Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δωρεά Οργάνων


Sam

Θα θέλατε να γίνετε δωρητής οργάνων?  

302

  1. 1. Θα θέλατε να γίνετε δωρητής οργάνων?

    • ναι - είμαι ήδη δωρητής οργάνων
      74
    • ναι θα ήθελα αλλά δεν έχω προλαβει να ασχοληθώ/δεν εχω ενημερωθει για την διαδικασια
      209
    • το σκέφτομαι, δεν έχω αποφασίσει ακόμα
      104
    • όχι δεν θα το ήθελα
      112


Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 498
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εθνικός Οργανισμός Μεταμοσχεύσεων! Εδω γελάμε!!!

 

http://www.koutipandoras.gr/?p=6036

 

ούτε παραγγελία να την είχαμε κάνει την εκπομπή....

 

Συγκλονιστικό!!!!

Αυτά που είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα σωστά είναι ότι:

- ο Εθνικός Οργανισμός Μεταμοσχεύσεων δεν κάνει καλά τη δουλειά του (πολύ επιεικώς!)

- κανείς δεν λέει όλη την αλήθεια, όλοι λένε μισόλογα (γιατί άραγε??)

- κανείς δεν έχει λύση αφού οι μεγαλογιατροί κάνουνε τη πάπια (επίσης επιεικώς!)

- επικίνδυνος ο υπουργός που δεν ξέρει τι του γίνεται....

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι ποιός ακριβώς κονομάει από αυτή την κατάσταση, μήπως όλοι όσοι μπλέκονται στο σύστημα?????

Είναι κρίμα και ντροπή!!!

Link to comment
Share on other sites

ελεος σε τι κρατος διεφθαρμενο ζουμε!!!!:evil::evil::evil:

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Πριν χρόνια, ο πατέρας μου είχε παθει ενα ατύχημα, νοσηλευοταν σ ενα νοσοκομείο στην Αγγλια. Οι γιατροί έλεγαν ότι δεν προκειται να ζήσει και το συζητούσαν πάνω απ το κεφάλι του, μιας και ο πατερας μου δεν ειχε τις αισθησεις του (δεν ξερω να διευκρινήσω αν ήταν σε κωμα δυστυχώς). Οταν τελικα συνήλθε -γιατί αυτό συνέβη- μας έλεγε ότι άκουγε τις συζητήσεις των γιατρών και σκεφτόταν "θα σας δειξω εγω ποιος θα πεθάνει"!... Θυμαμαι επίσης που όταν η μητερα του επεσε σε κωμα μετά από εγκεφαλικό της μίλαγε κανονικά, σα να έκαναν συζήτηση... ίσως και να ακούει, μου έλεγε, κανεις δε μπορεί να ξερει.

 

...και μετά μου λες γιατί δε σου γράφω, που λεει και το ρητό...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

αλλο κωμα και αλλο εγκεφαλικα νεκρος!!ειχα ενα φιλο στα 15 ηταν με μηχανακι και τρακαρε με ενα φορτιγακι το κεφαλι του ηταν χτυπημενο πολυ ασχημα!!ολοι ελεγαν δεν θα συνελθει περασαν 8 μηνες σε κομα και οι γιατροι ελεγαν να τον αποσυνδεσουν στην οικογενεια,η οικογενια αρνηθηκε και ξυπνησε μια μερα και ειπε καλημερα!!!!!!!ηταν ολοκλρωτικα παραλητος μονο ματια κουνουσε και προσπαθουσε να μιλησει σωστα!!τωρα σχεδων 7 χρονια μετα περπαταει μονος του!!δουλεψε σκληρα με φυσικοθεραπευτες καθε μερα τοσα χρονια!!!

μπορει καποιος να μου υπογραψει οτι ο δικος μου ανθρωπος ειναι εγκεφαλικα νεκρος και οχι σε κομα??στην ελλαδα δεν νομιζω...............

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ψήφισα "δεν έχω αποφασίσει ακόμα" γιατί φοβάμαι ότι αν είσαι δωρητής ενδέχεται να σε "βγάλουν από την πρίζα" πριν της ώρας σου... Δεν έχω διαβάσει το τόπικ, τώρα θα το κάνω, μήπως αναφέρεται κάτι σχετικό..

Εdit: για να διευκρινήσω, έχω δώσει αίμα και θα συνεχίσω εφόσον μου το επιτρέπει η υγεία μου. Μάλιστα σκέφτομαι να προβώ και σε συμβολαιογραφική/νομική πράξη όταν θα έρθει αυτή η ώρα να προβω σε δωρεά οργάνων εφόσον πιστοποιήσει τον θάνατό μου ιατρός της επιλογής της οικογένειάς μου πέρα από τον γιατρό του νοσοκομείου...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Αντίθετος δηλώνει ο Εθνικός Οργανισμός Μεταμοσχεύσεων στο σχέδιο νόμου του υπουργείου Υγείας για τις μεταμοσχεύσεις και τη δωρεά οργάνων και σε ανακοίνωσή του, αναφέρει ότι ουδέποτε εκλήθη να συμμετάσχει στη σύνταξη του νομοσχεδίου αυτού.

 

 

Από την πλευρά του, το υπουργείο Υγείας τονίζει ότι επί δύο περίπου μήνες, κατά τη διάρκεια της δημόσιας διαβούλευσης, χιλιάδες πολίτες και φορείς διατυπώνουν γραπτώς τις απόψεις τους και συμπληρώνει ότι, πριν από περίπου 45 ημέρες, σε ημερίδα που οργάνωσε το υπουργείο Υγείας προσκλήθηκε, παρέστη και κατέθεσε τις προτάσεις του ο ΕΟΜ, δια του τότε προέδρου του, και ότι στη συνέχεια τον πρόεδρο του ΕΟΜ συνάντησαν ο υφυπουργός, κ. Μ. Τιμοσίδης και ο γενικός γραμματέας Δημόσιας Υγείας, κ. Α. Δημόπουλος.

 

Τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου του Εθνικού Οργανισμού Μεταμοσχεύσεων (Ε.Ο.Μ.) επισημαίνουν ότι τρία σημεία του νομοσχεδίου, τους βρίσκουν αντίθετους:

 

Η διεύρυνση του κύκλου των δοτών προκειμένου για ζώσες μεταμοσχεύσεις που προβλέπεται στο άρθρο 8, ενέχει τον ορατό κίνδυνο της εμπορευματοποίησης των. Είμαστε αντίθετοι με την επέκταση της δωρεάς σε άτομα με συναισθηματικό δεσμό, διότι θεωρούμε ότι είναι αδύνατον με οποιοδήποτε τρόπο να κριθεί με αξιοπιστία η ύπαρξη του.

 

Η εικαζόμενη συναίνεση που προβλέπει το άρθρο 9, ακόμα και σε χώρες που είναι νομοθετημένη, όπως στην Ισπανία, στην πράξη δεν χρησιμοποιείται και δεν αφαιρούνται ποτέ όργανα χωρίς την σύμφωνη γνώμη των συγγενών. Με δεδομένες τις αντιρρήσεις που έχουν ήδη εκφρασθεί από τη κοινωνία, θα επηρεαστεί αρνητικά η δωρεά οργάνων.

 

Η δημιουργία Οργανισμών Αφαίρεσης Οργάνων δεν έχει καμία θέση. Η αφαίρεση τους διεθνώς γίνεται από τις ομάδες των μεταμοσχευτικών κέντρων και σε καμία περίπτωση από τρίτους, οι οποίοι μάλιστα εργάζονται σε ιδιωτικά νοσηλευτήρια.

 

Την Τετάρτη, 25 Μαΐου 2011 στην Επιτροπή Κοινωνικών Υποθέσεων της Βουλής θα παραστεί ο ΕΟΜ, καθώς και άλλοι φορείς, να διατυπώσουν γραπτώς τις απόψεις τους για το πολύπαθο και πολυτάραχο πρόβλημα των μεταμοσχεύσεων.

Και όλα αυτά εν όψει της πρώτης ανάγνωσης του σχεδίου νόμου στη Βουλή, τονίζει στην ανακοίνωσή του το υπουργείο Υγείας και συμπληρώνει ότι μετά από όλα αυτά θα ακολουθήσουν η δεύτερη ανάγνωση στη Επιτροπή της Βουλής και η συζήτηση στην Ολομέλειά της. Είναι προφανές, ότι τα επιχειρήματα περί απουσίας διαλόγου θα μπορούσε να τα αξιολογήσει ο καθένας κατά βούληση, αλλά και σύμφωνα με την πραγματικότητα, καταλήγει.

 

Τα μέλη του ΕΟΜ επισημαίνουν ακόμη στην ανακοίνωσή τους "ότι η αύξηση των μεταμοσχεύσεων, που αποτελεί το κύριο μέλημα του οργανισμού, μπορεί να επιτευχθεί μόνο με την ενίσχυση του και των δομών που στηρίζουν τη μεταμόσχευση στο πλαίσιο του Εθνικού Συστήματος Υγείας".

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=63085317

 

Πόσο χαίρομαι όταν έχω δίκιο και συμφωνεί μαζί μου και ο ΕΟΜ:-D.... για τα αυτονόητα δηλαδή.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

βασικά είναι εντελώς λάθος σε μια τέτοια συγκυρία, που ο κόσμος δεν τους εμπιστεύεται ούτε για μια απλή απογραφή, να το παίζουν κοινωνικά ευαίσθητοι με ένα τέτοιο θέμα και να το κάνουν καλλιγραφία στον κ***λο της μαϊμούς με την επιπολαιότητα και την ασχετοσύνη τους...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • 1 month later...

κανενας μας δεν θα ηθελε να βρεθει στη θεση να εχει αναγκη απο μοσχεμα και να μην βρισκει,,ας πραξει λοιπον με συνειδηση για το θεμα της δωρεας αυτος καο το σοι του

ουτε εγω συμφωνω με το νομοσχεδιο

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

θα ηθελα να μου πει κάποιος πληροφορίες για να γίνει κάποιος δωρητής οργάνων ....ειχα καποιο διαφημηστικό και το έστειλα αλλά ουτε φωνή ούτε ακρόαση ........έστειλα ημαιλ σε μια διευθυνση που βρήκα αλλα τίποτα πάλι ...Υποτίθεται ότι πρέπει να μου στείλουν κάποια κάρτα ξέρει κανείς να μου πει κάτι ???:?::?::?:

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικά χρόνια μια κοπελα γνωστή μου 20 χρονών είχε μείνει εγκεφαλικά νεκρή μετά από σοβαρό τροχαίο. Εμεινε φυτό για αρκετό καιρό, και ξαφνικά ένα πρωί επανήλθε προς έκπληξη όλων, γιατρών και συγγενών. Τώρα είναι μια χαρά, παντρεύτηκε κι έχει και παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

8elw na rwthsw egw san maria pou 8elw na dwrisw kapoio organo mou enw egw eimai en zwh poio 8a mporouse na einai auto??epishs ti xartia k pou xreiazetai na paw gia na kanw dhlwsh gia na ginw dwrhtria organwn ligo prin er8ei h stigmh gia na pai8anw?eimai ugeihs kai menw sthn krhth....perimenw apanthsh sas euxaristw polu!!!:)

Link to comment
Share on other sites

εν ζωή, μπορείς να δωρίσεις έναν νεφρό (έχεις 2), αίμα (αιμοδότης) και μυελό των οστών (δίνεις δείγμα και μπαίνεις σε μια βάση δεδομένων, αν βρεθεί συμβατός λήπτης που το χρειάζεται γίνεσαι δωρητής).

πληροφορίες θα βρείς στον Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων (www.eom.gr)

Αν πεθάνεις δεν μπορείς να γίνεις δωρήτρια. Υποψήφιοι Δωρητές είναι οι ελάχιστοι που θα υποστούν σοβαρό ατύχημα και μείνουν εγκεφαλικά νεκροί (δηλαδή πάψει να λειτουργεί ο εγκέφαλος, και το σώμα διατηρείται ζωντανό με μηχανική υποστήριξη) Διάβασε αν θέλεις το link στην υπογραφή μου (Δωρεά Οργάνων Φοβία) για αναλυτικές πληροφορίες, η το site του Ε.Ο.Μ. η πάρε τους τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μ' ένα πολύ γρήγορο ψάξιμο, βρήκα αυτό:

Νόμος 3984/11. Έως την 1.7.2013, η αφαίρεση από θανόντα πρόσωπο διενεργείται εφόσον είχε συναινέσει στη μετά θάνατον δωρεά οργάνων του με σχετικό έγγραφο απευθυνόμενο στον Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων. Άλλως η αφαίρεση οργάνων διενεργείται, εφόσον δεν αντιτίθεται σε αυτήν ο σύζυγος ή τα ενήλικα τέκνα ή οι γονείς ή τα αδέλφια του.

που σημαίνει ότι όποιος αντιτίθεται πρέπει να κάνει δήλωση εξαίρεσης μέχρι 30-6-2013, εκτός αν αρνηθούν οι συγγενείς του.

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν ψηφιστηκε,τουλαχιστον στη αρχικη του μορφη και κατα καποιο τροπο ισχυει ο,τι ισχυε κ πριν΄εχεις δηλωσει δωρητης,οκ.Δεν εχεις δηλωσει τπτ,ρωτανε αποκλειστικα κ μονο τους οικειους σου κ αποφασιζουν αυτοι.Καλα καταλαβα?Ευχαριστω παντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδιά ο νόμος ψηφίστηκε ακριβώς όπως συζητιόταν.

 

Μέχρι 1-7-2013 θα ισχύει ότι και παλιά, δηλαδή αν κάποιος έχει δηλώσει δότης (το 0,9% του ελληνικού πληθυσμού) τότε είναι δότης, αλλιώς ρωτούν τους συγγενείς του.

 

Από 1-7-2013 και μετά ο κάθε άνθρωπος είναι δότης εκτός αν, αν του συμβεί το μοιραίο, έχει ήδη δηλώσει διαφορετικά στον Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων.

Οι συγγενείς βγαίνουν από την εξίσωση.

 

Για τους ανήλικους θα συνεχίσουν να ρωτούν τους γονείς τους και μετά τις 1-7-2013 (δεν αλλάζει κάτι).

Ο πλήρης νόμος είναι εδώ

http://apeleytheros.wordpress.com/2011/04/02/dorea-organon-fovia/#nomos

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγω δεν ψηφισα γιατι η ασπαντηση που εχω δεν υπαρχει. ΘΕΛΩ να γινω δωρητης οργανων αλλα οχι να το εχω υπογραψει απο πριν και ουτε να με ορισει κανεις!! το εχω δηλωσει κατέπαναληψη στους δικους μου ανθρωπους εχω δικους μου ανθρωπους γιατρους (3) και σε αυτους εχω εμπιστοσυνη να αποφασισουν για την αναστρεψιμοτητα η οχι της οποιας καταστασης μου! φυσικα και θελω να δωσω ζωη με το θανατο μου αλλα με επιφυλαξη των συμφεροντων που υπαρχουν....οπως ολοι ξερετε!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μ' ένα πολύ γρήγορο ψάξιμο, βρήκα αυτό:

 

που σημαίνει ότι όποιος αντιτίθεται πρέπει να κάνει δήλωση εξαίρεσης μέχρι 30-6-2013, εκτός αν αρνηθούν οι συγγενείς του.

Δυστυχώς δεν ισχύει αυτό που έχω γράψει παραπάνω, αν και το είχα πάρει από τη σελίδα του ΔΣΑ, τον Οκτώβριο του 11. Ο νόμος όντως ψηφίστηκε όπως συζητιόταν.

2. Η αφαίρεση ενός ή περισσότερων οργάνων από ενήλικο, θανόν πρόσωπο πραγματοποιείται εφόσον, όσο ζούσε, δεν είχε εκφράσει την αντίθεση του σύμφωνα με την παράγραφο 3. Η έναρξη ισχύος της παρούσας παραγράφου αρχίζει από 1.6.2013 προκειμένου στο διάστημα αυτό να υπάρξει πλήρης ενημέρωση των πολιτών μέσω εφαρμογής συγκεκριμένης ενημερωτικής εκστρατείας. Με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης καθορίζεται ο τρόπος και κάθε τεχνική λεπτομέρεια σχετικά με την εκδήλωση θετικής ή αρνητικής δήλωσης του κάθε ατόμου και ο τρόπος συγκέντρωσης αυτών από τον ΕΟΜ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

προσπάθησα επανελλημένα να γινω δωρητής οργάνων ..δηλαδή μου ειχαν στείλει ενα χαρτί αν θελω να συμπηρώσω στοιχεία καινατο στείλω ..το έκανα αλλα κάρτα δεν μου ηρθε ποτέ ,προσπάθησα μέσω ιντερνετ αλλα πάλι δεν τα κατάφερα ...μηπως γνωρίζετε πως αλλιώς γίνεται χωρίς να τρέχω σε νοσοκομεια...

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και θα ήθελα, αλλά όχι να συμπληρώσω χαρτιά και τέτοιες χαζομάρες.. μεταξύ σοβαρού κ αστείου εννοείται πως το έχω συζητήσει με τους δικούς μου- μπρρρρρρ :shock: οκ αλλάζω θέμα......

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Η 19χρονη Καρίνα μετά από ένα φοβερό αυτοκινητιστικό ατύχημα έπεσε σε κώμα και σύμφωνα με τους γιατρούς ήταν απίθανο να συνέλθει.

Η 19χρονη νοσηλευόταν σε κατάσταση κώματος στο νοσοκομείο Aarhus στη Δανία και οι γιατροί θεωρούσαν τόσο απίθανο το έφηβο κορίτσι να συνέλθει με αποτέλεσμα να πείσουν την οικογένειά της να σταματήσει η θεραπεία και να δωρίσουν τα όργανά της.

Την ώρα που γιατροί προετοιμάζονταν για να της αφαιρέσουν τα όργανα έκπληκτοι οι υπάλληλοι του νοσοκομείου τους ενημέρωσαν πως το κορίτσι άνοιξε τα μάτια του και κούνησε τα πόδια της. Η Καρίνα, ζωντανή απόδειξη ότι συμβαίνουν θαύματα αυτήν την περίοδο αναρρώνει σ ένα ειδικό κέντρο αποκατάστασης και μάλιστα μπορεί και περπατάει, μιλάει και ιππεύει και το αγαπημένο της άλογο!

Οι γονείς του κοριτσιού που στάθηκε την τελευταία στιγμή τυχερή και έζησε, αποφάσισαν να μηνύσουν τους γιατρούς του νοσοκομείου και μάλιστα καταγγέλουν πως κάτι ύποπτο βρίσκεται πίσω από την απόφασή τους να δωρίσουν τα όργανα της κόρης τους. Σύμφωνα με τους ίδιους, το παιδί τους νοσηλευόταν μόλις 3 ημέρες και οι γιατροί βιάστηκαν να τους πείσουν πως δε θα ζήσει. Υποστηρίζουν πως οι γιατροί έιχαν κάποιο λόγο που ήθελαν να "σκοτώσουν" την κόρη τους για να πάρουν τα ζωτικά τςη όργανα.

 

Από την άλλη οι γιατροί υποστηρίζουν πως δεν έγινε σωστή συνεννόηση με τους γονείς του κοριτσιού και πως η θεραπέια που της χορήγησαν ουσιαστικά την έσωσε. Η υπόθεση θα συνεχιστεί στα δικαστήρια... Το μόνο σίγουρο είναι πως η Καρίνα κέρδισε τη ζωή της!

 

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=168939&catid=7

 

Και ερωτώ τώρα εγώ η αδαής.

Δίνανε στην ασθενή φάρμακα για θεραπεία όπως ισχυρίζονται και από την άλλη μέσα σε 3 μόλις μέρες λέγανε στην οικογένεια για δωρεά. οργάνων!!!!!!!!!!!!:confused::confused::confused::confused:

 

Και πρέπει να πιστέψω εγώ τώρα τον υποτιθέμενο αλτρουϊσμό αυτών που κόπτονται για τις δωρέες οργάνων.

 

Περιμένω πάντως να δω πως θα εφαρμοστεί ο νόμος που ψηφίστηκε στην Ελλάδα από το 2013 και ποιός θα είναι ο γιατρός που θα βάλει το κεφάλι του στον ντορβά να αφαιρέσει όργανα ασθενούς βάσει αυτού του νόμου χωρίς την συναίνεση των συγγενών.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...