Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καθόλου επίπονη δεν είναι. Το παιδί δεν καταλαβαίνει τίποτα απολύτως. Στο μόνο σημείο της εξέτασης που μπορεί να πονέσει, είναι όταν θα πρέπει να της βάλουν πεταλούδα στο χεράκι ώστε να μπορούν από εκεί στη συνέχεια να δώσουν στο παιδί τα φάρμακα που απαιτούνται. Εμείς την έχουμε κάνει δύο φορές. Την πρώτη φορά η μικρή την έκοψε στον ύπνο. Τη δεύτερη φορά παίζαμε με κάτι παιχνιδάκια που είχα πάρει μαζί μου για να περάσει η ώρα.

 

Μια χαζή ερώτηση, από το χέρι μπαίνει το φάρμακο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

χαχαχαχα ,, λοιπον ακου,, εγω πηγα ιασω,, λοιπον πασ το πρωι βαζουν του παιδιου στο χερακι την πεταλουδα, του ριχνουν με την σιριγγα το φαρμακο, λιγα ειναι τα cc . κ μετα χωρις να βγαλεισ την πεταλουδα φευγεισ κ ξαναγυρνασ νοσοκομειο μετα απο 3 ωρεσ , το ξαπλωνουν σε ενα ιδικο κρεβατι που εχουν προσαρμοσει πανω σε αυτο ενα μικρο αφρολεξ που ξαπλωνει το μωρο να ειναι μαλακα... του περνανε την ζονουλα στη κηλοια να μην κουνιεται (με τα ρουχα γινετε η εξεταση δεν το γδυνουν) εσυ εισαι διπλα κ του αποσπας την προσοχη για να μην βαριεται κ απο πανω του ειναι αυτο το μηχανιμα που του κανει την αποικονιση ,,, τιποτα το σπουδαιο ... αυτα!!! δεν καταλαβενει τιποτα εκτοσ απο τα 20 λεπτα που καθετε ακινητο κ βαριεται,,, μετα πας διπλατου βγαζουν την πεταλουδα κ φευγεις,,, κ πασ την επομενη μερα να παρεισ τισ απαντησεισ, αυτα!!!!!!! καλη επιτυχια

α! την πεταλουδα δεν την βγαζουν γιατι μετρανε στο τελος κατι αυτοι εκει δικα τους , κ εκτος αυτου επειδη εχει ραδιενεργια δεν κανει να την πεταξεις εξω,, τωρα πως θα καταφερει ενα παιδακι 1 ετουσ να μην την πιραζει ειναι αλλο θεμα,,

Link to comment
Share on other sites

Μια χαζή ερώτηση, από το χέρι μπαίνει το φάρμακο;

Απ'το χεράκι μπαίνει, ναι. Αλλά ισχύει αυτό που λέει η angel. Είναι λίγο δύσκολο να κάνεις ένα παιδάκι σ'αυτήν την ηλικία να μην πασπατεύει την πεταλούδα. Γι'αυτό πάρε μαζί σου τίποτα παιχνιδάκια, κάτι που του αρέσει να καταπιάνεται για να ξεχαστεί. Και βέβαια να έχεις μαζί σου νεράκι ή κάτι υγρο τέλος πάντων να του δώσεις πριν την εξέταση, για να βοηθήσει να κατέβουν πιο γρήγορα τα ούρα.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή Agapi6

 

Η ραδιοισοτοπική κυστεογραφία εκτελείται με τον ίδιο τρόπο όπως και η κλασσική μέθοδος με τη διαφορά ότι η ουροδόχος κύστη μετά τον καθετηριασμό γεμίζει με φυσιολογικό ορό που περιέχει ένα ραδιοισότοπο. Το στοιχείο αυτό ακτινοβολεί προς μια ειδική γ-κάμερα και δίνει εικόνες που ερμηνεύονται ανάλογα. Η διαφορά έγκειται στην απουσία ιονίζουσας ακτινοβολίας που χαρακτηρίζει την απλή κυστεογραφία με ακτινογραφίες και είναι υπεύθυνη για μεταλλάξεις του γενετικού υλικού. Συμπερασματικά η ραδιοισοτοπική κυστεογραφία είναι ασφαλέστερη και πρέπει να γίνεται σαν επαναληπτική εξέταση καθώς και στα νέα αδελφάκια παιδιών με κυστεοουρητηρική παλινδρόμηση. Αλήθεια γνωρίζετε για τη νέα θεραπευτική και ελάχιστα επεμβατική μέθοδο θεραπείας της ΚΟΠ και διακοπής της χρόνιας χορήγησης αντιβιοτικών?

 

 

koritsia mantara ta kaname,,, spinthirografima nefrwn periegrafa egw ,, den eida oti hthele kisterografia... bre agaph edw sou apanthse o giatros , ti allo na poume emeis parapanw :)

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία καθετηριασμού δεν διαφέρει από την κλασσική μέθοδο. Συνιστώ πάντα παυσίπονο σιροπάκι 1 ώρα πριν την εξέταση ώς preemptive analgesia ώστε να μην ενοχληθεί από τον καθετήρα το παιδί.

Καλή Χρονιά σε όλες τις οικογένειες του forum.

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία καθετηριασμού δεν διαφέρει από την κλασσική μέθοδο. Συνιστώ πάντα παυσίπονο σιροπάκι 1 ώρα πριν την εξέταση ώς preemptive analgesia ώστε να μην ενοχληθεί από τον καθετήρα το παιδί.

Καλή Χρονιά σε όλες τις οικογένειες του forum.

 

 

καλησπερα ισως κ να μην χρειαστει κ τιποτα της καναμε κ υπερηχο νεφρων κ οταν της βαλανε τον καθετηρα δεν πηρε χαμπαρι,,, εκει που μασ παιδεψε ηταν την ωρα που την κρατουσαμε ακινητη μεχρι να κανει τσισα για να βγουν οι ακτινογραφιες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με τρομαξατε!!!! Κατάλαβα τι είπε ο γιατρός αλλά ήθελα να μάθω αν είναι επίπονη;

 

κοιτα ειδα οτι εκανε το μωρο αυτη την εξεταση αλλα ηταν 3 μηνων δεν καταλαβε τιποτα απολυτος.. γενικα δεν καταλαβενουν κ πολλα με ολεσ αυτες τις εξετασεις,, η μεγαλη μου η κορη ηταν 1 μιση χρονων που την ειχαμε νοσοκομειο κ την χιλιοτριπισανε γιατι ειχε ιδιοπαθεισ θρομβοπενικη πορφυρα (πεφταν τα αιμοπεταλια κ δεν ανεβαιναν με αποτελεσμα να εχει τοπικα αιματωματα σε ολο τησ το σωμα κ αιμοραγια απο το στωμα)και δεν καταλαβενε τιποτα ,, οκ εσενα ουτε που θα το θυμαται στο μελλον,,,,

Link to comment
Share on other sites

της μικρής μου έχουν μειωθεί αισθητά τα ούρα. Ειναι η τρίτη μέρα που το παρατηρώ. ΚακΑ κανει ως συνηθως. Ειναι αυτό σύμπτωμα της παλινδρόμησης? Δεν είχε ουρολοίμωξη. Διεγνώσθει όμως με Πυώδη αμυγδαλιτιδα πριν 5 μερες και παιρνει procef Την γνωμη σας????? Θα τρελαθώ από το αγχος μου!!!!!!!!!!

tBTkp3.png

και ο μικρός μας Θοδωρής ήρθε στις 11/04/2011

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Evelina-A

 

Λυπάμαι που δεν σας απάντησα νωρίτερα. Εύχομαι η διούρηση να αποκαταστάθηκε ξανά. Η μείωσή της δεν αποτελεί σύμπτωμα ΚΟΠ απαραίτητα. Η αμυγδαλίτιδα από την άλλη πλευρά όμως με τον συνοδό πόνο στην κατάποση είναι δυνατόν να οδηγήσει σε ελαττωμένη πρόσληψη υγρών και συνεπώς μειωμένη παραγωγή ούρων.

 

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Agapi6

 

Η ραδιοισοτοπική κυστεογραφία εκτελείται με τον ίδιο τρόπο όπως και η κλασσική μέθοδος με τη διαφορά ότι η ουροδόχος κύστη μετά τον καθετηριασμό γεμίζει με φυσιολογικό ορό που περιέχει ένα ραδιοισότοπο. Το στοιχείο αυτό ακτινοβολεί προς μια ειδική γ-κάμερα και δίνει εικόνες που ερμηνεύονται ανάλογα. Η διαφορά έγκειται στην απουσία ιονίζουσας ακτινοβολίας που χαρακτηρίζει την απλή κυστεογραφία με ακτινογραφίες και είναι υπεύθυνη για μεταλλάξεις του γενετικού υλικού. Συμπερασματικά η ραδιοισοτοπική κυστεογραφία είναι ασφαλέστερη και πρέπει να γίνεται σαν επαναληπτική εξέταση καθώς και στα νέα αδελφάκια παιδιών με κυστεοουρητηρική παλινδρόμηση. Αλήθεια γνωρίζετε για τη νέα θεραπευτική και ελάχιστα επεμβατική μέθοδο θεραπείας της ΚΟΠ και διακοπής της χρόνιας χορήγησης αντιβιοτικών?

 

Γιατρέ μου, για να καταλάβω. Σαν πρώτη εξέταση προτείνετε την απλή κυστεογραφία και σαν επαναληπτική την ραδιοισοτοπική???

Εχω δυο ομοζυγωτικές δίδυμες 11 μηνών και στην μία που έκανα ραδιοισοτοπική κυστεογραφία διαγνώστηκε παλινδρόμιση 2 προς 3 βαθμού. Ο παιδιάτρος μου συνέστησε να ελέγξω και την αδερφή της αλλά να κάνω την κλασική κυστεογραφία. Δεν βρίσκω τον λόγο να πάρει το παιδί ακτινοβολία όταν η διάγνωση γίνεται και με την ραδιοισοτοπική. Ποια είναι η γνώμη σας???Τι παραπάνω προσφέρει η κλασική κυστεογραφία. Και ακόμη σε πόσο χρονικό διάστημα μπορεί να επαναληφθεί η ραδιοισοτοπική????Ποιός ο λόγος να παίρνει το παιδι χημειοπροφύλαξη όταν μπορούμε με την εξέταση να δούμε αν υποχώρησε η παλινδρόμηση???

Ακόμη ήθελα να ρωτήσω ποια η διαφορά ανάμεσα στο ceclor και το procef. Μου πρότειναν ως χημειοπροφύλαξη και τα δυο και δεν ξέρω ποιο να προτιμήσω ( η αλήθεια είναι ότι σήμερα ξεκινήσαμε με ceclor).

ΦΕΗ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Φέη

 

Σαν πρώτη εξέταση συνιστάται η απλή κυστεογραφία με ακτινογραφία διότι είναι λεπτομερέστερη όσον αφορά την ανατομία των ουρητήρων-κύστης-ουρήθρας. Όλες οι επόμενες καθώς και ο έλεγχος των αδελφών είναι σωστό να γίνονται με την ραδιοσοτοπική μέθοδο χωρίς επιβάρυνση ιονίζουσας ακτινοβολίας.

Με τη συμπλήρωση ενός έτους επαναλάβετε την εξέταση και σε περίπτωση μη υποχώρησης της ΚΟΠ προχωρήστε στη θεραπευτική εμφύτευση Deflux για να διακόψετε τη χημειοπροφύλαξη.

 

Σαν αντιβιοτικό εκλογής επιλέγουμε μια κεφαλοσπορίνη 2ης γενιάς όπως το Ceclor ενώ πιο ισχυρά αντιβιοτικά του τύπου Procef παραμένουν στη φαρέτρα μας. Σε παιδιά που δεν παρουσιάζουν έλλειψη G6PD το αντιβιοτικό τύπου Septrin ήταν 1ης εκλογής στην Αγγλία και συνεχίζω να το συνιστώ.

 

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή Φέη

 

Σαν πρώτη εξέταση συνιστάται η απλή κυστεογραφία με ακτινογραφία διότι είναι λεπτομερέστερη όσον αφορά την ανατομία των ουρητήρων-κύστης-ουρήθρας. Όλες οι επόμενες καθώς και ο έλεγχος των αδελφών είναι σωστό να γίνονται με την ραδιοσοτοπική μέθοδο χωρίς επιβάρυνση ιονίζουσας ακτινοβολίας.

Με τη συμπλήρωση ενός έτους επαναλάβετε την εξέταση και σε περίπτωση μη υποχώρησης της ΚΟΠ προχωρήστε στη θεραπευτική εμφύτευση Deflux για να διακόψετε τη χημειοπροφύλαξη.

 

Σαν αντιβιοτικό εκλογής επιλέγουμε μια κεφαλοσπορίνη 2ης γενιάς όπως το Ceclor ενώ πιο ισχυρά αντιβιοτικά του τύπου Procef παραμένουν στη φαρέτρα μας. Σε παιδιά που δεν παρουσιάζουν έλλειψη G6PD το αντιβιοτικό τύπου Septrin ήταν 1ης εκλογής στην Αγγλία και συνεχίζω να το συνιστώ.

 

Με εκτίμηση

 

Σας ευχαριστώ πολύ γιατρέ,

δυστηχώς και στη δεύτερη δίδυμη βρέθηκε παλλινδρόμηση 1 βαθμού στο ένα νεφρό και 2 προς 3 στον αριστερο νεφρό (ότι ακριβώς και στην αδερφή της). Η κυστεογραφία που κάναμε(έπειτα από σύσταση του παιδιάτρου μας) ήταν η ραδιοισοτοπική. Έχουμε ήδη ξεκινήση το ceclor. Κρίνετε σκόπιμο να κάνουμε και την απλή κυστεογραφία, ή να το αφήσουμε για του χρόνου??? Σπινθηρογράφημα νεφρών σε ποιες περιπτώσεις γίνεται????(μας συνέστησαν να κάνουμε νέο υπέρηχο νεφρών σε 6 μήνες και ανάλογα με τις ενδείξεις σπινθηρογράφημα)( ο πρώτος υπέρηχος ένδειξε απλώς ότι τα νεφρά της μια δίδυμης είναι λίγο πιο μικρά, αλλά δεν είναι λογικό δεδομένου ότι το παιδί γεννήθηκε 1800 γραμμάρια και σήμερα 11 μηνών είναι 8 κιλά???)

 

Σας ευχαριστώ και πάλι

ΦΕΗ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Φέη

 

Ακολουθήστε τις συμβουλές για νέο υπερηχογράφημα σε 6 μήνες και επαναληπτική ραδιοισοτοπική κυστεογραφία με τη συμπλήρωση του 1ου έτους. Έως τότε συνεχίστε τη χημειοπροφύλαξη Ceclor. Χωρίς ενδιάμεσες σοβαρές ουρολοιμώξεις το σπινθηρογράφημα νεφρών έχει αμφίβολη αξία. Για περισσότερες λεπτομέρειες και άμεσες απαντήσεις παρακαλώ γράψτε στο προσωπικό μου email [email protected]

 

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

την δευτερα παω παιδων για κυστεογραφια και υπερη εχω εναν μπεμπη 7,5 μηνων πειτε μου σασ παρακαλω ποναει πωσ ειναι η διαδικασια; εχω το αγχοσ να μην εχει προβλημα στα νεφρα θα πονεσει το μωρο μου;

Link to comment
Share on other sites

κ εγω τον αλλο μηνα εχω ραντεβου απο οτιεχω πληροφορηθει δεν ειναι καθολου εποδινο, απλα εκεινο το τετερτο που διαρκει η εξεταση το μωρο πρεπει να ειναι ακινητο πραγμα ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΔΣΚΟΛΟ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΟΥ. ΠΑΡΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ. Κ μορασου μαζι μας την εμπιρια σου

Link to comment
Share on other sites

καλα αποτελεσματα κοριτσια την εχουμε κανει και εμεις καλα αποτελεσματα να εχετε μια ταλαιπωρια την εχει αλλα μακαρι να σας βγουν ολα καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

καλα αποτελεσματα κοριτσια την εχουμε κανει και εμεις καλα αποτελεσματα να εχετε μια ταλαιπωρια την εχει αλλα μακαρι να σας βγουν ολα καλα!!!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΚΟΡΙΤΣΙ, ΑΧ ΑΥΤΗ Η ΟΥΡΟΛΟΙΜΟΞΗ!

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=38157

 

αχ... να σου πω την αληθεια στο αν ποναει ή να σε παρηγορησω?:-(

Πρεπει να γινει. Δεν ειναι ευχαριστο :-( και ευχομαι να τελειωσει γρηγορα..

 

Καλα αποτελεσματα ευχομαι

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

koρίτσια επειδή έχω θητεύσει στο θέμα (2,5 χρόνια με χημειοπροφύλαξη αντιβίωσης, αμέτρητες εξετάσεις, κυστεογραφία, scanning νεφρών, υπέρηχους) έχω να πώ τα εξής : Kαι πονάει, & ενοοχλητικό είναι. Εμείς από μιά απλή ουρολοίμωξη μάθαμε ότι έχει 2 ουρητήρες στο ένα νεφρό (αντί1) & το ένα νεφρό είναι μεγαλύτερο από το άλλο. Γι αυτό έκανε την ουρολοίμωξη & για αυτό παίρναμε για 2,5 συνεχόμενα χρόνια αντιβίωση.(Kentacef).:( Βέβαια τώρα είναι 12,5 ετών 1.80 ύψος και άλλα τόσα κιλά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...