Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το αγαπημένο σας στιλ


Recommended Posts

Αγαπημένο θέμα!! Να σω ποσο γρήγορα θα καταλήξουμε να συζητάμε για κάτι τελείως άσχετο!! 

 

Τι φοράτε, λοιπόν; καθημερινές στη δουλειά, στις βόλτες, στις εξόδους; αλλάξατε στιλ λόγω του παιδιού; 

 

Εμενα μ αρέσει το κυριλέ κ όχι σπορ. Παλιά μάλλον φαινόμουν 10 χρόνια μεγαλύτερη…. Χειμώνα φοράω πουλόβερ ή ζακέτα (μ αρέσουν αυτές με περίεργα κοψίματα, ασύμμετρα κλπ) κ από κάτω ή παντελόνι υφασμάτινο ή τζιν αλλά στο τζιν είμαι περίεργη, το θέλω πολύ σκούρο, όχι ξεβαμμένο. Παντελόνι φοράω ή τη γραμμή που εφαρμόζει κ ειναι λίγο κοντή στον αστράγαλο ή πιο φαρδύ που πέφτει χυτό (αναλόγως τη φάση που είναι τα ψωμάκια μου) ή καμπάνα. Παπούτσι μπότα ή μποτάκια ή μπαλαρίνα. εχω κ κάποια μάλλινα φορέματα που βάζω με χοντρό καλσόν κ σπάνια κολάν κάτω από μακρύ πουλόβερ. Φθινόπωρο κ άνοιξη ίδιο στιλ, ελαφριές ζακέτες πάλι ή πουκάμισα ή αυτά που είναι σαν τουνικ κ καλοκαίρι στο σχολείο φόρεμα, φούστα ή παντελόνι με κάποια ανάλαφρη μπλούζα. το καλοκαίρι πέδιλα φλατ ή πλατφόρμες. Αυτό είναι της δουλειάς το ντύσιμο που το θεωρώ όμως σχετικά καζουαλ για τα γούστα μου, προσπαθώ να είναι στο στιλ όχι σπορ κ να έχει κάτι που το αναβαθμίζει.  

 

Στην πρόχειρη βόλτα κ τα ψώνια φορμα ή τζιν κ πουλόβερ, στις βόλτες της εξοχής το ίδιο. Για φαγητό κάτι απ αυτά που βάζω στο σχολείο. Η δυσκολία μου είναι στη βόλτα στο λιμάνι που είναι χώρος που βλέπεις όλο τον κόσμο κ θέλω να είμαι ντυμένη ωραία αλλά έχω θέμα με τα παπούτσια, γιατί δεν θέλω αθλητικά, γιατί από πάνω θέλω να φοράω κάτι ωραίο κ κάποιο αξεσουάρ κ δν μου ταιριάζει. 

 

Φοραω πάντα σκουλαρίκια οπουδήποτε κ έχω μεγάλη ποικιλία. Παλιά φορούσα κ πολλά βραχιολάκια ή κολιέ, τώρα συνήθως φοράω τα δωρα της πεθεράς μου που είναι διακριτικά, το χειμώνα βάζω μεγάλα κολιέ πάνω από τα πουλόβερ. Έχω κ διαφορα κασκόλ κ σκούφια ή καπέλα για τον χειμώνα για να ταιριάζουν με τα ρούχα. Γενικα ασχολούμαι πολύ με τους συνδυασμούς χρωμάτων κ στιλ. Τώρα μέχρι κ τη μάσκα ταιριάζω. Τσάντες έχω μεγάλες λόγω συνήθειας να κουβαλάω χαρτιά, ντοσιέ, λαπτοπ…

 

Η βασική αλλαγή μου μετά το παιδί είναι τα πιο φλατ παπούτσια, ότι φοράω αθλητικά πιο συχνά κ οι τσάντες σακίδια στην πλάτη που δεν φορούσα ποτέ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 156
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα το στυλ μου στο γραφείο, είναι sporty chic ή αν έχω κάποια συνάντηση, office chic, αλλά πάντα θηλυκό, όχι ανδρόγυνο. Το χειμώνα , συνήθως κάποιο παντελόνι (όχι στενό, δεν μου αρέσουν), είτε που στενεύει ελαφρώς κάτω, είτε wide leg, με πουλόβερ ή πουκάμισο με αμάνικο πουλόβερ ή φόρεμα με ζώνη σφιχτά στη μέση. Παπούτσια, ανάλογα το ντύσιμο, μποτάκια με τακούνι, μπότες με τακούνι ή φλατ , ή sneakers περιποιημένα (hogan πχ), τα οποία λατρεύω και έχω μεγάλη συλλογή. Κοσμήματα απαραίτητα , δεν μου αρέσει να βλεπω γυναίκες χωρίς κοσμήματα. Στη μαμά μου που δεν φοράει, της λέω κάθε φορά; οτι είναι σαν να της την έπεσαν κλέφτες και να την λήστεψαν. Τσάντα , αγαπημένο αξεσουάρ και μεγάλη μου αδυναμία. Κρατάω συνήθως μεσαίου μεγέθους λόγω ύψους. 

Το καλοκαίρι , παντελόνια και ανάλαφρα , αμάνικα πουκαμισάκια, μεταξωτά τοπ, ολόσωμες φόρμες (έχω πάρα πολλές), φορέματα (ποτέ κοντά, δεν έχω ωραία πόδια), πλατφόρμες , πέδιλα με μέτριο τακούνι και sneakers φυσικά. 

Στις παιδικές χαρές / πάρκα, το Χειμώνα φόρμες με αθλητικά , το καλοκαίρι σπορ ολόσωμες φόρμες ή chino πανελονάκια με t-shirt με αθλητικά ή φλατ εσπαντρίγες (όχι tom's!). Τσάντα στις παιδικές χαρές, backpack αυστηρα. 

Όταν πηγαίνουμε σε εμπορικά , θα βάλω μια ωραία ολόσωμη φόρμα ή φόρεμα με άνετο παπούτσι όμως .

Στις βραδινές εξόδους, δεν φοράω τίποτα, διότι δεν υπάρχουν. Τα κυριλέ ρούχα μου είναι άχρηστα, εξακολουθώ βέβαια να τα αγοράζω, γιατί αν χρειαστούν?? 

Θυμάμαι παλιότερα που όταν έβγαινα για ψώνια, αγόραζα κυρίως ρούχα και αξεσουάρ για βράδυ, για μπαράκια, για τις λάτιν βραδιές κτλ :rolleyes:

 

Επίσης να επισημάνω ότι από τότε που έγινα φακλάνα (δείτε θέμα "να κάνω κάτι για μένα"), φοράω απλά ότι μου χωράει. 4-5 ρούχα δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Παραδοσιακά, πώς λέμε κυριλέ, σικ κλπ, ε το ανάποδο. Βλέπω σακάκι, παντελόνι με τσάκιση κλπ και βγάζω φλύκταινες.

Κυρίως τζην το χειμώνα, σπανιότερα καμιά φούστα αν μου αρέσει το σχέδιο, αρκετά κολάν. Το καλοκαίρι είτε φόρεμα κοντό είτε σορτς ή κανένα παντελόνι τύπου σαλβάρι.

Παλιότερα πολλά κροπ τοπ κλπ, τώρα λόγω παραπάνω κιλών που όλα έκατσαν στην κοιλιά, όχι. Μου αρέσουν πολύ τα πόδια μου, οπότε έχω μια μεγάλη αγάπη σε κοντά φορέματα, σορτς, σκίνυ τζηνς, κολάν.

Και μεγάλη αδυναμία στα πιο "ροκ" μοτίβα, t-shirt από μπάντες, καρώ πουκάμισα κλπ και πιο παιχνιδιάρικες μάρκες, πχ desigual.

Από παπούτσια, κυρίως μποτάκια/αρβυλάκια το χειμώνα, συχνά αθλητικά, σανδάλια ή χαμηλές πλατφόρμες το καλοκαίρι.

Αρκετές μέρες λόγω δουλειάς από το σπίτι είμαι σε ετοιμότητα για διάλειμμα γυμναστικής, οπότε τανκ τοπ και φόρμα/σορτς.

Τα κοσμήματα μου αρέσουν πολύ, έχω και συγγενικό πρόσωπο με κατάστημα και έχω βρει την καλύτερη μου, εκτός από σκουλαρίκια γιατί ποτέ δεν τρύπησα τα αυτιά μου. Πάντα το σκέφτομαι σαν κάτι που θα ήθελα αλλά επί 30 χρόνια κολλάει στην άθληση γιατί θες κάποιες μέρες αποχή από δραστηριότητες που ποτέ δε βρίσκω.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που εκανα το παιδί το ντύσιμο μου έχει περιοριστεί πάρα πολύ,στη δουλειά δεν μου χρειάζονται ρούχα υπαρχει "drees code",το απόγευμα συνήθως πηγαίνουμε παιδική χαρά, εκεί περιορίζομαι σε φόρμες το χειμώνα και σορτσακια με t-shirt το καλοκαίρι παπούτσια αθλητικά ή sneakers.Οταν βγαίνω για ψώνια στα μαγαζιά,για καφέ και γενικότερα όταν πηγαίνω κάπου το καλοκαίρι φοράω φορέματα μακριά η κοντά,ομόσωμες φόρμες η παντελόνες με κροπ τοπ,παπούτσια πλατφόρμες ή σανδάλια σε βραδινές εξόδους πέδιλα με τακούνια.Τον χειμώνα δερμάτινα παντελόνια ή φούστες με πουκάμισα,πουλόβερ,t-shirt.Επισεις μου αρέσουνε πολύ τα κοστούμια.Κοσμηματα φοράω μόνο σκουλαρικια και δαχτυλίδια.Εχω μεγάλη αδυναμία στις τσάντες αλλά τα τελευταία χρόνια λογο παιδιού συνήθως κραταω  backpack η την κλασική και αγαπημένη Louis Vuitton που χωράει αρκετά πράματα.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Παραδοσιακά, πώς λέμε κυριλέ, σικ κλπ, ε το ανάποδο. Βλέπω σακάκι, παντελόνι με τσάκιση κλπ και βγάζω φλύκταινες.

Κυρίως τζην το χειμώνα, σπανιότερα καμιά φούστα αν μου αρέσει το σχέδιο, αρκετά κολάν. Το καλοκαίρι είτε φόρεμα κοντό είτε σορτς ή κανένα παντελόνι τύπου σαλβάρι.

Παλιότερα πολλά κροπ τοπ κλπ, τώρα λόγω παραπάνω κιλών που όλα έκατσαν στην κοιλιά, όχι. Μου αρέσουν πολύ τα πόδια μου, οπότε έχω μια μεγάλη αγάπη σε κοντά φορέματα, σορτς, σκίνυ τζηνς, κολάν.

Και μεγάλη αδυναμία στα πιο "ροκ" μοτίβα, t-shirt από μπάντες, καρώ πουκάμισα κλπ και πιο παιχνιδιάρικες μάρκες, πχ desigual.

Από παπούτσια, κυρίως μποτάκια/αρβυλάκια το χειμώνα, συχνά αθλητικά, σανδάλια ή χαμηλές πλατφόρμες το καλοκαίρι.

Αρκετές μέρες λόγω δουλειάς από το σπίτι είμαι σε ετοιμότητα για διάλειμμα γυμναστικής, οπότε τανκ τοπ και φόρμα/σορτς.

Τα κοσμήματα μου αρέσουν πολύ, έχω και συγγενικό πρόσωπο με κατάστημα και έχω βρει την καλύτερη μου, εκτός από σκουλαρίκια γιατί ποτέ δεν τρύπησα τα αυτιά μου. Πάντα το σκέφτομαι σαν κάτι που θα ήθελα αλλά επί 30 χρόνια κολλάει στην άθληση γιατί θες κάποιες μέρες αποχή από δραστηριότητες που ποτέ δε βρίσκω.

 

 

 

 

 

για καποιο λογο σε ειχα φαvταστει εvτελως  το αvτιθετο :-D πολυ κυριλε !!

εγω ειμαι λιγο Boho style. μεσα στο σπιτι συvηθως με φορμα ειμαι βεβαια κ γεvικα αθλητικα. στηv παιδικη χαρα με τζιvακια λιγο slouchy τωρα με το παιδι κτα mom feat μπλουζακκια πουλοβερακια το χειμωvα. Καλοκαιρι πολυ φορεμα κ κοvτο κ μεχρι το γοvατο . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 hours ago, ΑΡΓΚ said:

Παραδοσιακά, πώς λέμε κυριλέ, σικ κλπ, ε το ανάποδο. Βλέπω σακάκι, παντελόνι με τσάκιση κλπ και βγάζω φλύκταινες.

Κυρίως τζην το χειμώνα, σπανιότερα καμιά φούστα αν μου αρέσει το σχέδιο, αρκετά κολάν. Το καλοκαίρι είτε φόρεμα κοντό είτε σορτς ή κανένα παντελόνι τύπου σαλβάρι.

Παλιότερα πολλά κροπ τοπ κλπ, τώρα λόγω παραπάνω κιλών που όλα έκατσαν στην κοιλιά, όχι. Μου αρέσουν πολύ τα πόδια μου, οπότε έχω μια μεγάλη αγάπη σε κοντά φορέματα, σορτς, σκίνυ τζηνς, κολάν.

Και μεγάλη αδυναμία στα πιο "ροκ" μοτίβα, t-shirt από μπάντες, καρώ πουκάμισα κλπ και πιο παιχνιδιάρικες μάρκες, πχ desigual.

Από παπούτσια, κυρίως μποτάκια/αρβυλάκια το χειμώνα, συχνά αθλητικά, σανδάλια ή χαμηλές πλατφόρμες το καλοκαίρι.

Αρκετές μέρες λόγω δουλειάς από το σπίτι είμαι σε ετοιμότητα για διάλειμμα γυμναστικής, οπότε τανκ τοπ και φόρμα/σορτς.

Τα κοσμήματα μου αρέσουν πολύ, έχω και συγγενικό πρόσωπο με κατάστημα και έχω βρει την καλύτερη μου, εκτός από σκουλαρίκια γιατί ποτέ δεν τρύπησα τα αυτιά μου. Πάντα το σκέφτομαι σαν κάτι που θα ήθελα αλλά επί 30 χρόνια κολλάει στην άθληση γιατί θες κάποιες μέρες αποχή από δραστηριότητες που ποτέ δε βρίσκω.

 

 

 

 

 

Πηγαίνεις στο γραφείο με τζιν σωλήνα, t-shirt με μπάντες και αρβυλάκια?? :razz: Γενικά grunge κατάλαβα είναι το στυλ σου.

Σορτς και κροπ τοπ φορούσα και εγώ πολύ στα νιάτα μου (όχι σορτς με τακούνι για βραδινή έξοδο!), αλλά για την ηλικία μου , κυρίως το look κοιλιά έξω , το θεωρώ απαγορευτικό. Ακόμη και σώμα μοντέλου να είχα. Σορτς μακρύ , τύπου βερμούδα, θα φορούσα, όχι κοντό όμως! Σαν τη Βλαχοπούλου στο ζητείται γαμπρός θα ένοιωθα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , ninaki80 είπε:

για καποιο λογο σε ειχα φαvταστει εvτελως  το αvτιθετο :-D πολυ κυριλε !!

εγω την @ΑΡΓΚ επειδή φαίνεται ότι δεν σηκώνει πολλά πολλά, τη φανταζόμουν με παρα πολύ αυστηρό ντύσιμο!!! 

 

Οταν γνώρισα τον άντρα ου για κάποιον λόγο είχα νομίσει λάθος ότι είναι από πολύ συντηρητική οικογένεια, κ αυτός είχε καταλάβει την παρανόηση κ τη συντηρούσε για να διασκεδάζει. έτσι νόμιζα ότι η πεθερά μου θα ήταν κάτι σε γιαγιαδέ θεούσα και καμία σχέση γιατί είναι μοντέρνα και αθλητική (πιο αθλητική από εμένα). ντύνεται πολύ κομψά όταν είναι για έξω αλλά καθημερινές είναι πολύ αθλητική! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Yovanna είπε:

Πηγαίνεις στο γραφείο με τζιν σωλήνα, t-shirt με μπάντες και αρβυλάκια?? :razz: Γενικά grunge κατάλαβα είναι το στυλ σου.

Σορτς και κροπ τοπ φορούσα και εγώ πολύ στα νιάτα μου (όχι σορτς με τακούνι για βραδινή έξοδο!), αλλά για την ηλικία μου , κυρίως το look κοιλιά έξω , το θεωρώ απαγορευτικό. Ακόμη και σώμα μοντέλου να είχα. Σορτς μακρύ , τύπου βερμούδα, θα φορούσα, όχι κοντό όμως! Σαν τη Βλαχοπούλου στο ζητείται γαμπρός θα ένοιωθα!

 

Στις περισσότερες εταιρείες που ασχολούνται με τεχνολογία, παντού στον κόσμο, ή είσαι τεχνικός και ντύνεσαι casually (και εννοώ casually με την κανονική έννοια, όχι office casual) ή ασχολείσαι με οικονομικά κλπ και ντύνεσαι πιο καλά. Ε, εγώ σαφέστατα είμαι σε τεχνικό ρόλο και είμαστε και πάαααααρα πολύ σνομπ (αληθεια το λέω, δεν κάνω πλάκα σε αυτό, είναι από τους χώρους που είμεθα όλοι "ψώνια" για τη δουλειά μας) και σαφώς και δεν θα θέλαμε να μας περάσουν σαν κάτι διαφορετικό ;) Πιο μεγάλη προσβολή από το να είσαι σε τεχνικό ρόλο και να σε περάσουν για διοικητικό προσωπικό δεν παίζει. Καλοντυμένοι είναι οι διοικητικοί και το γενικό προσωπικό γραφείου. Εξαιρούνται εταιρείες με πελάτες σε οικονομικό χώρο, αλλά δε θα ήθελα να δουλεύω εκεί και το ντύσιμο είναι λόγος (το ίδιο νιώθει και το 90% των συναδέλφων και επίσης ψιλοσνομπάρουν όσους δουλεύουν σε τέτοιες εταιρείες).

Σορτς εννοώ το κλασικό κοντό τζην στενό ξεβαμμένο σορτς, αν και στο γραφείο δεν πάω έτσι, πάω όμως με υφασμάτινο σορτς τύπου πιο vintage look. Παντού αλλού, και σε πάρτυ, δεν έχω θέμα, μου αρέσει. Τα περισσότερα φορέματα μου δεν είναι μεν τόοοσο μινι, αλλά ένα σορτς εφαρμοστό από μέσα το φοράω μην έχουμε ατυχήματα, συνήθεια που μου έμεινε από τα 20, που τα φορέματα μου ήταν σε μήκος μπλούζας.

Καλά στα νιάτα μου, εποχή φοιτήτρια ας πούμε, δεν το συζητώ, απορώ γιατί ντυνόμουν μερικές φορές το καλοκαίρι, δεν είμαι βέβαιη ότι τα ρούχα κάλυπταν κάτι παραπάνω από ένα μπικίνι.

Κοιλιά έξω, θεωρώ την κοιλιά μου αντιαισθητική όχι την ηλικία. Φίλη καθηγήτρια γιόγκα που έχει πατήσει τα 50 μια χαρά είναι έξω μόνο με αθλητικό σουτιέν ή κροπ, και ο κόσμος γυρνάει να την κοιτάξει (και όχι για να την κοροϊδέψει ;)), αλλά φαίνονται κοιλιακοί και τους δικους μου δεν τους έχω δει εδώ και τουλάχιστον 6-7 χρόνια, οπότε όχι. 

Γενικά επειδή αθλούμαι συστηματικά, έχω δει τόσες γυναίκες όλων των ηλικιών και κιλών ημίγυμνες και ποτέ δεν μου έκανε εντύπωση. Ο καθένας όπως νιώθει άνετα και στεναχωριέμαι και όταν βλέπω γυναίκες να καλύπτονται πολύ σαν να πρέπει να κρυφτουν αντί να νιώθουν άνετα. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με το θέμα λίγο αλλά μας απασχολεί λίγο στο σχολείο. Οι μαθήτριες φοράνε κοντά μπλουζάκια γενικα κ αρκετές κ κοντά σορτς. Εμένα με ξενίζει γιατί δεν φορούσαμε τετοια κ σκέφτομαι ότι αν είχα κόρη στο σχολείο θα ήθελα να ήταν κάπως πιο ντυμένη, αλλά ως εκεί. δεν μπορείτε να φανταστείτε όμως πολλές άλλες καθηγήτριες τι σκηνικά κάνουν.γκρίνια, παρατηρήσεις, σχόλια… πολύ ασχημο. εγω λέω μόνο ότι στο σχολείο δεν φοράμε ο,τι στη βόλτα, ότι κ εμένα μπορεί να με δουν έξω με κοντό σορτς (ισχύει) αλλά στο σχολείο φοράω παντελόνι κ το πολύ πολύ να είναι κάτι τύπου καπρι που κ αυτό το σκέφτομαι. αλλά δεν ασχολούμαι άλλο, προφανώς αλλάζουν οι εποχές, η κοιλιά έξω είναι σαν να εχεις έξω μπράτσα, οπότε δεν έχει νόημα η περαιτέρω ενασχόληση. 

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει το ωραίο ντύσιμο και μέχρι πρότινος φορούσα σπάνια αθλητικά. Ξεκίνησα όμως να φοράω sneakers και τα έχω λατρέψει. Στη δουλειά συνήθως ντύνομαι με παντελόνι, τζιν ή υφασμάτινο και παντελόνες το καλοκαίρι, και ιδιαίτερα μπλουζάκια ή πουκάμισα. Αν φορέσω πιο απλά μπλουζάκια, θα εμπλουτίσω την εμφάνιση με αξεσουάρ όπως κολιέ και σκουλαρίκια. Φοράω επίσης και φούστες, πένσιλ ή μακριές αέρινες κ φορέματα, μακριά ή μίντι ενώ αν φορέσω πιο κοντά, θα βάλω κι ένα ποδηλατικό κολάν ή σορτσάκι στο χρώμα του δέρματος από μέσα. Από παπούτσια πέδιλα, σανδάλια, sneakers, σπανιότερα γόβες και μπότες/μποτάκια το χειμώνα.

Πρόσφατα έφτιαξα τη ντουλάπα μου και είδα πως επειδή είχα κάνει μια εκκαθάριση στα ρούχα πέρσι το φθινόπωρο, η γκαρνταρόμπα μου χρειάζεται μια καλή ενίσχυση, γιατί έχω μείνει με λίγα θα έλεγα ρούχα.

Λατρεύω τσάντες και αξεσουάρ καθώς μπορούν να αναβαθμίσουν ακόμη κι ένα απλό outfit. 

Ίσως θα πρέπει να αρχίσω να παίρνω πια λιγότερα και πιο ακριβά κομμάτια ώστε να τα έχω για πιο πολλά χρόνια. Μου αρέσει όμως να ψωνίζω και μέχρι τώρα προτιμούσα να ψωνίζω πιο οικονομικά πράγματα και πιο συχνά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 45 λεπτά , Έσπερος είπε:

Άσχετο με το θέμα λίγο αλλά μας απασχολεί λίγο στο σχολείο. Οι μαθήτριες φοράνε κοντά μπλουζάκια γενικα κ αρκετές κ κοντά σορτς. Εμένα με ξενίζει γιατί δεν φορούσαμε τετοια κ σκέφτομαι ότι αν είχα κόρη στο σχολείο θα ήθελα να ήταν κάπως πιο ντυμένη, αλλά ως εκεί. δεν μπορείτε να φανταστείτε όμως πολλές άλλες καθηγήτριες τι σκηνικά κάνουν.γκρίνια, παρατηρήσεις, σχόλια… πολύ ασχημο. εγω λέω μόνο ότι στο σχολείο δεν φοράμε ο,τι στη βόλτα, ότι κ εμένα μπορεί να με δουν έξω με κοντό σορτς (ισχύει) αλλά στο σχολείο φοράω παντελόνι κ το πολύ πολύ να είναι κάτι τύπου καπρι που κ αυτό το σκέφτομαι. αλλά δεν ασχολούμαι άλλο, προφανώς αλλάζουν οι εποχές, η κοιλιά έξω είναι σαν να εχεις έξω μπράτσα, οπότε δεν έχει νόημα η περαιτέρω ενασχόληση. 

 

Αν είναι θέμα του πρόχειρου ρούχου, τότε έχει μια λογική, αν υπάρχει επίσημη οδηγία για όλους. Δηλαδή ούτε τα αγόρια με βερμούδα ή με τις μασχάλες έξω κλπ

Αλλιώς αν είναι θέμα σεξουαλικότητας και έχει να κάνει με τα κορίτσια μόνο, τραγικό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Αν είναι θέμα του πρόχειρου ρούχου, τότε έχει μια λογική, αν υπάρχει επίσημη οδηγία για όλους. Δηλαδή ούτε τα αγόρια με βερμούδα ή με τις μασχάλες έξω κλπ

Αλλιώς αν είναι θέμα σεξουαλικότητας και έχει να κάνει με τα κορίτσια μόνο, τραγικό.

Δεν το παραδέχονται αλλά προφανως είναι θέμα σεξουαλικότητας. Αν έρθει ένα κοριτσάκι α γυμνασίου με σώμα παιδιού δημοτικού και πολύ λεπτά πόδια με σορτσάκι παιδικό, δεν θα πει κανείς τίποτα! Βέβαια δεν λένε κάτι και για τα κορίτσια που φοράνε βερμούδα σορτς, πιο αθλητική, ασχέτως μήκους. Οπότε προφανως δεν λένε και για τη βερμούδα των αγοριών. Στα αγόρια έχουν πει κατά καιρούς για τα αμάνικα φανελάκια αλλά σπάνια έρχονται έτσι. Πολύ χλιαρά επίσης λένε κάτι για τις κουκούλες και τα καπέλα μέσα στην τάξη. Υποτίθεται δηλαδή ότι γίνεται όλο αυτό για να υπάρχει κάποια "επισημότητα" και όχι για το γυμνό καθεαυτό, αλλά φυσικά κατά βάθος είναι αλλού το πρόβλημα. Γιατί συνήθως παίρνει έκταση αν έχουμε κάποια μαθήτρια η οποία έρχεται με ντύσιμο ας πούμε όχι για την ηλικία της και όχι για πρωινή εμφάνιση, που συνήθως είναι το πολύ 1 το χρόνο τέτοια, και συνήθως είναι αλλοδαπή οπότε γίνεται εύκολος στόχος. Όταν όμως ξεκινάει, τις παίρνει όλες η μπάλα, γιατί προφανώς αν αρχίσεις να ασχολείσαι με αυτό το θέμα, θα κάνεις παρατήρηση σε όλες όσες έχουν τέτοιο ντύσιμο. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ΑΡΓΚ said:

Πιο μεγάλη προσβολή από το να είσαι σε τεχνικό ρόλο και να σε περάσουν για διοικητικό προσωπικό δεν παίζει

Πλάκα έχετε! Φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και για τη διοίκηση. Ότι σας σνομπάρουν δηλαδή.

Επίσης casual ντύσιμο δεν είναι μόνο τα σορτς, τα καρό πουκάμισα και οι αρβύλες. Κάποιοι (εγώ πχ) δεν τα φοράνε ποτέ αυτά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Yovanna είπε:

Πλάκα έχετε! Φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και για τη διοίκηση. Ότι σας σνομπάρουν δηλαδή.

Επίσης casual ντύσιμο δεν είναι μόνο τα σορτς, τα καρό πουκάμισα και οι αρβύλες. Κάποιοι (εγώ πχ) δεν τα φοράνε ποτέ αυτά.

εγω casual εντωμεταξύ λέω αν βαλω πουλόβερ με παντελόνι τουίντ κ καμπαρντίνα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Yovanna είπε:

Πλάκα έχετε! Φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και για τη διοίκηση. Ότι σας σνομπάρουν δηλαδή.

Εδώ κ 2 χρόνια είμαι με μποτακια ή αρβυλακια και πλατφόρμες η σανδάλια με στενά παντελόνια κ φάρδιες μακρυες μπλουζες, λόγω παραπανισιων κιλών από τη μέση κ πάνω. 

Αναφορικα δε με τις αντιπαραθεσεις τεχνικών - διοικητικών που λέει κ η @ΑΡΓΚ, δουλευω 28 χρόνια, σε 3 διαφορετικές δουλειες, κ η διαμάχη καλά κρατεί : operation dept vs administration dept. Όχι όμως  επειδη σνομπάρει το ένα τμήμα το άλλο αλλά επειδή πάντα (τουλάχιστον κ στις 3 δουλειές που ήμουν), αιωρείτο ότι οι διοικητικοί είναι πιο "χαλαροί". Το οποίο, έχοντας εργαστεί κ από τις 2 μεριες, μπορώ να πω ότι ισχύει. 

Κ πάλι είμαι off topic. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Yovanna είπε:

Πλάκα έχετε! Φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και για τη διοίκηση. Ότι σας σνομπάρουν δηλαδή.

Επίσης casual ντύσιμο δεν είναι μόνο τα σορτς, τα καρό πουκάμισα και οι αρβύλες. Κάποιοι (εγώ πχ) δεν τα φοράνε ποτέ αυτά.

Οι ασχολούμενοι με πληροφορική ειλικρινά είμαστε μια κατηγορία από μόνοι μας, πίστεψε με ..

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται κι από το πού δουλεύει κανείς. Το να πάει μια δασκάλα στο σχολείο με κουστούμι ίσως είναι περίεργο ενώ για μια δικηγόρο ή στέλεχος επιχείρησης είναι αναμενόμενο. Αντίστοιχα, η βρεφονηπιοκόμος μπορεί να φοράει τζιν, ένα T-shirt και αθλητικό παπούτσι ενώ μια καθηγήτρια ίσως φροντίσει να μην είναι τόσο casual ντυμένη. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Έσπερος είπε:

εγω casual εντωμεταξύ λέω αν βαλω πουλόβερ με παντελόνι τουίντ κ καμπαρντίνα! 

Σορρυ, αλλά αυτο ήταν casual όταν ήταν η μάνα μου στα 40 :-D

πρίν από 2 λεπτά , love kids είπε:

Εξαρτάται κι από το πού δουλεύει κανείς. Το να πάει μια δασκάλα στο σχολείο με κουστούμι ίσως είναι περίεργο ενώ για μια δικηγόρο ή στέλεχος επιχείρησης είναι αναμενόμενο. Αντίστοιχα, η βρεφονηπιοκόμος μπορεί να φοράει τζιν, ένα T-shirt και αθλητικό παπούτσι ενώ μια καθηγήτρια ίσως φροντίσει να μην είναι τόσο casual ντυμένη. 

 

Moυ θύμισες τώρα, διευθύντρια σε σχολείο όσο ήταν η κόρη μου, γύρω στα 50, πολύ όμορφο σώμα όντως, εντυπωσιακή γυναίκα, με μονίμως σούπερ μίνι αλλά πολύ καλό φόρεμα, καλσόν με σχέδια, ραφές κλπ, και δώδεκα πόντους τακούνι. Χαράς στο κουράγιο της, το υποστήριζε αλλά αν την έβλεπες πρώτη φορά αναρρωτιόσουν αν ήρθε ξενυχτισμένη από μπουζούκια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , love kids είπε:

Εξαρτάται κι από το πού δουλεύει κανείς. Το να πάει μια δασκάλα στο σχολείο με κουστούμι ίσως είναι περίεργο ενώ για μια δικηγόρο ή στέλεχος επιχείρησης είναι αναμενόμενο. Αντίστοιχα, η βρεφονηπιοκόμος μπορεί να φοράει τζιν, ένα T-shirt και αθλητικό παπούτσι ενώ μια καθηγήτρια ίσως φροντίσει να μην είναι τόσο casual ντυμένη. 

Γενικα κι οι δασκάλες ντύνονται πιο σπορ, βέβαια σαν μέσος όρος ηλικίας ειναο νεότερες από εμάς κ βέβαια είναι κ η ηλικία των παιδιών, οι εφημερίες, αν είσαι νηπιο εχεις κ μπογιές κλπ, λογικό. Στο σχολείο μου κ νομίζω κ γενικα, το πιο «επίσημο» που μπορείς να βρεις είναι το δικό μου. Κάποιες απλώς τα ίδια ρούχα με τα δικά μου τα συνδυάζουν κυρίως με αθλητικά παπούτσια για λόγους άνεσης. Οι γαλλικουδες πάντα βάζουν κάτι πιο εξεζητημένο, οι πληροφορικουδες είναι συχνά κάπως πιο μποέμ, οι θετικές γενικα είναι λίγο πιο σπορ κ οι φιλόλογοι είμαστε πιο κλασικές. Οι μεγάλες δεν ξέρω τι φοράνε, εμείς μια 60αρα έχουμε που είναι στρουμπουλη οπότε φοράει φορέματα (που θα φόραγα κ εγω σε λίγο πιο στενή γραμμή) με ημιπαλτο αλλά σε έντονα χρώματα, όχι συντηρητικά. Εγω για τη δουλειά μας πιστεύω ότι θα μπορούσαμε -κ θα έπρεπε- να ντυνόμαστε κάπως πιο επίσημα, δλδ από αυτά που φοράω εγω κ πάνω με πιο άνετα παπούτσια. Τις μέρες που δεν έχουμε μαθητες βέβαια κ εγω μπορεί να πάω με αθλητικά κ πολύ σπορ ντύσιμο ή αντίθετα να βαλω καμία πιο κοντή φούστα ή μπλούζα με πιο λεπτές τιράντες. Από τα παιδιά όμως θα έπρεπε να κρατάμε αποστάσεις κ να το δείχνουμε με το ντύσιμο. Βέβαια σε γιορτεσ, αγιασμό, επίδοση ελέγχων, έχουμε κανονική πασαρέλα! 

 

Οι άντρες να μη σχολιάσω, παντελόνια cargo ή τζιν στο τσακίρ κέφι κ φούτερ άντε κ κανένα πουλόβερ. ο δικός μου ξεκινάει με πουκάμισο στην αρχή της χρονιάς κ στο τέλος αφού δεν πάει με πιτζάμα, πάλι καλά. Άλλος έρχεται με βερμούδα κ birkenstock σανδάλι όταν φεύγουν οι μαθητες. 

πρίν από 20 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Σορρυ, αλλά αυτο ήταν casual όταν ήταν η μάνα μου στα 40 :-D

σκεψου ότι έτσι πήγαινα στο μεταπτυχιακό στα 23 μου…. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Έσπερος είπε:

Γενικα κι οι δασκάλες ντύνονται πιο σπορ, βέβαια σαν μέσος όρος ηλικίας ειναο νεότερες από εμάς κ βέβαια είναι κ η ηλικία των παιδιών, οι εφημερίες, αν είσαι νηπιο εχεις κ μπογιές κλπ, λογικό. Στο σχολείο μου κ νομίζω κ γενικα, το πιο «επίσημο» που μπορείς να βρεις είναι το δικό μου. Κάποιες απλώς τα ίδια ρούχα με τα δικά μου τα συνδυάζουν κυρίως με αθλητικά παπούτσια για λόγους άνεσης. Οι γαλλικουδες πάντα βάζουν κάτι πιο εξεζητημένο, οι πληροφορικουδες είναι συχνά κάπως πιο μποέμ, οι θετικές γενικα είναι λίγο πιο σπορ κ οι φιλόλογοι είμαστε πιο κλασικές. Οι μεγάλες δεν ξέρω τι φοράνε, εμείς μια 60αρα έχουμε που είναι στρουμπουλη οπότε φοράει φορέματα (που θα φόραγα κ εγω σε λίγο πιο στενή γραμμή) με ημιπαλτο αλλά σε έντονα χρώματα, όχι συντηρητικά. Εγω για τη δουλειά μας πιστεύω ότι θα μπορούσαμε -κ θα έπρεπε- να ντυνόμαστε κάπως πιο επίσημα, δλδ από αυτά που φοράω εγω κ πάνω με πιο άνετα παπούτσια. Τις μέρες που δεν έχουμε μαθητες βέβαια κ εγω μπορεί να πάω με αθλητικά κ πολύ σπορ ντύσιμο ή αντίθετα να βαλω καμία πιο κοντή φούστα ή μπλούζα με πιο λεπτές τιράντες. Από τα παιδιά όμως θα έπρεπε να κρατάμε αποστάσεις κ να το δείχνουμε με το ντύσιμο. Βέβαια σε γιορτεσ, αγιασμό, επίδοση ελέγχων, έχουμε κανονική πασαρέλα! 

 

Οι άντρες να μη σχολιάσω, παντελόνια cargo ή τζιν στο τσακίρ κέφι κ φούτερ άντε κ κανένα πουλόβερ. ο δικός μου ξεκινάει με πουκάμισο στην αρχή της χρονιάς κ στο τέλος αφού δεν πάει με πιτζάμα, πάλι καλά. Άλλος έρχεται με βερμούδα κ birkenstock σανδάλι όταν φεύγουν οι μαθητες. 

 

Καταλαβαίνω να μην φοράει κανείς προκλητικά ρούχα στο σχολείο, ξέρω γω το σούπερ μίνι, βαθύ ντεκολτέ, να έρθει ο άλλος με βερμούδα - μαγιό χωρίς εσώρουχα κλπ. Αλλά το επίσημο γιατί; Τι θα πρόσφερε στο επάγγελμα;

πρίν από 9 λεπτά , Έσπερος είπε:

σκεψου ότι έτσι πήγαινα στο μεταπτυχιακό στα 23 μου…. 

Στα 23 έκανα διδακτορικό και πήγαινα με μπλε αντάυγειες και περνούσα και μια φάση tie dye μακώ και αρβύλες στάνταρ, με είχαν ρωτήσει αρκετές φορές πότε θα ξεκινήσει η επανάσταση :mrgreen:.   Η μάνα μου ως γιατρός είχε ψιλοφρικάρει ότι θα συστεγάζομαι με τον καθηγητή στο γραφείο του και διδάσκω κιόλας έτσι, μετά είχε δει έναν άλλον που κάναμε παρέα που περνούσε τη φάση "επιστροφή στη φύση" με υφαντά παντελόνια και σανδάλια το χειμώνα και το ξεπέρασε.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα, έχω αποφασίσει όταν επανέλθει το σώμα μου και από την τελευταία εγκυμοσύνη και όταν τελειώσω και με τον θηλασμο (που όσο να ναι περιορίζει κάπως τις επιλογές) να αλλάξω λίγο στιλ, οπότε διαβάζω τώρα και παιρνω ίδεες, πείτε κι άλλα. Το κυριλέ δεν το έχω, δεν μου αρέσει, δεν το υποστηρίζω, άσε που με δυσκολεύει και στην καθημερινότητα μου με τα παιδιά. Αλλά θέλω να φύγω λίγο και από το τζιν, μακό και αθλητικό που συνήθως φοραω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Chrysoum είπε:

Ωραίο θέμα, έχω αποφασίσει όταν επανέλθει το σώμα μου και από την τελευταία εγκυμοσύνη και όταν τελειώσω και με τον θηλασμο (που όσο να ναι περιορίζει κάπως τις επιλογές) να αλλάξω λίγο στιλ, οπότε διαβάζω τώρα και παιρνω ίδεες, πείτε κι άλλα. Το κυριλέ δεν το έχω, δεν μου αρέσει, δεν το υποστηρίζω, άσε που με δυσκολεύει και στην καθημερινότητα μου με τα παιδιά. Αλλά θέλω να φύγω λίγο και από το τζιν, μακό και αθλητικό που συνήθως φοραω. 

 

Το σκανδιναβικό γενικά το σπορτίφ πάντως φοβερά άνετο στυλ, εμένα μου αρέσουν πολύ όταν τους βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Καταλαβαίνω να μην φοράει κανείς προκλητικά ρούχα στο σχολείο, ξέρω γω το σούπερ μίνι, βαθύ ντεκολτέ, να έρθει ο άλλος με βερμούδα - μαγιό χωρίς εσώρουχα κλπ. Αλλά το επίσημο γιατί; Τι θα πρόσφερε στο επάγγελμα;

Μια κάποια σοβαρότητα; Λιγότερη κακομοιριά; Δεν ξέρω, νομίζω ότι ως δουλειά που είσαι σε επαφή με κοινο, κι ας είναι οι μαθητες, καλό  είναι να δείχνεις κάπως πιο επίσημος. Ίσως να είχαμε κ περισσότερο κυρος. 

 

Παντως θετικοί κ θεωρητικοί έχουμε άλλον τρόπο σκέψης. Οι θεωρητικές (κυριωσ γυναίκες) είμαστε σπασίκλες με ημερολόγια, organizer, κασετίνες με πολλά χρώματα στιλό κ μαρκαδόρους, γράφουμε σχολαστικά τα βιβλία ύλης με ωραία γράμματα (ενώ ξέρουμε ότι δεν έχουν λόγο ύπαρξης), σημειώνουμε στα μπλοκάκια μας βαθμούς διαγωνισμάτων που είναι ωραία τακτοποιημένα στο γραφείο μας κλπ. οι θετικοί είναι ΤΟ χύμα. μόνο μαρκαδόρο ή όργανα γεωμετρίας ή ο,τι άλλο για πείραμα, το πρόγραμμα είναι στο μυαλό τους, βιβλίο ύλης κατά προσέγγιση με γράμματα γιατρού, μπλοκάκια με βαθμούς εννοειται όχι, το πολύ πολύ να έχουν ένα excel, τα διαγωνίσματα είναι αμφίβολο αν θυμούνται πού είναι μετά τη διόρθωση … κ επειδή ξέρω από τον άντρα μου, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι σοβαροί στη δουλειά τους. Αν δεν ήταν ο άντρας μου θα έλεγα ότι τα σχολεία τα έχουν διαλύσει οι μαθηματικοί κ οι φυσικοί:grin:

 

μια ενδιάμεση κατηγορία είναι οι γυναίκες θετικών επιστημών που έχουν κάτι από το σπασικλέ το δικό μας αλλά όχι τόσο σχολαστικό κ οι άντρες φιλόλογοι που είναι τακτοποιημένοι αλλά όχι τόσο ψυχαναγκαστικά όσο εμείς. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...