Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

Κοίταξε δεν υπάρχει λόγος να αγχωθείς από τώρα, το Σεπτέβρη βλέπεις στην πράξη. πιστεύω αν δεν σε κουράζει έως 2 αντλήσεις καλό είναι...Αν χρειάζεσαι παρπάνω έως 3 πχ σίγουρα πάρε το swing. Aν πάλι έχεις πολύ περιορισμένο χρόνο και θέλεις να αντλησεις περισσότερο καλύτερα να νοικιάσεις το symphony μετο διπλό σύστημα άντλησης.

 

Προς το παρόν για κανενα μπουκαλάκι είναι μια χαρά δεν χρειάζεται κάτι καλύτερο, και περιττά εξοδα! :wink:

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νόνη γεια σου και να σου ζήσει!

 

το θήλαστρο που έχεις κάνει 34 θηλαστικές κινήσεις το λεπτό. Το swing κάνει 45-60 θηλαστικές κινήσεις το λεπτό. Το σημαντικότερο είναι ότι έχει φάση διέγερσης και κατεβάζει το γάλα. Αν βολεύεσαι με αυτό που έχεις είναι εντάξει, το έχουν χρησιμοποιήσει χιλιάδες μαμάδες στον κόσμο. Αν νιώθεις ότι τα 25 λεπτά είναι πολλά για σένα τότε το ξανασκέφτεσαι. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ κορίτσια, galat και Αγλαϊα, θεωρώ ότι μόλις έχω λεφτά, δε θα μπορέσω να αντισταθώ στο καλύτερο :D πρέπει να πω μεγάλο ευχαριστώ σε όλες σας γιατί μαζί σας κατάφερα να θηλάζω, μιας και σας διαβάζω συνέχεια. Αντί να κοιμάμαι όταν κοιμότανε το μωρο, έτρεχα στο pc! Εμείς πάντως ακόμη 23 ώρες το 24ωρο στο στήθος είμαστε! Απλώς τώρα μαγκέψαμε αφού πήραμε το κολάι και παράλληλα με το θηλασμό κάνουμε κι άλλα πράγματα. Το μεσημέρι π.χ φάγαμε όλη η οικογένεια μαζι, εμείς τις μπριζολίτσες μας και ο μπέμπης το γάλα του!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

πολύ διαφωτιστικό το thread!

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής: θα ήθελα να χρησιμοποιήσω ένα θήλαστρο, ώστε το μωρό να έχει το γευματάκι του σε περίπτωση που λείπω από το σπίτι (πχ πολυπόθητος καφές με φίλες), δηλαδή για back up, ή για να παίρνω γάλα μαζί μου όταν βγαίνω μαζί με το μωρό βόλτα (με παγοκύστες κτλ).

Σημειώνω ότι η μπέμπα μας είναι 29 ημερών και θηλάζω αποκλειστικά εξαρχής. Το βάρος της αυξάνεται κανονικά και δεν φαίνεται να υπάρχουν άλλα θεματάκια ως τώρα.

Σκεφτόμουν ότι το swing θα ήταν ό,τι πρέπει για τη χρήση που θέλω, άλλα τώρα διάβασα εδώ ότι είναι κατάλληλο μόνο μετά τις 6 εβδομάδες. Μήπως λοιπόν πρέπει να στραφώ στο symphony;

 

Θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας!

Link to comment
Share on other sites

πολύ "επιφανειακά" θα σου απαντήσω,τί 30 μερες,τί 40?? μήπως είσαι και σίγουρη οτι θα το χρησιμοποιήσεις σήμερα? μέχρι να το πάρεις και να το δοκιμάσεις,να οι 6 εβδομάδες :)

 

 

επίσης,αν όταν βγαίνεις έχεις το μωρό μαζί σου,δε χρειάζεσαι θήλαστρο και παγοκύστες και και

 

το μωρό στο στήθος και τέλειωσες :cool: πίστεψέ με,είναι μέχρι να γίνει η πρώτη φορά.

 

ναι,να αφήνεις για να πηγαίνεις μόνη σου για καφέ,οκ :wink:

 

να σου ζήσει και καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις ευχές, θα πάρω τη Δευτέρα τηλέφωνο να το παραγγείλω (σου το στέλνουν και με κούριερ αν θέλεις)! Μόλις εξοικειωθώ θα σας πω τις εντυπώσεις μου.

 

Όσο για τις εξόδους μαζί με το μωρό, ε, ψιλοκομπλάρω εκεί που κάθομαι πχ στο φλοκαφέ να αρχίζω να θηλάζω (ιδιαίτερα που πολλές φορές το μωρό δεν πιάνει καλά τη θηλή και χρειάζεται λίγη προσπάθεια). Χμ, μου φαίνεται θα ανοίξω καινούριο topic για αυτό το ζήτημα :)

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν ότι το swing θα ήταν ό,τι πρέπει για τη χρήση που θέλω, άλλα τώρα διάβασα εδώ ότι είναι κατάλληλο μόνο μετά τις 6 εβδομάδες. Μήπως λοιπόν πρέπει να στραφώ στο symphony;

 

 

To symphony είναι για περισσότερες αντλήσεις, δηλαδή αν χρειαζόσουν συστηματικές αντλήσεις για να αφήνεις κάθε μέρα 2-3 γεύματα στο μωρό. Για μια ευκαιριακή άντληση θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις ένα οποιδήποτε θήλαστρο. To swing είναι το καλύτερο μικρό ηλεκτρικό θήλαστρο και μπορείς αργότερα να το χρησιμοποιήσεις και συστηματικά.

 

Θα ήθελα όμως να σχολιάσω λίγο την τατική του να αντλήσεις για να έχεις μαζί σου γάλα όταν θα βγεις έξω και είσαι μαζί με το μωρό. Το μωρό δεν μπορεί να καταλάβει γιατί δεν είσαι διαθέσιμη. Σε βλέπει, σε μυρίζει και περιμένει αυτό που συνήθως έχει, το πιθανότερο είναι να αρνηθεί το μπιμπερό από σένα...

Για το μωρό δεν υπάρχει μέσα κι έξω, υπάρχει μόνο μία μαμά που περιμένει να είναι διαθέσιμη.

 

Γενικά είναι καλύτερη ιδέα να εξασκηθείς στο διακριτικό θηλασμό, μπορείς να σκεπάζεις το μωρό με ένα παρεό ή να το έχεις σε ένα σλινγκ και να μην φαίνεται τίποτα. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν γράφω σε λάθος σημείο ζητώ συγνώμη και παρακαλώ να μεταφερθεί το μήνυμα στο κατάλληλο σημείο.

Έχω νοικιάσει από τον Μάιο το Symphony από την εταιρεία που το νοικιάζει στην Αθήνα. Πλέον δεν το χρειάζομαι και κάνω τη δουλειά μου με το swing που αγόρασα. Τους έχω τηλεφωνήσει από την προηγούμενη Δευτέρα 7/7 να έρθουν να το πάρουν και ακόμα τίποτα. Δηλαδή αρχικά μου είπαν ότι θα έρθουν την Πέμπτη 9-5 για να το παραλάβουν και να πληρωθούν. Δεν ήρθαν και όταν τους πήρα τηλέφωνο την Παρασκευή το πρωί μου είπαν ότι είχαν πολλές αποστολές και δεν πρόλαβαν. Κλείσαμε ραντεβού για σήμερα και δεν έχει εμφανιστεί κανείς ακόμα. Μόλις μίλησα μαζί τους και ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙ!!! Είπαν ότι θα μου στείλουν κάποιον μέχρι τις 7 το απόγευμα και αύριο θα έρθει κάποιος για να πληρωθεί.

Πολύ ανοργανωσιά μου φαίνεται η κατάσταση και κρίμα γιατί κάποια κοπέλα μπορεί να το έχει ανάγκη και εγώ το έχω εδώ και κάθεται...

Έχει αντιμετωπίσει κάποια κοπέλα αντίστοιχη κατάσταση ή μήπως φταίνε οι ζέστες και οι άδειες;;;

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ήταν θέμα κουριερ γιατί η κοπελα στο γραφείο μου έλεγε συνέχεια ότι δεν το είχε σημειώσει και ότι θα έπαιρνε εκείνη την ώρα για να μου στείλει κούριερ για απόγευμα. Τελικά ήρθαν επιτέλους, το πήραν και αύριο το πρωί θα ξαναέρθουν για να πληρωθούν. Ελπίζω να ήμουνα η μοναδική που ταλαιπώρησαν...

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

 

έχω μία ερώτηση για τις πιο έμπειρες μανούλες (και την Αγλαία).

 

Είχα δει σε κάποιο post ότι δεν πρέπει η θηλή του στήθους να ακουμπάει στο σωλήνα της χοάνης. Με τη θηλαία άλω (τη γύρω δηλαδή σκούρη περιοχή) τι γίνεται? Κάνει να τρίβεται λίγο στο σωλήνα της χοάνης ή σημαίνει ότι δεν έχω το σωστό μέγεθος?

 

Σας ευχαριστώ πολύ!!

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, βοήθεια!

Παρέλαβα το swing και ετοιμάζομαι να το πλύνω και να το αποστειρώσω. Επειδή όμως οι οδηγίες χρήσης δεν είναι το φόρτε μου, έχω την εξής ερώτηση:

Για να αποστειρώσουμε, αφαιρούμε εντελώς τη λευκή μεμβράνη από τη βαλβίδα; Ή αν τη βγάλω θα την καταστρέψω και δεν θα ξαναμπαίνει μετά;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, βοήθεια!

Παρέλαβα το swing και ετοιμάζομαι να το πλύνω και να το αποστειρώσω. Επειδή όμως οι οδηγίες χρήσης δεν είναι το φόρτε μου, έχω την εξής ερώτηση:

Για να αποστειρώσουμε, αφαιρούμε εντελώς τη λευκή μεμβράνη από τη βαλβίδα; Ή αν τη βγάλω θα την καταστρέψω και δεν θα ξαναμπαίνει μετά;

 

Η λευκή βαλβίδα μπαίνει και βγαίνει, υπάρχει και ανταλλακτικό που καλό είναι να μην το χάσεις. Δεν είναι απαραίτητο να την αφειρείς κάθε φορά όταν πλένεις-αποστειρώνεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ ανοργανωσιά μου φαίνεται η κατάσταση και κρίμα γιατί κάποια κοπέλα μπορεί να το έχει ανάγκη και εγώ το έχω εδώ και κάθεται...

Έχει αντιμετωπίσει κάποια κοπέλα αντίστοιχη κατάσταση ή μήπως φταίνε οι ζέστες και οι άδειες;;;

 

 

Έχω ειδοποιήσει εδώ και πάνω από 3 εβδομάδες :!: να έρθουν να πάρουν το symphony (Αθήνα) και ενώ χθες για 4η φορά μου είπαν "θα έρθουμε αύριο" ούτε σήμερα ήρθαν :!: Πάντως η διακαιολογία που δίνουν σε μένα όλον αυτό τον καιρό είναι ότι φταίει η εταιρία κούριερ

Ο μεγάλος 15/6/2001

Ο μικρός 24/11/2007

Link to comment
Share on other sites

Ακουστε το εξης κουφο...

Εστειλα τον αντρα μου νάγορασει σε φαρμακειο της Λειβαδιας το swing..δεν υπηρχε ετσι το παρηγγειλε...το εφεραν λοιπον σημερα και ο φαρμακοποιος του ειπε πως το συγκεκριμενο μοντελο το εχουν γυρισει πισω πολλες και μια ηθελε να κανει καταγγελεια κιολας με τον γυναικολογο της :shock: μαλιστα μιλησε και ο αντρας μου με τον συγκεκριμενο γιατρο..δεν ξερω λεπτομερειες περιμενω να γυρισει..μου πηρε ενα της nuk :? 75ευρω...τι να πω τωρα..ειπε οτι σε 4 φαρμακεια της Λειβαδιας εχουν κανει παραπονα και το εχουν επιστρεψει πισω..αντιθετως εγω εχω ακουσει τα καλυτερα εδω στο φορουμ και εχω μπερδευτει... :roll:

απογοητευτηκα γιατι για της nuk εχω ακουσει τα χειροτερα και δεν υπαρχει και στα προτεινομενα της αγλαιας..το ηθελα αυτο το swing...ας ελπισουμε πως θα ειναι καλο σε μενα..

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω γιατι υπαρχουν ανθρωποι να μας δυσκολευουν την ζωη ετσι...επρεπε να επιμεινω να παρει το swing..καλα να παθω τωρα :evil: τα εχω παρει τωρα :evil::evil::evil::cry:

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα το πρόβλημα με το νουκ και κάθε παρόμοιο θήλαστρο είναι ότι δεν κάνει μόνο του κινήσεις, πρέπει εσύ να πατάς το κουμπί για να κινείται. Ο φαρμακοποιός λέει ανοησίες και να του πας πίσω το θήλαστρο ακόμη και αν το έχεις ανοίξει. Το θήλαστρο της νουκ δεν έχει βοηθήσει ποτέ καμία μαμά και είναι εντελώς πεταμένα λεφτά. Ακόμη και το mini electric που δεν συγκρίνεται με το swing είναι 10 φορές καλύτερο από το νουκ. Το mini κάνει 34 θηλαστικές κινήσεις το λεπτό και αντλεί, το νουκ δεν αντλεί, μόνο πληγώνει... :? Το χειροκίνητο της avent και το harmony της medela είναι πολύ καλύτερα από το νουκ που πήρες....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...