Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΤΑΝ Η ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΗ?


Recommended Posts

Κορίτσια μπορείτε να βοηθήσετε? Μπορεί όταν η κινητικότητα του άντρα να είναι χαμηλή 6% δηλαδή να γίνει φυσιολογικά η γονιμοποιηση?

Έλα μικρό μου αγγελούδι!!!!!

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

συνολικά 6% είναι αρκετά χαμηλή το ξέρω! του έδωσε ο γιατρός κατι αμπούλες minoa λεγονται...και είπε οτι η ποιοτητα είναι αρκετα καλή και ότι είναι θέμα χρόνου η εγκυμοσύνη.. δεν ξέρω.. γνωρίζετε κάτι ανάλογο?

Έλα μικρό μου αγγελούδι!!!!!

.png

Link to comment
Share on other sites

συνολικά 6% είναι αρκετά χαμηλή το ξέρω! του έδωσε ο γιατρός κατι αμπούλες minoa λεγονται...και είπε οτι η ποιοτητα είναι αρκετα καλή και ότι είναι θέμα χρόνου η εγκυμοσύνη.. δεν ξέρω.. γνωρίζετε κάτι ανάλογο?[/q

Όταν λές η ποιότητα εννοείς η μορφολογία;

Πάντως ξέρω πως υπάρχει φαρμακευτική αγωγή και φτιάχνει σχετικά η κινητικότητα! Άπλά θέλει λίγο χρόνο (4-6 μήνες)! Και αν υπάρχουν κι άλλες επιβαρυντικές συνήθειες (πχ κάπνισμα), κόνοντάς τες βελτιώνεται κι άλλο η κινητικότητα. Εξαρτάται πάντα απο το αίτιο που προκαλεί το πρόβλημα. Αν το αίτιο βρεθεί και λύνεται (πχ: ορμονικά προβλήματα, κιρσοκήλη κλπ) τότε αυτόματα βελτιώνεται κατά τι και η κινητικότητα. Αν το αίτιο δεν βρεθεί δίνουν μόνο θεραπευτική αγωγή. Αυτά ξέρω...

XO0jp3.png
Link to comment
Share on other sites

γλυκειά μου καντυ! εμείς έχουμε κάνει και υπέρηχο και ορμονολογικές εξετάσεις και είναι όλες πολύ καλές μας έχει πει ο γιατρός ότι είναι παρα πολύ καλη η ποιοτητα και είναι θέμα χρόνου να μεινω έγκυος.... γνωρίζεις εσύ τι θεραπευτική αγωγή έχουν δώσει...σε άλλες περιπτώσεις? χάπια ή αμπουλες και πως λέγονται? ο γιατρός μας είπε ότι οι συγκεκριμένες αμπούλες είναι πολύ δυνατές...(παίρνει και βασιλικό πολτό βέβαια που είναι θαυματουργός!) ελπίζω να δυναμώσουμε και να γίνει φυσιολογικά η σύλληψη...

Έλα μικρό μου αγγελούδι!!!!!

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου απαντήσω την Τετάρτη, αφού γυρίσουμε απο τον ουρολόγο για παρόμοιο θέμα του άντρούλη μου (έχει κινητικότητα απο 30-45%) και ο ουρολόγος του είπε τηλεφωνικά πως κάτι θα του δώσει κάτι χαπάκια για ενδυνάμωση. Λεπτομέρειες θα σου πώ την Τετάρτη το απόγευμα! :-)

Αλήθεια για τον βασιλικό πολτό που το άκουσες;;; Κάνει θαύματα;;;

XO0jp3.png
Link to comment
Share on other sites

γλυκειά μου καντυ! εμείς έχουμε κάνει και υπέρηχο και ορμονολογικές εξετάσεις και είναι όλες πολύ καλές μας έχει πει ο γιατρός ότι είναι παρα πολύ καλη η ποιοτητα και είναι θέμα χρόνου να μεινω έγκυος.... γνωρίζεις εσύ τι θεραπευτική αγωγή έχουν δώσει...σε άλλες περιπτώσεις? χάπια ή αμπουλες και πως λέγονται? ο γιατρός μας είπε ότι οι συγκεκριμένες αμπούλες είναι πολύ δυνατές...(παίρνει και βασιλικό πολτό βέβαια που είναι θαυματουργός!) ελπίζω να δυναμώσουμε και να γίνει φυσιολογικά η σύλληψη...

 

Και, by the way, ελπίζω ολόψυχα να μείνεις έγκυος αυτή τη φορά και να μη χρειαστεί ούτε καν η αγωγή! :-)

XO0jp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα σας πω εγώ είναι ότι με κινητικότητα που κυμαίνεται από 15-35% έμεινα έγκυος 2 φορές με την πρώτη (άλλο αν ήταν προβληματικές οι εγκυμοσύνες-εξωμήτριος κ.τ.λ.).Μην αγχώνεστε όλα θα πάνε καλά!!!!Ο βασιλικός πολτός κάνει πολύ καλό και στους δυο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι κορίτσια το γνωρίζω κ εγώ πολύ καλά ότι ο βασιλικός πολτός είναι θαυματουργός!!! Είναι ένα από τα καλύτερα φυσικά προιόντα που μας δίνει η φύση!!! Τρέξτε στο φαρμακείο γρήγορα...αλλα με μέτρο όμως κάθε πρωι μια τζουρίτσα...Και καλή μας επιτυχία!!!

Έλα μικρό μου αγγελούδι!!!!!

.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μπορείτε να βοηθήσετε? Μπορεί όταν η κινητικότητα του άντρα να είναι χαμηλή 6% δηλαδή να γίνει φυσιολογικά η γονιμοποιηση?

 

Stroumf μου, το σπερμοδιάγραμμα είναι σαν φωτογραφία στιγμής. Η κινητικότητα, ή οποιόσδήποτε άλλος παράγοντας μπορεί να είναι μειωμένα, αυτό δεν σημαίνει ότι σίγουρα υπάρχει πρόβλημα και ότι δεν μπορείς να μείνεις έγκυος. Μπορεί από μία ίωση, από πυρετό, από έντονο στρες, απο...απο...

Σήμερα το μεγάλύτερο ποσοστό αντρών έχει πρόβλημα με το σπέρμα του, αλλά ξεπερνιέται ή από μόνο του, ή με την βοήθεια φαρμάκων ή με τις μεθόδους της υποβοηθούμενης γονιμότητας. Παιδιά θα γίνουν. Απλά κάποιες από μας ίσως ταλαιπωρηθούν λιγάκι παραπάνω..

Το σίγουρο είναι όμως ότι το άγχος μπορεί να είναι χειρότερο από οποιαδήποτε πρόβλημα σπερμοδιαγράμματος, γι'αυτό προσπάθησε να μην αγχώνεσαι, και θα δεις ότι σύντομα θα γίνεις και εσύ μανούλα!!!! :wink:

Στο εύχομαι ολόψυχα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στρουμφακι μου δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα η κινητικοτητα στο 6% ειναι πολυ χαμηλη. Εμενα ο πρωην συντροφος μου ειχε κινητικοτητα 9% και σχετικα καλη μορφολογια στο σπερμα, πηρε φαρμακα και η κινητικοτητα μετα βιας ανεβηκε στο 11%. Προσπαθουσαμε σχεδον εναμισυ χρονο δεν γινοταν τιποτα, ο γιατρος μας συνεστησε σπερματεγχυση αλλα οταν το σπερμα βγηκε απο την καταψυξη η κινητικοτητα ειχε πεσει στο 7% λογω αποψυξης. Μας ειπε τοτε να μην κανουμε τη σπερματεγχυση γιατι θα ειχε αποτυχια. Βεβαια ο δικος μου ηταν και καπνιστης και πολυ αγχωδης, χωρια που η ολη διαδικασια τον ειχε ριξει ψυχολογικα και αυτος ειναι ενας μεγαλος ανασταλτικος παραγοντας για τον ανδρα. Επειδη ειχαμε ψαξει πολυ το θεμα διαβασα σε πολλα επιστημονικα βιβλια οτι η κινητικοτητα δεν πρεπει να ειναι κατω απο 40% για να υπαρχουν πιθανοτητες γονιμοποιησης της ταξεως του 15 με 20% στις γονιμες μερες.

Βεβαια ουτε ειδικη ειμαι ουτε θελω να σε απογοητευσω, απλα στα γραφω για να μην εφυσηχαστειτε και ταλαιπωρηθειτε για χρονια. Καλο ειναι να ακολουθησετε κατα γραμμα τις εντολες του γιατρου, αν καπνιζει πρεπει να κοψει το καπνισμα, πρεπει να προσεχει τη διατροφη του, πρεπει να περιορισει στο ελαχιστο το αλκοολ, πρεπει να χασει κιλα αν εχει επιπλεον, πρεπει να κοιταξει τις ορμονες του και το σακχαρο του και θα πρεπει να βαλει και τη γυμναστικη μεσα στη ζωη του. Σου γραφω οτι ακριβως μας ειχανε πει εμας οχι ενας αλλα 10 γιατροι που ειχαμε ρωτησει.

Απο εκει και περα αν παρολα αυτα δεν βελτιωθει η κατασταση παλι υπαρχουν λυσεις. Π.χ μικρογονιμοποιηση, ή ληψη σπερματοζωαριων απο τις επιδυμιδες που γινεται με τοπικη ναρκωση. Να ξερεις παντως οτι το καινουριο σπερμα παραγεται καθε εξι μηνες οποτε μην περιμενεις να δεις αποτελεσματα απο την μια ημερα στην αλλη. Αυτα τα ολιγα απο μια παθουσα κι οτι αλλη απορια εχεις ρωτησε με. Πολλα φιλια και ευχομαι ολα να πανε καλα!

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν είναι απόλυτο και κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός ...

 

Συμφωνω κ εγω....και δεν καταλαβα πιο πανω η κοπελα που λεει για τη σπερματεγχυση οτι το σπερμα ηταν πιο χαμηλης κινητικοτητας οταν βγηκε απο την καταψυξη...για τη σπερματεγχυση δεν το καταψυχουν το δινει την ιδια μερα 2 ωρες πριν νομιζω...

 

1956484dsh2s7o6cu.gif

Link to comment
Share on other sites

Στρουμφακι μου δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα η κινητικοτητα στο 6% ειναι πολυ χαμηλη. Εμενα ο πρωην συντροφος μου ειχε κινητικοτητα 9% και σχετικα καλη μορφολογια στο σπερμα, πηρε φαρμακα και η κινητικοτητα μετα βιας ανεβηκε στο 11%. Προσπαθουσαμε σχεδον εναμισυ χρονο δεν γινοταν τιποτα, ο γιατρος μας συνεστησε σπερματεγχυση αλλα οταν το σπερμα βγηκε απο την καταψυξη η κινητικοτητα ειχε πεσει στο 7% λογω αποψυξης. Μας ειπε τοτε να μην κανουμε τη σπερματεγχυση γιατι θα ειχε αποτυχια. Βεβαια ο δικος μου ηταν και καπνιστης και πολυ αγχωδης, χωρια που η ολη διαδικασια τον ειχε ριξει ψυχολογικα και αυτος ειναι ενας μεγαλος ανασταλτικος παραγοντας για τον ανδρα. Επειδη ειχαμε ψαξει πολυ το θεμα διαβασα σε πολλα επιστημονικα βιβλια οτι η κινητικοτητα δεν πρεπει να ειναι κατω απο 40% για να υπαρχουν πιθανοτητες γονιμοποιησης της ταξεως του 15 με 20% στις γονιμες μερες.

Κορίτσια, το κάθε σπερμοδιάγραμμα είναι εντελώς διαφορετικό απο το άλλο! Ο αντρούλης μου έχει κάνει μέσα σε 5 μήνες, 3 (!!!) σπερμοδιαγράμματα και ακούστε νούμερα: Στο πρώτο είχε 255.000.000 (συνολικό αριθμό) και 42% κίνηση (άριστη κίνηση 0 και μέτρια 42). Στο δεύτερο είχε 173.000.000 και 30% κίνηση (άριστη κίνηση 2 και μέτρια 28) και στο τρίτο...66.000.000 (σαφώς μειωμένο αριθμό) και 40% κίνηση (άριστη κίνηση 10 και μέτρια 30)!!! Όπως βλέπετε είναι εντελώς διαφορετικά τα νούμερα. Εκεί που λέγαμε πως δεν κινείται τίποτα γρήγορα, έσκασε το 10% στη ταχεία κίνηση που είναι φυσιολογικό! Και αντίθετα μειώθηκε ο αριθμός αρκετά (αν και πάλι ειναι φυσιολογικός)! Έχω τελικά την εντύπωση πως μόνο μια "τάση" δείχνει το σπερμοδιάγραμμα και τίποτε άλλο. Άλλωστε πολλές κοπέλες απο το forum που οι άντρες τους είχαν μειωμένη κινητικότητα είχαν σύλληψη, τελικά, φυσιολογικά!

Εμείς θα πάμε την Τετάρτη στον ουρολόγο και θα σας πώ τα νέα αλλά νομίζω πως δεν πρέπει να απελπιζόμαστε! Έχει ο Θεός!!! Αν μη τι άλλο, σκεφτείτε βρε κορίτσια πως έκαναν παιδιά οι γιαγιάδες μας! Λέτε να έκαναν σαλπιγγγραφίες και σπερμοδιαγράμματα;;; Νομίζω πως ΟΛΕΣ θα γίνουμε αργά ή γρήγορα μανούλες!

XO0jp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν είναι απόλυτο και κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός ...

 

Συμφωνω κ εγω....και δεν καταλαβα πιο πανω η κοπελα που λεει για τη σπερματεγχυση οτι το σπερμα ηταν πιο χαμηλης κινητικοτητας οταν βγηκε απο την καταψυξη...για τη σπερματεγχυση δεν το καταψυχουν το δινει την ιδια μερα 2 ωρες πριν νομιζω...

 

Κι εγώ δεν το κατάλαβα απόλυτα αυτό... Εγώ έκανα σπερματέγχυση και το σπέρμα ήταν ΠΟΛΥΥΥΥ ενισχυμένο (κινητικότητα 88% με 30% άριστη). Υπάρχει δηλαδή περίπτωση μετά την επεξεργασία να μειωθεί τελικά η κινητικότητα;

XO0jp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο εκει και περα αν παρολα αυτα δεν βελτιωθει η κατασταση παλι υπαρχουν λυσεις. Π.χ μικρογονιμοποιηση, ή ληψη σπερματοζωαριων απο τις επιδυμιδες που γινεται με τοπικη ναρκωση. Να ξερεις παντως οτι το καινουριο σπερμα παραγεται καθε εξι μηνες οποτε μην περιμενεις να δεις αποτελεσματα απο την μια ημερα στην αλλη. Αυτα τα ολιγα απο μια παθουσα κι οτι αλλη απορια εχεις ρωτησε με. Πολλα φιλια και ευχομαι ολα να πανε καλα!

 

Τελικά frida μου εσείς τι κάνατε;;;

XO0jp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν είναι απόλυτο και κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός ...

 

Συμφωνω κ εγω....και δεν καταλαβα πιο πανω η κοπελα που λεει για τη σπερματεγχυση οτι το σπερμα ηταν πιο χαμηλης κινητικοτητας οταν βγηκε απο την καταψυξη...για τη σπερματεγχυση δεν το καταψυχουν το δινει την ιδια μερα 2 ωρες πριν νομιζω...

 

Κι εγώ δεν το κατάλαβα απόλυτα αυτό... Εγώ έκανα σπερματέγχυση και το σπέρμα ήταν ΠΟΛΥΥΥΥ ενισχυμένο (κινητικότητα 88% με 30% άριστη). Υπάρχει δηλαδή περίπτωση μετά την επεξεργασία να μειωθεί τελικά η κινητικότητα;

 

Οταν εκανες την σπερματεγχυση την ιδια μερα δεν εδωσε σπέρμα ο καλουλης σου?

 

1956484dsh2s7o6cu.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οταν γινεται σμερματενγχυση οντως το ορθο ειναι να δινει ο ανδρας το σπερμα την ιδια ημερα. Εμεις αναγκαστηκαμε να το καταψυξουμε γιατι εκεινη την εποχη η εταιρεια στην οποια εργαζοταν τον ειχε στειλει στη Θεσσαλονικη οποτε δεν μπορουσε να ειναι στην Αθηνα τις γονιμες ημερες. Απο εκει και περα συμφωνω οτι ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος αλλα επιμενω οτι τα ποσοστα του 6% , 7% , 9% και γενικοτερα κατω του 25 ειναι πολυ χαμηλα. Το προβλημα ειναι οτι οσο πιο αργα κινουνται τα σπερματοζωαρια τοσες λιγοτερες πιθανοτητες εχουν να προλαβουν το ωαριο στη σαλπιγγα πριν εκεινο ξαναγυρισει στη μητρα και αποβληθει με την περιοδο. Τα αργα σπερματοζωαρια δεν φτανουν συνηθως ποτε στη σαλπιγγα γιατι μεχρι να περασουν απο τον τραχηλο και να καταληξουν εκει εχουν πεθανει. Εγω σας τα λεω αυτα απο τις γνωσεις που απεκτησα κι απο την προσωπικη μου εμπειρια τριων χρονων. Περισσοτερα μπορουν να σας εξηγησουν οι γυναικολογοι σας ή και τα πολυ καλα επιστημονικα βιβλια που κυκλοφορουν π.χ '' Η βιβλος της εγκυμοσυνης ''

Αυτο ειναι ενα βιβλιο που καταγραφει τα παντα απο τη στιγμη της συλληψης εως και τον τοκετο. Για την ιστορια εγω με τον πρωην χωρισαμε ακριβως γιατι δεν μπορουσαμε να κανουμε παιδια κι επειδη δεν ηταν διατεθειμενος να το παλεψει. Εκτοτε εκανε αλλες δυο σχεσεις αλλα παλι δεν απεκτησε παιδια. Εγω εχω ενα αγορακι εξι μηνων.

Αυτα τα ολιγα. ευχομαι ολοψυχα καλη επιτυχια σε ολες τις μελλουσες μανουλες.

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

Frinda μου αυτά που λες σε ένα ποσοστό είναι αληθή, θεωρώ όμως ότι κανένας γιατρός και κανένα βιβλίο δεν είναι Θεός!

Εξάλλου και ο γιατρός είπε στο κορίτσι ότι όλα οκ. Δεν υπάρχει λόγος λοιπόν να αγχωθεί περισσότερο, έτσι δεν είναι?? :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειπε βρε παιδια οτι με κατω απο 35% δε γινεται φυσιολογικη συλληψη??? 4% ειχε ο αντρας μου και την εποχη που συνεληφθη η μικρη ειχε ΚΑΙ επιδυδυμητιδα,εν ολιγοις ενα σπερμα μανταρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια αυτα τα ποσοστα που λετε 7% και 9% και 4% που ειπε η joe εννοειτε το μεσο ορο? αυτο δηλαδη που λεει στην αναλυση του σπερμοδιαγραμματος "μεση πρωοθητικη ενεργεια"?

 

1956484dsh2s7o6cu.gif

Link to comment
Share on other sites

εμας με 35% την 1η ωρα ο γιατρος μου δεν μας αφησε να παρω κλομιφαινη γιατι οι πιθανοτητες θα ηταν πολυ λιγες...

...αυτο που τους ενδιαφερει ειναι η 1η ωρα και η μορφολογια...και ειναι μετεκπαιδευθεις στην ανδρικη και γυναικεια υπογονιμοτητα.

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται και τον γιατρο βρε κοριτσια τι να πω και εμεις εχουμε ενα θεμα με την κινητικοτητα...μεση προωθητικη ενεργεια 38% και ο γιατρος μου ειπε οκ ειναι μετρια αλλα να προσπαθησω τουλαχιστον ενα εξαμηνο ετσι μονοι μας και μετα να δω για σπερματεγχυση....

 

1956484dsh2s7o6cu.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οταν γινεται σμερματενγχυση οντως το ορθο ειναι να δινει ο ανδρας το σπερμα την ιδια ημερα. Εμεις αναγκαστηκαμε να το καταψυξουμε γιατι εκεινη την εποχη η εταιρεια στην οποια εργαζοταν τον ειχε στειλει στη Θεσσαλονικη οποτε δεν μπορουσε να ειναι στην Αθηνα τις γονιμες ημερες. Απο εκει και περα συμφωνω οτι ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος αλλα επιμενω οτι τα ποσοστα του 6% , 7% , 9% και γενικοτερα κατω του 25 ειναι πολυ χαμηλα. Το προβλημα ειναι οτι οσο πιο αργα κινουνται τα σπερματοζωαρια τοσες λιγοτερες πιθανοτητες εχουν να προλαβουν το ωαριο στη σαλπιγγα πριν εκεινο ξαναγυρισει στη μητρα και αποβληθει με την περιοδο. Τα αργα σπερματοζωαρια δεν φτανουν συνηθως ποτε στη σαλπιγγα γιατι μεχρι να περασουν απο τον τραχηλο και να καταληξουν εκει εχουν πεθανει. Εγω σας τα λεω αυτα απο τις γνωσεις που απεκτησα κι απο την προσωπικη μου εμπειρια τριων χρονων. Περισσοτερα μπορουν να σας εξηγησουν οι γυναικολογοι σας ή και τα πολυ καλα επιστημονικα βιβλια που κυκλοφορουν π.χ '' Η βιβλος της εγκυμοσυνης ''

Αυτο ειναι ενα βιβλιο που καταγραφει τα παντα απο τη στιγμη της συλληψης εως και τον τοκετο. Για την ιστορια εγω με τον πρωην χωρισαμε ακριβως γιατι δεν μπορουσαμε να κανουμε παιδια κι επειδη δεν ηταν διατεθειμενος να το παλεψει. Εκτοτε εκανε αλλες δυο σχεσεις αλλα παλι δεν απεκτησε παιδια. Εγω εχω ενα αγορακι εξι μηνων.

Αυτα τα ολιγα. ευχομαι ολοψυχα καλη επιτυχια σε ολες τις μελλουσες μανουλες.

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου!

XO0jp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...