Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

στην αρχή αντλούσα μόνο με το θ'ηλαστρο και το έδινα στο μωρό με μπιμπερό γιατί ήταν πολύ μικρούλης και μου είχε πει ο γιατρός μου να μην κουράζεται με τον θηλασμό, μετά και αντλούσα και τον θήλαζα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν η μικρή γεννήθηκε 3480 είναι 28 ημερών και πήγε 4700.Γεννήθηκε φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδειο και δεν έκανε ίκτερο.Τρώει κάθε δύο ώρες περίπου 150γρ από το δικό μου αλλά δίνω και συμπλήρωμα frisolac.Το ξένο γάλα το πίνει συνήθως βραδυνές ή μεσημεριανές ώρες όταν θέλει να κοιμηθεί ενώ ήδη έχει πιεί μια ώρα πριν τα δικά μου 150 γρ.Το συμπλήρωμα που πίνει είναι 120γρ.Ο παιδίατρος μου είπε ότι είναι ψηλό μωρό.Αντλώ γάλα με το θήλαστρο της medela.

 

 

Eπανέρχομαι με μια μικρή καθυστέρηση. Το βάρος του παιδιού είναι πολύ παραπάνω από το αναμενόμενο και μπράβο σας.:D Έχετε πάρει σε λιγότερο από ένα μήνα το βάρος που βάζουν κάποια παιδιά σε δυο.... το συμπλήρωμα ξένου γάλακτος που δίνεις είναι λίγο και δεν το θεωρώ απαραίτητο. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί το μωρό δεν το βάζεις στο στήθος πριν δώσεις μπουκάλι. Θα μπορούσες να δουλέψεις λίγο στο κομμάτι του θηλασμού και το σωστό πιάσιμο θηλής και να συμπληρώνεις με δικό σου γάλα μέχρι να συνηθίσει το μωρό να θηλάζει υπάρχουν πολλά λινκ που θα μπορούσα να σε παραπέμψω. Είναι ευκαιρία τώρα γιατί το μωρό είναι μικρό και μπορεί πιο εύκολα να ξεπεράσει τη σύγχυση θηλών (δημιουργείτε όταν το μωρό σιτίζεται με μπουκάλι οπότε αποστρέφεται το στήθος) και θα γλιτώσεις και τις χρονοβόρες αντλήσεις και αποστειρώσεις. επίσης τώρα πια έχει δυναμώσει να μην πω παραδυναμώσει οπότε μπορείς να κάνεις προσπάθεια.Το θήλαστρο που χρησιμοποιείς αν συνεχίσεις να αντλείς συστηματικά χωρίς θηλασμό θα πρέπει να είναι νοσοκομειακό με οποιοδήποτε άλλο το γάλα θα αρχίσει να μειώνεται γιατί το ερέθισμα που δίνει δεν επαρκεί για την γαλουχία. Όλα τα άλλα θήλαστρα πλιν νοσοκομειακού προορίζονται για περιστασιακή χρήση δεν είναι για να αντικαθιστούν γεύματα.

Link to comment
Share on other sites

:?:Αυτό για το θήλαστρο δεν το ήξερα.Αυτό το medela που έχω είναι ηλεκτρικό αλλά δεν ξέρω αν είναι νοσοκομειακό.Μάλλον όχι:-(.Την προηγούμενη φορά στην αρχή αντλούσα με ένα χειροκίνητο:shock:και τα είχα δεί όλα.Το χέρι μου ήταν για σφαλιάρες:lol:μέχρι που έσπασε το χερούλι και μετά πήρα το ηλεκτρικό.Αν το βάλω στο στήθος θα τρώει όσο πρέπει?Πώς θα ξέρω ότι χόρτασε?Το γάλα τότε μου κράτησε 40 μέρες περίπου(ειρωνεία ε?).Μετά έκοψε.
Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΠΗΡΑ ΤΟ PHILIPS AVENT ISIS HΛΕΚΤΡΙΚΟ,ΜΕ ΒΟΛΕΨΕ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ..ΕΒΓΑΖΑ 120ΓΡ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΝΤΛΗΣΗ Κ ΤΑ ΕΣΤΕΛΝΑ ΣΤΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ.ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΤΑ ΣΥΝΕΧΙΣΑ ΝΑ ΣΤΕΛΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ Κ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟΝ ΜΕΙΚΤΟ ΘΑΛΑΣΜΟ.....ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΨΙΛΟ ΚΟΥΡΑΣΕΙ!ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΔΩΣΕΙ 1 ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ Κ ΜΟΥ ΜΑΤΩΣΕ ΤΙΣ ΘΗΛΕΣ ΑΦΗΣΤΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΒΓΑΖΑ ΟΥΤΕ 20ΓΡ ΓΑΛΑ!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

:?:Αυτό για το θήλαστρο δεν το ήξερα.Αυτό το medela που έχω είναι ηλεκτρικό αλλά δεν ξέρω αν είναι νοσοκομειακό.Μάλλον όχι:-(.Την προηγούμενη φορά στην αρχή αντλούσα με ένα χειροκίνητο:shock:και τα είχα δεί όλα.Το χέρι μου ήταν για σφαλιάρες:lol:μέχρι που έσπασε το χερούλι και μετά πήρα το ηλεκτρικό.Αν το βάλω στο στήθος θα τρώει όσο πρέπει?Πώς θα ξέρω ότι χόρτασε?Το γάλα τότε μου κράτησε 40 μέρες περίπου(ειρωνεία ε?).Μετά έκοψε.

 

Λοιπόν ξεκινάμε με το σωστό πιάσιμο της θηλής, είναι το πιο σημαντικό κομμάτι.. δεν πρέπει να πονάς κατά τη διάρκεια του θηλασμού αν συμβαίνει κάτι τέτοιο είναι προειδοποίηση ότι το μωρό δεν έχει πιάσει σωστά άρα σταματάς και ξαναβάζεις το μωρό. Πρέπει να πιάσει και τη θηλαία άλω όχι μόνο τη θηλή. Αν δυσκολεύεται μπορείς να πατικώσεις λίγο το στήθος με το χέρι σου για να πιάσει καλύτερα. Θα σου βάλω κάποια χρήσιμα βίντεο τα οποία αν τα παρακολουθήσεις προσεκτικά θα σε βοηθήσουν πολύ. http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=6&Itemid=13

Το μωρό το φέρνεις προς το στήθος και όχι το ανάποδο. Επίσης το σώμα του θα πρέπει να είναι έτσι ώστε αυτί, γοφός και ώμος να είναι στην ίδια ευθεία. Το κεφαλάκι του δεν πρέπει να είναι πρός τα κάτω δηλ. Το μωρό να κοιτάει προς τα πάνω για να μπορεί να καταπίνει άνετα. Θηλάζεις πριν κλάψει το μωρό από πείνα, το κλάμα είναι η τελευταία ένδειξη πείνας και το μωρό θα είναι εκνευρισμένο άρα και μη συνεργάσιμο. http://www.kellymom.com/bf/start/basics/hunger-cues.html

 

Ξεκινάς με το ένα στήθος και δεν κοιτάς ρολόι αφήνεις το μωρό να θηλάζει όσο θέλει εσύ απλά παρακολουθείς ότι κάνει κινήσεις κατάποσης όπως στα βίντεο παραπάνω. Όταν χάσει το ενδιαφέρον του το βάζεις στο άλλο άμα τελειώσει και με αυτό αλλά θέλει και άλλο ξαναβάζεις το μωρό στο στήθος που ξεκίνησες, όση ώρα το μωρό θηλάζει από το ένα στήθος στο άλλο παράγεται γάλα. Παρακολουθείς τις βρεγμένες πάνες του μωρού και το βάρος.

Για τις πάνες δες εδώ

http://www.kellymom.com/bf/supply/enough-milk.html

επίσης τα κακά είναι μουσταρδί με κόκκους έτσι ξέρεις ότι το μωρό έχει πάρει και το λιπαρό γάλα από το στήθος άρα και έχει θηλάσει σωστά.

 

και για το βάρος όπου μετράμε πάντα το μέσο όρο δηλ δεν αγνοούμε το βάρος που πείρε τους προηγούμενους μήνες- συνυπολογίζουμε

http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-gain-metric.html

οι αντλήσεις και το μπουκάλι είναι η τελευταία λύση αν έχεις κάνει όλες τις προσπάθειες για τα παραπάνω. Πίστεψε με η ζωή χωρίς μπουκάλι, θήλαστρο, και αποστειρώσεις είναι ευκολότερη αξίζει να το προσπαθήσεις. Αν πάλι για κάποιο λόγο δεν γίνει και συνεχίσεις να αντλείς τουλάχιστον νοίκιασε ένα νοσοκομειακό θήλαστρο διπλής άντλησης γιατί το ερέθισμα στο στήθος θα είναι καλύτερο από αυτό που έχεις συνεπώς και η παραγωγή δεν θα κινδεύει, αλλά και θα είναι πιο άνετο για σένα.

Καλή συνέχεια σου εύχομαι και εδώ είμαστε για ότι άλλο χρειαστείς. Θηρίο τον έκανες τον μικρούλι δεν νομίζω να θεωρείς ακόμα ότι είναι αδύναμος να θηλάσει…:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ Η ΖΩΗ, ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΝΕΑ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.

 

Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΟΣ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΤΡΕΦΕΤΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΑΛΑ (ελάχιστες φορές της έχω δώσει φρισολάκ). ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΝ ΕΒΑΖΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ, ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΛΗΓΩΜΕΝΕΣ ΘΗΛΕΣ ΑΝΤΛΩ ΜΕ ΕΝΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ (το ameda). ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΓΕΥΜΑΤΑ ΜΟΥ ΞΑΝΑΠΛΗΓΩΝΕ ΤΙΣ ΘΗΛΕΣ. ΕΤΣΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΩ ΜΟΝΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ.

 

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΥΞΗΣΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ (εφόσον και η μπέμπα θα χρειάζεται παραπάνω γάλα όσο περνά ο καιρός)????

ΜΗΠΩΣ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΕΙΩΘΕΙ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΠΙΠΙΛΙΣΜΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ??

ΓΙΑΤΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΒΓΑΖΩ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ??

 

ΑΝΑΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ ΜΕ ΑΝΥΠΟΜΟΝΗΣΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσουν οι κοπέλες που έχουν ξαναδώσει ανάλογες απαντήσεις πιο αναλυτικά. Εγώ απλά θα σου πω ότι μπορεί να βάζεις το μωρό σου σε λάθος στάση στο στήθος και γι' αυτό να σε πονάει. Νομίζω είναι πολύ κοινό πρόβλημα. Βρες κάποια μανούλα ή ειδικό να σου δείξει και ίσως γλυτώσεις την ιστορία με το θήλαστρο και το άγχος και απολαύσεις τον θηλασμό που κανονικά δεν θα πρέπει να πονάει καθόλου. Καλό κουράγιο

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ ΒΡΕ ΛΙΝΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΩΣΤΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΜΙΚΡΕΣ ΘΗΛΕΣ ΤΙΣ ΠΙΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΛΗΓΩΝΕΙ. ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΗΣ ΤΗΝ ΧΩΝΩ ΜΕΣΑ ΒΑΘΙΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΑΖΕΙ-ΒΓΑΖΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.

 

ΑΣΕ ΠΟΥ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΤΗΝ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΑΒΑΕΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΙΣΩ, ΠΡΟΣ ΤΑ ΔΕΞΙΑ, ΠΡΟΣ ΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΜΕ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΜΕ

ΠΕΘΑΙΝΕΙ.:confused: ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ??

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όταν το κάνει αυτό πρέπει να βάζεις το δάχτυλό σου στην άκρη στο στόμα της και να παίρνεις το στήθος σου και ξανά από την αρχή. Ελπίζω να σε βοηθήσουν και οι πιο έμπειρες του φόρουμ. Διάβασε και τις διάφορες ενότητες. Δεν είναι σπάνιο το πρόβλημά σου. Όλο και κάπου θα έχει αναφερθεί. Κουράγιο και μην το βάζεις κάτω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπερα. το μωρακι μου ειναι 7 μηνων και εχει βγαλει δυο κατω δοντακια. μεχρι σημερα εχει πιει μονο δικο μου γαλα, με εξαιρεση δυο φορες στο νοσοκομειο που δεν μπορουσα να τον θυλασω λογω καισαρικης (πονουσα και δεν μπορουσα να στριψω). το προβλημα ειναι οτι εχει αρχισει να βγαζει τα πανω δοντια και με τα κατω ηδη μου ριχνει και καμια δαγκωνια μερικες φορες. ευτυχως μεχρι τωρα δεν μου εχει πληγωσει τις θηλες. εχουμε ηδη αρχισει τις τροφες (φρουτακια και πατατα-καροτο) οποτε το γαλα ειναι συμπληρωματικο. επειδη θελω να συνεχισω να του δινω δικο μου γαλα, ηθελα τη γνωμη σας για το πιο θηλαστρο να διαλεξω. η προηγουμενη παιδιατρος που ειχα ηταν αρνητικη στη χρηση του θηλαστρου διοτι ελεγε οτι το γαλα μολυνεται περνωντας απο τα εξαρτηματα. επειδη ομως εχει πει πολλα πραγματα που δεν ισχυουν δεν μπορω να την εμπιστευομαι. θα ηθελα τη γνωμη σας και σε αυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ Η ΖΩΗ, ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΝΕΑ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.

 

Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΟΣ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΤΡΕΦΕΤΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΑΛΑ (ελάχιστες φορές της έχω δώσει φρισολάκ). ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΝ ΕΒΑΖΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ, ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΛΗΓΩΜΕΝΕΣ ΘΗΛΕΣ ΑΝΤΛΩ ΜΕ ΕΝΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ (το ameda). ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΓΕΥΜΑΤΑ ΜΟΥ ΞΑΝΑΠΛΗΓΩΝΕ ΤΙΣ ΘΗΛΕΣ. ΕΤΣΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΩ ΜΟΝΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ.

 

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΥΞΗΣΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ (εφόσον και η μπέμπα θα χρειάζεται παραπάνω γάλα όσο περνά ο καιρός)????

ΜΗΠΩΣ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΕΙΩΘΕΙ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΠΙΠΙΛΙΣΜΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ??

ΓΙΑΤΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΒΓΑΖΩ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ??

 

ΑΝΑΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ ΜΕ ΑΝΥΠΟΜΟΝΗΣΙΑ.

 

SYMPHONY THS MEDELA.ΤΟ ΧΡΗΣΗΜΠΟΙΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΒΓΑΖΑ 100 ΜΕ 120 ΜΛ ΚΑΘΕ 2 ΩΡΕΣ. ΤΩΡΑ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 5 ΜΗΝΩΝ Κ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΡΥΘΜΟ.

Link to comment
Share on other sites

τι διαφορά εχουν το lactina με το mini electric της medela? γιατι λεει οτι το 1ο ειναι Kατάλληλο για καθημερινή άντληση όλων των γευμάτων και το 2ο για Για περιστασιακή χρήση ή μερικώς εργαζόμενες μητέρες?

η μικρη μου δεν καταφέρνει να θηλάσει και πρεπει να δινω συμληρωμα σε καθε γευμα απο θηλαστρο.

δεν θα τα καταφέρω μετο 2ο???

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

τι διαφορά εχουν το lactina με το mini electric της medela? γιατι λεει οτι το 1ο ειναι Kατάλληλο για καθημερινή άντληση όλων των γευμάτων και το 2ο για Για περιστασιακή χρήση ή μερικώς εργαζόμενες μητέρες?

η μικρη μου δεν καταφέρνει να θηλάσει και πρεπει να δινω συμληρωμα σε καθε γευμα απο θηλαστρο.

δεν θα τα καταφέρω μετο 2ο???

 

καλησπέρα!Εγω εχω το mini electric της medela και ειμαι πολύ ευχαριστημένη.Δεν γνωρίζω την διαφορά αλλα στο μαιευτηριο μου ειπαν να πάρω αυτο σαν πιο καλό θηλαστρο

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια..θηλαζω αποκλειστικα τον 2 μηνων κ κατι μπεμπη μου.

ειχα ενα θεμα υπερπαραγωγης στην αρχη το οποιο το ρυθμιζω δινοντας το ιδιο στηθος περισσοτερες φορες.ο μπεμπης αν κ κανει σχεδον παντα πια κιτρινα κακα,πνιγεται πολλες φορες με το γαλα μου το οποιο ακομη ειναι μπολικο, αλλα το παλευει κ ειναι ολα οκ..τις τελευταιες μερες το δεξι μου στηθος εχει προβλημα,εμφανισε ενα ασπρο στιγμα στη θηλη το οποιο ποναει πολυ,εμφανισε κ δευτερο κ οταν ψιλοπρηζεται μεσα νιωθω πετρωμα σε πολλα σημεια κ με ποναει.διαβασα στο βιβλιο τησ πατσουρου οτι ειναι φραγμενοι ποροι κ να θηλαζει το μωρο πολυ απο αυτο το στηθος.το εκανα κ βοηθησε ομως ξανα τα ιδια...τωρα παρατηρω οτι ομπεμπης νευριαζει σε αυτο το στηθος κλαιει κ σπρωχνει.στο αλλο ολα καλα...κατι δεν παει καλα προφανως. Λεω λοιπον να αγορασω το swing μηπως με βοηθησει να ξεμπλοκαρω το πηγμενο γαλα μια που ο μπεμπης ψιλοαργει να το κανει με αποτελεσμα να διαιωνιζεται το προβλημα...

τι με συμβουλευετε? θα βοηθησει αυτο?

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι διαφορά εχουν το lactina με το mini electric της medela? γιατι λεει οτι το 1ο ειναι Kατάλληλο για καθημερινή άντληση όλων των γευμάτων και το 2ο για Για περιστασιακή χρήση ή μερικώς εργαζόμενες μητέρες?

η μικρη μου δεν καταφέρνει να θηλάσει και πρεπει να δινω συμληρωμα σε καθε γευμα απο θηλαστρο.

δεν θα τα καταφέρω μετο 2ο???

 

σημερα που χρησιμοποιησα το μινι καταφερα με χιλια ζόρια να βγάλω 50μλ.

φταίει το θήλαστρο η δεν εχω γάλα??

μπορεί κάποια κοπέλα να με βοηθήσει,εχω απελπιστεί.

στο μαιευτήριο που χρησιμοποιούσα το lactina ειχα μια χαρα γαλα.

:-(:sad::-(:sad::-(

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
σημερα που χρησιμοποιησα το μινι καταφερα με χιλια ζόρια να βγάλω 50μλ.

φταίει το θήλαστρο η δεν εχω γάλα??

μπορεί κάποια κοπέλα να με βοηθήσει,εχω απελπιστεί.

στο μαιευτήριο που χρησιμοποιούσα το lactina ειχα μια χαρα γαλα.

:-(:sad::-(:sad::-(

 

 

το mini electric ειναι για 1-3 αντλησεις την ημερα (οι υπολοιπες πρεπει να ειναι θηλασμος)

ενω το lactina & to symphny ειναι απο 1 εως ολες τις αντλισεις πχ 10 αντλησεις 12 αντλησεις /ημηρεσιως.

αυτα μου τα ειπαν απο εκει που νοικιασα την symphny & αργοτερα (μετα τον 5ο μηνα) αγορασα ενα Mini electric

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα! Δεν ήξερα που να βάλω την ερώτηση μου οπότε την βάζω εδώ. Θήλαζω εδω και τέσσερις μήνες. Τον τελευταίο καιρό εχω κάνει κάποιες απόπειρες να αντλήσω γάλα για να το δώσουν στο μωρό καποιες ώρες που πρεπει να λειπω μέσα στην εβδομάδα. Δεν μπορώ να αντλήσω ουτε 5 μλ! Και μου κάνει εντύπωση γιατι το θήλαστρο το είχα χρησιμοποιήση αρκετα πριν σαραντίσει το μωρό και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Σας έχει τύχει? Κάνω κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μαρια. Τι θηλαστρο χρησιμοποιείς τωρα?ειναι το ιδιο που χρησιμοποιουσες πρις να σαραντισει το μωρό σου?απ οτι εχω διαβασει εδω, υπαρχουν μητερες οι οποιες δεν μπορουν να βγάλουν καθολου γάλα με το θηλαστρα παρολα αυτα θηλαζουν αποκλειστικα τα μωρα τους. Εγω τωρα χρησιμοποιώ νοσοκομειακο θηλαστρο για να βγάζω γαλα μιας και ξεκινησα δουλεια κ ομως δεν μπορω να βγάλω πανω απο 70-80 μλ. Αφου σταματά να βγαζει γάλα η θηλή με το θηλαστρο, χρησιμοποιωντας μονο το το χερι μου μετα πετάγονται συντριβανάκια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι το ίδιο. Έχω το mini electric ths medela και τον πρώτο καιρό ήμουν πολύ ευχαρίστημένη. Απλά μου κάνει εντύπωση τωρα και με στεναχωρει γιατί σκεφτομουνα σιγα σιγα να κρατήσω απόθεμα για όταν επιστρέψω στην δουλειά. Και εμένα μετα τις αποτυχημενες προσπαθειες με το θήλαστρο το μωρό έτρωγε κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι το ίδιο. Έχω το mini electric ths medela και τον πρώτο καιρό ήμουν πολύ ευχαρίστημένη. Απλά μου κάνει εντύπωση τωρα και με στεναχωρει γιατί σκεφτομουνα σιγα σιγα να κρατήσω απόθεμα για όταν επιστρέψω στην δουλειά. Και εμένα μετα τις αποτυχημενες προσπαθειες με το θήλαστρο το μωρό έτρωγε κανονικα.

 

πόσες προσπάθεις έχεις κάνει. θέλω να πω ότι είναι ένα άθλημα που θέλει προπόνηση. αν δεις ότι μετά από πχ 12-15 απόπειρες δεν βγάζεις γάλα θα πρέπει να καταφύγεις σε ένα πιο δυνατό θήλαστρο τύπου νοσοκομειακό.

Link to comment
Share on other sites

μαρία σε καταλαβαινω απόλυτα. Κι εμενα τωρα που η μικρη μου ειναι 4,5 μηνων νιωθω ωρες ώρες οτι μου την δινει πολυ άσχημα που ειμαι κλεισμενη στο σπίτ κ θελω που κ που να βγαινω κ λιγο εξω χωρις άγχοςι. Βολτα βγαινουμε με το καροτσι αλλα με άγχος διοτι αν πεινασει τι θα την κανω εξω?εδω ειναι κ επαρχια κ αμα βγάλω στηθος στη μεση της πλατειας θα με παρουν με τις πεπονοφλουδες. Απ οσο διαβασα εδω το θηλαστρο που εχεις ειναι για περιστασιακη χρηση. Μηπως να δοκιμαζες να νοικιάσεις ενα νοσοκομειακο?στην τελική το επιστρεφεις μετα απο 1 μηνα αν δεν τα καταφερεις με εκεινο. Θεωρητικα παντως ειναι πιο πιθανο να μπορεσεις να βγαλεις γαλα με ενα τετοιο θηλαστρο, εξαρταται βεβαια και τι ωρες αντλεις. Εγω ειδα οτι η μονη ωρα που βολευει να αντλω για να μην εχω προβλημα με μειωμενη ροη μετα και με την μικρη μου εχουμε την σφαγη του δραμαλη (ειναι και λαιμαργουλα κ ανυπομονη με το φαγητο της) αν΄τλω 2 ωρες μετα το βραδινο γευμα γυρω στις 12 περιπου γιατι η μικρη εχει παρει ενα προγραμμα υπνου γυρω στις 10 κ μιση και ξυπνα στις 4 με 4μιση ξανα για γάλα οποτε βολευει. Και λεω σε καταλαβαινω γιατι λειπω 2 μερες την εβδομαδα για δουλεια και για τις ωρες που λειπω πρεπει να αφηνω 2 γευματα των 180 (πλεον) μλ στην κυρια που την προσεχει, οποτε φαντασου αν εγω βγάζω 60 μλ καθε βραδυ θελω 3 μερες για ενα γευμα της μονο. Ειναι μεγάλη ταλαιπωρια αλλά προκειμενου να μην παιρνει ξενο γάλα προς το παρον κανω υπομονη...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια έιναι ότι έχω προσπαθήσει τέσσερις φορές σε διαφορετικές μέρες και απογοητεύτηκα και έτσι τα παράτησα. θα προσπαθήσω πάλι και θά σας ενημερώσω για την εξέλιξή. Προς στιγμην νόμισα ότι μου τελείωνε το γάλα αλλα αφου συμβαίνει και σε άλλες, τί να πω? ευχαριστώ παντως

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο για την προσπάθεια σου. Και εγώ χρειαζεται να λειπω καποιες ώρες την εβδομάδα για κάποιο μάθημα και η μαμα μου της δίνει έτοιμο. θα προτιμούσα πάντως να μπορούσα να είχα βγάλει εγώ απο το δικό μου. Και εμεις στις βόλτες στην αρχη είχαμε πρόβλημα γιατί εγώ έχω και τις ντροπές μου δεν υπηρχε περίπτωση να θηλασω δημόσια. Τωρα αυτό που κάνω και με βολεύει έιναι όταν χρειάζεται μπαίνω στο αυτοκίνητο και θήλαζω. Η μικρη τρωεί και γρήγορα όπότε μόλις τελειώσει ξαναγυρνάμε στο καφέ η στα ψωνια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...