Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οδοντιατρική εξέταση στον παιδικό σταθμό


Recommended Posts

Μόλις πήρε ο άντρας μου την κόρη μας από τα Προνήπια και μου τηλεφώνησε για να μου πει τα αποτελέσματα της οδοντιατρικής εξέταση που της κάνανε. Βρέθηκαν 2 δόντια με αρχόμενη….(δεν θυμάται πως του το είπαν θα ρωτήσει ξανά αύριο) και 1 για σφράγισμα. :cry: Βασικά έπεσα από τα σύννεφα…. :shock: Τα δοντάκια της είναι "σχεδον" χιονάτα… Παρατήρησα λίγο τα κάτω και πίσω να κιτρίνισαν τελευταία αλλά δεν θεωρώ ότι είναι για σφράγισμα. :cry: Δεν θέλω να αμφισβητήσω φυσικά τους γιατρούς μιλάω καθαρά από θέμα λογικής. Σφράγισα δόντια γιατί άρχισαν να «μαυρίζουν» όχι από κιτρίνισμα. Η αλήθεια είναι ότι της τα πλαινω μονο 2-3 φορές την εβδομάδα. Και το ξέρω ότι είναι λίγο αλλά φταίει ότι την βλέπω 7-10 κάθε μέρα και ότι της είναι μαρτύριο να τα πλαίνουμε. Φροντίζω όμως αντίθετα με το μπαμπά της να μην τρώει σοκολάτες. Αποτέλεσμα να τρώει 2-3 αυγουλακια την εβδομάδα. Θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες από οδοντιατρική εξέταση στο σχολείο και αν ήταν σωστή τελικά. Δεν γνώριζα ότι συνηθίζονται σφραγίσματα σε δόντια που θα πέσουν έτσι και αλλιώς (σε παιδάκια κάτω των 8 χρόνων) και θα βγουν καινούρια. Επίσης θέλω να μου συστήσει κάποιος γονιός έναν καλό παιδοοδοντιατρο ή οδοντίατρο που όμως αναλαμβάνει και παιδάκια στη Θεσσαλονίκη. Δεν μπορώ να φανταστώ όσο συνεργάσιμη κι αν είναι η κόρη μου πως θα την βάλουμε να κάνει σφράγισμα αν χρειαστει. :cry:

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το μόνο που ξέρω είναι ότι εγώ τα σφράγιζα τα δοντάκια μου... πριν τα αλλάξω...

τρέμω μην πάρει το παιδί μου τα δόντια μου !!!

 

φαντάζομαι οι παιδοοδοντίατροι θα έχουν κανά κόλπο.. τι να πω.. δύσκολο πολύ δύσκολο..

 

περαστικούλια σας !

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να πλένουμε τα δόντια στα παιδιά κυρίως μετά το ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ γάλα. αυτό είναι που κάνει τη μεγάλη ζημιά.

και όμως, κάνουνε σφραγίσματα στα νεογυλά δόντια για να μην προχωρήσει "το χαλασμα" στα καινούρια- μόνιμα.

δεν έχουν σημασία οι σοκολάτες. πιο μεγάη σημασία έχει, όσο και να φαίνεται απίστευτο, ΤΟ ΓΛΥΦΙΤΖΟΥΡΙ! γιατί μένει η ζάχαρη πιο πολύ ωρα στο στόμα (όπως τσο γάλα που προανέφερα).

δεν είναι πάντως λόγος να αγχώνεσαι...για καλό στο είπε ο οδοντίατρος. αλλά αν θες πήγαινέ την στον δικό σου οδοντίατρο, να το σιγουρέψεις.

είναι μεγάλο παιδί και καταλαβαίνει, ώστε να της εξηγήσεις για να μην το βλέπει ως αγκαρία το πλύσιμο των δοντιών της.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ismeni καλημέρα,

 

πως τα πλένουμε τα δοντάκια μετά το βραδινό γάλα ? εκεί που έχει χαλαρώσει και είναι έτοιμος για ύπνο.. θα πλαντάξει στο κλάμα...

 

από ποια ηλικία ? εγώ του τα πλένω μετά το φαγητό όχι πάντα, του τραγουδάω και το έχει για παιχνίδι και κάτι κάνει και μόνος του.

Είναι 19 μηνών τώρα.

 

Από πότε βάζουμε οδοντόκρεμα ? υπάρχει ειδική που δεν ξεπλένεται ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΕΙΠΕ Η ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΕΚΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ

ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΠΑΙΔΟΔΟΝΤΡΟ

ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΟ

ΑΡΑΠΟΣΤΑΘΗ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΤΑ ΙΔΙΑ

ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΕΧΟΥΜΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΦΘΟΡΙΩΣΗ

ΚΑΙ 23/03 ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΦΡΑΓΙΣΜΑ

Η ΜΙΚΡΗ ΕΜΕΙΝΕ ΠΟΛΥ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ

[/url]

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχεις δίκιο... αφ' όσον τα παίρνει ό ύπνος μετά το νυχτερινο γάλα, είναι πρόβλημα. τουλάχιστον μετά το πρωινό γάλα.

εμένα η κόρη μου με εβλεπε μια μέα που επλενα τα δόντια μου και από τότε της δίνω τη δική της οδοντόβουρτσα και τα "πλενει" μόνη της. μετά επεμβάινω κι εγώ.

από τη στιγμή που βγάζουν το πρώτο δόντι πρέπει να το πλένουμε!οδοντόκρεμα δεν βάζουμε ακόμη. μόνο με νερό και με οδοντόβουρστα για την ηλικία τους, 0-2.

οδοντόκρεμα μετα τα 3 που θα ξλερουν και δεν θα την καταπίνουν.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΕΙΠΕ Η ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΕΚΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ

ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΠΑΙΔΟΔΟΝΤΡΟ

ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΟ

ΑΡΑΠΟΣΤΑΘΗ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΤΑ ΙΔΙΑ

ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΕΧΟΥΜΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΦΘΟΡΙΩΣΗ

ΚΑΙ 23/03 ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΦΡΑΓΙΣΜΑ

Η ΜΙΚΡΗ ΕΜΕΙΝΕ ΠΟΛΥ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ

 

πόσο είανι η μικρή που της κάνει φθορίωση;

πρέπει να είναι πάνω από 6, για να μπορέσει να συνεργαστεί

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ismeni καλημέρα,

 

πως τα πλένουμε τα δοντάκια μετά το βραδινό γάλα ? εκεί που έχει χαλαρώσει και είναι έτοιμος για ύπνο.. θα πλαντάξει στο κλάμα...

 

από ποια ηλικία ? εγώ του τα πλένω μετά το φαγητό όχι πάντα, του τραγουδάω και το έχει για παιχνίδι και κάτι κάνει και μόνος του.

Είναι 19 μηνών τώρα.

 

Από πότε βάζουμε οδοντόκρεμα ? υπάρχει ειδική που δεν ξεπλένεται ?

 

 

εχεις δίκιο... αφ' όσον τα παίρνει ό ύπνος μετά το νυχτερινο γάλα, είναι πρόβλημα. τουλάχιστον μετά το πρωινό γάλα.

εμένα η κόρη μου με εβλεπε μια μέα που επλενα τα δόντια μου και από τότε της δίνω τη δική της οδοντόβουρτσα και τα "πλενει" μόνη της. μετά επεμβάινω κι εγώ.

από τη στιγμή που βγάζουν το πρώτο δόντι πρέπει να το πλένουμε!οδοντόκρεμα δεν βάζουμε ακόμη. μόνο με νερό και με οδοντόβουρστα για την ηλικία τους, 0-2.

οδοντόκρεμα μετα τα 3 που θα ξλερουν και δεν θα την καταπίνουν.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Χθες με το που σχόλασα πήγα σπίτι και την κάθισα κάτω για να δω τα δόντια της λεπτομερειακά. :? Όπως είπα και πριν ήταν κάτασπρα, ίσια, αραιά και γλυκούτσικα όλα .... :arrow: Εκτός από το τέρμα πάνω και πίσω δόντι. Εκείνο αν το παρατηρούσες προσεχτικά είναι μεγάλο και χωρίζεται στα 2 ή 4 κομμάτια. Ανάμεσα σε αυτό το χώρισμα είχε μια γραμμούλα η οποία με το πλύσιμο που κάναμε δεν έφευγε. Προφανώς είναι αυτό το δόντι για το οποίο είπαν οι οδοντίατροι οτι χρειάζεται σφράγισμα. :cry: Μου φαίνεται απίστευτο πως σε τόσο μικρό μωρό πρόλαβε και χάλασε δόντι. :cry: Ευτυχώς είναι λίγο και ίσως αν ξύθει κάπως φύγει. Θα μας πει ο οδοντίατρος. Δεν ξερω κάποιον που να ειδικεύεται στα παιδάκια και θα ήθελα τις προτάσεις σας.

 

ευχαριστω

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομίζω πώς είανι πολύ μικρή για φθορίωση.

θα της βάλει ένα "μασελάκι" με την κρεμα της φθορίωσης (με γέυση πχ φράουλα ή σοκολάτα ή κλπ) που πρέπει να το κρατήσει στο στόμα της. αυτό προκαλεί "εμετό" ή αναγούλα. όχι λόγω γέυσης λόγω αίσθησης και μονο. για αυτό σου λέω ότι είανι μικρή ακόμη.

και να ξέρεις... ο καθαρισμός κοστίζει €30. σε συνδιαμσό με τη φθορίωση, θα σου πώ.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ISMENI

ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ???

 

ΕΧΟΥΜΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΙΣ 3,00

ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΜΕΤΑ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

 

 

 

ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΦΡΑΓΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ 23/03 ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΔΟΝΤΑΚΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΚΑΙ Η ΝΑΝΑ

[/url]

preg.png

Link to comment
Share on other sites

ISMENI

ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ???

 

ΕΧΟΥΜΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΙΣ 3,00

ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΜΕΤΑ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

 

 

 

ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΦΡΑΓΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ 23/03 ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΔΟΝΤΑΚΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΚΑΙ Η ΝΑΝΑ

 

 

όχι ΓΕΝΙΚΑ μιλώ. δεν το ξέρω τον συγκεκριμένο. εγώ αθήνα μένω.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

και όμως, κάνουνε σφραγίσματα στα νεογυλά δόντια για να μην προχωρήσει "το χαλασμα" στα καινούρια- μόνιμα.

δεν έχουν σημασία οι σοκολάτες. πιο μεγάη σημασία έχει, όσο και να φαίνεται απίστευτο, ΤΟ ΓΛΥΦΙΤΖΟΥΡΙ! γιατί μένει η ζάχαρη πιο πολύ ωρα στο στόμα (όπως τσο γάλα που προανέφερα).

.

 

συμφωνώ απόλυτα τα ίδια ακριβώς είπε και σε μας η παιδοδοντίατρος. Πρέπει κάθε βράδυ βούρτσισμα και φθορίωση πρέπει να γίνεται 2 φορές το χρόνο από 3 ετών, δε βάζουν μασελάκι στη φθορίωση οι γιατροί.

Link to comment
Share on other sites

Παιδία εγώ έχω μαύρα μεσάνυχτα για φθοριώσεις και λοιπά σε τόσο μικρές ηλικίες... Προσωπικά έχω κάνει 4 σφραγίσματα στα 14 και το ένα μου έφυγε αλλά περιμένω να γεννήσω και να το ξαναφτιάξω. Ξέρω οτι πρέπει να πλένουμε τα δόντια μας 3 φορές την μέρα αλλά είναι ανέφικτο από την στιγμή που δουλεύουμε και βλέπουμε τα παιδία μας μόνο βράδυ. Το ίδιο έκαναν και οι γονείς μας. Ξέρω για τις σοκολάτες και τα λοιπά αλλά δεν φανταζόμουν οτι ένα παιδάκι 4 χρόνων όσο και να μην πλένει δόντια και να τρώει γλυκά θα μπορούσε να έχει πρόβλημα που να φτάσει σε σφράγισμα. Τα ίδια έκανα και γω και τα ξαδέρφια μου και όλα τα αλλά παιδάκια που ξέρω από μικρή και σφράγισμα στα 4 δεν έκανε κανείς. Μου φαίνεται οτι όπως και όλα τα αλλά που άλλαξαν με το πέρασμα των χρόνων άλλαξε και αυτό. Άλλαξαν τα μαθήματα στα σχολεία, τα παιχνίδια, τα μυαλά, οι υποχρεώσεις κλπ. Από οτι φαίνεται και άλλοι γονείς δεν ξέρουν και δεν τηρούν όσα αναφέρθηκαν για την φθορίωση και για τους καθαρισμούς μιας και κανένας δεν απάντησε ακόμα για κάποιον καλό παιδοοδοντιαρτο...

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου φαίνεται οτι όπως και όλα τα αλλά που άλλαξαν με το πέρασμα των χρόνων άλλαξε και αυτό. Άλλαξαν τα μαθήματα στα σχολεία, τα παιχνίδια, τα μυαλά, οι υποχρεώσεις κλπ. ....... μιας και κανένας δεν απάντησε ακόμα για κάποιον καλό παιδοοδοντιαρτο...

 

έχεις δίκιο. όλα αλλαξανα από τη δική μας εποχή!

παιδοοδοντρίατρο στην Αθήνα, θέλεις;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται οτι όπως και όλα τα αλλά που άλλαξαν με το πέρασμα των χρόνων άλλαξε και αυτό. Άλλαξαν τα μαθήματα στα σχολεία, τα παιχνίδια, τα μυαλά, οι υποχρεώσεις κλπ. ....... μιας και κανένας δεν απάντησε ακόμα για κάποιον καλό παιδοοδοντιαρτο...

 

έχεις δίκιο. όλα αλλαξανα από τη δική μας εποχή!

παιδοοδοντρίατρο στην Αθήνα, θέλεις;

 

Στην Θεσσαλονίκη. Ρωτάω άλλους γονείς που είχαν εμπειρία γιατί δεν θελω να παω σε οποιον βρώ. Σίγουρα ένα παιδάκι θέλει άλλη αντιμετώπιση από τον γιατρό όσο συνεργάσιμο και αν είναι. Ειδικα απο τον οδοντίατρο...

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΑ

ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΤΡΑΓΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΜΕ ΜΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΟΔΟΝΤΟΒΟΥΡΤΣΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΦΑΡΜΑΚΟ

ΚΑΙ ΦΘΟΡΙΩΣΗ ΣΑΝ ΨΕΚΑΣΜΟΣ

ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ Η ΜΙΚΡΗ ΑΛΛΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ!!!!

ΕΓΩ ΠΟΥ ΤΗΝ ΛΑΤΡΕΥΩ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑ ΤΟΣΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΗΡΕΜΙΑ ΜΑΖΙ ΤΗΣ

 

 

ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ

ΚΟΣΤΟΣ 60 ΕΥΡΩ

 

ΤΩΡΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΣΦΡΑΓΙΣΜΑ

[/url]

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδία εγώ έχω μαύρα μεσάνυχτα για φθοριώσεις και λοιπά σε τόσο μικρές ηλικίες... Προσωπικά έχω κάνει 4 σφραγίσματα στα 14 και το ένα μου έφυγε αλλά περιμένω να γεννήσω και να το ξαναφτιάξω. Ξέρω οτι πρέπει να πλένουμε τα δόντια μας 3 φορές την μέρα αλλά είναι ανέφικτο από την στιγμή που δουλεύουμε και βλέπουμε τα παιδία μας μόνο βράδυ. Το ίδιο έκαναν και οι γονείς μας. Ξέρω για τις σοκολάτες και τα λοιπά αλλά δεν φανταζόμουν οτι ένα παιδάκι 4 χρόνων όσο και να μην πλένει δόντια και να τρώει γλυκά θα μπορούσε να έχει πρόβλημα που να φτάσει σε σφράγισμα. Τα ίδια έκανα και γω και τα ξαδέρφια μου και όλα τα αλλά παιδάκια που ξέρω από μικρή και σφράγισμα στα 4 δεν έκανε κανείς. Μου φαίνεται οτι όπως και όλα τα αλλά που άλλαξαν με το πέρασμα των χρόνων άλλαξε και αυτό. Άλλαξαν τα μαθήματα στα σχολεία, τα παιχνίδια, τα μυαλά, οι υποχρεώσεις κλπ. Από οτι φαίνεται και άλλοι γονείς δεν ξέρουν και δεν τηρούν όσα αναφέρθηκαν για την φθορίωση και για τους καθαρισμούς μιας και κανένας δεν απάντησε ακόμα για κάποιον καλό παιδοοδοντιαρτο...

 

 

 

 

ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΟΛΗ ΨΑΧΝΕΙΣ ΠΑΙΔΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ?

ΑΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΑΡΑΠΟΣΤΑΘΗΣ ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

[/url]

preg.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ... έχουμε έναν πολύ καλό φίλο οδοντίατρο αλλά ψιλοφοβαμαι γιατί είναι καινούριος. θα το ψάξω από βδομάδα για αυτόν που μου προτείνεις IOASMA και αν χρειαστεί θα σου στείλω πμ, γιατί τώρα έχω με την άλλη κόρη μου πρόβλημα με τα μάτια... :cry: ευτυχώς όλα είναι μικροπροβλήματα ...

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...