Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΥΔΡΟΝΕΦΡΩΣΗ


Recommended Posts

Η υδρονεφρωση μπορει να ειναι μια ενδειξη για νταουν, αλλα δε σημαινει οτι οποιο παιδακι εχει υδρονεφρωση εχει και νταουν.

Τα ποσοστα ειναι ποσοστα και τιποτα αλλο.

Και 1:30.000 να εχεις, παλι δηλαδη υπαρχει μια περιπτωση για προβλημα.

Πρωτα πρεπει να απαντησεις στον εαυτο σου το ερωτημα τι θα εκανες εαν μαθαινες απο την αμνιοκεντηση οτι το μωρο εχει νταουν.

Εαν η απαντηση ειναι οτι θα το κρατουσες ουτως η αλλως, μαλλον ειναι μια περιττη για σενα εξεταση.

Εαν η απαντηση ειναι διαφορετικη (δε χρειαζεται να μας το πεις, ειναι δικο σου θεμα), πιστευω οτι πρεπει να κανεις την εξεταση.

Τα ποσοστα επιπλοκης ειναι εξαιρετικα μικρα. Θεωρητικα πιο πολλες ειναι οι πιθανοτητες να πεσεις και να αποβαλεις, παρα να αποβαλεις απο την αμνιο.

Βεβαια πρεπει να γινεται σε απολυτως εξειδικευμενο και εξοικειωμενο γιατρο, ιδανικα σε γιατρο που κανει μονο τετοια.

Υπαρχει και σχετικο θεμα να διαβασεις για την αμνιο.

Παντως η υδρονεφρωση απο μονη της δεν ειναι και τιποτα φοβερο που πρεπει να σε ανησυχει.

Υπαρχει και περιπτωση να μην υπαρχει καν κατα τη γεννηση.

Πολλα διορθωνονται μεχρι τον εννατο.

Ευχομαι ολα να πανε καλα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα!Εμεις οταν καναμε τη β΄επιπεδου διεγνωσε ο γιατρος υδρονεφρωση....αυξημενη αυχενικη πτυχη..και υπερηχογραφικο κομβιο...μας εδωσε 1/10 πιθανοτητες για χρωμοσωμικη...εκανα αμνιο και ειναι ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!!!!εχω ενα υγιεστατο αγορακι!Η υδρονεφρωση απο μονη της δεν ειναι ιδιαιτερα χαρακτηριστικος δεικτης χρωμοσωμικης αφου ειναι πολυ συχνη ειδικα στα αγορακια!την προηγουμενη εβδομαδα που καναμε υπερηχο ειδαμε οτι πλεον τα νεφρακια του ειναι μια χαρα!Μην ανησυχεις!Ολα ειναι καλα,και να ξερεις οτι η υδρονεφρωση μπορει να εξαφανιστει και ΜΕΧΡΙ τη γεννα(οχι δηλαδη απαραιτητα μετα τη γεννα)

Με το καλο να ρθει το μωρακι σου!

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω.Ειμαι αποφασισμενη να το κρατησω αυτο το παιδι με καθε κοστος.Απο την αλλη θελω και να ξερω αν συμβαινει η δε συμβαινει κατι.Απλα φοβαμαι λιγο την αμνιοπαρακεντηση οχι σαν διαδικασια ή αν ποναει..παρα μονο μη χασω το παιδι απο την ιδια την αμνιο.Απο οτι μου καταλαβα τα ποσοστα να με βλαψει η αμνιο ειναι μικρα οποτε μαλλον θα προχρησω μονο και μονο για να μου φυγει το αγχος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Όταν ήμουν έγκυος ο γιατρός που μου έκανε τους υπέρηχους διέγνωσε υδρονέφρωση στο ένα από τα δύο έμβρυα. Αμνιοπαρακέντηση θα κάναμε ούτως ή άλλως, τα αποτελέσματα βγήκαν πιο τέλεια απ'τα τέλεια, και κανένα απολύτως πρόβλημα δε δημιούργησε ούτε στα έμβρυα ούτε σε εμένα.

 

Τώρα, για την υδρονέφρωση, πολύ σωστά το 90% των μωρών που γεννιούνται με υδρονέφρωση το ξεπερνούνε είτε αμέσως, είτε στα πρώτα χρόνια της ζωής τους. Αυτό που κάνουνε είναι πως αν η υδρονέφρωση υπάρχει και μετά τη γέννα, δίνεις στο μωρό μια μικρή δόση αντιβίωσης επί καθημερινής βάσης για να το προφυλάσσει από ουρολοιμώξεις. Το μέχρι πότε, το καθορίζει παιδουρολόγος. Εμας η δική μας ανήκε στο 10% που η υδρονέφρωση ήταν σοβαρού βαθμού και αναγκαστικά έπρεπε να εγχειρηστεί. Είμασταν τυχεροί, και πιο πολλοί το μωράκι μας, γιατί την ανέλαβε ένας από τους καλύτερους παιδουρολόγους στην Ελλάδα και τώρα είναι μια μεγάλη ντίβα που χαίρει άκρας υγείας. Αλλά αυτό μη σε φοβίζει, οι πιο πολλές περιπτώσεις θεραπεύονται από μόνες τους μέσα σε λίγο καιρό.

 

Αυτό που θα πρέπει να κάνεις είναι μόλις γεννήσεις να επιμείνεις να κάνουν στο μωρό υπέρηχο στα νεφράκια του για να δουν τι υπάρχει εκεί, γιατί τέτοιος υπέρηχος στα μωρά γίνεται μόνο όταν υπάρχει λόγος και από μόνοι τους σαν εξέταση ρουτίνας δεν τον κάνουνε.

 

Πάντως η άμνιο δεν αποτελεί πλέον θέμα κινδύνου για το μωρό. Ειδικά τώρα με τα μηχανήματα που έχουν, λίγη εμπειρία να έχει ο γιατρός και δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου καλησπέρα,

όταν κάναμε την Β'επιπέδου διαγνώστηκε και στον δικό μας Πρίγκιπα υδρονέφωση και μας συνέστησε επανέλεγχο στις 28 εβδομάδες...Ο γιατρός μου μας καθησύχασε λέγοντας πως θα έχει εξαφανιστεί όπως και έγινε...

Μην αγχώνεσαι λοιπόν όλα καλά θα πάνε και θα έχεις σε λίγους μήνες αγκαλιά τον άντρακλα σου και εσύ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αγαπητή φίλη

η αμνιοκέντηση πραγματικά δεν είναι τίποτα τώρα διανύω τη δεύτερη εβδομάδα από τότε που την έκανα 7/12/09 και πίστεψέ με δεν ήταν τίποτα. Φοβόμουν πάρα πολύ στην αρχή. Δεν είχα καμιά ένδειξη για πρόβλημα αλλά λόγω ηλικίας (37) μου σύστησε η γιατρός μου να την κάνω. Απλά μια συμβουλή φρόντισε το χέρι που θα στην κάνει να είναι εμπειρο! Επίσης ο κινδυνος είναι μετά την αμνιοπαρακέντηση. Εγώ εμεινα στο κρεββάτι για 7 ημέρες και για τις πρώτες τέσσερις πήγαινα μόνο τουαλέτα. Συνολική αναρωτική πήρα 15 ημέρες. Αν προσέξεις μετά όλα θα πάνε καλά. Μάλιστα υπάρχει και μια μέθοδος τώρα που μαθαίνεις τα πρώτα αποτελέσματα σε 2-3 μέρες και τα οποία 99.9% συμφωνούν με τα τελικά που βγαίνουν σε 15 ημέρες. Επίσης επέλεξε καλό γεννετιστή!

(Προσωπικά θα ήθελα να γνωρίζω αν συμβαίνει κάποιο πρόβλημα στο μώράκι μου ώστε να οπλιστώ με δύναμη και γνώση ώστε να το αντιμετωπίσω και καλύτερα)

Σου εύχομαι ότι καλύτερο ότι και αν αποφασίσεις!!

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΤΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΕΠΕΝΕΛΕΝΧΟ ΤΗΣ ΥΔΡΟΝΕΦΡΩΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΤΟ ΑΝΧΟΣ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΚΑΝΕΙ ΑΙΜΟΚΑΘΑΡΣΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΦΡΙΚΑΡΕΙ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ και από μένα...Να μην ανησύχεις καθόλου - Κ εμεις στην β'επιπέδου ακριβώς το ίδιο υδρονέφρωση και μου είπε η κοπέλα ότι είναι κάτι σύνηθες στα αγόρια και μέχρι την γέννα συνήθως εξάφανιζετε....Μαζι με την β'επιπέδου έκανα και μία εξέταση αίματος και βγήκε 1/100 για συνδρομο down, έκανα αμνιο και όλα πήγαν κατ'ευχην...Το αγόρι μου είναι τώρα 20 μήνων....ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ...

 

ΦΙΛΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την αιμοκάθαρση που διάβασες είναι πολύ σπάνιο. Δε συμβαίνει. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι, είσαι έγκυος και θα πας να ξανακοιτάξουν το έμβρυο που του είχαν βρει υδρονέφρωση, ή έχεις μωρό με υδρονέφρωση και θα το πας για υπέρηχο; Όποιο απ'τα δύο και να είναι, η υδρονέφρωση είναι κάτι που διορθώνεται (αν δεν εξαφανιστεί με τη γέννα), και ειδικά αν έχεις καλό γιατρό, εκεί τα πράγματα γίνονται ακόμη πιο εύκολα.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την αιμοκάθαρση που διάβασες είναι πολύ σπάνιο. Δε συμβαίνει. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι, είσαι έγκυος και θα πας να ξανακοιτάξουν το έμβρυο που του είχαν βρει υδρονέφρωση, ή έχεις μωρό με υδρονέφρωση και θα το πας για υπέρηχο; Όποιο απ'τα δύο και να είναι, η υδρονέφρωση είναι κάτι που διορθώνεται (αν δεν εξαφανιστεί με τη γέννα), και ειδικά αν έχεις καλό γιατρό, εκεί τα πράγματα γίνονται ακόμη πιο εύκολα.

 

Συμφωνώ με την tarshou και μην σε ακούω να λες τέτοια πράγματα...Επειδή έτυχε μια περίπτωση σε ένα παιδάκι δε σημαίνει πως κάθε παιδάκι με υδρονέφρωση καταλήγει να κάνει αιμοκάθαρση....

Θα δεις πως μια χαρά είναι το ζουζούνι σου απλά σου κάνει κόλπα από τώρα.....Μετά να δεις τι σε περιμένει...Χαζομαμά ε χαζομαμά.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
καλησπέρα,

 

εμένα ο μπέμπης είναι 2 μηνών τώρα και ανακαλύψαμε στον 8ο μήνα ότι είχε υδρονέφροση. πρίν 1 εβδομάδα το κάναμε πάλι υπέρηχο νεφρών κια υπάρχει ακόμη διάταση του δεξιού πυελού και μάλιστα εχει διπλασιαστεί! είναι 11,4 χιλιοστά. Έχουμε αγχωθεί πάρα πολύ και ψάχνουμε για καλό παιδονεφρολόγο αλλά δεν μπορούμε να βρούμε. Αν γνωρίζεται κάποιον θα το εκτιμούσα πολύ να μου πείτε.

 

Ευχαριστώ

 

Βάσω

 

Αγαπητή VASO_M

 

Η διάταση των 11,4 χιλιοστών δεν είναι ανησυχητική. Η διεθνής πρακτική υπαγορεύει την εξέταση με νέο υπερηχογράφημα και νεφρόγραμμα MAG3 σε ηλικία 3 μηνών. Η συντηρητική αντιμετώπιση είναι ότι χρειάζεται τη στιγμή αυτή.

 

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

Ανιχνεύεται συνήθως προγεννητικά στο υπερηχογράφημα των 18-22 εβδομάδων και είναι μια πηγή ανησυχίας για γονείς και γιατρούς. Αρκετές περιπτώσεις αποδεικνύονται αθώες μετά την γέννηση ενώ άλλες παρουσιάζουν διαφορετικού βαθμού διάταση της νεφρικής πυέλου. Η διαφορική διάγνωση περιλαμβάνει παθήσεις όπως η ΚΟΠ, οι βαλβίδες οπίσθιας ουρήθρας και στενώσεις στο ύψος της πυελοουρητηρικής και κυστεοουρητηρικής συμβολής. Πολύ σημαντική για την ταξινόμηση και την απόφαση για παρέμβαση είναι η ακριβής μέτρηση της προσθιοπίσθιας εγκάρσιας διαμέτρου της πυέλου του νεφρού σε περιπτώσεις στενώσεως της ΠΟΥΣ. Μεγέθη κάτω των 12 χιλιοστών είναι άνευ σημασίας. Από 12-20 χιλιοστά χαρακτηρίζεται ώς ήπια-μέτρια υδρονέφρωση. Διάταση άνω των 50 χιλιοστών αποτελεί πολύ σοβαρή κατάσταση και η παρέμβαση θεωρείται απαραίτητη. Είναι απαραίτητο να εξαντλείται η συντηρητική αντιμετώπιση ιδιαίτερα σε περιπτώσεις καλής νεφρικής λειτουργίας και απουσίας λοιμώξεων αφού έχει παρατηρηθεί αυτόματη βελτίωση χωρίς χειρουργική διόρθωση. Ιδιαίτερα στη νεογνική ηλικία όπου τα ποσοστά των χειρουργικών επιπλοκών είναι πολλαπλάσια η αναμονή είναι κανόνας. Η παρακολούθηση περιλαμβάνει τακτικό έλεγχο με υπερηχογράφημα, διουρητικό νεφρόγραμμα και βιοχημικές εξετάσεις νεφρικής ομοιόστασης. Η εμπεριστατωμένη αυτή πρακτική πηγάζει από μελέτες και ανακοινώσεις των τελευταίων 10 ετών από αυθεντίες του NHS όπως ο Ransley και Duffy.

Link to comment
Share on other sites

Καναμε και εμεις μετα από ένα εξάμηνο υπερηχο και ενω στον προηγουμενο η διαταση ειχε μηδενιστει στον ενα νεφρο και ηταν μικρη στον άλλο τωρα ο νεφρος με τη μηδενικη διαταση παρουσίασε μικρη διάταση και ο άλλος μηδενικη! Ο υπερηχογραφιστης μου ειπε οτι κατα πάσα πιθανότητα ειναι τυχαίο γεγονος. Τωρα περιμενω το ρανρεβου με τη νεφρολόγο να δω τι θα μου πει και αυτη.

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΕΙΜΑΙ 22 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ.ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΚΙ.Η ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΥΕΛΟΣ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ ΕΙΝΑΙ 6.5mm ΚΑΙ Η ΔΕΞΙΑ ΕΙΝΑΙ 4.9mm.ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΣΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ?

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ 22 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ.ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΚΙ.Η ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΥΕΛΟΣ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ ΕΙΝΑΙ 6.5mm ΚΑΙ Η ΔΕΞΙΑ ΕΙΝΑΙ 4.9mm.ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΣΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ?

Είχα και εγώ [εράσει το ίδιο.Ο γιος μου σήμερα είναι 14 ετών.Σε μένα δεν έγινε καμιά βελτίωση κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, γι' αυτό και γέννησα σε ιδιωτικό μαιευτήριο των Αθηνών.Το πήραν λεπτά μετά τη γέννα για εξετάσεις.Εμάς είχε διάταση στο ένα νεφρό λόγω στένωσης πυελοουρητηρικής συμβολής, είναι ανατομικό πρόβλημα.Στην αρχή κάναμε εξετάσεις ανά μήνα,μετά ανά τρίμηνο,μετά ανά 8μηνο και τώρα πλέον ανά έτος.Πάντα φτάναμε στο παρά 5 για επέμβαση και την τελευταία στιγμή κάτι θετικό έδειχναν οι εξετάσεις.Απλά πάντα πρέπει να τον τσεκάρουμε για να μην καταστραφεί το νεφρό.Υπομονή και προσευχή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχα και εγώ [εράσει το ίδιο.Ο γιος μου σήμερα είναι 14 ετών.Σε μένα δεν έγινε καμιά βελτίωση κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, γι' αυτό και γέννησα σε ιδιωτικό μαιευτήριο των Αθηνών.Το πήραν λεπτά μετά τη γέννα για εξετάσεις.Εμάς είχε διάταση στο ένα νεφρό λόγω στένωσης πυελοουρητηρικής συμβολής, είναι ανατομικό πρόβλημα.Στην αρχή κάναμε εξετάσεις ανά μήνα,μετά ανά τρίμηνο,μετά ανά 8μηνο και τώρα πλέον ανά έτος.Πάντα φτάναμε στο παρά 5 για επέμβαση και την τελευταία στιγμή κάτι θετικό έδειχναν οι εξετάσεις.Απλά πάντα πρέπει να τον τσεκάρουμε για να μην καταστραφεί το νεφρό.Υπομονή και προσευχή.

Μήπως θυμάσαι πόσο διάταση είχε ο γιος σου?Σε ρωτάω γιατι ο γιατρός ηταν λίγο καθησυχαστικός λόγω της μικρής διάτασης.Μέχρι 5 είναι το φυσιολογικό και μας είναι 6.5mm και μου είπε οτι στον επόμενο υπερηχο μπορεί να χει βελτιωθεί.Απο την εμπειρία σου, γνωρίζεις σε περίπτωση που δεν είναι ανατομικό πρόβλημα αν υπάρχει πιθανότητα μέχρι τον τοκετό να εξαφανιστεί?

Link to comment
Share on other sites

fullmoon, στην 23η εβδομάδα που έκανα β' επιπέδου βρέθηκε Αριστερή πύελος 4,6 mm και Δεξιά πύελος 4,7 mm με διάγνωση ήπια υδρονέφρωση.

Φυσικά φρικάραμε... Μας είπαν ότι θα το ξαναδούμε στο doppler και ότι δεν είναι κάτι το ανησυχητικό... αλλά εγώ ανησυχούσα... φυσικά!

Έτσι έκανα doppler πιο νωρίς (27 εβδομάδες) και η Α. Πύελος ήταν 4,7 ενώ η Δ. ήταν 5,6 (λάβε υπ'όψιν ότι το έμβρυο μεγαλώνει), με φυσιολογικές νεφρικές αρτηρίες και πολύ καλό αμνιακό υγρό (το έμβρυο δηλαδή ουρεί κανονικά). Κι εμάς το μικρό είναι αγοράκι!!!

Τέλος πάντων... πάλι μου είπαν για ήπια υδρονέφρωση και τόνισαν να μην ανυσηχούμε. Μόνο θα επαναλάβω ένα λεπτομερές ηπέρηχο την 36η εβδομάδα (2 βδομάδες πριν την καισαρική).

Ο γυναικολόγος μας είπε να μην ανησυχούμε πάντως.

Προσωπικά έχω καταλήξει πως πρέπει να περιμένουμε τον τελικό υπέρηχο (μην ξεχνάμε ότι υπάρχει και το υπερηχογραφικό λάθος!) και μετά την γέννηση με το καλό βλέπουμε... Πάντως, δεν ανησυχώ πλέον τόσο πολύ, γιατί είναι "ήπια"!:wink: Μπορεί και να έχει διορθωθεί με την ολοκλήρωση των 38 εβδομάδων!!!!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια μην πανικοβάλλεστε.... ψυχραιμία! Και εγώ είχα κάνει αμνιοπαρακέντιση και είχε βγεί ΟΚ τώρα ο υπέρηχος Β' Επιπέδου έδειξε υδρονέφρωση στο ένα νεφρό (το άλλο είναι στο όριο). Ο γιατρός μου είπε ότι μπορεί να ισορροπήσει η κατάσταση έως τη γέννα ή θα πάρει αντιβίωση το μωρό για να αποφύγει την ουρολοίμωξη. Υπομονή....και θετική σκέψη! Εύχομαι όλα να πάνε καλά σε όλες μας!

Link to comment
Share on other sites

ουτε καν αντιβιωση δε δινουν πια οι γιατροι ..

 

και εμεις ειδαμε κατι στο β επιπεδου ...οταην γεννηθηκε της εκανα υπερηχο με μια διογκυση γυρω στο 1 εκ .στο ενα σωληνακι μετα το νεφρο ..εχουμε κανει 2 υπερηχους μεχρι 6 μηνων και τωρα ξανα στο χρονο ...

ειναι πιο πολυ ανατομικο προβλημα που συνηθως οσο μεγαλωνει το μωρο βελτιωνεται

αντιβιωση προληπτικα οι γιατροι δεν δινουν πια ..και το τσεκαρεις με υπερηχους αρχικα και με πιο ειδικες εξετασεις

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Είμαι 32εβδ. και στην Β επ. διαγνώστηκε στον μικρό μας υδρονέφρωση '' ήπιας προς μέτριας μορφής'' (δεν θυμάμαι απ΄έξω τώρα τα νούμερα).

σας παρακαλώ όποια κοπέλα εχεί υπόψιν της ονόματα παιδοουρολόγων ή παιδονεφρολόγων ας μου στείλει ένα π.μ. για να το ψάξω το θέμα προ γέννας. Είμαστε από Πάτρα, αλλά και στην Αθήνα να είναι οι γιατροί πεταγόμαστε σε 1 1/2 ωρίτσα.

 

σας παρακαλώ βρε κορίτσια help!!!!!

Link to comment
Share on other sites

an78 ο γιος μας είχε διαγνωστεί με ήπια υδρονέφρωση στη β' επιπέδου και συνεχίστηκε η διάγνωση (με πιο μειωμένη διάσταση και στους δύο νεφρούς) στο doppler. Πριν γεννήσω, στις 36 εβδομάδες επανέλαβα το doppler όπου και είχε εξαφανιστεί ο λόγος ανησυχίας. Γέννησα πριν 4 μέρες και οι παιδίατροι μας συνέστησαν προληπτικό υπέρηχο. Σου στέλνω πμ για το γιατρό που θα επισκεφθούμε την Τρίτη. Μην ανησυχείς δεν είναι τίποτα! Πάντως πριν από παιδοχειρουργούς κλπ το πρώτο βήμα είναι ο παιδοακτινολόγος.

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Είμαι 6 μηνών(23η εβδομάδα) και την προηγούμενη εβδομάδα που πήγα στον γιατρό, βρήκε στον μπέμπη το ένα νεφρό διάταση 5,9 :( στενοχωρήθηκα πολύ,αν και μου είπε πως δεν υπάρχει περίπτωση για σύνδρομο down(πρώτον γιατί δεν υπάρχει καμία απολύτως ένδειξη και δεύτερον λόγω ηλικίας),απλά μου είπε μόλις γεννηθεί να ενημερώσω τον παιδίατρο 2 μήνες αφού γεννηθεί να του κάνουν έναν υπέρηχο για να πάρει αγωγή να αποφύγει ουρολοιμώξεις κλπ.

Από που προέρχεται αυτό? ξέρει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 6 μηνών(23η εβδομάδα) και την προηγούμενη εβδομάδα που πήγα στον γιατρό, βρήκε στον μπέμπη το ένα νεφρό διάταση 5,9 :( στενοχωρήθηκα πολύ,αν και μου είπε πως δεν υπάρχει περίπτωση για σύνδρομο down(πρώτον γιατί δεν υπάρχει καμία απολύτως ένδειξη και δεύτερον λόγω ηλικίας),απλά μου είπε μόλις γεννηθεί να ενημερώσω τον παιδίατρο 2 μήνες αφού γεννηθεί να του κάνουν έναν υπέρηχο για να πάρει αγωγή να αποφύγει ουρολοιμώξεις κλπ.

Από που προέρχεται αυτό? ξέρει κανείς?

 

Καλημέρα newbiee ..Ξέρω πως ένιωσες μόλις σου είπε ο γιατρός για την υδρονέφρωση γιατι πριν λίγες εβδομάδες το πέρασα και εγω..Στην β επιπέδου είδε ο γιατρός διάταση και στους 2 νεφρούς..Κλάμα εγω να σκάσω..Μας ειπε ο γιατρός ότι δεν υπάρχει περίπτωση για σύνδρομο down αλλά επειδή βρέθηκε η υδρονέφρωση και από μόνη της ειναι ένας δείκτης θα πρέπει να κάνουμε αμνιοπαρακέντηση..Να σου πω την αλήθεια τρόμαξα πάρα πολυ..δεν ήθελα με τίποτα να κάνω αλλά σημασία ειχε για μένα να ειναι καλά το μωρό μου όπου και την έκανα...Τα αποτελέσματα βγήκαν μια χαρούλα και στον τελευταίο υπέρηχο που είμασταν στην 26 εβδομάδα μας ειπε ο γιατρός ότι η υδρονέφρωση άρχισε να μειώνεται..Απο ότι μας είπε αυτό ειναι κάτι σύνηθες στα αγοράκια που συνήθως μέχρι να γεννηθούν

εξαφανίζεται γιατι όσο μεγαλώνει το μωρό αυτό μικραινει....Αν τυχόν αυτό παραμείνει μετα την γέννα ενημερώνεις τον γιατρό και κάνεις μια θεραπεία στο μωράκι για να μην πάθει ουρολοίμωξη..Όλα καλά θα πάνε μην στεναχωριέσαι γιατι στεναχωρείς και τον μπεμπάκο σου..Με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας..

Link to comment
Share on other sites

Βασιλική μου, ευχαριστώ πολύ με καθησύχασες :) ναι έτσι μας είπε και αυτός οτι είναι σύνηθες σε αγόρια,αλλά μας είπε να μην κάνω αμνιοπαρακέντηση....ουφ ουφ ανάσες όλα καλά θα πάνε...Είμαι αγχώδης και από μόνη μου:roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...