Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΥΔΡΟΝΕΦΡΩΣΗ


Recommended Posts

Ευχόμαστε να ξεπεραστεί σύντομα! Υδρονέφρωση έχετε στον ένα νεφρό; Παλινδρόμηση ούρων ίσως να χρειαστεί να κοιτάξετε σύντομα με μια κυστεογραφία σε ακτινολόγο νεογνολόγο.

Αντιβίωση πόσο παίρνετε; η μπεμπούλα μου 2.5μλ Ceclor (είναι 5.4 κιλά)

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Παίρνουμε 1ml Ceclor. Είναι 3,7 κιλά ο μπέμπης μας. Κάναμε κυστεογραφία στο Παίδων και αρχές Σεπτέμβρη θα κάνουμε Mag3 και U/S ως επανάληψη εξετάσεων. Εκεί θα δούμε εάν είναι σταθερός στην διάταση της παλινδρόμης και ότι άλλο μπορεί να υπάρχει με το νεφρό του ..... :idea:

Link to comment
Share on other sites

Και το δικο μας μωράκι έχει ήπια υδρονέφρωση και στους δυο νεφούς πράγμα που διαγνώστηκε πριν από τον β επιπέδου. Συζήτηα το θέμα με την παιδατρο που παρακολουθεί και τον π΄ρωτο μου γιο και μου ειπε οτι η συνήθης πρακτική είναι να μην κανουμε τίποτα παρα μόνο τακτικες εξετάσεις εκτός και αν παρουσιαστεί ουρολοίμωξη.

τα ιδια ακριβως

pszKp2.png

JHmvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οπως ειπα η διαγνωση εγινε στο β επιπεδου...

ηπιας μορφης υδρονεφρωση μου ειπε ο γυναικολογος...

το μωρο γεννηθηκε το Φλεβαρη... τη δευτερη μερα καναμε εναν υπερηχο... εδειξε διαταση και στους δυο νεφρους.. μετα απο 2,5 μηνες καναμε παλι υπερηχο ...η ιδια διαταση... μετα απο δυο μηνες καναμε παλι και η διαταση εξακολουθει να υπαρχει στον ενα νεφρο... ενω στον αλλο δεν υπαρχει πια...

Τωρα τελος Σεπτεμβρη θα ξανακανουμε υπερηχο... η διαταση ειναι οριακη για την ηλικια του μικρου και δεν χρειαζεται να κανουμε κατι προς το παρον... ουρολοιμωξη ευτυχως δεν εχουμε κανει... (του εκανα καλλιεργεια κανα δυο φορες μονη μου , χωρις να το συστηνει ο γιατρος απο καθαρο αγχος δικο μου...) Αντιβιωση δεν εχουμε παρει... ο γιατρος μου λεει οτι δεν χρειαζεται...

ΠΑΝΤΑ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ

ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ειναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ και καλο ειναι να ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ τις οδηγιες του ΓΙΑΤΡΟΥ μας (αντε μια καλλιεργεια για προληπτικους λογους... :wink: )

pszKp2.png

JHmvp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

χθες εκανα ακομα εναν υπερηχο. Τον τελευταιο καιρο κανω καθε 15 μερες για να παρακολουουμε την υδρονεφρωση. Δυστυχως αυτη προχωρησε στον ενα νεφρο εγινε μεγαλου βαθμου ενω στον αλλο παραμενει μετρια. Τα νεα ειναι οτι το μωρο μολις εννηθει θα εισαχθει στο πανεπηστημιακο νοσοκεομειο για πληρη ελεγχο. Τα χειροτερα νεα ειναι οτι το νοσ. δεν εχει νεογνολογικη κλινικη !!!!!!!!!!!!!!! και θα εισαχθει στην παιδιατρικη!!!!!!!!!!!!!!! αναλογα με το τι θα δειξει ο ελεγχος θα κανουμε απο τιποτα εως επεμβαση. Αν (ο μη γενοιτο) χρειαστει επεμβαση θα παμε στι Ιπποκρατειο στη Θεσσαλονικη.

Το βραδυ δεν μπορουσα να κοιμηθω. Ηξερα βεβεαια αυτη την πιθανοτητα αλλα χθες εγινε βεβαιοτητα. Γυρνουν συνεχεια στο μυαλο μου πραγματα οπως πως θα κατσω στο μαιευτηριο και το μωρο στο νοσοκομειο, τι θα κανω με το θηλασμο και αλλα πολλα πρακτικα ζητηματα γιατι κατα τα αλλα η γιατρος μου με βεβαιωνει οτι το μωρο θα ειναι απολυτως υγειες.

Εαν εχετε παρομοια εμπειρια υδρονεφρωσης ή νοσηλειας νεογνου παρακαλω βοηθήστε με.

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

elena1974 μη στεναχωριέσαι κοπέλα μου. Το οτι κάνουν έναν πλήρη έλεγχο, που νομίζω απλά είναι υπέρηχος και ζύγιση στις πάνες δεν σημαίνει κάτι. Και μένα μόλις γεννήθηκε έμεινε 2 24ωρα στη μονάδα νεογνών για προληπτικούς λόγους και πήγαινα κάθε 3 ώρες για να τη δώ και να πιπιλίσει. Με το καλό να γεννηθεί το μωράκι σου και θα δεις οτι όλα θα πάνε καλά!

 

Πάντα καλό είναι οι γιατροί να είναι επιφυλακτικοί σ'αυτά που σου λένε και να παίρνουν τη χειρότερη. Πρακτικά ζητήματα θα βρεις τρόπο να τα λύσεις για 2-3 μέρες, όπως να χρησιμοποιείς νοσοκομειακό θήλαστρο και να πηγαίνεις το γάλα.

Τώρα το τελευταίο πράγμα που χρειάζεται είναι να ανησυχείς για κάτι που είναι μικρές οι πιθανότητες να συμβεί.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είδαμε χθες και τρίτο παιδοουρολ^γο που ήρθε πρόσφατα από το Νοσοκομείο του Λιιντς στη Βρεττανία (το μεγαλύτερο νοσοκομείο παίδων). Η γνώμη του είναι να μην κάνουμε τίποτα και εμείς προς το παρόν. Αλλά οι έρευνες μας είπε οτι δίνουν μικρή πιθανότητα να μη χρειαστεί επέμβαση στη δική μας περίπτωση και αρκετές φορές χρειάζεται και 2η και 3η κτλ. :cry:

Η μικρή διάταση στον άλλο νεφρό εξαφανίστηκε.. Σημαντικό και αυτό.

 

Το νου σας όλοι για ουρολοιμώξεις... Το σύμπτωμα είναι ένα: Να μην είναι το μωρό σας όπως είναι συνήθως. Πυρετό κτλ δεν είναι απαραίτητο οτι θα έχει. Πιο άμεση επέμβαση χρειάζεται αν τα ούρα δεν είναι καθαρά.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αγαπητοί Φίλοι

 

Η υδρονέφρωση είναι πολύ συχνή προγεννητική διάγνωση και αρκετές φορές δεν επιβεβαιώνεται στη γέννηση. Μεγάλη σημασία έχει η μέτρηση της εγκάρσιας διαμέτρου της νεφρικής πυέλου με το υπερηχογράφημα και ο αποκλεισμός της παλινδρόμησης με κυστεογραφία. Ανάλογη με τα ευρήματα αυτά είναι και η αντιμετώπιση που διακρίνεται σε απλή παρακολούθηση, περαιτέρω εξετάσεις όπως νεφρόγραμμα Mag3, και χειρουργική διόρθωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διάταση του ουροποιητικού (Υδρονέφρωση) βρίσκεται σε 1 από τις 50 έως 1 από τις 100 κυήσεις.Παρόλα αυτά μόνο 1 στις 500 έχουν κάποια σημαντική ανωμαλία του ουροποιητικού.Προγεννητική υδρονέφρωση χαρακτηρίζεται η διάταση της εγκάρσιας προσθιοπίσθιας διαμέτρου της νεφρικής πυέλου μεγαλύτερη από 8 χιλιοστά την 24η εβδομάδα της κύησης. Πολύ συχνά το υπερηχογράφημα 48 ώρες μετά την γέννηση αποδεικνύεται απολύτως φυσιολογικό. Προσωπικά έχω δεί μικρούς ασθενείς μου με φυσιολογικά ευρήματα μετά τη γέννηση παρά την αντίθετη εικόνα προγεννητικά.Φυσικά ο βαθμός της διάτασης έχει μεγάλη σημασία με τις σοβαρές υδρονεφρώσεις να απασχολούν περισσότερο τους ειδικούς.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τον κρατησα για λιγο αγκαλια και αφου το εξετασε ο παιδιατρος τον εντυσαν και τον πηγαν κατευθειαν στο νοσοκομειο για τον ελεγχο της υδρονεφρωσης που γνωριζαμε οτι ειχε. Εμεινε στη μοναδα νεογνων τρεις μερες και αφου τα αποτελεσματα των εξετασεων ηταν παραπανω απο θετικα βγαινοντας απο το μαιευτηριο τον πηραμε στο σπιτι.

 

Μεταφέρω αυτά που έγραψε η ELENA1974 σε άλλο θέμα... :)

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΙΑΓΝΩΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑΝΤΟΥΛΑ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΥΠΕΡΗΧΟ ΤΟΥ 8ΟΥ ΜΗΝΑ. Η ΜΙΚΟΡΥΛΑ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΟΝΤΩΣ ΜΕ ΜΙΑ ΔΙΑΤΑΣΗ ΤΗΣ ΠΥΕΛΟΥ ΤΟΥ ΔΕΞΙΟΥ ΝΕΦΡΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΔΙΠΛΑΣΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ. ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΗΤΑΝ ΚΑΘΥΣΗΧΑΣΤΙΚΟΙ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΗΚΑ ΤΟΤΕ. ΟΤΑΝ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΘΗΚΕ ΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΟΜΩΣ ΔΙΑΚΟΨΑΜΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΚΑΙ Η ΔΙΑΤΑΣΗ ΑΥΤΗ ΝΑ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΠΑΝΑΛΑΒΑΜΕ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΟΠΟΥ -ΕΥΤΥΧΩΣ- Ο ΘΕΟΣ Η ΦΥΣΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙ ΈΚΑΝΑΝ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΙΟΡΘΩΝΟΤΑΝ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ. ΣΗΜΕΡΑ Η ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 4 ΜΗΝΩΝ ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΕΙΣ ΚΛΠ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΠΡΟΛΗΛΤΙΚΑ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ.[/img]

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

ELEna1974 ο γιατρός μας είπε στην περίπτωση μας, ότι η υδρονέφρωση οφείλεται μάλλον σε κάποια στένωση που υπάρχει σε κάποιο σωληνάκι, το οποίο συνδέει το νεφρό με την ουροδόχο κύστη (δεν είμαι σίγουρη με τι ακριβώς). Πάντως κάποιο σωληνάκι είναι περισσότερο στενό απ όσο πρέπει και έτσι δεν μπορούν να φύγουν τα ούρα εύκολα. Αυτό το σωληνάκι, μεγαλώνοντας το παιδί, διαπλάθεται και παίρνει τις φυσιολογικές διαστάσεις και γι αυτό δεν υφίσταται πλέον η υδρονέφρωση.

 

Δεν ξέρω αν σε διαφώτισα, αλλά κάτι τέτοιο συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

ολοι εσεις με υδρονεφρωση σας ειπε ποτε κανεις που οφειλετε η για ποιο λόγο εφυγε η πως προεκυψε?

 

Εμάς είναι αποτέλεσμα της ουρητηροκήλης, αλλά είναι σπάνια περίπτωση (1 στις 4000 γεννήσεις σε συνδυασμό με το διπλό σύστημα του νεφρού, δύο πυέλων και δύο ουρητήρων). Δεν διορθώνεται μάλλον από μόνο του. Δεν ξέρουν από τί έχει προέλθει.

 

Αλλά στις περιπτώσεις απλής ουρονέφρωσης υπάρχουν πολλές πιθανότητες!

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
ELEna1974 ο γιατρός μας είπε στην περίπτωση μας, ότι η υδρονέφρωση οφείλεται μάλλον σε κάποια στένωση που υπάρχει σε κάποιο σωληνάκι, το οποίο συνδέει το νεφρό με την ουροδόχο κύστη (δεν είμαι σίγουρη με τι ακριβώς). Πάντως κάποιο σωληνάκι είναι περισσότερο στενό απ όσο πρέπει και έτσι δεν μπορούν να φύγουν τα ούρα εύκολα. Αυτό το σωληνάκι, μεγαλώνοντας το παιδί, διαπλάθεται και παίρνει τις φυσιολογικές διαστάσεις και γι αυτό δεν υφίσταται πλέον η υδρονέφρωση.

 

γεια σου ελενα,

και σε εμενα ειχε διαγνωσθει στο τεστ β επιπεδου...

γεννηθηκε με διαταση στο νεφρο.

το μωρακι μου τωρα ειναι 3 1/2 μηνων εχουμε κανει 3 υπερηχους και μια κυστεογραφια. του διναμε ceclor αντιβιωση εως τωρα.

και μετα την κυστεογραφια η παιδιατρος μας εδωσε ενα σιροπι αντι για αντιβιωση, bactrimel. το γνωριζεις? μήπως να μην του δωσω και αλλα φαρμακα. ρε γαμωτο τοσες αντιβιωσεις σε μωρα?

τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δεν έχω γεννήσει ακόμα είμαι στην 22η εβδομάδα και 4 ημερών, μάλιστα χθές έκανα τον υπέρηχο β' επιπέδου στον οποίο όμως φάνηκε διάταση στην μια ουροδόχο κύστη 4,7 ο άλλος ήταν 3,5 οπόταν είναι οκ. Στο εξεταστικό κέντρο που έκανα τον υπερήχο μου είπα είναι παλινδρόμηση ούρων δηλαδή ελαφριάς μορφής υδρονέφρωση. :(

Η αλήθεια είναι οτι πανικοβλήθηκα και έκλεγα όλο το βράδυ. Το πρωί όμως που έψαξα και στο ιντερνετ είδα ότι έχει διάφορα και ότι στις πιο πολλές περιπτώσεις περνάει! Ο γιατρός που μίλησαμε στο εξεταστικό κέντρο ο οποίος δεν είναι ο γυναικολόγος μου αλλά αυτός που έκανε τον υπερήχο είπε δεν είναι ανυσηχιτικό και ότι είναι συχνό και δεν χρειάζεται περαιτέρω εξετάσεις δηλαδη αμνιοκέντιση. Απλά είπε είναι καλά να το γνωρίζουμε και να το παρακολουθούμε. Θα με δει ξανά αυτός στις 30 εβδομάδες γιατί είπε αν αυξηθεί να γεννήσουμε πρόωρα γιατί όπως είπε υπάρχουν 5% πιθανότητες να αυξηθεί αλλά 95% πιθανότητες να μείνει σταθερό. Αυτό με καθησύχασε λέγοντάς μου οτι άμα γεννηθεί το μωρό το παρακολουθούμε και συνήθως με αγωγή περνάει μόνο του μεσα στο 1ο έτος. Πολύ σπάνια χρειάζεται χειρουργική επέμβαση. Αύριο θα πάμε στον γυναικολόγο μας να δούμε και αυτός τι θα πει! Όμως δεν πάυω να ανυσηχώ :cry:

Ελπίζω να είναι περαστικό και το μωράκι μας να απαλλαγεί απο αυτό όσο πιο γρήγορα γίνεται.

Μακάρι όλα τα παιδάκια να μην έχουν κανένα πρόβλημα και να μην τα ταλαιπωρούμε !!

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δεν έχω γεννήσει ακόμα είμαι στην 22η εβδομάδα και 4 ημερών, μάλιστα χθές έκανα τον υπέρηχο β' επιπέδου στον οποίο όμως φάνηκε διάταση στην μια ουροδόχο κύστη 4,7 ο άλλος ήταν 3,5 οπόταν είναι οκ. Στο εξεταστικό κέντρο που έκανα τον υπερήχο μου είπα είναι παλινδρόμηση ούρων δηλαδή ελαφριάς μορφής υδρονέφρωση. :(

..

Ελπίζω να είναι περαστικό και το μωράκι μας να απαλλαγεί απο αυτό όσο πιο γρήγορα γίνεται.

Μακάρι όλα τα παιδάκια να μην έχουν κανένα πρόβλημα και να μην τα ταλαιπωρούμε !!

 

Μην ανησυχείς. Μπορεί να γεννηθεί και να μην έχει καθόλου υδρονέφρωση!

 

Αλλά η παλινδρόμηση είναι άλλο πράγμα. Εμείς, ενώ έχει η μπουμπού υδρονέφρωση, δεν έχει παλινδρόμηση! Αυτό το βλέπεις μετά τη γέννηση στον 3ο μήνα αν θυμάμαι καλά, στην κυστεογραφία. Να εύχεσαι να μην έχει παλινδρόμηση, γιατί σε αυτή την περίπτωση είναι πιο πιθανό να ταλαιπωρηθείτε από ουρολοίμωξη! Γενικά μην ανησυχείς για πράγματα που δεν έχει, και αντιμετώπισε την υδρονέφρωση σαν κάτι το συνηθισμένο !

 

Αυτά τα πράγματα παλαιότερα δεν τα ξέρανε μέχρι που κάποια στιγμή σπάνια κάποιος έκανε υπέρηχο επειδή πχ είχε πάθει ουρολοίμωξη κτλ. Απλά θέλει παρακολούθηση από τη στιγμή που το μάθατε, κάθε μήνα στην εγκυμοσύνη και μετά αραιώνουν οι υπέρηχοι (αν δεν εξαφανιστεί). Εμείς φαντάσου έχουμε σοβαρού βαθμού και τη βλέπουμε κάθε 2μηνο..

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

sunsun πάνω στο report έγραψε ελαφριάς μορφής υδρονέφρωση απλά μου είπε μετα που γενιέτε η πάθηση ονομάζετε παλινδρόμηση ούρων.

Ευχομαι να πάνε όλα καλα. Θα πάμε και αύριο στο γυναικολόγο να δούμε και αυτός τι θα πει !!!

Εύχομαι να χαθεί μέχρι να γεννηθεί!!

Σε ευχαριστώ πάντως με καθυσήχασες λιγάκι !!

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...