Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το αγαπημένο σας στιλ


Recommended Posts

Εμένα δεν μου αρέσει η μίξη στυλ, δηλαδή αθλητικό με φούστα κλασική πχ ή αθλητικό με παλτό, ή αθλητικό με τσάντα κυριλέ. Ούτε καν αν είναι standsmith. Αθλητικά βάζω με μπουφάν ή φλις ζακετο-φουτερ και τσάντα πλάτης. Όμως όταν το βλεπω σε άλλες δεν μου φαίνεται άσχημο. Για εμένα δεν μου αρέσει. Έχω δει φίλη με μακριά πλισε φούστα και κάτι τύπου standsmith σε λίγο πιο κυριλέ και δεν φαινόταν άσχημο. Εγώ δεν θα το έβαζα, γενικά είμαι του διακριτικού και απλού. Και θυμάμαι ότι από μικρή δεν μου άρεσε αν μου έβαζε η μαμα μου αθλητικά με φούστα!! Και τώρα δεν μου αρέσει όταν το βλέπω σε παιδάκια, αλλά καταλαβαινω ότι μπορεί να επέμεναν τα ίδια.

 

Τα αγαπημένα μου πάντως που νιώθω ότι αναδεικνύουν τη θηλυκότητα είναι τα μεσάτα φορέματα. Κάτι ήξεραν παλιά. Δεν ξέρω αν πάνε σε όλες, εμένα πάνω μου μ'αρεσουν πολύ. Έχω βάλει και μακριά και κοντά με ίσια γραμμή αλλά σαν τα μεσάτα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 156
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

14 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

Τι σχέση έχει το μοσχοβολάνε με τα ρούχα;

Δεν έχει, απλά το αναφέρω γιατί τόσο αυτό όσο και το κομψό ντύσιμο, δίνουν την εικόνα ανθρώπου που περιποιείται τον εαυτό του.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Το δικαστήριο έχει στολή εργασίας, όπως και η τράπεζα. Το σχολείο, γιατί;

γιατί να μην έχει, αυτό λέω. επιστημονική δουλειά είναι, έχει μια απαίτηση σοβαρότητας κ σε βλέπει κόσμος. λογικό να υπάρχει dress code. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , little lamb είπε:

Εμένα δεν μου αρέσει η μίξη στυλ, δηλαδή αθλητικό με φούστα κλασική πχ ή αθλητικό με παλτό, ή

ούτε εμένα!!€ γι αυτό δν ξέρω τι να κάνω με τα αθλητικά, αν πάει κανονική τσάντα ή μόνο backpack, αν πάει να βαλω σκουλαρίκια, αν πάει να βαλω φουλάρι ή να βαφτώ κλπ. κ τα αθλητικά μου κ εμένα κάνουν περισσότερο απ όλα τα υπόλοιπα ρούχα μου μαζί, δεν είναι ότι είναι πρόχειρα ή μίζερα. απλώς δν μ αρέσει για μη αθλητικό ντύσιμο κ γενικέ το αθλητικό ντύσιμο δν μ αρέσει εκτός γυμνατυοης. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Yovanna είπε:

Δεν έχει, απλά το αναφέρω γιατί τόσο αυτό όσο και το κομψό ντύσιμο, δίνουν την εικόνα ανθρώπου που περιποιείται τον εαυτό του.

Ναι αλλά το κομψό είναι σχετικό όπως και το ωραίο άρωμα. 

Καλά, δε μιλάμε να φοράς ανακατεμένα ό,τι βρεις μπροστά σου, σε φάση βρώμικη φόρμα , σαγιονάρα και άλουστος μια βδομάδα :)

 

Παρεπιπτόντως @Έσπερος μεγάλη πίκρα να σου τύχει καθηγητής που δεν τα πάει καλά με το μπάνιο. Έχει έναν η κόρη μου και τα παιδιά κάνουν κοπάνες, όλοι όμως, γιατί είναι μέρες που δεν αντέχουν τη μασχαλίλα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Yovanna είπε:

Δεν έχει, απλά το αναφέρω γιατί τόσο αυτό όσο και το κομψό ντύσιμο, δίνουν την εικόνα ανθρώπου που περιποιείται τον εαυτό του.

 

Θυμάμαι και στη συζήτηση με τα καλλυντικά ότι έχεις μια εξεζητημένη αίσθηση για την "περιποίηση"! Εγώ θεωρώ περιποιημένο άνθρωπο απλά τον καθαρό, χτενισμένο, με πλυμένα δόντια, χαχα! Συμφωνώ ομως μαζί σου στην αλλαγή ντυσίματος ανάλογα την περίσταση και γι'αυτό το λογο δεν έχω συγκεκριμένο στυλ. Φοράω και φόρμες, φοράω και φορέματα και τακουνακι, φοράω και τα ενδιάμεσα όπως πουλοβερ-παντελονι-oxford.

 

Όσο για την Κυριακή πρωί στις κούνιες, μπορεί να πήγαιναν μετά κάπου!

 

@Έσπερος κι εγώ με αθλητικά βάζω μόνο καρφωτά σκουλαρίκια!

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Έσπερος said:

ούτε εμένα!!€ γι αυτό δν ξέρω τι να κάνω με τα αθλητικά, αν πάει κανονική τσάντα ή μόνο backpack, αν πάει να βαλω σκουλαρίκια, αν πάει να βαλω φουλάρι ή να βαφτώ κλπ. κ τα αθλητικά μου κ εμένα κάνουν περισσότερο απ όλα τα υπόλοιπα ρούχα μου μαζί, δεν είναι ότι είναι πρόχειρα ή μίζερα. απλώς δν μ αρέσει για μη αθλητικό ντύσιμο κ γενικέ το αθλητικό ντύσιμο δν μ αρέσει εκτός γυμνατυοης. 

Εννοείται ότι αν βάλεις αθλητικά στη βόλτα , θα αναβαθμίσεις το look με μια ωραία τσάντα , σκουλαρίκια, λίγο μακιγιαζ κτλ. Εκτός αν πηγαίνεις για πεζοπορία, οπότε παίρνεις υφασμάτινο backpack, κασκετάκι κτλ. 

28 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

Δε σχολιάζω ότι το σκισμένο τζην παραμένει fashion statement επί δεκαετίες και πληρώνεται ανάλογα ;) 

Ναι, εντάξει, όχι. Δεν θεωρώ ούτε ωραίο ούτε κομψό το σκισμένο τζιν . Έχει την πλάκα του στα μικρά κοριτσάκια , αλλά όταν το βλέπω σε μεγαλοκοπέλες ή μεγάλες κυρίες (ω ναι), σκέφτομαι oh dear..

34 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

Να είδες; Αυτό το ντύσιμο εγώ το θεωρώ κακομοίρικο :) (ταγιέρ, υφασμάτινο παντελόνι) Περί ορέξεως που έλεγα :)

Κακομοίρικο ένα καλοραμμένο υφασμάτινο παντελόνι, το οποίο μπορεί να αναδείξει τη γυναικεία σιλουέτα, όσο κανένα άλλο ρούχο?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Εννοείται ότι αν βάλεις αθλητικά στη βόλτα , θα αναβαθμίσεις το look με μια ωραία τσάντα , σκουλαρίκια, λίγο μακιγιαζ κτλ. Εκτός αν πηγαίνεις για πεζοπορία, οπότε παίρνεις υφασμάτινο backpack, κασκετάκι κτλ. 

Ναι, εντάξει, όχι. Δεν θεωρώ ούτε ωραίο ούτε κομψό το σκισμένο τζιν . Έχει την πλάκα του στα μικρά κοριτσάκια , αλλά όταν το βλέπω σε μεγαλοκοπέλες ή μεγάλες κυρίες (ω ναι), σκέφτομαι oh dear..

Κακομοίρικο ένα καλοραμμένο υφασμάτινο παντελόνι, το οποίο μπορεί να αναδείξει τη γυναικεία σιλουέτα, όσο κανένα άλλο ρούχο?

 

Δεν ξέρω πώς να το περιγράψω καλύτερα. Ντύσιμο που σε γερνάει πριν της ώρας σου; Κρύο; "Μανταμέ" ίσως; Από αυτό που περιμένω σε εστιατόρειο η κυρία να κάνει παρατήρηση στα παιδιά του παραδίπλα τραπεζιού και μετά να αγριοκοιτάξει τον σύζυγο γιατί νομίζει ότι κοίταγε τη σερβιτόρα στην απέναντι καφετέρια; Ναι το καταλαβαίνω ότι είναι κλισέ ο τρόπος που το λέω και προφανώς πολλές συμπαθέστατες γυναίκες ντύνονται έτσι από άποψη, αλλά αυτό μου βγάζει σαν πρώτη σκέψη.

Προφανώς δεν αναφέρομαι να απαιτείται dress code σε δουλειά, ούτε να πας ας πούμε προσκεκλημένος στην τελετή των Νόμπελ ή σε δεξίωση στο Προεδρικό Μέγαρο ή στο γάμο του Πρίγκηπα της Αγγλίας.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μιλάτε για λίγο διαφορετικο πράγμα η καθεμια. Υφασμάτινα παντελόνια υπάρχουν και τα μανταμέ, από λεπτό ύφασμα κάπως "επίσημο" που είναι με τσακιση ή καμπανέ, υπάρχουν ομως και πολύ νεανικά ίσιας γραμμής-που στενεύουν κάπως κατω από άλλο υφασμα, πιο σκληρό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , little lamb είπε:

Νομίζω μιλάτε για λίγο διαφορετικο πράγμα η καθεμια. Υφασμάτινα παντελόνια υπάρχουν και τα μανταμέ, από λεπτό ύφασμα κάπως "επίσημο" που είναι με τσακιση ή καμπανέ, υπάρχουν ομως και πολύ νεανικά ίσιας γραμμής-που στενεύουν κάπως κατω από άλλο υφασμα, πιο σκληρό

Nαι καλέ και εγώ έχω τέτοια παντελόνια. Αλλά νομίζω ότι δε μιλάμε για κάτι τέτοιο εδώ, αλλά για το κλασικό ύφος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχουν 30αρες-35αρες που να φοράνε το κλασικό στη δουλειά/επίσκεψη/καφέ. Σε γιορτές, γάμους, ορκωμοσίες μπορεί, κάπως σε στυλ γυναικείο κοστουμι. Για μεγαλύτερες δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

Nαι καλέ και εγώ έχω τέτοια παντελόνια. Αλλά νομίζω ότι δε μιλάμε για κάτι τέτοιο εδώ, αλλά για το κλασικό ύφος.

Δεν μιλάμε για συγκεκριμένο ύφος. Απλά για υφασμάτινα παντελόνια. Προφανώς δεν εννοώ αυτά που αγόραζε η γιαγιά μου από το leonard's. Ποιο είναι το κλασικό? Ενα ψηλόμεσο καλοραμμένο μεταξωτό ή μάλλινο παντελόνι είναι κακομοίρικο? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Yovanna είπε:

Δεν μιλάμε για συγκεκριμένο ύφος. Απλά για υφασμάτινα παντελόνια. Προφανώς δεν εννοώ αυτά που αγόραζε η γιαγιά μου από το leonard's. Ποιο είναι το κλασικό? Ενα ψηλόμεσο καλοραμμένο μεταξωτό ή μάλλινο παντελόνι είναι κακομοίρικο? 

 

Με το leonard's γέλασα, πού το θυμήθηκες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 34 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Nαι καλέ και εγώ έχω τέτοια παντελόνια. Αλλά νομίζω ότι δε μιλάμε για κάτι τέτοιο εδώ, αλλά για το κλασικό ύφος.

Κοιτα εγω δεν μιλάω για λουκ με κουστούμι γραφείου, που ακόμα κ εμένα μ φαίνεται πολύ αυστηρό εκτός αν συνδυαστεί με κάτι πιο μοντέρνο/νεανικό. Υφασμάτινα παντελόνια υπάρχουν  πολλά πχ καρό που φοράς με μονόχρωμο πουλόβερ, τουίντ, εφαρμοστα κ λίγο πιο κοντά που είναι πιο νεανικά κ μπορείς να αναβαθμίσεις με ψηλοτάκουνα παπούτσι, το καλοκαίρι αέρινα σαν παντελόνες, αυτά με πιο χοντρό ύφασμα που είναι σε γραμμή τζιν αλλά δεν ειναι τζιν, δεν ξέρω πώς λέγονται,  κα. αλλά κ τζιν στη δουλειά, σκούρο, οχι ξεβαμμένο, με ένα ωραίο πλεχτό κ ωραιεσ δερμάτινες μπότες κ κάποια αξεσουάρ, μπορεί να είναι ένα μοντέρνο κ προσεγμένο ντύσιμο, χωρίς να είναι κυριλέ ή γιαγιαδε. όταν εγω φοράω πουλόβερ κ υφασμάτινο παντελόνι δεν φοράω προφανώς αυτό που φορούσε η μαμα μου στη ηλικία μου 30 χρόνια πριν! 

 

γενικα αυτό που δεν μ αρέσει είναι αν έρχεται η καθηγήτρια με το ίδιο ανοιχτόχρωμο ξεπλυμένο τζιν κ το ίδιο μάκο που φοράει η μαθήτρια (δεν εννοώ την …  ποσότητα του υφάσματος, εννοώ στο ύφος, το στιλ κ το υλικό). μπορείς να ντυθείς άνετα κ μοντέρνα διαχωρίζοντας τη θέση σου κ έτσι μαθαίνουν κ τα παιδιά να διαχωριΖον τις περιστάσεις. μου κάνει εντύπωση που δεν βλέπω πια κανένα παιδί να φοράει κάτι διαφορετικό στον αγιασμό ή σε μια σχολική γιορτή ή μια μέρα που ξέρουν ότι έχουμε εκκλησιασμό (δεν συμφωνώ με τον εκκλησιασμό στο σχολείο αλλά αν πηγαινουμε θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχει η ανάλογη επισημότητα λόγω του εορτασμού). 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Καλά εγώ έχω και μια προσωπική απέχθεια στο ντύσιμο με αθλητικό παπούτσι σε οποιαδήποτε έξοδο εκτός από περπάτημα και σουπερμάρκετ. Γενικά πάντως δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θεωρούμε λογικό να πηγαίνεις στη δουλειά σου με αθλητικό παπούτσι. Δεν είναι μίζερο ή κακόμοιρο, απλώς δεν ταιριάζει. Κι εγώ πηγαίνω καμιά φορά αλλα μόνο όταν δεν έχουμε μαθητές, ή αν είναι μέρα που ξέρω ότι θα πάμε περίπατο, ή αν έχουμε αθλοπαιδειές. Γενικά πάντως το στιλ τζινάκι κ μακό μπλουζάκι κ αθλητικό παπούτσι, όχι δεν το θεωρώ ντύσιμο εκπαιδευτικού στον χώρο εργασίας, κι ας είναι το πιο ακριβό τζιν και το πιο ακριβό παπούτσι. δεν με απασχολεί που δεν είναι fashion statement, απλώς δεν το θεωρώ ντύσιμο ενήλικα για δουλειά. για καμία δουλειά βασικά. έτσι κ αλλιώς σε ιδιωτικούς χώρους εργασίς (τράπεζες, δικαστήρια κλπ) που έχεις επαφή με το κοινό, δεν μπορείς να εμφανιστείς έτσι. δεν καταλαβαίνω για΄τι θεωρούμε ότι μπορείς να εμφανίζεσαι έτσι σε σχολείο ή σε άλλη δημόσια υπηρεσία που σε βλέπει κόσμος. 

 

στο σχολείο άνετα βλέπεις μία με φούστα - μπλούζα (΄όχι γραφείου με την αυστηρή έννοια,κάτι πιο απλό) και άλλη με t-shirt και τζιν. 

λέω για φιλολόγους που δεν διαβάζουν βιβλία. γίνετια να είσαι φιλόλογος και να μη διαβάζεις βιβλία; πολλοί υπάρχουν βέβαια και μπορεί να είναι και πολύ καλοί στο να προπονούν μαθητές για να γράψουν καλά στις εξετάσεις - γιατί αυτό δεν το ονομάζω μάθημα, είναι απλώς προγύμναση. 

Κατά τη γνώμη μου, μια χαρά μπορεί να πάει η εκπαιδευτικός με τζιν και T-shirt σχολείο. Δεν ξέρω πως τα έχεις σκεφτεί έτσι αλλά βρίσκω πολύ συντηρητικές τις απόψεις σου. Φαντάζομαι κι αρκετοί συνάδελφοί σου. 

3 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Μου φαίνεται επίσης πολύ αστείο όταν βλέπω κυριλέ ντύσιμο και τακούνι στις παιδικές χαρές. Κάποιοι άνθρωποι ντύνονται χωρίς να έχουν συναίσθηση του πού βρίσκονται. 

Πάντως υπάρχουν τόσα ωραία καλοραμμένα ρούχα για να βάλει μια γυναίκα, είναι κρίμα να περνάμε τη ζωή μας μέσα σε σκισμένα τζιν (ίου) και κολάν. Μου αρέσει πολύ οι άνθρωποι να είναι κομψοί και να μοσχοβολάνε! Μου φτιάχνει τη διάθεση!

Μου αρέσουν τα σκισμένα τζιν (όχι όλα) και όταν τα φοράω νιώθω πολύ όμορφα και στυλάτη. Αρκεί να ξέρεις να τα συνδυάσεις όπως όλα άλλωστε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , love kids είπε:

Κατά τη γνώμη μου, μια χαρά μπορεί να πάει η εκπαιδευτικός με τζιν και T-shirt σχολείο. Δεν ξέρω πως τα έχεις σκεφτεί έτσι αλλά βρίσκω πολύ συντηρητικές τις απόψεις σου. Φαντάζομαι κι αρκετοί συνάδελφοί σου. 

Το tshirt της βόλτας, που η μόνη διαφορα με τα ρούχα της μαθήτριας είναι ότι απλώς σε καλύπτει πλήρως; που δεν είναι καν της βόλτας αλλά του σουπερμάρκετ; σε γυναίκες στο σχολείο μας πολύ σπάνια βλέπω τετοια. Το πιο σπορ είναι να φοράνε αθλητικά παπούτσια με casual ντύσιμο από πάνω, πχ ένα καλοκαιρινό πουκαμισάκι με τζιν κ αθλητικά, τέτοιο στιλ. Ένα μάκο μπλουζάκι με πιο θηλυκή γραμμή κ κάποια λεπτομερεια όπως μια δαντελιτσα κάπου ή ένα σχέδιο με χάντρες ή ένα κέντημα, ναι φοράνε, κ εγω έχω βάλει κατά καιρούς, δεν φοράω μεταξωτές μπλούζες στο σχολείο (αν κ όσο μπορώ το αποφεύγω κ το απλό μπλουζάκι, προτιμώ να είναι κάτι λιγότερο καθημερινό κ κάποιο σχέδιο πιο στιλατο). Τέλος πάντων, γούστα είναι αυτά. Πάντως όταν μας έρχονται κάποιες μαμάδες που δουλεύουν σε υπηρεσίες που ντύνονται ωραία, νιώθω ότι όλες μας δείχνουμε παρα πολύ μίζερες κ αξιολύπητες. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

ο χι δεν είπα αυτό. γενικα θεωρώ ότι αν είχαμε μια εμφάνιση όπως πχ στην τράπεζα ο κόσμος θα μας θεωρούσε πιο σοβαρούς κ ίσως μας σεβόταν περισσότερο κοινωνικά  κ ότι γενικα τα παιδιά θα καταλάβαιναν ότι το σχολείο δεν είναι χαβαλές αλλά ένας σοβαρός χώρος που υπάρχουν κάποιοι κανόνες. 

 

δεν το βλέπω σαν θέμα στιλ ή fashion statement. σαν στολή εργασίας το βλεπω. 

 

εχω μια φίλη δικηγόρο που ντύνεται σαν φοιτήτρια στα εαακ (βασικά σε αυτόν τον χώρο είναι). συο γραφείο της όμως, που είναι δικό της γραφείο, ντύνεται όπως όλοι οι δικηγόροι. δλδ τη βλέπω στο δρόμο κ δεν τη γνωριζω, τέτοια φάση. η κοπέλα το fashion statement το κάνει στην ιδιωτική της προφανώς· στη δουλειά της ντύνεται όπως αναμένεται για τον χώρο της. 

Δηλ. τον καθηγητή που δε σέβονται οι μαθητές αν φορούσε κοστούμι, θα τον σέβονταν; Ή την καθηγήτρια με κοστούμι; Όχι. Φίλος δίδασκε για χρόνια στην Αγγλία, σε γυμνάσια-λύκεια. Μου έλεγε πως στα σχολεία που δούλευε οι άντρες αναμενόταν να φοράνε κοστούμι. Μια χαρά του έκαναν τον βίο αβίωτο. Το αστείο είναι πως πέρσι επέστρεψε Ελλάδα κι έπιασε δουλειά σε ιδιωτικό σχολείο όπου τις πρώτες μέρες εμφανιζόταν στους μαθητές του Λυκείου με κοστούμι όπως είχε συνηθίσει:mrgreen:. Ε, σε λίγες μέρες τον συμβούλευσαν από το σχολείο να ντύνεται πιο απλά, διότι οι μαθητές έσπαγαν πολλή πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Εννοείται ότι αν βάλεις αθλητικά στη βόλτα , θα αναβαθμίσεις το look με μια ωραία τσάντα , σκουλαρίκια, λίγο μακιγιαζ κτλ. Εκτός αν πηγαίνεις για πεζοπορία, οπότε παίρνεις υφασμάτινο backpack, κασκετάκι κτλ. 

εγω επειδή υπεραναλυω, το βλέπω ανάποδα. ότι έχω ντυθεί ωραία κ το αθλητικό με υποβαθμίζει. ο άντρας μου πάλι τρελαίνεται όταν φοράω αθλητικά (που παίρνουμε αυτά τα nike που είναι σαν πλεχτά επάνω σε φαντεζί χρώματα, δλδ όντως φοριούνται στη βόλτα κ η τιμή τους κάθε άλλο παρα υποβαθμισμένη ειναι). 

 

οτσν ζούσα έξω, έχω φωτο από όλα τα ταξίδια μου που περπατούσα χιλιόμετρα σε πόλεις κ συγκοινωνίες κ πλακόστρωτα κλπ κ ήμουν πάντα με μπαλαρίνα με λίγο τακουνάκι ή μπότες  κ προσεγμένο πανωφόρι κ αξεσουάρ κλπ. μέχρι κ σ ένα χωριό στην εξοχή που πηγαίναμε ποδηλατάδα, με μπαλαρίνες πήγαινα.  τώρα δεν αντέχω, οπότε φοράω μπαλαρίνα στο περπάτημα πεθαίνω στον πόνο κ στο σχολείο μόνο ανατομικά παπούτσια, οτιδήποτε άλλο υποφέρει η μέση, το πέλμα, γενικα το σώμα μου..

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Εμένα δεν μου αρέσει η μίξη στυλ, δηλαδή αθλητικό με φούστα κλασική πχ ή αθλητικό με παλτό, ή αθλητικό με τσάντα κυριλέ. Ούτε καν αν είναι standsmith. Αθλητικά βάζω με μπουφάν ή φλις ζακετο-φουτερ και τσάντα πλάτης. Όμως όταν το βλεπω σε άλλες δεν μου φαίνεται άσχημο. Για εμένα δεν μου αρέσει. Έχω δει φίλη με μακριά πλισε φούστα και κάτι τύπου standsmith σε λίγο πιο κυριλέ και δεν φαινόταν άσχημο. Εγώ δεν θα το έβαζα, γενικά είμαι του διακριτικού και απλού. Και θυμάμαι ότι από μικρή δεν μου άρεσε αν μου έβαζε η μαμα μου αθλητικά με φούστα!! Και τώρα δεν μου αρέσει όταν το βλέπω σε παιδάκια, αλλά καταλαβαινω ότι μπορεί να επέμεναν τα ίδια.

 

Τα αγαπημένα μου πάντως που νιώθω ότι αναδεικνύουν τη θηλυκότητα είναι τα μεσάτα φορέματα. Κάτι ήξεραν παλιά. Δεν ξέρω αν πάνε σε όλες, εμένα πάνω μου μ'αρεσουν πολύ. Έχω βάλει και μακριά και κοντά με ίσια γραμμή αλλά σαν τα μεσάτα τίποτα.

Κι εγώ παλιά δεν ανακάτευα τα στυλ αλλά πια το κάνω και μόνο θετικά σχόλια ακούω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , love kids είπε:

Δηλ. τον καθηγητή που δε σέβονται οι μαθητές αν φορούσε κοστούμι, θα τον σέβονταν; Ή την καθηγήτρια με κοστούμι; Όχι. Φίλος δίδασκε για χρόνια στην Αγγλία, σε γυμνάσια-λύκεια. Μου έλεγε πως στα σχολεία που δούλευε οι άντρες αναμενόταν να φοράνε κοστούμι. Μια χαρά του έκαναν τον βίο αβίωτο. Το αστείο είναι πως πέρσι επέστρεψε Ελλάδα κι έπιασε δουλειά σε ιδιωτικό σχολείο όπου τις πρώτες μέρες εμφανιζόταν στους μαθητές του Λυκείου με κοστούμι όπως είχε συνηθίσει:mrgreen:. Ε, σε λίγες μέρες τον συμβούλευσαν από το σχολείο να ντύνεται πιο απλά, διότι οι μαθητές έσπαγαν πολλή πλάκα.

Δεν το πάω επι του προσωπικού. Εννοώ σαν συνολική εικόνα, ότι δείχνει ασχημο, να θεωρείς ότι ο χώρος δουλειά σου, κ μάλιστα ένα σχολείο, που είναι σημείο αναφοράς για τα παιδιά κ τους γονείς σου, δεν είναι ένας χώρος που θα διακρίνεις το ντύσιμο σου από το καθημερινό σου ντύσιμο. Θεωρώ ότι συνολικά αυτό υποβαθμίζει την εικόνα των εκπαιδευτικών κ του σχολείου. όχι ενός σχολείου ειδικά, γενικα του εκπαιδευτικού συστήματος. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν το πάω επι του προσωπικού. Εννοώ σαν συνολική εικόνα, ότι δείχνει ασχημο, να θεωρείς ότι ο χώρος δουλειά σου, κ μάλιστα ένα σχολείο, που είναι σημείο αναφοράς για τα παιδιά κ τους γονείς σου, δεν είναι ένας χώρος που θα διακρίνεις το ντύσιμο σου από το καθημερινό σου ντύσιμο. Θεωρώ ότι συνολικά αυτό υποβαθμίζει την εικόνα των εκπαιδευτικών κ του σχολείου. όχι ενός σχολείου ειδικά, γενικα του εκπαιδευτικού συστήματος. 

Εγω παλι το βλέπω ότι στη δουλειά θα πας με καθημερινό ντύσιμο. Γι αυτο λέγεται και καθημερινό. Επίσης, πιστεύω ότι υπάρχουν πολύ χειρότερα από το ντύσιμο τα οποία υποβαθμίζουν την εικόνα των εκπαιδευτικών και του σχολείου γενικότερα. Πάντως, για να γυρίσουμε στο θέμα, δεν έχω χειροτερο παπούτσι απο τις μπαλαρίνες. Το βρίσκω εντελώς άβολο και άσχημο. Δε μου αρέσει καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , MagdaP είπε:

Εγω παλι το βλέπω ότι στη δουλειά θα πας με καθημερινό ντύσιμο. Γι αυτο λέγεται και καθημερινό. Επίσης, πιστεύω ότι υπάρχουν πολύ χειρότερα από το ντύσιμο τα οποία υποβαθμίζουν την εικόνα των εκπαιδευτικών και του σχολείου γενικότερα. Πάντως, για να γυρίσουμε στο θέμα, δεν έχω χειροτερο παπούτσι απο τις μπαλαρίνες. Το βρίσκω εντελώς άβολο και άσχημο. Δε μου αρέσει καθόλου!

ναι αλλά η δουλειά κανονικά δεν ειναο για να πας με το καθημερινό ντύσιμο. καθημερινό είναι το να πεταχτείς στα ψώνια ή να βγάλεις το σκυλί ή να πας να τρέξεις ή να βγάλεις το παιδί σου με το ποδηλατο. όχι ότι κ εκεί δεν μπορείς να ντυθείς καλύτερα φυσικά, αλλά τέλος πάντων εκεί έχει λογική το φοράω κάτι απλό κ άνετο. σε δουλειά που σε βλέπει κόσμος, οποιαδήποτε δουλειά, λογικό είναι να ντυθείς λίγο πιο ξεχωριστά, στα όρια του δικού σου στιλ φυσικά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Έσπερος είπε:

ναι αλλά η δουλειά κανονικά δεν ειναο για να πας με το καθημερινό ντύσιμο. καθημερινό είναι το να πεταχτείς στα ψώνια ή να βγάλεις το σκυλί ή να πας να τρέξεις ή να βγάλεις το παιδί σου με το ποδηλατο. όχι ότι κ εκεί δεν μπορείς να ντυθείς καλύτερα φυσικά, αλλά τέλος πάντων εκεί έχει λογική το φοράω κάτι απλό κ άνετο. σε δουλειά που σε βλέπει κόσμος, οποιαδήποτε δουλειά, λογικό είναι να ντυθείς λίγο πιο ξεχωριστά, στα όρια του δικού σου στιλ φυσικά. 

Στα όρια του δικού σου στιλ! Ειπες τη μαγική λέξη. Εγω στο σουπερμάρκετ, στο τρέξιμο, στη βόλτα με το παιδι για ποδήλατο θα φορέσω φορμα, κολαν και γενικότερα τελείως αθλητικά ρουχα που δε φοράω στο σχολείο. Οπότε το τζιν για τα δικα μου όρια είναι πιο ξεχωριστό από τη φόρμα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...