Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

Τελικά τι να διαλέξω από θήλαστρο????

Προσπαθώ να βγάλω μια άκρη μιας και πρέπει πλέον να ξεκινήσω να φτιάχνω απόθεμα. Εχω καταψύκτη που κρατάει το γάλα για πάνω απο 3 μήνες. Σωστά? Η μπουμπού είναι 1 μήνα και 2 ημέρες. Σε λίγο καιρό θα πάω δουλειά τι να κάνω??? ΑVENT ηλεκτρονικό IQ φυσικά με τα ειδικά που έχει για καταψύκτες η μedela swing με μπουκάλια μεταξύ αυτών των δύο ταλαντευομαι. :cry: Δυστυχώς πλησιάζει ο καιρός και λαχείο δεν μας έρχεται... η δουλειά εννοώ.....

 

Πες μου πόσες ώρες θα λείπεις κάθε μέρα και πόσα γεύματα εκτιμάς ότι θα αφήνεις στο μωρό.

 

Μπορεί κανένα από τα παραπάνω θήλαστρα να μην σε καλύπτει.

 

Όταν λες ειδικά για καταψύκτες τι εννοείς; Παγοκύστες ή κάτι άλλο; Αν θέλεις βάλε και καμία φωτό να καταλάβουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

scf610_05_ftf_.jpg

 

AVENT VIA Storage System SCF610 Feedingby Philips

SCF610/05 ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΤΗΡΑΚΙΑ ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΤΟΥ, Η ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΤΑ ΣΥΣΤΗΣΕ ΓΙΑ ΚΑΤΑΨΥΞΗ ΚΑΙ ΨΥΞΗ ΚΑΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ.

 

ΑΓΛΑΙΑ ΜΟΥ,

ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΦΕΥΓΩ ΤΟ ΠΡΩΙ 08:00 - KAI ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΩ ΣΤΙΣ 16:00. 2-3 ΓΕΥΜΑΤΑ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΛΩΣ ΕΧΟΝΤΩΝ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΑΦΕΝΤΙΚΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΩΣ.

 

EKANA OTI ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΦΩΤΟ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΝΑ ΒΑΛΩ :lol:

BqwU.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Ευα τα Avent VIA είναι πολύ καλά τα χρησιμοποιω και εγώ και είμαι καταευχαριστημένη :)

Για θήλαστρο όμως πες μας πόσες μέρες και ώρες θα λείπεις για να σου πούμε...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευα τα Avent VIA είναι πολύ καλά τα χρησιμοποιω και εγώ και είμαι καταευχαριστημένη :)

Για θήλαστρο όμως πες μας πόσες μέρες και ώρες θα λείπεις για να σου πούμε...

 

Εύα, αυτά τα αποθηκευτικά κυπελάκια είναι πολύ καλά και είναι από τα πιο βολικά στη χρήση. Πωλούνται ανεξάρτητα από το θήλαστρο και τα συνιστώ!

 

Το μωρό σου θηλάζει αποκλειστικά και θα λείπεις αρκετές ώρες. Κανένα από τα θήλαστρα που έγραψες δεν είναι σίγουρο ότι θα σε καλύψει. Το πιο κατάλληλο για σένα είναι το symphony που ενοικιάζεται (τα στοιχεία υπάρχουν στην πρώτη σελίδα).

 

Να το πάρεις με διπλό σύστημα άντλησης γιατί είναι αρκετά χρονοβόρο να αντλείς μόνο από τη μία πλευρά και πρέπει να αφήνεις στο μωρό 3-4 γεύματα. Αν έχεις το θήλαστρο στο σπίτι θα κάνεις οπωσδήποτε μία άντληση το πρωί πριν φύγεις και μία το απόγευμα που θα επιστρέφεις. Το θήλαστρο αυτό είναι μεγάλο και δεν προσφέρεται για μεταφορά. Αν μπορείς να το έχεις μόνιμα στη δουλειά θα είναι καλύτερα για να κάνεις και μία άντληση ενδιάμεσα. Αν δεν μπορείς να το έχεις στου δουλειά ίσως σου χρειαστεί δεύτερο μικρό θήλαστρο.

 

Σκέψου το και τα ξαναλέμε! :)

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ. ΟΝΤΩΣ ΘΑ ΛΕΙΠΩ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ... (ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΠΟΥΜΠΟΥ????)

 

ΑΡΑ SYMPHONY ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΔΙΠΛΟ (ΜΕ ΓΥΡΟ ΚΑΙ ΤΖΑΤΖΙΚΙ...) KAI AVENT ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΤΣΑΤΣΑΛΑ ΜΑΤΣΑΛΑ (ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΣ ΕΔΩΣΕ ΗΔΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ) ΜΠΡΙΚΙΑ ΚΟΛΛΑΜΕ ΤΩΡΑ ΟΧΙ ΘΑ ΤΑΑΦΗΝΑ..... ΕΙΠΑΜΕ ΜΑΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ.... ΚΑΙ ΘΑ ΘΗΛΑΖΕΙ .... ΚΑΙ ΘΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ...

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

BqwU.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

ΑΡΑ SYMPHONY ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΔΙΠΛΟ (ΜΕ ΓΥΡΟ ΚΑΙ ΤΖΑΤΖΙΚΙ...) KAI AVENT ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΤΣΑΤΣΑΛΑ ΜΑΤΣΑΛΑ (ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΣ ΕΔΩΣΕ ΗΔΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ) ΜΠΡΙΚΙΑ ΚΟΛΛΑΜΕ ΤΩΡΑ ΟΧΙ ΘΑ ΤΑΑΦΗΝΑ..... ΕΙΠΑΜΕ ΜΑΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ.... ΚΑΙ ΘΑ ΘΗΛΑΖΕΙ .... ΚΑΙ ΘΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ...

 

 

:lol:

Κάποτε συνάντησα τον αντιπρόσωπο της medela και του είπα ότι πολλές μητέρες που υποστηρίζω έχουν δύο θήλαστρα και δεν το πίστευε!!! Δεν μπορούσε να φανταστεί ότι υπάρχουν τόσο φανατικές μαμάδες!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε συνάντησα τον αντιπρόσωπο της medela και του είπα ότι πολλές μητέρες που υποστηρίζω έχουν δύο θήλαστρα και δεν το πίστευε!!! Δεν μπορούσε να φανταστεί ότι υπάρχουν τόσο φανατικές μαμάδες!!! :)

 

Εγώ. εγώ! :lol:

Αγλαΐα, όταν εφημερεύω κάνω μόνο 2 αντλήσεις πλέον αλλά μία δεν μας βγαίνει, το στήθος τουμπανο!

Παραγωγή: 450 ml στο 24ωρο

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτά τα ποτηράκια για κατάψυξη εφαρμόζουν σε όλα τα θήλαστρα,όπως και στο swing της medela?

Όχι μόνο στα θήλαστρα της Αvent!

Mμε τα άλλα θήλαστρα απλά αδειάζεις το μπουκαλάκι στο ποτηράκι, το κλείνεις και το βάζεις ψυγείο, κατάψυξη αναλόγως. Το καλό είναι ότι έχουν ανταπτορα για θηλή και γίνεται κατευθείαν μπιμπερό! (βλ. φωτο)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατάλαβα.Κι έχουν όλα τα θήλαστρα τέτοια μπουκαλάκια που μπορείς να αγοράζεις και να αποθηκεύεις?

 

Μήπως ρωτάω χαζομάρες?:oops:

Δεν έχω δει θήλαστρο από κοντά,απλώς θέλω να ξέρω τα πάντα για όταν και αν χρειαστεί..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες !

 

εχω ενα γιο 4 μηνωντον οποίο θηλάζω αποκλειστικά, ενώ όταν είμαι σε τετραωρα δουλείας (συνολικά λείπω από το μωρό μου 6 ώρες) έχω φροντίσει να χρησιμοποιώ θήλαστρο symphony και να βγάζω γάλα με το που έρχομαι σπιτι συνηθως 120ml σε 15-20 λεπτα από το ένα στηθος

 

Θα ηθελα να ρωτησω ι) ποια είναι η σωστη χρηση symphony ιι) πως μπορώ να αυξησω την παραγωγή γάλακτος δεδομενου ότι δεν φτάνει το γάλα που βγάζω

 

Θα με βοηθούσατε πολύ εάν απαντουσατε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες !

 

εχω ενα γιο 4 μηνωντον οποίο θηλάζω αποκλειστικά, ενώ όταν είμαι σε τετραωρα δουλείας (συνολικά λείπω από το μωρό μου 6 ώρες) έχω φροντίσει να χρησιμοποιώ θήλαστρο symphony και να βγάζω γάλα με το που έρχομαι σπιτι συνηθως 120ml σε 15-20 λεπτα από το ένα στηθος

 

Θα ηθελα να ρωτησω ι) ποια είναι η σωστη χρηση symphony ιι) πως μπορώ να αυξησω την παραγωγή γάλακτος δεδομενου ότι δεν φτάνει το γάλα που βγάζω

 

Να σου ζήσει, να τον χαίρεσαι!!! Έχεις το καλύτερο θήλαστρο αλλά δεν το χρησιμοποιείς στο με΄γιστο των δυνατοτήτων του. (σαν να έχεις ferrari και να πηγαίνεις με 1η στη Εθνική...)

 

1. Παίρνεις και άλλο μπουκαλάκι δηλαδή αποκτάς διπλό σύστημα, μειώνεις τον χρόνο, αυξάνεις την αποδοτικότητα :wink:

2. Κανεις και μία άντληση ακόμα (το πρωί, το βράδυ, όποτε σε βολεύει)

3. Το ΣΚ που δεν δουλεύεις, όποτε μπορείς αντλείς ένα επιπλέον γεύμα

4. Παίρνεις μαγιά μπύρας (Lanes ή αλλο) Η δοσολογία είναι 7 χαπάκια των 300 mg 3 φορές την ημέρα σύνολο 21 χαπάκια την ημέρα. Σε 4-7 μέρες θα δεις διαφορά. Μπορείς να την πάρεις για 2 εβδομάδες μετά σταματάς για μία εβδομάδα και αν θέλεις την ξαναπαίρνεις...

 

Για οτιδήποτε άλλο εδώ είμαστε :)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ΑΚΟΜΗ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

 

1. κάθε πότε το στήθος μου είναι έτοιμο για αντληση με το θήλαστρο;

 

2. θα πρέπει να αντλ΄'ω και τα δύο μου στηθη; και εάν ναι, μετά από πόση ώρα περίπου θα ξαναβγάλω γάλα;

 

3. χρειάζεται κάποια προεργασία πριν αντλήσω με το θήλαστρο;

Link to comment
Share on other sites

1. κάθε πότε το στήθος μου είναι έτοιμο για αντληση με το θήλαστρο;

 

Το στήθος είναι πάντα έτοιμο, το θέμα είναι ότι δεν μπορείς πάντα να βγάλεις την ίδια ποσότητα στον ίδιο χρόνο. Συνήθως το πρωί είναι πιο εύκολη η άντληση, ή το βράδυ 1-2 ώρες αφού έχει κοιμηθεί το μωρό.

 

2.θα πρέπει να αντλ΄'ω και τα δύο μου στηθη; και εάν ναι, μετά από πόση ώρα περίπου θα ξαναβγάλω γάλα;

 

Το γάλα παράγεται συνέχεια, είναι σαν τον ιδρώτα. Ο μαστός δεν είναι κύστη που γεμίζει! Απλά αν αδειάσεις καλά το στήθος με το θήλαστρο και μετά βάλεις το μωρό είναι πιθανό να γκρινιάζει γιατί η ροή δεν είναι τόσο μεγάλη...Μπορείς να αντλείς από το ένα στήθος όσο θηλάζεις το μωρό από το άλλο, επίσης.

Σου πρότεινα να βγάζεις και από τα δύο για να μειώνεται ο χρόνος που περνάς με το θήλαστρο. Συνήθως κάθε γυναίκα βρίσκει μετά από μερικά πειράματα τις ώρες που της ταιριάζουν για την άντληση. Εξαρτάται και από το πρόγραμμα σας και από το αν θηλάζεις κάθε φορά και από τα 2 στήθη ή μόνο από το ένα.

 

3. χρειάζεται κάποια προεργασία πριν αντλήσω με το θήλαστρο;

 

Χαλάρωση και διάβασε εδώ http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=6850

 

Αν θέλεις γράψε περισσότερα για το πρόγραμμα σας και τις συνήθειες για να δούμε αν μπορούμε να σου προτείνουμε κατι!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το Swing της Medela είναι πολύ καλό. Έχω και πολύ γάλα βέβαια, αλλά το νοσοκομειακό με πόναγε ενώ αυτό κάνει λίγο μασαζάκι και μετά ρουφάει απαλά, όσο δυνατά το θέλεις.

 

Τα νοσοκομειακά ρυθμίζονται και μάλιστα έχουν μεγαλύτερο εύρος ρύθμισης από τα μικρά. Πρέπει πάντα να ξεκινούν από χαμηλή ένταση η οποία αυξάνεται σταδιακά μέχρι να νιώσεις δυσφορία, τότε επιστρέφεις στην προηγούμενη ένταση που δεν νιώθεις τίποτα. Κανονικά αυτό έπρεπε να σου το πούνε οι μαίες που είναι η δουλειά τους και οφείλουν να γνωρίζουν τη λειτουργία του θήλαστρου... :?

 

Ναι όντως, τώρα που το σκέφτομαι ! Άσε που ήταν 2 μέρες στη μονάδα και εγώ έβαλα τα δυνατά μου να αντλήσω το πρωτόγαλα (γιατί δεν με αφήνανε και πολλή ώρα να μείνω με το μωρό, ενοχλούσα). 2 κουταλάκια του γλυκού ήτανε και τα πήγα κατευθείαν στη μονάδα με το θήλαστρο.

 

Μου βάλανε χέρι οι μαίες του ορόφου οτι έπρεπε να τους το δώσω και εκείνες να το βάλουν σε άλλο μπουκαλάκι και όταν άλλαζε η βάρδια θα το κατέβαζαν εκείνες στη μονάδα αλλά μετά το ξεπέρασαν :lol: .

 

Την τρίτη μέρα έγινε σχεδόν πέτρα το στήθος μου και πονούσα κυριολεκτικά. Πάμελα Άντερσον με σιλικόνη είχα γίνει!! Έβγαλα 150μλ σε 10 λεπτά και σώθηκα ! Μετά το μωράκι μου έπιασε δουλειά.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

sunsun αυτα ειναι φοβερα νεα! μπραβο ρε κουκλα..

 

γερακινα να σου πω περι medela που χρησιμοποιω.. η medela εχει τετοια μπουκαλακια και κοστιζουν 5€ το ενα αλλα προσωπικα δεν τα συνιστω γιατι αργει να ξεπαγωσει το γαλα και μετα απο χ αποστειρωσεις αχρηστευονται και ξανα μανα αγορα μπουκαλιου θελει.. η medela εχει σακουλακια μιας χρησης αποθηκευσης γαλακτος που ξεπαγωνει πιο γρηγορα το γαλα (λογω λεπτοτερου πλαστικου (ή οτι ειναι ) υλικου) και κοστιζουν απο 18,50€ - 20€ τα 20 σακουλακια..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ξεκίνησα σιγά σιγά να κάνω το γαλακτοπωλείο μου με avent κυπελλάκια. Μια χαρά πάει και δεν θα έχω και αποστείρωσε εδώ, αποστείρωσε εκει, αποστείρωσε παραπέρα, και γίνονται και μπιμπερό κατευθείαν, είναι αποστειρωμένα ήδη. Ολα καλά δηλαδή... Τα 10 στοιχίζουν 15 ευρώ αποθηκεύονται μια χαρά στην κατάψυξη και ελπίζω να καταφέρω να κάνω super γαλακτοπωλείο. Τα συστήνω ανεπιφύλακτα.

BqwU.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Χαιρεται! Θα ηθελα τη βοηθεια σας για επιλογη θηλαστρου, γιατι απο οτι καταλαβα το ζητημα ειναι σημαντικο! Γεννησα το μωρό μου 2 μήνες πριν,

με φυσικο τοκετό, θηλαζουμε απο την πρωτη στιγμή χωρίς κανενα προβλημα εως τωρα ευτυχώς! Γεννηθηκε 3480 και τωρα ειναι γυρω στα 6 κιλα. Τον σεπτεμβρη επιστρεφω στη δουλεια και θα λειπω 10-3 καθε πρωι.

Τι θηλαστρο θα μου προτεινατε; Και μερικες ακομα ερωτησεις (συγνωμη αν εχουν απαντηθει καπου αλλού). Πότε θα πρεπει να ξεκινησω να βγαζω γαλα με αυτό; Και σε σχεση με το θηλασμο, πριν, μετα απο αυτόν ή ενδιαμεσα στα γευματα; Σας βομβαρδισα με ερωτησεις ε; Ετσι ειναι, ο ασχετος αγχωνεται! :)

Link to comment
Share on other sites

Γεννηθηκε 3480 και τωρα ειναι γυρω στα 6 κιλα. Τον σεπτεμβρη επιστρεφω στη δουλεια και θα λειπω 10-3 καθε πρωι.

 

Γεια σου mamalitsa και να σου ζήσει!:)

 

Θα λείπεις 5 ώρες (έχεις υπολογίσει και το χρόνο μετακίνησης; ), οπότε θα χρειάζεται να αφήνεις 1-2 γεύματα. Πιστεύω ότι το swing θα είναι μια χαρά για σένα. Μόνο αν είσαι πολύ πιεσμένη από άποψη χρόνου θα προτιμούσες ένα θήλαστρο διπλής άντλησης.

 

Πότε θα πρεπει να ξεκινησω να βγαζω γαλα με αυτό;

 

Περίπου 3 εβδομάδες πριν επιστρέψεις στη δουλειά για να έχεις χρόνο να εξοικειωθείς. Θα κάνεις και προβες απουσίας, θα λείπεις 2-3 ώρες στην αρχή και μετά περισσότερο για να δώσεις και στο μωρό την ευκαιρία να προσαρμοστεί σταδιακά αλλά και για να μην έχετε άγχος ούτε εσύ που θα αφήσεις το μωρό ούτε αυτός που θα το φροντίζει όσο λείπεις.

 

 

Και σε σχεση με το θηλασμο, πριν, μετα απο αυτόν ή ενδιαμεσα στα γευματα;

 

Με εξαίρεση το αμέσως πριν που το αποφεύγεις, αντλείς όποτε ευκαιρείς.

 

Γενικά είναι καλό να αντλείς πριν φύγεις ώστε να έχεις το στήθος άδειο. Πιστεύω ότι ίσως αντέχεις 5 ώρες χωρίς ενδιάμεση άντληση, θα το δεις τις ημέρες που θα κάνεις πρόβες. Όταν επιστρέφεις στο σπίτι αν το μωρό θηλάσει αμέσως θα αντλείς μετά. Αν όμως δεν θέλει να θηλάσει, να κάνεις μία άντληση χωρίς να το αδειάσεις εντελώς και αν σου χρειάζεται επιπλέον γάλα θα αντλήσεις ξανά όποτε ευκαιρέσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Έχω ένα μωράκι 40 ημερών και από Σεπτέμβριο θα ξεκινήσω δουλειά. Έψαχνα για θήλαστρα και είχα καταλήξει στο swing αλλά τελικά μου έδωσε μια φίλη μου το mini electric αφού εκείνη δεν κατάφερε να το χρησιμοποιήσει. Το δοκίμασα και έβγαλα 90ml σε 25 περίπου λεπτά. Έχω όμως κολλήσει με το swing σκέφτομαι μήπως είναι πολύ καλύτερο και ταλαιπωρούμαι με το άλλο. Να πω πως θα λείπω ένα 5ωρο από το σπίτι. Τι λέτε? Αξίζει τον κόπο να δώσω 150ευρώ ή μια χαρά είναι και το mini electric αφού είναι και τζάμπα?

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν για να βγάζω κανένα μπουκαλάκι να αφήνω στη μαμά μου για να μπορώ να λείπω κανα 2ωρο.. Μετά ναι για όταν επιστρέψω, υπολογίζω να αφήνω 2 μπουκάλια.. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...