφενος φταιει ενα κατεστραμενο πεπτικο συστημα της μαμας και αφετερου μια προδιαθεση για αλλεργια. Στη δικη μου περιπτωση ο αντρας μου εκανε εμετο το γαλα του μεχρι τριων χρονων (δε θηλασε καθολου). Κανοντας αποχη αφενος βοηθας το παιδι να θεραπευσει το εντερο του και με το μητρικο γαλα να ξεπερασει την αλλεργια, αφετερου θα θεραπευσεις εσυ η ιδια τον εαυτο σου. Εγω με δυο μηνες ουσιαστικης αποχης νιωθω αλλος ανθρωπος! Εκει που με πρηζαν τα παντα, τωρα δε με πρηζει τιποτα! Τωρα τι θα τρως μια ιδεα ειναι! Στην αρχη ειναι δυσκολα, μετα συνηθιζεις. Εγω πλεον φτιαχνω ψωμακι, κουλουρακια, κεηκ, μπισκοτα, ολα χωρις γαλακτοκομικα και ειναι μια χαρα! Να τρως αμυγδαλα, παστελια, ταχινι που εχουν ασβεστιο και ολα καλα θα πανε!

 

τελικά αυτή η αλλεργία μπορεί να εκδηλώνεται μόνο μέσω του πεπτικού? Γιατί εγώ όλο ψάχνω για πράσινα κακά και εξανθήματα, αλλά η κορούλα μου μόνο χτυπιέται στο θηλασμό συχνά, έχει αέρια και κάτι μπαμ μπουμ κενώσεις το βράδυ που ξυπνάει μέχρι και ο άντρας μου τρομαγμένος. Μόλις γίνει και η κένωση ησυχάζει...μεχρι το επόμενο επεισοδιο..Αυτό μπορεί να συμβαίνει από τα γαλακτοκομικά μόνο ή και από αλλα φαγητά, π.χ. καποιο τηγανιτό φαγητό που ενδεχομενως πειραζει κ εμένα?

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

τελικά αυτή η αλλεργία μπορεί να εκδηλώνεται μόνο μέσω του πεπτικού? Γιατί εγώ όλο ψάχνω για πράσινα κακά και εξανθήματα, αλλά η κορούλα μου μόνο χτυπιέται στο θηλασμό συχνά, έχει αέρια και κάτι μπαμ μπουμ κενώσεις το βράδυ που ξυπνάει μέχρι και ο άντρας μου τρομαγμένος. Μόλις γίνει και η κένωση ησυχάζει...μεχρι το επόμενο επεισοδιο..Αυτό μπορεί να συμβαίνει από τα γαλακτοκομικά μόνο ή και από αλλα φαγητά, π.χ. καποιο τηγανιτό φΚαγητό που ενδεχομενως πειραζει κ εμένα?
Ν

 

 

Γενικα το τι πειραζει το παιδι μεσω της παρατηρησης μονο μπορεις να το καταλαβεις. Απλα τα γαλακτοκομικα ειναι ο συνηθης υποπτος λογω της υπερβολικης καταναλωσης που κανουμε ολοι - οσο πιο συχνη η εκθεση τοσο πιο πολλες οι πιθανοτητες να γινει μια τροφη αλλεργιογονα. Υπαρχει ενα πολυ ωραιο αρθρο στο σαιτ της la leche league greece για τις αλλεργιεςκαι το θηλασμο.Sorry που δεν μπορω να βαλω το λινκ, γραφω απο κινητο.

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...ειχα ξαναγραψει απλως εχω πααααλι αποριες...πριν 2-3 εβδομαδες το στηθος μου εσταζε, την τελευταια εβδομαδα ομως τιποτα και το νιωθω πολυ αδειο.ουτε με ποναει οταν μενει ωρες κ σπανια το νιωθω να γεμιζει.οταν θηλαζω την μικρη,ρουφαει 20-25 φορες κ μετα αρχιζει να γκρινιαζει,να νευριαζει να χωνει το κεφαλι της στο στηθος μου,σαν να προσπαθει να ρουφηξει κ να μην βγαζω τιποτα...-την ακουω που δεν καταπινει.οταν της αλλαζω στηθος, παταω αυτο που επινε και δεν βγαζει καθολου γαλα...το ιδιο γινεται κ απο το αλλο στηθος,στην αρχη ακουω που καταπινει κ μετα παλι τα ιδια,ακουω να ρουφαει δυνατα χωρις να καταπινει οπου βαριεται κ την περνει ο υπνος στο τελος...μετα απο 1 ωρα πειναει κ παλι τα ιδια.πανες μπορει να βρεξει 6 τη μια μερα κ την αλλη 3-4.εξαρταται...συμπληρωμα της δινω μονο το βραδυ για να σιγουρευτω οτι τουλαχιστον τρωει εστω ενα γευμα καλα...

σε μια εβδομαδα η μικρη γινεται 2 μηνων-το γραφω μπας κ σας βοηθησει...βοηθηστε με γιατι εχω στεναχωρεθει πολυ που δεν τρεχει το στηθος μου κ το νιωθω αδειο κ θελω να την θηλαζω αποκλειστικα....

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...