Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

δηλαδή, για να καταλάβω κι εγώ, όταν το παιδί αφήνει τη θηλή πάει να πει οτι έχει πιεί όλο το γάλα από αυτό το στήθος,ακομη και το θρεπτικό, και γι' αυτό δίνουμε το άλλο; δε σημαίνει απλά, οτι το παιδί θέλει να ρευτεί;

κι αυτό(με τα 2 στηθη) ως πότε το κάνουμε; μέχρι να σαραντίσουμε; μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός;

γιατί εγώ στο βιβλίο της πατσούρου διάβασα για το γεύμα-στήθος,και γενικά όπου έβρισκα πληροφορίες, αυτό έλεγαν... βέβαια, όταν βλέπω οτι το μωρό λίγο μετά το γεύμα του γκρινιάζει τότε δίνω και το άλλο στήθος...:rolleyes:

κι σε αυτό με την υπερπαραγωγή που είπες, τί εννοούσες; ότι δίνουμε γεύμα-στήθος οταν το στήθος μας παράγει πολύ γάλα,δηλαδή; κι αυτό βοηθάει στο να μειωθεί;;:confused: γιατί εγώ που φοράω τα κοχύλια, για να μην πονάνε οι θηλές μου, κάθε τρεις και λίγο μαζεύεται γάλα και στάζω παντού!!

 

πολύ μεγάλο κεφάλαιο ο θηλασμός...:confused::rolleyes: ουφ!

 

Βασικά δεν υπάρχει σωστό ή λάθος υπάρχουν τόσοι τρόποι όσες οι δυαδες μαμαδων-μωρων. Εγω πχ θηλαζω απο την αρχη απο ένα στήθος την φορα.

 

Ακολούθησε το μωρο σου. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να το κρατάς στο ένα στήθος μόνο αν δυσανασχετει κτλ επειδή σου είπαν ή διαβασες ότι αν αλλάξεις στήθος δε θα πάρει το λιπαρο γάλα.

 

Μην μπερδεύεσαι με τις οδηγιες υπερπαραγωγης. Αν εμφανίσεις θα το συζητήσουμε.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αυτός μου είπε 25-30γρ τη μέρα.Πάντως παίζει αυτό που λες,γτ με ρωτούσε πώς τα πάω με το συμπλήρωμα που μου είχε προτείνει,ενώ ήξερε πως θήλαζα.Μου κάνει εντύπωση γτ στην αρχή φάνηκε πολύ υποστηρικτικός με το θηλασμό..

 

Μήπως έχουμε μπερδευτεί λίγο; Το να είναι κάποιος υποστηρικτικός ως προς το θηλασμο, δεν συνεπάγεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ θηλασμό. Κι η δική μου παιδίατρος με ενθαρρύνει που θηλάζω, αλλά όταν τη ρώτησα πότε θα κόψω το συμπλήρωμα, μου είπε πως θα μου δείξει το ίδιο το παιδί πότε θα το κόψω ή με ποιο ρυθμό θα το ελαττώσω. Αν θηλάζω πάνω από μισή ώρα κι αυτό εξακολουθεί να πεινάει, τι να κάνω δλδ; Να το λιμοκτονήσω; Ε θα δώσω συμπλήρωμα αναγκαστικά. Και συγνώμη που το γράφω σε θέμα του αποκλειστικού θηλασμού. Πολύ θα ήθελα να μπορώ να θηλάζω αποκλειστικά, αλλά για την ώρα τουλάχιστον δεν γίνεται.

 

Και πάντα παίζει ρόλο και το αρχικό βάρος του παιδιού. Δλδ αν κάποιο γεννήθηκε μικρό και δεν παίρνει πολύ βάρος με το θηλασμό, να το αφήσουμε να μείνει πίσω; Να μην το βοηθήσουμε να πάρει βάρος; Γενικώς διακρίνω έναν ρατσισμό. Γνωστή μου με ρώτησε αν θηλάζω και της απάντησα "ναι" Μετά όταν είδε ότι έβγαλα μπιμπερό μου λέει "μου είπες ότι θηλάζεις" Και ρωτώ: από ποτε το θηλάζω συνεπάγεται το "αποκλειστικά";

Link to comment
Share on other sites

όταν τη ρώτησα πότε θα κόψω το συμπλήρωμα, μου είπε πως θα μου δείξει το ίδιο το παιδί πότε θα το κόψω ή με ποιο ρυθμό θα το ελαττώσω.

Συγνώμη αλλά θα διαφωνήσω με την παιδίατρό σου. Αν η ίδια η μαμά δεν επιδιώξει να αυξήσει την παραγωγή της με το να βάζει το μωρό περισσότερη ώρα στο στήθος, και να κάνει συχνότερες εναλλαγές στήθους, ώστε να παίρνει το στήθος περισσότερο ερέθισμα, δεν μπορώ να βρω κάποια λογική εξήγηση του πώς το μωρό θα ελαττώσει με δική του πρωτοβουλία το συμπλήρωμα.

 

Εν πάσει περιπτώσει, αν ενδιαφέρεσαι να μειώσεις σταδιακά το συμπλήρωμα, υπάρχουν κάποιες ιδέες που μπορεί να σε βοηθήσουν

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχουμε μπερδευτεί λίγο; Το να είναι κάποιος υποστηρικτικός ως προς το θηλασμο, δεν συνεπάγεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ θηλασμό. Κι η δική μου παιδίατρος με ενθαρρύνει που θηλάζω, αλλά όταν τη ρώτησα πότε θα κόψω το συμπλήρωμα, μου είπε πως θα μου δείξει το ίδιο το παιδί πότε θα το κόψω ή με ποιο ρυθμό θα το ελαττώσω. Αν θηλάζω πάνω από μισή ώρα κι αυτό εξακολουθεί να πεινάει, τι να κάνω δλδ; Να το λιμοκτονήσω; Ε θα δώσω συμπλήρωμα αναγκαστικά. Και συγνώμη που το γράφω σε θέμα του αποκλειστικού θηλασμού. Πολύ θα ήθελα να μπορώ να θηλάζω αποκλειστικά, αλλά για την ώρα τουλάχιστον δεν γίνεται.

 

Και πάντα παίζει ρόλο και το αρχικό βάρος του παιδιού. Δλδ αν κάποιο γεννήθηκε μικρό και δεν παίρνει πολύ βάρος με το θηλασμό, να το αφήσουμε να μείνει πίσω; Να μην το βοηθήσουμε να πάρει βάρος; Γενικώς διακρίνω έναν ρατσισμό. Γνωστή μου με ρώτησε αν θηλάζω και της απάντησα "ναι" Μετά όταν είδε ότι έβγαλα μπιμπερό μου λέει "μου είπες ότι θηλάζεις" Και ρωτώ: από ποτε το θηλάζω συνεπάγεται το "αποκλειστικά";

 

Πράγματι το συμπλήρωμα είναι απαραίτητο ιατρικά σε κάποιες περιπτώσεις... Απο εκει και πέρα όμως με ποιον ακριβώς τροπο θα δείξει το μωρο ότι δε θέλει συμπλήρωμα; Η μαμα είναι αυτή που πρέπει να παρέμβει στην παραγωγη της για να μην χρειάζεται το συμπλήρωμα.

Το μισάωρο θηλασμου είναι το τίποτα. Για μικρο μωρο είναι ελάχιστη ώρα και σίγουρα δεν είναι λόγος για συμπλήρωμα.

 

Αυτο με το βάρος δεν ισχύει, μάλιστα στο εξωτερικό πρόωρα που ζυγιζουν 1,5 κιλό θηλαζουν απευθείας απο το στήθος, στην Ελλάδα περιμένουμε να παει τουλάχιστον 2,5 κιλα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά θα διαφωνήσω με την παιδίατρό σου. Αν η ίδια η μαμά δεν επιδιώξει να αυξήσει την παραγωγή της με το να βάζει το μωρό περισσότερη ώρα στο στήθος, και να κάνει συχνότερες εναλλαγές στήθους, ώστε να παίρνει το στήθος περισσότερο ερέθισμα, δεν μπορώ να βρω κάποια λογική εξήγηση του πώς το μωρό θα ελαττώσει με δική του πρωτοβουλία το συμπλήρωμα.

 

Εν πάσει περιπτώσει, αν ενδιαφέρεσαι να μειώσεις σταδιακά το συμπλήρωμα, υπάρχουν κάποιες ιδέες που μπορεί να σε βοηθήσουν

 

Μα αυτό ακριβώς κάνω. Εννοείται πως τον έχω συνεχώς στο στήθος. Αλλά εδώ και 2 μήνες που προσπαθώ, δεν είδα καμιά τρομερή διαφορά. Δεχτείτε το βρε κορίτσια, ότι μπορεί να υπάρχουν και κάποιες γυναίκες που δεν έχουν πολύ γάλα. Όπως δεν μπορούν όλες με την ίδια ευκολία να συλλάβουν, ίσως κάποιες να μην μπορούν να θηλάσουν.

 

Το θέμα δεν είναι αν ενδιαφέρομαι να κόψω το συμπλήρωμα φυσικά κι ενδιαφέρομαι. Το θέμα είναι πώς θα γίνει αυτό χωρίς να μείνει πίσω στην ανάπτυξη το μωρό. Πες μου, τι βάρος πρέπει να έχει ένα μωρό που έχει κλείσει το 2ο μήνα της ζωής του;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πράγματι το συμπλήρωμα είναι απαραίτητο ιατρικά σε κάποιες περιπτώσεις... Απο εκει και πέρα όμως με ποιον ακριβώς τροπο θα δείξει το μωρο ότι δε θέλει συμπλήρωμα; Η μαμα είναι αυτή που πρέπει να παρέμβει στην παραγωγη της για να μην χρειάζεται το συμπλήρωμα.

Το μισάωρο θηλασμου είναι το τίποτα. Για μικρο μωρο είναι ελάχιστη ώρα και σίγουρα δεν είναι λόγος για συμπλήρωμα.

 

Αυτο με το βάρος δεν ισχύει, μάλιστα στο εξωτερικό πρόωρα που ζυγιζουν 1,5 κιλό θηλαζουν απευθείας απο το στήθος, στην Ελλάδα περιμένουμε να παει τουλάχιστον 2,5 κιλα.

 

Νομίζω πως σου απάντησα στο προηγούμενο μήνυμα. (βλέπε πιο πάνω).

 

Το μισάωρο μπορεί να είναι λίγο για μωρό ημερών, που δεν έχει 40ίσει ίσως, αλλά πόση ώρα πρέπει να θηλάζει ένα μωρό 2 μηνών και; Βλέπω φίλες μου που θηλάζουν, στα 10 λεπτά το μωρό έχει χορτάσει. Αν εγώ τον έχω όλη μέρα στο στήθος και δεν χορταίνει, τι παραπάνω μπορώ να κάνω; Προφανώς και δεν του φτάνει!

 

ΥΓ Όταν έχει χορτάσει, το διώχνει το μπιμπερό, δεν το θέλει.

Link to comment
Share on other sites

μήπως επειδή η μικρή γεννήθηκε 4 κιλά?Στην αρχή έπαιρνε 40 γρ τη μέρα κ μέχρι τώρα 30 κ ξαφνικά 23..αλλά αυτός φαγώθηκε με το συμπλήρωμα..

 

Εμ αν γεννήθηκε 4 κιλά, τι σκας; Εμένα γεννήθηκε 2360 και τώρα έγινε 4600 παίρνοντας συμπλήρωμα. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες.

Link to comment
Share on other sites

μήπως επειδή η μικρή γεννήθηκε 4 κιλά?Στην αρχή έπαιρνε 40 γρ τη μέρα κ μέχρι τώρα 30 κ ξαφνικά 23..αλλά αυτός φαγώθηκε με το συμπλήρωμα..

 

Εσύ κι ο μπαμπάς είστε μικροσωμοι ή μεγαλοσωμοι; Συγνώμη αν σε έχω ξαναρωτήσει...

 

Πόσο ζυγίζει τώρα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Εμ αν γεννήθηκε 4 κιλά, τι σκας; Εμένα γεννήθηκε 2360 και τώρα έγινε 4600 παίρνοντας συμπλήρωμα. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες.

 

Καλε το μωρο σου έχει διπλασιάσει το βάρος γέννησης. Πολυ καλα!!!!!!

 

Έχεις μπερδέψει κάτι: όταν η μαμα παράγει οσο γάλα χρειάζεται το μωρο της και το μωρο θηλαζει αποκλειστικα δεν μένει πίσω στην αναπτυξη αλλα παίρνει τα κιλα που του αναλογούν κι είναι γονιδιακα προκαθορισμένο να πάρει. Το συμπλήρωμα δε βοηθάει το μωρο να μεγαλώσει περισσότερο απλα με διαφορετικό τροπο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλε το μωρο σου έχει διπλασιάσει το βάρος γέννησης. Πολυ καλα!!!!!!

 

Έχεις μπερδέψει κάτι: όταν η μαμα παράγει οσο γάλα χρειάζεται το μωρο της και το μωρο θηλαζει αποκλειστικα δεν μένει πίσω στην αναπτυξη αλλα παίρνει τα κιλα που του αναλογούν κι είναι γονιδιακα προκαθορισμένο να πάρει. Το συμπλήρωμα δε βοηθάει το μωρο να μεγαλώσει περισσότερο απλα με διαφορετικό τροπο.

 

΄

Οχι δεν έχω παρεξηγήσει. Απλά επειδή είχαμε πρόβλημα όταν γεννήθηκε και δεν έπιανε στήθος με τίποτα, ειχαμε άγχος μήπως δεν πάρει εύκολα βάρος. Γονιδιακά, αν μοιάσει στους γονείς του μικροκαμωμένο θα μείνει. :oops:

Link to comment
Share on other sites

΄

Οχι δεν έχω παρεξηγήσει. Απλά επειδή είχαμε πρόβλημα όταν γεννήθηκε και δεν έπιανε στήθος με τίποτα, ειχαμε άγχος μήπως δεν πάρει εύκολα βάρος. Γονιδιακά, αν μοιάσει στους γονείς του μικροκαμωμένο θα μείνει. :oops:

 

Καλύτερα, ποιος θέλει ένα χοντρό παιδι;

Αλλα το δικο σου έχει ήδη σκαρφαλώσει 3 καμπύλες κι είναι πάνω απο την καμπύλη του μέσου όρου... Δεν το λες και μικροκαμωμενο.. :P

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα, ποιος θέλει ένα χοντρό παιδι;

Αλλα το δικο σου έχει ήδη σκαρφαλώσει 3 καμπύλες κι είναι πάνω απο την καμπύλη του μέσου όρου... Δεν το λες και μικροκαμωμενο.. :P

 

Τον περασμένο μήνα όμως ήταν κάτω από το κατώτατο όριο, κατάλαβες λοιπον γιατί αγχωθήκαμε γενικότερα; Τραβήξαμε μεγάλο ζόρι επειδή δεν θήλαζε στην αρχή, μπήκαμε νοσοκομείο με αφυδάτωση, μείναμε 3 μέρες με ορό, τα είδαμε όλα!!! Κι αυτό επειδή δεν είχα γάλα. Το ότι μπορώ τώρα και το θηλάζω έστω και δίνοντας συμπλήρωμα, το θεωρώ άθλο! Ας είναι καλά το θήλαστρο κι όσες μου άνοιξαν τα μάτια.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ κι ο μπαμπάς είστε μικροσωμοι ή μεγαλοσωμοι; Συγνώμη αν σε έχω ξαναρωτήσει...

 

Πόσο ζυγίζει τώρα;

 

Εγώ είμαι 1.70 κ ήμουν λεπτή αλλά πήρα 32 κιλά στην εγκυμοσύνη.Ο μπαμπάς 1.80 κ εύσωμος (πάντα είχε προδιάθεση,κ έχει κ τώρα αρκετά κιλά.Και οι 2 γεννηθήκαμε μεγάλα μωρά (3400 και 3800).

Τώρα,η μικρή γεννήθηκε 4015 κ 55εκ,βγήκαμε απο το μαιευτήριο 3850.Στις 12 ημέρες ήταν 4200,στις 26 ημέρες 4620 και 11 ημέρες αργότερα (στις 37 δηλαδή) ήταν 4840.

Επειδή με φάγανε οτι ίσως δεν της φτάνει το γάλα μου δοκίμασα μια φορά συμπλήρωμα αλλά πραγματικά δεν το θέλει,δείχνει να χορταίνει.Απλά,η αλήθεια,δεν θηλάζει πολύ ώρα πια.

Να αναφέρω ωστόσο οτι τις τελευταίες μέρες αραίωσαν τα "κακά".Επίσης έχει κολικούς κ όλο το βράδυ κλαίει κ χάνει γεύματα μετά τις 12.Σήμερα γκρίνιαζε κ μες τη μέρα κ δεν σγκεντρώθηκα να μετρήσω πάνες.:oops: Τι κάνω?Και,τελικά,πόση ώρα πρέπει να θηλάζει για να πω οτι τρώει αρκετά?

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα,η μικρή γεννήθηκε 4015 κ 55εκ,βγήκαμε απο το μαιευτήριο 3850.Στις 12 ημέρες ήταν 4200,στις 26 ημέρες 4620 και 11 ημέρες αργότερα (στις 37 δηλαδή) ήταν 4840.

Επειδή με φάγανε οτι ίσως δεν της φτάνει το γάλα μου δοκίμασα μια φορά συμπλήρωμα αλλά πραγματικά δεν το θέλει,δείχνει να χορταίνει.Απλά,η αλήθεια,δεν θηλάζει πολύ ώρα πια.

Να αναφέρω ωστόσο οτι τις τελευταίες μέρες αραίωσαν τα "κακά".Επίσης έχει κολικούς κ όλο το βράδυ κλαίει κ χάνει γεύματα μετά τις 12.Σήμερα γκρίνιαζε κ μες τη μέρα κ δεν σγκεντρώθηκα να μετρήσω πάνες.:oops: Τι κάνω?Και,τελικά,πόση ώρα πρέπει να θηλάζει για να πω οτι τρώει αρκετά?

 

Στον 1,5 μήνα έβαλε ένα κιλό. Μια χαρά είναι! Εμείς βάλαμε λιγότερο, αλλά τον επόμενο μήνα βάλαμε 1400!!!

Και μεις είχαμε κολικούς για 2 μήνες, χάναμε γεύματα αλλά οι μετρήσεις στο τέλος ήταν μια χαρά! (3,5 μηνών τώρα)

Τα κακά αραιώνουν σιγά σιγά.

Το πόση ώρα θήλάζει, το ξέρει αυτό! Αλλη φορά λιγότερο, άλλη περισσότερο. Βάζε το εσύ στο στήθος κάθε φορά που υποψιάζεσαι ότι θέλει και τα υπόλοιπα θα τα κάνει αυτό! Το ότι μπορεί να κλαίει στο στήθος, κάποιες φορές σημαίνει και ότι....παράφαγε και δε θέλει άλλο, ή απλά ότι θέλει να πιπιλίσει χωρίς να φάει, αλλά εκνευρίζεται που κατεβαίνει γάλα. Ο μόνος σίγουρος τρόπος είναι να το βάλεις στο στήθος: τρώει; θα φάει για όση ώρα θέλει. Το άφησε και σε λίγο ξαναγκρινιάζει;το ξαναβάζεις κοκ. Στους 3 μήνες πάνω πια ξέρεις λίγο πολύ το μωρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ότι μπορεί να κλαίει στο στήθος, κάποιες φορές σημαίνει και ότι....παράφαγε και δε θέλει άλλο, ή απλά ότι θέλει να πιπιλίσει χωρίς να φάει, αλλά εκνευρίζεται που κατεβαίνει γάλα.

 

Αχ ποσο δικιο εχεις το κανει ο δικος μου μολις φαει καλα μετα θελει να κοιμηθει ρουφαει κατεβαινει γαλα γουρλωνει ματι και το φτυνει καμμια φορα πνιγεται κιολας....εχει που πλακα.....εκνευριζομαι βεβαια οταν ετσι με κανει πιπιλα γιατι φοβαμαι μην μαθει ετσι....αλλα δεν μπορω να κανω κατι αλλο απο αυτο που θελει...:D:D

 

Και μενα αραιωσαν τα κακακια κανει καθε 2 μπορει και 3 μερες.....

 

Λουλαμπακι δεν ειναι η ωρα....αν ακους το μωρο να καταπινει σημαινει πως πινει αυτο ξερει ποτε θα σταματησει.....εμενα ας πουμε πινει κλα το πρωτο 7-8λεπτο και μετα πιπιλαει καταπινει παλι αλλα αραια και που....;)Και αν ειστε και απο πανες καλα τοτε οκ...!!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ βρε κορίτσια!!

Πωπω δεν το είχα σκεφτεί αυτό το τελευταίο!'Οντως πολλές φορές δείχνει να θέλει να πιπιλίσει κ όταν αρχίζει βουρ να τρέχει το γάλα νευριάζει.Και συνήθως με την πιπίλα σταματάει.Τώρα το πρόσεξα!

Πάντως έχανε γεύματα με τους κολικούς!Χθες δεν έφαγα καθόλου γαλακτοκομικά (μετά απο υποδείξεις του παιδιάτρου) και ήδη είδα διαφορά.Δεν έκλαιγε,κοιμήθηκε σαν πουλάκι με μόνο διάλλειμα τα γεύματα των 2,4,6,8 το πρωί που τα έχανε λόγω γκρίνιας!!Αν πάμε έτσι θα πάρει κι άλλο βάρρος!;)

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ βρε κορίτσια!!

Πωπω δεν το είχα σκεφτεί αυτό το τελευταίο!'Οντως πολλές φορές δείχνει να θέλει να πιπιλίσει κ όταν αρχίζει βουρ να τρέχει το γάλα νευριάζει.Και συνήθως με την πιπίλα σταματάει.Τώρα το πρόσεξα!

Πάντως έχανε γεύματα με τους κολικούς!Χθες δεν έφαγα καθόλου γαλακτοκομικά (μετά απο υποδείξεις του παιδιάτρου) και ήδη είδα διαφορά.Δεν έκλαιγε,κοιμήθηκε σαν πουλάκι με μόνο διάλλειμα τα γεύματα των 2,4,6,8 το πρωί που τα έχανε λόγω γκρίνιας!!Αν πάμε έτσι θα πάρει κι άλλο βάρρος!;)

 

Δεν ειναι τοσο απλο απο οτι εχω διαβασει....Η αποχη απο τα γαλακτοκομικα θα σου δειξει αν υπαρχει αποτελεσμα σε κανα μηνα και οχι απο την επομενη μερα.....ετσι δεν ειναι κοριτσια εσεις οι εμπειρες ε νινα νανα??

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Και μενα δεν ειχε παρει ικανοποιητικο βαρος για την παιδιατρο...γιατι κατα τα αλλα μια χαρ ηταν το βαρος του.....

Μου ανοιξαν τα ματια τα κοριτσια εδω ημουν με το παιδι οοοοοοοολη μερα στο στηθος αν ψαξεις τα σχολια θα το δεις...ουτε να φαω δεν προλαβαινα εκλαιγα αλλα το εβαλα πεισμα....εκοψα την πιπιλα γιατι με την πιπιλα εχανε γευματα το παιδι....και την επομενη φορα που πηγαμε επαιρνε 45γρ την μερα;);)

Σας ευχαριστω για αλλη μια φορα κοριτσια που με βοηθησατε

 

Που θα μ πει εμενα η παιδιατρος πως δεν φτανει το γαλα μου......Εγω απλα εκανα το αλθος και εδινα πιπιλα και ξεχνιοταν εκει η εστω και τις 10 ρουφηξιες που εκανε ηταν χαμενες ρουφηξιες στηθος....και που πιπιλαει και χαζορουφαει παλι παιρνει γαλα μην νομιζεις;)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τοσο απλο απο οτι εχω διαβασει....Η αποχη απο τα γαλακτοκομικα θα σου δειξει αν υπαρχει αποτελεσμα σε κανα μηνα και οχι απο την επομενη μερα.....ετσι δεν ειναι κοριτσια εσεις οι εμπειρες ε νινα νανα??

Καταρχας ειμαι πολυ χαρουμενη!!! μολις γυρησαμε απο το γιατρο, σε 7μερες εβαλε 380γρ!!!επιτελους πηραμε λιγο βαρος!

Κι εμενα ξεκινησε να εχει λιγα πονακια, εκοψα τα γαλακτοκομικα πειραματικα για 2μερες και δεν ξαναπονεσε. Θα συνεχιζω ετσι να δω πως θα παει. Η γιατρος ειπε οτι μπορω να δοκιμασω γαλακτοκομικα απο κατσικα μηπως δεν την πειραζουν, υπαρχουν τετοια στο εμποριο;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Και μενα δεν ειχε παρει ικανοποιητικο βαρος για την παιδιατρο...γιατι κατα τα αλλα μια χαρ ηταν το βαρος του.....

Μου ανοιξαν τα ματια τα κοριτσια εδω ημουν με το παιδι οοοοοοοολη μερα στο στηθος αν ψαξεις τα σχολια θα το δεις...ουτε να φαω δεν προλαβαινα εκλαιγα αλλα το εβαλα πεισμα....εκοψα την πιπιλα γιατι με την πιπιλα εχανε γευματα το παιδι....και την επομενη φορα που πηγαμε επαιρνε 45γρ την μερα;);)

Σας ευχαριστω για αλλη μια φορα κοριτσια που με βοηθησατε

 

Που θα μ πει εμενα η παιδιατρος πως δεν φτανει το γαλα μου......Εγω απλα εκανα το αλθος και εδινα πιπιλα και ξεχνιοταν εκει η εστω και τις 10 ρουφηξιες που εκανε ηταν χαμενες ρουφηξιες στηθος....και που πιπιλαει και χαζορουφαει παλι παιρνει γαλα μην νομιζεις;)

Τζοτζόμπά μου τι να σε πω?'Αλλη μια φορά που τυχαία δεν είχα καταναλώσει γαλακτοκομικά ήταν κ η μοναδική που κοιμήθηκα βράδυ :D Και ο παιδίατρος μου είπε οτι στο διάστημα μιας εβδομάδας θα δω διαφορά αλλά εγώ είδα απο χθες,εκτός κ αν ήταν τυχαίο.Να σημειώσω οτι κ ο πατέρας της δεν έπινε αγελαδινό γάλα,και ακόμα κ σήμερα πρήζεται με τα γαλακτοκομικά!

Ρε συ εμένα παίρνει πιπίλα μόνο άμα έχει πολλή γκρίνια ή για να κοιμηθεί..λες να την κόψω?Πάντως σου είπα,χωρίς τα πονάκια έκανε 3 επιπλέον γεύματα που κανονικά δεν έκανε..Τζο εσύ τον βάζεις πάντα και απο τα 2 στήθη?

Καλά κι εμένα το φόρουμ με βοήθησε,δεν το συζητώ..αλλιώς με έβλεπα με μπιμπερό κ θήλαστρο ακόμα..

Α!Και κάτι που είπε η Νιούμπι νομίζω.Αγάπη μου συμφωνώ οτι δεν μπορούν όλες να θηλάσουν,όσο κ αν προσπαθήσουν.Οσο για το "φιλικός στο θηλασμό"..άμα ο άλλος με το παραμικρό σου λέει "συμπλήρωμα" και,ενώ έχεις γάλα και τρέχει,σου λέει πάλι συμπλήρωμα,δεν είναι φιλικός στο θηλασμό!Πρώτα πρέπει να τα εξετάζει όοολα κ μετά να σου πει δεν έχεις γάλα. Αυτό εννοούσα ρε!;)

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ειμαι πολυ χαρουμενη!!! μολις γυρησαμε απο το γιατρο, σε 7μερες εβαλε 380γρ!!!επιτελους πηραμε λιγο βαρος!

Κι εμενα ξεκινησε να εχει λιγα πονακια, εκοψα τα γαλακτοκομικα πειραματικα για 2μερες και δεν ξαναπονεσε. Θα συνεχιζω ετσι να δω πως θα παει. Η γιατρος ειπε οτι μπορω να δοκιμασω γαλακτοκομικα απο κατσικα μηπως δεν την πειραζουν, υπαρχουν τετοια στο εμποριο;

 

μπραβο πολυ καλα 50 και γραμμαρια την μερα τελεια:D:Dκαε φυσικα εγω τρωω δικο μας τυρι προβειο με κατσικισιο ειναι.....υπαρχουν κ μονο κατσικισια πηγαινε στο σουπερ κ θα τα δεις φατσα φορα :D

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κορίτσια, εγώ γαλακτοκομικά δεν μπορώ να πω πως τρώω, αλλά και πάλι έχουμε κολικούς. Και μη μου πείτε ότι φταίει το ξένο γάλα γιατί κι άλλες δίνουν ξένο, αλλά κολικούς δεν έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Τζοτζόμπά μου τι να σε πω?'Αλλη μια φορά που τυχαία δεν είχα καταναλώσει γαλακτοκομικά ήταν κ η μοναδική που κοιμήθηκα βράδυ :D Και ο παιδίατρος μου είπε οτι στο διάστημα μιας εβδομάδας θα δω διαφορά αλλά εγώ είδα απο χθες,εκτός κ αν ήταν τυχαίο.Να σημειώσω οτι κ ο πατέρας της δεν έπινε αγελαδινό γάλα,και ακόμα κ σήμερα πρήζεται με τα γαλακτοκομικά!

Ρε συ εμένα παίρνει πιπίλα μόνο άμα έχει πολλή γκρίνια ή για να κοιμηθεί..λες να την κόψω?Πάντως σου είπα,χωρίς τα πονάκια έκανε 3 επιπλέον γεύματα που κανονικά δεν έκανε..Τζο εσύ τον βάζεις πάντα και απο τα 2 στήθη?

 

μακαριιιιιιιιιι ;);)

Εγω πιπιλα του δινω αν ειμαι σιγουρη πως εχει χορτασει και απλα τριβεται γιατι θελει αν πιπιλισει για να κοιμηθει......αλλα και παλι μην φανταστεις μια στο τοσο και αυτο αν θα την παρει σνηθως την φτυνει;);)

Εγω του δινω στηθος τρωει μολις αφησει και δνε θελει αν ξαναπιασει η σφραγιζει τα χειλακια του τον σηκωνω να ρευτει αφου ρευτει η τον κρατησω λιγο ορθιο τον κατεβαζω και του προσφερω κ παλι το στηθος που θηλαζαμε αν δεν το θελει του δινω το αλλο...ποτε τρωει απο τα 2 ποτε χορταινει μονο απο τ ενα παντωβς τα προσφερω καθε φορα και οτι θελει;);)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κορίτσια, εγώ γαλακτοκομικά δεν μπορώ να πω πως τρώω, αλλά και πάλι έχουμε κολικούς. Και μη μου πείτε ότι φταίει το ξένο γάλα γιατί κι άλλες δίνουν ξένο, αλλά κολικούς δεν έχουν.

 

ουτε εγω γαλα δεν πινω;) αλα τρωω ενα κιλο τυρι στην καθησια μου αλλα δεν ειναι αγελαδινο....

νιουμπι αφου θηλαζετε κιολας ετσι δεν ειναι???μπορει πχ να τον πειραζουν τα καυτερα η τα μπαχαρικα....μπορει παλι και τιποτα δεν ξερω πιστευω κ λιγο πως αν ειναι να εχει ενα παιδακι κολικους θα εχει....δεν ξερω:rolleyes:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...