Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Το οτι κάποια μωρά κοιμούνται όλη τη νύχτα δεν σημαίνει πως το κάνουν όλα. Υπάρχουν μωρά άνω των 6 μηνών που ακόμα ξυπνούν το βράδυ, είναι τί θα σου τύχει. Άσε που οι συνήθειες τους αλλάζουν από τη μία στιγμή στην άλλη. Ο δικός μου όταν ήταν δύο μηνών κοιμόταν σερί 6ωρο με το που έπιασαν οι ζέστες όμως άρχισε να ξυπνάει τουλάχιστον δύο φορές τη νύχτα και να ζητάει γαλατάκι γιατί διψάει το καημένο. Το να μην είναι καλό το γάλα σου απλά δεν ισχύει. Καλά κάνεις και του προσφέρεις στήθος όποτε θέλει. Βάρος βάζει το μωράκι; Πόσες πάνες σου βρέχει την ημέρα;

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μηπως το κεφαλακι οταν θηλαζεις ή οταν το βάζεις να ξαπλώσει έχει λίγο κλίση προς τα κάτω?

Το αντιθετο: κλιση στο στρωμα και θηλαζει σχεδον καθιστο αλλα και παλι πνιγεται απο τις μεγαλες γουλιες

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια πείτε μου κάτι.Το μωρό μου είναι 2 μηνών και κάτι κ ακόμα ξυπνάει το βράδυ ανα δυο ώρες..Δηλαδή 12,2,4ή5,7,9 κλπ κλπ κλπ... αυτό σημαίνει οτι δεν έχω αρκετό γάλα?Η' οτι δεν είναι καλό?Γιατί άλλες κοπέλες στην ηλικία μας μου λένε πως κοιμούνται όλο το βράδυ.Επίσης μερικές μέρες δεν μετράμε αρκετές πάνες όπως πχ σήμερα.Εγώ βάζω το μωρό κανονικά στο στήθος όταν θέλει.Τι λέτε?

νομιζω ειναι μικρο ακομη για να μη ξυπναειτο βραδυ.Σε αυτη την ηλικια θελει τουλαχιστον 5 βρεγμενες πανες σωστα;εσεις ποσες εχετε;Την ημερα καθε ποτε προσφερεις στηθος;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Τρώει κάθε 2 ώρες,πρωί-βράδυ.Παλιά μου κοιμόταν κ ένα 5ωρο το βράδυ,πού κ πού.Τώρα ούτε αυτό.Μέχρι τώρα βάζουμε 800 γρ το μήνα.Πάνες βρέχαμε 6 και 1 με κακά αλλά εδώ κ 2-3 μέρες είναι πιο λίγες.Βέβαια πρέπει να τις μετρήσω σχολαστικά (με χαρτοπετσέτα κλπ).'Οπως κ να χει,επειδή ακόμα έχω το άγχος με το στήθος δυστυχώς,αν δεν χόρταινε,θα είχα κ άλλα σημάδια?

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Τρώει κάθε 2 ώρες,πρωί-βράδυ.Παλιά μου κοιμόταν κ ένα 5ωρο το βράδυ,πού κ πού.Τώρα ούτε αυτό.Μέχρι τώρα βάζουμε 800 γρ το μήνα.Πάνες βρέχαμε 6 και 1 με κακά αλλά εδώ κ 2-3 μέρες είναι πιο λίγες.Βέβαια πρέπει να τις μετρήσω σχολαστικά (με χαρτοπετσέτα κλπ).'Οπως κ να χει,επειδή ακόμα έχω το άγχος με το στήθος δυστυχώς,αν δεν χόρταινε,θα είχα κ άλλα σημάδια?

Υποθετω θα σου εκλαιγε ολη μερα αν δεν χορταινε.

Τα κιλα που βαζει ειναι καλα και γενικα εμενα ολα καλα μου ακουγονται!

Τα μωρακια αλλαζουν συνηθειες καθε λιγες μερες, δεν ειναι περιεργο.

Μην εχεις αγχος.

Καμμια φορα σκεφτομαι κι εγω οτι δεν ξερω τι μου γινεται με το θηλασμο κτλ,:? γενικα εχω μεγαλυτερη εμπιστοσυνη στο μωρο μου και το στηθος μου οτι ξερουν καλυτερα απο μενα!... κι ετσι αφηνω το μωρο να με οδηγει...:cool::P

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ χωρίς να είμαι ειδική πιστεύω ότι σίγουρα αν πεινούσε θα γκρίνιαζε. Το βάρος είναι πολύ καλό, έχε το νου σου στις πάνες και υπομονή αργά η γρήγορα θα αρχίσει πάλι να κοιμάται περισσότερο :wink:.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι 7,5 οπως βλεπεις κ ακομα ξυπναει την νυχτα 2 φορες για γαλα!!! δεν κοιμουνται ολα τα μωρα σερι ολη νυχτα...γαλα εχεις αλλιως δεν θα εβαζε τοσο καλο βαρος το μωρο!!!! νομιζω οτι αυτη την εποχη μπορουν οι πανες να μην ειναι τοσο βαριες γιατι ιδρωνουν κιολας τα μωρακια μας!! αλλα ας σου απαντησει σε αυτο καποια πιο εμπειρη μανουλα

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Τρώει κάθε 2 ώρες,πρωί-βράδυ.Παλιά μου κοιμόταν κ ένα 5ωρο το βράδυ,πού κ πού.Τώρα ούτε αυτό.Μέχρι τώρα βάζουμε 800 γρ το μήνα.Πάνες βρέχαμε 6 και 1 με κακά αλλά εδώ κ 2-3 μέρες είναι πιο λίγες.Βέβαια πρέπει να τις μετρήσω σχολαστικά (με χαρτοπετσέτα κλπ).'Οπως κ να χει,επειδή ακόμα έχω το άγχος με το στήθος δυστυχώς,αν δεν χόρταινε,θα είχα κ άλλα σημάδια?

 

Εμένα σε 4 μήνες μου έχει κάνει και 5ωρο και 6ωρο και 7ωρο και 8ωρο ακόμα, και πριν 2 βδομάδες έτρωγε ανά μία ώρα από τις 11 μέχρι τις 5! Επίσης οι πάνες μας τώρα που δρόσισε κάπως ξαναφούσκωσαν, πριν είχα το άγχος μην αφυδατωθεί. Και εννοείται αν δεν χόρταινε θα γκρίνιαζε. Για χαζό το χεις; :wink:

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια χαζη ερωτηση, οταν λεμε 'ξυπναει το βραδυ' περιμενουμε να κλαψει για να το σηκωσουμε για ταισμα;

(Εγω το σηκωνω οταν το βλεπω ανησυχο αλλα μπορει να ειναι ανησυχο και απο πονακια, παντως το σηκωνω και τρωει.)

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τον σηκώνω ακόμα κι αν δεν κλαίει. Ο μπέμπης μου κοιμάται μόνο στο στήθος οπότε αργά ή γρήγορα θα με ζητήσει άρα δεν έχει νόημα να περιμένω αφού έχω ήδη ξυπνήσει έτσι κι αλλιώς :shock:

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια βοήθεια!!η μικρή μου 57 ημερών την ώρα που θηλάζει κλαίει πολύ και χτυπιέται πάνω στο στήθος χωρίς λόγο,αηδιάζει με το στήθος και ενώ πεινάει παλεύουμε κυριολεκτικά για να φάει..τι μπορεί να συμβαίνει?κολικοί δεν νομίζω οτι είναι γιατί την υπόλοιπη μέρα είναι ήρεμη..(θηλάζουμε αποκλειστικά και τόσο καιρό όλα πήγαιναν τέλεια,βάρος βάζει πολύ,ΓΟΠ δεν έχει..)δεν ξέρω τι να υποθέσω !!

 

Μήπως την πιεζεις για να θηλασει περισσότερο ενω δε θέλει;

 

Όταν αφήνει το στήθος το γάλα πετάγεται; Ποια χρονική στιγμή το αφήνει; Στην αρχη, μετα απο 2-3 λεπτά ή μετα απο 5-10;

 

Πόσες πάνες βρέχει και πόσο βάρος έχει βαλει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια χαζη ερωτηση, οταν λεμε 'ξυπναει το βραδυ' περιμενουμε να κλαψει για να το σηκωσουμε για ταισμα;

(Εγω το σηκωνω οταν το βλεπω ανησυχο αλλα μπορει να ειναι ανησυχο και απο πονακια, παντως το σηκωνω και τρωει.)

 

Εμένα είναι ανήσυχη, κάνει ήχους με το στόμα σαν να μασάει και ψάχνει στο σεντόνι, μάλλον το στήθος! Εκεί την σηκώνω και τρώει, χωρίς να ξυπνάει. Δυο φορές που δεν την κατάλαβα εγκαίρως, δεν έκλαιγε, ούρλιαζε με κλειστά τα μάτια! Δράμα!

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Exoυμε παθει τρελα εδω και λιγες μερες...Δεν καθεται αν θηλασει στην κλασικη την σταση αγκαλια μιλαμε χτυπιεται τεντωνει τα ποδια προς τα πισω κουναει κεφαλι χτυπιεται:(:(:rolleyes::rolleyes:

Και ολα αυτα πριν καν βγαλω το στηθος εξω...

Εχω δοκιμασει να τον ταισω και ξαπλωμενο οταν το κανει πποτε τρωει ποτε παλι και εκει χτυπιεται...

Κλασσικα ο Γ μου λεει εεε δεν πειναει γι αυτο...ναι αλλα εχει να φαει 3 ωρες πχ:rolleyes::rolleyes: και τον αντιχειρα τον πεθαινει στο πιπιλισμα....εχω δοκιμασει ολες τισ στασεις ορθιος και βολτα μπορει να χαζοφαει λιγο παραπανω..

 

Βασικα και εγω πιστευω πως μπορει οντως να μην πειναει και να το κανει...Γιατι αμα πειναει πολυ και πεφτει με τα μουτρα που λενε;) δεν το κανει...δεν ξερω τι να υποθεσω..!!Σημερα μαρτυρησα να τον θηλασω...ολη μερα χαζοετρωγε....δεν εφαγε καλα:|:oops::cry:....

 

Ποσα γευματα πρεπει να κανει στην ηλικια που ειναι???

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα!

βρισκομαι στην 33η εβδομαδα κυησης και το στηθος μου,που ηταν ανεκαθεν μικρο, δεν εχει μεγαλωσει σχεδον καθολου. Αναρωτιεμαι αν αυτο θα μπορουσε να σχετιζεται με προβλημα στην παραγωγη γαλακτος. Ο γυναικολογος μου λεει πως οχι αλλα ειμαι λιγο δυσπιστη γιατι σε ολες τις αλλες εγγυμονουσες στο ιδιο σταδιο εχει μεγαλωσει πολυ.Γνωριζει καποια κατι επαυτου?

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα!

βρισκομαι στην 33η εβδομαδα κυησης και το στηθος μου,που ηταν ανεκαθεν μικρο, δεν εχει μεγαλωσει σχεδον καθολου. Αναρωτιεμαι αν αυτο θα μπορουσε να σχετιζεται με προβλημα στην παραγωγη γαλακτος. Ο γυναικολογος μου λεει πως οχι αλλα ειμαι λιγο δυσπιστη γιατι σε ολες τις αλλες εγγυμονουσες στο ιδιο σταδιο εχει μεγαλωσει πολυ.Γνωριζει καποια κατι επαυτου?

 

εμενα το στηθος μου μεγαλωσε μετα τη γέννα...οποτε μην απελπίζεσαι...:lol::lol::lol:

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια χαρα!

βρισκομαι στην 33η εβδομαδα κυησης και το στηθος μου,που ηταν ανεκαθεν μικρο, δεν εχει μεγαλωσει σχεδον καθολου. Αναρωτιεμαι αν αυτο θα μπορουσε να σχετιζεται με προβλημα στην παραγωγη γαλακτος. Ο γυναικολογος μου λεει πως οχι αλλα ειμαι λιγο δυσπιστη γιατι σε ολες τις αλλες εγγυμονουσες στο ιδιο σταδιο εχει μεγαλωσει πολυ.Γνωριζει καποια κατι επαυτου?

 

μια χαρα στα λεει ο γυναικολόγος σου, το μεγεθος του στήθους δεν εχει καμία σχέση με την παραγωγή γάλακτος, μην ανησυχείς

όσο έχεις χρόνο διαβασε και αυτό το θεματακι http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=87441 να εισαι προετοιμασμένη όταν ερθει το μωρό

με το καλό!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ταλαιπωρείσαι με θηλαστρο και να δίνεις στο μωρο ξένο γάλα. Το γάλα δε χαλάει απο την μαστιτιδα, μπορει να γίνει λίγο υφαλμυρο αλλα τα περισσότερα μωρα δεν έχουν πρόβλημα. Η μόνη περίπτωση να μην έκανε να θηλασεις θα ήταν ΑΝ είχες αποστημα στο στήθος από τη μαστιτιδα το οποίο αφου είχες κάνει χειρουργείο η τομή θα ήταν κοντά στο στόμα του μωρου και το στήθος έβγαζε πύον με αίμα κι άσχημη μυρωδιά. Τρέχα γύρευε δλδ.

 

Αχ αυτό έχω πάθει εγώ...

Θηλάζω τη μπουκίτσα μου αποκλειστικά από εδώ και 2,5 μήνες.

Η ιστορία ξεκίνησε στο αριστερό στήθος σαν απλό γρομπαλάκι... Έκανα υπέρηχο και είδα ότι ήταν γαλακτοκήλη και δεν πήρα αντιβίωση μήπως φύγει μόνο του, ενώ στο μεταξύ έβαζα τη μικρούλα μου να πίνει από το στήθος πιέζοντας πάντα το σημείο εκείνο.

Τελικά έπαθα μαστίτιδα στο άλλο στήθος (το δεξί) με πυρετό και πολύ πόνο (μόνο στο δεξί στήθος!!!), και πήρα αντιβίωση zinadol.

Ο πόνος και ο φραγμένος πόρος από το δεξί στήθος έφυγε αλλά δυστυχώς επηρεάστηκε το αριστερό στήθος και το γρουμπαλάκι αφού σταμάτησα τη zinadol μετά από 8 ημέρες γέμισε υγρό...

Το είδε ο γυναικολόγος μου και επειδή ήταν σχετικά μικρό δεν το παροχέτευσε αλλά ξεκίνησα και συνεχίζω να παίρνω Augmentin... Έτσι συνέχισα να θηλάζω τη μικρή μου η οποία δεν έδειχνε να ενοχλείται καθόλου από το κινούμενο, γεμάτο υγρό γρομπαλάκι που πίεζε το μαγουλάκι της!!!

Αυτό όμως "άνοιξε" μόνο του μετά από δύο ημέρες με αποτέλεσμα πλέον εδώ και δύο ημέρες να βγάζω το γάλα από αυτό με το θήλαστρο, μαζί με αίμα και πύον και να το πετάω (πιάνεται η καρδούλα μου και που το γράφω)... Η πληγή είναι δίπλα στη θηλή και δεν υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να βγάλω με το θήλαστρο χωρίς να βγει και αίμα ή να το δώσω κατευθείαν στη μικρή μου χωρίς να ακουμπήσει στην πληγή...

Τώρα πλέον της δίνω μόνο από το δεξί στήθος, το οποίο προσπαθεί να ανταπεξέλθει στα νέα δεδομένα. Χθες κατάφερα και μόνο ένα γεύμα (το απόγευμα) της έδωσα 120 ml από το γάλα που είχα μαζεμένο στην κατάψυξη (γιατί ήθελα να πάω και στη δουλειά η έρμη από Σεπτέμβρη και είπα να είμαι προετοιμασμένη...) τα υπόλοιπα γεύματα από το στήθος - ήρωα...

Στενοχωριέμαι βέβαια που "χαλάω" την τράπεζα γάλακτος που με κόπο έχτισα (μην φανταστείτε 15 σακουλάκια των 150ml) εξαιτίας του αποστήματος που απέκτησα, αλλά από την άλλη λέω πάλι καλά που υπήρχε και αυτό γιατί τότε σίγουρα θα το γύριζα στο ξένο...

Τώρα τι θα γίνει όταν θα γυρίσω στη δουλειά δεν ξέρω... Προς το παρόν αυτό που θέλω είναι να φύγει η πληγή από το στήθος και να καταφέρω να ξαναθηλάσω τη μπουκίτσα μου κανονικά!!!

 

Οι ερωτήσεις - απορίες μου είναι οι εξής:

1) Στην πληγή βάζω betandine με μία γάζα και την αλλάζω κάθε φορά που κάνω άντληση, δηλαδή περίπου κάθε 4-5 ώρες, αφού φάει από το άλλο στήθος ή το έτοιμο γάλα, όταν νοιώθω το στήθος γεμάτο, εκτός από το βράδυ που η μικρούλα κοιμάται κανένα 7ωρο και μαζί της κι εγώ).

Μου έδωσαν και σπαθέλαιο και μου είπαν να βάζω κάθε 1-2 ώρες, να το κάνω;

 

2) Υπάρχει περίπτωση να επανέλθει το στήθος μου γρήγορα, δηλαδή να κλείσει η πληγή και να δώσω γάλα στη μικρή μου; Και αν με το καλό κλείσει η πληγή, δεν θα έχω πρόβλημα από υπερπαραγωγή, αφού τώρα ουσιαστικά το μισό γάλα που βγάζω (με την άντληση δηλαδή) το πετάω;

 

3) Αν από Σεπτέμβρη (δηλαδή σε 10 μέρες!!!) πάω στη δουλειά τι θα κάνω;;; Θα βγάζω και από το πονεμένο και από το υγιές με θήλαστρο; Και πως θα το χρησιμοποιώ ξανά το θήλαστρο χωρίς αποστείρωση αφού θα το έχω χρησιμοποιήσει στο ματωμένο στήθος; Γιατί φαντάζομαι σε 10 μέρες δεν θα έχει κλείσει η πληγή...

 

Μετά από όσα πέρασα 2,5 μήνες (πληγωμένες θηλές, θηλασμός με ψευτοθηλές, μαστίτιδα, γρομπαλάκια και απίστευτος πόνος) ήρθε και αυτό για να με αποτελειώσει... Η αλήθεια είναι πως δεν θέλω να το βάλω κάτω... Το μόνο που με στενοχωρεί είναι που πετάω το γαλατάκι της μικρούλας μου (γιατί είναι ροζ σαν και αυτήν την γλυκούλα μου!!!) και δεν μπορώ να τη θηλάσω κανονικά όπως θέλω τόσο πολύ...:cry:

 

Ακόμα και να δεν έχετε να μου απαντήσετε κάτι, ένα μήνυμα συμπαράστασης θα ήταν ότι πρέπει για την περίπτωσή μου. Όσες τα έχουν περάσει ξέρουν πως δεν θέλουμε πολύ για να μας ανέβει το ηθικό... Κάπου να πιαστούμε θέλουμε...

 

Ελπίζω η δικιά μου ιστορία να δώσει κουράγιο σε άλλες μανούλες που αντιμετωπίζουν τα ίδια ή και μικτότερα προβλήματα...

 

Ελπίζω να έχω βάλει το ποστ στο σωστό σημείο για να λάβω καμία απάντηση... Επειδή είμαι καινούρια δεν ξέρω αν έπρεπε να δημιουργήσω νέο ποστ...

Έχω στείλει και πμ στην Αγλαΐα αλλά δεν έχω απάντηση. Αν το δει ας μου πει τη γνώμη της και αυτή!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου dimiale! Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να απαντήσω στις ερωτήσεις σου γιατί δεν καθόλου γνώσεις σχετικά την περίπτωσή σου.:( Όμως 10 μερες δεν είναι αρκετές για να σου κλείσει η πληγή; Ο γιατρός σου σε πόσες μέρες εκτιμά ότι θα κλείσει; Το σπαθόλαδο η οικογένειά μου το έχει σε πολύ εκτίμηση, βοηθάει για να κλείνουν γρήγορα οι πληγές. Αφού σου το σύστησε και ο γιατρός σου πιστεύω πως μόνο καλό θα σου κάνει. Ίσως να σου μείνει μια μικρή υπερπαραγωγή όταν θα ξεμπερδέψεις με αυτή την ιστορία. Η υπερπαραγωγή ομως αντιμετωπίζεται εύκολα. Για να μειωθεί η παραγωγή του γάλατος θα πρέπει το στήθος που έχει το πρόβλημα να μην αδειάζει τόσο τακτικά έτσι ώστε κάποιες φορές να πρήζεται λιγάκι. Αν αντλείς μειώνεις τη συχνότητα ή τη διάρκεια των αντλήσεων. Αν θηλάζεις δίνεις μόνο ένα στήθος ανά γεύμα. Αν το στήθος σου πάει να πρήστεί πολύ, βγάζεις λίγο γάλα ίσα ίσα για να ανακουφιστείς. Όπως και να έχει εύχομαι σύντομα να περάσει όλη αυτή η ταλαιπωρία που περνάς και να απολαμβάνεται εσύ και η μικρή σου το θηλασμό χωρίς προβλήματα. Αφού ξεπέρασες ήδη τόσα εμπόδια και είσαι αποφασισμένη να το παλέψεις είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις!

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

γειά σας κ από μένα, γέννησα πριν 20 μέρες το δεύτερο παιδάκι μου. προσπαθώ να θηλάσω αποκλειστικά κ μέχρι στιγμής πάω καλά. θήλασα κ το πρώτο παιδάκι μου 9 μήνες σχεδόν κ πήρα πολύ χρήσιμες οδηγίες από δώ μέσα. το ερώτημά μου τώρα είναι το εξής

βλέπω τη μικρή αυτές τις μέρες από τις 10 11 το πρωί μέχρι το μεσημέρι θέλει συνέχεια στο στήθος μόνο έτσι ηρεμεί. κοιμάται τη βάζω στο κρεβάτι της κ μόλις περάσει ένα μισάωρο ξανά γκρίνια κ στήθος κ μόλις θηλάσει λίγο αποκοιμιέται. λέω μήπως διψάει λόγω ζέστης. τι λέτε; να δώσω νεράκι; ή τσαγάκι; στο πρώτο μου παιδάκι ήταν άνοιξη κ δεν είχε ζέστη.

Link to comment
Share on other sites

γειά σας κ από μένα, γέννησα πριν 20 μέρες το δεύτερο παιδάκι μου. προσπαθώ να θηλάσω αποκλειστικά κ μέχρι στιγμής πάω καλά. θήλασα κ το πρώτο παιδάκι μου 9 μήνες σχεδόν κ πήρα πολύ χρήσιμες οδηγίες από δώ μέσα. το ερώτημά μου τώρα είναι το εξής

βλέπω τη μικρή αυτές τις μέρες από τις 10 11 το πρωί μέχρι το μεσημέρι θέλει συνέχεια στο στήθος μόνο έτσι ηρεμεί. κοιμάται τη βάζω στο κρεβάτι της κ μόλις περάσει ένα μισάωρο ξανά γκρίνια κ στήθος κ μόλις θηλάσει λίγο αποκοιμιέται. λέω μήπως διψάει λόγω ζέστης. τι λέτε; να δώσω νεράκι; ή τσαγάκι; στο πρώτο μου παιδάκι ήταν άνοιξη κ δεν είχε ζέστη.

η συμπεριφορα του μωρου σου ειναι τελειως φυσιολογικη...θελει να ειναι συνεχεια στο στηθος..εχει μαθει απο την κοιλια να τρεφεται συνεχεια..τα μωρακια μεχρι τον 6ο μηνα δεν πρεπει να πινει νερα κ χαμομηλια..

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!

Θα ηθελα τα φωτα σας!Ειμαι πολυ νεα μανουλα.Γεννησαμε 16-08, δηλαδη η μικρη μας ειναι 9 ημερων!Μεχρι τωρα δεν εχουμε δωσει συμπληρωμα και δεν θα θελαμε να δωσουμε ουτε στο μελλον. Προσπαθουμε να θηλασουμε αποκλειστικά. Ομως μια δυο μερες τωρα, βλεπω οτι το στηθος μου παραγει παρα πολυ γαλα, δηλαδη τρεχει αφθονο καθε φορα που παω να θηλασω τη μικρη, με αποτελεσμα εκεινη να εκνευριζεται και να μην μπορει να μεινει στο στηθος για πολυ...Τι να κανω?????Εχω πελαγωσει!!!!!!!

:confused::confused:

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι! Δεν ξέρω αν αυτό που θα προτείνω θα σε βοηθήσει αλλά ίσως αν πριν θηλάσεις κάνεις ένα χλιαρό ντους και απαλό μασσάζ στο στήθος ενώ τρέχει πάνω το νερό για να το αποσυμφορίσεις λίγο; Αυτό μου είχε πει η μαία μου να κάνω για να αποφύγω τη μαστίτιδα και μετά που το έκανα έβλεπα ότι το στήθος μου δεν ήταν τόσο πρησμένο και γεμάτο γάλα όσο πριν. Ελπίζω να σε βοηθήσει!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

izaki το εφαρμωσα..καλυτερα τα πραγματα, με βοηθησε πολυ, επισης κατι αλλο που διαβασα και το εφαρμωσα κι αυτο δινω για 2-3 γευματα το ιδιο στηθος και μετα για τα επομενα δυο τρια το αλλο. Για να δουμε πως θα παει...

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

izaki το εφαρμωσα..καλυτερα τα πραγματα, με βοηθησε πολυ, επισης κατι αλλο που διαβασα και το εφαρμωσα κι αυτο δινω για 2-3 γευματα το ιδιο στηθος και μετα για τα επομενα δυο τρια το αλλο. Για να δουμε πως θα παει...

 

Το να δίνεις 2-3 γεύματα απο το ίδιο στήθος μπορει να σου μειώσει την παραγωγη πολυ περισσότερο απο οσο πρέπει. Καλο είναι να πηγαίνεις σιγά σιγά και συντηρητικά μέχρι να δεις βελτίωση.

Για τουλάχιστον 3-4 μέρες δίνε σε κάθε γεύμα το ίδιο στήθος. Αν δεν δεις βελτίωση θα δίνεις το ίδιο στήθος σε 2 γεύματα για 3-5 μέρες κ.ο.κ.

 

Δοκίμασε να βάζεις το μωρο να θηλαζει σε πιο όρθια στάση ή να γερνεις την πλατη σου σε μαξιλάρια ώστε το μωρο να ρυθμίζει καλύτερα την ροή.

 

Αν πνίγεται απο το πρώτο γάλα που τρέχει απότομα βγάζε λίγο με το χέρι σου η μάζευε το σε ένα πετσετάκι και μετα ξαναβαζε το μωρο στο στήθος.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...