Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Velv και myfanourotelullaby είναι κρίμα που έχετε αυτή την αντιμετώπιση. Και να πει κανείς ότι είχατε προβλήματα με το θηλασμό, το μωρό δυσκολευόταν να θηλάσει κ.τ.λ. ας πούμε ότι το καταλάβαίνω. Αλλά όταν όλα πάνε καλά, το μωρό τρέφεται μια χαρά είναι κρίμα να πιέζουν τη μητέρα να δώσει ξένο γάλα. Μπορείτε να τους εξηγείσετε ότι αν το μωρό χορταίνει το καταλαβαίνουμε από τις πάνες που βρέχει και λερώνει και από το βάρος που παίρνει. Κι επίσης ότι το μωρό δε θηλάζει μόνο για να φάει αλλά και για παρηγοριά οπότε είναι λογικό να του αρέσει να περνάει ώρες στο στήθος.

 

σκέφτεται πως αν έπαιρνε και λίγο (ή πολύ) ξένο τότε θα αναπτυσόταν ακόμη περισσότερο. δλδ, όσο πιο πολύ τρώει και όσο πιο πολλά κιλά παίρνει τόσο το καλύτερο.

 

και για την άλλη της νύφη τα ίδια έλεγε, πως το μωρό δεν χόρταινε με τον θηλασμό. όταν το συζήτησα με τον άντρα μου, μου είπε να μην δίνω σημασία. το ευτυχές είναι πως ο ίδιος δεν χαμπαριάζει στο συγκεκριμένο θέμα, ευτυχώς δλδ, έχω όλη την κούραση, πάλι καλά που δεν έχω και το μπουκάλι.

 

πάντως αν ακούσει πως έβγαλα με το θήλαστρο, θα ρωτήσει στάνταρ πόσα ml και φυσικά τ' ότι δεν βγάζω ποτέ πάνω από 120 επιβεβαιώνει τις υποψίες της για μικρή παραγωγή.

 

προσωπικά το θεωρώ πολύ πιο άσχημο να σε πιέζει γιατρός παρά κάποιος άλλος.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα είμαι καινούργια στο forum και όπως καταλαβαίνετε χρειάζομαι την βοήθειά σας...έχω ένα μωράκι 21 ημερών... μέχρι πριν λίγες μέρες είχα εγώ τον αποκλειστικό θηλασμό, μέχρι που πλέον δεν συνεργάζεται... Κυρίως από τις 9 μέχρι τη 1 η ώρα το βράδυ δεν μου ησυχάζει, προσπαθώ να τον θηλάσω και εκεί που λέω φάγαμε και κοιμάται, πάω να τον βάλω στην κούνια και πάλι κλάμα... τον ξαναβάζω στήθος και το αποτέλεσμα το ίδιο... Θεώρησα ότι δεν χόρταινε και του έδωσα συμπλήρωμα και έτσι ησυχάζει, και στεναχωριεμαι ακόμα πιο πολύ που μου πίνει τόσο γαλα από το μπουκάλι και μετά πέφτει για ύπνο του καλού καιρού... και λέω τόσες ώρες στο στήθος δε μου έπινε τίποτα...? Ο παιδίατρος ωστοσο μου συνέστησε αν ξυπνήσει στη μισή ώρα τότε να του δώσω ξένο γάλα, και στην μία ώρα ένα εκχύλισμα βοτάνων...

τι μου συστήνεται και εσείς από την εμπειρία σας...να τον έχω τόσες ώρες στο στήθος? δεν θέλω να του δίνω καθόλου ξένο γάλα...

Ωστόσο δεν ξέρω αν τον έχω τόσες ώρες στο στήθος αυξάνεται η ροή ή μειώνεται? υπάρχει περίπτωση να μην έχω και αρκετό γάλα? δεν χρησιμοποιώ και επιθέματα, είναι λογικό...? heeelp

Link to comment
Share on other sites

sofi, καλημερα! να σου ζησει ο μπεμπης σου!

τα μωρακια, συνηθως περνανε το λεγομενο 'αλμα αναπτυξης', στις εξης περιοδους: στις 3 εβδ, στις 6 εβδ, στους 3μην και στους 6μην. προκειται για ενα διαστημα λιγων ημερων, καθε φορα, που το μωρο ειναι ολη τη μερα στο στηθος και τρωει συνεχεια! αυτο το κανει γιατι καθως αυτο μεγαλωνει θελει να σου αυξησει την παραγωγη σου! οποτε οπως καταλαβαινεις, οσο πιο πολυ μενει στο στηθος(και θηλαζει, οχι να πιπιλαει κοιμισμενο), τόσο πιο πολυ δινει ερεθισμα στον οργανισμο σου να παραγει το αντιστοιχο γαλα!

εσεις, αν ισχυει κατι τετοιο, ειστε στο πρωτο σας αλμα αναπτυξης!;)

 

τα βοτανα και τα χαμομιλια δεν προσφερουν τιποτα, αντιθετα, το παιδι χανει γευματα, αν πινει τετοια!

η περιπτωση να μην εχεις αρκετο γαλα ειναι απειροελαχιστη, εγω προσωπικα εχω καταλαβει οτι ισως ειναι μυθος! ολες οι μανουλες εχουν οσο γαλα χρειαζονται τα μωρακια τους! πρεπει να τα κανεις ολα λαθος για να μειωθει η παραγωγη σου!!! αλλα οσο θα βαζεις το παιδι στο στηθος, αυτο δεν προκειται να συμβει!

 

οσο για τα επιθεματα... ενα θα σου πω: εγω εβαζα κατι πλαστικα 'κοχυλια'-θηκες, για να μην ακουμπουν οι θηλες μου στα ρουχα και εκει μεσα μαζευοταν 1/3 ποτηρακι κρασιου γαλα μετα απο καποια ωρα, ή οταν θηλαζα απ το αλλο στηθος! τωρα που τα εβγαλα και χρησιμοποιω επιθεματα, δεν σταζει τιποτα, σχεδον!!!

 

καλη συνεχεια, καλο κουραγιο... και βαζε το παιδι στο στηθος, οσο ζηταει! λογικα θα το ξεπερασετε αυτο σε 1-2 μερες!

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα είμαι καινούργια στο forum και όπως καταλαβαίνετε χρειάζομαι την βοήθειά σας...έχω ένα μωράκι 21 ημερών... μέχρι πριν λίγες μέρες είχα εγώ τον αποκλειστικό θηλασμό, μέχρι που πλέον δεν συνεργάζεται... Κυρίως από τις 9 μέχρι τη 1 η ώρα το βράδυ δεν μου ησυχάζει, προσπαθώ να τον θηλάσω και εκεί που λέω φάγαμε και κοιμάται, πάω να τον βάλω στην κούνια και πάλι κλάμα... τον ξαναβάζω στήθος και το αποτέλεσμα το ίδιο... Θεώρησα ότι δεν χόρταινε και του έδωσα συμπλήρωμα και έτσι ησυχάζει, και στεναχωριεμαι ακόμα πιο πολύ που μου πίνει τόσο γαλα από το μπουκάλι και μετά πέφτει για ύπνο του καλού καιρού... και λέω τόσες ώρες στο στήθος δε μου έπινε τίποτα...? Ο παιδίατρος ωστοσο μου συνέστησε αν ξυπνήσει στη μισή ώρα τότε να του δώσω ξένο γάλα, και στην μία ώρα ένα εκχύλισμα βοτάνων...

τι μου συστήνεται και εσείς από την εμπειρία σας...να τον έχω τόσες ώρες στο στήθος? δεν θέλω να του δίνω καθόλου ξένο γάλα...

Ωστόσο δεν ξέρω αν τον έχω τόσες ώρες στο στήθος αυξάνεται η ροή ή μειώνεται? υπάρχει περίπτωση να μην έχω και αρκετό γάλα? δεν χρησιμοποιώ και επιθέματα, είναι λογικό...? heeelp

 

 

Αυτό που περιγράφεις ειναι πολυ συχνό σε μωρα που θηλαζουν.

Διάβασε αυτο: http://kellymom.com/parenting/parenting-faq/fussy-evening/

 

Το κριτήριό σου για να δεις αν το μωρο χορταινει απο σένα ειναι να βρέχει 6-8 πάνες το 24ωρο. Μην δίνεις ξένο γάλα λόγω της συμπεριφοράς του. Ξένο γάλα θα δώσεις μόνο αν συντρέχει ιατρικός λόγος.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

σκέφτεται πως αν έπαιρνε και λίγο (ή πολύ) ξένο τότε θα αναπτυσόταν ακόμη περισσότερο. δλδ, όσο πιο πολύ τρώει και όσο πιο πολλά κιλά παίρνει τόσο το καλύτερο.

 

και για την άλλη της νύφη τα ίδια έλεγε, πως το μωρό δεν χόρταινε με τον θηλασμό. όταν το συζήτησα με τον άντρα μου, μου είπε να μην δίνω σημασία. το ευτυχές είναι πως ο ίδιος δεν χαμπαριάζει στο συγκεκριμένο θέμα, ευτυχώς δλδ, έχω όλη την κούραση, πάλι καλά που δεν έχω και το μπουκάλι.

 

πάντως αν ακούσει πως έβγαλα με το θήλαστρο, θα ρωτήσει στάνταρ πόσα ml και φυσικά τ' ότι δεν βγάζω ποτέ πάνω από 120 επιβεβαιώνει τις υποψίες της για μικρή παραγωγή.

 

προσωπικά το θεωρώ πολύ πιο άσχημο να σε πιέζει γιατρός παρά κάποιος άλλος.

 

Βασικά δυο λύσεις υπάρχουν: ή απλα δεν δίνεις σημασία λέγοντας ότι υπεύθυνη για την διατροφή του παιδιού σου είσαι εσυ και μόνο εσυ ή προσπαθείς να τη φέρεις με το μέρος σου δίνοντάς την να διαβάσει κάτι (πχ την ιστοσελίδα του Παπαβεντση).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν πιάνει σωστά το στήθος... προσπαθούμε. Αλλά είναι πολυ πεισματάρα και δεν δέχεται να διορθώσεις.... Δεν τοποθετεί σωστά το πάνω χείλος με αποτέλεσμα να με δαγκώνει, προσπαθώ με το δάχτυλο να το βγάλω αλλά το σφίγγει πολύ δυνατά. Πιστεύω σιγά σιγά να στρώσουμε....

 

Σίγουρα με τον καιρο θα μάθει αλλα πρέπει να την διορθώνεις και να επιμένεις στο σωστό πιάσιμο θηλής.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλες. μπαίνω γρήγορα στο θέμα, θηλάζω τη μικρή αποκλειστικά - είναι 1,5 μηνών - η παιδίατρος μου είπε ότι υπάρχει μία νέα σύσταση του υπ. υγείας ότι τα παιδιά που θηλάζουν αποκλειστικά πρέπει να πέρνουν βιταμίνη d.

το πρώτο μου παιδί το θήλασα 9 μήνες κ δεν μου είχε δώσει κάτι τέτοιο. τώρα μου είπε ότι είναι κάτι νέο κ ότι είναι για καλό. όταν το παιδί πίνει γάλα σκόνη δεν χρειάζεται διότι όλα τα νέα γάλατα είναι εμπλουτισμενα με διάφορες βιταμίνες.

τι άποψη έχετε κ τι έχετε ακούσει; είναι καμία μανούλα που της το έχει συστήσει ο γιατρός.

α παρεπιπτόντως το σκεύασμα είναι το sterogyl

 

Συνήθως την χορηγούν στα μωρα των χωρών που δεν έχουν αρκετή ηλιοφάνεια. Η Ελλάδα-ειδικά αυτήν την εποχή- εχει αρκετό ήλιο. Βγαίνετε στον ήλιο; Αν σας βλέπει λίγα λεπτα κάθε μέρα χωρίς αντιηλιακο, δεν χρειάζεται σε σκευασμα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά δεν μου έχει τύχει αλλά η μάνα μου, μου είπε να μην δοκιμάσω ποτέ να βγάλω με το χέρι γιατί υπάρχει κίνδυνος να τραυματήσω εσωτερικά τον μαστό, όπως είχε πάθει κι εκείνη 1-2 φορές που το έκανε.

 

Ειναι πολυ δύσκολο να τραυματισεις με το χέρι εσωτερικά τον μαστό. Έτσι κι αλλιώς δεν μιλάμε για άντληση με το χέρι αλλα απλα αποβολή λίγου γάλακτος για ανακούφιση.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

sofi, καλημερα! να σου ζησει ο μπεμπης σου!

τα μωρακια, συνηθως περνανε το λεγομενο 'αλμα αναπτυξης', στις εξης περιοδους: στις 3 εβδ, στις 6 εβδ, στους 3μην και στους 6μην. προκειται για ενα διαστημα λιγων ημερων, καθε φορα, που το μωρο ειναι ολη τη μερα στο στηθος και τρωει συνεχεια! αυτο το κανει γιατι καθως αυτο μεγαλωνει θελει να σου αυξησει την παραγωγη σου! οποτε οπως καταλαβαινεις, οσο πιο πολυ μενει στο στηθος(και θηλαζει, οχι να πιπιλαει κοιμισμενο), τόσο πιο πολυ δινει ερεθισμα στον οργανισμο σου να παραγει το αντιστοιχο γαλα!

εσεις, αν ισχυει κατι τετοιο, ειστε στο πρωτο σας αλμα αναπτυξης!;)

 

τα βοτανα και τα χαμομιλια δεν προσφερουν τιποτα, αντιθετα, το παιδι χανει γευματα, αν πινει τετοια!

η περιπτωση να μην εχεις αρκετο γαλα ειναι απειροελαχιστη, εγω προσωπικα εχω καταλαβει οτι ισως ειναι μυθος! ολες οι μανουλες εχουν οσο γαλα χρειαζονται τα μωρακια τους! πρεπει να τα κανεις ολα λαθος για να μειωθει η παραγωγη σου!!! αλλα οσο θα βαζεις το παιδι στο στηθος, αυτο δεν προκειται να συμβει!

 

οσο για τα επιθεματα... ενα θα σου πω: εγω εβαζα κατι πλαστικα 'κοχυλια'-θηκες, για να μην ακουμπουν οι θηλες μου στα ρουχα και εκει μεσα μαζευοταν 1/3 ποτηρακι κρασιου γαλα μετα απο καποια ωρα, ή οταν θηλαζα απ το αλλο στηθος! τωρα που τα εβγαλα και χρησιμοποιω επιθεματα, δεν σταζει τιποτα, σχεδον!!!

 

καλη συνεχεια, καλο κουραγιο... και βαζε το παιδι στο στηθος, οσο ζηταει! λογικα θα το ξεπερασετε αυτο σε 1-2 μερες!

 

 

 

 

 

ευχαριστω πολυ....οι πληροφορίες σου ήταν ότι χρειαζόμουν να ακούσω αλλα και να εμψυχωθώ και να το παλέψω απόψε το βράδυ αλλά και κάθε βραδυ αν χρειάζεται... πάω να κοιμηθώ τώρα που κοιμάται ο μπέμπης για να εχω δυνάμεις για το βράδυ...τα λέμε αύριο!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις ειναι πολυ συχνό σε μωρα που θηλαζουν.

Διάβασε αυτο: http://kellymom.com/parenting/parenting-faq/fussy-evening/

 

Το κριτήριό σου για να δεις αν το μωρο χορταινει απο σένα ειναι να βρέχει 6-8 πάνες το 24ωρο. Μην δίνεις ξένο γάλα λόγω της συμπεριφοράς του. Ξένο γάλα θα δώσεις μόνο αν συντρέχει ιατρικός λόγος.

 

 

 

 

ευχαριστώ για το link ήταν χρήσιμο...Ωστόσο την βρέχει την πάνα του τοσο συχνά όσο μου λες...και το βάρος του μέχρι τώρα ηταν φυσιολογικό...εχω ραντεβου με τον παιδιατρο τέλος του μηνα πάλι και θα ελέγξω το βάρος του και τότε, αφού πρώτα δεν θα του ξαναδωσω ξενο γαλα...2 φορές το έκανα από μία φορά την μέρα, χρειαζόμουν από κάπου να το ακούσω για να το σταματήσω...thanks

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κι απο μενα!

Τα εχω βρει λιγακι σκουρα τα πραγματα με τον θηλασμο και θα ηθελα τη γνωμη-βοηθεια σας!

Θηλαζουμε αποκλειστικα, δεν εχουμε δωσει ουτε ενα μπουκάλι ξενο γαλα και ενω μεχρι τωρα ειχαμε παααρα πολυ γαλα τοσο που δεν αδειαζε ποτε το στηθος, πονουσε-πετρωνε και το μωρο δεν ηξερε πως να το χειριστεί (ειχα ζητησει παλι τη βοηθεοα σας τοτε), τωρα 3-4 μερες νομιζω οτι εχουμε το αντιθετο προβλημα και παντα βραδινή ωρα (στον τελευταιο θηλασμο της ημερας πριν τον υπνο). Θηλάζει περιπου 3-4 λεπτα και μετα εχουμε μεγαααλη γκρινια. Εχει πολυ περιεργη συμπεριφορα. Το χτυπαει, δεν μπορει να το πιασει στο στομα της και γενικα ουρλιαζει!Τη βαζω απο το αλλο, κανει τα ιδια...:(

Εν τελει μετα απο καμποση ωρα προσπαθειων την περνει ο υπνος απο την εξαντληση.

(Το στηθος ειναι πολυ μαλακο τα βραδια, ομως οταν το πιεζω με το χερι μου βγαζει λιγακι γαλα)

 

1)Εχω λιγο γαλα και γι αυτο εχει αυτη την αντιδραση το μωρο???

2)Μηπως ειναι τοσο κουρασμενη τα βραδια που δεν εχει κουραγιο να πιπιλισει και νευριαζει???(αφου μεχρι τωρα δεν χρειαζοταν να κανει εντονες θηλαστικες κινησεις γιατι το γαλα ετρεχε στο στομα της απο μονο του)

3)Ή μηπως υπαρχει καποια αλλεργια και την "δυσκολευει" το γαλα μου???(Εχω δει 2-3 φορες λιγο αιματακι στην πανα της)

 

Οι επομενοι θηλασμοι (της νυχτας και της επομενης μερας) κυλανε φυσιολογικοτατα και επιτυχημενα...

Με πιανει απογοητευση τα βραδια γιατι δε θελω να ταλαίπωρω το μωρακι μου. Δεν μπορω και να καταλαβω ακριβως τι φταιει........

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα!

Τα εχω βρει λιγακι σκουρα τα πραγματα με τον θηλασμο και θα ηθελα τη γνωμη-βοηθεια σας!

Θηλαζουμε αποκλειστικα, δεν εχουμε δωσει ουτε ενα μπουκάλι ξενο γαλα και ενω μεχρι τωρα ειχαμε παααρα πολυ γαλα τοσο που δεν αδειαζε ποτε το στηθος, πονουσε-πετρωνε και το μωρο δεν ηξερε πως να το χειριστεί (ειχα ζητησει παλι τη βοηθεοα σας τοτε), τωρα 3-4 μερες νομιζω οτι εχουμε το αντιθετο προβλημα και παντα βραδινή ωρα (στον τελευταιο θηλασμο της ημερας πριν τον υπνο). Θηλάζει περιπου 3-4 λεπτα και μετα εχουμε μεγαααλη γκρινια. Εχει πολυ περιεργη συμπεριφορα. Το χτυπαει, δεν μπορει να το πιασει στο στομα της και γενικα ουρλιαζει!Τη βαζω απο το αλλο, κανει τα ιδια...:(

Εν τελει μετα απο καμποση ωρα προσπαθειων την περνει ο υπνος απο την εξαντληση.

(Το στηθος ειναι πολυ μαλακο τα βραδια, ομως οταν το πιεζω με το χερι μου βγαζει λιγακι γαλα)

 

1)Εχω λιγο γαλα και γι αυτο εχει αυτη την αντιδραση το μωρο???

2)Μηπως ειναι τοσο κουρασμενη τα βραδια που δεν εχει κουραγιο να πιπιλισει και νευριαζει???(αφου μεχρι τωρα δεν χρειαζοταν να κανει εντονες θηλαστικες κινησεις γιατι το γαλα ετρεχε στο στομα της απο μονο του)

3)Ή μηπως υπαρχει καποια αλλεργια και την "δυσκολευει" το γαλα μου???(Εχω δει 2-3 φορες λιγο αιματακι στην πανα της)

 

Οι επομενοι θηλασμοι (της νυχτας και της επομενης μερας) κυλανε φυσιολογικοτατα και επιτυχημενα...

Με πιανει απογοητευση τα βραδια γιατι δε θελω να ταλαίπωρω το μωρακι μου. Δεν μπορω και να καταλαβω ακριβως τι φταιει........

 

Διάβασε κι εσύ αυτο http://kellymom.com/parenting/parenting-faq/fussy-evening/ και δες αν έχεις ομοιότητες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αν θέλεις να προσφέρεις στηθος πιο συχνα για να γίνουν τα γεύματα τουλάχιστον 8. Πολλα μωρα (ειδικα τα καλοβολα) σε αυτήν την ηλικία ξεχνιούνται με τα ερεθίσματα του περιβάλλοντος τους και δεν ζητούν να θηλασουν ακόμα κι αν πεινούν.

 

Δλδ δίνεις μια φορα την ημέρα 120μλ; Αυτο ενδεχομένως δεν ειναι μεγάλο πρόβλημα. Το ιδανικό θα ήταν να θηλαζες ή έστω να έδινες μητρικο απο μπουκάλι μετα απο άντληση (έχεις θηλαστρο μήπως?) αλλα αν δεν γίνεται αφου είσαι στην δουλεια δεν πειράζει. Αλλα δοκίμασε να αυξήσεις τους θηλασμους!

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια τωρα που δεν εχω δουλεια στο καφενειο την θηλαζω αποκλειστικα ναι οντως η μπεμπουλα μου ειναι ενα πολυ καλοβολο μωρο κλαιει παρα πολυ σπανια

:evil:
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τη βοηθεια σας...εδω κ 2 εβδομαδες η μπεμπα πλεον μονο πιπιλαει το στηθος μου καθε 1 ωρα κ δεν τρωει καθολου...την παιρνει ο υπνος κ οτι κ να κανω δεν ξυπναει...το αποτελεσμα ειναι να μου εχει μειωθει κατα πολυ το γαλα-εκει που εσταζε το στηθος κ το ενιωθα βαρυ κ να με ποναει μολις περναγαν 3-4 ωρες, τωρα τιποτα...η μπεμπα οταν παει να φαει ρουφαει κ τσαντιζεται επειδη δεν μπορει να βγαλει γαλα κ κλαιει...ως αποτελεσμα να της δωσω ξενο γαλα...τα στηθη μου τα νιωθω τελειως αδεια...θελω να συνεχισω να τη θηλαζω ομως κ να μην της δινω ξενο γαλα,τι να κανω???πάω να σκασω απο τη στεναχωρια μου...

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα αν της έδωσες μία φορά συμπλήρωμα ή της δίνεις σε καθημερινή βαση. Αν της δίνεις σε καθημερινή βάση πόσο της δίνεις; τι ηλικία έχει το μωράκι σου; Πόσες βρεγμένες και λερωμένες πάνες έχει κάθε 24ωρο (αν ξεκίνησες πρόσφατα συμπλήρωμα σε καθημερινή βάση γράψε πόσες είχε πριν το ξεκινήσει και πόσες μετά) ;

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια τη βοηθεια σας...εδω κ 2 εβδομαδες η μπεμπα πλεον μονο πιπιλαει το στηθος μου καθε 1 ωρα κ δεν τρωει καθολου...την παιρνει ο υπνος κ οτι κ να κανω δεν ξυπναει...το αποτελεσμα ειναι να μου εχει μειωθει κατα πολυ το γαλα-εκει που εσταζε το στηθος κ το ενιωθα βαρυ κ να με ποναει μολις περναγαν 3-4 ωρες, τωρα τιποτα...η μπεμπα οταν παει να φαει ρουφαει κ τσαντιζεται επειδη δεν μπορει να βγαλει γαλα κ κλαιει...ως αποτελεσμα να της δωσω ξενο γαλα...τα στηθη μου τα νιωθω τελειως αδεια...θελω να συνεχισω να τη θηλαζω ομως κ να μην της δινω ξενο γαλα,τι να κανω???πάω να σκασω απο τη στεναχωρια μου...

 

Μετα τις 40 μέρες και την εδραίωση του θηλασμου ειναι φυσιολογικο κι επιθυμητό να μην ειναι πια πρησμενο το στηθος και να μην τρέχει γάλα συνέχεια. Αυτο συμβαίνει γιατι πλέον παράγει ακριβώς οσο γάλα χρειάζεται το μωρο, ούτε λιγότερο, ούτε περισσότερο.

 

Εννοείς ότι δεν την ακούς να καταπίνει καθόλου στο στηθος; Πάνες βρέχει;

Πόσο ξένο γάλα έχεις δώσει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

ειναι 50 ημερων..συμπληρωμα εδωσα αναγκαστικα τις 3 τελευταιες μερες επειδη με το που εμπαινε στο στηθος μου κοιμοταν..κ ζηταγε καθε 1 ωρα να πιπιλησει ..βρε τη σηκωνα απο εδω,την τσιμπουσα,την ετριβα,οτι μπορειτε να φανταστειτε...αυτη κοιμαται με το που μπαινει στηθος...

φτιαχνω 120 ml αλλα πινει τη μιαμιση ωρα περιπου 60 κ μετα απο μιαμιση ωρα το υπολοιπο...κοιμαται κιολας κ κανα 4 ωρο κ ξανα παλι τα ιδια...παντως κ τωρα που πατουσα το στηθος που ετρωγε η μπεμπα δεν εβγαινε σχεδον καθολου γαλα...

πανες εβρεχε αρκετες πριν 5-6 κ τωρα τα ιδια...ουφ, τι στεναχωρια κ αυτη...

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

ειναι 50 ημερων..συμπληρωμα εδωσα αναγκαστικα τις 3 τελευταιες μερες επειδη με το που εμπαινε στο στηθος μου κοιμοταν..κ ζηταγε καθε 1 ωρα να πιπιλησει ..βρε τη σηκωνα απο εδω,την τσιμπουσα,την ετριβα,οτι μπορειτε να φανταστειτε...αυτη κοιμαται με το που μπαινει στηθος...

φτιαχνω 120 ml αλλα πινει τη μιαμιση ωρα περιπου 60 κ μετα απο μιαμιση ωρα το υπολοιπο...κοιμαται κιολας κ κανα 4 ωρο κ ξανα παλι τα ιδια...παντως κ τωρα που πατουσα το στηθος που ετρωγε η μπεμπα δεν εβγαινε σχεδον καθολου γαλα...

πανες εβρεχε αρκετες πριν 5-6 κ τωρα τα ιδια...ουφ, τι στεναχωρια κ αυτη...

 

Δηλαδή δεν καταπίνει καθόλου στο στηθος;

 

Οι 5-6 πάνες που γράφεις ειναι πολυ καλός αριθμός. Ειναι αδύνατον ένα μωρο να μην πίνει γάλα αλλα να κάνει τσισα 5-6 φορές!!!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

καταπινει 10-15 φορες κ μετα τιποτα,κοιμαται το σκασμενο!!!

 

Απο βάρος πως ειναι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

ειναι 50 ημερων..συμπληρωμα εδωσα αναγκαστικα τις 3 τελευταιες μερες επειδη με το που εμπαινε στο στηθος μου κοιμοταν..κ ζηταγε καθε 1 ωρα να πιπιλησει ..βρε τη σηκωνα απο εδω,την τσιμπουσα,την ετριβα,οτι μπορειτε να φανταστειτε...αυτη κοιμαται με το που μπαινει στηθος...

φτιαχνω 120 ml αλλα πινει τη μιαμιση ωρα περιπου 60 κ μετα απο μιαμιση ωρα το υπολοιπο...κοιμαται κιολας κ κανα 4 ωρο κ ξανα παλι τα ιδια...παντως κ τωρα που πατουσα το στηθος που ετρωγε η μπεμπα δεν εβγαινε σχεδον καθολου γαλα...

πανες εβρεχε αρκετες πριν 5-6 κ τωρα τα ιδια...ουφ, τι στεναχωρια κ αυτη...

 

Συνολικά πόσο συμπλήρωμα έχεις δώσει;

 

Η παραγωγη σου θα μειωθεί κι άλλο αν συνεχίσεις το συμπλήρωμα. Το συμπλήρωμα κανονικα δεν χορηγείται επειδη θεωρούμε ότι το μωρο δεν εχει φάει καλα παρα μόνο αν συντρέχει ιατρικός λόγος.

 

Εφόσον το μωρο έβρεχε 5-6 πάνες δεν έχεις λόγο να δώσεις συμπλήρωμα. Ειναι πιθανόν με τις 15 καταποσεις να εχει πιει οσο γάλα ήθελε και μετα απλα να πιπιλουσε. Δε θα θηλαζει πάντα σαν νεογέννητο, μεγαλώνοντας γίνεται αποτελεσματικότερο στο θηλασμο και τελειώνει το γεύμα του πιο γρήγορα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

την τελευταια φορα μια χαρα ηταν απο βαρος...πρεπει να ειναι 4 κιλα τωρα πια-γεννηθηκε 2830 κ βγηκαμε περιπου 2600 απο μαιευτηριο...να της δινω στηθος καθε 1 ωρα που ζηταει-κ ας πιπιλαει?????τι να κανω???

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

την τελευταια φορα μια χαρα ηταν απο βαρος...πρεπει να ειναι 4 κιλα τωρα πια-γεννηθηκε 2830 κ βγηκαμε περιπου 2600 απο μαιευτηριο...να της δινω στηθος καθε 1 ωρα που ζηταει-κ ας πιπιλαει?????τι να κανω???

 

Να της δίνεις στηθος οσο συχνα θέλει και σταμάτησε το συμπλήρωμα.

Παρακολουθα αν καταπίνει (δε χρειάζεται να καταπίνει συνέχεια) και πόσες πάνες βρέχει (θέλεις 5 βρεγμενες). Αν νομίζεις ότι την πήρε ο ύπνος πριν χορτάσει αλλαξε στηθος ή στάση θηλασμου για να ξυπνήσει.

Δες πως πάτε και ξαναγραψε αν θέλεις.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα!

Τα εχω βρει λιγακι σκουρα τα πραγματα με τον θηλασμο και θα ηθελα τη γνωμη-βοηθεια σας!

Θηλαζουμε αποκλειστικα, δεν εχουμε δωσει ουτε ενα μπουκάλι ξενο γαλα και ενω μεχρι τωρα ειχαμε παααρα πολυ γαλα τοσο που δεν αδειαζε ποτε το στηθος, πονουσε-πετρωνε και το μωρο δεν ηξερε πως να το χειριστεί (ειχα ζητησει παλι τη βοηθεοα σας τοτε), τωρα 3-4 μερες νομιζω οτι εχουμε το αντιθετο προβλημα και παντα βραδινή ωρα (στον τελευταιο θηλασμο της ημερας πριν τον υπνο). Θηλάζει περιπου 3-4 λεπτα και μετα εχουμε μεγαααλη γκρινια. Εχει πολυ περιεργη συμπεριφορα. Το χτυπαει, δεν μπορει να το πιασει στο στομα της και γενικα ουρλιαζει!Τη βαζω απο το αλλο, κανει τα ιδια...:(

Εν τελει μετα απο καμποση ωρα προσπαθειων την περνει ο υπνος απο την εξαντληση.

(Το στηθος ειναι πολυ μαλακο τα βραδια, ομως οταν το πιεζω με το χερι μου βγαζει λιγακι γαλα)

 

1)Εχω λιγο γαλα και γι αυτο εχει αυτη την αντιδραση το μωρο???

2)Μηπως ειναι τοσο κουρασμενη τα βραδια που δεν εχει κουραγιο να πιπιλισει και νευριαζει???(αφου μεχρι τωρα δεν χρειαζοταν να κανει εντονες θηλαστικες κινησεις γιατι το γαλα ετρεχε στο στομα της απο μονο του)

3)Ή μηπως υπαρχει καποια αλλεργια και την "δυσκολευει" το γαλα μου???(Εχω δει 2-3 φορες λιγο αιματακι στην πανα της)

 

Οι επομενοι θηλασμοι (της νυχτας και της επομενης μερας) κυλανε φυσιολογικοτατα και επιτυχημενα...

Με πιανει απογοητευση τα βραδια γιατι δε θελω να ταλαίπωρω το μωρακι μου. Δεν μπορω και να καταλαβω ακριβως τι φταιει........

 

γειά σου και να χαίρεσαι το μωράκι σου! Ακριβώς τα ίδια εκανε και η δικιά μου, τώρα βέβαια έχουν ελαττωθεί τα επεισόδια! Είχα τέτοια στενοχώρια...τελικά με τον καιρό βρήκα τι φταίει... Δοκίμασε να την σηκώνεις να ρευτεί, μήπως από βιασύνη να φάει καταπίνει αέρα και την ενοχλεί στο στομάχι. Επίσης μπορείς να την κρατήσεις για λίγο όρθια, σε περίπτωση που της ανεβαίνουν υγρά από το στομάχι. Πιιθανώς να την ενοχλεί η πιό αργή ροή του βραδιού, θα το συνηθίσει, μην ανησυχείς!!

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Να της δίνεις στηθος οσο συχνα θέλει και σταμάτησε το συμπλήρωμα.

Παρακολουθα αν καταπίνει (δε χρειάζεται να καταπίνει συνέχεια) και πόσες πάνες βρέχει (θέλεις 5 βρεγμενες). Αν νομίζεις ότι την πήρε ο ύπνος πριν χορτάσει αλλαξε στηθος ή στάση θηλασμου για να ξυπνήσει.

Δες πως πάτε και ξαναγραψε αν θέλεις.

 

 

οκ!!!:P:p:p:p...σε ευχαριστω!!!!!

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...