Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Κορίτσια έχω απελπιστεί..Η μικρούλα μου θηλάζει ατελείωτη ώρα το ένα στήθος και μετά δείχνει έντονα την διάθεση της για το άλλο. Την βάζω στο άλλο και πινει τόσο λαίμαργα που κάνει εμετό. Τι μου προτείνετε...? Είναι μικρούλα και κλαιω από την στενοχώρια μου όταν την βλέπω να ταλαιπωρείται...σας ευχαριστώ!

 

Κι εσείς σε άλμα αναπτυξης είσαστε!

Κάνει εμετο αμέσως ή πιο μετα; Πόσες φορές την ημέρα και σε τι ποσότητα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Nina Nana σε ευχαριστώ θερμά για την απάντηση σου! Δε με πειράζει να θηλαζει ατελείωτα, όσο θέλει! Αυτό με την εναλλαγή στήθους δεν καταλαβαίνω.. Εκεί μου κάνει τον εμετό. Μόλις της δώσω το άλλο στήθος, 10 λαιμαργες ρουφηξιες κ όλα έξω!. Στην αρχή νόμιζα πως είχε προτίμηση στο ένα στήθος κ πως το άλλο ήταν τζούφιο, τώρα έχω την αίσθηση πως κουράζεται στο ένα στήθος κ μετά από την απελπισία της τρώει απότομα στο δεύτερο. Τελικά μήπως πρέπει να αλλάζω στήθος νωρίτερα; Έμεινα με τις οδηγίες του μαιευτηρίου, ένα στήθος σε κάθε γεύμα κ μετά άμα κοιμηθεί κ ξυπνήσει αλλάζουμε. Κάτι μου λέει πάντως πως αυτό δεν ικανοποιεί το δικό μου μωράκι. Χθες πάντως μετά από μαραθώνιο όλη την μέρα έκανε 2 φορές εμετό μετά την εναλλαγή, μια το πρωί κ μια το απόγευμα.

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ συγνώμη που δεν γράφω περισσότερα (είναι πιεσμένο Σ/Κ). :oops:

Αλλα αν χρειαζόταν θα έγραφα, αλλα είστε πολυ καλα και δε χρειάζονται περισσότερα λόγια!

 

Εννοούσα ότι μου απάντησες πολύ γρήγορα :oops:-περίμενα ότι θα έχω κάποια απάντηση το πρωί και όχι τόσο γρήγορα-ούτως ή άλλως οι απαντήσεις σου είναι κατατοπιστικότατες-δεν χρειάζονται περιττά λόγια;)Ευχαριστώ πολύ πολύ και πάλι!:D

EPBrp3.pngpFYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βγαζει πολυ γάλα ή γουλιές; Είναι σαν ρουκέτες;

 

Γύρω στους 3 μήνες να έχεις υπόψιν σου ότι κάποια μωράκια ξεχνούν να ζητησουν να θηλασουν γιατι είναι απορροφημενα απο το παιχνίδι κι απο τα ερεθίσματα του περιβάλλοντος. Καλο είναι να δοκιμασεις κι ενδιάμεσα μήπως θα ήθελε να θηλασει απλα για να ξέρει ότι είσαι διαθέσιμη. Αν δε θέλει δεν πειράζει!

 

Είναι σαν ρουκέτες.Σήμερα δεν μου έκανε.Είχα διαβάσει αυτή τη συμβουλή.Οπότε από την μια προσπαθώ να κάνει μικρα γεύματα για να μην κάνει εμετό κ απ'την άλλη της προσφέρω στήθος συχνά γιατί φοβάμαι μήπως έχει ξεχαστεί!Πολύ μπέρδεμα η δουλειά!!

5ULLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Nina Nana σε ευχαριστώ θερμά για την απάντηση σου! Δε με πειράζει να θηλαζει ατελείωτα, όσο θέλει! Αυτό με την εναλλαγή στήθους δεν καταλαβαίνω.. Εκεί μου κάνει τον εμετό. Μόλις της δώσω το άλλο στήθος, 10 λαιμαργες ρουφηξιες κ όλα έξω!. Στην αρχή νόμιζα πως είχε προτίμηση στο ένα στήθος κ πως το άλλο ήταν τζούφιο, τώρα έχω την αίσθηση πως κουράζεται στο ένα στήθος κ μετά από την απελπισία της τρώει απότομα στο δεύτερο. Τελικά μήπως πρέπει να αλλάζω στήθος νωρίτερα; Έμεινα με τις οδηγίες του μαιευτηρίου, ένα στήθος σε κάθε γεύμα κ μετά άμα κοιμηθεί κ ξυπνήσει αλλάζουμε. Κάτι μου λέει πάντως πως αυτό δεν ικανοποιεί το δικό μου μωράκι. Χθες πάντως μετά από μαραθώνιο όλη την μέρα έκανε 2 φορές εμετό μετά την εναλλαγή, μια το πρωί κ μια το απόγευμα.

 

Δεν υπάρχει μια συνταγή για όλα τα μωράκια. Εσυ θα κάνεις αυτο που ταιριάζει στο μωρο σου! Αφου δεν ικανοποιείται με το γεύμα-στήθος, αφου αφήσει μόνο του το πρώτο στήθος, θα το σηκώνεις να ρευτει και θα προσφέρεις και το δεύτερο.

Δοκίμασε να το ρευεις οπότε θεωρείς ότι χρειάζεται. Ίσως η εναλλαγή να συνέπεσε τυχαία με εμετο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοούσα ότι μου απάντησες πολύ γρήγορα :oops:-περίμενα ότι θα έχω κάποια απάντηση το πρωί και όχι τόσο γρήγορα-ούτως ή άλλως οι απαντήσεις σου είναι κατατοπιστικότατες-δεν χρειάζονται περιττά λόγια;)Ευχαριστώ πολύ πολύ και πάλι!:D

 

Αχ συγνώμη, νόμιζα εννοούσες ότι οι απαντήσεις μου ήταν σύντομες! Χαχα!

Να είσαι καλα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν ρουκέτες.Σήμερα δεν μου έκανε.Είχα διαβάσει αυτή τη συμβουλή.Οπότε από την μια προσπαθώ να κάνει μικρα γεύματα για να μην κάνει εμετό κ απ'την άλλη της προσφέρω στήθος συχνά γιατί φοβάμαι μήπως έχει ξεχαστεί!Πολύ μπέρδεμα η δουλειά!!

 

Πόσες φορές την ημέρα κάνει εμετο;

Δε χρειάζεται να προσφέρεις συνέχεια στήθος! Μην φτάσουμε και στο άλλο άκρο.. Τα γεύματά σας δεν είναι τόσο λίγα ώστε να χρειάζεται πολυ συχνή υπενθύμιση.

Τα μικρά και συχνα γεύματα είναι το ιδανικό για την παλινδρομηση (αν μπορούμε να πούμε ότι έχει).

Κάποιες μαμάδες είδαν βελτίωση στα μωρα τους όταν περιόρισαν ή έκοψαν τα γαλακτοκομικα. Θα μπορούσες να το δοκιμασεις να δεις πως παει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Πόσες φορές την ημέρα κάνει εμετο;

Δε χρειάζεται να προσφέρεις συνέχεια στήθος! Μην φτάσουμε και στο άλλο άκρο.. Τα γεύματά σας δεν είναι τόσο λίγα ώστε να χρειάζεται πολυ συχνή υπενθύμιση.

Τα μικρά και συχνα γεύματα είναι το ιδανικό για την παλινδρομηση (αν μπορούμε να πούμε ότι έχει).

Κάποιες μαμάδες είδαν βελτίωση στα μωρα τους όταν περιόρισαν ή έκοψαν τα γαλακτοκομικα. Θα μπορούσες να το δοκιμασεις να δεις πως παει.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου!!Μου έχετε δώσει πολύ θάρρος στο να συνεχίσω τον θηλασμό!Μια φορά την ημέρα κάνει εμετό,σχεδόν καθημερινά.Εχτες δεν μου έκανε αλλά σήμερα το πρωί ξύπνησε λόγω του εμετού.Έτυχε κ όλη μέρα δεν είχα φάει γαλακτοκομικά.Πιστεύω ότι φταίει το βράδυ που πιπιλίζε για να κοιμηθεί και καταπίνε μεγάλες γουλιές.

5ULLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να προσφέρεις συνέχεια στήθος! Μην φτάσουμε και στο άλλο άκρο.. Τα γεύματά σας δεν είναι τόσο λίγα ώστε να χρειάζεται πολυ συχνή υπενθύμιση.

Τα μικρά και συχνα γεύματα είναι το ιδανικό για την παλινδρομηση (αν μπορούμε να πούμε ότι έχει).

 

 

Nina-Nana aνά πόση ώρα πρέπει να την ταΐζω;;;Συνήθως τα γεύματα της είναι 5 το πολύ 10 λεπτά και της προσφέρω στήθος περίπου ανά μία ώρα.

5ULLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται τόσο συχνα. Άφησε την πρωτοβουλία στο μωρο αλλα αν νιώθεις ότι ξεχνιέται παίζοντας και δε ζητάει ενώ πειναει τότε πρόσφερε.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται τόσο συχνα. Άφησε την πρωτοβουλία στο μωρο αλλα αν νιώθεις ότι ξεχνιέται παίζοντας και δε ζητάει ενώ πειναει τότε πρόσφερε.

 

Οκ,σ'ευχαριστώ πολύ!!!!

5ULLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς 2 μέρες δεν μου έχει κάνει εμετό η μπέμπα μου!Πεινάει ανά δίωρο περίπου!Οπότε μια χαρά τα πάμε!!

 

 

Κορίτσια,ήθελα να σας ρωτήσω μέχρι πότε φορούσατε τα επιθέματα στήθους;;

5ULLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,ήθελα να σας ρωτήσω μέχρι πότε φορούσατε τα επιθέματα στήθους;;

 

Πονεμένη ιστορία. Έχω κάνει άπειρες προσπάθειες να τα κόψω αλλα ακόμα τα χρειάζομαι!!! :shock: Φοραω υφασμάτινα που πλενονται. Το βράδυ στον ύπνο μου είναι απαραίτητα κι έξω απο ανασφάλεια. Όσες φορές δεν φοράω πάντως όλο και κάποια διαρροή έχω! :(

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Πονεμένη ιστορία. Έχω κάνει άπειρες προσπάθειες να τα κόψω αλλα ακόμα τα χρειάζομαι!!! :shock: Φοραω υφασμάτινα που πλενονται. Το βράδυ στον ύπνο μου είναι απαραίτητα κι έξω απο ανασφάλεια. Όσες φορές δεν φοράω πάντως όλο και κάποια διαρροή έχω! :(

 

Κι εγώ νόμιζα ότι σε λίγο καιρό δεν θα τα χρειαζόμουν.Τουλάχιστον για την ημέρα γιατί το βράδυ έχουμε ''υπερχείλιση'':lol:Αλλά αφού τα χρειάζεσαι εσύ ακόμα,μάλλον ποτέ δεν κόβονται!

5ULLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νόμιζα ότι σε λίγο καιρό δεν θα τα χρειαζόμουν.Τουλάχιστον για την ημέρα γιατί το βράδυ έχουμε ''υπερχείλιση'':lol:Αλλά αφού τα χρειάζεσαι εσύ ακόμα,μάλλον ποτέ δεν κόβονται!

 

Εγω είμαι εξαίρεση. Οι περισσοτερες κοπέλες δεν τα χρειάζονται απο πολυ νωρίς!!!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νινα νανα...ξαναρθα....θελω συμβουλη παλι;);)

 

Ο μικρος μου με εχει κανει πιπιλα στην κυριολεξια....τρωει συνεχεια οκ..βασικα ειμαστε σε ενα συνεχες θηλασμο γιατι με εχει κανει πιπιλα....δεν αντεχω:(:(:(

 

Τρωει στο στηθος μια χαρα και απο πανες ολα καλα....

Το θεμα ειναι πως αποκοιμιεται αφου εχει φαει.....μολις τον αφησω κατω ο κακος χαμος δεν ηρεμει με κανεναν αλλον τροπο....θελει στηθος τον ξαναβαζω δεν ρουφαει πιπιλαει μεχρι να ξανακοιμηθει ξανα παω να τον αφησω παλι χαμος:(:(

Δοκιμασα ξαπλωμενη μπας και κοιμηθει ωστε να μην χρειαστει να τον κουνησω.....μολις αποκοιμιεται η μεσα στον υπνο μου κουνηθω εγω και φυγει η θηλη απο το στομα του τρελενεται ξυπναει....δεν πιπιλαει παντα απλα την κραταει στο στομα ελαφρα πολυ καποιες φορες....Δοκιμασα και πιπιλα τιποτα την παιρνει μετα απο λιγο την φτυνει και ψαχνει στηθος....

 

Καμμια ιδεα??τι να κανω???Δεν φενεται να πειναει απλα το θελει στο στομα ακομα και χωρις να το πιπιλαει αλλιως δεν κοιμαται....

 

Βοηθεια εχω να κοιμηθω 23,5 ωρες...:(:(

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Tον εβγαλα βολτα πριν και κοιμηθηκε....αλλα τι θα γινει μονο με βολτα θα κοιμαται??:rolleyes::rolleyes:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ΣΟΣ, από εχθές κοιμάται ασταμάτητα και τρώει ελάχιστα....τι να κάνω..??

 

Προσπάθησε να την ξυπνάς, βρέξε το προσωπάκι της, ξέντυσέ την και κάντης μπανάκι, τρίψε της τ' αυτάκι. Επίσης, βάλε κλιματισμό, δεν είναι καλό να τα έχουμε σε πολλή ζέστη. Τα πιάνει υπνηλία.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο μηνών είναι; Καμιά φορά η πολλή υπνηλία δείχνει ότι κάτι δεν πάει καλά, εκτός αν είναι νεογέννητο που ούτως ή άλλως κοιμούνται συνέχεια. Αν δεν σε έχει συνηθίσει σε τόσο ύπνο επικοιμώνησε με τον παιδίατρο!

Link to comment
Share on other sites

Νινα νανα...ξαναρθα....θελω συμβουλη παλι;);)

 

Ο μικρος μου με εχει κανει πιπιλα στην κυριολεξια....τρωει συνεχεια οκ..βασικα ειμαστε σε ενα συνεχες θηλασμο γιατι με εχει κανει πιπιλα....δεν αντεχω:(:(:(

 

Τρωει στο στηθος μια χαρα και απο πανες ολα καλα....

Το θεμα ειναι πως αποκοιμιεται αφου εχει φαει.....μολις τον αφησω κατω ο κακος χαμος δεν ηρεμει με κανεναν αλλον τροπο....θελει στηθος τον ξαναβαζω δεν ρουφαει πιπιλαει μεχρι να ξανακοιμηθει ξανα παω να τον αφησω παλι χαμος:(:(

Δοκιμασα ξαπλωμενη μπας και κοιμηθει ωστε να μην χρειαστει να τον κουνησω.....μολις αποκοιμιεται η μεσα στον υπνο μου κουνηθω εγω και φυγει η θηλη απο το στομα του τρελενεται ξυπναει....δεν πιπιλαει παντα απλα την κραταει στο στομα ελαφρα πολυ καποιες φορες....Δοκιμασα και πιπιλα τιποτα την παιρνει μετα απο λιγο την φτυνει και ψαχνει στηθος....

 

Καμμια ιδεα??τι να κανω???Δεν φενεται να πειναει απλα το θελει στο στομα ακομα και χωρις να το πιπιλαει αλλιως δεν κοιμαται....

 

Βοηθεια εχω να κοιμηθω 23,5 ωρες...:(:(

 

Θα σου πω τί έκανε μία ξαδέρφη μου που είχε το ίδιο πρόβλημα. Την άφηνε να κλαίει. Την τάιζε και αφού ήταν σίγουρη ότι είχε φάει και ήταν χορτάτη άρα έκλαιγε μόνο και μόνο για την θηλή-πιπίλα, δεν την έβαζε εκεί. Η μικρή της τον πρώτο καιρό κοπανιόταν (ήταν περίπου 3-4 μηνών) και σήκωνε τον κόσμο στο πόδι, αλλά δεν την έβαζε στο στήθος της παρά μόνο για να φάει. Θέλει τεράστια υπομονή αλλά τα κατάφερε. Της πήρε περίπου 10 μέρες. Έζησαν οικογενειακώς έναν εφιάλτη, (αυτή ο άντρας της και το άλλο της παιδάκι) αλλά μετά ηρέμησαν και τώρα η μικρή της είναι 8 μηνών και είναι όλοι τους μιά χαρά. Συνεχίζει και τον θηλασμό φυσιολογικά και φυσικά έχει και της αγκαλιές της...

Link to comment
Share on other sites

Tον εβγαλα βολτα πριν και κοιμηθηκε....αλλα τι θα γινει μονο με βολτα θα κοιμαται??:rolleyes::rolleyes:

 

Jo πάλι σε άλμα είστε, κανε λίγο υπομονη. Το μαραθώνιο πιπιλισμα δίνει το ερέθισμα για αύξηση της παραγωγής.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ΣΟΣ, από εχθές κοιμάται ασταμάτητα και τρώει ελάχιστα....τι να κάνω..??

 

Προσπάθησε να δροσισεις το χώρο και ξέντυσέ την. Παρακολούθησε και πόσες πάνες βρέχει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...