Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

είμαι μέσα στα νεύρα γιατί το θήλαστρο που μου έφεραν για να αντικαταστήσω αυτό που έκανε θόρυβο είναι χειρότερο από αυτό που μου πήραν, βρε μήπως με περνάνε για ηλίθια; έλεος κοροϊδία κατάντησε, βρώμισε το σπίτι από τα 2 λεπτά που το χρησιμοποίησα. Πήρα τον υπεύθυνο τηλέφωνο και μου είπε ότι θα ψάξει για άλλο, καλά αυτή τη δουλειά θα κάνουμε κάθε τρεις και λίγο; (δεν είμαι παράξενη πάντως, μάλλον κακότυχη...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

είμαι μέσα στα νεύρα γιατί το θήλαστρο που μου έφεραν για να αντικαταστήσω αυτό που έκανε θόρυβο είναι χειρότερο από αυτό που μου πήραν, βρε μήπως με περνάνε για ηλίθια; έλεος κοροϊδία κατάντησε, βρώμισε το σπίτι από τα 2 λεπτά που το χρησιμοποίησα. Πήρα τον υπεύθυνο τηλέφωνο και μου είπε ότι θα ψάξει για άλλο, καλά αυτή τη δουλειά θα κάνουμε κάθε τρεις και λίγο; (δεν είμαι παράξενη πάντως, μάλλον κακότυχη...)

 

Εϊ, nat left, μην απελπίζεσαι...δε γνωρίζω τον τόπο διαμονής σου, αλλά θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις την αντιπροσωπεία της Μedela, το τηλέφωνο της οποίας μου το έδωσαν από το Λητώ, όπου γέννησα.Εγώ νοίκιασα το Symphony και μου απέστειλαν ολοκαίνουργιο-τα εξαρτήματα ήταν όλα σε διαφάνειες, σφραγισμένα...η τιμή του είναι 60 ευρώ/μήνα και 20 επιπλέον για το εξάρτημα.Το τηλ. είναι 210-7485732.

Ελπίζω ολόψυχα να φέρει αποτέλεσμα, φαίνεται καλό...μάλλον εγώ όμως άργησα και αντλώ μόνο 30ml τη μέρα...(είναι βέβαια η δεύτερη μέρα σήμερα).

Α, αν θες τους λες το παράπονό σου και την εταιρεία από την οποία το ενοικίασες - εμένα τουλάχιστον όταν τους είπα ότι νοίκιασα το mini swing από κάτι άλλους απατεώνες, με ρώτησαν ποιοί ήταν.

Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, δεν το είχα ενοικιάσει από την αντιπρόσωπο εταιρεία αλλά από ένα συνεργάτη τους στο Περιστέρι. Μόλις μίλησα μαζί τους και αύριο το πρωί θα μου στείλουν ένα! Σας ευχαριστώ...

Ξέρει κάποια πως χρησιμοποιούμε το symphony δηλαδή πόση ώρα το αφήνω και σε τι ένταση; ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

nat-lef εγώ χρησιμοποίησα το symphony. Είναι πολύ καλό. Μου είπαν 15 λεπτα σε κάθε στήθος. Το χρησιμοποίησα το πρώτο δεκαήμερο και έβγαζα γυρω στο 110 ml. Στην αρχή σου κάνει μασαζ για 2 λεπτα και μετά περνάει στην άντληση.Αρχίζει με 6 γραμμές και αν θες εσύ το δυναμώνεις.

Εμένα με βοήθησε παρά πολύ στη φάση που πέρασα και σκέψου ότι δεν είχα και το μωρό για να το βάζω λίγο στο στήθος για να με βοηθήσει.

Και να πώ και κάτι άλλο σε όλες σας. Το μωράκι μου τις 15 πρώτες μέρες της ζωής του έπινε γάλα από μπιμπερό. Όταν τον πήρα εγώ, δοκίμασα να τον θηλάσω, πεπισμένη ότι πλέον δεν θα δεχτεί το στήθος μου. Και όμως. Το "άρπαξε" με τη μια. Οπότε δεν πρέπει να είμαστε απόλυτες ότι αν παίρνει μπιμπερό δεν θα πιάσει στήθος και το αντίστροφο!

Και κάτι τελευταίο. Τι είναι αυτές οι ταμπλέτες μαγιας; Κάνουν δουλειά; Από φαρμακείο; Εγω το έριξα στις μπύρες χωρίς αλκοόλ... :)

5Nstp3.png

 

 

vgDUp3.png

Link to comment
Share on other sites

κατερινάκι σε ευχαριστώ :)

Μίλησα με την κλίνικουμ και ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!

Θα μου στείλουν σήμερα ένα καινουριο θήλαστρο symphony με 60 ευρώ το μήνα. Το σάββατο θα ειδοποιήσω και τους άλλους να έρθουν να πάρουν το λακτίνα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ειλικρίνα σας ζητάω χίλια συγνώμη...και αισθάνομαι ότι έχω συμμετοχή κ γω σαυτό...δυστυχώς κάναμε το λάθος και εμπιστευθήκαμε μια εταιρεία για να νοικιάζει αντί για εμάς στο Περιστέρι και τελικά πέσαμε πάρα μα πάρα πολύ έξω..η συνεργασία αυτή έληξε γιατί άκουσα όλα αυτά που πάθατε και κάποιες μανούλες από δω μέσα. Κ πάλι σας ζητώ συγνώμη..τα τηλέφωνα μας τα γνωρίζετε..αν όχι μπορείτε να μου στείλετε μνμ και να σας ενημέρωσω. nat left εύχομαι να πάνε όλα καλά και όταν θα σε ξανακούσω να ακούσω μόνο ευχάριστα νέα...να σου ζήσουν τα μωράκια σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για όλα :) μου δώσατε κίνητρο να συνεχίσω ακόμη περισσότερο καιρό τον θηλασμό καθότι περιμένω με ανυπομονησια το νέο μου θήλαστρο... και περιμένω πως και πως να μου αυξήσει τόσο την παραγωγή ώστε επιτέλους και εγώ να μπορώ να φυλάξω και λιγάκι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα ,κορίτσια και χρόνια πολλά!!!!

..και καλό μήνα να έχουμε!!!!

 

Ρωτάω τις έμπειρες να μου πουν αν γνωρίζουν ΄..

Υπάρχει περίπτωση μετά από 4 μήνες χρήσης να πέσει

η απόδοση του θήλαστρου ?

Έχω το purely yours της Ameda και

παρατηρώ τις τελευταίες μέρες ,σημαντική

μείωση στην ποσότητα άντλησης και το στήθος

μου να μην αδειάζει τελείως .Αυτό το παρατηρώ

κυρίως όταν επιστρέφω από την δουλειά και είναι

το στήθος γεμάτο.

Να σημειώσω ότι κάνω συνήθως 2 αντλήσεις την

ημέρα για να αφήνω φρέσκο γάλα .

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον πλήρωσα 50 ευρώ για 2 καινούρια lacta set καθώς αυτά που μου έφεραν ήταν πολυχρησιμοποιημένα και κιτρινισμένα και το εξάρτημα κάτω από τη χοάνη μέσα στη λίγδα κυριολεκτικά. Όταν παραπονέθηκα μου είπαν ότι δεν ήταν υποχρεωμένοι να μου φέρουν καινούριο.....

 

:shock::shock::shock:

Είναι υποχρεωμένοι γιατί βάζουν σε κίνδυνο τη δική σου υγεία και κυρίως των παιδιών σου.

 

Δεν ξέρω ποιοι είναι αυτοί οι απατεώνες. Οι προδιαγραφές της εταιρείας είναι σαφείς. Τα lactaset πρέπει να είναι πάντα αχρησιμοποίητα. Τα αγοράζεις ξεχωριστά από την όποια ενοικίαση και πρέπει να παραδίδονται σε σφραγισμένη συσκευασία.

 

 

Το πιο αστείο... πήρε μία φίλη μου που ενδιαφέρεται για θήλαστρο και της είπαν για το λακτίνα 65 ευρώ το μήνα (αύξηση δηλαδή 15 ευρώ μέσα σε 2 μήνες που το ενοικίασα εγώ) και 85 για το symphony που ούτε καν υπάρχει...

Πάντως αν δεν υπήρχε τόση μεγάλη διαφορά τιμής με το ameda θα το ενοικίαζα (στη πρώτη μου γέννα αυτό είχα ενοικιάσει και καμία σχέση με το medela)....

Μη δεχθείτε για κανένα λόγο να πληρώνετε στην Ελλάδα θήλαστρα που να νοικιάζουν στο εξωτερικό φθηνότερα!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση μετά από 4 μήνες χρήσης να πέσει

η απόδοση του θήλαστρου ?

H απόδοση του θηλάστρου μπορεί να πέσει οποιαδήποτε στιγμή αν δεν λειτουργεί καλά. Συνήθως αυτά έχουν 6μηνη εγγύηση.

Κανονικά υπάρχει σέρβις που μπορεί να ελέγξει τη λειτουργία (δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστο το σέρβις).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Αγλαϊα .

Καλά τα λες εσύ για τα νοσοκομειακά.

Είναι προτιμότερο να νοικιάζεις παρά να αγοράζεις....

Απλά είναι ταλαιπωρία το κουβάλημα στη δουλειά.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες μαμάδες δεν τα καταφέρνουν με οποιοδήποτε θήλαστρο...

 

Για ευκαιριακή χρήση ένα χειροκίνητο είναι μια φθηνή και βολική λύση, για μένα οι επιλογές των χειροκίνητων είναι δύο, avent isis και medela harmony.

 

Για μικρο ηλεκτρικό προτείνω μόνο το swing, δεν προτείνω καν το mini electric. Το mini electric μπορεί να έχει τη μισή τιμή από το swing αλλά το βρίσκω ακριβό γι αυτά που προσφέρει...

 

Στα μεγάλα το symphony είναι κορυφαίο και το lactina εξακολουθεί να είναι πολύ καλό. Πριν που δεν υπήρχαν τα θήλαστρα δύο φάσεων, πρότεινα μόνο το lactina για συστηματική χρήση ακόμη και αν η μαμά αντλούσε λίγο (μία φορά την ημέρα)

 

Καλησπέρα σε όλες σας. Είμαι η Ειρήνη και είμαι καινούργια στη παρέα και νέα μανούλα με μόλις 1 εβδομάδας κοριτσάκι. Με απασχολεί το ζήτημα του θηλασμού γιατί έχω μεγάλες θηλές και δεν μπορεί το μικρό μου να θηλάσει. Έτσι έχω καταλήξει στο θήλαστρο mini electric της medela. Έχω γάλα προς το παρόν αρκετό αλλά ανησυχώ μήπως μου δημιουργηθούν προβλήματα στο μέλλον, ήδη σε κάποια σημεία αρχίζει και πετρώνει το στήθος και φοβάμαι μήπως με το θήλαστρο μου κοπεί το γάλα. Όποια μπορεί και θέλει ας μου πεί τη γνώμη της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χρησιμοποιω εδω και ενα μηνα το swing και παροτι δεν ειναι πολυ γρηγορο ειμαι γενικα ευχαριστημενη, εχω ενοικιασει επισης το lactina για να αντλω και καλα γρηγοροτερα επειδη πηγαινω πλεον στη δουλεια αλλα δεν εχω μεινει ευχαριστημενη..πιστευω οτι το swing αν και πιο επιποο η αργο κανει καλυτερη αντληση..συμφωνειτε με αυτον τον ισχυρισμο μου η κατι δεν παει καλα με το συγκεκριμενο Lactina που μου εφεραν? η μηπως εγω δεν κανω καλη χρηση...

βαζω τη θηλη στο κεντρο του θηλαστρου και ελαφρως πιεζω προς τα μεσα στο στηθος οπως μου ειχαν δειξει στο μαιευτηριο, οταν η ροη ειναι χαμηλη κανω και μασαζ..δυστυχως στο lactina οταν η ροη μειωθει σταματαει να βγαζει ενω σε αντιστοιχες φασεις το swing συνεχιζει να βγαζει..

εντλω 1-2 φορες το 24ωρο στο σπιτι και 1 φορα στη δουλεια εφοσον λειπω 3-4 ωρες, το swing αρκει απο μονο του και για να κανω τη δουλεια μου αλλα και να μη μου μειωθει η παραγωγη? η ειναι αναγκαια η χρηση νοσοκομειακου..προτεινετε κατι καλυτερο απο το lactina να ενοικιασω?

υποψην οτι σε κανα μηνα θα εργαζομαι 6 ωρες την ημερα αρα θα πρεπει να αυξηθουν οι αντλησεις, συνεπως θα χω το swing στη δουλεια για αντλησεις και το ενοικιαζομενο στο σπιτι..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες σας. Είμαι η Ειρήνη και είμαι καινούργια στη παρέα και νέα μανούλα με μόλις 1 εβδομάδας κοριτσάκι. Με απασχολεί το ζήτημα του θηλασμού γιατί έχω μεγάλες θηλές και δεν μπορεί το μικρό μου να θηλάσει. Έτσι έχω καταλήξει στο θήλαστρο mini electric της medela. Έχω γάλα προς το παρόν αρκετό αλλά ανησυχώ μήπως μου δημιουργηθούν προβλήματα στο μέλλον, ήδη σε κάποια σημεία αρχίζει και πετρώνει το στήθος και φοβάμαι μήπως με το θήλαστρο μου κοπεί το γάλα. Όποια μπορεί και θέλει ας μου πεί τη γνώμη της.

 

Γεια σου Ειρήνη ,να σου ζήσει το μωράκι σου.

Πιστεύω ,(θα σου πουν και οι πιο έμπειρες μαμάδες ότι αυτό το θήλαστρο δεν κάνει

τώρα για την περίπτωση σου .Είναι για περιστασιακή χρήση .

Μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός χρησιμοποιούμε νοσοκομειακό .

Το ότι έχεις μεγάλες θηλές δεν νομίζω να είναι πρόβλημα .Είναι προτιμότερο να βάζεις

το μωρό στο στήθος αυτό μόνο θα ρυθμίσει την παραγωγή σου.

Μην αγχώνεσαι τον πρώτο καιρό σου φαίνεται βουνό ,με λίγη βοήθεια όλα θα στρώσουν.

Δες και εδώ για στάσεις θηλασμού. http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=39776για

Αν έχεις χρόνο δες κι αυτά τα video sτο http://www.youtube.com

First latch 1 of 3,

Second latch 2 of 3,

Third latch 3 of 3.

Latch on.

Is my baby getting enough milk ( 4 videos)

Poor latch good latch

Καλή επιτυχία

.png.png
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω εδω και ενα μηνα το swing και παροτι δεν ειναι πολυ γρηγορο ειμαι γενικα ευχαριστημενη, εχω ενοικιασει επισης το lactina για να αντλω και καλα γρηγοροτερα επειδη πηγαινω πλεον στη δουλεια αλλα δεν εχω μεινει ευχαριστημενη..πιστευω οτι το swing αν και πιο επιποο η αργο κανει καλυτερη αντληση..συμφωνειτε με αυτον τον ισχυρισμο μου η κατι δεν παει καλα με το συγκεκριμενο Lactina που μου εφεραν? η μηπως εγω δεν κανω καλη χρηση...

βαζω τη θηλη στο κεντρο του θηλαστρου και ελαφρως πιεζω προς τα μεσα στο στηθος οπως μου ειχαν δειξει στο μαιευτηριο, οταν η ροη ειναι χαμηλη κανω και μασαζ..δυστυχως στο lactina οταν η ροη μειωθει σταματαει να βγαζει ενω σε αντιστοιχες φασεις το swing συνεχιζει να βγαζει..

 

Γεία σου prosperous.Να σου ζήσει το μωράκι.

Πιστέυω ότι αυτό συμβαίνει γιατί έχω διαβάσει εδώ ότι το swing έχει φάση διέγερσης που βοηθάει πολύ στην άντληση .Το swing δεν το έχω δοκιμάσει αλλά είχα νοικιάσει κι εγώ

το lactina και δεν είχα δει μεγάλη διαφορά στις αντλήσεις σε σχέση με το ameda που αναφέρω πιο πάνω ,αυτό όμως που ανέφερα στο προηγούμενo pοst στην Αγλαϊα είναι ότι αυτά τα μικρά με την πολύ χρήση πέφτει η απόδοση τους .

 

 

εντλω 1-2 φορες το 24ωρο στο σπιτι και 1 φορα στη δουλεια εφοσον λειπω 3-4 ωρες, το swing αρκει απο μονο του και για να κανω τη δουλεια μου αλλα και να μη μου μειωθει η παραγωγη? η ειναι αναγκαια η χρηση νοσοκομειακου..προτεινετε κατι καλυτερο απο το lactina να ενοικιασω?

υποψην οτι σε κανα μηνα θα εργαζομαι 6 ωρες την ημερα αρα θα πρεπει να αυξηθουν οι αντλησεις, συνεπως θα χω το swing στη δουλεια για αντλησεις και το ενοικιαζομενο στο σπιτι..

Από αυτά που έχω διαβάσει εδώ πιστεύω ότι το symphony που έχει φάση διέγερσης θα σε βοηθούσε καλύτερα.

Δεν αναφέρεις βέβαια με την διαδρομή πόσες ώρες θα λείπεις συνολικά .

Εγώ υπολόγιζα πόσο γάλα χρειαζόμουν και ανάλογα έκανα και τις αντλήσεις.

Αν έχεις κάνει τράπεζα ήδη ,από δική μου εμπειρία για 6 ώρες που θα λείπεις πιθανόν να μην χρειαστείς τρεις αντλήσεις να αρκεί μια άντληση στη δουλειά .

Εμένα βέβαια που δεν έπινε και με όρεξη το κατεψυγμένο ,προτίμησα να αφήνω φρέσκο

και για 5ωρη απουσία έκανα γύρω στις 2-3 αντλήσεις για να καλύψω την ποσότητα που χρειαζόταν.

Αυτά από μένα ....ίσως σου απαντήσουν και καλύτερα βέβαια οι πιο έμπειρες μαμάδες.....

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Ειμαι καινούργιο μέλος στο forum και από όσα έχω διαβάσει μέχρι στιγμής είναι πολύ ενδιαφέροντα όσα γράφετε και βοηθούν πολύ τις νέες μανούλες.

Η μπέμπα μου είναι 4 εβδομάδων και τέλη Μαίου θα χρειαστεί να λείπω καθημερινά από το σπίτι για 3-4 ώρες,μιας και παρακολουθώ μαθήματα μεταπτυχιακού.

Μέχρι τώρα τρώει αποκλειστικά από εμένα αλλά εκείνη την περίοδο που θα λείπω από το σπίτι,φαντάζομαι πως θα χρειαστεί να τής αφήνω κάποιο γεύμα,που να το βγάζω με θήλαστρο.

Και επειδή έχω αγχωθει για το τι πρέπει να κάνω,έχω μερικές ερωτήσεις:

1)Το swing είναι καλό για την περίπτωσή μου ή μού προτείνετε κάποιο άλλο;Από πού μπορώ να το αγοράσω;

2)Πόσο καιρό πριν πρέπει να αρχίσω τις αντλήσεις για να έχω και μια μικρή τράπεζα γάλακτος ώστε αν κάποια μέρα δεν προλάβω να αντλήσω,να έχω αφήσει γάλα;

Ευχαριστώ ειλικρινά όποια απαντήσει...:D

Μια νέα και αγχωμένη μανούλα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω νοικιασα το symphony και βρηκα την υγεια μου...καμια σχεση με το swing το οποίο ήταν εξαιρετικά αργό...άδικα το αγόρασα:(

αν θέλεις για καθημερινή άντληση καλύτερα να νοικιάσεις το symphony.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ειρήνη ,να σου ζήσει το μωράκι σου.

Πιστεύω ,(θα σου πουν και οι πιο έμπειρες μαμάδες ότι αυτό το θήλαστρο δεν κάνει

τώρα για την περίπτωση σου .Είναι για περιστασιακή χρήση .

Μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός χρησιμοποιούμε νοσοκομειακό .

Το ότι έχεις μεγάλες θηλές δεν νομίζω να είναι πρόβλημα .Είναι προτιμότερο να βάζεις

το μωρό στο στήθος αυτό μόνο θα ρυθμίσει την παραγωγή σου.

Μην αγχώνεσαι τον πρώτο καιρό σου φαίνεται βουνό ,με λίγη βοήθεια όλα θα στρώσουν.

Δες και εδώ για στάσεις θηλασμού. http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=39776για

Αν έχεις χρόνο δες κι αυτά τα video sτο www.youtube.com

First latch 1 of 3,

Second latch 2 of 3,

Third latch 3 of 3.

Latch on.

Is my baby getting enough milk ( 4 videos)

Poor latch good latch

Καλή επιτυχία

SOKO σε ευχαριστώ πολύ για την απόκριση σου. Είναι γεγονός ότι είμαι αγχωμένη επειδή το παιδί δυσκολεύεται να θηλάσει και εκνευρίζεται και έχω "βολευτεί" με το θήλαστρο, το οποίο μέχρι στιγμής δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα και συλλέγω αρκετό γάλα (180-200 ml) κάθε 3-4 ώρες το πολύ. Κάθε φορά πριν το ταίσω το βάζω στη θηλή μου (για 5-10 λεπτά) αλλά δεν τα καταφέρνει. Σε περίπτωση που συνεχίσω με το θήλαστρο που μπορεί να με πάει αυτή η κατάσταση, από όλες τις απόψεις τόσο για το παιδί μου όσο και για εμένα και το στήθος μου? Αν γνωρίζεις εσύ ή κάποια άλλη μανούλα θα με ενδιέφερε να ακούσω τις απόψεις-συμβουλές σας. ΕΙΡΗΝΗ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι Ειρήνη .

Κοίταξε ,..αν συνεχίσεις με αυτό το θήλαστρο θα έχεις πρόβλημα .

Ξαναλέω χρειάζεσαι νοσοκομειακό και υπάρχει και ένα πρωτόκολλο άντλησης

για να διατηρηθεί η γαλουχία.

Και παλι και νοσοκομειακό να χρησιμοποιείς ,θα σε κουράσει πολύ η όλη διαδικασία

που έχει.Πλύσιμο ,αποστείρωση,άντληση,τάισμα.

Είναι πολύ πιο εύκολο να βάζεις το μωρό στο στήθος .

Θα μάθει και αυτό και εσύ τον τρόπο και μετά θα σου φαίνεται παιχνιδάκι.

Είναι πολύ νωρίς να παρατήσεις τις προσπάθειες με το μωρό.

Εγώ θα σου έλεγα να σας δει κάποια σύμβουλος.Και εγώ που είχα

πρόβλημα στην αρχή με ματωμένες θηλές και λίγο βάρος τα καταφέραμε

μέχρι και τώρα με αποκλειστικό θηλασμό ,με τη βοήθεια του forum και της

σύμβουλου που μας είδε.

Δες κι εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22308 για πληροφορίες συμβούλου και τηλ.

Και ότι άλλο χρειαστείς μετά χαράς να σε βοηθήσω...

Τις πρώτες μέρες θέλει υπομονή και το μωρό όλη μέρα στο στήθος.

Ξέχασα να σου πω ότι αν τώρα το μωρό πίνει αρκετό συμπλήρωμα

πρέπει να το κόψεις σταδιακά και καλό θα ήταν να απαντήσεις σε αυτές τις ερωτήσεις

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962 για να σε βοηθήσουν τα πιο έμπειρα κορίτσια

.png.png
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή εγώ που παράγγειλα της ameda to elite γιατί η μπέμπα δεν καταφέρνει να φάει απο το στήθος έκανα λάθος? δηλαδή το θήλαστρο δεν είναι για να τρώει το μωρό αντί του θηλάσματος όταν δεν έχει την υπομονή η την δύναμη? την βάζω στο στήθος και κάνει μια δυο κινήσεις και το πετάει. μια φορά την ημέρα περίπου θα θηλάσει όταν είναι κάποιος μαζί μου και της σπρώχνει το κεφάλι στο στήθος.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Βίκυ ,

μάλλον δεν τα΄γραψα καλά στο προηγούμενο post .Αυτό που ήθελα να πω ήταν ότι το κάθε θήλαστρο πρέπει να είναι για την κατάλληλη περίπτωση και ότι αξίζει η προσπάθεια να μπαίνει το μωρό στο στήθος όσο περισσότερο γίνεται ,φυσικά αυτό απαιτεί τη συνεργασία του μωρού αλλά υπάρχουν τρόποι να γίνει εφικτό και αξίζει τον κόπο η προσπάθεια .

Τώρα ,σίγουρα στην περίπτωση σου χρειάζεσαι το θήλαστρο απ΄ότι κατάλαβα για να αυξήσεις την παραγωγή εφόσον θηλάζεις μόνο μια φορά την ημέρα .Απάντησε όμως σ'αυτές τις ερωτήσεις http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962 για να σε βοηθήσουν τα κορίτσια .

.png.png
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή εγώ που παράγγειλα της ameda to elite γιατί η μπέμπα δεν καταφέρνει να φάει απο το στήθος έκανα λάθος? δηλαδή το θήλαστρο δεν είναι για να τρώει το μωρό αντί του θηλάσματος όταν δεν έχει την υπομονή η την δύναμη? την βάζω στο στήθος και κάνει μια δυο κινήσεις και το πετάει. μια φορά την ημέρα περίπου θα θηλάσει όταν είναι κάποιος μαζί μου και της σπρώχνει το κεφάλι στο στήθος.

 

 

μην στεναχωριεσε.... εγω αντλω αποκλιστικα 5,5 μηνες με το symphony.....

αισθανομαι οτι απλα κανω το καλυτερο για το μωρο μου, κ οταν μιλαω για θηλασμο.... χρησιμοποιω την λεξη "θηλαζω" κ οχι ''αντλω" γιατι ετσι αισθανομαι.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...