Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Athener Schule Ελληνογερμανικός Εκπαιδευτικός Σύλλογος


Recommended Posts

Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι για το Athener schule και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με αυτό κάποια πράγματα:

1. Τελειώνοντας την έκτη δημοτικού σε τί επίπεδο περίπου έχουν φτάσει τα παιδιά στην εκμάθηση της γερμανικής γλώσσας;

2. Οι δασκάλες των γερμανικών είναι ελληνίδες ή γερμανίδες;

3. Τελειώνοντας την έκτη σε τί επίπεδο βρίσκονται τα αγγλικά τους; Υπάρχει ανάγκη για φροντιστήριο αν ο γονιός έχει στόχο να πάρει το παιδί ένα πτυχίο επιπέδου lower στην α ἠ β γυμνασίου; (φροντιστηριο όσο είναι στο δημοτικό εννοώ)

4. Από αυτά που διάβασα αγχώθηκα λίγο για το θέμα της εγγραφής. Υπάρχει σειρά προτεραιότητας; Φαντάζομαι υπάρχει η δυνατότητα προκαταβολής ώστε να σιγουρέψει κάποιος τη θέση;

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ, εκ των προτέρων, για την οποιαδήποτε πληροφορία!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα!Θα ήθελα πηροφορίες για το νηπιαγωγείο του Athener Schule.Πόσες ώρες κάνουν Γερμανικά, μέχρι τι ώρα μένουν τα παιδιά στο σχολείο, δίδακτρα και γενικότερα αν είναι ευχαριστημένοι οι γονείς που στέλνουν τα παιδιά τους εκεί...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα!Θα ήθελα πηροφορίες για το νηπιαγωγείο του Athener Schule.Πόσες ώρες κάνουν Γερμανικά, μέχρι τι ώρα μένουν τα παιδιά στο σχολείο, δίδακτρα και γενικότερα αν είναι ευχαριστημένοι οι γονείς που στέλνουν τα παιδιά τους εκεί...

 

Καλημέρα σε όλους. Μια από τα ίδια. Θα ήθελα μια πρόσφατη κριτική για την Athener Schule, κατά προτίμηση από κάποιον γονέα που το παιδί του φοιτά στο συγκεκριμένο σχολείο. Πήγαμε και το είδαμε και μας έκανε καλή εντύπωση γενικά.

Επίσης έχω μια απορία: τελειώνοντας την έκτη δημοτικού περίπου σε ποιο επίπεδο βρίσκονται τα παιδιά στα γερμανικά;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Καλημέρα! Επαναφέρω το θέμα για να πάρω κάποιες πιο πρόσφατες πληροφορίες για το Athener Schule (έχω πάρει ήδη πληροφορίες από γονείς που έστελναν τα παιδιά τους, αλλά αρκετά παλιά). Η μικρή μας θα πάει του χρόνου νήπιο, αλλά ενδιαφερόμαστε κυρίως για Α' δημοτικού.

Επειδή φαντάζομαι ότι στα γερμανικά γίνεται καλή δουλειά, ήθελα να ρωτήσω, στα ελληνικά γίνεται εξίσου καλή δουλειά; Στα αγγλικά;

Επίσης, παρέχονται ερεθίσματα στα παιδιά, μέσω σύγχρονων μεθόδων διδασκαλίας;

Πώς είναι η απογευματινή ζώνη; Έχει ενδιαφέρουσες δραστηριότητες;

Η πλειοψηφία των παιδιών ακολουθεί στο Γυμνάσιο τη Γερμανική Σχολή Αθηνών; (ρωτάω γιατί ως γονείς δε θα μας ενδιέφερε κάτι τέτοιο, πιο πιθανό θεωρώ να συνεχίσουμε στην Εράσμειο ή και σε δημόσιο Γυμνάσιο, όλα τα ενδεχόμενα αφήνουμε ανοιχτά καθόσον έχουμε ήδη 2 παιδιά & δεν αποκλείουμε & το τρίτο)

Σε τί τιμές κυμαίνονται τα δίδακτρα & τί εκπτώσεις γίνονται στα δεύτερα παιδιά & αν προκαταβληθεί όλο το ποσό από την αρχή της χρονιάς;

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Kater1n@ είπε:

Καλημέρα! Επαναφέρω το θέμα για να πάρω κάποιες πιο πρόσφατες πληροφορίες για το Athener Schule (έχω πάρει ήδη πληροφορίες από γονείς που έστελναν τα παιδιά τους, αλλά αρκετά παλιά). Η μικρή μας θα πάει του χρόνου νήπιο, αλλά ενδιαφερόμαστε κυρίως για Α' δημοτικού.

Επειδή φαντάζομαι ότι στα γερμανικά γίνεται καλή δουλειά, ήθελα να ρωτήσω, στα ελληνικά γίνεται εξίσου καλή δουλειά; Στα αγγλικά;

Επίσης, παρέχονται ερεθίσματα στα παιδιά, μέσω σύγχρονων μεθόδων διδασκαλίας;

Πώς είναι η απογευματινή ζώνη; Έχει ενδιαφέρουσες δραστηριότητες;

Η πλειοψηφία των παιδιών ακολουθεί στο Γυμνάσιο τη Γερμανική Σχολή Αθηνών; (ρωτάω γιατί ως γονείς δε θα μας ενδιέφερε κάτι τέτοιο, πιο πιθανό θεωρώ να συνεχίσουμε στην Εράσμειο ή και σε δημόσιο Γυμνάσιο, όλα τα ενδεχόμενα αφήνουμε ανοιχτά καθόσον έχουμε ήδη 2 παιδιά & δεν αποκλείουμε & το τρίτο)

Σε τί τιμές κυμαίνονται τα δίδακτρα & τί εκπτώσεις γίνονται στα δεύτερα παιδιά & αν προκαταβληθεί όλο το ποσό από την αρχή της χρονιάς;

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

Καλημέρα, 

 

Είχα παρακολουθήσει μια μέρα όταν ήμουν στο Λύκειο στο Deutsche Schule Athen (πάει καιρός τώρα γιατί πλέον είμαι 33 χρόνων). Δεν φοιτησα τελικά εκεί, πράγμα που το μετάνιωσα. Τέλος πάντων. Δεν ξέρω αν έχουν δημοτικό. Η εμπειρία μου ήταν πολύ θετική, γίνεται πολύ καλή δουλειά τόσο στα γερμανικά όσο και στα μαθήματα στα ελληνικά. Οι καθηγητές cool θα τους χαρακτήριζα. Από δραστηριότητες θυμάμαι είχε πάρα πολλές. Το λέω σαν πρότασή από άποψη μικρής εμπειρίας. Το Γυμνάσιο το τελείωσα στην Ερασμειο. Γίνονται λιγότερες ώρες γερμανικών σε σχέση με το Deutsche Schule Athen. Η Ερασμειος έχει έναν δικό της τρόπο ας το πω έτσι. Εξαρτάται τι ζητάς ως γονέας για το παιδί σου.... 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Gummy Bear είπε:

Καλημέρα, 

 

Είχα παρακολουθήσει μια μέρα όταν ήμουν στο Λύκειο στο Deutsche Schule Athen (πάει καιρός τώρα γιατί πλέον είμαι 33 χρόνων). Δεν φοιτησα τελικά εκεί, πράγμα που το μετάνιωσα. Τέλος πάντων. Δεν ξέρω αν έχουν δημοτικό. Η εμπειρία μου ήταν πολύ θετική, γίνεται πολύ καλή δουλειά τόσο στα γερμανικά όσο και στα μαθήματα στα ελληνικά. Οι καθηγητές cool θα τους χαρακτήριζα. Από δραστηριότητες θυμάμαι είχε πάρα πολλές. Το λέω σαν πρότασή από άποψη μικρής εμπειρίας. Το Γυμνάσιο το τελείωσα στην Ερασμειο. Γίνονται λιγότερες ώρες γερμανικών σε σχέση με το Deutsche Schule Athen. Η Ερασμειος έχει έναν δικό της τρόπο ας το πω έτσι. Εξαρτάται τι ζητάς ως γονέας για το παιδί σου.... 

Μήπως παρεμπιπτόντως έχεις γνωμη και για το δημοτικο της Ερασμειου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 6/11/2020 at 2:41 ΜΜ, Gummy Bear είπε:

Καλημέρα, 

 

Είχα παρακολουθήσει μια μέρα όταν ήμουν στο Λύκειο στο Deutsche Schule Athen (πάει καιρός τώρα γιατί πλέον είμαι 33 χρόνων). Δεν φοιτησα τελικά εκεί, πράγμα που το μετάνιωσα. Τέλος πάντων. Δεν ξέρω αν έχουν δημοτικό. Η εμπειρία μου ήταν πολύ θετική, γίνεται πολύ καλή δουλειά τόσο στα γερμανικά όσο και στα μαθήματα στα ελληνικά. Οι καθηγητές cool θα τους χαρακτήριζα. Από δραστηριότητες θυμάμαι είχε πάρα πολλές. Το λέω σαν πρότασή από άποψη μικρής εμπειρίας. Το Γυμνάσιο το τελείωσα στην Ερασμειο. Γίνονται λιγότερες ώρες γερμανικών σε σχέση με το Deutsche Schule Athen. Η Ερασμειος έχει έναν δικό της τρόπο ας το πω έτσι. Εξαρτάται τι ζητάς ως γονέας για το παιδί σου.... 

 

Ευχαριστώ πολύ που μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε, αλλά η ερώτησή μου αφορούσε το Athener Schule στα Βριλήσσια, που είναι ελληνογερμανικό & έχει μόνο Δημοτικό & όχι τη Γερμανική Σχολή Αθηνών, που έχει Γυμνάσιο & Λύκειο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα σας.Θα ηθελα προσφατες πληροφοριες για το Athener Schule που βρίσκεται στα Βριλήσσια.Με ενδιαφέρει κ το νηπιαγωγειο κ το δημοτικο.Το επιπεδο των γερμανικων ειναι καλο;τα ελληνικα;μηπως δίνουν περισσότερη βαση στα γερμανικα;Ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...