Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγλαϊα μου είναι φυσικό όταν σχολείσαι με τόσα πράγματα κ έχεις άλλα τόσα στο μυαλό σου.. :wink:

Όσο για τα χρόνια που είπες δεν θα το σχολιάσω..γιατί είσαι απτους ανθρώπους που όσα χρόνια κ αν περάσουν θα παραμείνεις μια γλυκύτατη, πανέξυπνη κ πολύ όμορφη παρουσία..κ πάνω από όλα MIA ΚΟΡΥΦΑΙΑ IBCLC.

 

 

Όσο τώρα για τα εξαρτήματα των θηλάστρων κ γενικότερα για τα θήλαστρα κ τα προϊόντα της MEDELA..είμαι εδώ κ όποια κοπέλα χρειαστεί την βοήθεια μου, θα χαρώ πολύ να την εξυπηρετήσω..

Link to comment
Share on other sites

Λινα να σε ρωτησω, τα λαστιχακια γιατι χρειαζονται αποστειρωση;Αφου δενερχονται σε επαφη με το μητρικο γαλα;

Εμενα δεν μου το ειχαν πει,το εμαθα πολυ αργοτερα....

Link to comment
Share on other sites

frene τα λαστιχάκια δεν έρχονται σεπαφή ούτε με το στήθος ούτε με το γάλα,από τα σωληνάκια περνάει μόνο αέρας αλλά καλό είναι που κ που να τα πλένουμε για το λόγο ότι σκονίζονται κ αυτά όπως τα cups...σε περίπτωση που δούμε σταγόνες από γάλα μέσα στα σωληνάκια αυτό σημαίνει ότι η βαλβίδα δεν είναι σε σωστή θέση ή το γάλα που αντλήθηκε έφτασε μέχρι την βαλβίδα (δλδ ξεπέρασε τα 150ml), έγινε αναρρόφηση κ πέρασε μέσα στο σωληνάκι.

Link to comment
Share on other sites

frene τα λαστιχάκια δεν έρχονται σεπαφή ούτε με το στήθος ούτε με το γάλα,από τα σωληνάκια περνάει μόνο αέρας αλλά καλό είναι που κ που να τα πλένουμε για το λόγο ότι σκονίζονται κ αυτά όπως τα cups...σε περίπτωση που δούμε σταγόνες από γάλα μέσα στα σωληνάκια αυτό σημαίνει ότι η βαλβίδα δεν είναι σε σωστή θέση ή το γάλα που αντλήθηκε έφτασε μέχρι την βαλβίδα (δλδ ξεπέρασε τα 150ml), έγινε αναρρόφηση κ πέρασε μέσα στο σωληνάκι.

Αυτο μου συμβαινει συνεχεια,το πρωι τα φουλαρω τα μπιουκαλακια μεχρι πανω και τα σωληνακια εχουν συνεχεια γαλα μεσα.Τα πλενω αλλά εχουν καποια,αποτυπωματα να το πω,απο το γαλα που ειχε περασει.Λες να παρω καινουρια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα σημάδια frene από το γάλα στα σωληνάκια σου είναι έντονα ή αχνά? τα πλένεις απλά ή τα βάζεις σε αποστειρωτή? αν τα σημάδια είναι έντονα, βάλτα καλύτερα να τα αποστειρώσεις μαζί με τα εξαρτήματα σου. Δεν χρειάζεται να πάρεις καινούρια...τώρα αν θέλεις βέβαια για λόγους αισθητικής κ μόνο να πάρεις καινούρια, στείλε πριβε τα στοιχεία σου κ θα στα στείλω..

Καλό είναι όμως να αποφεύγεις τα μπιμπερό σου να τα γεμίζεις μέχρι πάνω για να μην φτάνει το γάλα κ ακουμπάει στη βαλβίδα κ μετά λερώνονται τα σωληνάκια σου..γιατί το βαλβιδάκι είναι αυτό που κάνει όλη την αναρρόφηση..κ μια σταγόνα νακουμπήσει, την αναρροφά κ κατευθείαν περνάει στο σωληνάκι.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μαλλον αχνα...Τα πλενω συχνα κατω απο την βρυση.

Απο εδω και περα δεν θα τα γεμιζω,ευχαριστω!

Πολλες φορες μαζευεται βρωμια εκει που ενωνεται το σωληνακι με το κιτρινο πλαστικο που μπαινει στην αντλια.Τραβαω το σωληνακι,το βγαζω απο το κιτρινο πλαστικο και το πλενω με ζεστο νερο.

Ευχαριστω πολυ!!!Δεν χρειαζεται να σε βαζω σε κοπο μονο για λογους αισθητικης! :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!!!

Κι εσυ αν χρειαστεις κατι σχετικα με την μακροχρονια χρηση του symphony και τι αποτελεσματα κτλ εχει, εδω ειμαι!! :lol::lol: Αντλω ολα τα γευματα του μωρου μου απο την αρχη και συνεχιζω...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το θυμηθηκα,να ρωτησω και κατι άλλο.Το θηλαστρο μετα απο μιση ωρα περιπου σφυριζει και σταματαει.Υποθετω οτι εχει ασφαλεια για να μην καει;Λογικα,αν εγω θελω να αντλησω λιγο ακομη,δεν κανει να το ανοιξω αμεσως,ετσι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

frene..Καλημέρα!!

Πες μου από πότε έχεις νοικιάσει την symphony γιατί αυτό που μου περιγράφεις δεν είναι φυσιολογικό να το κάνει..και φαντάζομαι πως την χρησιμοποιείς τουλάχιστον 8 φορές μέσα στην ημέρα, σωστά? μην ανησυχείς όμως..δεν είναι κάτι που θα σου δημιουργήσει πρόβλημα αλλά θα πρέπει να κάνουμε αλλαγή..από πότε σου ακούς αυτό το σφύριγμα? κ στο κάνει κάθε φορά που την χρησιμοποιείς?

Α, κ όσο για την πρόταση που έκανες για να μου πεις την άποψη σου για την μακροχρόνια χρήση της symphony..σίγουρα κάποια στιγμή θα σε χρειαστούμε κ σευχαριστώ πολύ!!!!! ΘΑ ΜΑΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ? :lol: Αστειεύομαι έτσι?

Περιμένω νέα σου..

Link to comment
Share on other sites

Λινα :D

Νοικιασα το symhony στις 28-1.Καπου τον Μαιο νομιζω,δεν θυμαμαι καθολου πότε ηταν,χαλασε,δουλευε μονο στην φαση διεγερσης και μετα σταματουσε,το πηγα πισω και μου δωσαν άλλο.Δεν μπορω να θυμηθω αν και εκεινο το πρωτο θηλαστρο σφυριζε.Νομιζω πως ναι.

Το σφυριγμα το κανει μετα απο 25-30 λεπτα χρησης,εφοσον δεν το κλεισω καθολου.Σφυριζει και κλεινει.Πολλες φορες το σταματαω στο 20λεπτο οποτε και δεν εχει προλαβει να σφυριξει.

8 αντλησεις εκανα μονο τις πρωτες μερες,μετα απο λιγο εκανα 7,μετα για πολυ καιρο εκανα 5-6.Τωρα κάνω 3-4 αντλησεις την ημερα αναλογα με τις ορεξεις του μωρου μου...

Link to comment
Share on other sites

Όσο τώρα για τα εξαρτήματα των θηλάστρων κ γενικότερα για τα θήλαστρα κ τα προϊόντα της MEDELA..είμαι εδώ κ όποια κοπέλα χρειαστεί την βοήθεια μου, θα χαρώ πολύ να την εξυπηρετήσω..

Καλησπέρα Λίνα! Μπορώ να "εκμεταλλευτώ" την προθυμία σου; Θέλω να νοικιάσω ένα θήλαστρο και τηλεφώνησα τη Δευτέρα στο τηλ που έχετε στο site αλλά δεν απάντησε κανείς; Μήπως υπάρχει κάποιο άλλο νούμερο; Αλήθεια, πόσο είναι το ελάχιστο χρονικό διάστημα που μπορεί κανείς να νοικιάσει θήλαστρο; Μπορεί κάποιος να περάσει να το πάρει από το υποκατάστημά σας (8.00 με 16.00) ή το στέλνετε κατ'οίκον;

Σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων

0kEJp3.pngCsbXp3.png
Link to comment
Share on other sites

frene μου γεια σου..

Επειδή αν κατάλαβα καλά στο κάνει συνέχεια..καλό είναι να την αλλάξουμε..αυτό που κάνει μάλλον είναι επειδή έχει συμπληρώσει αρκετές ώρες λειτουργίας. Δεν συμβαίνει συχνά κ γιαυτό σου απαντάω λίγο αόριστα..Εγώ από αυτό που καταλαβαίνω είναι καθαρά πρόβλημα μέσα στον μηχανισμό της. Θες να ενημερώσω την συνάδελφο από θεσ/νίκη να σου κάνει την αλλαγή με μια courier?

Link to comment
Share on other sites

natexo γειά σου..

να την εκμεταλλευτείς όσο θέλεις..αν δεν κάνω λάθος το site της MEDELA έχει τα τηλέφωνα της θεσ/νίκης.Της Αθήνας είναι 2107485752 και 2107470417-8, αν έπαιρνες κ δεν απαντούσε είναι επειδή όταν μιλάμε σε άλλη γραμμή δείχνει ότι δεν απαντάμε. Το ελάχιστο που κάνουμε ενοικίαση είναι 15 μέρες. Μπορείς να έρθεις από το κατάστημα να κάνεις την ενοικίαση (αφού όμως έχεις επιβεβαιώση τηλεφωνικά την διαθεσιμότητα της συσκευής γιατί στην symphony υπάρχουν μέρες που ενοικιάζονται όλες κ ξεμένουμε κ περιμένουμε μετά παραλαβή από τα κεντρικά μας στην θεσ/νική), αν όμως δεν έχεις δυνατότητα να έρθεις από το κατάστημα την στέλνουμε με courier κ τα έξοδα αποστολής επιβαρύνουν εσένα (περίπου 10? ανάλογα με την απόσταση) ενώ στην παραλαβή τα έξοδα είναι δικά μας. Ότι χρειαστείς μην διστάσεις..κ να σου ζήσει το μωράκι σου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια καλησπέρα

 

μετα από αυτά που διάβασα εδω παραγγειλα το syfmvnyκαι θα μου το φερουν αύριο πως το χρεισιμοποιώ? βαζώ το μωρό στο στήθοσ και μετά αντλώ για ποση ώρα?

Link to comment
Share on other sites

katchris Για ποιο λογο το χρειαζεσαι?Για να κανεις τραπεζα ή θελεις να αυξησεις την παραγωγη ή για καποιο άλλο λογο?Ποσο ειναι το μωρο σου?

 

 

Λινα,

Αν πιστευεις οτι πρεπει να το επιστρεψω,τοτε να πω στην πεθερα μου που δουλευει κοντα στην Klinikum να μου φερει ενα άλλο το σαββατο και της δινω το δικο μου να το επιστρεψει.Για να μην μεινω και χωρις θηλαστρο και για να μην χρεωνουμε και κουριερ.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη τα εγραψα γρηγορα λογω του μωρού λοιπόν η μπεμπούλα μου είναι 42 ημερων θηλάζει και πίνει περίπου 250 μλ συμπλήρωμα ολη την ημέρα θέλω λνα αυξήσω τη παραγωγή μου για να κόψω το συμπλήρωμα τι προγραμμα να ακολουθήσω ?

Link to comment
Share on other sites

Για να σε βοηθησουν τα κοριτσια που ξερουν κι εγω οσο μπορω,θα βοηθουσε να μας πεις ποσα γευματα κανει το μωρο το 24ωρο,σε ποια απο αυτα παιρνει συμπληρωμα.

 

Το σιγουρο ειναι οτι για να αυξηθει η παραγωγη σου θα βαζεις συνεχεια το μωρο στο στηθος.Οσο θελει αυτο!Μπορεις επισης να παρεις μαγια μπυρας,θα βοηθησει.

Συμπληρωμα γιατι δινεις?Το βαζεις στο στηθος και κλαιει;Κανεις εναλλαγες και παλι κλαιει?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτηαω και εγω κατι.... επειδή για το symphony υπάρχει μεγάλη ζήτηση και δεν το βρίσκω.... το nativa τι λέει? Το εχει δοκιμασει καμία??? Χρειάζομαι θήλαστρο επειγόντως και δεν ξέρω αν μπορώ να περιμένω το symphony..

 

Nα συμπληρώσω ότι θηλάζω αποκλειστικά 2,5 μήνες και προσπαθώ να συνηθίσω το μωρό μου στο ταίσμα με μπουκάλι αφου σε 1 μήνα επιστρέφω στη δουλειά....

Link to comment
Share on other sites

Λινα SOS!!!

Η κατερινα24(μελος του φορουμ που αντλει ολα τα γευματα),μου ειπε οτι μαλλον κατι εχει παθει το θηλαστρο της και δεν τραβαει οπως πριν και εχει προβλημα με την παραγωγη.Επικοινωνησε με την klinikum στην Αθηνα,λεει, και της ειπαν οτι δεν υπαρχει άλλο διαθεσιμο.Της ειπαν επισης να μην αποστειρωνει τα σωληνακια.Τι σχεση εχει;

Τι να κανει;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα κ καλό μήνα...

χίλια συγνώμη αλλά ήμουν εκτός Αθηνών με την δουλειά κ μου ήταν δύσκολο η πρόσβαση συνέχεια εδώ. Τι συμβαίνει στην katerina 24? το κινητό μου είναι 6979222629...σκ το κατάστημα είναι κλειστό, δεν μπορώ να κάνω κάτι...μόνο από το τηλ μπορώ να την βοηθήσω όσο μπορώ. Τα σωληνάκια της τι έπαθαν?

 

 

Όσο για την δική σου συσκευή, δεν θα σου χρεώσουμε την αποστολή της καινούριας και την παραλαβή αυτής που έχεις...το θέμα είναι να μην ταλαιπωρηθείς εσύ ούτε κ κάποιος δικός αν δεν μπορεί να περάσει από τα γραφεία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...