Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Ο γλυκανισος, ο μαραθος κι η τριγωνελλα.

Δεν είμαι σίγουρη ότι χρειάζεσαι κάτι όμως για αύξηση παραγωγής. Δεύτερη γνώμη απο παιδιατρο χρειάζεσαι. Επίσης θηλαζε το μωρο σε όρθια θέση!

Αλλαξαμε παιδιατρο ειδαμε και μια παιδογαστρεντερολογο χθες στο ΜΗΤΕΡΑ και το ιδιο μου ειπαν οτι μαλλον δεν ειναι αρκετο το γαλα μου για το μωρο,ξερεις Νινα Νανα 2 μερες προσπαθησα να μη της δωσω ξενο τριτη και χθες και και δεν πηρε ουτε γρ.Και πανω στην εξεταση η γιατρος κοιταξε τη κοιλιτσα της και μου ειπε πως ειναι αδεια ενω εγω την ειχα θηλασει εκει οσο περειμεναμε την σειρα μας΄......σ'ευχαριστω πολυ παντως για τις συμβουλες,μου δινεις δυναμη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αλλαξαμε παιδιατρο ειδαμε και μια παιδογαστρεντερολογο χθες στο ΜΗΤΕΡΑ και το ιδιο μου ειπαν οτι μαλλον δεν ειναι αρκετο το γαλα μου για το μωρο,ξερεις Νινα Νανα 2 μερες προσπαθησα να μη της δωσω ξενο τριτη και χθες και και δεν πηρε ουτε γρ.Και πανω στην εξεταση η γιατρος κοιταξε τη κοιλιτσα της και μου ειπε πως ειναι αδεια ενω εγω την ειχα θηλασει εκει οσο περειμεναμε την σειρα μας΄......σ'ευχαριστω πολυ παντως για τις συμβουλες,μου δινεις δυναμη!

 

Καλώς ή κακώς δεν έχουμε όλες πολύ γάλα, καλή μου. Το δικό μου σίγουρα δεν επαρκεί κι όμως έχω κάνει τα πάντα για ν' αυξήσω την παραγωγή. Χθες βράδυ είχα το μωρό στο κρεβάτι και θήλαζα (υποτίθεται) από τις 3 ως τις 6 το πρωί. Ε λοιπόν στις 6 το μωρό πεινούσε. Έκλαιγε και δεν το ήθελε το στήθος. Μόλις του έδωσα το ξένο, χόρτασε και κοιμήθηκε αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ή κακώς δεν έχουμε όλες πολύ γάλα, καλή μου. Το δικό μου σίγουρα δεν επαρκεί κι όμως έχω κάνει τα πάντα για ν' αυξήσω την παραγωγή. Χθες βράδυ είχα το μωρό στο κρεβάτι και θήλαζα (υποτίθεται) από τις 3 ως τις 6 το πρωί. Ε λοιπόν στις 6 το μωρό πεινούσε. Έκλαιγε και δεν το ήθελε το στήθος. Μόλις του έδωσα το ξένο, χόρτασε και κοιμήθηκε αμέσως.

αυτα κανουμε και εμεις απο την πρωτη μερα που γεννησα μεχρι και σημερα που ειναι 52 ημερων,ωρες ατελειωτες στο στηθος,ομως το μωρο μου εχει ΓΟΠ και ποναει ο οισοφαγος της και το ξενο την κανει χειροτερα γι'αυτο προσπαθω να κοψουμε το συμπληρωμα για να την βοηθησω να το ξεπερασει

Link to comment
Share on other sites

αυτα κανουμε και εμεις απο την πρωτη μερα που γεννησα μεχρι και σημερα που ειναι 52 ημερων,ωρες ατελειωτες στο στηθος,ομως το μωρο μου εχει ΓΟΠ και ποναει ο οισοφαγος της και το ξενο την κανει χειροτερα γι'αυτο προσπαθω να κοψουμε το συμπληρωμα για να την βοηθησω να το ξεπερασει

 

Sonia πρέπει να σας δει σύμβουλος θηλασμου. Εγω γνωρίζω μια πιστοποιημένη αν θέλεις τα στοιχεία της.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλλαξαμε παιδιατρο ειδαμε και μια παιδογαστρεντερολογο χθες στο ΜΗΤΕΡΑ και το ιδιο μου ειπαν οτι μαλλον δεν ειναι αρκετο το γαλα μου για το μωρο,ξερεις Νινα Νανα 2 μερες προσπαθησα να μη της δωσω ξενο τριτη και χθες και και δεν πηρε ουτε γρ.Και πανω στην εξεταση η γιατρος κοιταξε τη κοιλιτσα της και μου ειπε πως ειναι αδεια ενω εγω την ειχα θηλασει εκει οσο περειμεναμε την σειρα μας΄......σ'ευχαριστω πολυ παντως για τις συμβουλες,μου δινεις δυναμη!

 

Δεν μπορώ να κρίνω αν έχεις γάλα ή δεν έχεις αλλα το συμπλήρωμα που δίνεις αν θυμάμαι καλα είναι 100-200 μλ το 24ωρο; Είναι λίγο για να χορταινει μόνο με αυτο. Άρα για να βρέχει τόσες πάνες σημαίνει ότι έχεις γάλα. Όχι;

Το ότι δεν πήρε γραμμάριο σε 2 μέρες δεν λέει κάτι απο μόνο του. Σε αυτήν την ηλικία μόνο οι μηνιαίες (το πολυ 15ημερες ζυγισεις είναι αξιόπιστες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κρίνω αν έχεις γάλα ή δεν έχεις αλλα το συμπλήρωμα που δίνεις αν θυμάμαι καλα είναι 100-200 μλ το 24ωρο; Είναι λίγο για να χορταινει μόνο με αυτο. Άρα για να βρέχει τόσες πάνες σημαίνει ότι έχεις γάλα. Όχι;

Το ότι δεν πήρε γραμμάριο σε 2 μέρες δεν λέει κάτι απο μόνο του. Σε αυτήν την ηλικία μόνο οι μηνιαίες (το πολυ 15ημερες ζυγισεις είναι αξιόπιστες.

τι να πω εχω μπερδευτει,μαλλον πρεπει οπως λες κι εσυ να δω καποια συμβουλο!

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα... Καποιος μου ειπε οτι τωρα που θα αρχισω τα μπανια στη θαλασσα να ξεχασω το θηλασμο γιατι απο το κρυο νερο θα μου κοπει το γαλα!!

Θεωρω οτι ειναι τεραστια βλακεια αυτο που λεει απλα θελω να μου το επιβεβαιωσετε!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

roxanne μπες στο θέμα "τι άλλο θα ακούσω" να δεις και άλλες τέτοιες μπαρούφες. Όλοι είναι ειδήμονες του θηλασμού (γιαυτό θηλάζουν τόσο καιρό οι μανούλες). Πες σε αυτόν που σου είπε για το κρύο νερό, ότι θα δίνεις έτσι στο μωρό σου παγωτό (ζζντόινγκ) και να μην ανησυχεί.

 

Όταν κάποιος σου λέει τέτοια πράγματα θα σκέφτεσαι πρώτα το τι ιδιότητα έχει. Αν είναι επαγγελματίας υγείας πρέπει να δεις αν έχει εμπειρία από θηλασμό ή σχετική γνώση- πιστοποίηση. Αν όχι κοιτάς αν θήλασε πόσο καιρό με τι δυσκολίες κλπ.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Nina θελω τα φωτα σου!

Στους 3 μηνες ποσες πανες πρεπει να μετραμε;

Οσο μεγαλωνει μειωνεται ο χρονος θηλασμου. Να υποθεσω οτι ειναι φυσιολογικο;

 

5-6 πάνες. Το καλοκαίρι με την εφιδρωση μπορει να έχουν λίγα ουρα γι αυτο συχνοι θηλασμοι.

Ναι, είναι φυσιολογικο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

roxanne μπες στο θέμα "τι άλλο θα ακούσω" να δεις και άλλες τέτοιες μπαρούφες. Όλοι είναι ειδήμονες του θηλασμού (γιαυτό θηλάζουν τόσο καιρό οι μανούλες). Πες σε αυτόν που σου είπε για το κρύο νερό, ότι θα δίνεις έτσι στο μωρό σου παγωτό (ζζντόινγκ) και να μην ανησυχεί.

 

Όταν κάποιος σου λέει τέτοια πράγματα θα σκέφτεσαι πρώτα το τι ιδιότητα έχει. Αν είναι επαγγελματίας υγείας πρέπει να δεις αν έχει εμπειρία από θηλασμό ή σχετική γνώση- πιστοποίηση. Αν όχι κοιτάς αν θήλασε πόσο καιρό με τι δυσκολίες κλπ.

 

Χαχα! Έτσι όπως τα λες είναι!

Πρόσφατα διάβασα ότι ενας παιδιατρος είπε σε μια μαμα να πίνει πολυ νερο για να γίνει το γάλα της πιο νερουλό για να μην πάθει το παιδι αφυδατωση!!

Επίσης σε άλλη μαμα άλλος παιδιατρος είπε να μην τρώει γλυκά γιατι γίνεται γλυκο το γάλα και το μωρο θα πίνει περισσότερο και θα παχύνει!

Roxanne να κανεις τα μπανακια σου, το γάλα σου δεν θα πάθει τίποτα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Nina θελω τα φωτα σου!

Στους 3 μηνες ποσες πανες πρεπει να μετραμε;

Οσο μεγαλωνει μειωνεται ο χρονος θηλασμου. Να υποθεσω οτι ειναι φυσιολογικο;

 

καλημέρα κορίτσια, και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω: ο μπέμπης μου είναι τριών μηνών και έχει λίγες μέρες που θηλάζει μόνο ένα δεκάλεπτο (μετά τον παίρνει ο ύπνος) με το ζόρι τον κρατάω τέταρτο ολόκληρο χωρίς στην ουσία να πολυρουφάει.Επίσης πρόσεξα οτι αραίωσε τα διαστήματα που τρώει και ενώ έτρωγε ανα 2 1/2ωρο -3ωρο, τώρα μπορεί να κάνει και τέσσερεις ώρες ή παραπάνω.καταλήγω να τον ταίσω χωρίς να έχει ζητήσει.

Επίσης αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι οτι κουνιέται συνέχεια και κάνει μια συμπεριφορά σαν να μην μπορεί να πιάσει την θηλή, ενώ ως τωρα δεν υπήρχε τέτοιο θέμα..Τί του συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια, και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω: ο μπέμπης μου είναι τριών μηνών και έχει λίγες μέρες που θηλάζει μόνο ένα δεκάλεπτο (μετά τον παίρνει ο ύπνος) με το ζόρι τον κρατάω τέταρτο ολόκληρο χωρίς στην ουσία να πολυρουφάει.Επίσης πρόσεξα οτι αραίωσε τα διαστήματα που τρώει και ενώ έτρωγε ανα 2 1/2ωρο -3ωρο, τώρα μπορεί να κάνει και τέσσερεις ώρες ή παραπάνω.καταλήγω να τον ταίσω χωρίς να έχει ζητήσει.

Επίσης αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι οτι κουνιέται συνέχεια και κάνει μια συμπεριφορά σαν να μην μπορεί να πιάσει την θηλή, ενώ ως τωρα δεν υπήρχε τέτοιο θέμα..Τί του συμβαίνει?

 

Γύρω στους 3 μήνες κάποια μωράκια αισθάνονται ότι μεγάλωσαν κι έχουν άλλες ασχολίες να κάνουν.. Έχουν να ρουφηξουν τον κόσμο με τα ματιά τους κι είναι τόσα πολλα τα ερεθίσματα οπότε γιατι να χάνουν χρόνο με το φαγητο; Κοινώς ξεχνιούνται! Όταν λοιπόν ένα τέτοιο μωρακι η μαμα το βάζει στο στήθος αυτο διαμαρτύρεται!!!

Σε αυτα τα μωράκια η μαμα πρέπει να θυμίζει ότι ήρθε η ώρα για γάλα (κι αργοτερα για φαγητο)! ;)

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεχρι ποση ωρα να τον θηλαζω???Καποιες φορες βγαζει αρκετες γουλιτσες μετα και λεω μηπως τον βαζω πολυ ωρα να θηλαζει.

 

Οσο θέλει. Μόλις αφήσει το πρώτο στήθος, το σηκώνεις να ρευτει και μετα προσφέρεις και το άλλο στήθος.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στους 3 μήνες κάποια μωράκια αισθάνονται ότι μεγάλωσαν κι έχουν άλλες ασχολίες να κάνουν.. Έχουν να ρουφηξουν τον κόσμο με τα ματιά τους κι είναι τόσα πολλα τα ερεθίσματα οπότε γιατι να χάνουν χρόνο με το φαγητο; Κοινώς ξεχνιούνται! Όταν λοιπόν ένα τέτοιο μωρακι η μαμα το βάζει στο στήθος αυτο διαμαρτύρεται!!!

Σε αυτα τα μωράκια η μαμα πρέπει να θυμίζει ότι ήρθε η ώρα για γάλα (κι αργοτερα για φαγητο)! ;)

 

Ευχαριστώ πολύ, πραγματικά χαλάρωσα λίγο γιατί με ανησύχησε ο μικρός τελευταία!:P

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε ρεύεται ποτέ όταν θηλάζει. Να ανησυχήσω;

 

Γιατι να ανησυχησεις; :-)

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Nina-nina καλησπέρα!!

'Εκοψα τη μαγιά μπύρας αφού όπως μου είπες εφόσον έχω καλή παραγωγή δεν χρειάζεται! Θέλω να σε ρωτήσω μερικά πράγματα τώρα που ο θηλασμός σχεδόν καθιερώθηκε ώστε να τον παρατείνω.

Ακούω μερικές κοπέλες που μετά το μήνα ή τις σαράντα δεν έχουν πια αρκετό γάλα,ή τους "κόβεται" και το καταλαβαίνουν λέει επειδή το μωρό κλαίει και πεινάει. Της ρωτούσα πώς έγινε αυτό κ μου έλεγαν οτι απο την κούραση (επειδή δεν κοιμόνταν καλά/αρκετά ή έκαναν δουλειές στο σπίτι).Ακούγοντας αυτά ανησυχώ. Προσπαθώ να κοιμάμαι αλλά σίγουρα δεν κοιμάμαι 8ωρο,και μες τη μέρα έχω υπερένταση,ακόμα και να κοιμάται το μωρό δεν μπορώ να κοιμηθώ. Με τις δουλειές δεν κουράζομαι,με βοηθούν αλλά ένα κατιτίς το κάνω κι εγώ.Υπάρχει περίπτωση να μου κοπεί το γάλα γιαυτούς τους λόγους??Τι μπορώ να κάνω απο μεριά μου ώστε να θηλάσω ένα χρόνο που επιθυμώ?? Η έστω 6 μηνο??

Υπήρξαν κ σε μένα αρκετές φορές που την έβαζα στο στήθος κ ενώ έτρωγε σταματούσε κι έκλαιγε κ νόμιζα οτι δεν έχω γάλα ωστόσο το γάλα έπεφτε απο το στήθος μου κ έβλεπα κ το μουτράκι της κ το στοματάκι της λερωμένα την ξανάβαζα,πάλι έκλαιγε κ σαν να "πνιγόταν" με το γάλα τι μπορεί να σημαίνει?Μήπως λες να έπρεπε να ρευτεί κ άλλο??

Τέλος επιτρέπεται να καταναλώνω με μέτρο αναψυκτικά πού κ πού??πχ φάντα πορτοκάλι??:-D

Και,τέλος,με το θηλασμό τελικά θα χάσω κιλά ή θα βάλω??Γιατί όλοι διαφορετικά μου λένε :?:-?:?

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

θηλάζω αποκλειστικά τον 3 μηνων γιο μου και τις τελευταίες 2 εβδομάδες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Θηλάζει για 10 λεπτά και μετά αφήνει το στήθος και κλαίει σπαρακτικά. Δείχνει να θέλει να το ξαναπιάσει αλλά κλαίει και δεν το κάνει. Τον αλλάζω στήθος, θέση αλλά δεν λειτουργεί τίποτα. Έχω κουραστεί πολύ, και πιο πολύ ψυχολογικά γιατί νιώθω ότι δεν τρέφεται σωστά και ότι δεν απολαμβάνει τα γεύματά του.

 

Τι μου προτείνετε να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου τα κάνει αυτά απο χθες το δικό μου,όχι όμως σε κάθε γεύμα,αλλά όταν έχει χορτάσει κ εγώ συνεχίζω κ την βάζω. 'Η άμα έχει λερώσει την πάνα της ενώ τρώει!Τότε παρόλο που τρώει με όρεξη σταματά κ κλαίει μέχρι να την αλλάξω.Δεν νομίζω να μην έχω γάλα αφού μετράω 2 πάνες με κακά και αρκετές με τσίσα κάθε μέρα. Φυσικά μόλις ανέφερα στους δικούς μου το συμβάν με το κλάμα (στην αρχή που δεν ήξερα) έπεσαν απο πάνω μου οτι μάλλον το γάλα μου είναι λίγο κ να το μετρήσω αντλώντας το μπλα μπλα μπλα. Το μωρό όμως έχει γίνει σαν ζυμαράκι :D στρογγυλό στρογγυλό και υγιέστατο,πολύ πιο ήρεμο απο τότε που έδινα μπουκάλι,πιο δεμένο μαζί μου,και μόλις το ταίσω το νιώθω κ πιο βαρύ..Ρε Nina-nina,άμα δεν είχα γάλα θα ήταν έτσι?

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

επειδη θηλαζω αποκλειστικα και ως γνωστον εβαζα το παιδι στο στηθος οποτε γκρινιαζε η εδειχνε να πειναει και οχι με προγραμμα νομιζω με εχει κανει πιπιλα:rolleyes::rolleyes: αν ξυπνησει μεσα στον υπνο του κλαει μολις τον βαζω στο στηθος ρουφαει δευτερολεπτα και κοιμαται εεε του χαιδευω αυτακια κοιλιτσα ποδαρακια ξυπναει ρουφαει αλλα 3 δευτε.παλι κοιμαται εεε μολις τον αφησω κατω κλαμααααααα αντε παλι τα ιδια.....Εχω την εντυπωση πως γρινιαζει επειδη ξυπναει και πειναει λογικο αφου θηλασε δευτερολεπτα ναι αλλα δεν καθεται πολυ τον παιρνει ο υπνος και δεν ξυπναει με τιποτα παρα μονο αν τον αφησω κατω...και αντε παλι απο την αρχη....Δεν ηρεμει με κανεναν αλλον τροπο αν δεν παρει στηθος για να κοιμηθει...Τι να κανω ρε κοριτσια εχω λαλησει...

Τη νυχτα κοιμομαστε μαζι θηλαζω ξαπλωμενη οποτε γκρινιαξει η ξυπνησει βγαζω στηθος και θηλαζει ρουφαει παλι λιγο τον παιρνει ο υπνος μολις του φυγει η ρογα κλαμα παλι αντε παλι απο την αρχη ολη νυχτα αυτο εχουμε.....με εκανε πιπιλα???:oops::oops::oops:

 

Απο πανες ειμαστε καλα κενωση δεν εχουμε απο χθες το απογευμα αλλα οκ δε ν ανησυχω...και απο βαρος ειμαστε καλα βαλαμε 1200 απο τοτε που γεννηθηκε 3400 και ειμαστε πλεον 4610....

 

Τι να πω...τι γινεται ρε κοριτσια καμμια ιδεα??

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου τα κάνει αυτά απο χθες το δικό μου,όχι όμως σε κάθε γεύμα,αλλά όταν έχει χορτάσει κ εγώ συνεχίζω κ την βάζω. 'Η άμα έχει λερώσει την πάνα της ενώ τρώει!Τότε παρόλο που τρώει με όρεξη σταματά κ κλαίει μέχρι να την αλλάξω.Δεν νομίζω να μην έχω γάλα αφού μετράω 2 πάνες με κακά και αρκετές με τσίσα κάθε μέρα. Φυσικά μόλις ανέφερα στους δικούς μου το συμβάν με το κλάμα (στην αρχή που δεν ήξερα) έπεσαν απο πάνω μου οτι μάλλον το γάλα μου είναι λίγο κ να το μετρήσω αντλώντας το μπλα μπλα μπλα. Το μωρό όμως έχει γίνει σαν ζυμαράκι :D στρογγυλό στρογγυλό και υγιέστατο,πολύ πιο ήρεμο απο τότε που έδινα μπουκάλι,πιο δεμένο μαζί μου,και μόλις το ταίσω το νιώθω κ πιο βαρύ..Ρε Nina-nina,άμα δεν είχα γάλα θα ήταν έτσι?

 

Όχι βέβαια. Γεμίσαμε ειδήμονες και μάλιστα απο την οικογένεια (πολυ συνηθισμένο να νομίζουν ότι το εγγόνι τους υποσιτιζεται).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...