Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ουρολοίμωξη - Μικρόβιο Πρωτέας


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ζητησε απο την παιδιατρο να κανετε λήψη με καθετηρα για να μην εχεις το φοβο επιμόλυνσης γιατι και στο αλλο μικροβιολογικο μπορει να σου βγαλει το ιδιο μικροβιο.γιατι δε το ζητας απο την ιατρο?

 

το φοβάμαι το καθετηράκι γιατί μπορεί να εισχωρήσει κι άλλο μικρόβιο.. έτσι δεν είναι..?

Η Αννούλα μου .. η ζωή μου!

 

 

Link to comment
Share on other sites

καμια σχεση το καθετηρακι ειναι αποστηρωμένο και δεν προωθει μικρόβια.μολις ειπα στη μικροβιολογο για το περιστατικο σου με ρωτησε αν φοραει μπειμπιλινο και αν ναι ειναι πολυ συχνο να εμφανιζεται σε ληψη δειγματος καθως και αλλα μικροβια. θα επρεπε η ιατρος σου απο την αρχη με το που ακουσε το μικροβιο να σου μιλησει για επιμόλυνση και να μη δωσει αδικα το μωρο αντιβίωση.

για να ηρεμησεις θα σου ζητησω να πας στην παιδιατρο να παρει τα ουρα με τον καθετηρα και κατευθειαν σε μια συριγγα να τα πας στο μικροβιολογο οποτε θα δεις πως αδικα ταλαιπωρηθηκατε και εσυ ψυχολογικά και το μωρο με αντιβίωση.για εμας τους ιατρους πρωταρχικο λόγο παιζει η σωστη διαγνωση και μετα η θεραπεια.

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Kalimera koritsia..

 

Perasan oi 10 meres.. pirame tin antiviosi mas.. kaname silogi ourwn me tin analogi apostirwsi.. se mikroviologiko .. alla pali ta idia..!

 

Ime poli stenaxwrimeni.. prepi na parw tin giatro.. ke tremi i psixi mou! Giati na talepwrite etsi to koritsaki mou?

Ta siptwmata exoun perasi.. oi monades ine idies omws.. to mono .. oti tis teleftees 3 meres.. exi pireto..emetous.. ke sinaxi.. i giatros leei iwsi.. Alla pios mou vgazi apo to mialo oti ooola afta sxetizonte??

 

Κοριτσακι μου πραγματικα λυπαμε παρα πολυ για την ταλαιπωρια που παιρναει το ζουζουνακι σου.Δεν ξερω τι να σου ευχηθω............παντως την τελευται φορα που ο γιος μου ειχε ουρολοιμωξη,επανεξεταση καναμε μετα το τελος της αντιβιωσης και αφου ειχαν περασει κοντα 8-10 μερες.

Καλο ειναι να παρεις και μια δευτεη γνωμη και πιο ειδικη ισως καποιο παιδοουρολογο,που ισως σε βοηθηση κανοντας καποια αλλη θεραπεια γιατι να ξερεις πως η πολι αντιβιωση ισως δεν βοηθαει και τοσο.

Οταν θα πας παντως μην ξεχασεις να του αναφερεις και την θεραπεια της χειμιοπροφυλαξης.

Τα συμπωματα που εχει μπορει να ειναι οντως απο καπιοα ιωσουλα που το ταλαιπωρη αλλα ο εμετος και ο πυρετος ειναι και συμπωματα της ουρολοιμωξης.

Πραγματικα λυπαμε πολυ γιατι καταλαβαινω απολυτα την ταλαιπωρια που παιρναει το μωρο γιατι τα εχω περασει και εγω ολα αυτα,περιμενουμε νεα σου.

ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χημειοπροφυλαξη δινουμε οταν υπαρχουν επανηλημένες ουρολοιμώξεις.στη συγκεκριμένη περιπτωση ειναι ενα μεμονομένο περιστατικό με αρκετες πιθανοτητες απιμολυνσης απο το πρωτο δειγμα.καλο ειναι να γινει ληψη ουρων με καθετηρα για να ειμαστε σιγουροι για το αποτέλεσμα.δεν πρεπει να αγχωνόσαστε

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας θα ήθελα να σας πω για τη δική μου περίπτωση. Ο γιός μου ειναι 8 μηνών. Σε εξετάσεις αίματος, του βρήκαν υψηλά λευκά και κάνοντας αναλύσεις ούρων (με καθετήρα) βρήκαν ουρολείμωξη μαζί με Πρωτέα. Πήρε αντιβίωση για 10 μέρες. Δύο μέρες μετά το τέλος της αντιβίωσης κάναμε πάλι αναλύσεις ούρων (με σακουλάκι) και ο μικροβιολόγος μας είπε ότι δεν έχει πια μικρόβια. Αύριο ανεβαίνουμε στην Αθήνα για να κάνει κυστεοουριθρογραφία για να δούμε αν έχει παλλινδρόμηση. Η παιδίατρος μου είπε ότι μόλις κάνει την κυστεοουριθρογραφία, θα ξεκινήσουμε χημειοπροφυλαξη. Με προβληματίζει ΒΑΡΒΑΡΑ Κ. που είπες ότι "χημειοπροφυλαξη δινουμε οταν υπαρχουν επανηλημένες ουρολοιμώξεις". Εμείς τυχαία τη βρήκαμε, δεν έχει κάνει ούτε ένα σύμπτωμα! Επίσης, μέσα στους επόμενους 6 μήνες θα ξαναπάμε Αθήνα για να κάνει σπινθιρογράφημα, να δούμε μήπως η ουρολείμωξη προκάλεσε πρόβλημα στα νεφρά. Αυτά μου έχει πει η παιδίατρος. Είναι σωστα? ?Γιατι με όσα διαβαζω στο site αρχίζω και φοβάμαι μήπως δώσουν και στο δικό μου μωράκι περιττή θεραπεία. Και τέλος.. τί είναι χημειοπροφυλαξη ??

41edmjsc19uufwl5.pngkk3v7ypawchpdiff.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα και από μένα, θα σας πω και εγώ την δική μου ιστορία με τον γιο μου που είναι 4,5 χρ…….παθαμε 3 φορές ουρολοίμωξη και της 3 φορές ήταν πρωτεας , πήραμε σεκλορ και μετα από καθοδήγηση της παιδιάτρου κάναμε υπέρηχο οπού και έδειξε πρόβλημα στο δεξί νεφρό, κάναμε σπινθηρογράφημα οπού έδειξε μόνιμη βλάβη, και ότι υπάρχει μια οπή την οποία ο υπέρηχος δεν το είχε πιάσει……..περιττό να σας πω πως πεσαμε από τα συνεφα για ολο αυτό που μας συνέβη……προσπαθούμε να το παλέψουμε, παίρνει χημειοπροφυλαξη κάθε βράδυ και συνεχίζουμε με εξετάσεις ούρων κάθε 15 μέρες και μένει να κάνουμε κυστεογραφία για να μας πεις ο παιδινεφρολογο κο λαφαζανης αν θα κάνουμε χειρουργείο για να αφαιρεσουμε το νεφρό η όχι

 

 

Θα ήθελα να πω της μανούλες πως με την πρώτη ουρολοίμωξη που θα πάθουν να μην αμελήσουν τον υπέρηχο και να μην πουν είναι μια απλή ουρολοίμωξη , όπως είπα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...