Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιο/κάποια να μου πει περισσότερα;

Είναι σαν το σπινθηρογράφημα; Έκπέμπει ακτινοβολία οπότε δεν πρέπει να είναι κοντά μωρά;

Είναι επώδυνη εξέταση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

η κυστεογραφία ειναι πιο επώδυνη για τα αγορια παρά για τα κορίτσια από ότι έχω καταλάβει. εισάγουν στην ουροδόχο κύστη του παιδιου με ένα σωληνάκι (καθετηράκι) σκιαγραφικό υγρό (καποιο υγρο που φαίνεται στην ακτινογραφία). το παιδάκι αμέσως κατουράει ενώ του βγάζουν ακτινογραφίες κλασικές. χρειαζεται να ειναι μαζί οι γονεις για να το κρατάνε όταν του βάζουν το υγρό και κατά τις ακτινογραφίες. με αυτό βλεπει ο γιατρός αν υπάρχει κυστεουρητικη παλινδρόμηση δηλ. αν τα ουρα επιστρεφουν στην ουροδοχο κύστη (τουλ. αυτή ήταν η περιπτωσή μας).είναι επώδυνη και παιρνουν ακτινοβολία τα μικρούλια αλλά συχνά ειναι αναγκαίο κακο. τί ηλικία έχει το παιδάκι σου και τί φύλο ειναι?

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

εισάγουν στην ουροδόχο κύστη του παιδιου με ένα σωληνάκι (καθετηράκι) σκιαγραφικό υγρό (καποιο υγρο που φαίνεται στην ακτινογραφία). το παιδάκι αμέσως κατουράει ενώ του βγάζουν ακτινογραφίες κλασικές. χρειαζεται να ειναι μαζί οι γονεις για να το κρατάνε όταν του βάζουν το υγρό και κατά τις ακτινογραφίες. με αυτό βλεπει ο γιατρός αν υπάρχει κυστεουρητικη παλινδρόμηση δηλ. αν τα ουρα επιστρεφουν στην ουροδοχο κύστη (τουλ. αυτή ήταν η περιπτωσή μας).είναι επώδυνη και παιρνουν ακτινοβολία τα μικρούλια αλλά συχνά ειναι αναγκαίο κακο.

 

να ειστε 2 ατομα μαζι του . ευχομαι να γινει οσο πιο ανωδυνα (αν ειναι χαλαρο το παιδακι και δεν σφιγγετε μπαινει πιο ευκολα ο καθετηρας). το δυσκολο κοματι ειναι να μπει ο καθετηρας.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

δεσ στο φορουμ για την ουρολοιμοξη κ εγω εκει τα εμαθα ολα, εχουμε την αλλη τεταρτη ραντευου για κυστεογραφια,, απο οτι εμαθα δεν ειναι τπτ σωβαρο, εντελος ακινδυνο, !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είναι μία εξέταση με την οποία φένεται αν μετά από ουρολοίμωξη έχουν πηραχτεί τα νεφρά. Δεν είναι κάτι τρομέρό , μοιάζει με την ανιούσα που λογικά κανατε μετά την ουρολοίμωξη αλλά να θυμάσαι πως μετά την εξέταση δεν πρέπει να έρθει το παιδί σε κοντινή απόσταση με έγκυο ή άλλα παιδάκια.

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

agapi οταν ειπα να δεισ στην ουρολοιμωξη, ενοουσα οτι εκει επειδη ρωτησα εγω αυτη την βδομαδα τα ιδια με εσενα μου απαντησαν εκει για την εξεταση που ζητας :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας!!

Ξέρετε κάτι για αυτή την κυστεογραφία; Επίσης μου είπαν πως υπάρχει έμμεση και άμεση.

 

Αγαπητή Agapi6

 

Η ραδιοισοτοπική κυστεογραφία εκτελείται με τον ίδιο τρόπο όπως και η κλασσική μέθοδος με τη διαφορά ότι η ουροδόχος κύστη μετά τον καθετηριασμό γεμίζει με φυσιολογικό ορό που περιέχει ένα ραδιοισότοπο. Το στοιχείο αυτό ακτινοβολεί προς μια ειδική γ-κάμερα και δίνει εικόνες που ερμηνεύονται ανάλογα. Η διαφορά έγκειται στην απουσία ιονίζουσας ακτινοβολίας που χαρακτηρίζει την απλή κυστεογραφία με ακτινογραφίες και είναι υπεύθυνη για μεταλλάξεις του γενετικού υλικού. Συμπερασματικά η ραδιοισοτοπική κυστεογραφία είναι ασφαλέστερη και πρέπει να γίνεται σαν επαναληπτική εξέταση καθώς και στα νέα αδελφάκια παιδιών με κυστεοουρητηρική παλινδρόμηση. Αλήθεια γνωρίζετε για τη νέα θεραπευτική και ελάχιστα επεμβατική μέθοδο θεραπείας της ΚΟΠ και διακοπής της χρόνιας χορήγησης αντιβιοτικών?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Agapi6

 

Η ραδιοισοτοπική κυστεογραφία εκτελείται με τον ίδιο τρόπο όπως και η κλασσική μέθοδος με τη διαφορά ότι η ουροδόχος κύστη μετά τον καθετηριασμό γεμίζει με φυσιολογικό ορό που περιέχει ένα ραδιοισότοπο. Το στοιχείο αυτό ακτινοβολεί προς μια ειδική γ-κάμερα και δίνει εικόνες που ερμηνεύονται ανάλογα. Η διαφορά έγκειται στην απουσία ιονίζουσας ακτινοβολίας που χαρακτηρίζει την απλή κυστεογραφία με ακτινογραφίες και είναι υπεύθυνη για μεταλλάξεις του γενετικού υλικού. Συμπερασματικά η ραδιοισοτοπική κυστεογραφία είναι ασφαλέστερη και πρέπει να γίνεται σαν επαναληπτική εξέταση καθώς και στα νέα αδελφάκια παιδιών με κυστεοουρητηρική παλινδρόμηση. Αλήθεια γνωρίζετε για τη νέα θεραπευτική και ελάχιστα επεμβατική μέθοδο θεραπείας της ΚΟΠ και διακοπής της χρόνιας χορήγησης αντιβιοτικών?

 

 

Καλησπέρα,

Η μικρή μου έχει παλινδρόμηση 2ου βαθμού και θα παίρνει χημειοπροφύλαξη έως ότου γίνει 2 χρονών όπως μας είπε η παιδίατρος . Σκέφτομαι όμως να κάνω επανεξέταση στον 1ο χρόνο .

Στο Μητέρα που κάναμε κυστεουρηθογραφία την 1η φορά δεν είχανε εξοπλισμό για ραδιοισοτοπική κυστεογραφία ... Γνωρίζετε σε ποιά κέντρα υπάρχει αυτή η δυνατότητα ? Επίσης θα με ενδιέφερε να μάθω για την νέα μέθοδο που αναφέρετε

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή 2411konmar

Η συγκεκριμένη εξέταση εκτελείται σε εργαστήρια πυρηνικής ιατρικής.

Τα τελευταία 10 χρόνια έχει αλλάξει ο αλγόριθμος της αντιμετώπισης της ΚΟΠ. Παραμένει η πρακτική της αντιβιοτικής χημειοπροφύλαξης για τον πρώτο χρόνο και αμέσως μετά ακολουθεί η εμφύτευση του Deflux ενός βιοσυμβατού και βιοδιασπώμενου υλικού. Το Deflux τοποθετείται με απλή κυστεοσκόπηση στα παλινδρομούντα ουρητηρικά στόμια καταργώντας με θεαματικό τρόπο την ΚΟΠ μια για πάντα. Με τον τρόπο αυτό διακόπτεται η χρόνια αντιβιοτική αγωγή που ευθύνεται για την εμφάνιση ανθεκτικών μικροβίων, αλλεργιών και νοσημάτων του αίματος.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Εθνικής Αμύνης 32Α

Θεσσαλονίκη 54621

Τηλ.2310240697

Link to comment
Share on other sites

Σας Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.

Γνωρίζεται εαν η συγκεκριμένη επέμβαση καλύπτεται απο τα ταμεία ή αν όχι ποιο είναι το κόστος της?

Και κάτι άλλο σε μικρού βαθμού παλλινδρόμηση όπως της κόρης μου τι θα είχε μεγαλύτερη βαρύτητα η επέμβαση ή η χημειοπροφύλαξη για ακόμα 1μιση χρόνο περίπου ?

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ο γιος μου θα γίνει 2 χρ σε 3 μήνες και έτσι αφού έχει πιει πολλά μπουκάλια αντιβίωσης πιστέυω ότι πλέον είμαστε στο τέλος. Στην κόρη μου κάναμε προληπτικά υπερηχο νεφρών. Το πρόβλημα μου είναι ότι δε βρίσκω νοσοκομείο για να κάνω την εξέταση ή αν είναι σε ιδιωτικό κέντρο αν την καλύπτουν τα ταμεία.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές Μητέρες

 

Η εξέταση καλύπτεται από τα ταμεία και εκτελείται και σε ιδιωτικά εργαστήρια πυρηνικής ιατρικής.

Όσον αφορά τη θεραπευτική εμφύτευση Deflux σαφώς αποτελεί επιλογή μετά τον πρώτο χρόνο αναμονής με αντιβίωση για ΚΟΠ Ι-V βαθμού.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές Μητέρες

 

Η εξέταση καλύπτεται από τα ταμεία και εκτελείται και σε ιδιωτικά εργαστήρια πυρηνικής ιατρικής.

Όσον αφορά τη θεραπευτική εμφύτευση Deflux σαφώς αποτελεί επιλογή μετά τον πρώτο χρόνο αναμονής με αντιβίωση για ΚΟΠ Ι-V βαθμού.

 

Αχ!! που εισασταν τοσες μερεσ!!!! στο ιασω ειπαν οτι δεν το καλυπτει η ασφαλεια μας(νατ) καλου κακου μου την εγραψε ο παιδιατρος κ θα δουμε αυριο τι θα γινει.. τηλεφωνικα παντως μου ειπαν οτι ΜΠΟΡΕΙ να γινει μια μικρη εκτωση , δλδ απο 160? ποσο θα δωσουμε??? τελος παντων ας ειναι καλα τα παιδια κ ας πληρωνουμε γιατι αν περιμενουμε απο τα δημοσια σωθηκαμε.

το καλο ειναι οτι αντι να μας καθοδηγισουν το που πρεπει να τα παμε ,, πηγενουμε με κλειστα τα ματια... απο το παιδων μας στελνουν αλεξανδρας (κλειστα τα ραντευου μεχρι τον μαιο) κ απο εκει μας στελνουν οπου νομιζουμε εμεις καλυτερα, λες κ ξερουμε εμεις που ειναι το καλυτερα!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ!! που εισασταν τοσες μερεσ!!!! στο ιασω ειπαν οτι δεν το καλυπτει η ασφαλεια μας(νατ) καλου κακου μου την εγραψε ο παιδιατρος κ θα δουμε αυριο τι θα γινει.. τηλεφωνικα παντως μου ειπαν οτι ΜΠΟΡΕΙ να γινει μια μικρη εκτωση , δλδ απο 160? ποσο θα δωσουμε??? τελος παντων ας ειναι καλα τα παιδια κ ας πληρωνουμε γιατι αν περιμενουμε απο τα δημοσια σωθηκαμε.

το καλο ειναι οτι αντι να μας καθοδηγισουν το που πρεπει να τα παμε ,, πηγενουμε με κλειστα τα ματια... απο το παιδων μας στελνουν αλεξανδρας (κλειστα τα ραντευου μεχρι τον μαιο) κ απο εκει μας στελνουν οπου νομιζουμε εμεις καλυτερα, λες κ ξερουμε εμεις που ειναι το καλυτερα!!

 

και εγώ ψάχνω και δε βρίσκω που μπορώ να την κάνω. Στο Αλεξάνδρας μου είπαν για Ιούνιο........ και τώρα κοιτάζω αν το ΙΚΑ την καλύπτει. Πάντως ο γιατρός μου είπε ότι πρέπει να κάνω άμεση ραδιοισοτοπική κυστεογραφία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, κι εμείς 2 φορές την έχουμε κάνει στο ΙΑΣΩ. Δεν την καλύπτουν όντως τα ταμεία, αλλά το καλό είναι ότι στο ΙΑΣΩ κλείνεις ραντεβού άμεσα. Και οι γιατροί εκεί και το προσωπικό είναι πάρα πολύ καλοί με τα παιδιά, χωρίς να τα τρομάζουν και να τα τσιτάρουν (το λέω εγώ αυτό που η μικρή μου συνήθως ξεσηκώνει τον κόσμο στα κλάματα και μόνο που θα την κοιτάξει ξένος). Μόνο, όπως είπε κάποια κοπέλα, προσοχή μετά την εξέταση, γιατί για περίπου 12 ώρες το παιδί που την έκανε δεν πρέπει να έρθει κοντά με έγκυο ή με άλλα παιδάκια.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, κι εμείς 2 φορές την έχουμε κάνει στο ΙΑΣΩ. Δεν την καλύπτουν όντως τα ταμεία, αλλά το καλό είναι ότι στο ΙΑΣΩ κλείνεις ραντεβού άμεσα. Και οι γιατροί εκεί και το προσωπικό είναι πάρα πολύ καλοί με τα παιδιά, χωρίς να τα τρομάζουν και να τα τσιτάρουν (το λέω εγώ αυτό που η μικρή μου συνήθως ξεσηκώνει τον κόσμο στα κλάματα και μόνο που θα την κοιτάξει ξένος). Μόνο, όπως είπε κάποια κοπέλα, προσοχή μετά την εξέταση, γιατί για περίπου 12 ώρες το παιδί που την έκανε δεν πρέπει να έρθει κοντά με έγκυο ή με άλλα παιδάκια.

 

Κατ'αρχήν καλή χρονιά.

Είναι όπως η απλή κυστερογραφία ή πιο επίπονη;

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου επίπονη δεν είναι. Το παιδί δεν καταλαβαίνει τίποτα απολύτως. Στο μόνο σημείο της εξέτασης που μπορεί να πονέσει, είναι όταν θα πρέπει να της βάλουν πεταλούδα στο χεράκι ώστε να μπορούν από εκεί στη συνέχεια να δώσουν στο παιδί τα φάρμακα που απαιτούνται. Εμείς την έχουμε κάνει δύο φορές. Την πρώτη φορά η μικρή την έκοψε στον ύπνο. Τη δεύτερη φορά παίζαμε με κάτι παιχνιδάκια που είχα πάρει μαζί μου για να περάσει η ώρα.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...