Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ΝΟΣΟΣ ΤΩΝ ΧΟΙΡΩΝ-ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΠΙΔΗΜΙΑΣ.....


ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

Recommended Posts

Στο χωριό μου ο αγροτικός γιατρός (χωρίς καμία ειδικότητα) μέχρι τοκετό είχε κάνει. Δυστυχώς η μέλλουσα μαμά είχε πολύ οξύ τοκετό και δεν προλάβαινε να πάει πουθενά.

 

Eδώ έχουν γίνει αρκετοί τοκετοί από διάφορους γιατρούς ασχέτων ειδικοτήτων... ακόμη κι από αγροτικο. Ευτυχώς υπάρχη μια συνταξιούχος μαία και σώζει την κατάσταση!

 

Οι έγκυες γυναίκες για να αποφύγουν τέτοιου είδους τοκετό, αναγκάζονται να πηγαίνουν στην Αθήνα μόλις μπαίνουν στο μήνα τους, δλδ περίπου 1 μήνα πριν την ΠΗΤ και να περιμένουν... Αυτό συνεπάγεται μεγάλο οικονομικό κόστος αλλά και ψυχολογικό γιατί ο σύζυγος εργάζεται και δεν μπορεί να είναι με τη γυναίκα του. Για παράδειγμα ο καλός μου ήταν μαζί μου μόνο σε έναν από τους τρεις τοκετούς.

 

έναν γονιό που λαμβάνει αποφάσεις για την υγεία του από αυτό το βίντεο

εξακολουθώντας να πιστεύει ότι η πρωταγωνίστρια υπήρξε όντως υπουργός υγείας της Φινλανδίας και θεωρεί έγκυρη πηγή για ενημέρωση αυτό το βίντεο
απλά και μόνο επειδή έχει επιβλητική μουσική υπόκρουση και κάποιος μπήκε στον κόπο να το ανεβάσει στο youtube.

Αναρρωτιέμαι γιατί κάνεις συστηματική υποβάθμιση των ανθρώπων που αμφισβητούν το εμβόλιο:rolleyes:

 

Έχουν αναφερθεί πολλά επιχειρήματα σε τούτο το τόπικ αλλά και σε άλλα που στηρίζουν αυτή την άποψη, και μάλιστα από έγκυρες πηγές και δια στόματος αξιόλογων κι έγκυρων επιστημόνων, όμως εξακολουθείς να χρησιμοποιείς το συγκεκριμένο βίντεο.

 

Είναι φυσικά δικαίωμά σου να πράττεις με τον τρόπο που εσύ θεωρείς σωστό. Μην υποβιβάζεις όμως τη νοημοσύνη των συνομιλητών σου. Δεν αναβαθμίζεις τη θέση σου με αυτόν τον τρόπο...

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Dimitrali

    Dimitrali 111 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 70 δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 69 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 66 δημοσιεύσεις

Για εμενα πάντως marandnik εισαι μια ψυχραιμη φωνη αναμεσα σε υπερβολες... εισαι το γκρι που λεμε αναμεσα σε ασπρο και σε μαυρο! Και μπορω να πω ότι πάντα ο καλος σου τρόπος με κανει να θελω να συνεχισω την κουβεντουλα μας σε αυτο το ποστ. Εν αντιθεσει με άλλους συνομιλητες που ειτε ειναι ειρωνες ειτε εκνευρισμενοι αν διαφωνήσω μαζι τους.

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα πάντως marandnik εισαι μια ψυχραιμη φωνη αναμεσα σε υπερβολες... εισαι το γκρι που λεμε αναμεσα σε ασπρο και σε μαυρο! Και μπορω να πω ότι πάντα ο καλος σου τρόπος με κανει να θελω να συνεχισω την κουβεντουλα μας σε αυτο το ποστ.

Συμφωνω!Αλλα θα προσθεσω και aleca!:P:p

Συγνωμη για την παρεμβολη...εφυγααααααααα

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα πάντως marandnik εισαι μια ψυχραιμη φωνη αναμεσα σε υπερβολες... εισαι το γκρι που λεμε αναμεσα σε ασπρο και σε μαυρο! Και μπορω να πω ότι πάντα ο καλος σου τρόπος με κανει να θελω να συνεχισω την κουβεντουλα μας σε αυτο το ποστ. Εν αντιθεσει με άλλους συνομιλητες που ειτε ειναι ειρωνες ειτε εκνευρισμενοι αν διαφωνήσω μαζι τους.

 

συμφωνω κ εγω.δεν εχω κατι να προσθεσω περα απ αυτο που επεσημανε η dimitrali σχετικα με την υποβαθμιση...μονο που υπαρχει κ αντιστροφα:wink:

συγνωμη κ απο μενα για την παρεμβολη.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, Marandnik, ίσως δεν έχεις προσέξει πού ακριβώς μένω και άρα πρέπει να το ξεκαθαρίσω.

 

Ο τόπος διαμονής μου είναι ένα νησί των Κυκλάδων.

 

Η αλήθεια είναι ότι σπάνια κοιτώ το πεδίο που αναφέρει την περιοχή κάτω από το όνομα του χρήστη. Συνήθως επικεντρώνομαι στα λεγόμενά του.

Και στην δική σου περίπτωση, νόμιζα, από τον τρόπο που μιλούσες, ότι απορρίπτεις τις συμβουλές των γιατρών και ψάχνεις μόνη σου στο internet από επιλογή και όχι από ανάγκη.

 

Είναι τεράστιο το πρόβλημα της ιατρικής περίθαλψης στην ελληνική περιφέρεια και ειδικά στα νησιά. Αν και αναγκάζεστε λοιπόν κάποιοι να γίνετε αυτοσχέδιοι γιατροί, λόγω των αντίξοων συνθηκών, αυτό δεν σημαίνει ότι αυτή θα πρέπει να είναι και η γενικότερη πρακτική για όλους. Επίσης, μη ξεχνάμε ότι όπως υπάρχουν συνάνθρωποί μας που δεν έχουν την "πολυτέλεια" της επιλογής του γιατρού, υπάρχουν και άλλοι που δεν έχουν την πολυτελεια να έχουν υπολογιστή σπίτι τους, σύνδεση στο internet, εξοικείωση με τις νέες τεχνολογίες, διαθέσιμο χρόνο, μορφωτικό επίπεδο, κλπ για να κάνουν τους γιατρούς στη θέση των γιατρών.

 

Αποφεύγω να μιλώ εκ του ασφαλούς. Την εμπιστοσύνη μου στους γιατρούς δεν την έχασα μόνο όταν έχασα το θηλασμό μου αλλά και όταν εξαιτίας ενός οφθαλμίατρου πολύφερνου κι αξιοσέβαστου, ο αδελφός μου έχασε την ελάχιστη όραση που είχε στο ένα του μάτι...

 

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί επανερχόμαστε συνεχώς στο ίδιο θέμα αν και έχω ξεκαθαρίσει πολλές φορές ότι δεν υποστήριξα ΠΟΤΕ ότι οφείλουμε να δείχνουμε εμπιστοσύνη σε όλους τους γιατρούς ανεξαιρέτως και ότι όλοι οι γιατροί είναι άγιοι....

 

Φυσικά αυτό που υποστήριξα, ότι η συντριπτική πλειοψηφία των γονιών που δεν έχουν σπουδάσει ιατρική, δεν είναι σε θέση να κρίνουν επι της ουσίας ιατρικές έρευνες και ιατρικές πράξεις, λόγω έλλειψης επιστημονικού υπόβαθρου, περνά πάντα ασχολίαστο...

 

Εν τέλει, θα σταθώ σε αυτά που παραθέτει η Ρόζι. Η ελληνική οικονομία είναι υπό κατάρρευση. Είμαστε στα όρια του κραχ. Και μεσα σε αυτή την κατάσταση παίρνεται η σκανδαλώδης απόφαση να προμηθευτεί το ελληνικό κράτος με 16.000.000 εμβόλια!:shock: Στην πορεία ακυρώνεται η παραγελία 8.000.000 εμβολίων γιατί τελικά δε χρειάζονται 2 δόσεις και μένουν αμανάτι στην Ελλάδα άλλα τόσα!:shock: Ποια πιθανότητα υπήρχε να εμβολιαστεί το 80% του ελληνικού πληθυσμού; Η απλή λογική λέει καμία...:?

 

Τα είπαμε αυτά μερικά ποστ πιο πάνω... Καμιά προμήθεια στο ελληνικό δημόσιο δεν γίνεται χωρίς την πατροπαράδοτη μίζα. Αλλά αφού η αγορά των εμβολίων έγινε και η μίζα εισπράχθηκε, δεν τους καίγεται καρφάκι αν κάνουμε τα εμβόλια ή όχι.

 

Αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Παίρνονται αυτή την ώρα απ' την ΕΕ αλλά και την ελληνική κυβέρνηση αποφάσεις που αφορούν το μελλον μας αλλά και το μέλλον των παιδιών μας. Γίνεται η συνοδος στην Κοπεγχάγη για την υπερθέρμανση του πλανήτη και οι έλληνε αγρόν αγοράζουν... Γιατί εμείς μακάριοι μεν που δεν έχουμε να ασχοληθούμε με τόσο βαριά ζητήματα και αγχωμενοι δε με τον ιο των χοίρων, έχουμε αποχαυνωθεί με την σκεψη του αν πρέπει ή δεν πρέπει να εμβολιαστούμε, αν έχουμε ή δεν εχουμε πιθανότητες να πεθάνουμε, αν έχουμε ή δεν έχουμε πιθανότητες παρενεργειών...

 

Προσωπικά διαφωνώ ότι οι έλληνες ασχολούμαστε τόσο με τον ιό των χοίρων ή με τα εμβόλια... Όπως είπα και στη Rosie παραπάνω, στα ψιλά περνάνε στις ειδήσεις και στον τύπο, αυτά τα θέματα. Επίσης, από όσο θυμάμαι δεν είχαμε ως Έλληνες ποτέ μεγαλύτερη ευαισθητοποίηση στις συνόδους για την υπερθέρμανση του πλανήτη, όταν δεν υπήρχε ο ιος της γρίπης.:roll:

 

 

.

Αναρρωτιέμαι γιατί κάνεις συστηματική υποβάθμιση των ανθρώπων που αμφισβητούν το εμβόλιο:rolleyes:

 

Έχουν αναφερθεί πολλά επιχειρήματα σε τούτο το τόπικ αλλά και σε άλλα που στηρίζουν αυτή την άποψη, και μάλιστα από έγκυρες πηγές και δια στόματος αξιόλογων κι έγκυρων επιστημόνων, όμως εξακολουθείς να χρησιμοποιείς το συγκεκριμένο βίντεο.

 

Δεν θυμάμαι σε κανένα post μου να υποβάθμισα ποτέ τους ανθρώπους που αμφισβητούν το εμβόλιο. Αμφισβητώ όμως ανοιχτά τις δύο παραπάνω πηγές και θεωρώ ότι τέτοια "επιχειρήματα" υποβαθμίζουν το επίπεδο της συζήτησης, στην οποία όντως έχουν πέσει και σοβαρά επιχειρήματα και από τις δύο μεριές.

 

Είναι φυσικά δικαίωμά σου να πράττεις με τον τρόπο που εσύ θεωρείς σωστό. Μην υποβιβάζεις όμως τη νοημοσύνη των συνομιλητών σου. Δεν αναβαθμίζεις τη θέση σου με αυτόν τον τρόπο...

 

Εγώ προσωπικά δεν έχω κάποια θέση στο φόρουμ για να την αναβαθμίσω... Πίστευα ότι συμμετέχω σε μια ιντερνετική κουβέντα με μαμάδες, συζητώντας και σοβαρά θέματα και απλά καθημερινά, ενώ το φαγητό βράζει και το πλυντήριο πλένει. Όμως διαπίστωσα ότι αυτό που δεν μου συγχωρείται και το οποίο με καθιστά ίσως και αντιπαθητική είναι ότι έχω το θάρρος της γνώμης μου.:roll:

 

Αυτό που υποστήριξα πάντως και το επαναλαμβάνω είναι ότι οι γονείς που εμπιστεύονται τη γνώμη του γιατρού τους δεν είναι εξ ορισμού λιγότερο ψαγμένοι ούτε περισσότερο αφελείς από αυτούς που εμπιστεύονται βίντεο άγνώστου προέλευσης για να πάρουν σοβαρές αποφάσεις για την υγεία τους.

 

Αν θεωρείς ότι αυτή η παρατήρηση υποβιβάζει τη νοημοσύνη αυτών που χρησιμοποιούν τέτοια βίντεο ως πηγές για να πάρουν σοβαρές αποφάσεις για την υγεία τους, τότε μάλλον και εσύ υποβιβάζεις τη νοημοσύνη όσων δεν τα χρησιμοποιούν και ακούν τη γνώμη του γιατρού τους.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για εμενα πάντως marandnik εισαι μια ψυχραιμη φωνη αναμεσα σε υπερβολες... εισαι το γκρι που λεμε αναμεσα σε ασπρο και σε μαυρο! Και μπορω να πω ότι πάντα ο καλος σου τρόπος με κανει να θελω να συνεχισω την κουβεντουλα μας σε αυτο το ποστ. Εν αντιθεσει με άλλους συνομιλητες που ειτε ειναι ειρωνες ειτε εκνευρισμενοι αν διαφωνήσω μαζι τους.

 

aleca, τα λεφτά θα είναι σήμερα στον τραπεζικό σου λογαριασμό, όπως συνεννοηθήκαμε.:mrgreen:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Είναι τεράστιο το πρόβλημα της ιατρικής περίθαλψης στην ελληνική περιφέρεια και ειδικά στα νησιά. Αν και αναγκάζεστε λοιπόν κάποιοι να γίνετε αυτοσχέδιοι γιατροί, λόγω των αντίξοων συνθηκών, αυτό δεν σημαίνει ότι αυτή θα πρέπει να είναι και η γενικότερη πρακτική για όλους.

Ούτε αυτοσχέδια γιατρός είμαι, ούτε φιλοδοξώ να γίνω βέβαια. Αυτό που είπα παραπάνω είναι πως αμφισβητώ την πρακτική των γιατρών να φορτώνουν φάρμακα τους ασθενείς τους, το οποίο και θα έκανα οπουδήποτε κι αν έμενα. Απάντησα για τον τόπο διαμονής μου σε αυτό το σχόλιο:

Εγώ πάλι λέω ότι αν δεν εμπιστεύεσαι την παιδίατρό σου κακώς δεν την έχεις αλλάξει τόσο καιρό!

Δηλαδή, πας, της σκας το 50ευρω, σου γράφει αντιβίωση για ιωγενή γαστρεντερίτιδα και μετά εσύ αποφασίζεις να μην τη δώσεις... Τότε γιατί πας και ενισχύεις και οικονομικά έναν μη άξιο επαγγελματία;

 

 

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί επανερχόμαστε συνεχώς στο ίδιο θέμα αν και έχω ξεκαθαρίσει πολλές φορές ότι δεν υποστήριξα ΠΟΤΕ ότι οφείλουμε να δείχνουμε εμπιστοσύνη σε όλους τους γιατρούς ανεξαιρέτως και ότι όλοι οι γιατροί είναι άγιοι....

Ούτε εγώ υποστήριξα πουθενά ότι το υποστήριξες. Δεν γράφω καλή μου μόνο για να σχολιάσω αυτά που υποστηρίζεις. Επανέρχομαι σε καποιο θέμα όταν το θεωρώ σκόπιμο...

 

Φυσικά αυτό που υποστήριξα, ότι η συντριπτική πλειοψηφία των γονιών που δεν έχουν σπουδάσει ιατρική, δεν είναι σε θέση να κρίνουν επι της ουσίας ιατρικές έρευνες και ιατρικές πράξεις, λόγω έλλειψης επιστημονικού υπόβαθρου, περνά πάντα ασχολίαστο...

Με αυτό δε θα μπορούσα να διαφωνήσω. Δεν έχω προσωπικά υποβαθμίσει ποτέ τους γονείς που εμπιστεύονται το γιατρό τους. Άλλοι ισως το έχουν κανει, εγώ όχι. Θεωρώ αφελές να νομίζει κάποιος πως όλοι έχουν πρόσβαση στη γνώση και την ενημέρωση. Όσο μεγάλος κι αν είναι ο όγκος της πληροφορίας που κυκλοφορεί, δυστυχώς η πρόσβαση σε αυτήν ορισμένων ανθρώπων είναι δύσκολη έως αδύνατη λόγω των συνθηκών ζωής τους.

 

Μολαταύτα, δε θα πρέπει να αγνοήσει κανείς μία μερίδα ανθρώπων που εμπιστεύονται τυφλά τους γιατρούς από ευθυνοφοβία και κατόπιν τους κατηγουρούν με το παραμικρό. Κι αυτός είναι ένας λόγος που ευνοεί στην Ελλάδα την πολυφαρμακία. Ο γιατρός συνταγογραφεί φάρμακα με το κιλό, ο ασθενής τα παίρνει για να έχει το κεφαλάκι του ήσυχο και όλα είναι μια χαρά, αφού το είπε ο γιατρός... Είμαστε απ' τις πρώτες χώρες παγκοσμίως σε υπερκατανάλωση φαρμάκων. Δυστυχώς. Άρα λοιπόν, υπάρχει κάπου λάθος. Οϋτε οι γιατροί κάνουν τη δουλειά τους όπως πρέπει, ούτε οι φαρμακοποιοί, ούτε οι καταναλωτές-ασθενείς είναι συνειδητοποιημένοι.

 

Εμείς εδώ τα λέμε ωραία. Συμφωνώντας, διαφωνώντας... αυτό δεν εχει τόση σημασία. Η ουσία όμως παραμένει. Εκεί έξω υπάρχουν πολλά παιδιά που υπερφοτώνονται με φάρμακα με το παραμικρό. Σε τούτη τη φάση δε με νοιάζει η αιτία, αλλά το αποτέλεσμα.

 

Τα είπαμε αυτά μερικά ποστ πιο πάνω... Καμιά προμήθεια στο ελληνικό δημόσιο δεν γίνεται χωρίς την πατροπαράδοτη μίζα. Αλλά αφού η αγορά των εμβολίων έγινε και η μίζα εισπράχθηκε, δεν τους καίγεται καρφάκι αν κάνουμε τα εμβόλια ή όχι.

Σε αυτό θα διαφωνήσω. Κατά τη γνώμη μου σχεδιάζεται μια διαχρονική στρατηγική εμβολιασμών. Άρα η κοινή γνώμη θα πρέπει να πεισθεί για τα ωφέλη του συγκεκριμένου εμβολίου και για την ασφάλειά του ώστε να προσέλθει τα επόμενα έτη με μεγαλύτερη ευκολία. Είχα δημοσιεύσει σε προηγούμενο ποστ ένα άρθρο του 2006 στο οποίο φαινόταν καθαρά ότι οι επενδυτές των φαρμακοβιομηχανιών αναζητουσαν τρόπους να κινητοποιήσουν τις αγορές των γριποεμβολίων που έμοιαζαν να μην τα πηγαίνουν πολύ καλά, αφήνοντας αδιάθετα μεγάλα στοκ...

 

Προσωπικά διαφωνώ ότι οι έλληνες ασχολούμαστε τόσο με τον ιό των χοίρων ή με τα εμβόλια... Όπως είπα και στη Rosie παραπάνω, στα ψιλά περνάνε στις ειδήσεις και στον τύπο, αυτά τα θέματα. Επίσης, από όσο θυμάμαι δεν είχαμε ως Έλληνες ποτέ μεγαλύτερη ευαισθητοποίηση στις συνόδους για την υπερθέρμανση του πλανήτη, όταν δεν υπήρχε ο ιος της γρίπης.:roll:

Τώρα,ναι, το περνάνε στα ψιλά. Γιατί είδανε πως ξεφούσκωσε το θέμα και δεν έχει ζουμί...:roll: Δεν ίσχυε αυτό όμως κατά τη διάρκεια του φθινοπώρου που πέρασε...

Κι όσο για την οικολογική ευαισθητοποίηση των Ελλήνων, αποκοιμίζεται κι αυτή μαζί με άλλα σπουδαία και μεγάλα. Από πολλά και διάφορα και όχι μόνο απ' τους γριποιούς. Διότι τα εργαλεία που χρειάζονται για την χειραγώγηση των ανθρώπων θέλουν διαρκώς ακόνισμα.

 

Δεν θυμάμαι σε κανένα post μου να υποβάθμισα ποτέ τους ανθρώπους που αμφισβητούν το εμβόλιο. Αμφισβητώ όμως ανοιχτά τις δύο παραπάνω πηγές και θεωρώ ότι τέτοια "επιχειρήματα" υποβαθμίζουν το επίπεδο της συζήτησης, στην οποία όντως έχουν πέσει και σοβαρά επιχειρήματα και από τις δύο μεριές.

Και πολύ καλά κάνεις. Αναφέροντας όμως διαρκώς τις δύο αυτές πηγές ως επιχείρημα, την ίδια στιγμή υποβιβάζεις τα επιχειρήματα που αντιπαραθέτει η άλλη πλευρά, τα οποία δεν εξαντλούνται σε βίντεο στο διαδίκτυο...

 

Εγώ προσωπικά δεν έχω κάποια θέση στο φόρουμ για να την αναβαθμίσω... Πίστευα ότι συμμετέχω σε μια ιντερνετική κουβέντα με μαμάδες, συζητώντας και σοβαρά θέματα και απλά καθημερινά, ενώ το φαγητό βράζει και το πλυντήριο πλένει. Όμως διαπίστωσα ότι αυτό που δεν μου συγχωρείται και το οποίο με καθιστά ίσως και αντιπαθητική είναι ότι έχω το θάρρος της γνώμης μου.:roll:

Απο τη μεριά μου δεν τίθεται θέμα συμπάθειας ή αντιπάθειας. Όπως έχεις εσύ το θάρρος της γνώμης μου το έχω κι εγώ. Νομίζω είναι σαφές.

 

Αυτό που υποστήριξα πάντως και το επαναλαμβάνω είναι ότι οι γονείς που εμπιστεύονται τη γνώμη του γιατρού τους δεν είναι εξ ορισμού λιγότερο ψαγμένοι ούτε περισσότερο αφελείς από αυτούς που εμπιστεύονται βίντεο άγνώστου προέλευσης για να πάρουν σοβαρές αποφάσεις για την υγεία τους.

Προσωπικά δεν έχω γνωρίσει κανέναν και δεν έχω μιλήσει με κανέναν που να εμπιστεύεται τα συγκεκριμένα βίντεο. Έχω όμως γνωρίσει ανθρώπους που στη ροή της συζήτησης τα παραθετουν για προβληματισμό και περαιτέρω διερεύνηση, εντός κι εκτός φόρουμ.

Γιατί είναι τοσο δύσκολο να γίνει αυτό κατανοητό; Σε αυτό το τόπικ γράφουν άνθρωποι που έχουν διαφορετικές απόψεις. Και φυσικά αυτό που κανουν είναι να τις εκθέτουν. Τα επιχειρήματα που λέγονται, όπως είπες κι εσύ, είναι ενδιαφέροντα κι απ' τις δυο μεριές. Καλό είναι λοιπόν να μην υποβαθμίζονται τα επιχειρήματα της μιας άποψης με την παράθεση βίντεο που κατ' ουσίαν ουδέποτε σχολιάστηκαν στο περιεχόμενό τους.

 

Αν θεωρείς ότι αυτή η παρατήρηση υποβιβάζει τη νοημοσύνη αυτών που χρησιμοποιούν τέτοια βίντεο ως πηγές για να πάρουν σοβαρές αποφάσεις για την υγεία τους, τότε μάλλον και εσύ υποβιβάζεις τη νοημοσύνη όσων δεν τα χρησιμοποιούν και ακούν τη γνώμη του γιατρού τους.

Ξαναγράφω λοιπόν πως δεν γνωρίζω κανέναν που να χρησιμοποιεί τα βίντεο αυτά για να παρει σοβαρές αποφάσεις για την υγεία του. Πιθανόν και να υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι, αλλά εγώ δεν έχω συναντήσει κάποιον.

 

Επίσης προσωπικά, δεν κατηγόρησα ποτέ κάποιον επειδή εμπιστευεται τον γιατρό του. Ουδέποτε. Το μόνο που κάνω συχνά είναι να αμφισβητώ την εικόνα της παντογνωσίας και της κυριαρχίας επί των ασθενών τους που βγάζουν προς τα έξω ορισμένοι γιατροί.

 

Για να καταλήξω σε μια απόφαση για τη σοβαρότητα ή μη της κατάστασης έβαλα κάτω τα στοιχεία που ήδη γνώριζα και κάποια άλλα που μου απέφερε η νέα μου αναζήτηση. Το συμπέρασμα το έβγαλα πολύ εύκολα σχετικά νωρίς, και πολύ πριν δω το οποιοδήποτε βίντεο.

 

Σύμφωνα με έγκυρους επιστήμονες ο εμβολιασμός δεν είναι μόνο ιατρική αλλά και κοινωνική πράξη. Συνεπώς, αν καποιος θέλει να λέει πως έχει ολοκληρώσει την ερευνά του πάνω σε αυτό το θέμα, κατά τη γνώμη μου πρέπει να ψάξει τις ιατρικές, ιστορικές και κοινωνιολογικές προεκτάσεις του ζητήματος. Αυτό προσπάθησα να κάνω, και για τον λόγο αυτό κατέθεσα και κάποια άλλα πράγματα που μπορεί να φάνηκαν οφ τόπικ.

 

Αν αυτό θεωρείται υπερβολη, τότε ναι, είμαι υπερβολική.

 

Η ιστορία εξάλλου θα αποδείξει κάποτε το μεγεθος αυτής της υπερβολής.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

. Αυτό που είπα παραπάνω είναι πως αμφισβητώ την πρακτική των γιατρών να φορτώνουν φάρμακα τους ασθενείς τους, το οποίο και θα έκανα οπουδήποτε κι αν έμενα. Απάντησα για τον τόπο διαμονής μου σε αυτό το σχόλιο:

 

ξεχνάς όμως και πόσοι άνθρωποι υπάρχουν που πιέζουν τους γιατρούς να δόσουν κάτι για γρήγορη ίαση...πόσοι δε γονείς που πιέζουν τους παιδιάτρους να δόσουν κανένα σιροπάκι να περάσει ο βήχας....

επίσης πόσοι είναι εκείνοι που δεν θεωρούν καλό γιατρό αυτόν που δε δίνει φάρμακα? Έπίσης πόσοι είναι εκείνοι που πάνε από μόνοι τους στο φαρμακείο και πέρνουν την αντιβιωσούλα...

Βρήκαμε τώρα για όλα φταίνε οι γιατροί....σκέψου λίγο και τη έχουν ακούσει τα αυτάκια τους...

Φυσικά και δεν υποστηρίζω ότι όλοι οι γιατροί είναι άψογοι...

 

ρε δήμητρα το έχεις κάνει και σε άλλο θέμα, μην το πέρνεις προσωπικά δεν προσέχουμε όλοι ότι κατοικείς σε νησί και αυτό που λέμε δεν αφορά μόνο εσένα, το λέμε γενικότερα...

 

και σε παρακαλώ το ότι η maradnik υποβαθμίζει συναθρώπους μέσα στο φόρουμ ήταν πάρα πολύ άκυρο σχόλιο.αυτό είναι προνόμιο άλλων μέσα στο φόρουμ...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ούτε αυτοσχέδια γιατρός είμαι, ούτε φιλοδοξώ να γίνω βέβαια. Αυτό που είπα παραπάνω είναι πως αμφισβητώ την πρακτική των γιατρών να φορτώνουν φάρμακα τους ασθενείς τους, το οποίο και θα έκανα οπουδήποτε κι αν έμενα. Απάντησα για τον τόπο διαμονής μου σε αυτό το σχόλιο:

 

 

 

 

Ούτε εγώ υποστήριξα πουθενά ότι το υποστήριξες. Δεν γράφω καλή μου μόνο για να σχολιάσω αυτά που υποστηρίζεις. Επανέρχομαι σε καποιο θέμα όταν το θεωρώ σκόπιμο...

 

 

Με αυτό δε θα μπορούσα να διαφωνήσω. Δεν έχω προσωπικά υποβαθμίσει ποτέ τους γονείς που εμπιστεύονται το γιατρό τους. Άλλοι ισως το έχουν κανει, εγώ όχι. Θεωρώ αφελές να νομίζει κάποιος πως όλοι έχουν πρόσβαση στη γνώση και την ενημέρωση. Όσο μεγάλος κι αν είναι ο όγκος της πληροφορίας που κυκλοφορεί, δυστυχώς η πρόσβαση σε αυτήν ορισμένων ανθρώπων είναι δύσκολη έως αδύνατη λόγω των συνθηκών ζωής τους.

 

Μολαταύτα, δε θα πρέπει να αγνοήσει κανείς μία μερίδα ανθρώπων που εμπιστεύονται τυφλά τους γιατρούς από ευθυνοφοβία και κατόπιν τους κατηγουρούν με το παραμικρό. Κι αυτός είναι ένας λόγος που ευνοεί στην Ελλάδα την πολυφαρμακία. Ο γιατρός συνταγογραφεί φάρμακα με το κιλό, ο ασθενής τα παίρνει για να έχει το κεφαλάκι του ήσυχο και όλα είναι μια χαρά, αφού το είπε ο γιατρός... Είμαστε απ' τις πρώτες χώρες παγκοσμίως σε υπερκατανάλωση φαρμάκων. Δυστυχώς. Άρα λοιπόν, υπάρχει κάπου λάθος. Οϋτε οι γιατροί κάνουν τη δουλειά τους όπως πρέπει, ούτε οι φαρμακοποιοί, ούτε οι καταναλωτές-ασθενείς είναι συνειδητοποιημένοι.

 

Εμείς εδώ τα λέμε ωραία. Συμφωνώντας, διαφωνώντας... αυτό δεν εχει τόση σημασία. Η ουσία όμως παραμένει. Εκεί έξω υπάρχουν πολλά παιδιά που υπερφοτώνονται με φάρμακα με το παραμικρό. Σε τούτη τη φάση δε με νοιάζει η αιτία, αλλά το αποτέλεσμα.

 

 

Σε αυτό θα διαφωνήσω. Κατά τη γνώμη μου σχεδιάζεται μια διαχρονική στρατηγική εμβολιασμών. Άρα η κοινή γνώμη θα πρέπει να πεισθεί για τα ωφέλη του συγκεκριμένου εμβολίου και για την ασφάλειά του ώστε να προσέλθει τα επόμενα έτη με μεγαλύτερη ευκολία. Είχα δημοσιεύσει σε προηγούμενο ποστ ένα άρθρο του 2006 στο οποίο φαινόταν καθαρά ότι οι επενδυτές των φαρμακοβιομηχανιών αναζητουσαν τρόπους να κινητοποιήσουν τις αγορές των γριποεμβολίων που έμοιαζαν να μην τα πηγαίνουν πολύ καλά, αφήνοντας αδιάθετα μεγάλα στοκ...

 

 

Τώρα,ναι, το περνάνε στα ψιλά. Γιατί είδανε πως ξεφούσκωσε το θέμα και δεν έχει ζουμί...:roll: Δεν ίσχυε αυτό όμως κατά τη διάρκεια του φθινοπώρου που πέρασε...

Κι όσο για την οικολογική ευαισθητοποίηση των Ελλήνων, αποκοιμίζεται κι αυτή μαζί με άλλα σπουδαία και μεγάλα. Από πολλά και διάφορα και όχι μόνο απ' τους γριποιούς. Διότι τα εργαλεία που χρειάζονται για την χειραγώγηση των ανθρώπων θέλουν διαρκώς ακόνισμα.

 

 

Και πολύ καλά κάνεις. Αναφέροντας όμως διαρκώς τις δύο αυτές πηγές ως επιχείρημα, την ίδια στιγμή υποβιβάζεις τα επιχειρήματα που αντιπαραθέτει η άλλη πλευρά, τα οποία δεν εξαντλούνται σε βίντεο στο διαδίκτυο...

 

 

Απο τη μεριά μου δεν τίθεται θέμα συμπάθειας ή αντιπάθειας. Όπως έχεις εσύ το θάρρος της γνώμης μου το έχω κι εγώ. Νομίζω είναι σαφές.

 

 

Προσωπικά δεν έχω γνωρίσει κανέναν και δεν έχω μιλήσει με κανέναν που να εμπιστεύεται τα συγκεκριμένα βίντεο. Έχω όμως γνωρίσει ανθρώπους που στη ροή της συζήτησης τα παραθετουν για προβληματισμό και περαιτέρω διερεύνηση, εντός κι εκτός φόρουμ.

Γιατί είναι τοσο δύσκολο να γίνει αυτό κατανοητό; Σε αυτό το τόπικ γράφουν άνθρωποι που έχουν διαφορετικές απόψεις. Και φυσικά αυτό που κανουν είναι να τις εκθέτουν. Τα επιχειρήματα που λέγονται, όπως είπες κι εσύ, είναι ενδιαφέροντα κι απ' τις δυο μεριές. Καλό είναι λοιπόν να μην υποβαθμίζονται τα επιχειρήματα της μιας άποψης με την παράθεση βίντεο που κατ' ουσίαν ουδέποτε σχολιάστηκαν στο περιεχόμενό τους.

 

 

Ξαναγράφω λοιπόν πως δεν γνωρίζω κανέναν που να χρησιμοποιεί τα βίντεο αυτά για να παρει σοβαρές αποφάσεις για την υγεία του. Πιθανόν και να υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι, αλλά εγώ δεν έχω συναντήσει κάποιον.

 

Επίσης προσωπικά, δεν κατηγόρησα ποτέ κάποιον επειδή εμπιστευεται τον γιατρό του. Ουδέποτε. Το μόνο που κάνω συχνά είναι να αμφισβητώ την εικόνα της παντογνωσίας και της κυριαρχίας επί των ασθενών τους που βγάζουν προς τα έξω ορισμένοι γιατροί.

 

Για να καταλήξω σε μια απόφαση για τη σοβαρότητα ή μη της κατάστασης έβαλα κάτω τα στοιχεία που ήδη γνώριζα και κάποια άλλα που μου απέφερε η νέα μου αναζήτηση. Το συμπέρασμα το έβγαλα πολύ εύκολα σχετικά νωρίς, και πολύ πριν δω το οποιοδήποτε βίντεο.

 

Σύμφωνα με έγκυρους επιστήμονες ο εμβολιασμός δεν είναι μόνο ιατρική αλλά και κοινωνική πράξη. Συνεπώς, αν καποιος θέλει να λέει πως έχει ολοκληρώσει την ερευνά του πάνω σε αυτό το θέμα, κατά τη γνώμη μου πρέπει να ψάξει τις ιατρικές, ιστορικές και κοινωνιολογικές προεκτάσεις του ζητήματος. Αυτό προσπάθησα να κάνω, και για τον λόγο αυτό κατέθεσα και κάποια άλλα πράγματα που μπορεί να φάνηκαν οφ τόπικ.

 

Αν αυτό θεωρείται υπερβολη, τότε ναι, είμαι υπερβολική.

 

Η ιστορία εξάλλου θα αποδείξει κάποτε το μεγεθος αυτής της υπερβολής.

 

agapiti dimitrali

κ εγω εβγαλα το συμπερασμα πολυ πριν δω τα βιντεακια αυτα οσον αφορα για το προβληματισμο που θετουν-προσωπικα μιλωντας παντα-δε πιστευω σε θεωριες συνομωσιας-εστω κ αν υπαρχει αληθεια σ αυτο το χαος στις φαρμακευτικες και η χειραγωγηση σε πολλους τομεις-κ οχι μονο εκει:wink:-παρ ολα αυτα οσα εγραψες για τη προσβαση στο διαδικτυο-στη πληροφορια γενικοτερα -ειναι κ θεμα ελλειψης χρονου η διαθεσης απο καποιον που πιθανως να εχει τις γνωσεις-οχι να το παιξει αυτοσχεδιος γιατρος-αλλα να συγκρινει κ να βγαλει συμπερσματα με ολο αυτο τον ογκο πληροφοριων κ δεδομενων.

παραδειγμα.ενα μηνα προσπαθω να βγαλω ακρη κ συμπερασμα για τους εμβολιασμους-γενικα-κ ακομα δε μπορω να καταληξω καπου.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ξεχνάς όμως και πόσοι άνθρωποι υπάρχουν που πιέζουν τους γιατρούς να δόσουν κάτι για γρήγορη ίαση...πόσοι δε γονείς που πιέζουν τους παιδιάτρους να δόσουν κανένα σιροπάκι να περάσει ο βήχας....

επίσης πόσοι είναι εκείνοι που δεν θεωρούν καλό γιατρό αυτόν που δε δίνει φάρμακα? Έπίσης πόσοι είναι εκείνοι που πάνε από μόνοι τους στο φαρμακείο και πέρνουν την αντιβιωσούλα...

Βρήκαμε τώρα για όλα φταίνε οι γιατροί....σκέψου λίγο και τη έχουν ακούσει τα αυτάκια τους...

Φυσικά και δεν υποστηρίζω ότι όλοι οι γιατροί είναι άψογοι...

 

ρε δήμητρα το έχεις κάνει και σε άλλο θέμα, μην το πέρνεις προσωπικά δεν προσέχουμε όλοι ότι κατοικείς σε νησί και αυτό που λέμε δεν αφορά μόνο εσένα, το λέμε γενικότερα...

 

και σε παρακαλώ το ότι η maradnik υποβαθμίζει συναθρώπους μέσα στο φόρουμ ήταν πάρα πολύ άκυρο σχόλιο.αυτό είναι προνόμιο άλλων μέσα στο φόρουμ...

 

με καλυψε η προλαλλησασα.το τι βλεπουν τα ματακια τους κ το τι ακουν τ αυτια τους μονο αυτοι το ξερουν-κ το πως το αντιμετωπιζουν για να μη σαλταρουν μεγαλη συζητηση....κ φυσικα οφφ τοπικ.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

ξεχνάς όμως και πόσοι άνθρωποι υπάρχουν που πιέζουν τους γιατρούς να δόσουν κάτι για γρήγορη ίαση...πόσοι δε γονείς που πιέζουν τους παιδιάτρους να δόσουν κανένα σιροπάκι να περάσει ο βήχας....

επίσης πόσοι είναι εκείνοι που δεν θεωρούν καλό γιατρό αυτόν που δε δίνει φάρμακα? Έπίσης πόσοι είναι εκείνοι που πάνε από μόνοι τους στο φαρμακείο και πέρνουν την αντιβιωσούλα...

Βρήκαμε τώρα για όλα φταίνε οι γιατροί....σκέψου λίγο και τη έχουν ακούσει τα αυτάκια τους...

Φυσικά και δεν υποστηρίζω ότι όλοι οι γιατροί είναι άψογοι...

 

Ήδη μίλησα στο προηγούμεο ποστ για ασθενείς-καταναλωτές πουδεν είναι ευαισθητοποιημένοι...

Επίσης, ένας γιατρός που συνταγογραφεί φάρμακα επειδή του το ζητάει ο ασθενής το θεωρώ απαράδεκτο. ΟΙ άνθρωποι που ζητούν φάρμακα το πράττουν γιατί κάποιοι γιατροί υπερσυνταγογραφούν και παραπληροφορούν τον κόσμο. Αν οι συνάδελφοί τους δεντους ακολουθούσαν σε αυτόν τον δρόμο θα τελείωνε κάποτε το θέμα. ΠΟυ τονίζω ξανά πως είναι δυστυχώς ελληνικό φαινόμενο...

 

 

ρε δήμητρα το έχεις κάνει και σε άλλο θέμα, μην το πέρνεις προσωπικά δεν προσέχουμε όλοι ότι κατοικείς σε νησί και αυτό που λέμε δεν αφορά μόνο εσένα, το λέμε γενικότερα...

Δεν παίρνω τίποτε προσωπικά. Μου απάντησε η κοπέλα, ανταπάντησα. Τέλος.

 

και σε παρακαλώ το ότι η maradnik υποβαθμίζει συναθρώπους μέσα στο φόρουμ ήταν πάρα πολύ άκυρο σχόλιο.αυτό είναι προνόμιο άλλων μέσα στο φόρουμ...

Για δες αυτό...

:confused::confused:

 

Φίλη Dimitrali, θα πρέπει να σε ενημερώσω ότι κάποιος κεκεντρεχής πρέπει να έχει κλέψει τους κωδικούς σου και να μπαίνει στο φόρουμ με το δικό σου username και γράφει για οργανωμένη απόπειρα του ΠΟΥ για την μείωση του πληθυσμού της γης, για ψεκασμούς, φονικά εμβόλια και μικροτσίπ. Μετά μπαίνεις εσύ και απλά συστήνεις να μην κάνουμε υπερκατανάλωση. Μετά ο άλλος και μιλάει για τον Μακναμάρα, τι θέλει να πει ο ποιητής;

 

Μπερδευτήκαμε, λογικό είναι...

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Ο Dr. Wolfgang Wodarg, μέλος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, Πρόεδρος της Επιτροπής Υγείας της ΕΕ και πρόεδρος της επιτροπής για την υγεία στο γερμανικό κοινοβούλιο, κατάθεσε έγγραφο και ψηφίστηκε ομόφωνα από την Επιτροπή Υγείας της ΕΕ, δια του οποίου ζητάει έρευνα για την Γρίπη και το Εμβόλιο H1N1.

 

Council of Europe will investigate and debate on "Faked Pandemics"

 

In order to promote their patented drugs and vaccines against flu, pharmaceutical companies influenced scientists and official agencies, responsible for public health standards to alarm governments worldwide and make them squander tight health resources for inefficient vaccine strategies and needlessly expose millions of healthy people to the risk of an unknown amount of side-effects of insufficiently tested vaccines.

The "birds-flu"-campaign (2005/06) combined with the "swine-flu"-campaign seem to have caused a great deal of damage not only to some vaccinated patients and to public health-budgets, but to the credibility and accountability of important international health-agencies.

The Council of Europe and its member-states should ask for immediate investigations and consequences on their national levels as well as on the international level.

The definition of an alarming pandemic must not be under the influence of drug-sellers.

 

 

pic_2948146.jpg

When in April 2009 some hundred normal influenza cases in Mexico City were rashly announced to be the beginning of a threatening new pandemic, there was little scientific evidence for this judgement. Nevertheless a large and immediate word-wide agenda setting process started and was eagerly spread by alarmist media and formally legitimized by pandemic-defining WHO, the agency, which is our global epidemiological watchdog and task-force.

Besides this, vaccination programs against influenza are already established in most of the exposed countries as an annual routine. They are regularly taking into account all expected varieties of flu-viruses to bundle their antigen fragments in a well-adjusted polyvalent vaccine.

But around the Mexican outbreak, WHO in cooperation with some big pharmaceutical companies and their scientists re-defined pandemics and lowered the alarm-threshold. Those new standards forced politicians in most states to react immediately and sign marketing commitments for additional and new vaccines against "swine-flu" and spend billions of dollars to catch up with the alarming scenario that Big Pharma, media and WHO were spreading.

From the beginning in April 2009 it was clear, that a newly combined flu-virus was on its way - as many flu-virus-variations have been almost every year before. From the first cases in Mexico it was also evident, that this new subtype was doing less harm to infected humans than others in former years. Nevertheless the "swine-flu-campaign" was increasingly threatening people, filling television programs, newspapers, health-agendas, ambulances and hospitals.

Never before the search for traces of a virus was carried out so broadly and intensively. Besides, many cases of death, that happened to coincide with seropositive H1N1 lab-findings, were simply attributed to "swine-flu" and used to foster fear.

Additionally it has been proven, that at least one third of the population older than 60 had already positive test results because of flu contacts in the second half of the last century. In contrast to this "agenda setting process" it has to be stated, that the annual worldwide spreading ("pandemic") of 2009- influenza was a relief for global health, compared with the suffering, influenza waves used to originate most of the years before.

The Australian flu-season, which has already passed by with the Australian winter, has even given evidence, that the infection with "swine-flu" brings some protection against other, more dangerous virus-types. Nevertheless we have to observe, that a faked "swine-flu"- pandemic is still used for marketing risky vaccines.

The victims among millions of needlessly vaccinated people must be protected by their states and independent scientific clarification should provide evidence and transparency for national and -if necessary- European courts.

Tabled by

 

Dr. Wolfgang Wodarg (Soc. Germany)

(already signed and supported by a sufficient number of menbers of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe)

 

 

http://www.wodarg.de/english/2948146.html

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βέβαια, σύμφωνα με τον ευγενέστατο πάντα κύριο Ανευλαβή, ο άνθρωπος του οποίου το κείμενο ψήφισε η Επιτροπή Υγείας της ΕΕ και το οποίο παραθετω στο προηγούμενο ποστ, θα πρέπει να είναι ηλίθιος...:rolleyes:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Πώς θα κρίνουμε την ορθότητα όσων λέει αν δεν διαθέτουμε το κατάλληλο επιστημονικό υπόβαθρο; Σε όλα τα επαγγέλματα, σε όλες τις επιστήμες, ο μόνος που μπορεί να κρίνει την ορθότητα των χειρισμών ενός ατόμου είναι πάντα κάποιος που έχει ανώτερη κατάρτιση από αυτόν. Άτομα με λιγότερες γνώσεις από αυτόν, μπορούν να κρίνουν μόνο βάσει του αποτελέσματος.

 

 

 

 

Αν αρκούσε αυτή η γνώση για να γίνει κάποιος ορθοπεδικός, θα ήταν άχρηστα τα υπόλοιπα χρόνια σπουδών στην ιατρική και θα υπήρχαν μονοετή ΙΕΚ ορθοπεδικής. Οι συνολικές σπουδές δίνουν το απαραίτητο επιστημονικό υπόβαθρο για να μπορέσει κάποιος να αξιοποιήσει αυτό το 1/1000 της γνώσης. Χωρίς επιστημονικό υπόβαθρο είναι ορισμένες φορές αστείο να κρίνουμε και μάλιστα με απόλυτο τρόπο -)

 

Τα παραπανω συνοψιζουν και τη δικη μου αποψη.

Καλο ειναι να ψαχνομαστε και να μην πηγαινουμε ουτε στους γιατρους σαν προβατα επι σφαγη.

Αλλα ειναι αλλο το να ψαχνομαστε βαζοντας μια λεξη στο google και διαβαζοντας τα οσα επιστημονικα η μη μας βγαζει και ειναι αλλο να νομιζουμε οτι γιναμε και γιατροι ετσι.

Αν το να διαβαζαμε ολα τα εγχειριδια πχ παιδιατρικης μας εκανε και παιδιατρους, το πανεπιστημιο θα ηταν πραγματι περιττο.

Για να καταληξει ενας γιατρος να προτεινει το ενα η το αλλο, δεν διαβασε απλως το μαθημα για την ιογενη γαστρεντεριτιδα πχ.

Τελειωσε ολη την ιατρικη ωστε να μπορει συνδυαζοντας τη γνωση να βγαλει συμπερασμα.

Επισης το οτι καποιος γιατρος προτεινει κατι που δεν το προτεινει κανενας αλλος, αυτο απο μονο του δεν το συνιστα λανθασμενη προταση.

Μπορει πχ να ειναι και ο μονος που εχει δικιο.

Στην επιστημη αυτο εχει συμβει πολλακις.

Καλο ειναι να ψαχνομαστε, να ρωταμε, να διαβαζουμε, αλλα τελικα εαν θελουμε επιστημονικη συμβουλη και παρεμβαση, καλο ειναι να καταληγουμε και να επιλεγουμε εναν γιατρο που εμπιστευομαστε και να ακολουθουμε τις συμβουλες του.

Φυσικα αντιλαμβανομαι και γνωριζω καλα το προβλημα που υπαρχει στα νησια και γενικοτερα στην επαρχια και γι αυτο καταλαβαινω και το προβλημα της DIMITRALI, αλλα ιατρικη ον λαιν δεν γινεται και μονο επικινδυνο μπορει κατι τετοιο να καταληξει.

 

 

ξεχνάς όμως και πόσοι άνθρωποι υπάρχουν που πιέζουν τους γιατρούς να δόσουν κάτι για γρήγορη ίαση...πόσοι δε γονείς που πιέζουν τους παιδιάτρους να δόσουν κανένα σιροπάκι να περάσει ο βήχας....

επίσης πόσοι είναι εκείνοι που δεν θεωρούν καλό γιατρό αυτόν που δε δίνει φάρμακα? Έπίσης πόσοι είναι εκείνοι που πάνε από μόνοι τους στο φαρμακείο και πέρνουν την αντιβιωσούλα...

Βρήκαμε τώρα για όλα φταίνε οι γιατροί....σκέψου λίγο και τη έχουν ακούσει τα αυτάκια τους...

Φυσικά και δεν υποστηρίζω ότι όλοι οι γιατροί είναι άψογοι...

 

ρε δήμητρα το έχεις κάνει και σε άλλο θέμα, μην το πέρνεις προσωπικά δεν προσέχουμε όλοι ότι κατοικείς σε νησί και αυτό που λέμε δεν αφορά μόνο εσένα, το λέμε γενικότερα...

 

και σε παρακαλώ το ότι η maradnik υποβαθμίζει συναθρώπους μέσα στο φόρουμ ήταν πάρα πολύ άκυρο σχόλιο.αυτό είναι προνόμιο άλλων μέσα στο φόρουμ...

 

Ο ασθενης ειναι πελατης και ως πελατη πρεπει να τον σεβεται και να τον υπολογιζει ο γιατρος.

Αρα για την ενδεικνυομενη θεραπεια πρεπει να λαμβανει υποψη και την αποψη και την επιθυμια του ασθενη.

Εαν ο ασθενης θελει γρηγορη και αμεση ιαση, τοτε θα αναγκαστει ο γιατρος ειτε να ακολουθησει αυτη την πορεια ειτε να τον παραπεμψει αλλου αν εκεινος διαφωνει ή δεν μπορει.

 

Θα συμφωνησω επισης οτι η maradnik (απ' οσο εχω παρακολουθησει) αντιμετωπιζει τα υπολοιποα μελη με αρκετο σεβασμο.

Δυστυχως αλλοι δεν πραττουν το ιδιο...

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαία, αν αρχίσω να γράφω τις καθαρά προσωπικές μου εμπειρίες άχρηστων γιατρών, θα έχεις να διαβάζεις για μέρες. :roll:

 

Αυτό που είπα εγώ δεν είναι ότι όλοι οι γιατροί είναι άγιοι και πρέπει να ακούμε χωρίς αμφισβήτιση την κάθε συμβουλή που μας δίνουν. Αυτό που λέω είναι ότι κάποια στιγμή οφείλουμε (για το δικό μας το συμφέρον) να εντοπίσουμε κάποιον γιατρό, τον οποίο να αποδεχόμαστε ως επιστήμονα και να εμπιστευόμαστε ως άνθρωπο, ώστε να μετρούν για μας οι συμβουλές που μας δίνει. Είτε αυτός είναι ομοιοπαθητικός, είτε είναι της "κλασικής" ιατρικής...

Ο καθένας αποφασίζει βάσει των δικών του κριτηρίων...

 

Μιλώ για τον εαυτό μου: Δεν είναι δυνατόν να λάβω όλες τις αποφάσεις που αφορούν στην υγεία μας ψάχνοντας στο internet.Είμαι άνθρωπος που έχει φάει τη ζωή του στα θρανία και στις σπουδές και γι' αυτό ακριβώς το λόγο αναγνωρίζω την αξία των σπουδών ενός ανθρώπου, εν προκειμένω στον τομέα της ιατρικής. Είναι κουτό για μένα, να νομίζω ότι επειδή διάβασα 5,10,100 πράγματα στο internet αναπληρώνω τη γνώση 10 χρόνων σπουδών στην ιατρική.Ότι μπορώ να κρίνω όλα τα επιστημονικά άρθρα και τις έρευνες που διαβάζω επί της ουσίας και σε βάθος.

 

Η κοινωνία μας με τη διάρθρωση των επαγγελμάτων κάπως έτσι λειτουργεί.Αν χρειάζομαι συμβουλές για μετοχές, θα πάω σε έναν χρηματιστή, αν θέλω να χτίσω σπίτι, στον πολιτικό μηχανικό, αν χαλάσει το αυτοκίνητο, στον μηχανικό αυτοκινήτων... Γιατί είναι τόσο κατακριτέο αν χρειάζομαι ιατρικές συμβουλές, να απευθυνθώ στο γιατρό μου και να εμπιστευτώ τη γνώμη του;

 

ΥΓ Και στο παράδειγμα που ανέφερες στο τέλος όταν βρέθηκε ο αξιόπιστος γιατρός, ακολούθησε ο παθών τη συμβουλή του. Αν την επόμενη φορά που χρειαστεί ορθοπεδικό (χτύπα ξύλο βέβαια) πάει πρώτα σ' αυτόν τον αξιόπιστο, θα ακολουθήσει την ίδια τακτική, γυρνώντας σε άλλους 10 ή θα τον ακούσει κατευθείαν;:wink:

 

Το να διαβαζουμε στο ιντερνετ και μετα να το παιζουμε γιατροι ειναι δυστυχως ιδιον των καιρων μας.

Πηγαμε απο το ενα ακρο στο αλλο.

Απο εκει που σαν προβατα ακολουθουσαμε τυφλα τις οδηγιες του οποιου γιατρου, φτασαμε στο αλλο ακρο να παριστανουμε εμεις τους γιατρους επειδη διαβασαμε πολυ στο ιντερνετ ή και αλλου, τους δικηγορους επειδη καναμε ενα εξαμηνο συνταγματικο στο πανεπιστημιο, τους αρχιτεκτονες γιατι διαβασαμε πολυ το σχετικο digest κοκ...

 

Σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν και τιμιοι, υπαρχουν και οι αλλοι.

Υπαρχουν και γιατροι που για 0,50 ευρω τη συνταγη γραφουν ανεξελεγκτα φαρμακα και αλλοι που τα γραφουν επειδη πραγματικα τα πιστευουν και οχι γιατι εχουν καποιο οφελος.

Στα περισσοτερα επιστημονικα επαγγελματα υπαρχουν περισσοτερες απο μια αποψεις και μεθοδοι αντιμετωπισης ενος προβληματος.

Το ποια μεθοδο και ποια αποψη θα επιλεξει ο καθε επιστημονας δεν οφειλεται παντα σε συμφεροντολογικα κινητρα.

Πολλες φορες ειναι απλα η επιστημονικη αποψη του.

Οι ευρωπαιοι ορθοπεδικοι για παραδειγμα καταφευγουν πολυ συχνοτερα στη λυση της εγχειρισης , ενω οι αμερικανοι ειναι της αποψης οτι ο ασθενης πρεπει να πεσει κατω και η εγχειριση να ειναι η τελευταια λυση. Οι πρωτοι θεωρουν τους δευτερους εγκληματιες γιατι αφηνουν τον ασθενη να κινδυνευσει ακομα και με παραλυση, οι δευτεροι θεωρουν τους πρωτους εγκληματιες γιατι δηθεν κανουν περιττες εγχειρισεις.

Ενας μη γιατρος δε θα μπορεσει ΠΟΤΕ να εξακριβωσει ποιος λεει την αληθεια και γιατι. Γιατι καταρχην η αληθεια δεν ειναι μονο μια.

Το μονο που μπορει να κανει ενας μη γιατρος ειναι να αποφασισει ποιον εμπιστευεται (εστω και απο ενστικτο) και να ακολουθησει τη συμβουλη του.

 

Οσο για τα εμβολια... Οπως υπαρχει η θεωρια συνομωσιας (που χρησιμοποιουν οι αρνητες των εμβολιων) οτι ολα γινονται για το κερδος των φαρμεκοβιομηχανιων, ετσι υπαρχει και αντιθετη θεωρια συνομωσιας, η οποια υποστηριζει οτι εχει δημιουργηθει μια "μοδα" αρνησης εμβολιων για να εξολοθρευθει μεγαλο μερος του πληθυσμου της γης και ετσι να ελαφρυνουν πολλα απο τα προβληματα.

Το παραπανω στηριζεται στην αποψη οτι στην εποχη μας η ανθρωποτητα δε θα κινδυνευει πια απο σοβαρες ασθενειες (καρκινος, ειτζ κλπ), αφου αυτες θα μετατραπουν σε απλα χρονια νοσηματα, αλλα ο μεγαλος κινδυνος θα ειναι πια οι ιοι και οι μεταλλαξεις τους και αρα ο μονος τροπος αντιμετωπισης θα ειναι τα εμβολια.

 

Δεν εχω προσωπικη αποψη για τον Ανευβλαβη, δεν παρακολουθω και Τριανταφυλλοπουλο αλλωστε.

Ομως κατι τετοιοι δηθεν γραφικοι, εμενα καμμια φορα μου φαινονται ως οι μονοι αληθινοι.

Επισης το οτι μπορει η πλειοψηφια των γιατρων να συμφωνει σε καποια πρακτικη, αυτο απο μονο του δε μου λεει τιποτα.

Μεγαλες επιστημονικες επαναστασεις υποστηριζονταν στην αρχη τους μονο απο εναν δυο "γραφικους".

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω προσωπικη αποψη για τον Ανευβλαβη, δεν παρακολουθω και Τριανταφυλλοπουλο αλλωστε.

Ομως κατι τετοιοι δηθεν γραφικοι, εμενα καμμια φορα μου φαινονται ως οι μονοι αληθινοι.

Επισης το οτι μπορει η πλειοψηφια των γιατρων να συμφωνει σε καποια πρακτικη, αυτο απο μονο του δε μου λεει τιποτα.

Μεγαλες επιστημονικες επαναστασεις υποστηριζονταν στην αρχη τους μονο απο εναν δυο "γραφικους".

Mόνο που στη συγκεκριμένη περίπτωση ο "γραφικός" τυγχάνει υποστηρικτής της κρατούσας άποψης.

 

Οσο για τα εμβολια... Οπως υπαρχει η θεωρια συνομωσιας (που χρησιμοποιουν οι αρνητες των εμβολιων) οτι ολα γινονται για το κερδος των φαρμεκοβιομηχανιων, ετσι υπαρχει και αντιθετη θεωρια συνομωσιας, η οποια υποστηριζει οτι εχει δημιουργηθει μια "μοδα" αρνησης εμβολιων για να εξολοθρευθει μεγαλο μερος του πληθυσμου της γης και ετσι να ελαφρυνουν πολλα απο τα προβληματα.

Το παραπανω στηριζεται στην αποψη οτι στην εποχη μας η ανθρωποτητα δε θα κινδυνευει πια απο σοβαρες ασθενειες (καρκινος, ειτζ κλπ), αφου αυτες θα μετατραπουν σε απλα χρονια νοσηματα, αλλα ο μεγαλος κινδυνος θα ειναι πια οι ιοι και οι μεταλλαξεις τους και αρα ο μονος τροπος αντιμετωπισης θα ειναι τα εμβολια.

 

Προς το παρόν οι πρώτες αιτίες θανάτου παγκοσμίως είναι τα χρόνια νοσήματα: καρδιαγγειακές παθήσεις, καρκίνος κλπ. Τα νοσήματα αυτά δυστυχώς δεν περιορίζονται αλλά εξαπλώνονται διαρκώς. Και όσοι νοσούν βέβαια και δεν καταλήγουν είναι ισοβίως εξαρτημένοι από φάρμακα.

 

Έξαρση επίσης εμφανίζουν τα αυτοάνοσα νοσήματα όπως η Σκλήρυνση κατά Πλάκας, η νόσος του Crohn, ο Συστηματικός Ερυθηματώδης Λύκος, ο Σακχαρώδης Διαβήτης τύπου Ι κλπ.

 

Παράλληλα με όλα αυτά φαίνεται πως υπάρχει έξαρση διαφόρων εκφυλιστικών ασθενειών του νευρικού συστήματος όπως όπως η σκλήρυνση κατά πλάκας (που ανέφερα και παραπάνω), οι ασθένειες Alzheimer's, Batten, Huntington's, Parkinson's και πολλές άλλες,

 

Διαταραχές επίσης του νευρικού συστήματος όπως ο αυτισμός, η ΔΕΠΥ κ.ά. φαίνεται να εξαπλώνονται με τη μορφή επιδημίας. Κανείς ωστόσο δεν παίρνει σαφή θέση για όλα αυτά.

 

Νομίζω πως το δεύτερο σενάριο που αναφέρει η Κασσιανή δεν ευσταθεί σε σοβαρά επιχειρήματα. Τα εκφυλιστικά νοσήματα που πλήττουν την ανθρωπότητα υπερέχουν δραματικά των λοιμωδών νοσημάτων. Όμως τα τελευταία χρόνια καλλιεργείται σκοπίμως από παγκόσμιους φορείς υγείας σε συνεργασία βέβαια με τις φαρμακοβιομηχανίες ένα κλίμα τρόμου ώστε να πειστεί ο κόσμος πως τα εμβόλια είναι η μόνη οδός σωτηρίας.

 

Εφιστώ την προσοχή σας σε προηγουμενο ποστ μου, όπου ο Πρόεδρος της Ευρωπαικής Επιτροπής Υγείας Dr. Wolfgang Wodarg κατέθεσε ψήφισμα για την περαιτέρω έρευνα του ζητήματος που προέκυψε παγκοσμίως με τον ιό Η1Ν1 και το εμβόλιο.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Το να διαβαζουμε στο ιντερνετ και μετα να το παιζουμε γιατροι ειναι δυστυχως ιδιον των καιρων μας.

Πηγαμε απο το ενα ακρο στο αλλο.

Απο εκει που σαν προβατα ακολουθουσαμε τυφλα τις οδηγιες του οποιου γιατρου, φτασαμε στο αλλο ακρο να παριστανουμε εμεις τους γιατρους επειδη διαβασαμε πολυ στο ιντερνετ ή και αλλου, τους δικηγορους επειδη καναμε ενα εξαμηνο συνταγματικο στο πανεπιστημιο, τους αρχιτεκτονες γιατι διαβασαμε πολυ το σχετικο digest κοκ...

 

Το να προσπαθούμε να χρησιμοποιήσουμε την κριτική μας σκέψη σε ό,τι αφορά στην υγεία μας, να ερευνούμε και να λέμε τη γνώμη μας, δε σημαίνει πως το παίζουμε γιατροί, ούτε πως προσπαθούμε να υποκαταστήσουμε τους γιατρούς.

 

Φυσικά και δεν είμαι γιατρός και δεν μπορώ να έχω το επιστημονικό υπόβαθρο του γιατρού ούτε να κάνω διαγνωση. Έχω όμως νου που μπορεί να διακρίνει πια αν ο γιατρος που βρίσκεται απέναντί του τον κοροιδεύει ή όχι.

 

Ξαναγράφω πως το προηγούμενο καλοκαίρι ο αδελφός μου έχασε τη λιγοστή του όραση στο ένα μάτι από σφάλματα γιατρών (περισσότερων του ενός) οι οποίοι για την επίμονη κοκκινίλα στο μάτι του του έδιναν κορτιζόνη.

Μετά από δική μου πίεση (τι να κάνω, είμαι καχύποπτη) πήγε στο οφθαλμιατρείο, δυστυχώς αφού είχε πλέον χάσει την όρασή του.,

Εκεί του είπαν πως έχει αυξημένη πίεση στον οφθαλμό και πως έχει γίνει αποκόλληση κερατοειδούς που πλέον δεν διορθώνεται.

Η δική μου ερευνα στο θέμα, δεν με έκανε να υποκαταστήσω το γιατρό και να κανω διάγνωση αλλά να προτείνω στον αδελφό μου να συμβουλευτεί και κάποιους άλλους, το οποίο έπραξε αργά... δυστυχώς εκείνος είχε στο γιατρό του εμπιστοσύνη!

 

Θεωρητικά βέβαια, όσα λέμε είναι πολύ όμορφα. Στην πράξη όμως υπάρχουν άνθρωποι που υποφέρουν, που ακόμη έχουν χάσει και τη ζωή τους, από εγκληματική αμέλεια γιατρων.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά βέβαια, όσα λέμε είναι πολύ όμορφα. Στην πράξη όμως υπάρχουν άνθρωποι που υποφέρουν, που ακόμη έχουν χάσει και τη ζωή τους, από εγκληματική αμέλεια γιατρων.

 

υπάρχει κανένας που να αμφισβητεί το παραπάνω ??:roll:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Dimitrali σε πληροφορω οτι συμφωνω σε ολα μαζι σου.

Ετσι για να μην κανεις τον κοπο:D

Αλλα μην τα παιρνεις ρε παιδι μου κι εσυ προσωπικα οσα γραφω.

Συζητηση κανουμε.:)

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

i gnomi mou gia ton anevlavi-xoris na exo parakolouthisei ola osa exei pei-einai kakisti parola afta ta epixeirimata tou -gia mena-einai sosta-polla ap afta telospanton.

to keimeno pou parethese i dimitralli to diavasa viastika opote pali gnomi den exo diamorfosei.pios einai aftos pou to egrapse episis de ksero.

sxetika me ta loimodi k ekfilistika nosimata afto pou ego exo na po einai oti iparxei mia tasi opos anaferthike ta loimodi nosimata na ginoun xronia p.x to aids edo k xronia theoreitai ena xronio nosima pou apla thelei therapia ef orou zois opos k polla alla loimodi nosimata apaitoun makroxronia therapia k simmorfosi ton asthenon me afti.gia ta ekfilistika nosimata pou exoun taseis afksiis tha m endiefere poli na do epistimonkes apopseis k sxolia eidikon-alla ante vres xrono na kaneis k afto:-|.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Dimitrali σε πληροφορω οτι συμφωνω σε ολα μαζι σου.

Ετσι για να μην κανεις τον κοπο:D

Αλλα μην τα παιρνεις ρε παιδι μου κι εσυ προσωπικα οσα γραφω.

Συζητηση κανουμε.:)

 

Αυτό λέω κι εγώ. Το ότι καταθέτω την εμπειρία και τη γνώμη μου για κάποια ζητήματα δε σημαίνει πως παίρνω προσωπικά ό,τι λέγεται. Απλά παίρνω την ευκαιρία με βάση αυτά που διαβάζω να εκθέσω αυτά που πιστεύω ή αυτά που έχω ζήσει.

 

Μερικές φορές η γνώμη μου πλησιάζει με τις γνώμες κάποιων άλλων. Μερικές φορές πάλι όχι. Το ότι εξακολουθώ και την υποστηρίζω δε σημαίνει πως θέλω να πείσω κάποιον για το δίκιο μου, απλά εκθέτω τα επιχειρήματά μου.

 

Επειδή ξαναναφέρθηκε κι άλλη φορά σε αυτό το τόπικ, το ξεκαθαρίζω. Δεν είμαι αφελής να παίρνω προσωπικά το οτιδήποτε, απ' τη στιγμή που δε σας γνωρίζω και δε με γνωρίζετε. Στους λόγους που με κάνουν και γράφω αυτά που γράφω δεν συμπεριλαμβάνεται η αντιπαράθεση ή κάποιο άλλου είδους συμφέρον.

 

Είμαι απλά ένας άνθρωπος που με πολύ κόπο έχει συλλέξει ορισμένες πληροφορίες κι έχει ζήσει (καλώς ή κακώς) πάρα πολλά. Δυσανάλογα πολλά με την ηλικία μου. Έχω το θάρρος της γνώμης μου και δε διστάζω να τη λέω.

 

Τώρα, αν κάποιες φορές η γνώμη αυτή ενοχλεί ή ξενίζει μου φαίνεται λογικό. Αυτό που εμένα με ενοχλεί είναι να μου αποδίδονται προθέσεις που δεν έχω, λόγια που δεν έχω πει ή απόψεις που δεν έχω εκφράσει.

 

Σε αυτό αλλά και στο άλλο τόπικ (εγκυμοσύνη κι εμβόλιο) κατηγορήθηκα από συγκεκριμένα μέλη για πόρωση, χαμηλό IQ, πίστη σε ουφολόγους, εξωγήινους κλπ. Παρόλα αυτά απάντησα αξιοπρεπώς χωρίς να απευθυνθώ σε κανέναν παρομοίως, δίνοντας μόνο κάποια λινκ με πληροφορίες για το θέμα.

 

Κι όσο για τη γρίπη των χοίρων και το εμβόλιο, πεποίθησή μου είναι πως το θέμα πια έχει εξαντληθεί. Η πανδημία βαίνει προς ύφεση και διαφαίνεται πια σιγά σιγά ποιος ήταν ο ρόλος των φαρμακοβιομηχανιών στην όλη ιστορία, του ΠΟΥ και ποια η μεταξύ τους διαπλοκή.

 

Την καλησπέρα μου σε όλους, συμφωνούντες και διαφωνούντες. Εξακολουθώ να παρακολουθώ τη συζήτηση με ενδιαφέρον.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Το να διαβαζουμε στο ιντερνετ και μετα να το παιζουμε γιατροι ειναι δυστυχως ιδιον των καιρων μας.

Πηγαμε απο το ενα ακρο στο αλλο.

Απο εκει που σαν προβατα ακολουθουσαμε τυφλα τις οδηγιες του οποιου γιατρου, φτασαμε στο αλλο ακρο να παριστανουμε εμεις τους γιατρους επειδη διαβασαμε πολυ στο ιντερνετ ή και αλλου, τους δικηγορους επειδη καναμε ενα εξαμηνο συνταγματικο στο πανεπιστημιο, τους αρχιτεκτονες γιατι διαβασαμε πολυ το σχετικο digest κοκ...

 

Σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν και τιμιοι, υπαρχουν και οι αλλοι.

Υπαρχουν και γιατροι που για 0,50 ευρω τη συνταγη γραφουν ανεξελεγκτα φαρμακα και αλλοι που τα γραφουν επειδη πραγματικα τα πιστευουν και οχι γιατι εχουν καποιο οφελος.

Στα περισσοτερα επιστημονικα επαγγελματα υπαρχουν περισσοτερες απο μια αποψεις και μεθοδοι αντιμετωπισης ενος προβληματος.

Οσο για τα εμβολια... Οπως υπαρχει η θεωρια συνομωσιας (που χρησιμοποιουν οι αρνητες των εμβολιων) οτι ολα γινονται για το κερδος των φαρμεκοβιομηχανιων, ετσι υπαρχει και αντιθετη θεωρια συνομωσιας, η οποια υποστηριζει οτι εχει δημιουργηθει μια "μοδα" αρνησης εμβολιων για να εξολοθρευθει μεγαλο μερος του πληθυσμου της γης και ετσι να ελαφρυνουν πολλα απο τα προβληματα.

Το παραπανω στηριζεται στην αποψη οτι στην εποχη μας η ανθρωποτητα δε θα κινδυνευει πια απο σοβαρες ασθενειες (καρκινος, ειτζ κλπ), αφου αυτες θα μετατραπουν σε απλα χρονια νοσηματα, αλλα ο μεγαλος κινδυνος θα ειναι πια οι ιοι και οι μεταλλαξεις τους και αρα ο μονος τροπος αντιμετωπισης θα ειναι τα εμβολια.

συμφωνω με όλα τα παραπάνω.

Αυτό λέω κι εγώ. Το ότι καταθέτω την εμπειρία και τη γνώμη μου για κάποια ζητήματα δε σημαίνει πως παίρνω προσωπικά ό,τι λέγεται. Απλά παίρνω την ευκαιρία με βάση αυτά που διαβάζω να εκθέσω αυτά που πιστεύω ή αυτά που έχω ζήσει.Μερικές φορές η γνώμη μου πλησιάζει με τις γνώμες κάποιων άλλων. Μερικές φορές πάλι όχι. Το ότι εξακολουθώ και την υποστηρίζω δε σημαίνει πως θέλω να πείσω κάποιον για το δίκιο μου, απλά εκθέτω τα επιχειρήματά μου.Επειδή ξαναναφέρθηκε κι άλλη φορά σε αυτό το τόπικ, το ξεκαθαρίζω. Δεν είμαι αφελής να παίρνω προσωπικά το οτιδήποτε, απ' τη στιγμή που δε σας γνωρίζω και δε με γνωρίζετε. Στους λόγους που με κάνουν και γράφω αυτά που γράφω δεν συμπεριλαμβάνεται η αντιπαράθεση ή κάποιο άλλου είδους συμφέρον.

Είμαι απλά ένας άνθρωπος που με πολύ κόπο έχει συλλέξει ορισμένες πληροφορίες κι έχει ζήσει (καλώς ή κακώς) πάρα πολλά. Δυσανάλογα πολλά με την ηλικία μου. Έχω το θάρρος της γνώμης μου και δε διστάζω να τη λέω. Τώρα, αν κάποιες φορές η γνώμη αυτή ενοχλεί ή ξενίζει μου φαίνεται λογικό. Αυτό που εμένα με ενοχλεί είναι να μου αποδίδονται προθέσεις που δεν έχω, λόγια που δεν έχω πει ή απόψεις που δεν έχω εκφράσει.Σε αυτό αλλά και στο άλλο τόπικ (εγκυμοσύνη κι εμβόλιο) κατηγορήθηκα από συγκεκριμένα μέλη για πόρωση, χαμηλό IQ, πίστη σε ουφολόγους, εξωγήινους κλπ. Παρόλα αυτά απάντησα αξιοπρεπώς χωρίς να απευθυνθώ σε κανέναν παρομοίως, δίνοντας μόνο κάποια λινκ με πληροφορίες για το θέμα. Κι όσο για τη γρίπη των χοίρων και το εμβόλιο, πεποίθησή μου είναι πως το θέμα πια έχει εξαντληθεί. Η πανδημία βαίνει προς ύφεση και διαφαίνεται πια σιγά σιγά ποιος ήταν ο ρόλος των φαρμακοβιομηχανιών στην όλη ιστορία, του ΠΟΥ και ποια η μεταξύ τους διαπλοκή.Την καλησπέρα μου σε όλους, συμφωνούντες και διαφωνούντες. Εξακολουθώ να παρακολουθώ τη συζήτηση με ενδιαφέρον.

επειδη διαφωνουμε σε βασικα θέματα θελω να σε διαβεβαιωσω ότι με τον ιδιο τρόπο που γραφεις ότι λειτουργεις, λειτουργω και εγω κα μαλλον οι περισσοτεροι στο φορουμ. Δεν παιρνουμε κατι προσωπικα εκτος αν καποιος επιτηδευμενα μας προσβαλλει. Επίσης να σε διαβεβαιωσω ότι εγω τουλάχιστον δεν σε κατηγορω ουτε για χαμηλο IQ ουτε για κατι άλλο που σε υποτιμα...έτσι και αλλιως θεωρω βλακωδες να υποτιμησω μιαν άλλη άποψη καλα τεκμηριωμενη, ακόμη και αν ειναι εντελώς διαφορετικη από την δική μου. ;)
Link to comment
Share on other sites

Είμαι απλά ένας άνθρωπος που με πολύ κόπο έχει συλλέξει ορισμένες πληροφορίες κι έχει ζήσει (καλώς ή κακώς) πάρα πολλά. Δυσανάλογα πολλά με την ηλικία μου. Έχω το θάρρος της γνώμης μου και δε διστάζω να τη λέω.

 

ακριβώς αυτό αισθάνομαι και εγώ για τον εαυτό μου αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμη αν αυτό που μου έχουν συμβεί πρέπει να τα λάβω σοβαρά υπόψη μου ή να πω ήταν ένα τυχαίο γεγονός :?

( σ'αυτη την περίπτωση μιλάω για τα άσχημα )

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

διαβαζω και διαβάζω τι γράφετε....στο τελος βαρεθηκα να σας πω την αληθεια γιατι αντιλήφθηκα πως οτι και πηγη να αναρτήσει κάποιος οι "αντιφρονουντες" θα αμφισβητήσουν την ορθότητα της, την χρησιμότητα ή το πολυ πολυ να πουν και ετσι να ειναι τα πράγματα εγω εξακολουθω να πιστευω η/και να πράττω αλλιως.

Ειμαστε μεγάλοι άνθρωποι και ο εγωισμός μας καμια φορα ξεπερνάει το μποι μας.

 

Τι θεωρει ο καθενας μας αξιοπιστη πηγη αληθεια;

 

Απο τι στιγμή που οριζουμε βασικές έννοιες διαφορετικά συμπερασμα δεν θα βγει και οι διαλογοι κατεληξαν σαν γραπτο στις πανελληνιες. να ψάχνω το κόμμα για να διαφωνήσω, να θιχτώ ή αν δεν εχω κατι σημαντικό να πω και τρωγομαι απο περιεργεια να παραμεινω στην συζήτηση απλα να συμφωνήσω με αυτον που γράφει αυτα που με εκφράζουν σε μεσες άκρες...

 

Καλυτερα να επιστρέψουμε πιο ουσιαστικά στο θεμα λοιπόν εαν φυσικά υπάρχει κατι νεώτερο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...