Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΤΑΝ Η ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΗ?


Recommended Posts

KALHΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ, ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ???

ΜΗΝΕΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ ΑΣΧΟΛΟΥΜΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΠΑΛΙΟ-ΣΠΕΡΜ/ΤΑ!! ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ??ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΑΝ. ΜΙΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕ ΣΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ,ΜΕΤΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕ ΣΤΑ ΤΑΡΤΑΡΑ. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΡΕΥΣΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΨΑΞΤΟ ΓΙΑ ΚΙΡΣΟΚΗΛΗ. ΤΩΡΑ ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ Κ ΕΜΕΙς ΠΑΛΙ ΣΠΕΡΜ/ΜΑ. ΑΓΩΝΙΑ ΜΕ ΛΑΧΤΑΡΑ ΠΑΛΙ...ΑΛΛΑ ΠΑΙΖΕΟΥΝ ΡΟΛΟ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ. ΟΤΑΝ Ο ΔΙΚΟς ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΔΙΑΙΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΧΟΝΤΡΟΥΛΗΣ... ΕΦΤΑΣΕ 45% ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑ 9% ΕΠΕΣΕ ΚΑΠΟΥ ΤΟΣΟ. ΜΗΝ ΤΑ ΔΙΝΕΙΣ ΠΟΛΥ ΒΑΣΗ. ΥΠΗΡΧΕ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΕ ΣΠΕΡΜ/ΜΑ ΗΤΑΝ ΧΑΛΑΙ Κ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΗς ΤΡΑΒΟΥΣΕ ΤΑ ΜΑΛΙΑ ΤΟΥ ΠΩΣ ΠΙΑΣΤΗΚΕ ..ΜΕΤΑ ΞΑΝΑΚΑΝΑΝΕ ΣΠΕΜ/ΜΑ Κ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ. ΑΥΤΑ ΦΙΛΑΚΑΙΑ!!!! ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΠΟΣΟΣΤΑ!! :D

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια! σας ευχαριστώ πολύ που με βοηθάτε στο θέμα μου!!! Πραγματικά γνωρίζω οτι η κινητικότητα 6% είναι πολύ χαμηλή αλλα δεν ξέρω για ποιον λόγο μας λέει ο γιατρός του ότι η ποιοτητα σπέρματος είναι πάρα πολύ καλή και είναι θέμα χρόνου να μείνω έγκυος... Όταν τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι πολύ καλα....εκεί στηρίζεται μαλλον αυτός... τον ρώτησα μετά απο τη θεραπευτική αγωγή που παίρνει αν θα δυναμώσει το σπέρμα και μου απάντησε πως ναι θα δυναμώσει αν δεν δυναμώσει τοτε να καταφύγουμε σε σπερματέγχυση ή εξωσωματική...Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω...

Έλα μικρό μου αγγελούδι!!!!!

.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κορίτσια δεν κατάλαβα να κάνω σπερματέγχυση ή νομίζεται ότι δεν θα έχω ελπίδες με το 6% κινητικότητας??? Ειμαι μπερδεμένη βοηθήστε με!!! Παρακαλώ!!

Έλα μικρό μου αγγελούδι!!!!!

.png

Link to comment
Share on other sites

koita. οταν εμεις ειχαμε τετοια κινητικοτητα μας ειπε κ ο ουρολογος κ η γυναικολ οτι δεν θα πετυχει η σπερμ/ση. γαιτι φαντασου οτι θα δωσει σπεμα δυο ωρες πριν, ετσι, μεχρι να το βαλει στη μητρα θα πεσει κια λλο.οποτε δωρον αδωρον η σπερμ/ση. γαιτι μπορει σε ιση ωρα που εδωσε σπερμα να ειναι 6% αλλα για βαλε σε δυο ωρες ??δεν θα κατεβει???το πας στο εργαστηριο δυο ωρες πριν για εμπλουτισμο κ ενδυναμωση. γινεται μια επεξεργασια. εμενα η γυναικολογος ετσι μου ειπε. τελικα καναμε εγχειρηση κιρσοκηλη. ψαξτο κ αυτο.μηπως παιζει ρολο κ επισης κανε μια ανλυση ουρων να δεις αν υπαρχει καποιο μικροβιο που το κανει σχεδον ακινητο!!! το κολοβακτηριδιο. μπορει μετα απο αγωγη να επανελθει πληρως!!! κανε αναλυση κ για ουρεοπλασμα κ για βακτηρια .οταν πας σπερμα πες να τα αναλυσουν ολα. δεν ειναι ακριβο κανα 60€! οτι αλλο θελησεις στην διαθεση σου!!

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

μπορει ομως την επομενη φορα που θα δωσει σπερμα να μην ειναι 6 να ειναι 20 η κινητικοτητα.καταλαβες??

ειναι ρευστα ολα. με το 6 δεν πιανει αλλα μπορει εκεινη την ημερα να ειναι ανεβασμενη. δεν το ξερεις!!! πες του να απρει βιταμινες εβιολ .κανουν καλη δουλεια. βοηθαν κ το σπερμα κ εινια απλη βιταμινι ε. περιμενω νεα σου!!! αχ με αυτες τις κινητοτητες τα ειδα ολααααααααααααααααα

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

parent μου σε ευχαριστώ πολύ! Εχει κάνει πάντως όλες τις εξετάσεις και δεν εχει κιρσοκήλη ή κατι αλλο. Εχει κάνει και ορμονολογικές και είναι όλα υπέροχα! και ο γιατρος μας λεει ότι το σπερμοδιάγραμμα εκτος την κινητικότητα είναι πολύ καλό! ανεβασμένα όλα στα ύψη εκτος την κινητικότητα... Δεν ξέρω τι να πω... Του έχει δώσει αγωγή και θα την παίρνει για άλλους δυο μήνες χωρίς να είμαστε σίγουροι βέβαια αν θα ανέβει... Όμως εμείς αποφασίσαμε να κανουμε αυτό τον μήνα σπερματέγχυση...αύριο έχουμε ραντεβού με τη γιατρό για να μας καθοδηγήσει...αυτή υποστηρίζει ότι είναι ανωφελο να προσπαθούμε με τετοιο ποσοστό 6% είπαμε να προσπαθήσουμε λοιπον έτσι μπας και καταφέρουμε κατι....Ελπίζω την επομενη εβδομαδα που είναι οι γονιμες μερες μου να καταφέρουμε να το τυλίξουμε το ερμο το ωάριο....χιχι!!!

Έλα μικρό μου αγγελούδι!!!!!

.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Οσο αφορα το σπερμα θα σας πω και εγω τη δικη μου ιστορια περσι των Ιανουριου μετα απο 5 μηνες προσπαθιων για παιδι και χωρις το επιθυμητω αποτελεσμα αποφασισαμε να κανουμε ενα σπερμοδιαγραμμα πηραμε τα αποτελεσματα τα οποια ηταν δραματικα οι κινητικοτητες σχεδον ολες ηταν μηδενικες οι γιατροι μας αποκλεισαν την φυσιολογικη συλληψη και μονο εξωσωματικη καναμε ολες τισ εξετασεις επισκεφτηκαμε ουρολογους εγω ημουν μια και του αντρα μου χαλια ολα δεν μπορουσε να βρεθει καμια αιτιολογια ακολουθησαν 2 εξωσωματικες που ομως κατα τα λεγομενα τον γιατρων δεν μπορεσαν να εχουν επιτυχια λογο πολυ κακης ποιοτητας σπερματοσ καναμε μεσα στα διαστηματα αυτα θεραπειες με καρνιτινεσ και γενικα φουλ βιταμινες και τιποτα καμια αλλαγη. Μια ξαδερδη μου επεμενε πολυ να παμε σε εναν ολιστικο γιατρο οπου αυτος μας εδωσε καποιες εξειδικευμες εξετασεις και μεσα σε αυτες και ενα εγχρωμο ντομπλερ οσχεου και καποιες καλιεργεις, τα αποτελσματα βρεθηκε κυρσοκηλη α βαθμου που τελικα οταν το χειρουργησαμε ηταν β και αυτη δημιουργουσε το προβλημα και επισης ενα μικροβιο το οποιο και αυτο χαλαγε το σπερμα. Τωρα ειμαστε σε φαση που περιμενουμε την ανακαμψη του σπερματος και κατα τα λεγομενα τον γιατρω και τη φυσιολογικη συλληψη η αμη τι αλλο μια σπερματεγχυση.

 

Συγνωμη για την μεγαλη ιστορια απλα θελω να πω αυτο οτι δεν υπαρχει περιπτωση να μην υπαρχει αιτιολογια οταν το σπερμα ειναι χαλασμενο απλα θελει πολυ ψαξιμο δυνατη ψυχολογια και δυστηχως χρηματα πολλα.

Ευχομαι για ολες το 2011 να ειναι ευτιχισμενο και με γεματες κοιλιτσες.!

Link to comment
Share on other sites

και επισης ενα μικροβιο το οποιο και αυτο χαλαγε το σπερμα. Τωρα ειμαστε σε φαση που περιμενουμε την ανακαμψη του σπερματος και κατα τα λεγομενα τον γιατρω και τη φυσιολογικη συλληψη η αμη τι αλλο μια σπερματεγχυση.

 

 

το μικροβιο το βρηκατε με απλη καλλιεργεια σπερματος ή προστατικου υγρου?

Link to comment
Share on other sites

το μικροβιο το βρηκατε με απλη καλλιεργεια σπερματος ή προστατικου υγρου?

 

με συγκεκριμενες καλλιεργειες που μας εδωσε ο γιατρος συγκεκριμενα το μικροβιο ηταν στρεπτοκοκος και θα παρει ειδικη αντιβιωση για αυτο οταν το βρηκαν στο κεντρο αυτο κανανε και αντιβιογραμμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα σε όλους,

Υστερα απο σπερμοδιάγραμμα του αντρα μου είδαμε οτι η κινητικότητα ηταν πολύ χάλια.ανακαλύψαμε οτι είχε διάφορα μικρόβια τα οποία και καταπολεμάμε ακόμα με διαφορες αντιβιώσεις.ηθελα να ρωτήσω αν εχετε ξεπεράσει την χαμηλή κινητικότητα και εχετε γινει μανούλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χωρίς να θέλω να σε αγχώσω, θα σου πώ την ιστορία μιας ξαδέρφης μου, που αντιμετώπιζαν το ίδιο πρόβλημα!

Μετά απο ένα χρόνο ελευθερων επαφών χωρίς αποτέλεσμα, αποφάσισαν να εξεταστούν και διαπιστώθηκε οτι η κινητικότητα του σπέρματος ήταν 0...

Τους έδωσε ο γιατρός βιταμίνες για ενίσχυση του σπέρματος και ήταν αισιόδοξος οτι θα συλλάβουν. Τελικά πέρασαν άλλοι 6 μηνες έτσι και αποφασίζουν να κάνουν 4 σπερματεγχύσεις χωρίς αποτέλεσμα... Θεωρώ οτι οι σπερματεγχύσεις ήταν χαμένα χρήματα και χρόνος απο τη στιγμή που το σπέρμα είναι εντελώς ακίνητο...

Τελικά προχωρούν σε εξωσωματική η οποία πέτυχε με τη πρώτη...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και όλες και εμείς ειχαμε πρόβλημα με την κινητικότητα .... και μας ''έστειλαν'' για εξωσωματικη σαν την τελευταια και μονη λυση.... πληρωσαμε τα απιστευτα ποσα... και τελικα δεν πετυχε. Αλλα μετα απο 1 χρονο περιπου αλλαξαμε γυναικολογο (πηραμε μεταθεση) και ουρολογο και με εναν απλο υπερηχο ο ουρολογος βρηκε κυρσοκηλες στον συζυγο ... μεσα σε 3 μηνες εκανε την επεμβαση συνηρθε και εμεινα εγκυος .... απο μερα σε μερα θα δουμε τον πριγκιπα μας.

Μην απογοητευεστε και ζητηστε και μια 2η γμωμη δεν ειναι κακο.

Ευχομαι σε οσους/ες εχουν τετοια θεματα να τα λυσουν γρηγορα και ανωδυνα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια κι εμεις περυσι καναμε επεμβαση κιρσοκηλης λογο πολυυυυυ χαμηλης κινητικοτητας,τωρα ενα χρονο μετα ναι μεν αυξηθηκε ο ογκος του σπερματος αλλα δυστυχως η κινητικοτητα αυξηθηκε ελαχιστα.ημασταν απο τους ατυχους.σιγα σιγα παμε για εξωσωματικη μαλλον γιατι δεν βλεπουμε φως στο τουνελ:(

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα θελω να με βοηθησετε λιγο αν μπορειτε να λυσω καποιεσ αποριεσ μου.εγω εχω κανει ολεσ τισ εξετασεισ και ειμαι μια χαρα και η η ηλικια μου 29 1/2.καναμε και σπερμοδιαγραμμα με 68000000/μλ ,31% τυπικεσ μορφεσ στη μορφολογια και 15% επιτοπια προσθια κινητικοτητα 15%νωθρη και 5%προσθια ελικοειδη65%ακινητα επισησ ειχαμε αρκετη βλενη και συγκολησεισ και ρευστοποιηση σε 60 λεπτα.πειγαμε σε ουρολογο και μασ εδωσε μπισολβον για τισ συγκολησεισ και λ καρνιτιτνη φγια τη κινητικοτητα.εχει καμια παρομοια εμπειρια κι αν ναι τι θεραπεια ακολουθησε και εν ειχε επιτυχια.τη κινητικοτητα τη βλεπουμε συνολικα η μονο τη προσθια επιτοπια.ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα θελω να με βοηθησετε λιγο αν μπορειτε να λυσω καποιεσ αποριεσ μου.εγω εχω κανει ολεσ τισ εξετασεισ και ειμαι μια χαρα και η η ηλικια μου 29 1/2.καναμε και σπερμοδιαγραμμα με 68000000/μλ ,31% τυπικεσ μορφεσ στη μορφολογια και 15% επιτοπια προσθια κινητικοτητα 15%νωθρη και 5%προσθια ελικοειδη65%ακινητα επισησ ειχαμε αρκετη βλενη και συγκολησεισ και ρευστοποιηση σε 60 λεπτα.πειγαμε σε ουρολογο και μασ εδωσε μπισολβον για τισ συγκολησεισ και λ καρνιτιτνη φγια τη κινητικοτητα.εχει καμια παρομοια εμπειρια κι αν ναι τι θεραπεια ακολουθησε και εν ειχε επιτυχια.τη κινητικοτητα τη βλεπουμε συνολικα η μονο τη προσθια επιτοπια.ευχαριστω εκ των προτερων.

 

το σπερμα σας ειναι πολυ καλο απο αποψη ποσοτηττας,εχετε θεμα στην κινηση , θα πρεπει η ζωηρη και νωθρη να αγγιζουν το 50 %για να ειναι οκ. με τις αμπουλες καρνιτινης πιστευω οτι θα δειτε μεγααλη εξελιξη βελτιωση. περιμενε 1 τριμηνο, στη χειροτερη περιπτωση να χρειαστειτε σπερματεγχυση. ειναι πολυ ικανοποιητικο το σπερμα σας.

καταρχην λογω καποιας φλεγμονης απο κει και μονο μπορει να εχει επηρεαστειη κιητικοτητα. με την αντιβιωση που σας δωσε θα εχετε θεαματικα αποτελσματα...το πιστευω.

παντως ο γιατρος σας , σας εδωσε καλη αγωγη εμπιστευσου τον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια κι εμεις περυσι καναμε επεμβαση κιρσοκηλης λογο πολυυυυυ χαμηλης κινητικοτητας,τωρα ενα χρονο μετα ναι μεν αυξηθηκε ο ογκος του σπερματος αλλα δυστυχως η κινητικοτητα αυξηθηκε ελαχιστα.ημασταν απο τους ατυχους.σιγα σιγα παμε για εξωσωματικη μαλλον γιατι δεν βλεπουμε φως στο τουνελ:(

καρνιτινη πηρατε; βιταμινες;

 

εχω δει σπερμα απο 5% κινηση να πηγαινει στο 55%(του αντρα μου) μετα απο αγωγη....μην τα παρατας! δεν ειανι και πανακεια η εξωσω..

Link to comment
Share on other sites

το σπερμα σας ειναι πολυ καλο απο αποψη ποσοτηττας,εχετε θεμα στην κινηση , θα πρεπει η ζωηρη και νωθρη να αγγιζουν το 50 %για να ειναι οκ. με τις αμπουλες καρνιτινης πιστευω οτι θα δειτε μεγααλη εξελιξη βελτιωση. περιμενε 1 τριμηνο, στη χειροτερη περιπτωση να χρειαστειτε σπερματεγχυση. ειναι πολυ ικανοποιητικο το σπερμα σας.

καταρχην λογω καποιας φλεγμονης απο κει και μονο μπορει να εχει επηρεαστειη κιητικοτητα. με την αντιβιωση που σας δωσε θα εχετε θεαματικα αποτελσματα...το πιστευω.

παντως ο γιατρος σας , σας εδωσε καλη αγωγη εμπιστευσου τον

καρκινακι μου σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. να σου πω το μπισολβον ειναι βλενοδιαλυτικο οχι αντιβιωση αντιβιωση δε πειραμε γιατι η καλλιεργεια δεν εδειξε μικροβιο. αυτο που με ανησυχει ειναι οτι καθυστερει η ρευστοποιηση απο οτι καταλαβα ειχατε κι εσεισ προβλημα κινητικοτητασ τι αγωγη πειρε ο αντρα σου; καταφερατε να συλαβετε;:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εμείς κάναμε ένα σπερμοδιάγραμμα το οποίο έδειξε 25 εκ και συνολικη κινητικότητα την 1η ώρα 29% εκ της οποίας ζωηρή το 7% και από την 2η και μετά σχεδόν όλα ακίνητα και ενώ τα είχαμε βάψει μαύρα, με την 2η ελεύθερη επαφή πιάσαμε το μπεμπέ μας κ τώρα είμαι 6μιση εβδομάδων!

Δεν ξέρω αν τελικά ήταν ή όχι τόσο χάλια το σπερμ/μα όσο πιστεύαμε, αλλά εγώ νομίζω ότι συνέλαβα κυρίως επειδή δεν είχαμε αγχωθεί καθόλου μιας κ το παιδί δεν ήταν στα άμεσα σχέδια μας καθώς και μικροί σχετικά είμαστε (27) και δεν είμαστε παντρεμένοι. Ετώρα βέβαια θα τα κάνουμε όλα μαζί!

Μην απελπίζεστε, μην ακούτε το κοντό και το μακρύ του καθένα, κάντε σεξ για να το απολαύσετε κ όχι για να συλλάβετε κ αν όχι με την πρώτη, με την δεύτερη ή την τρίτη το μπεμπέ σας θα έρθει!!! φιλιά σε όλες

2sCXp3.png
Link to comment
Share on other sites

καρκινακι μου σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. να σου πω το μπισολβον ειναι βλενοδιαλυτικο οχι αντιβιωση αντιβιωση δε πειραμε γιατι η καλλιεργεια δεν εδειξε μικροβιο. αυτο που με ανησυχει ειναι οτι καθυστερει η ρευστοποιηση απο οτι καταλαβα ειχατε κι εσεισ προβλημα κινητικοτητασ τι αγωγη πειρε ο αντρα σου; καταφερατε να συλαβετε;:confused:

 

καλησπερα αν και καθυστερημενα!!!

η αγωγη του αντρα μου ηταν 2 τριμηνα καρνιτινες αμπυλες intelecta, 2 τη μερα και 2 χαπακια eviol E βιτανινη.

 

αν και εχω κανει 3 αποτυχημενες σπερματεγχυσεις, κατα φερα περσυ να μεινω εγκυος με φυσικη συλληψη αλλα ηταν βιοχημικη. εκτοτε δε κατα φερα να ξαναμεινω εγκυος αν και περασε ενας χρονος. η ηλικια μου ειναι 37,5 και του αντρα μου 41 . οποτε το φεβρουαριο εκλεισα να ξεκινησω εξωσωματικη. συνολικα παλευουμε 2 χρονια...κι ακομα ....τιποτα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπερα μετα απο μεγαλο αγωνα με τον συζυγο μου ανακαλυψαμε οτι εχζει προβλημα χαμηλησ κινητικοτητας ετσι πηγαμε σε ουρολογο και μασ εδωσε nolvadex .syreramine kai eviol εχει κανεισ παρομοιο προβλημα και εχει κανει αναλογει θεραπεια?βελτιωθηκε το σπερμα ευχαριστω πολυ καθε ενημερωση ειναι πολυτιμη:-D:grin::-D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μετα απο μεγαλο αγωνα με τον συζυγο μου ανακαλυψαμε οτι εχζει προβλημα χαμηλησ κινητικοτητας ετσι πηγαμε σε ουρολογο και μασ εδωσε nolvadex .syreramine kai eviol εχει κανεισ παρομοιο προβλημα και εχει κανει αναλογει θεραπεια?βελτιωθηκε το σπερμα ευχαριστω πολυ καθε ενημερωση ειναι πολυτιμη:-D:grin::-D

ναι και εμάς αυτό είναι το πρόβλημα..

χαμηλή κινητικότητα..

προχθές που έκανε τη τελευταία εξέταση ήταν πάρα πολύ καλά τα αποτελέσματα..Δεν ξέρω αν όντως βοήθησε η θεραπεία ή τα προηγούμενα ήταν χάλια λόγω άγχους, πάντως έχει σχεδόν 2 χρόνια που προσπαθούμε και ακόμη τίποτα :(

σίγουρα δεν είναι αυτά που του έδωσε, ..να τα δω και να σου τα γράψω...πάντως έχει κάνει 4 μέχρι τώρα 3 χωρίς θεραπεία που πιο χάλια δεν γίνεται και το τελευταίο ήτανε πάρα πολύ καλό..

Αγία μου Άννα κάνεμε μάνα

Ο Άγιος Ιωάννης ο Θεολόγος να μας βοηθήσει όλες να γίνουμε μανούλες

Link to comment
Share on other sites

τι κινητικοτητα εβγαλε το σπερμοδιαγραμμα;που το εκανε;ειχε αγχος;μηπως υπηρχε αυξημενη γλοιοτητα που επηρρεαζει την κινητικοτητα;ενα μονο σπερμοδιαγραμμα δεν αποτελει ενδειξη ουτε γονιμοτητας ουτε υπογονιμοτητας σε εναν αντρα.αρα πρεπει τουλαχιστον 3 με αποσταση 3 μηνων για να βγαλει καποιος οσο γινεται πιο ασφαλη συμπερασματα.ασε που αναλογα με τα κριτηρια του καθε κεντρου μπορει κανεις να τρομαξει απο τα ποσοστα που του εβγαλε η εξεταση.οσο για την αγωγη πιστευω οτι βοηθαει οχι θεαματικα αλλα σιγουρα κατι κανει.μην αγχωνεστε .κανετε τη θεραπεια.εμενα ο αντρας μου μονο τη σουπεραμιν εχει παρει.ειναι καρνιτινη που βοηθαει στην κινητικοτητα.το θεμα εχει γινει και λιγο βιομηχανια κατα τη γνωμη μου.πολλοι βγαζουν λεφτα απο την αγωνια και την ανασφαλεια των ζευγαριων.χαρειτε τον ερωτα σας και βεβαια θα ελεγα στα πλαισια τα λογικα να κανεις και συ τις εξετασεις σου και κυριως να ελεγξεις την ωορρηξια σου.

Link to comment
Share on other sites

απο ενα μονο σπερμοδιαγραμμα,δεν μπορουν να βγουν συμπερασματα 100% για θεματα γονιμοτητας...ο ουρολογος πριν σας δωσει θεραπεια, εκανε επιπλεον εξετασεις?? ειδατε πχ την κιρσοκηλη?? κατεληξε σε ενα συμπερασμα του γιατι υπαρχει αυτη η διαταραχη στο σπερμα η κατευθειαν φαρμακα??αν ισχυει μονο το δευτερο,δειτε και αλλον ουρολογο πριν ξεκινησετε θεραπεια...το nolvadex θελει μεγαλη προσοχη,δεν ειναι απλο φαρμακο

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

καλλιεργεια κανατε???κι εμας το πρωτο σπερμοδιαγραμμα ηταν απογοητευτικο...οχι μονο λογω κινητικοτητας αλλα και η ποσοτητα ηταν πολυ χαμηλη βεβαια εμας οφειλεται στα μικροβια που βρεθηκαν καναμε θεραπεια με αντιβιωση και μετα απο 3 μολις μηνες και αλλα 3 σπερμοδιαγραμματα ενδιαμεσα ειδαμε θεαματικες αλλαγες....εμας ο γιατρος μας εδωσε κλομιφαινη και καρνιτινη αλλα ο αντρας μου ξεκινησε να περνει και Q10 eviol α+ε αργινινη σελινιο ψευδαργυρο και βιτ c τωρα τι ηταν αυτο που βοηθησε περισσοτερο δεν ξερω να σας πω!!

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τισ απαντησεισ εχουμε κανει 3 σπερματογραφηματα αφου πηραμε αγωγη και για κιρσοκιλη καναμε αλλα ηταν 2 χιλιοστα και δεν χρειαζοταν ενχειρηση.ελπιζω ολα να πανε καλα.ευχαριστω πολυ ;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...