Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγχείρηση ΘΥΡΕΟΕΙΔΟΥΣ


Recommended Posts

Ξεχασα ν αναφερω τα κιλα!!!Εχω βαλει αρκετα μετα την εγχειρηση και δυσκολευομαι να τα χασω.Τωρα ξεκιναω μια διατροφη με το τελευταιο γευμα στις 7 το οποιο θα ειναι μονο πρωτεινη...να δουμε αν θα εχω αποτελεσμα!!Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν εκανε καμια ολοσωμο σπινθηρ.μετα το ιωδιο.Εγω εκανα 3 μερες μετα κι εδειξε καθηλωση στο σημειο της εγχειρησης.Σορυ αν σας κουρασα!!

.pngHgxdp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 558
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

TSH 105,7

 

Σορι αλλα θα ηθελα μια διευκρινιση.

Το 105,7 ειναι η τιμη σου. Αλλα ποιες ειναι οι φυσιολογικες τιμες που δινει το μικροβιολογικο εργαστηριο?

 

Γιατι στο δικο μου (που τεινω προς υποθ.) ειναι 4,8 με Φ.Τ. απο 0,4 ως 5.

Και με το 4,8 τρελαινομαι. Αν ειχα 105 θα ειχα .... σαλταρει!!!!

Συγνωμη για την αφελεια μου και το χιομορ!!! Πρεπει να διακωμωδουμε λιγο την κατασταση για να .... αντεχουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ πολύ σημαντικό να έχουμε έναν ενδοκρινολόγο που να μπορεί να μας καθοδηγήσει, να μας κατευθύνει και να μας δίνει σωστή διατροφή και συμβουλές για τα όποια συμπτώματα εμφανίζονται και να μην μας δίνει να κάνουμε άσκοπες εξετάσεις χωρίς νόημα.

..............

Καταρχήν για να χαθούν τα κιλά χρειάζεται να υπάρχει καλή ψυχολογία.

..................

Στη συνέχεια πολλά και μικρά γεύματα. Μακρυά από τα γλυκά. Μπορούμε να τρώμε άλλα γεύματα που να μας περνάει η όρεξη για γλυκό. Γιαούρτι με μέλι ή κορν φλέικς, μπανάνα, μήλο με μέλι και κανέλα, ένα κομματάκι παστέλι, πολλές σαλάτες, τροφές πλούσιες σε σίδηρο, μαγνησιο και ασβέστιο, αρκετό περπάτημα. Επίσης το χαμηλό ασβέστιο βελτιώνεται και με τις ακτίνες του ήλιου. Εμένα μου έχει πει να κάνω ηλιοθεραπεία όχι πολύ έστω 10 λεπτά το καλοκαίρι. Να τρώω σαρδέλα και γαύρο με το κόκκαλο, μπρόκολο, αμύγδαλα, σολωμό, σπανάκι, γάλα με όλα τα λιπαρά και όχι με 0%, το ίδιο και γιαούρτι.

 

Οσο για τον καφέ που είπε η κοπέλα παραπάνω πρώτη φορά το ακούω. Εμένα δεν μου έβαλε κανένα περιορισμό στον καφέ, άλλωστε σπάνια να πιω περισσότερους από έναν ημερησίως

 

Ξεχασα ν αναφερω τα κιλα!!!Εχω βαλει αρκετα μετα την εγχειρηση και δυσκολευομαι να τα χασω.Τωρα ξεκιναω μια διατροφη με το τελευταιο γευμα στις 7 το οποιο θα ειναι μονο πρωτεινη...να δουμε αν θα εχω αποτελεσμα!!Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν εκανε καμια ολοσωμο σπινθηρ.μετα το ιωδιο.Εγω εκανα 3 μερες μετα κι εδειξε καθηλωση στο σημειο της εγχειρησης.Σορυ αν σας κουρασα!!

 

Marxi μου, να που εχουμε κι αλλα μελη στο παρεακι (γιατι ετσι κοντευουμε να γινουμε)!!! Καλη χρονια και σε σενα καλη μου.

 

Θα σας πω μια μικρη ιστοριουλα με αφορμη το ποστ της φιλης marxi και συγχωρειστε μου αν τυχον εντοπισετε επαναληψεις.

Στις αρχες του 2010, μετα απο α)την αφαιρεση του αδενα, το χρονικο διαστημα ενος ετους χωρις επιτευξη σταθεροποιησης ορμονων, γ)εχοντας δημιουργηθει πληθος προβληματων και δ)με επιπλεον 19 κιλα, εναν ενδοκρινολογο αριστο προς αλλους, αποτυχια προς εμε, αποφασισα να το ψαξω μονη μου.

Μεσα σε ολα τα site που εψαξα, εντοπισα ατομα που επισης ειχαν παρομοια μετεγχειρητικα προβληματα. Καπου μεσα σε αυτα βρηκα και μια παρεουλα που πασχιζε να χασει τα επιπλεον κιλα που η καθεμια τα απεκτησε απο καποια αιτια. Ενα χρονο και κατι απο τοτε, εχω να λεω τα καλυτερα για τις "γοργονες".

 

Στο διαστημα αυτο, ξεκινησα γυμναστικη, διατροφη, και εφοσον η ψυχολογια ηταν UP τα πηγα πολυ καλα. Εχασα συνολικα 10,5 κιλα σε 7 μηνες. Χαχαχαχα.

Η χαρα δεν κρατησε πολυ. Κολλησε η ζυγαρια. Προσεχα πιο πολυ! Τυμπανο η κοιλια. Αρχισε να ξανανεβαινει η ζυγαρια. Θα εσκαγα! Γιατι μου συνεβαινε αυτο!!! Η γιατρος ελεγε με σιγουρια πως δεν φταει το χαπι (η δοση).

Η απαντηση ηταν ο υποθυρεοειδισμος που μου χτυπησε παλι την πορτα.

 

Πλεον, εχω αλλαξει γιατρο και χαπι, και ξεκινησε η σταδιακη αυξηση της θυροξινης με σκοπο τη μειωση της TSH η οποια εχει μπλοκαρει το συστημα και δεν μπορω να χασω οσο σωστη διατροφη κι αν κανω.

 

Ειδομεν......

 

Επισης Marxi μου, τα οσα ανεφερες ως επιτρεπτα και μη επιτρεπτα στη διατροφη τα τηρω σχεδον ολα εκτος απο το γαλα που για λογους προληψης οστεοπορωσης αποφευγω τα γαλακτομικα των 0% και παιρνω τα 1,5 ή 2%.

 

Αχ, αυτο το θεμα με εχει ταλαιπωρησει τοσο πολυ που θα μπορουσα να μιλω....... ωρες!!!

Συγνωμη!!!

Link to comment
Share on other sites

Georgiamami η ανωτερη τιμη της TSH ειναι το 4,και ηδικη μου τιμη οταν εκανα το μετεγχειρητικο σπινθηρ. ηταν 105,7 και οταν εκανα ραδιενεργο ιωδιο ηταν 120,6!!Και τις δυο φορες επρεπε να βρισκομαι σε βαρυ υπο-θ (αυτο επιτυγχανεται με διακοπη θυροξινης και διαιτα χαμηλη σε ιωδιο για 6 εβδομαδες) γιατι μονο τοτε καθηλωνεται το ραδιενεργο ιωδιο στα σημεια που τυχον υπαρχουν υποτροπες η μεταστασεις.Ασε ειναι πολυπλοκα τα πραγματα.Καταλαβαινεις σε τι κατασταση βρισκομαστε οσοι περναμε αυτη τη φαση.

Link to comment
Share on other sites

marxi γεια σου και ευχομαι να ειναι ολα περαστικα!Εγω εκανα τον Μαρτιο ραδιενεργο ιωδιο και ολοσωμο μετα απο 6 μερες και εδειξε καθηλωση στην τραχηλικη και εξωτραχηλικη χωρα.Η θυρεοσφαιρινη ηταν 12,9 με ανωτερη τιμη το 5.Στον υπερηχο δειχνει 2 αντιδραστικους λεμφαδενες οπου ψιλοανυσηχουν τους γιατρους δεν μου λενε ομως γιατι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Georgiamami η ανωτερη τιμη της TSH ειναι το 4,και ηδικη μου τιμη οταν εκανα το μετεγχειρητικο σπινθηρ. ηταν 105,7 και οταν εκανα ραδιενεργο ιωδιο ηταν 120,6!!Και τις δυο φορες επρεπε να βρισκομαι σε βαρυ υπο-θ (αυτο επιτυγχανεται με διακοπη θυροξινης και διαιτα χαμηλη σε ιωδιο για 6 εβδομαδες) γιατι μονο τοτε καθηλωνεται το ραδιενεργο ιωδιο στα σημεια που τυχον υπαρχουν υποτροπες η μεταστασεις.Ασε ειναι πολυπλοκα τα πραγματα.Καταλαβαινεις σε τι κατασταση βρισκομαστε οσοι περναμε αυτη τη φαση.

 

........................Φανταζομαι!!!!! .................... Ηρωιδες!!!!!!!

 

Δεν υπαρχουν αλλες παρενεργειες οταν βρισκεσαι στη φαση με τοσο χαμηλη την TSH????

Link to comment
Share on other sites

Εχεις αδυναμια,κοπωση,κρυωνεις,πρηζονται τα ματια και βαζεις κιλα απο την κατακρατηση υγρων,διοτι δεν εχεις καθολου μεταβολισμο.Για ενα διαστημα εχεις και ψυχολογικα προβληματα.Ευτυχως ειναι ολα παροδικα.Σε κανενα μηνα συνερχεσαι αλλα τα κιλα μενουν.

Link to comment
Share on other sites

marxi γεια σου και ευχομαι να ειναι ολα περαστικα!Εγω εκανα τον Μαρτιο ραδιενεργο ιωδιο και ολοσωμο μετα απο 6 μερες και εδειξε καθηλωση στην τραχηλικη και εξωτραχηλικη χωρα.Η θυρεοσφαιρινη ηταν 12,9 με ανωτερη τιμη το 5.Στον υπερηχο δειχνει 2 αντιδραστικους λεμφαδενες οπου ψιλοανυσηχουν τους γιατρους δεν μου λενε ομως γιατι.

 

Ολα θα πανε καλα,πρεπει να εχουμε θετικη σκεψη και πιστη!!!!

.pngHgxdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Marxi και Kate 76 μια ερωτηση ηθελα να σας κανω.Οταν περνατε Τ3 ,η δοσολογια ηταν και για σας 3 φορες την ημερα?Αν ναι,ειχατε παρενεργειες και ποιες ακριβως?Εγω εχω ταχυπαλμιες και δυνατο πονοκεφαλο.Γι`αυτο μου ειπαν οι πυρηνικοι γιατροι να παιρνω 2 την ημερα.

Link to comment
Share on other sites

Marxi και Kate 76 μια ερωτηση ηθελα να σας κανω.Οταν περνατε Τ3 ,η δοσολογια ηταν και για σας 3 φορες την ημερα?Αν ναι,ειχατε παρενεργειες και ποιες ακριβως?Εγω εχω ταχυπαλμιες και δυνατο πονοκεφαλο.Γι`αυτο μου ειπαν οι πυρηνικοι γιατροι να παιρνω 2 την ημερα.

 

Εγω 3 φορες την ημερα επαιρνα(απο μισο χαπι), δεν ειχα πονοκεφαλο ή ταχυπαλμιες-προλαβα να παρω μονο ενα μηνα γιατι σταματησα για το ιωδιο(δεν εχω παρει ποτε μεχρι τωρα Τ4)δεν ξερω αν παιζει και αυτο ρολο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ`ευχαριστω για την ενημερωση.Αγορασες αλατι χωρις ιωδιο(της ΦΥΤΡΟ)?Εχω εκνευριστει παρα πολυ που δεν μπορω να φαω κατι νοστιμο.Νοιωθω μια αηδια για ολα τα φαγητα.Ισως επειδη ειναι η τριτη φορα που το περναω αυτο.Τρως κανονικο ψωμι?

Link to comment
Share on other sites

Εκοψα εντελως το αλατι-μου ζυμωσε η μαμα μου αναλατο ψωμι.Ειναι η πρωτη φορα που περναω τη διαδικασια και ειμαι εντελως ψαρωμενη.Δεν με κρατανε τα ποδια μου τα νοιωθω τοσο βαρια...και μου περνανε συνεχεια ασχημες σκεψεις απο το μυαλο μου.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η πυρηνικος μου προτεινε της FYTRO το αλατι και τα μονα φαγητα που τρωγονται με αυτο ειναι τα λεμονατα.Χθες εφτιαξα σταφιδοψωμο ευκολο(αμα θες να σου δωσω την συνταγη).Οσο για τις ασχημες σκεψεις ,ειναι απο το πρωτο σοκ που παθαινεις στο ακουσμα του καρκινου αλλα και λογω του υπο-θ.Θα δεις οτι οταν αρχισεις Τ4 σιγα-σιγα θα γινεσαι και καλυτερα.Τα εχω περασει και εγω και τα ξερω.Κουραγιο!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μπερδευτει λιγακι. Γιατι μερικες παιρνετε Τ3 και αλλες Τ4 μετα την επεμβαση? Ποιος παραγοντας καθοριζει την ληψη της μιας ή της αλλης ορμονης??

 

Σε εμενα μου εδωσαν μονο Τ4 και μαλιστα στις εξετασεις που κανω εξεταζω μονο την FT4 και TSH. Την Τ3 μου ειπε ο ενδοκρινολογος δεν χρειαζεται να την εξεταζω εφοσον εχω αφαιρεσει τον αδενα. Γιατι??? Δεν εχω ιδεα !!!

 

Επισης, πρεπει ή δεν πρεπει να τρωμε ιωδιουχες τροφες?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η πυρηνικος μου προτεινε της FYTRO το αλατι και τα μονα φαγητα που τρωγονται με αυτο ειναι τα λεμονατα.Χθες εφτιαξα σταφιδοψωμο ευκολο(αμα θες να σου δωσω την συνταγη).Οσο για τις ασχημες σκεψεις ,ειναι απο το πρωτο σοκ που παθαινεις στο ακουσμα του καρκινου αλλα και λογω του υπο-θ.Θα δεις οτι οταν αρχισεις Τ4 σιγα-σιγα θα γινεσαι και καλυτερα.Τα εχω περασει και εγω και τα ξερω.Κουραγιο!

 

Δεν ξερεις τι κουραγιο παιρνω!ακομα και και ο υπνος μου εχει αλλαξει,ολο ασχημα ονειρα,ελπιζω συντομα ολο αυτο να αλλαξει και να μοιραζομαστε και χαρες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τ3 παιρνεις οταν εχεις καρκινο του θυρεοειδη και για να κανεις θεραπεια με ραδιεν.ιωδιο η σπινθηρογραφημα πρεπει να βρισκεσαι σε βαρυ υπο-θ,οπως επισης και για τους καρκινικους δεικτες δηλ.αιμοσφαιρινη κ.τ.λ.Μετα απο αυτα παιρνεις παλι Τ4.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, ακριβως. Απλα, στη διατροφη μου ακολουθω καποιο σχημα διατροφης, αποφευγοντας τροφες με πολλα λιπαρα, και γενικα ολα οσα ξερουμε οτι δεν πρεπει να τρωμε και προσπαθωντας να τρωω σε τακτα χρονικα διαστηματα τα σωστα τροφιμα (οσο αυτο ειναι εφικτο) ωστε να μην "κοιμαται" ο μεταβολλισμος μου ( ο ηδη κοιμισμενος). Γενικα τρωω πολλες σαλατες και φρουτα, και προσπαθω να ασκουμαι, αλλα οπως ειπα πιο πανω οσο ανεβαινει η TSH εγω βαζω κιλα. Δηλαδη τοσωμα μου δεν κανει καυσεις γιατι προσπαεθι να αποθηκευσει ενεργεια για να ανταπεξελθει στις απαιτησεις των δρασεων μου. Αρα οτι τρωω, στρογγυλοκαθεται πανω μου. Αρα, πρεπει να κατεβασω τη TSH παση θυσια!!!!

Και ηδη αυτο το μηνα εχω εξελιξεις στο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=19810&page=101#post1859694

 

Αρχικα, βρηκα αυτο το θεμα και εμαθα καποια βασικα πραγματα σε θεματα διατροφης. Αν θελετε ριξτε μια ματια στη σελιδα. Σημερα, μας το κλειδωσαν γιατι γινεται διαχωρισμος των ψυχαγωγικων απο των ενημερωτικων.

Επειδη καναμε πολυ καλη παρεουλα με ....αποτελεσμα!!! μεταφερθηκαμε στο cafe, εδω :

http://parentscafe.gr/showthread.php?t=1481

και συνεχιζουμε.

 

Αν θελετε, για να μην μας μεταφερουν και αυτο το θεμα, να μεταφερθουμε στο cafe ωστε να τα λεμε πιο αναλυτικα και ανευ περιορισμων γιατι εδω ειναι ενημερωτικη σελιδα.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατεβασεις την TSH kαι κανεις ταυτοχρονα σωστη διατροφη θα πεσουν γρηγορα τα κιλα σου.Εγω ολους τους προηγουμενους μηνες ενω ειχα πολυ κατεβασμενη την TSH δεν μπορουσα να κρατησω καμια διαιτα.Ειμαι απαραδεκτη!Ευχομαι μετα το τελος αυτης της δοκιμασιας (με τον βαρυ υπο-θ)να κρατησω μια διαιτα.Μπηκα στο Cafe και βρηκα πολυ ενδιαφερουσες συζητησεις.Τι ακριβως κανετε?Ακολουθειτε μια διαιτα και βαζετε στοχο να χασετε κιλα?

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακριβως. Ακολουθουμε ομως καποιους βασικους κανονες υγιεινης διατροφης και ασκησης. Εχουμε αναρτησει σημαντικα ποστς σε προηγουμενες σελιδες.

Αλλωστε ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος και δεν υπαρχει μαι διαιτα για ολους.

Εχουμε πολυ συμπαρασταση μεταξυ μας και ο χωρος συναντησης βοηθαει την ψυχολογια μας.

Γενικως περναμε πολυ καλα και στοχευουμε σε ενα πραγμα, την απωλεια των περιττων κιλων μας.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφεροντα αυτα που κανετε!15-2 θα αρχισω παλι το Τ4 και τοτε θα μπω και εγω στην παρεα σας για αλληλοσυμπαρασταση,οσο αφορα το θεμα των κιλων.Τωρα ειμαι 81,5 κιλα με 1,76 υψος.Εδω θα ειμαστε να δουμε με τον βαρυ υπο-θ ποσα κιλα θα παρω μεχρι της 15-2!!Φυσικα πανω απ`ολα με ενδιαφερει να βγουν καθαρα το σπινθηρογραφημα και οι δεικτες.

Link to comment
Share on other sites

Σου το ευχομαι Sonia μεσα απο την καρδια μου. Και.... οποτε θελεις εμεις.... εκει ειμαστε.

Αλλα θα προτεινα να μετακομισουμε απο τωρα στο cafe γιατι βλεπω να μας κλειδωνουν εδω το θεμα (ειπαμε ειναι αλλος χωρος για γενικη ενημερωση και αλλος για πιο ψυχαγωγικο χαρακτηρα). Θα προσπαθησω να ανοιξω θεματακι στο cafe και θα .... σας καλεσω. Αν φυσικα ξερει να το κανει καποια αλλη, ας το κανει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...