Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ


blossom

Recommended Posts

Εντύπωση μου κάνει οτι ο Χασιάκος παίρνει τόσα! Με αυτά που έχω διαβάσει γι'αυτόν είχα την εντύπωση οτι θα παίρνει πολύ περισσότερα...

Από αυτά που έχω διαβάσει αποκόμισα την εντύπωση οτι πρέπει να έχει πολλή κίνηση και να έχεις μεγάλη αναμονή στο ιατρείο του...:(

OHpxp3.pngU3Nsp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αν εχει κοσμο λεει.....ουρα!!αν δεν εισαι εγκυος μην περιμενεις να κλεισεις ευκολα ραντεβου μαζι του...φαντασου οτι εχει τυχει να δω να κλεινουν ραντεβου για μετα απο 7 μηνες και να μην εχει ωρες για ραντεβου!!!

bV6Dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι έγκυος, στον 4ο! Λες το ραντεβού μου να είναι σε 5-6 μήνες; Δεν πειράζει, το πολύ πολύ να γεννήσω στο σπίτι όπως η γιαγιά μου!!! Αστειεύομαι φυσικά...

Μετά το 15αύγουστο λέω να επικοινωνήσω με κάποιον από τους γιατρούς του Αρεταίειου...

OHpxp3.pngU3Nsp3.png
Link to comment
Share on other sites

αν εχει κοσμο λεει.....ουρα!!αν δεν εισαι εγκυος μην περιμενεις να κλεισεις ευκολα ραντεβου μαζι του...φαντασου οτι εχει τυχει να δω να κλεινουν ραντεβου για μετα απο 7 μηνες και να μην εχει ωρες για ραντεβου!!!

 

 

χαχαχα, έτσι είναι, έχει μεγάλη αναμονή αλλά όχι και 7 μήνες, νομίζω ότι η αναμονή για μια επίσκεψη ρουτίνας (τεστ παπ και υπέρηχος) είναι 4 μήνες.

Αν κάποια είναι έγκυος ή έχει άλλο πρόβλημα, τη βλέπει νωρίτερα.

Τα περιστατικά υπογονιμότητας τα βλέπει κυρίως ο συνεργάτης του (αν βέβαια συμφωνεί η πελάτισσα).

Η αναμονή στο ιατρείο είναι περίπου 1,5 ώρα, αν και μου έχει τύχει να πάω και να με δει στο πεντάλεπτο αλλά αυτό συμβαίνει σπάνια, μια φορά το χρόνο.

Επίσης, τυχαίνει η αναμονή να ξεπεράσει και το δίωρο, αν του προκύψει τοκετός, ή ακόμη και να αναβληθεί το ραντεβού τελευταία στιγμή.

Αυτά είναι τα μείον.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα, έτσι είναι, έχει μεγάλη αναμονή αλλά όχι και 7 μήνες, νομίζω ότι η αναμονή για μια επίσκεψη ρουτίνας (τεστ παπ και υπέρηχος) είναι 4 μήνες.

Αν κάποια είναι έγκυος ή έχει άλλο πρόβλημα, τη βλέπει νωρίτερα.

Τα περιστατικά υπογονιμότητας τα βλέπει κυρίως ο συνεργάτης του (αν βέβαια συμφωνεί η πελάτισσα).

Η αναμονή στο ιατρείο είναι περίπου 1,5 ώρα, αν και μου έχει τύχει να πάω και να με δει στο πεντάλεπτο αλλά αυτό συμβαίνει σπάνια, μια φορά το χρόνο.

Επίσης, τυχαίνει η αναμονή να ξεπεράσει και το δίωρο, αν του προκύψει τοκετός, ή ακόμη και να αναβληθεί το ραντεβού τελευταία στιγμή.

Αυτά είναι τα μείον.

παντως το προηγουμενο μηνα που πηγα κλειναν ραντεβου για τις 18 /12!!!(και δεν ειχε κ ωρα κενη!!)

bV6Dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντως το προηγουμενο μηνα που πηγα κλειναν ραντεβου για τις 18 /12!!!(και δεν ειχε κ ωρα κενη!!)

 

Ωχ, ωχ, ωχ, μη μου λες τέτοια!

Και θέλω να κλείσω κι εγώ και υπολόγιζα για το Δεκέμβριο αλλά τώρα με βλέπω για Μάρτιο.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πληροφορήθηκα ότι στο χειρουργείο του Αρεταίειου έπεσαν κάτι σοβάδες και δεν λειτουργεί προσωρινά που σημαίνει ότι δεν δέχεται νέα περιστατικά και κρατούν μόνο τις λεχώνες. Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω;;;

eMWap2.png?5pVCTyDY
Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια γεια!Γενναω σε 50 μερες με καισαρικη .Θελω να γεννησω στο Αρεταιειο αλλα δεν εχω καποιον να μενει μαζι μου το βραδυ.Ειναι υποχρεωτικο να μενει το μωρο μου μαζι μου και οχι στο θαλαμο με τα νεογνα?Η απαντηση σας θα με βοηθουσε παρα πολυ .sos

d97c460763.png

24d971ce45.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εγώ τον Χασιάκο έχω γιατρό. Βέβαια δεν τον έχω πολλά χρόνια μόνο ένα τεστ παπ έχω κάνει και έχω μείνει ευχαριστημένη ιδικά στις τιμές και όχι μόνο.... είναι και άνθρωπος όχι μόνο γιατρός. Τώρα είμαι στις προσπάθειες για να μείνω έγκυος και απ' ότι φαίνεται εκει θα γεννήσω και με αυτόν τον γιατρό. Εχω ακούσει πολλά για αυτό το νοσοκομείο. Ελπίζω όλα να πάνε καλά όταν θα έρθει η ώρα. Άκουσα ότι ανακαινίστηκε, είναι αλήθεια ξέρει καμιά που γέννησε πρόσφατα. ?? Θα ήθελα 1 όροφο και μονόκλινο. Θα δούμε.... από τιμές ξέρει καμιά τι παίρνει ο γιατρός και τι ζητάει το νοσοκομείο για μονόκλινο?? ή δίκλινο??

agapaki

AGAPAKI

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εγώ τον Χασιάκο έχω γιατρό. Βέβαια δεν τον έχω πολλά χρόνια μόνο ένα τεστ παπ έχω κάνει και έχω μείνει ευχαριστημένη ιδικά στις τιμές και όχι μόνο.... είναι και άνθρωπος όχι μόνο γιατρός. Τώρα είμαι στις προσπάθειες για να μείνω έγκυος και απ' ότι φαίνεται εκει θα γεννήσω και με αυτόν τον γιατρό. Εχω ακούσει πολλά για αυτό το νοσοκομείο. Ελπίζω όλα να πάνε καλά όταν θα έρθει η ώρα. Άκουσα ότι ανακαινίστηκε, είναι αλήθεια ξέρει καμιά που γέννησε πρόσφατα. ?? Θα ήθελα 1 όροφο και μονόκλινο. Θα δούμε.... από τιμές ξέρει καμιά τι παίρνει ο γιατρός και τι ζητάει το νοσοκομείο για μονόκλινο?? ή δίκλινο??

agapaki

 

εχεις εναν απο τους καλυτερους γιατρους της Ελλαδας και σκεφτεσαι το νοσοκομειο? Οσες εχουν γεννησει με αυτον ειναι πολυ ευχαριστημενες και απο το νοσοκομειο. Τον γνωρισα προσφατα επειδη γεννησε πολυ φιλη και εμεινα ενθουσιασμενη εξαιρετικος ανθρωπος.

Λεφτα του εδωσε οτι ηθελε και δεν ζητησε.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιαυτο το λογο δεν θελω να κανω διαφημηση στο γιατρο μου και δεν προτιμω γιατρους γνωστους ;) να περιμενω μηνες για τεστ παπ:shock:!!! ναι σιγα παω αλλου αν ειναι ετσι.:o.. εγω ειμαι και γενικα σε αυτα τα θεματα τις τελευταιας στιγμης μπορω να παρω τηλ την κυριακη κ να θελω να με δει την δευτερα γιαυτο και των πληρωνω για να εξυπηρετηθω αμεσως και οχι να περιμενω μηνες :cool: ετσι μπορεις να πας και στο ικα και εχεις λιγοτερη αναμονη.(οχι οτι θα πηγαινα αλλα εννοω οτι μονο στο ικα εχεις αναμονη μηνες για ραντευβου επειδη ειναι δημοσιο) ...αλλα μηνες δεν περιμενω με τιποτα σε ιδιωτικο γιατρο των οποιο θα πληρωσω για την δουλεια του.......

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΑΝ ΚΑΙ ΝΕΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ. ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΣΤΟ forum ΓΙΑ ΤΟΝ Κ. ΧΑΣΙΑΚΟ ΣΤΟ ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ. ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΣΕ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΛΛΑ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ ( ΖΗΤΑΕΙ 110 ΑΛΛΑ ΣΕ ΜΑΣ ΠΗΡΕ 80Ε ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΕΙ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ) , ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ. ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ. ΟΤΑΝ ΘΑ ΚΛΕΙΣΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΘΑ ΠΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΩΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ? ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝ ΜΕ ΔΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΚΕΙΝΟΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΟΥ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

Μια και εγω ειμαι που ανοιξα το θεμα και εχω πολυ καιρο να το παρακολουθησω, ειπα να επανελθω. Ευχαριστω ολα τα κοριτσια που με τις εμπειριες τους για το μαιευτηριο μας διαφωτισαν. Η τελικη επιλογη τελικα ειναι της καθεμιας. Εγω τωρα πια πλησιαζω στην γεννα (34 εβδομαδες) και εχω καταληξει στο Αρεταιειο. Θα επανελθω οταν με το καλο μπορεσω να δωσω κι εγω την αποψη μου.

LQvip2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια και εγώ τον Χασιάκο έχω γιατρό. Βέβαια δεν τον έχω πολλά χρόνια μόνο ένα τεστ παπ έχω κάνει και έχω μείνει ευχαριστημένη ιδικά στις τιμές και όχι μόνο.... είναι και άνθρωπος όχι μόνο γιατρός. Τώρα είμαι στις προσπάθειες για να μείνω έγκυος και απ' ότι φαίνεται εκει θα γεννήσω και με αυτόν τον γιατρό. Εχω ακούσει πολλά για αυτό το νοσοκομείο. Ελπίζω όλα να πάνε καλά όταν θα έρθει η ώρα. Άκουσα ότι ανακαινίστηκε, είναι αλήθεια ξέρει καμιά που γέννησε πρόσφατα. ?? Θα ήθελα 1 όροφο και μονόκλινο. Θα δούμε.... από τιμές ξέρει καμιά τι παίρνει ο γιατρός και τι ζητάει το νοσοκομείο για μονόκλινο?? ή δίκλινο??

agapaki

 

 

Παιδια δεν ξερω τι σας εχει παρει σε εσας, εμας ο Χασιακος μας πηρε 2000 Ευρω, (εκτος απο το νοσοκομειο-αμοιβη ιατρου). Και χωρις @ποδειξ..

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα ότι ανακαινίστηκε, είναι αλήθεια ξέρει καμιά που γέννησε πρόσφατα. ?? Θα ήθελα 1 όροφο και μονόκλινο. Θα δούμε.... από τιμές ξέρει καμιά τι παίρνει ο γιατρός και τι ζητάει το νοσοκομείο για μονόκλινο?? ή δίκλινο??

 

Agapaki, γέννησα τον Απρίλη στο Αρεταίειο με τον Χασιάκο. Λοιπόν, μόνο ο κάτω όροφος ανακαινίστηκε, ο πρώτος δεν έχει ανακαινιστεί. Τώρα, για μονόκλινα, αν δεν κάνω λάθος, υπάρχουν 2 όλα κι όλα, οπότε θα πρέπει σε πρώτη φάση να είσαι τυχερή. Να υπάρχει, δηλαδή, κάποιο διαθέσιμο, όταν θα γεννάς. Σε αυτή την περίπτωση, το ζητάς. Ειλικρινά, δεν ξέρω αν πρέπει να κάνεις και κάτι άλλο :roll:!

Το μονόκλινο κόστιζε περίπου 130 ευρώ η διανυκτέρευση και το δίκλινο 105. Στο γιατρό δώσαμε, χωρίς να τον ρωτήσουμε, 1200. Εννοείται πως τα πήρε αλλά νομίζω ότι και τίποτα να μην του δίνοαμε δεν θα ζητούσε. Τα δώσαμε επειδή θέλαμε.

 

Εμένα, πάντως, η απορία μου είναι γιατί πληρώνουμε το δωμάτιο σε δημόσιο νοσοκομείο; Το ίδιο συμβαίνει και στο Έλενα και στο Αλεξάνδρα; Και γιατί μόνο στον φυσιολογικό και όχι στην καισαρική; Τη λογική δεν καταλαβαίνω.:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άκουσα ότι ανακαινίστηκε, είναι αλήθεια ξέρει καμιά που γέννησε πρόσφατα. ?? Θα ήθελα 1 όροφο και μονόκλινο. Θα δούμε.... από τιμές ξέρει καμιά τι παίρνει ο γιατρός και τι ζητάει το νοσοκομείο για μονόκλινο?? ή δίκλινο??

agapaki

 

Agapaki, γέννησα τον Απρίλη στο Αρεταίειο με τον Χασιάκο. Λοιπόν, μόνο ο κάτω όροφος ανακαινίστηκε, ο πρώτος δεν έχει ανακαινιστεί. Τώρα, για μονόκλινα, αν δεν κάνω λάθος, υπάρχουν 2 όλα κι όλα, οπότε θα πρέπει σε πρώτη φάση να είσαι τυχερή. Να υπάρχει, δηλαδή, κάποιο διαθέσιμο, όταν θα γεννάς. Σε αυτή την περίπτωση, το ζητάς. Ειλικρινά, δεν ξέρω αν πρέπει να κάνεις και κάτι άλλο :roll:!

Το μονόκλινο κόστιζε περίπου 130 ευρώ η διανυκτέρευση και το δίκλινο 105. Στο γιατρό δώσαμε, χωρίς να τον ρωτήσουμε, 1200. Εννοείται πως τα πήρε αλλά νομίζω ότι και τίποτα να μην του δίνοαμε δεν θα ζητούσε. Τα δώσαμε επειδή θέλαμε.

 

Εμένα, πάντως, η απορία μου είναι γιατί πληρώνουμε το δωμάτιο σε δημόσιο νοσοκομείο; Το ίδιο συμβαίνει και στο Έλενα και στο Αλεξάνδρα; Και γιατί μόνο στον φυσιολογικό και όχι στην καισαρική; Τη λογική δεν καταλαβαίνω.:confused:

 

 

(συγγνώμη για τη διπλή απάντηση! Δοκίμαζα τη σωστή παράθεση!)

Link to comment
Share on other sites

Agapaki, γέννησα τον Απρίλη στο Αρεταίειο με τον Χασιάκο. Λοιπόν, μόνο ο κάτω όροφος ανακαινίστηκε, ο πρώτος δεν έχει ανακαινιστεί. Τώρα, για μονόκλινα, αν δεν κάνω λάθος, υπάρχουν 2 όλα κι όλα, οπότε θα πρέπει σε πρώτη φάση να είσαι τυχερή. Να υπάρχει, δηλαδή, κάποιο διαθέσιμο, όταν θα γεννάς. Σε αυτή την περίπτωση, το ζητάς. Ειλικρινά, δεν ξέρω αν πρέπει να κάνεις και κάτι άλλο :roll:!

Το μονόκλινο κόστιζε περίπου 130 ευρώ η διανυκτέρευση και το δίκλινο 105. Στο γιατρό δώσαμε, χωρίς να τον ρωτήσουμε, 1200. Εννοείται πως τα πήρε αλλά νομίζω ότι και τίποτα να μην του δίνοαμε δεν θα ζητούσε. Τα δώσαμε επειδή θέλαμε.

 

Εμένα, πάντως, η απορία μου είναι γιατί πληρώνουμε το δωμάτιο σε δημόσιο νοσοκομείο; Το ίδιο συμβαίνει και στο Έλενα και στο Αλεξάνδρα; Και γιατί μόνο στον φυσιολογικό και όχι στην καισαρική; Τη λογική δεν καταλαβαίνω.:confused:

 

(συγγνώμη για τη διπλή απάντηση! Δοκίμαζα τη σωστή παράθεση!)

 

Καλημερα σας. Παρακολουθω γενικα τα θεματα με τους γιατρους και τις τιμες γιατι εχουμε αρχισει τις προσπαθειες και ελπιζω γρηγορα να χρειαστουμε και μεις γιατρο (σε δημοσιο νοσοκομειο). Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι οτι πχ, ο συγκεκριμενος γιατρος, αλλου ζηταει 1200, αλλου 2000 αλλου αλλο ποσο και αλλες φορες τιποτα; Με ποιο κριτηριο γινεται αυτο; Καποιος που να μην δωσω κατι - παρα μονο οσο αντεχει η τσεπη μου, υπαρχει; Εχω αγχωθει απο τωρα με αυτο το θεμα.

Και η απορια της Κικης ειναι σωστη. Με ποια λογικη δεν πληρωνεις την κτ και πληρωνεις τον φτ;

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα κοριτσια!!! Θα γεννησω τον Νοεμβριο στο Αρεταιειο και σκεφτομαι να αρχισω να φτιαχνω την βαλιτσα του μωρου και την δικη μου!

Θα μπορουσατε να μου πειτε τι χρειαζεται να παρω μαζι για να μην παρω αχρηστα πραγματα ή παραλειψω καποια σημαντικα.

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια γειά σας!!Και εγώ γεννάω σε 3 μήνες περίπου με τον Χασιάκο και είπα να πάω στο Αρεταίειο.Είμαι πολύ αγχομένη όμως!!!με το μωρό τι πράγματα θα έχω μαζί?με την καθαριότητα!!!το μωρό στο καθαρίζουν καθόλου ή εσύ το φροντίζεις ?και με τα δωμάτια πόσα δίκλυνα έχει ή μονόκλυνα?αλλά λέτε πως για μονόκλυνο είναι δύσκολο ε?υπάρχει αίθουσα αναμονής όταν σε πιάσουν οι πόνοι ή είσαι στον διάδρομο?ξέρω και εγώ με τα δημόσια νοσοκομεία δεν ξέρω τι γίνεται και αγχωνομαι!όταν ευκαιρήσετε πείτε μου όσες γεννήσατε πρόσφατα πως ήταν???????????φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

πριν δυο χρόνια γέννησα στο αρεταίειο, φυσιολογικά χωρίς ραντεβου. Ο γιατρός μου ήταν και είναι ο Χασιάκος, κορυφαίος γυναικολόγος, τον επέλεξα μετά από πολύ ψάξιμο. Λεφτά 1000 ευρώ πήρε, 200 νομίζω ο αναισθησιολόγος και κάποιες εξετάσεις αίματος στο Λητώ.Εγω είχα διάφορα προβλήματα εγκυμοσύνης και πήγαινα στο ιατρείο του πάντα, αλλά δεν θυμάμαι καθόλου τι πλήρωνα.Μπορείς να πηγαίνεις όμως και στο Αρεταίειο να τον βλέπεις. Όσον αφορά το νοσοκομείο, ήμουν μόνη σε δωμάτιο και ηταν όλα μια χαρά.

Παζάρια δεν έκανα στην αμοιβή του γιατρού, αλλά από ότι έχω ακούσει ο χασιάκος εχει ξεγεννήσει ακόμα και τσάμπα, είναι πού ανθρώπινος!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

και αφου γεννησα στο Αρεταιειο, επανερχομαι για να δωσω με την σειρα μου πληροφοριες σε οποια κοπελα ενδιαφερεται για το συγκεκριμενο μαιευτηριο. Λοιπον, οσον αφορα τα δωματια οντως ειναι δυσκολο να πετυχεις μονοκλινο ή δικλινο (βεβαια αν ειστε με προγραμματισμενο τοκετο μπορει ευκολα να το κανονισει ο γιατρος σας). Επισης, εχετε υποψη πως δεν γινονται αλλαγες σε δωματια (δηλαδη παω σημερα σε τρικλινο και αυριο σε μονοκλινο), ειναι πολιτικη του νοσοκομειου για να μην δημιουργουνται παρεξηγησεις. Οσο για την καθαριοτητα, ειναι η συνηθης καθαριοτητα νοσοκομειων, μια φορα την ημερα σκουπισμα-σφουγγαρισμα-καθαρισμα τουαλετες και απο κει και περα αν προκυψει κατι εκτακτο ερχονται, αλλα γενικα ηταν καλα. Το φαγητο ηταν συμπαθητικο, αλλα πολυ πολυ καθαρο, εγω που σιχαινομαι και ελεγα θα μου φερνει η μαμα μου απο το σπιτι τελικα εφαγα το δικο τους ευχαριστα.

Το θεμα των μωρων τωρα, στον 2ο οροφο που ημουν εγω τα μωρα ηταν στα δωματια με τις μαμαδες τους και τα περιποιουνταν εκεινες (αλλαγμα, ταισμα), οι μαιες τα επερναν καθε πρωι για μπανακι πριν την επισκεψη του παιδιατρου. Βεβαια αν καποια ηταν απο καισαρικη ή δεν μπορουσε να το φροντισει μπορουσε να το αφησει στον θαλαμο νεογνων.

Επισης, ενα μεγαλο μπραβο στις μαιες και στις συμβουλους θηλασμου, οι οποιες ηταν ακουραστες και παντα προθυμες να βοηθησουν, υπερμαχες του μητρικου θηλασμου. Γενικα ολο το προσωπικο ηταν εξυπηρετικοτατο και ευγενεστατο ακομα και στις "χαζες" ερωτησεις καθε νεας μανουλας που δεν ξερει ουτε πώς να κρατησει το μωρο της.

Και στην περιπτωση που τελικα πατε για καισαρικη, τα χειρουργεια ολοκαινουρια και πεντακαθαρα και ολη η ομαδα, τουλαχιστον του δικου μου γιατρου και της βαρδιας που ετυχα εγω, πεταγε!!!!

Αυτα. Οποια θελει, να ρωτησει ατι επιπλεον ας στειλει πμ. Με το καλο κι ο,τι κι αν επιλεξετε τελικα, με εναν πονο :))!

LQvip2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Εμένα μου ειχε ζητήσει το 2008 ο κ. Μπότσης στο Αρεταίειο 1.500? και φέτος στην κολλητή μου ο κ. Κονιδάρης 1.800?!!! Ελεος δηλαδή....εν τω μεταξύ ο Κονιδάρης ειναι άρρωστος και μια εβδομαδα πριν γεννήσει η φίλη μου την πασάρει σε εναν άλλο ο οποίος της ειπε "οτι εχετε συμφωνήσει με τον κ. Κονιδάρη"....και επειδή το μωρό δεν εχει μπει στη λεκάνη θα της κάνει καισαρική (και εμενα δεν ειχε μπει αλλα η γιατρός μου το εβαλε στη γέννα)! Αυτοί ειναι οι καθηγητές που βγάζουν τους γυναικολογους του αύριο! Να τους χαιρόμαστε!

Το Αρεταίειο ειναι το φυτώριο!

Πες μου που να στειλω μια καταγγελία για ολα αυτα;;;; Που πρεπει να απευθυνθεις, στο ΣΔΟΕ ή στον Τριανταφυλλόπουλο;;;;;

Στους επιθεωρητές υγείας ή το ΣΔΟΕ να απευθυνθείς

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με όσα γράφει η Ellain. Γέννησα και εγώ στο Αρεταίειο πριν από ένα μήνα. Όλοι ήταν πολύ καλοί και ευγενικοί. Οι μαίες άψογες. Μου έκανε εντύπωση ότι θυμόντουσαν το ονομά σου και πληροφορίες για το μωρό. Επίσης εγώ δεν έτρωγα το φαγητό γιατί μένω κοντά και η μαμά μου μου έφερνε κάθε μέρα φαγητό. Τη δεύτερη λοιπόν ημέρα που ο δίσκος γύρισε ανέπαφος ήρθε η τραπεζοκόμος να με ρωτήσει αν θέλω κάποιο άλλο φαγητό να μου φέρει γιατί νόμιζε ότι δεν μου άρεσε αυτό που είχαν. Ακόμα και οι καθαρίστριες ήταν χαμογελαστές και ρωτούσαν για το μωρό. Πραγματικά έφυγα με τι καλύτερες εντυπώσεις. Να πω μόνο ότι όσο ήμουν εγώ μέσα κάνανε αλλαγές σε δωμάτιο. Επίσης κρατήσεις για το μονόκλινο (στον πανω όροφο είναι 2) δεν γίνονται ακόμα κ αν το υποσχεθεί ο γιατρός. Εγώ έτυχε κ είχα μονόκλινο. Κάποιος γιατρός το υποσχέθηκε στην ασθενή του νομίζοντας ότι θα φύγω στις 3 ημέρες. Ο μικρός μου όμως είχε ίκτερο και έμεινα 5. όπως καταλαβαίνετε η κοπέλα πήγε σε άλλο δωμάτιο. Τέλος το ότι έχεις συνέχεια το μωρό μαζί σου είναι ο καλύτερος τρόπος για να δεθείς με το μωρό σου και βοηθάει πολύ στον θηλασμό. ¨οταν γυρίζεις πλέον σπίτι έχετε ήδη γνωριστεί κ ξέρεις τι να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγω γέννησα πριν 2 μήνες το αγγελάκι μου στο Αρεταίειο.

Είμαι τόσο ευχαριστημένη και από τους γιατρούς αλλά κ από το νοσηλευτικό προσωπικό, που θα το σύστηνα ανεπιφύλακτα σε κάθε μέλλουσα μανούλα!

Τα δωμάτια είναι ανακαινισμένα, απλά δεν είχαν προλάβει να τελειώσουν τα μπάνια, τα οποία νομίζω τα έκαναν πρόσφατα.

Οι νοσοκόμες με βοήθησαν κάθε φορά που τις χρειαζόμουν με χαμόγελο αν και έτρεχαν πανικόβλητες. Με στήριξαν στο θηλασμό από την πρώτη στιγμή και γενικότερα η διαμονή μου εκεί μέσα ήταν ένα συνεχόμενο φροντιστήριο. Φυσικά είχα το μωράκι μου μαζί μου στο δωμάτιο κ για όποια απορία, από λόξιγκα μέχρι το μπανακι του κ το νυχτερινό ξενύχτι, οι κοπέλες ήταν εκεί για να μου δείχνουν τα πάντα.

Έτσι, όταν γύρισα σπίτι είχα μάθει τόσα πράγματα ώστε να νιώθω σίγουρη ότι ξέρω τι και πως πρέπει να το κάνω χωρίς πανικό κ χωρίς φόβο.

Η μαία που με ξεγέννησε ήταν απλά ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ

Ελπίζω να βρω τέτοιες συνθήκες κ στο 2ο παιδάκι μου όταν έρθει με το καλό!

Όποια κοπέλα έχει προγραμματίσει να γεννήσει στο Αρεταίειο να μη το φοβηθεί καθόλου! Αντιθέτως μπορεί να νιώθει σίγουρη ότι θα την προσέξουν κ θα τη στηρίξουν σαν να γνωρίζονται χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

Εγω γέννησα πριν 2 μήνες το αγγελάκι μου στο Αρεταίειο.

Είμαι τόσο ευχαριστημένη και από τους γιατρούς αλλά κ από το νοσηλευτικό προσωπικό, που θα το σύστηνα ανεπιφύλακτα σε κάθε μέλλουσα μανούλα!

Τα δωμάτια είναι ανακαινισμένα, απλά δεν είχαν προλάβει να τελειώσουν τα μπάνια, τα οποία νομίζω τα έκαναν πρόσφατα.

Οι νοσοκόμες με βοήθησαν κάθε φορά που τις χρειαζόμουν με χαμόγελο αν και έτρεχαν πανικόβλητες. Με στήριξαν στο θηλασμό από την πρώτη στιγμή και γενικότερα η διαμονή μου εκεί μέσα ήταν ένα συνεχόμενο φροντιστήριο. Φυσικά είχα το μωράκι μου μαζί μου στο δωμάτιο κ για όποια απορία, από λόξιγκα μέχρι το μπανακι του κ το νυχτερινό ξενύχτι, οι κοπέλες ήταν εκεί για να μου δείχνουν τα πάντα.

Έτσι, όταν γύρισα σπίτι είχα μάθει τόσα πράγματα ώστε να νιώθω σίγουρη ότι ξέρω τι και πως πρέπει να το κάνω χωρίς πανικό κ χωρίς φόβο.

Η μαία που με ξεγέννησε ήταν απλά ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ

Ελπίζω να βρω τέτοιες συνθήκες κ στο 2ο παιδάκι μου όταν έρθει με το καλό!

Όποια κοπέλα έχει προγραμματίσει να γεννήσει στο Αρεταίειο να μη το φοβηθεί καθόλου! Αντιθέτως μπορεί να νιώθει σίγουρη ότι θα την προσέξουν κ θα τη στηρίξουν σαν να γνωρίζονται χρόνια!

 

Ποιον γιατρό είχες? εγω τον Χασιάκο έχω.Η μαία είναι του γιατρού ή όποια είναι εφημερία? Από τιμές πόσο πάει??Τι πράγματα χρειαζόμαστε μαζί μας? Να πάρω και σεντόνια για το κρεβάτι είναι καθαρά σαν νοσοκομείο? Καθαρίζουν??

AGAPAKI

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...