Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Nina ή οποια αλλη κοπελα ξερει θελω τη γνωμη σας.

Ξερετε τι ειναι τα κοκκινα-πορτοκαλι σημαδακια στην πανα οταν κανει τσισα;

Δεν τα βλεπω παντα συνηθως το πρωι εδω και μια εβδομαδα.

 

Ειχα διαβασει οτι ειναι ηπια αφυδατωση.

Ισχυει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Nina ή οποια αλλη κοπελα ξερει θελω τη γνωμη σας.

Ξερετε τι ειναι τα κοκκινα-πορτοκαλι σημαδακια στην πανα οταν κανει τσισα;

Δεν τα βλεπω παντα συνηθως το πρωι εδω και μια εβδομαδα.

 

Ειχα διαβασει οτι ειναι ηπια αφυδατωση.

Ισχυει;

 

Είναι άλατα. Μέτρα πάνες. Αν βρέχει όσες πρέπει, δεν είναι ανησυχητικό. Αν είναι λιγότερες, είναι ήπια αφυδάτωση.

Link to comment
Share on other sites

Είναι άλατα. Μέτρα πάνες. Αν βρέχει όσες πρέπει, δεν είναι ανησυχητικό. Αν είναι λιγότερες, είναι ήπια αφυδάτωση.

 

Το εχω παρακολουθησει και βρεχει 5-7 πανες.

Και τα αλατα ποτε εμφανιζονται και γιατι;

Link to comment
Share on other sites

Το εχω παρακολουθησει και βρεχει 5-7 πανες.

Και τα αλατα ποτε εμφανιζονται και γιατι;

 

Κρυσταλλοι ούρων σημαίνει ήπια αφυδατωση. Πόσο είναι το μωρο; Συμβαίνει συχνα σε μωρα να έχει η πρώτη πρωινη πάνα ειδικα αν δεν ξυπνούν να θηλασουν το βράδυ. Δεν είναι κάτι ανησυχητικό απλα θηλαζε συχνα, να έχεις το μωρο δροσερό να μην ιδρώνει πολυ.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το εχω παρακολουθησει και βρεχει 5-7 πανες.

Και τα αλατα ποτε εμφανιζονται και γιατι;

 

Το πόσες πάνες βρέχει έχει να κάνει και με την ηλικία του μωρού. Θα σου πει κάποια που γνωρίζει καλύτερα. Πόσο είναι το δικό σου; Για το λόγο που εμφανίζονται τα άλατα, δε γνωρίζω ακριβώς, αλλά είπαμε είναι δείγμα αφυδάτωσης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μωρο ειναι 4 μηνων και δεν ξυπναει το βραδυ καθολου.

Οποτε μενει πολλες ωρες νηστικο. Μαλλον γι αυτο...

 

Οι πάνες που βρέχει είναι καλές σε αριθμό. Δεν είναι περίεργο με αυτήν την ζέστη η ήπια αφυδατωση.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα..Υποφέρω..δεν αντέχω άλλο, ο θηλασμός έχει γίνει πλέον σχεδόν εφιαλτικός...Κλαιει και χτυπιέται 9 στις 10 φορές.. Σε αυτές τις περιπτώσεις την πιάνει μανία και θέλει να φάει ατελείωτα, δεν νομίζω πως το αντέχει το στομάχι της και κάνει εμετό. Μόνο έτσι ηρεμεί, πίνει μετά άλλο λίγο, πιπιλάει για 5 λεπτά και αποκοιμιέται...

 

Ο γιατρός είπε πως έχει παλινδρόμιση και μας έδωσε χαπάκια τα οποία δε θα της τα δώσω άλλο νομίζω...Υποψιάζομαι πως έχω μεγάλη ροή, ή το μωρό είναι λαίμαργο και έτσι πνίγεται και τσαντίζεται..Κλωτσάει, κοκκινίζει, σταματάει, πνίγεται, και κλαίει.Την ηρεμώ, την ξαναβάζω στο στήθος, αρχίζει πάλι με μανία, φαύλος κύκλος..Αλλά γιατί τέτοια μανία να πιεί πολύ και γρήγορα, είναι ο εμετός τόσο απαραίτητος...? ΆΛλες φορές και μόνο που την πλησιάζω στο στήθος ξεκινάει να κλαίει, σαν να μη θέλει άλλο. Αλλά ούτε με άλλο τρόπο φαίνεται να ηρεμεί. Δεν έχω πρόβλημα, το παιδί ας είναι στο στήθος συνέχεια, αλλά να μην κλαίει να φάει ντε και σόνι και μετά να κάνει εμετό για να ηρεμεί. Δεν αντέχω άλλα πλυντήρια και μπάνια...Αυτό που κάνω είναι όποτε πνίγεται ή σταματάει να την σηκώνω να ρευτεί, περπάτατημα 5 λεπτά και μετά συνέχιση θηλασμού. Προσπαθώ να γλιτώσω τον εμετό όπως καταλαβαίνετε..Κι έτσι τσαντίζεται και κλαίει, είναι λύση αυτή ή πρέπει οπωσδήποτε να κάνει εμετό για να νιώσει καλύτερα..?

 

Μαραθώνιος θηλασμός είναι..? Λαίμαργη η μικρή και εκνευρίζεται με την ροή? Παλινδρόμιση? 'Ολα μαζί..?

 

Μόνο το βράδυ ηρεμεί, όπου ξυπνάει ανα μιάμιση ώρα, πίνει 6-7 λεπτάκια και αποκοιμιέται...Μόνο έτσι απολαμβάνω και εγώ τον θηλασμό..

 

Σας ευχαριστώ που με ακούσατε, το είχα ανάγκη να τα πω κάπου...Τι μπορώ να κάνω για να μην είναι ο θηλασμός τόσο δυσάρεστος...?

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

και εμένα το κάνει αυτό εδώ και ένα μήνα και μάλιστα κλοτσάει και τα πόδια του, γενικά κουνιέται ολόκληρος. Στην αρχή νόμιζα οτι δεν βολεύονταν και τον άλλαζα στήθος, εκεί καθόταν κανένα πεντάλεπτο το πολύ και μετά πάλι τα ίδια. με τον καιρό δεν ήθελε ούτε απο το άλλο και έδειχνε έντονη δυσανασχέτηση μέχρι και κλάμα. Τελικά διαπίστωσα οτι απλά δεν πεινούσε και αραίωσα τον θηλασμό δηλαδή απο τρίωρο το έκανα τετράωρο (κοντεύει τεσσάρων μηνών) και τώρα τρώει μια χαρά ήρεμα και όταν το αφήσει μόνος του δεν τον ξαναπιέζω ούτε απο το άλλο..

οταν τον σηκωνες σταματουσε το κλαμα;

εχει 3 μερες τωρα που κλαιει ευκολα.Σταματα το θηλασμο, τη σηκωνω να ρευτει κλαιει, την ξαναβαζω στο στηθος χτυπιεται, αλλαζω στηθος τιποτα, την ξανασηκωνω ξανακλαιει.

Ορυθμος που θηλαζε εχει αλλαξει εδω και μια εβδομαδα αλλα δεν εχει βρει εναν νεο ρυθμο ακομη.Απο τη μια λεω δεν χορταινει κι απο την αλλη μηπως την πιεζω πολυ για να φαει.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Μαραθώνιος θηλασμός είναι..? Λαίμαργη η μικρή και εκνευρίζεται με την ροή? Παλινδρόμιση? '

Εχεις δοκιμασει να θηλαζεις με την πλατη σου να εχει κλιση προς τα πισω;ετσι μειωνεται λιγο η ροη.

Κι εμενα οταν πνιγεται τρομαζω και τη σηκωνω να ρευτει κι εκεινη εκνευριζεται και κλαιει, μετα απο τα νευρα της δυσκολα ξαναπιανει στηθος.Αποφασησα να μην την ξανασηκωσω εφοσον οταν πνιγεται σταματα για λιγο απο μονη της καταπινει και περιμενει.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα..Υποφέρω..δεν αντέχω άλλο, ο θηλασμός έχει γίνει πλέον σχεδόν εφιαλτικός...Κλαιει και χτυπιέται 9 στις 10 φορές.. Σε αυτές τις περιπτώσεις την πιάνει μανία και θέλει να φάει ατελείωτα, δεν νομίζω πως το αντέχει το στομάχι της και κάνει εμετό. Μόνο έτσι ηρεμεί, πίνει μετά άλλο λίγο, πιπιλάει για 5 λεπτά και αποκοιμιέται...

 

Ο γιατρός είπε πως έχει παλινδρόμιση και μας έδωσε χαπάκια τα οποία δε θα της τα δώσω άλλο νομίζω...Υποψιάζομαι πως έχω μεγάλη ροή, ή το μωρό είναι λαίμαργο και έτσι πνίγεται και τσαντίζεται..Κλωτσάει, κοκκινίζει, σταματάει, πνίγεται, και κλαίει.Την ηρεμώ, την ξαναβάζω στο στήθος, αρχίζει πάλι με μανία, φαύλος κύκλος..Αλλά γιατί τέτοια μανία να πιεί πολύ και γρήγορα, είναι ο εμετός τόσο απαραίτητος...? ΆΛλες φορές και μόνο που την πλησιάζω στο στήθος ξεκινάει να κλαίει, σαν να μη θέλει άλλο. Αλλά ούτε με άλλο τρόπο φαίνεται να ηρεμεί. Δεν έχω πρόβλημα, το παιδί ας είναι στο στήθος συνέχεια, αλλά να μην κλαίει να φάει ντε και σόνι και μετά να κάνει εμετό για να ηρεμεί. Δεν αντέχω άλλα πλυντήρια και μπάνια...Αυτό που κάνω είναι όποτε πνίγεται ή σταματάει να την σηκώνω να ρευτεί, περπάτατημα 5 λεπτά και μετά συνέχιση θηλασμού. Προσπαθώ να γλιτώσω τον εμετό όπως καταλαβαίνετε..Κι έτσι τσαντίζεται και κλαίει, είναι λύση αυτή ή πρέπει οπωσδήποτε να κάνει εμετό για να νιώσει καλύτερα..?

 

Μαραθώνιος θηλασμός είναι..? Λαίμαργη η μικρή και εκνευρίζεται με την ροή? Παλινδρόμιση? 'Ολα μαζί..?

 

Μόνο το βράδυ ηρεμεί, όπου ξυπνάει ανα μιάμιση ώρα, πίνει 6-7 λεπτάκια και αποκοιμιέται...Μόνο έτσι απολαμβάνω και εγώ τον θηλασμό..

 

Σας ευχαριστώ που με ακούσατε, το είχα ανάγκη να τα πω κάπου...Τι μπορώ να κάνω για να μην είναι ο θηλασμός τόσο δυσάρεστος...?

 

Συνδυασμός πραγμάτων μάλλον είναι. Είστε και σε άλμα αναπτυξης που πιθανόν να χειροτερεύει την κατάσταση. Κανε λίγο υπομονη, τα πιο δύσκολα πέρασαν.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

οταν τον σηκωνες σταματουσε το κλαμα;

εχει 3 μερες τωρα που κλαιει ευκολα.Σταματα το θηλασμο, τη σηκωνω να ρευτει κλαιει, την ξαναβαζω στο στηθος χτυπιεται, αλλαζω στηθος τιποτα, την ξανασηκωνω ξανακλαιει.

Ορυθμος που θηλαζε εχει αλλαξει εδω και μια εβδομαδα αλλα δεν εχει βρει εναν νεο ρυθμο ακομη.Απο τη μια λεω δεν χορταινει κι απο την αλλη μηπως την πιεζω πολυ για να φαει.

 

Αυτο που περιγράφεις είναι πίεση! :P

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ θα κοιταξω να χαλαρωσω λιγο:oops:

 

Θύμησέ μου πόσο είναι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

27 ημερων

Καθε ποτε πρεπει να τρωει; γεννηθηκε 2480 και τωρα ειναι 2900.

 

Οποτε θέλει αυτο εκτός αν έχεις ενδείξεις ότι κάτι δεν παει καλα..

Να μετράς βρεγμενες πάνες!

 

Βάρος εξόδου;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Οποτε θέλει αυτο εκτός αν έχεις ενδείξεις ότι κάτι δεν παει καλα..

Να μετράς βρεγμενες πάνες!

 

Βάρος εξόδου;

3380 αλλα οι γιατροι ειχαν πει να τρωμε ανα διωρο λογω μικρου βαρους γεννησης

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Οχι νινα-νανα δεν εχω πιει ποτε μονο χθες και σημερα ηπια 1η φορα το απεφευγα τοσο καιρο ...

Να ρωτησω και κατι αλλο??Λιγο οφ τοπικ μαλλον...

Ο μικρος εχει 3 μερες....βαζει το χερι μπουνια στο στομα και ξυνει τα ουλα του ετσι φενεται στην αρχη υπεθεσα πως πειναει αλμα περναμε λεω αλλα και ενω ειναι χορτατος και το αφηνει το στηθος σφραγιζει το στομα μετα παλι το χερι μεσα τον ξαναβαζω στηθος δεν θελει και βγαζει τρελα σαλακια δεν εβγαζε καθολου γινεται μουσκεμα μιλαμε.....Τι μπορει να ειναι???σκεφτηκα δοντι αλλα λεω αποκλειεται τοσο νωρις χθες κλεισαμε 2 μηνες;);)

και το μωρο μου εδω και 2 εβδομαδες (οταν εγινε 2 μηνων)το διο πραγμα κανει μπουνιτσα στο στομα και πολλα σαλια.....εχει και ΓΟΠ η μικρη μου,δεν ξερω αν εχει να κανει.....τι να ειναι αραγε???

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα κοριτσακι 2 1/2 μηνων εδω και περιπου μια εβδομαδα δεν τρωει οπως ετρωγε το βλεπω στις πανες που αλλαζουμε δλδ,μας εστειλε η παιδιατρος να της κανουμε εξετασεις αιματος και κ/α ουρων,ηταν πολυ καλες η εξετασεις,ειναι πολυ ζωηρη,εχει ανακαλυψει και τα χερακια της εδω και 10 μερες και ολη την ωρα τα κοιταζει και τα βαζει στο στομα,μηπως δεν της αρεσει πια το γαλα μου η το βαρεθηκρ γι'αυτο και δεν τρωει?ειχε καμια μανουλα παρομοιο θεμα?

Link to comment
Share on other sites

3380 αλλα οι γιατροι ειχαν πει να τρωμε ανα διωρο λογω μικρου βαρους γεννησης

 

Μήπως εννοείς 2380;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα κοριτσακι 2 1/2 μηνων εδω και περιπου μια εβδομαδα δεν τρωει οπως ετρωγε το βλεπω στις πανες που αλλαζουμε δλδ,μας εστειλε η παιδιατρος να της κανουμε εξετασεις αιματος και κ/α ουρων,ηταν πολυ καλες η εξετασεις,ειναι πολυ ζωηρη,εχει ανακαλυψει και τα χερακια της εδω και 10 μερες και ολη την ωρα τα κοιταζει και τα βαζει στο στομα,μηπως δεν της αρεσει πια το γαλα μου η το βαρεθηκρ γι'αυτο και δεν τρωει?ειχε καμια μανουλα παρομοιο θεμα?

 

Λες να προτιμάει μουσακά;; :P

 

Πόσες πάνες βρέχει;

 

Κι όταν λες δεν τρώει τι εννοείς; Πόσες φορές θηλαζει; Περιμένεις να ζητήσει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λες να προτιμάει μουσακά;; :P

 

Πόσες πάνες βρέχει;

 

Κι όταν λες δεν τρώει τι εννοείς; Πόσες φορές θηλαζει; Περιμένεις να ζητήσει;

εκει που εβρεχε 5-6 βαριες τσισα και 1-2 κακα αυτη την εβδομαδα 4-5 και οχι βαριες,κακα μερα παρα μερα,μαλλον μουσακα θα θελει...δεν περιμενω οχι ολη την ωρα την βαζω να θηλασει ομως δεν καθεται,κουναει το κεφαλι της δεξια αριστερα και εκνευριζεται οταν επιμενω......

Link to comment
Share on other sites

εκει που εβρεχε 5-6 βαριες τσισα και 1-2 κακα αυτη την εβδομαδα 4-5 και οχι βαριες,κακα μερα παρα μερα,μαλλον μουσακα θα θελει...δεν περιμενω οχι ολη την ωρα την βαζω να θηλασει ομως δεν καθεται,κουναει το κεφαλι της δεξια αριστερα και εκνευριζεται οταν επιμενω......

 

Πόσες φορές θηλαζει;

Αυτο που περιγράφεις το κάνει σε όλους τους θηλασμους;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Πόσες φορές θηλαζει;

Αυτο που περιγράφεις το κάνει σε όλους τους θηλασμους;

την βαζω πανω απο 10 φορες αυτο το διαστημα,ομως 2με 3 φορες δεν αντιδρα ετσι τις υπολοιπες φορες κανει αυτο,και μετα καθεται και πιπιλαει,νιωθω ομως οτι δεν εχει ορεξη,

Link to comment
Share on other sites

την βαζω πανω απο 10 φορες αυτο το διαστημα,ομως 2με 3 φορες δεν αντιδρα ετσι τις υπολοιπες φορες κανει αυτο,και μετα καθεται και πιπιλαει,νιωθω ομως οτι δεν εχει ορεξη,

 

Δίνεις ερεθίσματα στο μωρο; Παίζετε, πάτε βόλτα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...