ελισσαβετ

..O ΥΠΝΟΣ ΣΕ 3 ΜΗΝΩΝ ΜΩΡΑΚΙ...

Recommended Posts

..ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ...

Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 3 ΜΗΝΩΝ... ΚΑΙ ΤΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ 5 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ....ΔΗΛΑΔΗ ΤΗ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΣΤΙΣ 10π.μ ΜΕΤΑ 14.00μ.μ ΜΕΤΑ 18.00.μ.μ ΜΕΤΑ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 10.ΟΟ ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 3-4.00 ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΞΑΝΑΤΡΩΕΙ..ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 10.00 ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ...

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΕΡΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 10.00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΩΣ ΤΙΣ 7-8.00 ΤΟ ΠΡΩΙ, ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΝΑ ΤΗς ΔΙΝΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΗΣ ΓΕΥΜΑ.....ΟΧΙ ΟΤΙ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΩ ΕΓΩ ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΜΗΝ ΤΗΣ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΜΑΜΑ....

ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ... :D

Διαφημίσεις

To καθε παιδι εχει τον δικο του χρονο. Θα το καταλαβεις . Δεν θα ξυπναει για φαγητο με κλαμα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

..ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ...

Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 3 ΜΗΝΩΝ... ΚΑΙ ΤΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ 5 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ....ΔΗΛΑΔΗ ΤΗ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΣΤΙΣ 10π.μ ΜΕΤΑ 14.00μ.μ ΜΕΤΑ 18.00.μ.μ ΜΕΤΑ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 10.ΟΟ ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 3-4.00 ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΞΑΝΑΤΡΩΕΙ..ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 10.00 ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ...

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΕΡΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 10.00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΩΣ ΤΙΣ 7-8.00 ΤΟ ΠΡΩΙ, ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΝΑ ΤΗς ΔΙΝΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΗΣ ΓΕΥΜΑ.....ΟΧΙ ΟΤΙ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΩ ΕΓΩ ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΜΗΝ ΤΗΣ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΜΑΜΑ....

ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ... :D

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΕΛΙΣΣΑΒΕΤ. ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΕΝΩ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΣΟΥ ΤΡΩΕΙ ΜΟΝΟ 5 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ! ΕΜΕΝΑ ΚΥΜΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ 8-12 ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΑ ΚΕΦΙΑ ΤΗΣ. ΕΣΕΝΑ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΤΡΩΕΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ? ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΑΡΓΗΣΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΣΕΡΙ ΤΟΣΕΣ ΩΡΕΣ. ΑΛΛΑ ΜΩΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΣΧΕΔΟΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΧΡΟΝΙΣΟΥΝ....ΒΑΣΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ....

Ελισάβετ μου η απορία σου σε πληροφορώ ότι είνια απορία όλων των μαμάδων.

Εγώ όταν θήλαζα την κόρη μου δεν είχα στάνταρ ωράριο.Ετρωγε όποτε πεινούσε ενώ εσύ από ότι βλέπω έχεις τουλάχιστον κάποιο πρόγραμα.

Ακόμα και όταν σταματήσει ο θηλασμός για ενα διάστημ ανα είσαι σίγουρη ότι θα ξυπνάει το βράδυ και πάλι για να φάει(υπάρχουν βέβαια και παιδάκια που δεν ξυπνάνε) γιατί οι ανάγκες του είναι αυξημένες όσο είνια μικρό.

Η δικιά μου άρχισε να κοιμάται όλο το βράδυ από τον 6ο μήνα και μετά αλλα και πάλι υπάρχουν μέρες που ξυπνάει τη νύχτα.

Προς το παρόν θα ακολουθήσεις τους ρυθμου΄ς του μωρού σου και μη φοβάσει ότι θα κακομάθει.Σε έχει ανάγκη.

Σιγά σιγα θα βρείτε ένα ρυθμό (που μάλλον η μικρούλα σου θα καθορίσει)

dhtZp3.png

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ...

ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΑΣ ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΕ ΚΑΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ...ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΛΙΓΟ ΧΑΜΟΜΗΛΑΚΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ(ΚΑΤΑ ΤΙΣ 3-4.00) ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΚΑΜΙΑ ΩΡΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 6.00 ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΛΑ...ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ??? ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΜΕΤΡΟ..ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟ ΤΡΩΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΓΕΥΜΑ ΛΟΓΩ ΘΗΛΑΣΜΟΥ...

ΘΑ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ....ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ... :?

Μην το λέτε.!Κι εμένα ο μεγάλος μου γιός είχε αυτό το πρόγραμμα σε αυτή την ηλικία και μάλιστα χωρίς να παρέμβω καθόλου εγώ. Αντίθετα ο μικρός, είναι όποτε το θυμηθεί :lol::lol: . Παρόλ'αυτά αγαπητή ελισσάβετ νομίζω ότι είναι πολύ μικρούλι το μωράκι σου για να του κόψεις το βραδυνό φαγητό. Όχι τίποτα άλλο, μην σου χαλάσει το πρόγραμμά του την ημέρα. Εγώ κάθε φορά που προσπάθησα να παρέμβω (πχ. να τον ξυπνήσω στις 12 το βράδυ για να τον ταϊσω, ώστε να κοιμηθεί το υπόλοιπο βράδυ περισσότερο) είχα το αντίθετο αποτέλεσμα. Μιλάω πάντα για αποκλειστικό θηλασμό.

Το χαμομηλάκι πέρα του ότι δεν κάνει να δίνεται πολύ συχνά, δεν χρειάζεται σε μωρό που θηλάζει αποκλειστικά.

Είναι επικίνδυνο να κόπει ο βραδυνός θηλασμός σε τόσο μικρό μωρό. Το γάλα είναι η μόνη του τροφή αυτή τη περίοδο και το να κοπεί ένα γεύμα είναι πολύ επικίνδυνο. Ήδη τα γεύματα είναι λίγα αν κοπεί και ένα θα υπάρξει πρόβλημα. Ο θηλασμός το πρώτο εξάμηνο ζωής του μωρού πρέπει να είναι ανεμπόδιστος.

PhC7p3.pngXCt8p2.png

Το χαμομηλάκι πέρα του ότι δεν κάνει να δίνεται πολύ συχνά, δεν χρειάζεται σε μωρό που θηλάζει αποκλειστικά.

Είναι επικίνδυνο να κόπει ο βραδυνός θηλασμός σε τόσο μικρό μωρό. Το γάλα είναι η μόνη του τροφή αυτή τη περίοδο και το να κοπεί ένα γεύμα είναι πολύ επικίνδυνο. Ήδη τα γεύματα είναι λίγα αν κοπεί και ένα θα υπάρξει πρόβλημα. Ο θηλασμός το πρώτο εξάμηνο ζωής του μωρού πρέπει να είναι ανεμπόδιστος.

ΣΥΜΦΩΝΩ & ΕΠΑΥΞΑΝΩ!!!!!!!! ΓΙΑ ΝΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΕΙΝΑΕΙ ΑΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΘΗΛΑΖΕΙ ΟΣΟ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΕΚΕΙΝΟ. ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥΣ ΑΥΤΟΙ ΔΙΝΟΥΝ & ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΑΚΙ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ...

Όχι μόνο δεν νοιάζονται για το στομαχάκι, δεν νοιάζονται για την υγεία του γενικότερα. Δεν είναι σωστό να δίνεις χαμομήλι τη στιγμή που το μωρό είναι πολύ μικρό και το βράδυ ξυπνάει να φάει επειδή πεινάει.

Ελισάβετ, σε άλλο ποστ σου αναρωτιόσουν αν το μωρό σου παίρνει αρκετό βάρος. Το σκέφτηκες ότι αν κόψεις το ένα γεύμα που λες θα υπάρξει σοβαρό πρόβλημα; Οι παιδίατροι δεν ξέρουν ούτε τα βασικά γύρω από το θηλασμό. Καλό θα ήταν να έπαιρνες γνώμη πιο ειδικού σε τέτοια ζητήματα.

Τέτοια ερωτήματα καλό θα ήταν να ποστάρονται στο "Θηλασμό" για να μην χάνονται.

PhC7p3.pngXCt8p2.png

...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΑΣ..ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΔΩΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΣΩΣΤΑ... ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΧΑΜΟΜΗΛΑΚΙ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΣ ΚΟΨΩ ΤΟ ΜΕΤΑΜΕΣΟΝΥΚΤΙΟ ΓΕΥΜΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΩ... ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΕΝΝΟΟΥΜΕ 30 γρ. ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗ ΘΗΛΑΣΩ ΣΤΙΣ 3-4.00 ΝΑ ΠΑΕΙ 5-6.00 ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ... 5 ΓΕΥΜΑΤΑ ΚΑΝΕΙ ΤΩΡΑ 5 ΓΕΥΜΑΤΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ.... ΑΠΛΑ ΤΗ ΘΗΛΑΖΩ 1-2 ΩΡΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ...

????

Διαφημίσεις

ελισσαβετ μου να στο πω λιγο ωμα ? Εσυ οταν πεινας πινεις χαμομήλι ή νερο ?

Σου αρέσει να πεινας και να σε κοροιδευουν ? Να σου λενε περίμενε θα φας σε κανα 2ωρο ? Αν σου αρεσει κανε το ιδιο και στο μωρό σου :D

VgL7.jpgIgLdp2.png

Περιττό το χαμομήλι, το μωρό σου έχει ανάγκη απο γάλα και τίποτα άλλο. Κάνε υπομονή και όταν είνα έτοιμο θα κοιμηθεί περισσότερες ώρες σερι.

Κρίμα είναι....γαλατάκι ζητάει. Μην ανησυχείς δε θα του γίνει συνήθεια, όταν θα έχει αναγκη τον ύπνο θα κοιμηθεί χωρίς να ζητάει γάλα, τώρα όμως εχει αναγκη το γάλα.

κορίτσια γεια σας,

έχω μια ανάλογη απορία. Ο γιος μου είναι 3 1/2 μηνών και επειδή έχει πολύ καλό βάρος για την ηλικία του, η παιδίατρος είπε πως θα μπορούσα να του κόψω το βραδινό γεύμα (σηκώνεται μια φορά). Δεν το καταφέρνω πάντα. Είμαι υπερβολική με αυτήν την απορία μου, βιάζομαι ή έχετε να μου προτείνετε κάτι;;;;:?::?::?:

ελισσαβετ μου να στο πω λιγο ωμα ? Εσυ οταν πεινας πινεις χαμομήλι ή νερο ?

Σου αρέσει να πεινας και να σε κοροιδευουν ? Να σου λενε περίμενε θα φας σε κανα 2ωρο ? Αν σου αρεσει κανε το ιδιο και στο μωρό σου :D

χαχαχα!!! Θεά!:lol:

Ελισάβετ το μωρό σου έχει το τέλειο πρόγραμμα στον ύπνο και θηλασμό. Γιατί να παρέμβεις και να του το αναστατώσεις;

Το νωριτερο που ένα μωρό μπορεί να σταματήσει να έχει ανάγκη το νυχτερινό θηλασμό είναι 4 μηνών. Και πάλι αυτή είναι μια μικρή μειοψηφία μωρών. Για μερικά μωρά ο νυχτερινός θηλασμός είναι απαραίτητος μέχρι να γίνουν 9 μηνών. Από κει μετά λέμε ότι ξυπνάνε μάλλον από συνήθεια και όχι από πείνα. Μόνο μετά τους 9 μήνες θα θεωρούσα ασφαλές να "ξεγελάσω" ένα μωρό που ξύπνησε και ζητάει φαγητό.

Τέλος, ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας συνιστά το μωρά μέχρι περίπου 6 μηνών να τρέφονται μόνο με γάλα. ούτε νερό, ούτε χαμημομήλι, ούτε στερεές τροφές.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Διαφημίσεις

σορυ που παρεμβαινω αλλα το παιδακι της ελισσαβετ θα ειναι πανω απο τριων χρονων σημερα, ειναι παλιο το ποστ;):D

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Χαχα! Δίκιο έχεις! :P Δε νομίζω να την ενδιαφέρει πια ο νυχτερινός θηλασμός!

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Καλημέρα!

Είμαστε 2,5 μηνών πια, χθες κοιμηθήκαμε το πρώτο μας 8ωρο.

Πρίν κοιμόταν 6-7 ώρες σερί, μάξιμουμ!

Φυσικά μας αρέσει η νέα αλλαγή, όμως μας δημιούργησει και νέο θέμα.

Μετά το 8ωρο του ξύπνησε, έφαγε χωρίς ιδιαίτερη μανία, και μετά δεν έλεγε να κοιμηθεί.

Μετά από επανειλημμένες προσπάθειες κοιμήθηκε, μια ώρα μετά το φαγητό του.

Σημείωση: Συνήθως μόλις φάει (τις βραδυνές ώρες ή τις πρώτες πρωινές) κοιμάται όσο τον έχουμε στην αγγαλιά μας να ρευτεί.

Ετσι απλά τον βάζουμε για ύπνο.

Σήμερα δεν κοιμόταν και εφάρμοσα αυτό που κάνω τα βράδυα, πρίν τον μεγάλο του ύπνο. Βάζω το λινκ παρακάτω. http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2407874#post2407874

δηλαδή τον άφησα στο λίκνο του όπως περιγράφω στο λινκ, μόνο που αυτή τη φορά ήταν τελείως ξεξυπνημένος!

Τί λέτε να φταίει? Χόρτασε ύπνο και δεν ήθελε μετά? Πρίν γιατί κοιμόταν?

Τί μπορώ να κάνω όσο μεγαλώνει για να κοιμάται και μετά τις 6μιση το πρωί?

(κοιμήθηκε 10:30 - 6:30)

Να πώ και ότι χθες τον βάλαμε νωρίτερα για ύπνο 1 ώρα. Επίσης έχουμε αυξήσει το γάλα σε 210.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Καλησπέρα, κάποια κοπέλα με αντίστοιχο προβληματισμό στον ύπνο του μωρού?

Μήπως θα έπρεπε να κάνω το σταυρό μου που κοιμάται σερί και να μη το ψάχνω?

νομιζω πρεπει να κανεις τον σταυρο σου..η μπουμπου μου στην ηλικια σας δεν κοιμοταν κ καθολου ολη νυχτα!! ηταν βεβαια το αλλο ακρο!:lol::lol: σοβαρα τωρα το μωρο σου σιγα σιγα φτιαχνει ενα προγραμμα το οποιο θα αλλαξει ακομα 150 φορες,σημερα κοιμαται ετσι αυριο μπορει να ξυπνησει 3 φορες κ μεθαυριο να κοιμηθει 10 ωρες..δεν νομιζω να πρεπει να το πολυψαχνουμε,εγω κανω τον σταυρο μου μονο που κοιμομαστε γιατι εχω ζησει τετοιον εφιαλτη 3 μηνες κ ειμαι ευχαριστημενη κ με 4 ωρες σερι υπνου!

Xc60p3.png ghL0p3.png

Δεν ειναι προβλημα αυτο οτι αλλαξε λιγο το προγραμμα.Εγω δεν επεμβαινω στο προγραμμα της οποτε θελει τρωει οποτε θελει κοιμαται κτλ.Θα σου πω απο την δικη μου κορη οτι καθε 2 βδομαδες περιπου αλλαζε τον υπνο της,τις ωρες και την δειαρκεια του.Πριν κλεισει μηνα αρχιζε να κοιμαται το βραδυ περιπου 12 ωρες με ενα ξυπνημα στις 4 για φαι,στο διμηνο το εκοψε και αυτο (μαλλον ειμαι απο τις πολυ τυχερες!).Μην σε απασχολει το οτι δεν κανει καθε μερα τα ιδια πραγματα.Συνεχως θα αλλαζει

aRjHp3.pngiD6Np3.png

νομιζω πρεπει να κανεις τον σταυρο σου..η μπουμπου μου στην ηλικια σας δεν κοιμοταν κ καθολου ολη νυχτα!! ηταν βεβαια το αλλο ακρο!:lol::lol: σοβαρα τωρα το μωρο σου σιγα σιγα φτιαχνει ενα προγραμμα το οποιο θα αλλαξει ακομα 150 φορες,σημερα κοιμαται ετσι αυριο μπορει να ξυπνησει 3 φορες κ μεθαυριο να κοιμηθει 10 ωρες..δεν νομιζω να πρεπει να το πολυψαχνουμε,εγω κανω τον σταυρο μου μονο που κοιμομαστε γιατι εχω ζησει τετοιον εφιαλτη 3 μηνες κ ειμαι ευχαριστημενη κ με 4 ωρες σερι υπνου!
    χαχαχαχ κατάλαβα...σταυροκοπιέμαι ήδη!

Κοίτα εμείς από πολύ νωρίς κοιμόμασταν σερί, σιγά σιγά άυξανε τις ώρες.

Θυμάμαι όταν έκοψα το γάλα πάνω στο μήνα, ξυπνούσε μια φορά το βράδυ κάπου στις 3 ή 4 το πρωί και τον τάιζε ο άντρας μου.

Δηλαδή δεν είχαμε θέμα ποτέ με τον ύπνο. Ακόμα και με τους κολικούς κοιμόταν. Με ανησυχία τρομερή και πολύ αργά αλλά όταν κοιμόταν κοιμόταν σερί.

Για αυτό λέω, μήπως επειδή προφανώς έχωκαλόβολο παιδάκι το εκμεταλευτώ και του κάνω ακόμα καλύτερα ωράρια.

Χθες νιαούρισε στις 10:30, τον έβαλα για ύπνο, και πάλι σήμερα 10:30 νύσταξε.

Αν τον επαναφέρουμε στο παλιό ωράριο που κοιμόταν 11:30 ή 12:30 το βράδυ θα κρατήσει άραγε το οκτάωρο, ή το έκανε 8ωρο χθες επειδή έπεσε νωρίτερα?:confused::confused:

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε την απορία μου...

Η νονά μου μου είπε πως όταν θα αρχίσει τις κρεμες θα πέφτει σε λήθαργο :lol::lol: ποιό 8ωρο μου λέει, θα είναι χορτάτος και δε θα ξυπνάει :lol:

Δεν ειναι προβλημα αυτο οτι αλλαξε λιγο το προγραμμα.Εγω δεν επεμβαινω στο προγραμμα της οποτε θελει τρωει οποτε θελει κοιμαται κτλ.Θα σου πω απο την δικη μου κορη οτι καθε 2 βδομαδες περιπου αλλαζε τον υπνο της,τις ωρες και την δειαρκεια του.Πριν κλεισει μηνα αρχιζε να κοιμαται το βραδυ περιπου 12 ωρες με ενα ξυπνημα στις 4 για φαι,στο διμηνο το εκοψε και αυτο (μαλλον ειμαι απο τις πολυ τυχερες!).Μην σε απασχολει το οτι δεν κανει καθε μερα τα ιδια πραγματα.Συνεχως θα αλλαζει

ελπ'ιζω προς το καλύτερο!

Στο δίμηνο δηλαδή σου κοιμόταν 12ώρο σερί??? :shock::shock::shock:

Υπάρχουν και...καλύτερα δηλαδή! :-P:-P μακάρι!

Αυτό που ανυπομονώ είναι να ξεκολλήσει από αυτό το 6μιση, μου τη δίνει γιατί ο άντρας μου τον ταίζει βιαστικά, πρέπει να πάει δουλειά, και μετά δεν τα κάνει σωστά μάλλον και το παιδί δεν κοιμάται. Ισως όμως απλά αλλάζει το παιδί.

ΑΠό την άλλη σήμερα τον είχα εγώ και μου έβγαλε την ψυχή να ξανακοιμηθεί και μου λέει ο άντρας μου " να είδες δε φταίω εγώ" :lol:

Ναι κοιμόταν αρκετές ώρες μέχρι που έβγαλε την αλεργια και μέχρι να την βρούμε είχαμε σκάσει.

Μην το ζοριζεις να κοιμηθεί άμα δεν θέλει γιατί αναστατονεται κιόλας έτσι.εγώ μόλις την ταιζα

την έβαζα στο γυμναστήριο όσο καθόταν για να κουραστεί και να ξαναθυμηθούμε ακόμα λίγο...

Όσο μεγαλώνουν κοιμούνται πιο λίγο την ημέρα.

Α! Και μην νόμιζεις ότι μόνο εσένα σε σηκώνει νωρίς...η δική μου εδώ και ένα μήνα έχει βάλει ξυπνητήρι ακριβώς στις 7!!θα φάει,θα πάμε για καφέ καμία ωρίτσα και μετά σπίτι για νάνι ξανά!

aRjHp3.pngiD6Np3.png

Κορίτσια καλησπέρα!

Μία από τα ίδια κι από δω. Ο μικρός μου, 3,5 μηνών πλέον τις τελευταίες ημέρες έχε εφαρμόσει ένα πανέμορφο σύστημα όπου ενώ πριν κοιμόταν κατά τις 10 μμ και ξυπνούσε 5.30 για να φάει, όπου ξανακοιμόταν έως τις 8.30 πλέον ξυπνάει στις 4.30 (είναι και η αλλαγή της ώρας, οπότε λες οκ αν και σήμερα πήρε δρόμο από τις 2.30 :confused:) και αρνείται να ξανακοιμηθεί. Θηλάζει σχεδόν αποκλειστικά, τρώει δηλαδή σκόνη μία φορά την ημέρα το μεσημέρι. Το θέμα είναι ότι τρώει και παλεύει με το στήθος και αν τον αφήσω κάτω χτυπιέτσι σαν να σφίγγεται. Δεν μου είναι κατανοητό τι συμβαίνει. Νεύρα;;; Το κακό είναι πως το άλλο μου παιδάκι (το μεγάλο!) είναι σεδόν 18 μηνών πράγμα που συνεπάγεται δική μου έλλειψη ύπνου μεγάλη και αντίστοιχα πολλά νεύρα. Σημείωση: Ο μικρός κοιμάται στο κρεβάτι μαζί μας καλώς ή κακώς. Αυτό με το να παλεύει στο στήθος δεν έχω καταλάβει γιατί το κάνει. Έχει καμία τέτοια εμπειρία. Από νύστα είναι;

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από poulxeria,
        Σχετικά με το θεμα που μας καίει, επειδή το ίντερνετ είναι φίλος μας και για όσες δεν έχετε χρόνο να ψάξετε, ακολουθούν ενδεικτικά διαστήματα αφύπνισης και στις παρενθέσεις αριθμός ημερήσιων ύπνων ανά ηλικία:
        Κάτω των 2 μηνών: 45-60 λεπτά (4 ή περισσότεροι ημερήσιοι ύπνοι, βραδινός ύπνος 1 ώρα περίπου από τη λήξη του τελευταίου ημερήσιου ύπνου)
        3 μηνών: 1,5 ώρα (4 ημερήσιοι ύπνοι, βραδινός ύπνος 1,5 ώρα περίπου από τη λήξη του τελευταίου ημερήσιου ύπνου)
        4 μηνών: 1,75-2 ώρες (3 ή 4 ημερήσιοι ύπνοι, βραδινός ύπνος 2-2,5 ώρες περίπου από τη λήξη του τελευταίου ημερήσιου ύπνου)
        5 μηνών: 2 ώρες (3 ημερήσιοι ύπνοι, βραδινός ύπνος 2-2,5 ώρες περίπου από τη λήξη του τελευταίου ημερήσιου ύπνου)
        6 μηνών: 2,5 ώρες (3 ημερήσιοι ύπνοι, βραδινός ύπνος 2-2,5 ώρες περίπου από τη λήξη του τελευταίου ημερήσιου ύπνου)
        7 μηνών: 2,75 ώρες (3 ημερήσιοι ύπνοι, βραδινός ύπνος 2,5 ώρες περίπου από τη λήξη του τελευταίου ημερήσιου ύπνου)
        8/9 μηνών: 3 ώρες (2 ημερήσιοι ύπνοι, βραδινός ύπνος 3-3,5 ώρες περίπου από τη λήξη του τελευταίου ημερήσιου ύπνου)
        10-18 μηνών (όταν κάνουν 2 ύπνους): 3-4 ώρες (2 ημερήσιοι ύπνοι, βραδινός ύπνος 3,5-4 ώρες περίπου από τη λήξη του τελευταίου ημερήσιου ύπνου)
        13-18 μηνών (όταν κάνουν 1 ύπνο): βραδινός ύπνος 4,5-5 ώρες περίπου από τη λήξη του τελευταίου ημερήσιου ύπνου)
        19 μηνών-3/4 ετών: Περίπου όμοια με το παραπάνω, σταδιακά όμως αυξάνονται οι ώρες αφύπνισης
        Όταν το παιδί κάνει μετάβαση από 4 σε 3 σε 2 σε 1 σε 0 ύπνους, για κάποιο διάστημα το βάζουμε για ύπνο νωρίτερα έως και αρκετά νωρίτερα μέχρι να συνηθίσει στα νέα δεδομένα και αυτό το κάνουμε για να αποφύγουμε την υπερβολική κόπωση που έχει ως αποτέλεσμα κακούς ύπνους, τόσο την ημέρα όσο και τη νύχτα. Ομοίως αν ένα βράδυ δεν έχει κοιμηθεί καλά ή ο υπνάκος του είναι μικρής διάρκειας καλό είναι το βράδυ να κοιμάται νωρίτερα.

Καλές ώρες για βραδινό ύπνο θεωρούνται μεταξύ 18.30-20.30. Αν το παιδί σας τα καταφέρνει μια χαρά και αργότερα (κοιμάται ΚΑΙ ξυπνάει αργά και συμπληρώνει τουλάχιστον 10ώρες ύπνου), τότε μάλλον δε χρειάζεται να αλλάξετε κάτι. Τα πολύ μωρά (κάτω των 2 μηνών) ίσως να κοιμούνται 21.00-21.30, μη σας απασχολεί σε αυτή τη φάση, μπορείτε να το βάλετε σε ένα υποτυπώδες πρόγραμμα όταν αραιώσουν λίγο τα ταΐσματα.

Όποιο κορίτσι θέλει κάτι να συμπληρώσει σε πρακτική συμβουλή ή θέλει κατι να παρατηρήσει, please do! Θα' ταν χρήσιμο να υπάρχουν κάποια πράγματα συμμαζεμένα σε ένα thread ώστε εύκολα να βρίσκουν οι μαμάδες αυτό που ψάχνουν.

ΥΓ: Εννοείται πως οι πηγές για τα παραπάνω είναι όλες ιντερνετικές, όπως τα περισσότερα που διαβάζουμε, ωστόσο πιστεύω ότι τα παραπάνω guidelines είναι ένας καλός μπούσουλας όταν δεν έχουμε ιδέα τι πρέπει να κάνουμε.
      • Από smak,
        Μανουλες καλησπερα!
        Εχω μια μπουμπου 2 μηνων η οποια δυστυχως φαινεται οτι αγαπαει να κοιμαται στην αγκαλιτσα της μαμας! Ενω το βραδυ εχουμε καταφερει να το ξεχωριζουμε κ κοιμαται χωρις να διαμαρτυρηθει στο κρεβατι της, την ημερα την κοιμιζω αγκαλιτσα κ μολις την ακουμπησω στο.κρεβατι της μετα απο 5' ξυπναει. Εχω παρατηρησει ομως οτι αν την βαλω μπρουμητα ή που θα μεινει ετσι ή αν ξυπνησει θα καταφερω συνηθως να τη νανουρισω χωρις να την σηκωσω. Ετσι ομως θελει επιτηρηση! Επισης αν την αφησω στο ρηλαξακι της 2 στις 3 φορες θα μεινει. Αλλα κανει να κοιμαται εκει? Ο γιατρος μου ειπε μια μεθοδο η οποια ομως δεν μου πολυπαει... Μα να μην μπορει με τιποτα ανασκελα αυτο το παιδι?! Μονο τη νυχτα ευτυχως παλι... Οχι τιποτα αλλο βρε κο ριτσια αλλα θελω να μπορω να κανω καμια δουλιτσα μεσα στην ημερα! Καμια συμβουλη? Υπαρχουν ελπιδες να αλλαξει αυτο?
      • Από nadiat,
        Πιάσαν οι ζέστες και έχω ένα μωρό 4 μηνών. Αναρωτιέμαι μήπως να βάλουμε air condition στην κρεβατοκάμαρα ή ανεμιστήρα οροφής; Κάνει ή είναι επικίνδυνο;
        Από την άλλη να το αφήνω να σκάει τις νύχτες και να φαγουρίζεται-έχει δερματίτιδα- μου φαίνεται σκληρό.....
      • Από Αννα Σ,
        Καλησπέρα!
        Είναι καινούρια στο forum,οπότε συγχωρήστε με αν έχει μπει παρόμοιο θέμα και δεν το βρήκα.
        Έχω μια μικρούλα 2 μηνών. Θηλαζουμε, μετά από πολύ κόπο και προσπάθεια, μιας και ήταν πρόωρη και ο θηλασμός πήγε πίσω λόγω του ότι έπρεπε να της δίνουμε συμπλήρωμα για να πάρει βαρος...Τελικά τα καταφέραμε και θηλαζουμε αποκλειστικά. 

Το προβλημα είναι ότι σε 2 μήνες πρέπει να γυρίσω στη δουλειά και η μικρή αποκοιμιεται μόνο στο στήθος. Έχει προσπαθήσει η μαμά μου, που την γνωρίζει, να την κοιμίσει στην αγκαλιά της, αφού την ταΐσε καλά με το μπιμπερό (με αντλημενο γαλα) και έκλαιγε σπαρακτικά.  Δεν αντεχω να τη βλέπω να κλαίει, την παιρνω,την βαζω στο στήθος και κοιμαται απευθείας. 
        Πιπίλα δεν παίρνει...Στο καρότσι επίσης κλαίει πολύ και το κούνημα δεν πιάνει ακόμα και από κοντινό της πρόσωπο. Μόνο στο στήθος και είτε πάνω μου, είτε δίπλα μου όπου ξυπνάει συχνά και αν δεν είμαι δίπλα της κλαίει.

Δεν ξέρω τι να κάνω...Αφού δεν κοιμαται στη μαμά μου και μεσα ατο σπιτι, τι θα γίνει που θα χρειαστεί να την πάω στον παιδικό σταθμό?
        Η μητέρα μου μένει σε άλλη πόλη και δεν μπορεί να μείνει πολύ και δεν έχω κανέναν άλλο.  
        Υπάρχει τρόπος να προσαρμοστεί τόσο μικρό μωράκι χωρίς να κλαίει ατελείωτα?
        Μου έρχεται να κλαίω και μόνο που το σκέφτομαι....
      • Από Mama_Anesti_,
        Άνοιξα το θέμα αυτό μιας και όσο εψαξα δεν βρήκα κάποιο άλλο σχετικό με την περίπτωση μου.

Ο γιος μου, 14 μηνών, αφού ξυπνά το πρωί στις 8 θηλάζει. Κατά τις 9 δίνω συνήθως το πρωινό του. Στις 12 τρώει δεκατιανο. Μετά κοιμάται κατά τις 2 θηλαζοντας. Έπειτα από μια μιση-δύο ώρες ξυπνά και στο μισαωρο τρώει μεσημεριανο.

Μου συνεστησαν να τον ταιζω πριν τον μεσημεριανό ύπνο αλλά όσες φορές το έχω κάνει, δεν μπορώ να τον κοιμησω με τίποτα μετά. Δεν πιάνει στήθος και αναγκάζομαι να τον πηγαίνω βόλτα με το μάρσιπο για να κοιμηθεί μετά από πολλά. 

Εσείς ποτέ δίνετε μεσημεριανό και ποτέ κοιμιζετε τα μωρά σας? Είναι λάθος η τακτική μου? 
      • Από Ε.Α. Βερυκοκάκης,
        Θα αναφέρω μερικά πράγματα για την εξέταση του νεογέννητου από Παιδοορθοπαιδικό, μία εξέταση τόσο απαραίτητη , που όμως οι γονείς την αγνοούν και τα μαιευτήρια την αμελούν.

    Γίνεται στην Ελλάδα συστηματικά προληπτικός ορθοπαιδικός έλεγχος στα νεογέννητα;
        Η απάντηση μετά λυπης είναι όχι. Δεν έχουμε καταφέρει σαν ορθοπαιδική κοινότητα να πείσουμε και το κράτος και τα μαιευτήρια για την αναγκαιότητά της. Ο έλεγχος έχει αφεθεί στα χέρια των παιδιάτρων ,των νεογνολόγων, οι οποίοι δεν ξέρουν και δεν είναι υποχρεωμένοι να ξέρουν το φάσμα των ορθοπαιδικών παθήσεων που μπορεί να έχει ένα νεογνό. Το αποτέλεσμα είναι να γεννιούνται παιδιά χωρίς να έχουν περάσει από αυτό που λέμε screening δηλ. προληπτικό ορθοπαιδικό έλεγχο, κάτι που θεωρείται δεδομένο βέβαια σε όλες τις προηγμένες ιατρικά χώρες.
            Τι περιλαμβάνει ο έλεγχος:
        Παλαιότερα που ξεγεννούσε τα παιδιά η μαμή, έλεγε πως αν το παιδί έχει 10 δάκτυλα στα χέρια, 10 δάκτυλα στα πόδια είναι εντάξει. Σήμερα έχουμε προχωρήσει πολύ σε σχέση με αυτό. Η ορθοπαιδική επιστήμη στοχεύει στο να εξασφαλίσει την υγεία και την ευεξία του μυοσκελετικού συστήματος και αυτό ακριβώς εξετάζουμε στο νεογνό. Κάθε οστό και κάθε άρθρωση του νεογνού ελέγχεται εξονυχιστικά. Ψάχνουμε για παραμορφώσεις των οστών , για εξογκώματα, για οστικά ελλείματα , για μειωμένη κινητικότητα των αρθρώσεων. Γενικά αναζητούμε οτιδήποτε παρεκλίνει του φυσιολογικού, οτιδήποτε στο σκελετό δεν λειτουργεί σωστά.
            Πότε πρέπει χρονικά να γίνεται ο έλεγχος;
        Ο έλεγχος πρέπει να πραγματοπιείται με το που θα γεννηθεί το μωρό, εντός της πρώτης εβδομάδος από τη γέννηση του μωρού.
            Χρειάζονται κάποιες συμπληρωματικές εξετάσεις προκειμένου να είναι πλήρης η ορθοπαιδική εξέταση του νεογέννητου;
        Ενδεχομένως να χρειαστεί κάποιος υπέρηχος ή κάποια ακτινογραφία. Όμως πάντα στην ιατρική το Α και το Ω είναι η κλινική εξέταση και σε αυτό βασιζόμαστε. Οι συμπληρωματικές εξετάσεις είναι απλά για επιβεβαίωση ή για ποσοτικοποίηση του προβλήματος.

    Ποιες ορθοπαιδικές παθήσεις μπορεί να έχει ένα νεογνό;
        Είναι πληθώρα παθήσεων και θα χρειαζόμουν , χωρίς υπερβολή 100 σελίδες για να τις αναφέρω όλες.
        Εν συντομία να πω ξεκινώντας από τη σπονδυλική στήλη η νεογνική κύφωση και η σκολίωση. Εν αντιθέσει με το τί πιστεύει ο πολύς κόσμος, η σκολίωση μπορεί να εμφανιστεί από γεννήσεως. Έχουμε βρει και θεραπεύσει βρεφικές σκολιώσεις με άριστα αποτελέσματα.
        Ακόμα μπορεί το νεογνό να έχει διαταραχές των άνω άκρων όπως πολυδακτυλία (παραπάνω δάκτυλα) ή συνδακτυλία (ενωμένα δάκτυλα). Επίσης συνοστεώσεις δηλ. οστά που είναι ενωμένα αντί να είναι χωριστά.
        Στα κάτω άκρα αναζητούμε διαταραχές του άκρου ποδός. Αν το ποδαράκι του μωρού κοιτάζει προς τα μέσα, κοιτάζει προς τα έξω , προς τα κάτω, αυτό μπορεί να υποκρύπτει μια σοβαρή κατάσταση. Η γιαγιά μπορεί να πει ότι το ποδαράκι του μωρού μοιάζει με του μπαμπά ή της μαμάς στην αντίστοιχη ηλικία , και βέβαια η κληρονομικότητα παίζει μεγάλο ρόλο, δεν μπορούμε να τα αποδίδουμε όλα στην κληρονομικότητα. Μπορεί να υποβόσκει μια πάθηση σοβαρή , που να επιδέχεται θεραπείας.
        Η ραιβοϊπποποδία , συχνότερη στα αγόρια, είναι μια πάθηση που μέχρι προσφάτως αντιμετωπιζόταν με μεγάλα χειρουργεία , ανοίγαμε το παιδικό ποδαράκι σαν τριαντάφυλλο για να το διορθώσουμε. Σημερά ,εαν διαγνωσθεί εγκαίρως , την αντιμετωπίζουμε αμέσως μόλις γεννηθεί το παιδί, με εφαρμογή διορθωτικών γύψων και έχουμε καλύτερα αποτελέσματα εν συγκρίσει με τα βάρβαρα, επιτρέψτε μου να πω, χειρουργεία του παρελθόντος.
        Η δυσπλασία του ισχίου , πάθηση ιδιαίτερα συχνή στον Ελλαδικό χώρο, ιδιαίτερα στα κορίτσια και σε νεογνά που έχουν γεννηθεί με ισχιακή προβολή. Πρόκειται για μια ανωριμότητα της άρθρωσης του ισχίου, με αποτέλεσμα να μην είναι σταθερή , να εξαρθρώνεται και να μην παρέχει στήριξη για την ορθοστάτηση και τη βάδιση. Εδώ με εφαρμογή ενός απλού κηδεμόνα η πάθηση διορθώνεται στην βρεφική ηλικία και αποφεύγουμε τα προβλήματα που προκύπτουν στην ενήλικο ζωή με αρθρίτιδες,  δυσκολία στη βάδιση ακόμα και διαταραχές στην σεξουαλική ζωή του ενήλικα. Ειδάλλως θα χρειαστούν μεγάλα τραυματικά χειρουργεία ανακατασκευής , με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
            Υπάρχουν τραυματισμοί του σκελετού κατά τον τοκετό;
        Βεβαίως. Τα μαιευτικά κατάγματα είναι άλλο ένα μεγάλο κεφάλαιο που απασχολεί εμάς τους παιδοορθοπαιδικούς. Κατά τον τοκετό καθώς το νεογνό περνά μέσα από το γεννητικό κανάλι, μπορεί να υποστεί κάποιο τραυματισμό που να οδηγήσει σε κάταγμα. Εδώ υπάρχει το ιατρικό ζήτημα της σωστής πώρωσης του κατάγματος. Η επουλωτική ικανότητα των οστών στα νεογνά είναι πολύ μεγάλη , όπως χαρακτηριστικά λέμε στα νεογνά το εργοστάσιο που φτιάχνει τα οστά είναι ακόμα ανοιχτό , συνεπώς μια έγκαιρη διάγνωση του κατάγματος οδηγεί σε άριστο αποτέλεσμα.

    Ποια η συχνότητα των παθήσεων αυτών για να καταλάβει ο αναγνώστης;
        Έχει υπολογιστεί ότι τι 6% των νεογνών εμφανίζει κάποια ανωμαλία του μυοσκελετικού συστήματος. Μέχρι και το 20% των θανάτων στην περιγεννητική περίοδο ,δηλ. κατά τον τοκετό ή λίγο μετά , αποδίδονται σε παθήσεις που σχετίζονται με το σκελετό. Ενδεικτικά να πούμε ότι η συγγενής ραιβοϊπποποδία απαντάται σε 1 ανά 1000 γεννήσεις, συχνότερη στα αγόρια. Η αναπτυξιακή δυσπλασία του ισχίου το ίδιο, αλλά η πιθανότητα αυξάνει αν είναι κορίτσι ή ισχιακή προβολή. Προφανώς αυτά τα ποσοστά αυξάνονται κατά πολύ εάν υπάρχει οικογενειακό ιστορικό, εάν δηλ. η μαμά, ο μπαμπάς ή κάποιος άλλος στην οικογένεια είχε από γεννήσεως ορθοπαιδικό πρόβλημα. Ομοίως η πιθανότητα ορθοπαιδικού προβλήματος αυξάνει εάν συνυπάρχει άλλο πρόβλημα υγείας του νεογνού, για παράδειγμα εάν το νεογνό έχε εκ γενετής πρόβλημα με την καρδιά, οι γονείς οφείλουν να είναι ευαισθητοποιημένοι να ζητήσουν ορθοπαιδικό  έλεγχο διότι μπορεί να υποκρύπτεται και πρόβλημα μυοσκελετικό. Αυτό είναι ιδιαίτερα έκδηλο σε παιδιά που γεννιούνται με κάποιο σύνδρομο. Εδώ η ορθοπαιδική εξέταση είναι επιβεβλημένη, διότι τα σύνδρομα κατά κανόνα επηρεάζουν την ανάπτυξη του σκελετού.

    Γιατί είναι σημαντική η πρόληψη και ποιες οι συνέπειες αν δεν γίνει.
        Η πρόληψη στην ιατρική είναι πάντα καλύτερη της θεραπείας αυτό είναι αυταπόδεικτο. Συγκεκριμένα στο ορθοπαιδικό κομμάτι μπορούμε να πούμε πως στο νεογνό οι ανατομικές δομές είναι ακόμα εύπλαστες, τα οστά είναι σε μεγάλο βαθμό χόνδρινα, οι μύες είναι πιο ελαστικοί. Είναι πολύ ευκολότερο συνεπώς να διορθωθεί μια παραμόρφωση στη νεογνική ηλικία παρά όταν το παιδί μεγαλώσει. 
        Αν μια ορθοπαιδική πάθηση περάσει αδιάγνωστη σε νεογνική ηλικία οι συνέπειες μπορεί να είναι ολέθριες .Συχνά απαιτούνται μεγάλα τραυματικά χειρουργεία για να αντιμετωπιστεί μια παραμόρφωση που θα μπορούσε να διορθωθεί με απλά μέσα όπως κηδεμόνας ή ένας γύψος τους πρώτους μήνες της ζωής του βρέφους. Στη βρεφική ηλικία πολλές παραμορφώσεις διορθώνονται με απλές ασκησούλες που δείχνουμε στους γονείς και κάνουν. Επιδιώκουμε δηλαδή  να συμμετέχουν και οι γονείς στη θεραπευτική διαδικασία. Το χέρι του γονιού είναι καλύτερο από το χέρι του ιατρού. Έρχονται στο ιατρείο μου παιδιά με βλαισοπλατυποδίες ή ραιβοποδίες από γεννήσεως που παραμελήθηκαν και τώρα οι γονείς έχουν πολύ  πιο περιορισμένες θεραπευτικές επιλογές για τα παιδιά τους. Έρχονται παιδιά με συγγενείς βραχύνσεις μυών, με πιο κοντούς μυς δηλαδή, με στραβά ποδαράκια, με δυσπλασία ισχίων και συχνά η μόνη θεραπεία που απομένει στην προχωρημένη ηλικία που τα βλέπουμε είναι το χειρουργείο. Κάτι που θα μπορούσε να αποφευχθεί εάν κάποιος ορθοπαιδικός είχε εξετάσει και αντιμετωπίσει το πρόβλημα όταν παιδί ήταν ακόμα νεογέννητο.
        Καταλαβαίνετε βέβαια ποιο είναι το ψυχολογικό κόστος για το παιδί και την οικογένεια που καλούνται να θεραπεύσουν κάτι με καθυστέρηση ετών . Επιπλέον υπάρχει και η οικονομική επιβάρυνση για τον ασθενή και για τα ασφαλιστικά ταμεία .Συνεπώς η επίπτωση της μή πρόληψης εμφανίζεται σε πολλαπλά επίπεδα και πέφτει σαν βάρος στην κοινωνία και στην οικογένεια που είναι ο πυρήνας της κοινωνίας.
            Πονάει το νεογέννητο όταν το εξετάζετε; Διότι πολλές μαμάδες ανησυχούν όταν βλέπουν το μωρό να κλαίει.
        Όχι το μωρό δεν πονάει.Οι μαμάδες ανησυχούν όταν βλέπουν το νεογέννητό τους να κλαίει όταν το εξετάζουμε , αλλά  αυτό το κλάμα δεν είναι πόνος , είναι ενόχληση. Το μωρό δεν έχει άλλο τρόπο να το εκφράσει και το εκφράζει κλαίγοντας. Εξ'αλλου όλοι εμείς που ασχολούμαστε με παιδιά ακολουθούμε πρωτόκολλα κατά την εξέταση ώστε η   εξέταση να είναι και ασφαλής και αποτελεσματική.
            Τι  γίνεται μετά , πότε ξαναβλέπει το παιδί ο παιδοορθοπαιδικός;
        Μετά από την εξέταση που γίνεται στο μαιευτήριο, το επόμενο ραντεβού με τον παιδοορθοπαιδικό είναι όταν το παιδί κάθεται μόνο του, για να δούμε τη στάση του κορμού του. Στη συνέχεια το βλέπουμε σε ηλικία βάδισης ώστε να ελέγξουμε πως βαδίζει. Έπειτα από αυτό τα παιδιά πρέπει να εξετάζονται μία φορά το χρόνο προκειμένου να προλαμβάνουμε όλες αυτές τις παθήσεις που ονομάζουμε αναπτυξιακές, δηλ. που εμφανίζονται ή επιδεινώνονται όσο ο σκελετός αναπτύσσεται.
            Τα πρόωρα έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα να έχουν μια μυοσκελετική δυσμορφία;
        Όταν λέμε ότι το νεογνό είναι πρόωρο , σημαίνει πως δεν έχει προλάβει να ολοκληρώσει την ενδομήτριο ανάπτυξή του και αυτό περιλαμβάνει και την ανάπτυξη του μυοσκελετικού του συστήματος. Δεν αποτελεί έκπληξη λοιπόν ότι αυτά τα παιδιά εμφανίζουν σε μεγαλύτερη συχνότητα παραμορφώσεις του σκελετού, όσων αφορά την ανάπτυξη και την διαφοροποίησή του. Πολύ περισσότερο λοιπόν αυτά τα παιδιά θα πρέπει να τα εξετάσει ένας παιδοορθοπαιδικός με το που γεννιούνται, ώστε να είναι οι γονείς βέβαιοι πως όλα βαίνουν καλώς.
            Για τα παιδιά που δεν έχουν ελεγχθεί από παιδοορθοπαιδικό όταν γεννήθηκαν , πως θα καταλάβει η μαμα ότι κάτι δεν πάει καλά για να αναζητήσει συμβουλή;
        Η εμπειρία μου έχει δείξει ότι το μητρικό ένστικτο , και το πατρικό βέβαια –μην ξεχνάμε και τους πατεράδες- , είναι αλάθανστο. ΑΝ η μαμά υποπτεύεται ότι κάτι δεν πάει καλά, ε τότε κάτι υπάρχει. Αν το καλοκαίρι που το παιδί είναι με το μαγιουδάκι του, το δει η μαμά να γέρνει από τη μια πλευρά, αν στραβοπατά τα παπούτσια του, αν πονά σε κάποιο οστό ή σε κάποια άρθρωση οφείλει να αναζητήσει συμβουλή. Στην περίπτωση δε που το παιδί της δεν έχει εξεταστεί ποτέ από ορθοπαιδικό, η παραμικρή υποψία πρέπει να ελεγχθεί.

• Από Rafaelaki89,
        Γεια σας. Ο μικρός μου είναι 11 μηνών εδώ και πολύ καιρό κοιμάται για βράδυ στις 7 η ώρα με αποτέλεσμα να ξυπνάει 5 το πρωί! Πως θα μπορούσα να του αλλάξω το προγραμμα και να κοιμάται γυρω στις 9; Να προσθέσω ότι μέσα στη μέρα κοιμάται ελάχιστα το πολύ 2ωρες συνολικά !