Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

aglaia μου σε καμιά εβδομάδα περιμένω να αδιαθετήσω οπότε κάτι τέτοιο θα συμβαίνει. Το τσαι τι επίδραση έχει γιατί το πρωί ήπια 2 κούπες!

 

δεν νομίζω να έχει κάποια επίδραση, τουλάχιστον δεν έχω διαβάσει μέχρι τώρα κάτι.

 

 

το χρόνικό διάστημα που μεσολαβεί το κρατάω σταθερό;;;

πάντως χθες όταν τελικά πήγα σπίτι κατάφερα να βγάλω γάλα 100μλ , αφού είχαν περάσει 9 ώρες!

οι 9 ώρες είναι πολλές, αν αφήνεις τόσες ώρες μεταξύ των αντλήσεων μπορεί να υποχωρήσει η γαλουχία. Μπορείς να κάνεις πιο συχνές αντλήσεις; Δηλαδή στις 4, το πολύ 5 ώρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπορείς να κάνεις πιο συχνές αντλήσεις; Δηλαδή στις 4, το πολύ 5 ώρες.

 

ναι , μπορώ αλλά δε βγάζω καθόλου. :?

 

επίσης και πάλι χθες το βράδυ η μικρή ήταν πολύ ανήσυχη. σα να μην χόρταινε!

 

αν το πρωί δε βγάζω αλλά το απόγευμα και το βράδυ πίνει κάθε 3 ώρες, το πολύ, γάλα , η γαλουχία μειώνεται???

 

πως μπορεί να συμβεί αυτό έτσι ξαφνικά???

 

αν βγάζω γάλα κάθε 4-5 ώρες , ή αν τραβάω απλά μπορεί να επανέλθουμε στη προηγούμενη κατάσταση;;;;

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ,δεν ξερω αν αξιζει να νοικιασεις νοσοκομειακο βρε bon-bon...

η Αγλαια θα σε κατατοπισει καλυτερα αλλα σκεφτομαι αυτες τις μερες που θα λειπεις ολοκληρα 24ωρα :roll:

παντως 9 ωρες ειναι σιγουρο παρα πολλες!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

τι ωρα αντλεις περιπου,στη διαρκεια της ημερας???

συνηθως το πρωι οι περισσοτερες γυναικες παραγουμε περισσοτερο γαλα!αλλες παλι το βραδυ!

εχεις πιστευω 2 χοανες ετσι???

για να καταλαβω θες να φτιαξεις τραπεζα,σωστα?

 

Κατερίνα24 ευχαριστώ για την απάντησή σου

 

Πρωί μετά τα γεύματα του μικρού 6 και 9 περίπου

Σήμερα τα πράγματα πήγαν καλύτερα ..από το Δε στήθος 55ml και 45 ml αλλά από το Αρ τίποτα!!! (μόνο 5 ml και αυτά με το μωρό στο ΔΕ)

 

Ανάγκη μιας τράπεζας για ώρα ανάγκης και άντλησης το πρωί γευμάτων για το γεύμα των 12 για όσο ακόμα αυτό είναι αναγκαίο (μετά θα τρώει το φαγητό του)

.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους! Ειμαι καινούργια εδω και παρακολουθώ το thread με μεγαλο ενδιαφερον μια και γω βγαζω γαλα με το θήλαστρο. Δε ξερω αν ειναι πολυ αργα για να ρωτήσω καποια πράματα που ισως με βοηθήσουν να αυξήσω τη παραγωγή και να τη διατηρήσω. Αγλαία μου θα σε βάλω στον κόπο να με συμβουλέψεις.

 

Ο γιοκας μου γεννήθηκε 1 Αυγούστου 08 στις 38 εβδομάδες κύησης με καισαρική τομή και επισκληρίδιο (λόγω προηγουμενης καισαρικής). Γεννήθηκε 3.680 και 52 εκατοστά. Δυστυχώς παρουσίασε παρωδική ταχύπνια και επρεπε να νοσηλευτεί στη θερμοκοιτίδα για 10 μέρες (5 αναγκαστικές και 5 για παρακολούθηση). Οπως καταλαβαινεις ηταν η χειρότερη αρχή για θηλασμό αφου τον κρατησα για πρώτη φορά στην αγκαλιά μου στην 6η μέρα της ζωούλας του. Μεχρι εκεινη τη μέρα τρεφόταν με ορό. Το γάλα μου ηρθε στη 4η μέρα και την 6η αρχισα να το βγάζω με θήλαστρο και σιγα σιγα να του το δίνουν στην αρχή με καθετήρα (5η μέρα) και μετα με μπιμπερό (6η μέρα). Βγήκε απο την κλινική 3.600.

Στον ένα μήνα (1/9) ήταν 4.850 και πριν 3 μέρες που έκλεισε τους δυο μήνες (1/10) ήταν 6.700.

Συμφωνα με τα στατιστικά που κρατάω, τις τελευταιες 12 μέρες κανει 6 με 8 γευματα το 24ωρο. Δικό μου γάλα παιρνει μόνο με μπιμπερό που βγάζω με το θήλαστρο. Χρησιμοποιώ το Mini electric της medela. Παιρνει περίπου 500ml απο το δικό μου γάλα καθημερινά και 400 ξένο. Βγάζω περίπου 100 ml απο τα δύο στήθη σε κάθε αντληση. Το βραδυ κατα τις 3 βλέπω οτι εχω το πιο πολύ γαλα. Δουλέυω 6 ωρες τη μέρα και κάνω 5 εως 6 συστηματικές αντλήσεις τη μέρα (περίπου ωρες) 9πμ, 12πμ, 3πμ, 10μμ, 3πμ και 6πμ. Βάζω το κάθε στήθος περίπου 12 λεπτά.

Παιρνω μαγιά της μπυρας και προσπαθώ να είμαι ενυδατωμένη. Ελπίζω να σε ενημέρωσα πλήρως!!!!

Mε τον πρώτο μου γιο δεν είχα καθόλου ενημέρωση σχετικά με τον θηλασμό και στέρεψα πολυ νωρις (στους 2.5 μήνες). Τώρα το εχω παρει πατριωτικά και θέλω να το κρατήσω όσο μπορώ!!!!

Θα ήθελα να αυξήσω τη παραγωγή μου... τι με συμβουλέυεις????

as1cCyx0g411210MDAwOGQ0fDQ0MTUwZHxNeSBEZXJlayBpcw.gif

as1cv4H0g411210MDAyNzQ2ZHwzMTVkfE15IEdyZWdvcnkgaXM.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλωσηρθες και να σου ζησει!!

Αν διαβασεις το θρεντ,θα δεις οτι το θηλαστρο που εχεις ειναι ακαταλληλο για την αντληση ολων των γευματων.Οπωςδηπτε παρε τηλ (θα το βρεις στην 1η σελιδα)και νοικιασε το symphony με το διπλο συστημα αντλησης.Κι εγω κι η katerina24 που αντλουμε ολα τα γευματα,αυτο εχουμε!

Αυτο χρειαζεσαι πρωτα απο ολα.Θα αυξηθει σιγουρα η παραγωγη σου....Παρε αυτο και αν μετα απο μερικες μερες πολλων και συστηματκων αντλησεων δεν φτανει και παλι το γαλα,τοτε δοκιμαζεις την μαγια.

Το ξανατονιζω,παρε το διπλο συστημα!θα σωθεις!

Τον βαζεις καθολου στο στηθος;

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το Mini electric της medela. Παιρνει περίπου 500ml απο το δικό μου γάλα καθημερινά και 400 ξένο.

Να σου ζήσουν!

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια που κάνεις!

 

Είναι εντυπωσιακό που καταφέρνεις να αντλείς τόσο γάλα με αυτό το θήλαστρο!

 

Το θήλαστρο αυτό είναι για μητέρες που έχουν εδραιώσει τη γαλουχία και κάνουν 1-2 αντλήσεις για να αφήσουν ένα γεύμα στο μωρό...

 

Να πάρεις ένα νοσοκομειακό θήλαστρο με διπλό σύστημα άντλησης.

Πρώτη επιλογή το symphony, αν δεν έχουν πάρε το lactina.

 

 

 

Δουλέυω 6 ωρες τη μέρα και κάνω 5 εως 6 συστηματικές αντλήσεις τη μέρα (περίπου ωρες) 9πμ, 12πμ, 3πμ, 10μμ, 3πμ και 6πμ. Βάζω το κάθε στήθος περίπου 12 λεπτά.

Οι 6 αντλήσεις είναι οριακά λίγες για πλήρη γαλουχία. Λίγες μητέρες καταφέρνουν να έχουν πλήρη γαλουχία με τόσο λίγες αντλήσεις. Γενικά χρειάζονται τουλάχιστον 8 αντλήσεις για πλήρη γαλουχία.

 

Παιρνω μαγιά της μπυρας και προσπαθώ να είμαι ενυδατωμένη.

Η μαγιά μπύρας θα βοηθήσει μόνο αν αυξήσεις τον αριθμό των αντλήσεων.

 

Mε τον πρώτο μου γιο δεν είχα καθόλου ενημέρωση σχετικά με τον θηλασμό και στέρεψα πολυ νωρις (στους 2.5 μήνες).

Τι κρίμα... Από τα όσα γράφεις μάλλον θα μπορούσες να έχεις υπερπαραγωγή. Η ποσότητα του γάλακτος που αντλείς με τόσο λίγες αντλήσεις και με ένα τόσο ακατάλληλο θήλαστρο είναι εντυπωσιακή!

Link to comment
Share on other sites

καλωσηρθες και να σου ζησει!!

Αν διαβασεις το θρεντ,θα δεις οτι το θηλαστρο που εχεις ειναι ακαταλληλο για την αντληση ολων των γευματων.Οπωςδηπτε παρε τηλ (θα το βρεις στην 1η σελιδα)και νοικιασε το symphony με το διπλο συστημα αντλησης.Κι εγω κι η katerina24 που αντλουμε ολα τα γευματα,αυτο εχουμε!

Αυτο χρειαζεσαι πρωτα απο ολα.Θα αυξηθει σιγουρα η παραγωγη σου....Παρε αυτο και αν μετα απο μερικες μερες πολλων και συστηματκων αντλησεων δεν φτανει και παλι το γαλα,τοτε δοκιμαζεις την μαγια.

Το ξανατονιζω,παρε το διπλο συστημα!θα σωθεις!

Τον βαζεις καθολου στο στηθος;

 

Wow ευχαριστώ για την αμεση ανταπόκριση. Μετα απο ολα αυτα που διαβασα, αυτό θα κανω τη Δευτέρα το πρωι πρωι !!!! Ελπίζω να αυξησω το γαλατάκι μου!!!

Τον βάζω στο στήθος για συναισθηματικούς λόγους μόνο καθε σαββατοκύριακο που εχω χρόνο. Επισης οταν γκρινιάζει και τίποτα αλλο δε πιάνει, το στηθος κερδίζει με διαφορά στήθους! χα χα Δε μένει πολύς χρόνος αμα εχεις ενα 3χρονο και ενα νεογεννητο.

as1cCyx0g411210MDAwOGQ0fDQ0MTUwZHxNeSBEZXJlayBpcw.gif

as1cv4H0g411210MDAyNzQ2ZHwzMTVkfE15IEdyZWdvcnkgaXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια που κάνεις!

Ευχαριστώ πολυ!

 

Είναι εντυπωσιακό που καταφέρνεις να αντλείς τόσο γάλα με αυτό το θήλαστρο!

Εχω πολυ μεγάλη απορία πόσο θα αλλάξει το γαλα μου αμα δοκιμάσω το θήλαστρο που προτείνεις!

 

Να πάρεις ένα νοσοκομειακό θήλαστρο με διπλό σύστημα άντλησης.

Πρώτη επιλογή το symphony, αν δεν έχουν πάρε το lactina.

Sir yes sir!!! Ειμαι πολυ ενθουσιασμένη!!

 

Γενικά χρειάζονται τουλάχιστον 8 αντλήσεις για πλήρη γαλουχία.

θα δοκιμάσω να αρχίσω κάθε δυωρο τότε.

 

Τι κρίμα... Από τα όσα γράφεις μάλλον θα μπορούσες να έχεις υπερπαραγωγή. Η ποσότητα του γάλακτος που αντλείς με τόσο λίγες αντλήσεις και με ένα τόσο ακατάλληλο θήλαστρο είναι εντυπωσιακή

Και πάντα νόμισα οτι ειμαι απο αυτες τις γυναίκες που "δεν εχουν πολύ γαλα".

Μετα απο ενα 2ωρο που ξόδεψα σ'αυτο το σαιτ πιστέυω οτι αμα εχεις καλή πληροφόρηση εχεις και καλή εδραιωση του θηλασμού. Αμα δεν εχεις υποστήριξη, την έβαψες δυστυχως, οπως επαθα και γω και τον πρώτο μου.

Να είσαι καλα Αγλαία και πάντα να βοηθάς τις χαμένες μανούλες.

 

Νομίζω οτι θα μου ρθει περίοδος!!? Επιρεάζεται η γαλουχία αραγε??

as1cCyx0g411210MDAwOGQ0fDQ0MTUwZHxNeSBEZXJlayBpcw.gif

as1cv4H0g411210MDAyNzQ2ZHwzMTVkfE15IEdyZWdvcnkgaXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχω πολυ μεγάλη απορία πόσο θα αλλάξει το γαλα μου αμα δοκιμάσω το θήλαστρο που προτείνεις!

Με το mini έκανα 12 μετρήσεις και κατά μέσο όρο αντλούσα κάτω από 50 ml στα 12 λεπτά της άντλησης. Στον ίδιο χρόνο με το lactina (τότε δεν υπήρχε το symphony) αντλούσα 175!

Σημειώνω ότι οι μετρήσεις έγιναν σε περίοδο που είχα εδραιωμένη γαλουχία...

 

θα δοκιμάσω να αρχίσω κάθε δυωρο τότε.

Προγραμμάτιζε ανά δύωρο, το βράδυ κράτησε το πρόγραμμά σου στα τρίωρα όπως το έχεις για να κοιμάσαι λίγο. Αν οι ημερίσιες σου βγαίνουν αρκετές, τα βραδυνά μπορείς να τα κάνεις τετράωρα.

 

 

Μετα απο ενα 2ωρο που ξόδεψα σ'αυτο το σαιτ πιστέυω οτι αμα εχεις καλή πληροφόρηση εχεις και καλή εδραιωση του θηλασμού. Αμα δεν εχεις υποστήριξη, την έβαψες δυστυχως,

έτσι είναι...

 

 

Νομίζω οτι θα μου ρθει περίοδος!!? Επιρεάζεται η γαλουχία αραγε??
Μπορεί να επηρεαστεί αλλά θα είναι προσορινό. Με την αλλαγή του θήλαστρου και την αύξηση των αντλήσεων μάλλον θα ξανασταματησει.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

tsofli,καλως ηρθες!!!

κανε οτι σου ειπε η Αγλαια και η frene!!

η περιπτωση σου ειναι ολοιδια με τη δικη μου!!!

μονο που εγω ναι μεν αντλουσα με το μινι ελεκτρικ 2 μηνες σχεδον και μετα βρηκα το φορουμ ομως με το συγκεκριμενο αντλουσα επι 2 ωρες για να βγαλω 120γρ.

νοικιασε το νοσοκομειακο και θα αυξηθει η παραγωγη σου και βαζε το οσο πιο πολυ μπορεις στο στηθος σου το μωρο!!

παντως δεν ειναι και πολυ αργα να ξαναπροσπαθησεις να θηλασεις.... :D

καλη συνεχεια,περιμενουμε νεα!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

tsofli Καλημεραααα!!!

Αν δεν εχουν το symphony παρε,οπως σου ειπε η Αγλαια το lactina, αλλά ζητα να σου κρατησουν το πρωτο διαθεσιμο symphony,κι οταν βρεθει το παιρνεις.

 

Επισης,εγω πριν βρω το φορουμ,ειχε το μεγαλυτερο χαρχαλι :lol: θηλαστρο της chicco-χειροκινητο,φανταζεσαι ταλαιπωρια;;;;;;Κι εβγαζα 500 ml με αυτο!Οταν πηρα το symphony δεν χρειαστηκε ποτε να κανω πανω απο 7-8 αντλησεις.Το γαλα αυξηθηκε αμεσως!

Ξεκινα οπως σου ειπε η Αγλαια ανα διωρο και βλεπεις.μπορει να συμβει και σε σενα το ιδιο!!

Φαντασου οτι εγω στην αρχη εκανα 6 αντλησεις,μετα 5 ,μετα 4 για πολυ καιρο,και τωρα κανω 3 μονο το 24ωρο και διατηρω την γαλουχια.Με τις 3 βγαζω περιπου 1 λιτρο γαλα και κατι.Το μωρο μου δεν εχει δεχτει ακομη τις στερεες τροφες,περα απο λιγα φρουτα,κι ετσι πινει ολο αυτο το γαλα!

Link to comment
Share on other sites

tsofli Καλημεραααα!!!

Αν δεν εχουν το symphony παρε,οπως σου ειπε η Αγλαια το lactina, αλλά ζητα να σου κρατησουν το πρωτο διαθεσιμο symphony,κι οταν βρεθει το παιρνεις.

Ναι καλε δεν μπορω να περιμενω να ερθει το αυριο για να παρω τηλεφωνο να νοικιασω το θηλαστρο, τι μανια μ'εχει πιασει. Σκεφτομαι, ετσι οπως μου τα λετε, οτι καθομαι εδω και μαζοχιζομαι μ'αυτο το τρομπακι!!!

 

Επισης,εγω πριν βρω το φορουμ,ειχε το μεγαλυτερο χαρχαλι :lol: θηλαστρο της chicco-χειροκινητο,φανταζεσαι ταλαιπωρια;;;;;;

Ασε και γω με τον πρωτο μου γιο ειχα της Αvent το χειροκίνητο. Μιλάμε για μεσαίωνας :lol: Ούτε καν μπορουσα να πιασω τη θηλη μου με κεινο.

 

Κι εβγαζα 500 ml με αυτο!Οταν πηρα το symphony δεν χρειαστηκε ποτε να κανω πανω απο 7-8 αντλησεις.Το γαλα αυξηθηκε αμεσως!

μακαρι να γινει και σε μενα ετσι..

as1cCyx0g411210MDAwOGQ0fDQ0MTUwZHxNeSBEZXJlayBpcw.gif

as1cv4H0g411210MDAyNzQ2ZHwzMTVkfE15IEdyZWdvcnkgaXM.gif

Link to comment
Share on other sites

tsofli,καλως ηρθες!!!

Ευχαριστω Κατερινακι, δε ξερεις ποσο χαιρομαι που σας μιλαω!!!

 

νοικιασε το νοσοκομειακο και θα αυξηθει η παραγωγη σου και βαζε το οσο πιο πολυ μπορεις στο στηθος σου το μωρο!!

παντως δεν ειναι και πολυ αργα να ξαναπροσπαθησεις να θηλασεις.... :D

τον βάζω αλλα δε τρωει καλα γιατι μετα αντλω και βγαζω καμια 50 μλ, αρα σιγα που τι εφαγε. Οπως ειπα δεν με παιρνει κι ο χρονος γιατι δουλευω και εχω και ενα 3 χρονο μαμούνι!!!!

as1cCyx0g411210MDAwOGQ0fDQ0MTUwZHxNeSBEZXJlayBpcw.gif

as1cv4H0g411210MDAyNzQ2ZHwzMTVkfE15IEdyZWdvcnkgaXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω εσεις που ξερετε τοσα πολλα! Το μπεμπελέκι μου εχει καποιους κολικούς, κλαιει καποιες φορες μεσα στη μερα και σφιγγεται και αεριζεται και εχει μια μυρωδια μη σας τα λεω.

Η παιδίατρος ειπε οτι ίσως εχει αλλεργία στο αγελαδινό γαλα (μαζί και με καποια αλλα συμπτώματα το εβγαλε το συμπερασμα - μια ξηροδερμία) και προτινε να αλλάξω το ξένο που του δίνω και να του δώσω υποαλλέργικο. 4 μέρες τωρα ομως δεν αλλαξε τιποτα. Εντωμεταξύ αυτο, αμα το γευμα του αρχίσει με δικο μου γαλα και συνεχίσει με το ξένο, το δεχεται πιο ευκολα (το ξενο). Αμα παω να τον αρχίσω με ξένο μουγκρίζει, κλωτσάει το φτύνει. Τι παιζεται δεν ξερω. Ειναι προφανές οτι του αρεσει το δικο μου πιο πολυ! (ε καλα τωρα) Μακαρι να ειχα να του δινα μονο δικο μου...

Αναρωτιεμαι αν κατι που τρωω τον πειραζει και μυρίζει τόσο η κλανιτσα του Με εφαγε ο ανδρας μου να μη τρωω τιποτα πρασινο, ε γινεται αυτο?? Δε νομιζω οτι εχει τοσο σχεση,ετσι δεν ειναι? Φυσικα δεν τρωω λαχανο, μπροκολα και οσπρια, τα γνωστα που ξερει ολος ο κοσμος. Αλλα ενα σπανακόρυζο και κανενα μπιζέλι και καροτο και κολοκύθι θα το φαω.

Θελω να πω, ηταν να εχει κολικούς αυτο το παιδι και καποια στιγμη θα περασει απο μόνο του ασχετα με το τι κανω εγω ή μπορω να το βοηθήσω??? (του κανω μασαζακι στη κοιλια)

 

Πολλα ειπα. Περιμενω να δω τι εχετε να μου πειτε!

as1cCyx0g411210MDAwOGQ0fDQ0MTUwZHxNeSBEZXJlayBpcw.gif

as1cv4H0g411210MDAyNzQ2ZHwzMTVkfE15IEdyZWdvcnkgaXM.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τον βάζω αλλα δε τρωει καλα γιατι μετα αντλω και βγαζω καμια 50 μλ, αρα σιγα που τι εφαγε. Οπως ειπα δεν με παιρνει κι ο χρονος γιατι δουλευω και εχω και ενα 3 χρονο μαμούνι!!!!

 

τι εννοεις δεν τρωει καλα???απο που το καταλαβαινεις????

βλεπω οτι ζεις Θεσ/νικη,μηπως να σε βοηθησει καποια συμβουλος θηλασμου???

επειδη εχεις ηδη κι αλλο παιδακι σου λεω οτι οι αντλησεις ειναι κουραστικες!!!διαλεξες δυσκολο δρομο :roll:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις δεν τρωει καλα???απο που το καταλαβαινεις????

 

Eννοω οτι τις πιο πολλες φορες κοιμάται, δεν απομιζεί συστηματικά και μεχρι να αφήσει το στήθος (απο μόνος του) κάνει πολύ ώρα. Αφου τον αφήσω και στις δυο μεριές να φαει οσο θελει και μετα απο καμια ωρα τον βάλω στο ρηλάξ του καθεται λιγο και μετα λυσσομαναει για φαί παλι, τρωει χέρια κλπ. Επισης μετα το θηλασμό βγάζω με το θήλαστρο και βλέπω οτι δεν εχει φάει όλο το γάλα που ξερω πόσο ειναι.

Το κακο ειναι οτι λόγω των περιστάσεων πρώτα έμαθε το μπιμπερό και ύστερα το στήθος και ξερει οτι δεν χρειάζεται να δουλέυει για να παρει το γάλα του.

 

βλεπω οτι ζεις Θεσ/νικη,μηπως να σε βοηθησει καποια συμβουλος θηλασμου???

επειδη εχεις ηδη κι αλλο παιδακι σου λεω οτι οι αντλησεις ειναι κουραστικες!!!διαλεξες δυσκολο δρομο :

Ήδη αντλώ γάλα εδω και δυο μήνες. Πιστεύω οτι ειναι καλύτερη λύση για μένα και πιο αποτελεσματική και γρήγορη.

as1cCyx0g411210MDAwOGQ0fDQ0MTUwZHxNeSBEZXJlayBpcw.gif

as1cv4H0g411210MDAyNzQ2ZHwzMTVkfE15IEdyZWdvcnkgaXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Πολλα ειπες και τι να σου πρωτοπω δεν ξερω :lol:

Ποσες φορες κανει κακα το μπεμπε?

Κι η δικια μου ειχε τετοια πονακια τις πρωτες 20 μερες που τις εδινα και ξενο και το δικο μου,γιατι με το μεσαιωνικο χαρχαλι δεν εφτανε το δικο μου.Μολις εκοψα το ξενο εξαφανιστηκαν και τα πονακια.Οποτε μπορει να ειναι και απο αυτο.Η ασχημη μυρωδια ειναι μαλλον λογω του ξενου γαλακτος,βρωμαει αυτο βρωμανε και τα κακα.:lol:

 

Οσο για την διατροφη σου,αν διαβασεις σε διαφορα θρεντ στο φορουμ,θα δεις οτι αυτα που λεει ο κοσμος ειναι μεγααααααααλες κοτσανες.Τρως οτι θελεις και παρακολουθεις το μωρο,αν εχει ενοχλησεις ποναει κτλ το κοβεις και βλεπεις αντιδρασεις.Κι εγω σαν κι σενα την πατησα,κι οταν εφυγα απο την κλινικη γυρισα σπιτι και δεν ειχα τι να φαω απο τα πολλα μην.Τελικα,αφου βρηκα το φορουμ και εμαθα το σωστο,αρχισα να τρωω τα παντα και δεν ειχα προβλημα.Και οσπρια και πρασινα και σοκολατες και απο ολα....

Για να καταλαβεις την ασχετοσυνη των παιδιατρων οσον αφορα τον θηλασμο, ακου τι μου συνεβη:φευγοντας απο την κλινικη ο παιδιατρος μου ειπε να μην τρωω οσπρια.Ε,λεω καλα,κατι θα ξερει...Παω σε 20 μερες σε άλλο παιδιατρο και μου λεει:"εννοειται πως πρεπει να τρως οσπρια 2 φορες την βδομαδα".Παω μετα απο κανα μηνα,σε άλλο(τριτο)παιδιατρο και τον ρωταω για τα οσπρια για να δω τι θα μου πει.Και μου λεει:¨Ε,ενταξει φαε,αλλά μιση μεριδα"

 

Το συμπερασμα: :shock::shock: Τι να σου κανει κι η ερμη η μανα.Ο ενας λεει ασπρο,ο αλλος μαυρο και ο τριτος ασπρομαυρο. :?

Link to comment
Share on other sites

Eννοω οτι τις πιο πολλες φορες κοιμάται, δεν απομιζεί συστηματικά και μεχρι να αφήσει το στήθος (απο μόνος του) κάνει πολύ ώρα. Αφου τον αφήσω και στις δυο μεριές να φαει οσο θελει και μετα απο καμια ωρα τον βάλω στο ρηλάξ του καθεται λιγο και μετα λυσσομαναει για φαί παλι, τρωει χέρια κλπ.

αυτο το κανει για να αυξησει την παραγωγη σου καλη μου κι οχι επειδη δεν τρωει καλα!

 

Επισης μετα το θηλασμό βγάζω με το θήλαστρο και βλέπω οτι δεν εχει φάει όλο το γάλα που ξερω πόσο ειναι.

Το κακο ειναι οτι λόγω των περιστάσεων πρώτα έμαθε το μπιμπερό και ύστερα το στήθος και ξερει οτι δεν χρειάζεται να δουλέυει για να παρει το γάλα του.

βγαζεις μετα με το θηλαστρο την ποσοτητα οχι αυτη που τρωει το μωρο σου αλλα εκεινη που μπορεις να αντλησεις τη δεδομενη στιγμη!!

 

Ήδη αντλώ γάλα εδω και δυο μήνες. Πιστεύω οτι ειναι καλύτερη λύση για μένα και πιο αποτελεσματική και γρήγορη.

εσυ ξερεις τι ειναι καλυτερο!!!καλη συνεχεια!! :)

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ποσες φορες κανει κακα το μπεμπε?

 

Τωρα τελευταια κάνει μια φορά την ημέρα. Να μη πω τι βρώμα εχουν κι αυτα. Δε θυμαμαι απο τον πρωτο μου τετοια βρώμα. Εγω θυμαμαι νεογέννητα κακουλια χωρις να εχουν ασχημη μυρωδια. Βεβαια ο πρωτος μου επερνέ αλλη μαρκα γάλα συμπληρωμα. Λετε να γέρασα και να παραξενεψα ή το τωρινο μας ξενογαλα ειναι απαισιο? χαχα

 

Κι η δικια μου ειχε τετοια πονακια τις πρωτες 20 μερες που τις εδινα και ξενο και το δικο μου,γιατι με το μεσαιωνικο χαρχαλι δεν εφτανε το δικο μου.Μολις εκοψα το ξενο εξαφανιστηκαν και τα πονακια.

Τι ωραια τι καλα! Μπραβο σου! Αντε και στα δικά μου τωρα...

 

quote]Παω μετα απο κανα μηνα,σε άλλο(τριτο)παιδιατρο και τον ρωταω για τα οσπρια για να δω τι θα μου πει.Και μου λεει:¨Ε,ενταξει φαε,αλλά μιση μεριδα"

Αλλο κι αυτο παλι! Εμενα η δικια μου παιδιατρος όλο μου λεει για τη διεθνή βιβλιογραφία. Τουλαχιστον εχει μια γραμμη :wink:

 

Το συμπερασμα: :shock::shock: Τι να σου κανει κι η ερμη η μανα.Ο ενας λεει ασπρο,ο αλλος μαυρο και ο τριτος ασπρομαυρο. :?

Πολυ σωστό αυτο.. και σε πολλα επιπεδα!!!

as1cCyx0g411210MDAwOGQ0fDQ0MTUwZHxNeSBEZXJlayBpcw.gif

as1cv4H0g411210MDAyNzQ2ZHwzMTVkfE15IEdyZWdvcnkgaXM.gif

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω οτι βρηκα αυτα τα σακουλακια που μπαινουν τα συμπραγκαλα του θηλαστρου μεσα και αποστειρωνονται στο φουρνο μικροκυμματων,τα εχει παρει καμια????

 

http://baby411.typepad.com/babybargains/2007/09/reader-medela-q.html

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Τα εχω εγω,μου τα ειχαν δωσει δωρο απο την klinikum με μια τσαντα που πηρα.Δεν τα εχω χρησιμοποιησει ποτε ομως,γιατι, η αληθεια ειναι,οτι δεν χρησιμοποιω ουτε φουρνο μικροκυματων :roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα αυτά τα σακουλάκια. Στη δουλειά μου ξεαποστειρώθηκε η χοάνη και έψαχνα απεγνωσμένα τρόπο να την αποστειρώσω. Με τα σακουλάκια θα ήταν πιο εύκολο. Πόσο κοστίζουν περίπου?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...