Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ.....τον ξεγελασα σημερα και κοιμηθηκε στο καροτσι.....ελπιζω να περασει ολο αυτο....να ειστε καλα.....

 

Νινα νανα που μπορω να βλεπω τα αλματα αναπτυξης???

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ.....τον ξεγελασα σημερα και κοιμηθηκε στο καροτσι.....ελπιζω να περασει ολο αυτο....να ειστε καλα.....

 

Νινα νανα που μπορω να βλεπω τα αλματα αναπτυξης???

 

Τα γράφει εδω:

http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/11/blog-post_9583.html

δεν ξέρω γιατι δεν γράφει την 3η και την 6η εβδ αλλα το έχω διαβάσει αλλού.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τα γράφει εδω:

http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/11/blog-post_9583.html

δεν ξέρω γιατι δεν γράφει την 3η και την 6η εβδ αλλα το έχω διαβάσει αλλού.

 

Να σαι καλα νινα νανα σε ευχαριστω παρα πολυ...

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Νινα νανα...ξαναρθα....θελω συμβουλη παλι;);)

 

Ο μικρος μου με εχει κανει πιπιλα στην κυριολεξια....τρωει συνεχεια οκ..βασικα ειμαστε σε ενα συνεχες θηλασμο γιατι με εχει κανει πιπιλα....δεν αντεχω:(:(:(

 

Τρωει στο στηθος μια χαρα και απο πανες ολα καλα....

Το θεμα ειναι πως αποκοιμιεται αφου εχει φαει.....μολις τον αφησω κατω ο κακος χαμος δεν ηρεμει με κανεναν αλλον τροπο....θελει στηθος τον ξαναβαζω δεν ρουφαει πιπιλαει μεχρι να ξανακοιμηθει ξανα παω να τον αφησω παλι χαμος:(:(

Δοκιμασα ξαπλωμενη μπας και κοιμηθει ωστε να μην χρειαστει να τον κουνησω.....μολις αποκοιμιεται η μεσα στον υπνο μου κουνηθω εγω και φυγει η θηλη απο το στομα του τρελενεται ξυπναει....δεν πιπιλαει παντα απλα την κραταει στο στομα ελαφρα πολυ καποιες φορες....Δοκιμασα και πιπιλα τιποτα την παιρνει μετα απο λιγο την φτυνει και ψαχνει στηθος....

 

Καμμια ιδεα??τι να κανω???Δεν φενεται να πειναει απλα το θελει στο στομα ακομα και χωρις να το πιπιλαει αλλιως δεν κοιμαται....

 

Βοηθεια εχω να κοιμηθω 23,5 ωρες...:(:(

 

Ακριβως τα ιδια εχω και εγω.Αλλα τον ξεγελαω μεχρι το επομενο γευμα με λιγο απορροφητηρα λιγο σκουπακι λιγο βολτα αγκαλια εκτος απο τις μερες που κραταει ολη μερα και τοτε τον βαζω λιγο στηθος περισσοτερο.

 

Jo πάλι σε άλμα είστε, κανε λίγο υπομονη. Το μαραθώνιο πιπιλισμα δίνει το ερέθισμα για αύξηση της παραγωγής.

 

Ο δικος μου μονιμως σε αλμα ειναι το οποιο τις δυσκολες μερες τον βαζω λιγο παραπανω στηθος με αποτελεσμα να κανει εμετο.Αυτα τα αλματα δνε τα πολυπιστευω οτι ειναι σε στανταρ εβδομαδες.Ποτε να ενημερωσω τον γιατρο για τον εμετο?Εκανε προχθες εμετο και σημερα παλι.Προχθες παρα πολυ σημερα ελαχιστο.Οταν ομως τρωει κανονικα καθε 1.5 με 2 ωρες δεν εχει τετοια θεματα.Τις γκρινιαρικες μερες μονο

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kalispera se oles tis manoules :) . O mikroulis mou, 3minwn kai kapoiwn imerwn edw kai 2-3 evdomades exei arxisei kai den energeitai kathe mera opws paliotera.Paliotera ekane kakakia kathe mera kai polles fores....Sigkekrimena twra exei na energithei 3 meres.Episis afto pou paratirisa einai oti 2 evdomades twra ekei pou den eixame provlima me kolikous, mono arketa aeria alla xwris na enoxleitai idiaitera, exei arxisei kai zorizetai sxedon kathe mera me ponous kai aeria.Fovamai mipws ftaiw me ti diatrofi pou akolouthw mias kai o mikros kanei apokleistiko thilasmo...Tis teleftaies meres na simeiwsw oti efaga ligi sokolata(aspri, den kserw an paizei rolo) tin opoia tin apefevga opws o diaolos to livani!Genikotera apo tin imera pou ksekinisame ton thilasmo eimai apistefta prosextiki me to ti trww kathws o paidiatros mou apagorepse polles trofes, mesa se aftes kai i sokolata, ws allergiogones.Tous teleftaious mines trefomai me poly sygkekrimena pragmata.Eixe kamia sas analogi empiria???Efxaristw ek twn proterwn kai sygnwmi gia to megethos tis anakoinwsis :)

Link to comment
Share on other sites

Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ 3,5 ΜΗΝΩΝ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΞΥΠΝΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ.ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΕΝΑ 8ΩΡΟ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ.ΘΗΛΑΖΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ.ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΠΑΛΙ ΕΙΧΕ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΣΗΜΑΔΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑ ΑΠΟ ΟΥΡΑ.ΤΟ ΕΙΧΑ ΝΑ ΞΑΝΑΠΕΙ ΣΤΟ ΓΡΟΥΠ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΧΑΤΕ ΠΕΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΑΤΑ.ΤΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΥΡΩΝ , ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΟΥΡΩΝ ΚΑΙ ΒΓΗΚΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ .ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΥΠΑΗΡΞΕ ΣΑΝ ΑΠ[ΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΙΑ ΟΤΙ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΑΦΘΟΝΑ ΑΛΑΤΑ.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΤΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΣΗΜΑΔΙΑ?ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΣΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ? 8-12?Η ΤΟ 8-12 ΙΣΧΥΕΙ ΕΩΣ ΕΔΡΑΙΩΘΕΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ? ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ. ΕΝΩ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ Η ΠΡΩΙΝΗ ΤΟΥ ΠΑΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΡΙΑ.ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΕΧΕΙ 6-8 ΠΑΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ?

user_online.gifreputation.gif report.gif edit.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοιμαται ενα 8ωρο και δε χορταινει;;;Αποκλειεται.Για τα σημαδια στην πανα δεν ειμαι ειδικος να πω...Εμενα εχει μερες που δεν κοιμαται ολη μερα,αλλα αυτο δε σημαινει οτι δε χορταινει.Μπορεις να μπεις στο γκρουπ "Απανταχου θηλαζουσες¨του facebook΄ή να γραψεις στο www.mitrikosthilasmos.com. Eγω εχω βοηθηθει παρα πολυ απο αυτα,πολυ περισσοτερο απο παιδιατρους και μαιες.

Link to comment
Share on other sites

Σε καποιο απο τα θεματα θηλασμου ειχα διαβασει οτι το κεραμυδι χρωμα δειχνει αφυδατωση. Ψαξε λιγο στις αναρτησεις να το επιβεβαιωσεις.

Τωρα με τη ζεστη τα μωρα ιδρωνουν και αφυδατωνονται. Γι αυτο ζητουν πιο συχνα να θηλασουν.

Ελπιζω να μην σε παραπληροφορω.

Οποια κοπελα ξερει ας μας ενημερωσει.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ 3,5 ΜΗΝΩΝ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΞΥΠΝΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ.ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΕΝΑ 8ΩΡΟ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ.ΘΗΛΑΖΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ.ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΠΑΛΙ ΕΙΧΕ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΣΗΜΑΔΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑ ΑΠΟ ΟΥΡΑ.ΤΟ ΕΙΧΑ ΝΑ ΞΑΝΑΠΕΙ ΣΤΟ ΓΡΟΥΠ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΧΑΤΕ ΠΕΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΑΤΑ.ΤΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΥΡΩΝ , ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΟΥΡΩΝ ΚΑΙ ΒΓΗΚΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ .ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΥΠΑΗΡΞΕ ΣΑΝ ΑΠ[ΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΙΑ ΟΤΙ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΑΦΘΟΝΑ ΑΛΑΤΑ.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΤΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΣΗΜΑΔΙΑ?ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΣΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ? 8-12?Η ΤΟ 8-12 ΙΣΧΥΕΙ ΕΩΣ ΕΔΡΑΙΩΘΕΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ? ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ. ΕΝΩ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ Η ΠΡΩΙΝΗ ΤΟΥ ΠΑΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΡΙΑ.ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΕΧΕΙ 6-8 ΠΑΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ?

user_online.gifreputation.gif report.gif edit.gif

 

Σε αυτήν την ηλικία θέλεις 5 πάνες.

Η πρώτη πρωινη πάνα έχει πορτοκαλί σημάδια;

Φρόντιζε να θηλαζει συχνα, μην περιμένεις να ζητήσει..

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε αυτήν την ηλικία θέλεις 5 πάνες.

Η πρώτη πρωινη πάνα έχει πορτοκαλί σημάδια;

Φρόντιζε να θηλαζει συχνα, μην περιμένεις να ζητήσει..

 

 

ΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΕΣ ΤΟΥ ΟΙ ΠΑΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΣΗΜΑΔΙΑ.

Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΝΥΣΗΧΗΤΙΚΟ ΑΦΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΒΓΗΚΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ Η ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΟΥΡΩΝ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΤΙ ΚΑι...... ΚΑΙ.......

 

 

ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΒΑΖΩΝΤΑΣ ΤΟ ΣΤΗ ΘΟΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΤΟ ΙΔΙΟ

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΕΣ ΤΟΥ ΟΙ ΠΑΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΣΗΜΑΔΙΑ.

Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΝΥΣΗΧΗΤΙΚΟ ΑΦΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΒΓΗΚΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ Η ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΟΥΡΩΝ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΤΙ ΚΑι...... ΚΑΙ.......

 

 

ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΒΑΖΩΝΤΑΣ ΤΟ ΣΤΗ ΘΟΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΤΟ ΙΔΙΟ

 

Ποσες φορές θηλαζει το 24ωρο;

Απο βάρος πως είναι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ποσες φορές θηλαζει το 24ωρο;

Απο βάρος πως είναι;

 

 

 

ΘΗΛΑΖΕΙ 7 ΦΟΡΕΣ ΤΟ 24ΩΡΟ .ΣΤΙΣ 27/6 ΗΤΑΝ 6050 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΣΤΙΣ 21/3 3450.ΣΤΙΣ25/3 ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΗΤΑΝ 3150

Link to comment
Share on other sites

nina nina θέλω κι εγώ τα φώτα σου!!

η μπέμπα τρώει κάθε 2 ώρες και καμιά φορά κοιμάται ένα 5ωρο το βράδυ γεμάτο (οπότε χάνει γεύμα),σπάνια βέβαια.Είναι καλά για μωράκι 1 μήνα?Γιατί εδώ ακούω οτι τρώνε κάθε 1 ώρα..

Επίσης εμένα ο παιδίατρος δεν μου απέκλεισε τροφές..είπε να τρώω ό,τι και στην εγκυμοσύνη,λίγη προσοχή στα πικάντικα κ αν δω οτι την πειράζουν τα γαλακτοκομικά να τα κόψω.Ακόμα και τα όσπρια δεν την πειράζουν και μάλιστα η φασολάδα μου κατεβάζει τρελό γάλα.Επίσης και σοκολάτα τρώω (μικρή ποσότητα) πού κ πού,και βάζω λίγο καφέ στο γάλα μου το πρωί..Μήπως δεν τρέφομαι σωστά?

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

nina nina θέλω κι εγώ τα φώτα σου!!

η μπέμπα τρώει κάθε 2 ώρες και καμιά φορά κοιμάται ένα 5ωρο το βράδυ γεμάτο (οπότε χάνει γεύμα),σπάνια βέβαια.Είναι καλά για μωράκι 1 μήνα?Γιατί εδώ ακούω οτι τρώνε κάθε 1 ώρα..

Επίσης εμένα ο παιδίατρος δεν μου απέκλεισε τροφές..είπε να τρώω ό,τι και στην εγκυμοσύνη,λίγη προσοχή στα πικάντικα κ αν δω οτι την πειράζουν τα γαλακτοκομικά να τα κόψω.Ακόμα και τα όσπρια δεν την πειράζουν και μάλιστα η φασολάδα μου κατεβάζει τρελό γάλα.Επίσης και σοκολάτα τρώω (μικρή ποσότητα) πού κ πού,και βάζω λίγο καφέ στο γάλα μου το πρωί..Μήπως δεν τρέφομαι σωστά?

 

Οι μισές μαμάδες ανησυχούν επειδή τρώει συχνα κι οι μισές επειδή έχει "προγραμμα" :D

Μια χαρα ακούγονται όλα, να μετράς τις πάνες! :wink:

Τα πικαντικα δεν πρόκειται να κάνουν πικάντικο το γάλα σου! Υπάρχουν λαοι που τρέφονται συνεχώς με πικαντικα, οι μαμάδες δεν αλλάζουν διατροφη για να θηλασουν.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΘΗΛΑΖΕΙ 7 ΦΟΡΕΣ ΤΟ 24ΩΡΟ .ΣΤΙΣ 27/6 ΗΤΑΝ 6050 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΣΤΙΣ 21/3 3450.ΣΤΙΣ25/3 ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΗΤΑΝ 3150

 

Το βάρος είναι σουπερ! Προσπάθησε να τον βάζεις στο στήθος πιο συχνα, να κάνει τουλάχιστον 8-10 γεύματα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!Σήμερα πήγαμε στη παιδίατρο για τα εμβόλια μας.Της είπα για τους εμετούς και μου είπε ότι είναι από λαιμαργία!!!Δεν ανησυχώ κι εγώ γιατί πήρε 2 κιλά σε ένα μήνα!!!3,5 μηνών και είναι 7.530!!!Απίστευτο;;Νιώθω τεράστια ικανοποίηση!!!!

5ULLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!Σήμερα πήγαμε στη παιδίατρο για τα εμβόλια μας.Της είπα για τους εμετούς και μου είπε ότι είναι από λαιμαργία!!!Δεν ανησυχώ κι εγώ γιατί πήρε 2 κιλά σε ένα μήνα!!!3,5 μηνών και είναι 7.530!!!Απίστευτο;;Νιώθω τεράστια ικανοποίηση!!!!

 

ουαου, εντυπωσιακο!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!Σήμερα πήγαμε στη παιδίατρο για τα εμβόλια μας.Της είπα για τους εμετούς και μου είπε ότι είναι από λαιμαργία!!!Δεν ανησυχώ κι εγώ γιατί πήρε 2 κιλά σε ένα μήνα!!!3,5 μηνών και είναι 7.530!!!Απίστευτο;;Νιώθω τεράστια ικανοποίηση!!!!

 

:shock: :shock: ΜΠΡΑΒΟ!!!!! :D :D:D

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, πως τα πάτε με τα μωράκια σας και τη ζέστη?

Εμείς, μαμά και κόρη, σιγά σιγά μαθαίνουμε η μία την άλλη, και έτσι κάποια από τα προβληματάκια δρομολογούνται ως προς λύση.

 

Αυτό που παραμένει σαν πρόβλημα είναι τα μικρά της γεύματα..7-8 λεπτά το πολύ και μετά νάνι, και μετά σε μίαμιση ώρα πάλι. Σπάνια προλαβαίνω να την βάλω και στο άλλο στήθος αφού σχεδόν ροχαλίζει αγγελικά! Και πάνα την αλλάζω, και μπανάκι τοπικά την κάνω πριν ώστε να ξυπνήσει, τον ύπνο του δικαίου κάνει:confused::D

 

Όσες φορές την πίεσα για λίγο παραπάνω γαλατάκι, τελικά τον έκανε τον εμετό της. Κορίτσια λέτε να είναι μικρούλα ακόμα και για αυτό να τρώει τόσο λίγο..? Ή να συμβαίνει κάτι άλλο..?

 

Επίσης, το πάνω χείλος της κατά την διάρκεια του θηλασμού είναι στραμμένο προς τα μέσα, με αποτέλεσμα να έχει βγάλει μία μικρή φουσκαλίτσα. Πρέπει να την γυρίσω το χείλος προς τα έξω όταν θηλάζει.......?

 

Ουφ, ωραίο πράγμα ο θηλασμός, αλλά με τόσες απορίες στην αρχή είναι κάτι το δύσκολο....

 

Σας ευχαριστώ!

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτήσω, γεννάω σε λίγο καιρό κ θέλω να θηλάσω αποκλειστικά...ακούω όλες που λέτε οτι είναι δύσκολο κ έχω ψιλοαπογοητευτεί για το αν θα τα καταφέρω ή όχι... στο μαιευτήριο θα μου δείξουν οι κοπέλες πως γίνεται, γιατί δεν έχω κ κανέναν....??έχω ακούσει τρελά για πετρωμα του στήθους οταν μενει το γάλα μέσα κλπ κ έχω φρικάρει...πρέπει να αγοράσω κ θήλαστρο απο τώρα??ουφ...

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτήσω, γεννάω σε λίγο καιρό κ θέλω να θηλάσω αποκλειστικά...ακούω όλες που λέτε οτι είναι δύσκολο κ έχω ψιλοαπογοητευτεί για το αν θα τα καταφέρω ή όχι... στο μαιευτήριο θα μου δείξουν οι κοπέλες πως γίνεται, γιατί δεν έχω κ κανέναν....??έχω ακούσει τρελά για πετρωμα του στήθους οταν μενει το γάλα μέσα κλπ κ έχω φρικάρει...πρέπει να αγοράσω κ θήλαστρο απο τώρα??ουφ...

 

Κοπέλα μου με το καλό σου εύχομαι! Μην αγχώνεσαι εκ των προτέρων. Ο θηλασμός δεν είναι δύσκολο πράγμα είναι το πιο εύκολο και φυσικό πράγμα στον κόσμο, αρκεί να έχεις σωστή ενημέρωση και αν χρειαστεί βοήθεια από ανθρώπους που ξέρουν τι τους γίνεται. Επειδή λοιπόν αυτό δεν συμβαίνει πάντα δημιουργούνται προβλήματα. Αν θέλεις πάρε να διαβάσεις το βιβλίο του κ. Παπαβέντση "Επιστροφή στο μητρικό θηλασμό" και ενημερώσου και από εδώ από όσα θέματα μπορείς. Αν αντιμετωπίσεις οποιοδήποτε πρόβλημα συμβουλέψου ένα σύμβουλο θηλασμού. Όλα καλά θα πάνε!;)

EPBrp3.pngpFYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας, έγραψα σχετικά και σε άλλο ποστ, αλλά μιάς και αυτό παρακολουθείται συχνά ρωτάω και εδώ. Το μικρό μου κοριτσά συνεχίζει να θηλάζει το πολύ 10 λεπτά και μετά κοιμάται ένα 2ωρο. Ούτε λόγος για αλλαγή στήθους αφού κοιμάται του καλού καιρού! Σήμερα νιώθω και τα 2 στήθη μου τούμπανο από το γάλα, πετάγεται από παντού, και επειδή θα περάσουν 4 ώρες μέχρι να ξαναφάει από το τελευταίο στήθος που θήλασε, ανησυχώ και για την παραγωγή μου και για πέτρωμα κτλ.

 

Σκέφτομαι να αγοράσω θήλαστρο, και θα εκτιμούσα πολύ αν μου λέγατε όσες κοπέλες είχατε ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ εμπειρίες με τα θήλαστρα, ως προς την εδραίωση της γαλουχίας σας και της παραγωγής σας, γιατί το φοβάμαι λίγο αυτό, μιάς και εμείς δεν έχουμε 40ρίσει ακόμα!

 

Ευχαριστώ θερμά!!!

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας, έγραψα σχετικά και σε άλλο ποστ, αλλά μιάς και αυτό παρακολουθείται συχνά ρωτάω και εδώ. Το μικρό μου κοριτσά συνεχίζει να θηλάζει το πολύ 10 λεπτά και μετά κοιμάται ένα 2ωρο. Ούτε λόγος για αλλαγή στήθους αφού κοιμάται του καλού καιρού! Σήμερα νιώθω και τα 2 στήθη μου τούμπανο από το γάλα, πετάγεται από παντού, και επειδή θα περάσουν 4 ώρες μέχρι να ξαναφάει από το τελευταίο στήθος που θήλασε, ανησυχώ και για την παραγωγή μου και για πέτρωμα κτλ.

 

Σκέφτομαι να αγοράσω θήλαστρο, και θα εκτιμούσα πολύ αν μου λέγατε όσες κοπέλες είχατε ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ εμπειρίες με τα θήλαστρα, ως προς την εδραίωση της γαλουχίας σας και της παραγωγής σας, γιατί το φοβάμαι λίγο αυτό, μιάς και εμείς δεν έχουμε 40ρίσει ακόμα!

 

Ευχαριστώ θερμά!!!

 

Το θήλαστρο θα σε βοηθήσει, δεν κάνει κακο στη γαλουχία, ακριβώς το αντίθετο. Μπορείς να νοικιάσεις το διπλό νοσοκομειακό της medela, είναι πολύ καλό. O δικός μου δεν μπορούσε να θηλάσει κι έτσι δεν κατέβασα γάλα. Πήρα το θήλαστρο 20 μέρες μετά τη γέννα κι έτσι μπόρεσα να δω διαφορά.

 

Απλά το καλύτερο θα ήταν να την ξυπνάς και να την ταΐζεις. Αν δεν ξυπνάει όμως, πρέπει να αντλείς αναγκαστικά. Αλλιώς θα σου πετρώσει και θα πάθεις καμιά μαστίτιδα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...