Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγχείρηση ΘΥΡΕΟΕΙΔΟΥΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 558
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κι από εμένα!!!

Doroula κι εγώ και μία πολύ κακή μου φίλη χειρουργηθήκαμε το 2010 στον κ. Λινό... Θεωρείται από τους καλύτερους στην Ελλάδα, έχει τεράστια πείρα, έχει χειρουργήσει μεγάλα ονόματα, δημοσιογράφους, τραγουδιστές κλπ οπότε τον εμπιστευθήκαμε... καλώς ή κακώς...η "νεκροψία" θα δείξει που λένε...

Σαν επέμβαση η δικιά μου ήταν τέλεια, μιλούσα από τα πρώτα λεπτά, δεν πονούσα καθόλου, βγήκα την επόμενη το πρωί και η τομή σχεδόν δεν φαίνεται πια... και η αναισθησιολόγος που συνεργάζεται (νομίζω λέγεται Ψωμά) είναι καταπληκτική, γλυκιά, ζεστή και καθησυχαστική...σαν μανούλα μιλάει και νιώθεις σαν να σε αγκαλιάζει με τα μάτια της...

Σου εύχομαι καλή επιτυχία και όσο μπορέις να μην έχεις άγχος... ότι και να είναι αίναι αντιμετωπίσιμο οπότε να είσαι αισιόδοξη και δυνατή!!!

Φιλιά πολλά!

Link to comment
Share on other sites

koritsia geia sas peiga mou eipe o endokrinologos : metriou bathmou broxokili me psixro ozo pou katalambanei to katw imisi tou deksiou lobou tou thiroeidi adena ...

kai mou eipe na kanw egxeirisi den einai epigon alla mou eipe na psaksw na vrw ena kalo xeirourgo sti thessaloniki ,,kai giauto esteila an kerei kapia as mou pei sto axepa pios einai o kaliteros???? exw tameio sto dimosio

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

koritsia geia sas peiga mou eipe o endokrinologos : metriou bathmou broxokili me psixro ozo pou katalambanei to katw imisi tou deksiou lobou tou thiroeidi adena ...

kai mou eipe na kanw egxeirisi den einai epigon alla mou eipe na psaksw na vrw ena kalo xeirourgo sti thessaloniki ,,kai giauto esteila an kerei kapia as mou pei sto axepa pios einai o kaliteros???? exw tameio sto dimosio

 

Καλημερα Αλικη. Κι εγω στο ΑΧΕΠΑ χειρουργηθηκα και απο θεμα επεμβασης ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Γιατρος Γεωργιος Γκουτζαμανης. Αν θελεις πες μου να σου δωσω περισσοτερα στοιχεια.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι η ρενα και επιτελους ειμαι καλα . πεντακαθαρες εξετασεις μετα απο 2 χρονια ταλαιπωριας .bad dreams have gone back to reality

 

Καλημερα Ρενα. Αυτο ειναι πολυ ευχαριστο νεο. Γενικα, το θεμα ¨θυρεοειδης¨ χρειαζεται καλο γιατρο και υπομονη.

 

Θεωρω οτι ειναι περισσοτερο χρονοβορα η ρυθμιση της λειτουργιας του σε καθε ανθρωπο. Ειναι πολλοι παραγοντες που τον επηρεαζουν.

 

Υπομονη λοιπον και οποσδηποτε καλο γιατρο σε ολους και ολες που ειστε σε φαση ρυθμισης.

Link to comment
Share on other sites

Ax ρε κοριτσακια,οσο διαβαζω τοσο αγχωνομαι ή καλυτερα προβληματιζομαι!Και τι εννοω?

Διαβαζω για παραδειγμα:Εκανα αφαιρεση θυρεοειδους και πηρα 12 κιλα.Άλλη πηρε 14 κιλα,αλλος παρακατω,αλλος παραπανω και μου ερχονται τα κλαματα γαμωτο(που λεει ο λογος).Τι θα κανω Θεε μου!Εχω ηδη 23 κιλα παραπανω τα τελευταια 4 χρονια,που θα φτασω δηλαδη?

0b50f73f94.png

 

af879bb122.png

Link to comment
Share on other sites

Ax ρε κοριτσακια,οσο διαβαζω τοσο αγχωνομαι ή καλυτερα προβληματιζομαι!Και τι εννοω?

Διαβαζω για παραδειγμα:Εκανα αφαιρεση θυρεοειδους και πηρα 12 κιλα.Άλλη πηρε 14 κιλα,αλλος παρακατω,αλλος παραπανω και μου ερχονται τα κλαματα γαμωτο(που λεει ο λογος).Τι θα κανω Θεε μου!Εχω ηδη 23 κιλα παραπανω τα τελευταια 4 χρονια,που θα φτασω δηλαδη?

 

 

Νομίζω ότι εξαρτάται π΄ρωτον από το τι πάθηση είχε, αν είχε π.χ. υπερ-θυρεοειδισμό, νομίζω ότι είναι φυσιολογικό μετά να παίρνεις κάποια κιλά, αφού πιο μποροστά υπερ-λειτουργούσε ο αδένας και έχανες.

Επίσης, μέχρι να ρυθμιστεί η δόση του χαπιού, είναι λογικό να έχεις συμπτώματα υπό-θυρεοειδισμού, που προκαλεί "σταμάτημα" του μεταβολισμού και άρα κιλά.

Εγώ την πρώτη εβδομάδα πήρα 5 κιλά (σχεδόν ένα κάθε μέρα). Μόλι άρχισα το χάπι και εδώ και 4μιση μήνες, έχω χάσει αυτά τα 5 συν άλλα 4μιση.\

Βέβαια, ο κάθε οργανισμός είναι διαφορερικός και ό,τι συνέβη σε μένα δεν σημαίνει ότι θα συμβεί και σε άλλους...

Πάντως εγώ θεωρώ ότι η εγχείρηση ήταν από τις καλύτερες κινήσεις στη ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

emmaki μου να σε ρωτησω κατι γιατι τελικα εχω μπερδευτει.Οποιος εχει οζο μπορει να μη κατατασεται στην κατηγορια του υπερ ή του υποθυρεοειδισμου? Στις 18 Μαρτιου που εκανα TSH ηταν 2.01 (0,27-4,2 μ lU/ml) και η Τ4 ηταν 8,19 (5,1-14,1).Νομιζω δεν εχω ουτε υπο αλλα ουτε υπερ,πω-πω εχω μπερδευτει.....

Να συμπληρωσω πως τα τελευταια χρονια απο τοτε που ανακαλυψα τον οζο και ολο αυτο το διαστημα που μεγαλωνει,εχω κανει απειρες προσπαθειες για να αδυνατησω και χανω γραμμαρια ή μεχρι 2 κιλα

0b50f73f94.png

 

af879bb122.png

Link to comment
Share on other sites

Kalispera sas,diavasa ola ta minimata sas,eipa na kano mia erotisi k go.Prepei na kano therapia me iodio-131,eklisa rantevou meso tou IKA gia noemvri,o giatros mou eipe oti prepei na kano epigon 8erapeia,mipos gnorizete poso kostizei auto ektos IKAs ??

eyxaristo.

καλησπερα!εκλεισες στο ΗΡΑΚΛΕΙΟ?παρε τηλ.σε ολα τα νοσοκομεια της αθηνας που κανουν ιωδιο...ΜΕΤΑΞΑ,ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΣ,ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ,ΝΙΜΤΣ,ΝΑ ΔΕΙς ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΙΟ ΚΟΝΤΙΝΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ!αλλιωσ ακου τι ειχα μαθει εγω....αν σου δωσει σημειωμα ενδοκρινολογος του ΙΚΑ με την λεξη ΕΠΕΙΓΟΝ τοτε πας σε ιδιωτικο και μετα πας τα χαρτια σου στο ικα στις παροχες και σε πληρωνουν!!!!δεν ξερω αν θα τα παρεις ολα,κι αν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα!ΡΩΤΑ,ΨΑΞΕ,ΤΡΕΧΑ!!!Μην επαναπαυεσε καθολου!!!ιδιωτικα υπολογισε κανα 3.000 ευρω!!!!σου ευχομαι καλη επιτυχια!!!

Link to comment
Share on other sites

emmaki μου να σε ρωτησω κατι γιατι τελικα εχω μπερδευτει.Οποιος εχει οζο μπορει να μη κατατασεται στην κατηγορια του υπερ ή του υποθυρεοειδισμου? Στις 18 Μαρτιου που εκανα TSH ηταν 2.01 (0,27-4,2 μ lU/ml) και η Τ4 ηταν 8,19 (5,1-14,1).Νομιζω δεν εχω ουτε υπο αλλα ουτε υπερ,πω-πω εχω μπερδευτει.....

Να συμπληρωσω πως τα τελευταια χρονια απο τοτε που ανακαλυψα τον οζο και ολο αυτο το διαστημα που μεγαλωνει,εχω κανει απειρες προσπαθειες για να αδυνατησω και χανω γραμμαρια ή μεχρι 2 κιλα

ΔΩΡΟΥΛΑ κατ' αρχην ανχωνεσαι για τα κιλα που ειναι το τελευταιο που θα επρεπε να σε νοιαζει αυτη την στιγμη!προεχει να πας για το χειρουργειο καλη μου και μετα θα κανεις διαιτα και θα γινεις κοκετα!!!!οσο για τις εξετασεις σου εισαι ευθυθυρεοειδικια σαν κι εμενα!μετα την αφαιρεση θα εισαι υποθυρεοειδικη σαν ολους μας.....!:wink:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!εκλεισες στο ΗΡΑΚΛΕΙΟ?παρε τηλ.σε ολα τα νοσοκομεια της αθηνας που κανουν ιωδιο...ΜΕΤΑΞΑ,ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΣ,ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ,ΝΙΜΤΣ,ΝΑ ΔΕΙς ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΙΟ ΚΟΝΤΙΝΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ!αλλιωσ ακου τι ειχα μαθει εγω....αν σου δωσει σημειωμα ενδοκρινολογος του ΙΚΑ με την λεξη ΕΠΕΙΓΟΝ τοτε πας σε ιδιωτικο και μετα πας τα χαρτια σου στο ικα στις παροχες και σε πληρωνουν!!!!δεν ξερω αν θα τα παρεις ολα,κι αν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα!ΡΩΤΑ,ΨΑΞΕ,ΤΡΕΧΑ!!!Μην επαναπαυεσε καθολου!!!ιδιωτικα υπολογισε κανα 3.000 ευρω!!!!σου ευχομαι καλη επιτυχια!!!

 

 

 

ιατροπολις ιουλιος 2009 πληρωσα 1900 ευρω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΔΩΡΟΥΛΑ κατ' αρχην ανχωνεσαι για τα κιλα που ειναι το τελευταιο που θα επρεπε να σε νοιαζει αυτη την στιγμη!προεχει να πας για το χειρουργειο καλη μου και μετα θα κανεις διαιτα και θα γινεις κοκετα!!!!οσο για τις εξετασεις σου εισαι ευθυθυρεοειδικια σαν κι εμενα!μετα την αφαιρεση θα εισαι υποθυρεοειδικη σαν ολους μας.....!:wink:

2001-2006 και φυσικα ειναι το τελευταιο αλιμονο!Μεσα σε ολα ειναι και αυτο!Εγχειρηση,βιοψια και ολα τ' αλλα επονται....Αλλα δε διαβασες τα πρωτα μου μηνυματα προφανως!Τωρα το ευθυθυρεοειδικια δεν το εχω ξανακουσει για να ειμαι ειλικρινης

0b50f73f94.png

 

af879bb122.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επεστρεψα κοριτσια!!!!Εγινε η επεμβαση εχθες,παει και αυτο.......!Πηρα εξιτηριο σημερα και γυρισα σπιτακι μου!Ολα πηγανε πολυ καλα,Δοξα Το Θεο!Εγινε ριζικη θυρεοειδεκτομη και περιμενω τωρα τα αποτελεσματα της ιστολογικης.

Θα παιρνω για δυο εβδομαδες Ασβεστιο και Βιταμινη D και ξεκιναω με Euthirox 100 αυριο πρωι.Λογικα απο 'βδομαδα θα κανω και τις πρωτες εξετασεις φανταζομαι!

0b50f73f94.png

 

af879bb122.png

Link to comment
Share on other sites

Επεστρεψα κοριτσια!!!!Εγινε η επεμβαση εχθες,παει και αυτο.......!Πηρα εξιτηριο σημερα και γυρισα σπιτακι μου!Ολα πηγανε πολυ καλα,Δοξα Το Θεο!Εγινε ριζικη θυρεοειδεκτομη και περιμενω τωρα τα αποτελεσματα της ιστολογικης.

Θα παιρνω για δυο εβδομαδες Ασβεστιο και Βιταμινη D και ξεκιναω με Euthirox 100 αυριο πρωι.Λογικα απο 'βδομαδα θα κανω και τις πρωτες εξετασεις φανταζομαι!

Σιδερενια,καλη αναρρωση!Ευχομαι να εχεις καλα αποτελεσματα!Πιστευω οτι δεν ειχες προβληματα με το χειρουργειο και να μην πονεσες,οπως και στο ειχαμε διαβεβαιωσει ολοι μας πριν απο καιρο!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω sonia64 ! Οντως προβληματα με το χειρουργειο δεν αντιμετωπισα!Μονο ο σβερκος ποναει απο την σταση του κεφαλιου και οταν καταπινω!Δεν ειναι τιποτα ομως αυτα.

Σημερα ομως δεν ξημερωσε για μενα καλα η μερα!7:30 το πρωι πηγα στο Νοσοκομειο γιατι ενοιωσα ΕΝΤΟΝΟΤΑΤΟ μουδιασμα στα ακρα χερια και ποδια και στο προσωπο.Ηταν τοσο εντονο που το στομα το ενοιωθα σαν να ειναι στραβο(οπως οταν παθαινει καποιος εγκεφαλικο) και μιλαγα καπως και τα δαχτυλα σαν να ειχαν παθει αγκυλωση.Μου εβαλαν ενδοφλεβια ασβεστιο και μετα απο 5 ωρες ηρεμησα.Το μεσημερι αποκοιμηθηκα για καμια ωρα και επαθα και κατι κραμπουλες.Τωρα που σας γραφω(λιγο δυσκολα) εδω και 2 ωρες εχω ξανα στο προσωπο και στα χερια μουδιασμα,οχι εκεινο το πρωινο βεβαια.

Αναρωτιεμαι τωρα....,θα συνεχιστει για πολλες ημερες αυτο? Απο δυο ασβεστια που μου συστησε να παιρνω,τωρα μου ειπε να παιρνω τρια(και ενα το μεσημερι)

Τα περασατε και 'σεις αυτα?Εαν ναι,σας κρατησε αρκετο καιρο?Φοβαμαι μην τυχον και μου συμβει κατι οταν θα ειμαι μονη με τα παιδια!

0b50f73f94.png

 

af879bb122.png

Link to comment
Share on other sites

Επεστρεψα κοριτσια!!!!Εγινε η επεμβαση εχθες,παει και αυτο.......!Πηρα εξιτηριο σημερα και γυρισα σπιτακι μου!Ολα πηγανε πολυ καλα,Δοξα Το Θεο!Εγινε ριζικη θυρεοειδεκτομη και περιμενω τωρα τα αποτελεσματα της ιστολογικης.

Θα παιρνω για δυο εβδομαδες Ασβεστιο και Βιταμινη D και ξεκιναω με Euthirox 100 αυριο πρωι.Λογικα απο 'βδομαδα θα κανω και τις πρωτες εξετασεις φανταζομαι!

Doroula, περαστικα και καλα αποτερλεσματανα εχεις απο την ιστολογικη. Ολικη Θυρεοειδεκτομη λεγεται και να ξερεις οτι ποτε μα ποτε δεν ειναι κατα 100% ολικη (υπαρχουν καποιοι ιστοι που ακουμπουν πανω σε αλλα οργανα που δεν μπορει ο γιατρος να τα ξυσει τελειως).

Ασβεστιο γιατι παιρνεις???Σου εβγαλαν και παραθυροειδεις??? Σου θυμιζω οτι το χαπι θα το παιρνεις παντα νηστικη 20'-30' πριν φας (για την καλυτερη απορροφηση του απο τον οργανισμο). Θυμησε μου την αρχικη διαγνωση που σε οδηγησε στο χειρουργειο.

Οσο για τα κιλα, να ξερεις οτι οντας υποθυροειδικη δε δουλευει επαρκως ο μεταβολλισμος γι αυτο βαζουμε κιλα (εφοσον συνεχιζουμε να τρωμε οπως παλια). Προσπαθησε να κανεις σωστη διατροφη και να περπατας τουλαχιστο 3-4 φορες τη βδομαδα απο 30'-60' (γρηγορα αν μπορεις) και οταν με το καλο ρυθμισεις την δοσολογια του χαπιου θα ξεφορτωθεις καποια αν οχι ολα απο τα κιλα που σε βαραινουν. :-P:-P

Link to comment
Share on other sites

Doroula καλησπέρα, καταρχήν να σου ευχηθώ περαστικά και ταχεία ανάρρωση!:P

Εγώ εγχειρήστηκα τον Δεκέμβριο 2009, ο γιατρός μου αφαίρεσε 2 παραθυρεοειδείς και οι άλλοι 2 που μείναν δεν ξεκίνησαν ποτέ να δουλεύουν με αποτέλεσμα να έχω μόνιμο υποπαραθυρεοειδισμό.Καταλαβαίνες λοιπόν ότι είμαι ειδικός στο ασβέστιο!

Μην ανησυχείς για τα συμπτώματά σου, συβαίνουν σε πολλούς, σιγά σιγά θα μειωθούν και θα εξαφανιστούν.Σου συμβαίνει γιατί κατά την επέμβαση σοκαρίστηκαν οι παραθυρ.Καλά έκανες και πήγες στο νοσ. όταν τα συμπτώματα χειροτέρεψαν.Εγώ θα σε συμβουλεύσω να τρώς γαλακτοκομικά, παρμεζάνα, γιαούρτι, και ότι άλλο μπορείς ώστε να βοηθάς την πρόληψη ασβεστίου.Τα χάπια του ασβεστίου πρέπει να τα πέρνεις με το φαγητό ώστε να αποροφώνται καλύτερα.Αν μια μέρα νοιώσεις χειρότερα μην διστάσεις να πάρεις και ένα χάπι παραπάνω, τόσο ασβέστιο όσο και βιτ.D δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.Να προσπαθείς να μένεις ήρεμη, να μην πανικοβάλεσαι και να μειώνεις τις αναπνοές σου ή να αναπνέεις μέσα σε χάρτινη σακκούλα.

Σε καταλαβαίνω γιατί έχω περάσει τα ίδια.Καταλαβαίνω την ανασφάλειά σου και ακριβως πως νοιώθεις!Θα περάσουν όλα σιγά σιγά.Οτι χρειαστεί μπορείς να με ρωτήσεις.

Φιλιά πολλά και πάλι περαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω sonia64 ! Οντως προβληματα με το χειρουργειο δεν αντιμετωπισα!Μονο ο σβερκος ποναει απο την σταση του κεφαλιου και οταν καταπινω!Δεν ειναι τιποτα ομως αυτα.

Σημερα ομως δεν ξημερωσε για μενα καλα η μερα!7:30 το πρωι πηγα στο Νοσοκομειο γιατι ενοιωσα ΕΝΤΟΝΟΤΑΤΟ μουδιασμα στα ακρα χερια και ποδια και στο προσωπο.Ηταν τοσο εντονο που το στομα το ενοιωθα σαν να ειναι στραβο(οπως οταν παθαινει καποιος εγκεφαλικο) και μιλαγα καπως και τα δαχτυλα σαν να ειχαν παθει αγκυλωση.Μου εβαλαν ενδοφλεβια ασβεστιο και μετα απο 5 ωρες ηρεμησα.Το μεσημερι αποκοιμηθηκα για καμια ωρα και επαθα και κατι κραμπουλες.Τωρα που σας γραφω(λιγο δυσκολα) εδω και 2 ωρες εχω ξανα στο προσωπο και στα χερια μουδιασμα,οχι εκεινο το πρωινο βεβαια.

Αναρωτιεμαι τωρα....,θα συνεχιστει για πολλες ημερες αυτο? Απο δυο ασβεστια που μου συστησε να παιρνω,τωρα μου ειπε να παιρνω τρια(και ενα το μεσημερι)

Τα περασατε και 'σεις αυτα?Εαν ναι,σας κρατησε αρκετο καιρο?Φοβαμαι μην τυχον και μου συμβει κατι οταν θα ειμαι μονη με τα παιδια!

Doroula τα συμπτωματα αυτα τα ενιωσα την δευτερη μερα της εγχειρησης οταν ημουν στο Νοσοκομειο και επειδη ημουν ηδη ενημερωμενη απο ιατρικες σελιδες στο Ιντερνετ,οτι δηλαδη υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να εχει κανεις προβλημα με τους παραθυρεοειδεις και το ασβεστιο,φωναξα μεσα στη νυχτα τις Νοσοκομες και μου εβαλαν αμεσως ορο.Επι τρεις μηνες μου ελεγχαν αιματολογικα το ασβεστιο στο αιμα και επαιρνα 1000 μιλ. ασβεστιο,ωσπου λειτουργησαν οι παραθ/εις απο μονοι τους και ολα ρυθμιστηκαν!Θελει λιγο υπομονη!Να ρωτησεις τον χειρουργο σου,αν στους αφαιρεσε η οχι.Αν τους τοποθετησε παλι μεσα ,καποια στιγμη θα αρχισουν να λειτουργουν.Ειναι θεμα χρονου και οργανισμου!Καλυτερα ακουσε την Μαιρη 78 που τα περασε πιο εντονα απο ολους μας και ξερει καλυτερα!Περαστικα σου!!
Link to comment
Share on other sites

mary 78 εχεις δικιο,απλα ταρακουνηθηκαν οι παραθυροειδεις αδενες και γι' αυτο μου συμβαινει αυτο!Με το χειρουργο που επικοινωνω τακτικα απο εχθες το πρωι στις 7,οπως και σημερα, με καθυσηχαζει και με καθοδηγει πολυ καλα και μεχρι ωρας οτι μου λεει αυτο και συμβαινει.Και ειλικρινα παιδια, ειχα μια καρτα του που ειχε ενα νουμερο κινητου για emergency και σκεφτηκα: σιγα μην ειναι του γιατρου μου,θα ανηκει σε καποιον απο την ομαδα του.Και οταν το σηκωσε ο ιδιος στις 7 το πρωι τα εχασα!Μ'αρεσει που νοιωθουμε και ασχημα,ντρεπομαστε κλπ που τους ενοχλουμε.Τωρα ομως δε νοιωθω καθολου ετσι γιατι δεν ειναι κατι απλο,ισα-ισα ειναι και πολυ ευγενικος!Και mary 78 πραγματικα νοιωθω καπως καλυτερα και πηρα και ενα ασβεστιο παραπανω και μου συστησε και μαγνησιο.Και μαλιστα ειχα μαγνησιο απο την εγκυμοσυνη και πηρα ενα.Να σου πω ρε Μαιρυ και κατι αστειο?Μ'εχει πεθανει και το εντερο,σαν κοψιμο (χιχιχι), απο το ασβεστιο μου φαινεται οτι μπορει να ειναι....

georgiamami Ειχα οζο 2,5 εκ.Οσον αφορα τους παραθυροειδεις δεν τους πειραξε καθολου,και sonia64 δεν τους αφαιρεσε!

0b50f73f94.png

 

af879bb122.png

Link to comment
Share on other sites

mary 78 εχεις δικιο,απλα ταρακουνηθηκαν οι παραθυροειδεις αδενες και γι' αυτο μου συμβαινει αυτο!Με το χειρουργο που επικοινωνω τακτικα απο εχθες το πρωι στις 7,οπως και σημερα, με καθυσηχαζει και με καθοδηγει πολυ καλα και μεχρι ωρας οτι μου λεει αυτο και συμβαινει.Και ειλικρινα παιδια, ειχα μια καρτα του που ειχε ενα νουμερο κινητου για emergency και σκεφτηκα: σιγα μην ειναι του γιατρου μου,θα ανηκει σε καποιον απο την ομαδα του.Και οταν το σηκωσε ο ιδιος στις 7 το πρωι τα εχασα!Μ'αρεσει που νοιωθουμε και ασχημα,ντρεπομαστε κλπ που τους ενοχλουμε.Τωρα ομως δε νοιωθω καθολου ετσι γιατι δεν ειναι κατι απλο,ισα-ισα ειναι και πολυ ευγενικος!Και mary 78 πραγματικα νοιωθω καπως καλυτερα και πηρα και ενα ασβεστιο παραπανω και μου συστησε και μαγνησιο.Και μαλιστα ειχα μαγνησιο απο την εγκυμοσυνη και πηρα ενα.Να σου πω ρε Μαιρυ και κατι αστειο?Μ'εχει πεθανει και το εντερο,σαν κοψιμο (χιχιχι), απο το ασβεστιο μου φαινεται οτι μπορει να ειναι....

georgiamami Ειχα οζο 2,5 εκ.Οσον αφορα τους παραθυροειδεις δεν τους πειραξε καθολου,και sonia64 δεν τους αφαιρεσε!

Doroula καλησπερα!Αφου δεν τους αφαιρεσε ειναι θεμα χρονου να αρχισουν να λειτουργουν,γιατι "σοκαριστηκαν" απο την επεμβαση.Κανε υπομονη και ολα θα στρωσουν!!Κοιταξα τωρα τα ιατρικα χαρτια μου και ειδα οτι την πρωτη εβδομαδα μου εδειναν 3 χαπια ασβεστιου των 1000 μιλιγκραμ και 1 μαγνησιου,μετα για αλλη μια εβδομαδα 2 χαπια των 1000 μιλ. και του μανησιου και εκεινο τον καιρο βλεπω τωρα οτι ειχα ασβεστιο 9,25 και φωσφορο 3,5,δηλαδη ειχα στρωσει και μεχρι ακομα και την ογδοη εβδομαδα απο την εγχειριση επαιρνα σε πιο μειωμενες δοσεις και ας ειχα στρωσει,ισως για συντηρηση.Οποτε πρεπει να περιμενεις λιγο καιρο, οχι βεβαια πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...