Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ναι συναιχεια παιζουμε και καθε βραδυ βολτα.........

 

Πολλα μωρα γύρω στους 3 μήνες ανακαλύπτουν τον κόσμο γύρω τους κι έχουν άλλες ασχολίες απο το να χάνουν χρόνο στο στήθος! Δεν είναι καθόλου σπάνιο.

Μην την πιεζεις, απλα πρόσφερε χωρίς πίεση. Οι φάσεις αυτές δεν κρατούν πολυ.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

ναι...

 

Βάζει κατα μέσο όρο 19 γραμμάρια την ημέρα. Είναι χαμηλότερο απο τον μέσο όρο προσληψης αλλα στα φυσιολογικά πλαίσια.

Να φροντίζεις να κάνει 8-12 γεύματα το 24ωρο και να μετράς τις πάνες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Πολλα μωρα γύρω στους 3 μήνες ανακαλύπτουν τον κόσμο γύρω τους κι έχουν άλλες ασχολίες απο το να χάνουν χρόνο στο στήθος! Δεν είναι καθόλου σπάνιο.

Μην την πιεζεις, απλα πρόσφερε χωρίς πίεση. Οι φάσεις αυτές δεν κρατούν πολυ.

αχ μακαρι να ειναι αυτο.....σ΄ευχαριστω πολυ και ενα μεγαλο μπραβο που εχεις τη καλη διαθεση να βοηθας τοσες μανουλες εδω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βάζει κατα μέσο όρο 19 γραμμάρια την ημέρα. Είναι χαμηλότερο απο τον μέσο όρο προσληψης αλλα στα φυσιολογικά πλαίσια.

Να φροντίζεις να κάνει 8-12 γεύματα το 24ωρο και να μετράς τις πάνες.

 

Σχεδόν τόσα έπερνα εγώ όταν ήμουν μωρό.:D

Για να μην αγχώνεσαι τώρα είμαι και εγώ μαμά και έχω ύψος 1,70! :D

Link to comment
Share on other sites

αχ μακαρι να ειναι αυτο.....σ΄ευχαριστω πολυ και ενα μεγαλο μπραβο που εχεις τη καλη διαθεση να βοηθας τοσες μανουλες εδω.

 

Να σαι καλα!

Επίσης να εκμεταλλεύεσαι τις βραδινές-πρωινές ώρες που θα είναι πιο ήσυχη.

Μια άλλη λύση είναι να μειώσεις τα ερεθίσματα του περιβάλλοντος πριν τη βάλεις στο στήθος, να κλείσεις τηλεόραση, φώτα, να πας κάπου ήσυχα κτλ.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Νινα ρωταω κυριως εσενα και οποια αλλη γνωριζει....

Υπαρχει περιπτωση να μειωθει η παραγωγη μου???

Το μωρο πλεον κανει πιο αραια τα γευματα του εκει που ειμασταν σχεδον συνεχεια ολη μερα στο στηθος εχει μια 2 μερες κοιμαται ενδιαμεσα αρκετα....πχ τωρα κοιμαται απο τις 9 δεν εχει ξυπνησει ακομη να φαει σε λιγο θα ξυπνησει....και μετα συνηθως κατα τις 4-5 το ξημερωμα....Καθεται ομως θηλαζει ουτε 10 λεπτακια και μετα δεν θελει αλλο....το στηθος μου ομως παραμενει ψιλοτουμπανιασμενο καποιες φορες δεν ποναω αλλα ειναι σκληρο και φενεται πως εχει γαλα μεσα...δεν μπορω να αδειασω και καθολου με το χερι οσο και να προσπαθησα δεν βγαινει καθολου οταν οπως τωρα πχ εχει αρκετες ωρες να θηλασει υπαρχει περιπτωση να μειωθει η παραγωγη ετσι??

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Νινα ρωταω κυριως εσενα και οποια αλλη γνωριζει....

Υπαρχει περιπτωση να μειωθει η παραγωγη μου???

Το μωρο πλεον κανει πιο αραια τα γευματα του εκει που ειμασταν σχεδον συνεχεια ολη μερα στο στηθος εχει μια 2 μερες κοιμαται ενδιαμεσα αρκετα....πχ τωρα κοιμαται απο τις 9 δεν εχει ξυπνησει ακομη να φαει σε λιγο θα ξυπνησει....και μετα συνηθως κατα τις 4-5 το ξημερωμα....Καθεται ομως θηλαζει ουτε 10 λεπτακια και μετα δεν θελει αλλο....το στηθος μου ομως παραμενει ψιλοτουμπανιασμενο καποιες φορες δεν ποναω αλλα ειναι σκληρο και φενεται πως εχει γαλα μεσα...δεν μπορω να αδειασω και καθολου με το χερι οσο και να προσπαθησα δεν βγαινει καθολου οταν οπως τωρα πχ εχει αρκετες ωρες να θηλασει υπαρχει περιπτωση να μειωθει η παραγωγη ετσι??

 

Η παραγωγη προσαρμόζεται στα μέτρα του μωρου. Αν δε φοράει πιπιλα στον ύπνο μην ανησυχείς. Έτσι κι αλλιώς το βάρος είναι σούπερ!

Σε αυτη τη φάση θέλεις 5-6 βρεγμενες πάνες!

 

Προσπάθησε να βγάζεις λίγο γάλα με το χέρι ίσα ίσα να ανακουφιστεις.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Η παραγωγη προσαρμόζεται στα μέτρα του μωρου. Αν δε φοράει πιπιλα στον ύπνο μην ανησυχείς. Έτσι κι αλλιώς το βάρος είναι σούπερ!

Σε αυτη τη φάση θέλεις 5-6 βρεγμενες πάνες!

 

Προσπάθησε να βγάζεις λίγο γάλα με το χέρι ίσα ίσα να ανακουφιστεις.

 

Ουυυυυυυυυυ απο πανες ειμαστε στις διπλες......ωραια ησυχασα με το χερι δεν βγαζω καθοου τιποτα μα τιποτα μονο αν αρχιζει να θηλαζει το μωρο μετα αν το πατησω βγαζει κατι σταγονες αλλα πριν με τιποτα....

 

Ευχαριστω νινα να σαι καλα:P

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σας γράψω κι εγώ τους προβληματισμούς μου...

η μικρή μου είναι 20 ημερών σήμερα κι ενώ για λίγες μέρες πίστευα ότι τα πηγαίναμε καλά στο θέμα θηλασμός ξαφνικά τα χαλάσαμε και αναγκάστηκα να της δώσω συμπλήρωμα....

Το βράδυ συνήθως ξυπνάει ανά 3,5-4 ώρες τρώει περίπου 20 λεπτάκια συνήθως μόνο από το ένα στήθος, και ξανακοιμάται, το πρωί όμως ενώ τρώει και από τα δύο μετά από μία ώρα την πιάνει και πάλι ανησυχία και αρχίζει να πιπιλάει τα χέρια της. Αυτο δεν σημαίνει ότι πεινάει? Την ξαναβάζω στο στήθος και γενικά μέχρι το μεσημέρι είμαστε έτσι ανά μία ώρα στο στήθος που μπορεί να τρώει και σχεδόν μία ώρα.... Δηλαδή μόλις δείχνει ότι χορταίνει σε μισή ωρίτσα να μαστε ξανά στο στήθος....Το ίδιο μου κάνει και από τις εννιά το βράδυ και μετά μέχρι κατά τις 12... Φοβάμαι ότι δεν χορταίνει και μπαίνω στον πειρασμό και της δίνω και συμπλήρωμα από το οποίο θα πιει δεν θα πιει 50μλ...Αυτό τουλάχιστον γίνεται τις τελευταίες ημέρες....

Είναι φυσιολογικό αυτό?

Έπειτα είναι γενικά πολύ ανήσυχη, δηλαδή δεν κοιμάται εύκολα την ημέρα... λαγοκοιμάται στην αγκαλιά ή στον ώμο που την έχω να ρευτεί και μόλις την βάλεις στο κρεβάτι της σε λίγη ώρα αρχίζει και κλαίει....

Φοβάμαι ότι δεν της αρκεί το γάλα μου και δεν χορταίνει... το ίδιο μου είπε και η παιδίατρος ότι επειδή είναι πολύ συχνοί οι θηλασμοί δεν προλαβαίνει το στήθος να γεμίσει... ισχύει αυτό?

Εγώ πάντως το ένα στήθος το νιώθω ότι έχει πολύ λιγότερο γάλα από το άλλο... και φοβάμαι σιγά σιγά μήπως κοπεί εντελώς....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά από το μπιμπερό πίνει τόσο λαίμαργα που πνίγεται συνέχεια... Δεν προλαβαίνουμε να την σηκώνουμε....

Και όσον αφορά το βάρος της, γεννήθηκε 3650 και όταν 9 ημερών πήγαμε στην παιδίατρο ήταν 3820γρ.

Link to comment
Share on other sites

Να σας γράψω κι εγώ τους προβληματισμούς μου...

η μικρή μου είναι 20 ημερών σήμερα κι ενώ για λίγες μέρες πίστευα ότι τα πηγαίναμε καλά στο θέμα θηλασμός ξαφνικά τα χαλάσαμε και αναγκάστηκα να της δώσω συμπλήρωμα....

Το βράδυ συνήθως ξυπνάει ανά 3,5-4 ώρες τρώει περίπου 20 λεπτάκια συνήθως μόνο από το ένα στήθος, και ξανακοιμάται, το πρωί όμως ενώ τρώει και από τα δύο μετά από μία ώρα την πιάνει και πάλι ανησυχία και αρχίζει να πιπιλάει τα χέρια της. Αυτο δεν σημαίνει ότι πεινάει? Την ξαναβάζω στο στήθος και γενικά μέχρι το μεσημέρι είμαστε έτσι ανά μία ώρα στο στήθος που μπορεί να τρώει και σχεδόν μία ώρα.... Δηλαδή μόλις δείχνει ότι χορταίνει σε μισή ωρίτσα να μαστε ξανά στο στήθος....Το ίδιο μου κάνει και από τις εννιά το βράδυ και μετά μέχρι κατά τις 12... Φοβάμαι ότι δεν χορταίνει και μπαίνω στον πειρασμό και της δίνω και συμπλήρωμα από το οποίο θα πιει δεν θα πιει 50μλ...Αυτό τουλάχιστον γίνεται τις τελευταίες ημέρες....

Είναι φυσιολογικό αυτό?

Έπειτα είναι γενικά πολύ ανήσυχη, δηλαδή δεν κοιμάται εύκολα την ημέρα... λαγοκοιμάται στην αγκαλιά ή στον ώμο που την έχω να ρευτεί και μόλις την βάλεις στο κρεβάτι της σε λίγη ώρα αρχίζει και κλαίει....

Φοβάμαι ότι δεν της αρκεί το γάλα μου και δεν χορταίνει... το ίδιο μου είπε και η παιδίατρος ότι επειδή είναι πολύ συχνοί οι θηλασμοί δεν προλαβαίνει το στήθος να γεμίσει... ισχύει αυτό?

Εγώ πάντως το ένα στήθος το νιώθω ότι έχει πολύ λιγότερο γάλα από το άλλο... και φοβάμαι σιγά σιγά μήπως κοπεί εντελώς....

 

Οι συχνοι θηλασμοι είναι συνηθισμένοι στα νεογέννητα. Μην κοιτάς το ρολόι, απλα κοιτα το παιδι σου! Αυτο φτιάχνει το προγραμμα. Κάποια μωρα κάθονται στο στήθος ακόμα και 18 ώρες το 24ωρο.

Προσπάθησε να ακολουθείς το μωρο σου και να επεμβαίνεις οσο γίνεται λιγότερο στο θηλασμο δλδ με πιπιλα ή προγραμμα ώστε να εδραιωθει η γαλουχια και να γίνουν τα πράγματα πιο εύκολα.

 

Αυτο που σου είπε η παιδιατρος δεν ισχύει. Ισχύει ακριβώς το αντίθετο.

 

Για να καταλάβεις αν χορταινει θα μετράς τις βρεγμενες πάνες. Θέλεις 6-8 μέχρι να σαραντησει.

 

Απο το βάρος που έχει πάρει φαίνεται ότι το συμπλήρωμα δεν σου χρειάζεται.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ Nina Nana για την απάντηση...

Όταν την ζυγίσαμε είχαμε μόλις μία ημέρα με αποκλειστικό θηλασμό έπαιρνε και συμπλήρωμα κανονικά μέχρι τότε...

Όταν όμως είναι πάνω από μία ώρα στο στήθος, κοιμάται στην αγκαλιά μου για λίγο και ξυπνάει απότομα κλαίγοντας και ψάχνοντας το στήθος πιστεύω πως απλά δεν χόρτασε και μετά από τόση ώρα θηλασμού έχει αδειάσει το στήθος... Μερικές φορές δειχνει να εκνευρίζεται γκρινιάζει κλαίει ξαναπιάνει τη θηλή και ρουφάει με μανία... Τι να πω ίσως φταίει και η ζέστη..

Πιέζομαι και από τον περίγυρο να δώσω συμπλήρωμα και τσάι και υποκύπτω.... Κάνει και κολικούς οπότε πιθανόν να το ζορίζει η κοιλίτσα και να θέλει να ηρεμεί στο στήθος.. ισχύει κάτι τέτοιο?

Οι πάνες μας είναι κάποιες μέρες που είναι 4-5 και άλλες που είναι 6-8...

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ Nina Nana για την απάντηση...

Όταν την ζυγίσαμε είχαμε μόλις μία ημέρα με αποκλειστικό θηλασμό έπαιρνε και συμπλήρωμα κανονικά μέχρι τότε...

Όταν όμως είναι πάνω από μία ώρα στο στήθος, κοιμάται στην αγκαλιά μου για λίγο και ξυπνάει απότομα κλαίγοντας και ψάχνοντας το στήθος πιστεύω πως απλά δεν χόρτασε και μετά από τόση ώρα θηλασμού έχει αδειάσει το στήθος... Μερικές φορές δειχνει να εκνευρίζεται γκρινιάζει κλαίει ξαναπιάνει τη θηλή και ρουφάει με μανία... Τι να πω ίσως φταίει και η ζέστη..

Πιέζομαι και από τον περίγυρο να δώσω συμπλήρωμα και τσάι και υποκύπτω.... Κάνει και κολικούς οπότε πιθανόν να το ζορίζει η κοιλίτσα και να θέλει να ηρεμεί στο στήθος.. ισχύει κάτι τέτοιο?

Οι πάνες μας είναι κάποιες μέρες που είναι 4-5 και άλλες που είναι 6-8...

 

Αυτο που περιγράφεις είναι φυσιολογικο για κάποια μωρα. Είναι συνηθισμένα στη διαρκη σίτιση που είχαν στην κοιλια απο τον ομφάλιο λώρο και το αμνιακο υγρό.

Τις πρωτες 40 ημέρες κάποια μωρα κάνουν μαραθώνιο θηλασμο και θηλαζουν όλη μέρα!

 

Το ακούς να καταπίνει στο στήθος; Θηλαζει καλα;

 

Το στήθος δεν είναι ουροδοχος κυστη απλα να γεμίζει και να αδειάζει. Είναι αδένας που παράγει τη στιγμη του θηλασμου.

 

Τα μωρα δεν μεγαλώνουν με τσάι!!!!!! Ούτε παίρνουν βάρος και θερμίδες με αυτο! Πολυ βασικό!!!!

 

Επίσης η συμπεριφορά στο στήθος συμβαίνει σε κάποια μωρα. Διάβασε εδω http://kellymom.com/parenting/parenting-faq/fussy-evening/

 

Διάβασε κι εδω http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/οδηγίες-θηλασμού/δεν-έχω-γάλα-είναι-έτσι/

 

Κριτήριο για να δεις αν φτάνει το γάλα σου είναι οι βρεγμενες πάνες.

 

Πόσο συμπλήρωμα δίνεις το 24ωρο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτησω τη Nina nana η οποια αλλά κοπέλα ξερει κι εγω μιας και σας διαβαζω πολύ καιρο και βρισκω τις συμβουλες σας πολύ χρησιμες...

Θηλαζω αποκλειστικα τα διδυμακια μου εδω και 2,5 μηνες. Σχεδον απο την αρχη και τωρα ακομα περισσοτερο τρωνε ανα 3ωρο. Το βαρος τους ειναι πολύ καλο.

Τωρα ομως πλέον κοιμουνται σερι από 11 μεχρι 6:30-7 το πρωι, μετα κανα 4ωρο πάλι με αποτελεσμα να κανουμε 6 γευματα/μερα. Λετε αυτο να "χαλάσει" το θηλασμο? Εχω κανει πολύ υπομονη ως τωρα για να τα καταφερω και δε θελω να χαλάσει τωρα στο τελος...

Επίσης τωρα υποτιθεται εχει εδραιωθει η γαλουχια...αν ξεκινησω διατροφη (οχι στερητική φυσικα) γτ πηρα 5 κιλα απο την ωρα που βγηκα απ το μαιευτηριο θα μειωθει η παραγωγη του γάλακτος??

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ομως πλέον κοιμουνται σερι από 11 μεχρι 6:30-7 το πρωι, μετα κανα 4ωρο πάλι με αποτελεσμα να κανουμε 6 γευματα/μερα. Λετε αυτο να "χαλάσει" το θηλασμο? Εχω κανει πολύ υπομονη ως τωρα για να τα καταφερω και δε θελω να χαλάσει τωρα στο τελος...

 

Πόσες πάνες βρέχουν στο 24ωρο; Φαίνεται εκεί κάποια μείωση; Ιδρώνουν πολύ;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Πόσες πάνες βρέχουν στο 24ωρο; Φαίνεται εκεί κάποια μείωση; Ιδρώνουν πολύ;

Δεν τις μετραω αλλά νομιζω 5 ειναι σιγουρα. Δεν εχω παρατηρησει καποια μειωση... Ιδρωνουν?? Οχι πολύ. Τους εχω συχνα μονο με πάμπερς και προσπαθω να ειναι σε δροσια οσο γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν παρατηρείς μείωση, μπορείς να το αφήσεις όπως είναι, με επιφύλαξη, να έχεις το νου σου για σημάδια αφυδάτωσης. Πάντως, τα μωρά αλλάζουν πολύ συχνά μοτίβο θηλασμού.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Επανήλθα για ερωτήσεις!!'Οχι που θα σας άφηνα!!:D:D:D

1. Εμείς τώρα που κοντεύουμε 50 ημερών πόσες πάνες πρέπει να βρέχουμε?

Ρωτάω γιατί κι εμένα τα κάνει αυτά (να δείχνει οτι πεινάει,να τη βάζω στο στήθος κ να το φτύνει κλπ κλπ) επίσης ζεσταίνεται κ κοιμάται συνεχώς τη μέρα χάνοντας θηλασμούς κ μένει ξύπνια το βράδυ.Επίσης κ εγώ είδα άλατα στην πάνα της.Τα γεύματά της είναι ολιγόλεπτα.Οι πάνες 4-5 κ άλλη 1 με κακά. Όμως το μωρό φαίνεται καλά.Παχουλό με μάγουλα ΝΑ.Τι λέτε??

2.Το μωρό μου να ναι καλά,είναι σαν ζυμαράκι.Παχύ παχύ με μάγουλα.Μία θεία μου λέει οτι αν μάθει έτσι απο μικρό θα γίνει παχουλό γιαυτό να αραιώσω τους θηλασμούς (!!!!)Εννοείται οτι λέει μ@κακίες έτσι????????

3.Ισχύει οτι άμα κόψω τις σούπες κ τους υδατάνθρακες θα μειωθεί το γάλα μου?Θέλω να κάνω πρωτεϊνική δίαιτα για να χάσω τα κιλά.

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που περιγράφεις είναι φυσιολογικο για κάποια μωρα. Είναι συνηθισμένα στη διαρκη σίτιση που είχαν στην κοιλια απο τον ομφάλιο λώρο και το αμνιακο υγρό.

Τις πρωτες 40 ημέρες κάποια μωρα κάνουν μαραθώνιο θηλασμο και θηλαζουν όλη μέρα!

 

Το ακούς να καταπίνει στο στήθος; Θηλαζει καλα;

 

Το στήθος δεν είναι ουροδοχος κυστη απλα να γεμίζει και να αδειάζει. Είναι αδένας που παράγει τη στιγμη του θηλασμου.

 

Τα μωρα δεν μεγαλώνουν με τσάι!!!!!! Ούτε παίρνουν βάρος και θερμίδες με αυτο! Πολυ βασικό!!!!

 

Επίσης η συμπεριφορά στο στήθος συμβαίνει σε κάποια μωρα. Διάβασε εδω http://kellymom.com/parenting/parenting-faq/fussy-evening/

 

Διάβασε κι εδω http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/οδηγίες-θηλασμού/δεν-έχω-γάλα-είναι-έτσι/

 

Κριτήριο για να δεις αν φτάνει το γάλα σου είναι οι βρεγμενες πάνες.

 

Πόσο συμπλήρωμα δίνεις το 24ωρο;

 

Πολύ κατατοπιστικά τα link, ευχαριστώ πολύ.

Δεν της δίνω πλέον συμπλήρωμα, όταν της έδινα δεν έπινε ούτε ένα μπιμπερό την ημέρα... Με το τσαγάκι το ξέρω πως δεν παίρνει βάρος αλλά έχω παρατηρήσει πως μαλακώνει η κοιλίτσα της και κάνει πιο εύκολα τα κακάκια της, σχεδόν σε λίγα λεπτά αφού πιει το τσάι. Την βοηθάει αρκετά πιστεύω με τους κολικούς, πίνει μία με δύο φορές την ημερα μόνο όμως όταν την πιάνουν έντονα οι κολικοί. Το ξέρω ότι πρέπει να το κοψω κι αυτό....

Οι πάνες που βρέχει κάποιες μέρες είναι μόνο 4-5 και άλλες 6-7

Ναι την ακούω να καταπίνει στο στήθος, κάποιες φορές μετράω κιόλας. Διάβασα πως αν το ακούς να καταπίνει 10-20 φορές είναι σημάδι πως χορταίνει...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.......

Χρειαζομαι λιγο βοηθεια σε κατι......

 

Ο μικρος μου πλεον συνηθως κοιμαται κατα τις 10 το βραδυ και ξυπναει στις 6 το πρωι η 5 .....σημερα ας πουμε ξυπνησε στις 5μιση τον θηλασα απο τον αριστερο μαστο αλλα και ο δεξης ηταν παραφουσκωμενος και με ενοχλουσε οποτε πριν σταματησει του εδωσα και λιγο απο το δεξι για να με αποσυμφορησει γιατι ηδη ενιωθα ενοχληση μεχρι να ξαναξυπνουσε να φαει απο κει θα πονουσα μετα....

 

Υπαρχει περιπτωση με αυτο που κανω να δημιουργησω υπερπαραγωγη???

 

Υγ.Δεν μπορω να βγαλω με το χερι δεν βγαινει καθολου με το χερι....:(:( και θηλαστρο δεν εχω παρει ακομη

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Επανήλθα για ερωτήσεις!!'Οχι που θα σας άφηνα!!:D:D:D

1. Εμείς τώρα που κοντεύουμε 50 ημερών πόσες πάνες πρέπει να βρέχουμε?

Ρωτάω γιατί κι εμένα τα κάνει αυτά (να δείχνει οτι πεινάει,να τη βάζω στο στήθος κ να το φτύνει κλπ κλπ) επίσης ζεσταίνεται κ κοιμάται συνεχώς τη μέρα χάνοντας θηλασμούς κ μένει ξύπνια το βράδυ.Επίσης κ εγώ είδα άλατα στην πάνα της.Τα γεύματά της είναι ολιγόλεπτα.Οι πάνες 4-5 κ άλλη 1 με κακά. Όμως το μωρό φαίνεται καλά.Παχουλό με μάγουλα ΝΑ.Τι λέτε??

2.Το μωρό μου να ναι καλά,είναι σαν ζυμαράκι.Παχύ παχύ με μάγουλα.Μία θεία μου λέει οτι αν μάθει έτσι απο μικρό θα γίνει παχουλό γιαυτό να αραιώσω τους θηλασμούς (!!!!)Εννοείται οτι λέει μ@κακίες έτσι????????

3.Ισχύει οτι άμα κόψω τις σούπες κ τους υδατάνθρακες θα μειωθεί το γάλα μου?Θέλω να κάνω πρωτεϊνική δίαιτα για να χάσω τα κιλά.

 

1.2.Οι πάνες που πρέπει να βρέχετε είναι τουλάχιστον 5 κάθε 24ωρο. Αυτό που λέει η θεία σου καταλαβαίνεις κι εσύ ότι δεν ισχύει. Εγώ θα σου έλεγα το αντίθετο. Επειδή οι πάνες του μωρού σου είναι οριακές να του προσφέρεις στήθος πιο συχνά και από μόνη σου έστω κι αν δε σου ζητάει. Αν φάει έχει καλώς, αν δε θέλει δε χρειάζεται να το πιέσεις.

 

3.Όχι, η διατροφή της μητέρας δεν επηρεάζει το γάλα, εκτός από περιπτώσεις εξαιρετικού υποσιτισμού και αφυδάτωσης. Πρόσεχε όμως η δίαιτα που θα κάνεις να είναι ισορροπημένη, όχι ακρότητες.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.......

Χρειαζομαι λιγο βοηθεια σε κατι......

 

Ο μικρος μου πλεον συνηθως κοιμαται κατα τις 10 το βραδυ και ξυπναει στις 6 το πρωι η 5 .....σημερα ας πουμε ξυπνησε στις 5μιση τον θηλασα απο τον αριστερο μαστο αλλα και ο δεξης ηταν παραφουσκωμενος και με ενοχλουσε οποτε πριν σταματησει του εδωσα και λιγο απο το δεξι για να με αποσυμφορησει γιατι ηδη ενιωθα ενοχληση μεχρι να ξαναξυπνουσε να φαει απο κει θα πονουσα μετα....

 

Υπαρχει περιπτωση με αυτο που κανω να δημιουργησω υπερπαραγωγη???

 

Υγ.Δεν μπορω να βγαλω με το χερι δεν βγαινει καθολου με το χερι....:(:( και θηλαστρο δεν εχω παρει ακομη

 

 

Δοκίμασε να κάνεις πρώτα μασάζ στο στήθος πριν πρσαπαθήσεις να βγάλεις. Δεν πειράζει να τον βάλεις και μια φορα να πιει και από τα δύο στήθη μόνο το νερουλό γάλα. Μην το κάνεις σύστημα όμως. Και υπερπαραγωγή να πάθεις μη φοβάσαι είναι πολύ εύκολη η αντιμετώπισή της.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

myfavoritelullabyΘα σου πρότεινα να μην ξεκινήσεις τέτοια δίαιτα τώρα. Συνήθως συνεπάγονται σημαντική αποτοξίνωση και δεν το θέλεις να πάει στο γάλα σου και τον πρώτο καιρό σε εξαντλούν κιόλας. Μπορείς για να βοηθηθείς αν κόψεις της ζάχαρη σταδιακά τελείως και τρως μέλι ή άντε έστω πετιμέζι στα γλυκά σου, αν περιορίσεις τα ζυμαρικά και το ρύζι και τρως άφθονα λαχανικά , κρέας, όσπρια κλπ. Προτίμησε ψωμάκι ολικής άλεσης με προζύμι αν δεν μπορείς να το αποφύγεις καθόλου. Αλλά και μόνο με τη ζάχαρη θα δεις τρελή διαφορά. (Αυτό σημαίνει ότι αποφεύγεις τα έτοιμα φαγητά βέβαια που σημαίνει αρκετή δουλίτσα, αλλά αν προτίθεσαι να κάνεις πρωτεϊνική δίαιτα μάλλον είσαι προετοιμασμένη γιαυτό.)

 

Μπες στο θέμα gaps- legal συνταγές και θα βρεις θρεπτικές και γευστικές εναλλακτικές για γλυκά κλπ. (δε σου λέω να ακολουθήσεις τη gaps μην παρεξηγηθώ).

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...