Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μωρά από δότες σπέρματος


Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα,

 

θα ξεκινήσω απο αυτό:

 

Απλά το οτι εχουμε προσθεσει ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ μας κανει να ΞΕΧΟΡΙΖΟΥΜΕ απο τα ζωα

 

Φωκίωνα εδώ μπαίνεις βαθιά σε ένα ζήτημα για το οποίο γίνεται φοβερή έρευνα παντού: τη συνείδηση.Φαίνεται πως η συνείδηση και η γλώσσα είναι οι δύο ειδοποιοί διαφορές μας απο τα ζώα.Η σεξουαλική επαφή στους ανθρώπους πέραν της βιολογικής αναγκαιότητας έχει και το καθοριστικό στοιχείο της συνείδησης.Ο άνθρωπος έχει συνείδηση της πράξης του,πού βρίσκεται όταν κάνει κάτι,με ποιόν,τί αποτέλεσμα μπορεί να επιφέρει αυτή η πράξη κ.ο.κ.Το συναίσθημα υπάρχει και στα ζώα(πονούν,λυπούνται(Τα άλογα του Αχιλλέα;),αγαπούν).Σεξουαλική πράξη και συναίσθημα(ότι και αν εννοούμε) παρατηρείται και σε έρευνες σε θηλαστικά με ισχυρή μονογαμικότητα(π.χ.τα ποντίκια prairie voles).

 

Εγώ θέλω να θέσω δύο άλλα ερωτήματα ηθικής τάξης σχετικά με τις τράπεζες σπέρματος για τα οποία λόγω ελλιπούς ενημέρωσης(θέμα ταμπού γάρ) δεν έχω πλήρη εικόνα.

 

1τέτοιο)ποιός είθισται να δωρίζει σπέρμα,υπό ποιές διαδικασίες,ποιός τις ελέγχει αυτές(το ελληνικό κράτος; :lol::lol: )και εν τέλει ποιό είναι το προφίλ ενός δότη;Εχω ακούσει πολλά....Απο απένταρους φαντάρους μέχρι υποψήφιους γονείς που επιθυμούν να βοηθήσουν.

 

2)μέχρι πόσες φορές δύναται να δωριστεί σπέρμα απο τον ίδιο δότη;Πόσα παιδιά,ετεροθαλή αδέρφια υπάρχουν στον κόσμο;Ενημερώνεται η μητέρα για αυτό;Το παιδί;Αν τα αδέρφια γνωριστούν και......ερωτευτούν τί γίνεται;Μήπως επιτρέπεται γονιμοποίηση μόνο 1 φορά για αποκλεισμό υ κινδύνου;

 

Πολύ βιο-ηθική θα έλεγε κάποιος....Ίσως,αλλά αφού το κουβεντιάζουμε,υπάρχει και αυτή η όψη πέραν της ψυχολογικής διάστασης για την οποία έγραψα τί πιστεύω.

 

Για να ευθυμήσουμε,πότε θα ποινικοποιηθεί η "κλοπη σπέρματος",επιτέλους; :lol: .Άντε γιατί πολλές κλοπές έχουν σημειωθεί τελευταία και δε βαδίζουμε καλά.... :P

 

Athoa σου απαντω με βαση τα λιγα που γνωριζω κι εγω γι αυτο το θεμα.

Στα σαιτς τους οι τραπεζες σπερματος αναφερουν οτι οι δοτες ειναι απολυτα συνειδητοποιημενα ατομα που το κανουν για να βοηθησουν ατεκνα ζευγαρια, κι οτι ειναι κατι σαν τους εθελοντες αιμοδοτες.

Δεν αναφερει τιποτε για το προφιλ τους. Οταν ειχαμε παει μαζι με την κολητη μου της ειχανε πει οτι το σπερμα του καθε δοτη μπορει να διατεθει μονο δυο φορες στην ιδια πολη για την αποφυγη αιμομιξιας.

Επισης σε δυο φιλικα μου ζευγαρια που ειχανε παει οι συζυγοι να δωσουν σπερμα για εξωσωματικη τους ειχανε ρωτησει εαν δεχονται να διατεθει το σπερμα του συζυγου και σε αλλους. Εκεινοι βεβαια ειχαν απαντησει οχι αλλα εγω πιστευω οτι τελικα ετσι πρεπει να γινεται. Πρεπει να το χρησιμοποιουν χωρις την εγκριση τους γιατι απο τη στιγμη που ο δοτης δεν εχει να λαμβανει χρηματα .... γιατι να μπαινει στη διαδικασια των εξετασεων , παραεξετασεων κ.λ.π

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 670
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1)ποιός είθισται να δωρίζει σπέρμα,υπό ποιές διαδικασίες,ποιός τις ελέγχει αυτές(το ελληνικό κράτος; :lol::lol: )και εν τέλει ποιό είναι το προφίλ ενός δότη;Εχω ακούσει πολλά....Απο απένταρους φαντάρους μέχρι υποψήφιους γονείς που επιθυμούν να βοηθήσουν.

 

2)μέχρι πόσες φορές δύναται να δωριστεί σπέρμα απο τον ίδιο δότη;Πόσα παιδιά,ετεροθαλή αδέρφια υπάρχουν στον κόσμο;Ενημερώνεται η μητέρα για αυτό;Το παιδί;Αν τα αδέρφια γνωριστούν και......ερωτευτούν τί γίνεται;Μήπως επιτρέπεται γονιμοποίηση μόνο 1 φορά για αποκλεισμό τέτοιου κινδύνου;

 

Σε αυτές τις ερωτήσεις θα σου απαντήσω εγώ μιας και έχω επισκεφθεί τράπεζα σπέρματος και έχω κλείσει σπέρμα. :lol::lol:

 

1) Σπέρμα, σύμφωνα με την ευρωπαϊκή νομοθεσία, η οποία είναι κοινή για όλες τις χώρες, επιτρέπεται να δωρίζει άνδρας ηλικίας 18-34 ετών. Η τράπεζα σπέρματος παίρνει ένα λεπτομερέστατο ιατρικό ιστορικό του δωρητή. Ο δωρητής δίνει μια φορά σπέρμα δοκιμαστικά. Αυτό ελέγχεται για αφροδίσια νοσήματα, κυστική ίνωση, μεσογειακή αναιμία κτλ. Ύστερα καταψύχεται για 6 μήνες και μετά αποψύχεται και επανεξετάζεται για νοσήματα που τυχόν διέφυγαν την πρώτη φορά.

Σε όλη την χώρα υπάρχουν 8 τράπεζες σπέρματος με ειδική άδεια. Αυτές συνεργάζονται μεταξύ τους. (Θα εξηγήσω παρακάτω τον τρόπο) Είναι μέλη σε συγκεκριμμένες οργανώσεις του εξωτερικού, με πολύ αυστηρά κριτήρια ένταξης.

 

2) Το προφίλ του δότη, όσον αφορά τα ελληνικά δεδομένα, είναι το εξής. Άνδρας ηλικίας 20-30 ετών. Απόφοιτος λυκείου ή και πανεπιστημίου, ο οποίος χρειάζεται τα 3000 ευρώ. Τόση είναι περίπου η αμοιβή του. Ως επί το πλείστον είναι ιδιωτικοί υπάλληλοι ή σπουδαστές ιδιωτικών σχολών.

 

3) Σπέρμα επιτρέπεται να δώσει μέχρι 10 φορές σε μία και μοναδική τράπεζα. Η τράπεζα αμέσως ενημερώνει τις υπόλοιπες 7 για τον δότη της, ώστε αυτός να μην μπορεί να δώσει και αλλού. (εδώ είναι η συνεργασία που έλεγα πιο πάνω)

 

4) Η τράπεζα σπέρματος ενημερώνεται από τον γιατρό αν επετεύχθη κύηση ή όχι. Κρατούν αρχείο. Σε κάθε πόλη επιτρέπεται να γεννηθούν μέχρι 4 παιδιά. Πανελλαδικώς 10. Συνήθως βγαίνουν 3-4 κυήσεις πανελλαδικώς. Μετά την γέννηση των 10 παιδιών, απαγορεύεται να ξαναχρησιμοποιηθεί ο δότης για πάντα.

 

5) Η μητέρα δεν γνωρίζει τα στοιχεία του δότη και απαγορεύεται να της δωθούν. Τα στοιχεία μπορεί να δοθούν στο παιδί μόνο με δικαστική απόφαση και μόνο για σοβαρό πρόβλημα υγείας. Άλλωστε οι τράπεζες σπέρματος εγγυώνται στον δότη την ανωνυμία του γιατί αλλιώς χάθηκαν...

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα επομενως αυτα που γραφουν στα σαιτ περι .... εθελοντισμου ειναι τριχες κατσαρες. Yls γνωριζεις αν οι δοτες ειναι Ελληνες ή αν μπορουν να δωσουν σπερμα και αλλοδαποι; Στο χαρτι παντως που ειχανε δωσει στη φιλη μου αναγραφοταν μονο η ηλικια του δοτη και οι εξετασεις που προανεφερες.

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

Athoa δε μου δινεις επιχειρηματα....

Δεν "τσακωνομαι" με κανενα.....

 

Δεν χρειάζεται να τσακώνεσαι για να έχεις ή να παίρνεις επιχειρήματα.Χρειάζονται και στους ήρεμους διαλόγους αυτά.Εγώ πάντως εκεί τα χρησιμοποιώ κατά βάση.Κάτι παρεξήγησες εδώ.Αστειευόμουν....

 

 

 

Καλο ομως ειναι να μην μπλεκουμε τα πραγματα, γιατι πρωτον ουσιαστικά συζηταμε 2 περιπτωσεις παραλληλα ( κακως ισως )

 

Εδώ δεν αντιλαμβάνομαι καθόλου.Ποιές είναι οι δύο περιπτώσεις που καλό είναι να μή μπλέκουμε;Και πού μπλέχτηκαν;Μπλέχτηκα :?:

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

[

Σε αυτές τις ερωτήσεις θα σου απαντήσω εγώ μιας και έχω επισκεφθεί τράπεζα σπέρματος και έχω κλείσει σπέρμα. :lol::lol:

 

 

Ουάου! :D:D:D

Καταρχήν,συγχαρητήρια,καλή επιτυχία και πολλή δύναμη.

 

Άψογες οι πληροφορίες,ξεκαθαρίστηκαν πολλά που δεν γνώριζα.Η παραπληροφόρηση ως συνήθως και το ράδιο αρβύλα πάει σύννεφο σε αυτό τον τόπο.Δε θα ισιώσουμε ποτέ!!

 

Άρα είναι όλα μελετημένα καλά.Αυτό με τα 4 παιδιά στην πόλη 10 στη χώρα είναι λίγο scary, αλλά και τί πιθανότητες υπάρχουν θα μου πείς;Αν μείωναν τις φορές ,ίσως;Αλήθεια ,εσένα σε φοβίζει καθόλου αυτό;Ή η απόλυτη ευτυχία σε έχει κυριεύσει; :lol::lol::lol: Όταν λές "έκλεισα" εννοείς οτι υπάρχει ενός είδους λίστα τρόπον τινά;Σε βομβαρδίζω yls,αντιστάσου! :lol::lol:

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαλιστα επομενως αυτα που γραφουν στα σαιτ περι .... εθελοντισμου ειναι τριχες κατσαρες. Yls γνωριζεις αν οι δοτες ειναι Ελληνες ή αν μπορουν να δωσουν σπερμα και αλλοδαποι; Στο χαρτι παντως που ειχανε δωσει στη φιλη μου αναγραφοταν μονο η ηλικια του δοτη και οι εξετασεις που προανεφερες.

 

Εξαρτάται από την τράπεζα. Σύμφωνα με τους νόμους απαγορεύεται να ζητήσεις σπέρμα άλλης φυλής από την δική σου, πχ ασιατικό.

 

Η τράπεζα που πήγα εγώ ισχυρίστηκε πως έχει μόνο έλληνες. Εγώ για να πω την αμαρτία μου ήθελα δανέζικό σπέρμα. :lol: Δεν κάνω πλάκα. Οι Δανοί είναι η πόρσε των σπερμάτων. Όχι μόνο γιατί είναι ξανθοί και γαλανομάτηδες αλλά και γιατί θεωρούνται πως έχουν την τέλεια ψυχική υγεία. Έχω κόλλημα με αυτό το θέμα.

 

Πάντως στην δική μου τράπεζα μου είπαν πως είναι μόνο έλληνες. Μια φίλη μου νοσοκόμα μου είπε να αποφύγω την τράπεζα σπέρματος του Μητέρα και κυρίως του Αλεξάνδρα. Αυτό έκανα.

 

Δεν καταλαβαίνω κάτι. Τί εννοείς πως στην φίλη σου έδωσαν μόνο χαρτί με την ηλικία του δότη? Δηλαδή δεν της είπαν τα φαινοτυπικά χαρακτηριστικά του όπως ύψος,βάρος, μάτια κτλ ή στοιχεία όπως μόρφωση? Επιβάλλεται να στα δώσουν, αλλιώς πώς θα επιλέξεις? :wink:

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

Όταν λές "έκλεισα" εννοείς οτι υπάρχει ενός είδους λίστα τρόπον τινά;

 

Όταν επιλέγεις σπέρμα "κλείνεις" κάποιον συγκεκριμμένο αριθμό δόσεων, συνήθως 3-4, και για ορισμένο χρονικό διάστημα, συνήθως 6 μήνες μέχρι 3 χρόνια. Αυτές οι δόσεις δεν μπορεί να χρησιμοποιηθούν από κανέναν. Γράφεται το όνομά σου και οι άλλες κοπέλες δεν μπορούν να τις αγοράσουν.

 

Επίσης αν έχεις κόλλημα και θες μόνο εσύ να έχεις παιδί από συγκεκριμμένο δότη, τότε αγοράζεις εσύ όλες τις δόσεις! Ανάλογα με τα οικονομικά σου! :wink:

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

Όταν λές "έκλεισα" εννοείς οτι υπάρχει ενός είδους λίστα τρόπον τινά;

 

Όταν επιλέγεις σπέρμα "κλείνεις" κάποιον συγκεκριμμένο αριθμό δόσεων, συνήθως 3-4, και για ορισμένο χρονικό διάστημα, συνήθως 6 μήνες μέχρι 3 χρόνια. Αυτές οι δόσεις δεν μπορεί να χρησιμοποιηθούν από κανέναν. Γράφεται το όνομά σου και οι άλλες κοπέλες δεν μπορούν να τις αγοράσουν.

 

Επίσης αν έχεις κόλλημα και θες μόνο εσύ να έχεις παιδί από συγκεκριμμένο δότη, τότε αγοράζεις εσύ όλες τις δόσεις! Ανάλογα με τα οικονομικά σου! :wink:

 

Πολύ μελετημένα.Καλή επιτυχία και πάλι!Με το καλό.

Αυτό με τους Δανούς ωραίο και τεκμηριωμένο.Θα σου πώ τί μας είπε ο καθηγητής μου στο μαστερ σχετικά με την ψυχική υγεία των Ελλήνων.Αυτός διδάσκει ψυχομετρία στην ΑΣΟΕ.Έχει τεράστιο δείγμα ,αυτός και άλλοι δύο ερευνητές ,απο έλληνικό πληθυσμό όπου παρουσιάζεται υπερδιπλάσιο ποσοστό ψυχασθένειας στη χώρα μας εν συγκρίσει με την υπόλοιπη Ευρώπη.Το έχω γράψει και αλλού.

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Φωκιων αν η κορη σου σου ελεγε καποια στιγμη. '' Μπαμπα ειμαι 42 ετων, δεν εχω μονιμη σχεση, και δεν μπορω να παω με καποιον που δεν εχω συναισθηματα για εκεινον, αλλα θελω να γινω μητερα. Νιωθω αυτη την αναγκη, νιωθω κατι να φτερουγιζει μεσα μου και πιστευω οτι θα γινω απολυτα ευτυχισμενη, ομως η μονη μου επιλογη αυτη τη στιγμη ειναι η τραπεζα σπερματος.'' Τι θα της απαντουσες; Θα εξακολουθουσες να εισαι αρνητικος προτιμωντας να μεινει ατεκνη οταν εσυ ο ιδιος ως πατερας εχεις νιωσει την ευτυχια του να εισαι γοννιος;

Υποθετικη παντα η ερωτηση .... γιατι οταν τα παιδια μας θα ειναι σε αυτη την ηλικια οι εποχες θα ειναι τελειως διαφορετικες.

 

τι θα της ελεγα??? το προφανες..

Στα 42 σου το θημηθυκες??? Σκληρο??? Οκ μπορει αλλα ετσι ειναι...

ή να στο πω αλλιως δεν θα την αφηνα να φτασει μεχρι τα 42 και να μην ξερει τι θελει....

(Και σκεψου.. εχω 3 κορες :D:D:D )

Να στο πω κι αλλιως??? Με προσωπικό παραδειγμα.... εμενα.

Στα 27 μου ημουν πατερας για πρωτη φορα..

Link to comment
Share on other sites

@ athoa - Οκ γραψε λαθος για τα περι "τσακωμου" το καλαταβα λαθος σορυ

 

οσον αφορα τις 2 περιπτωσεις

 

η μια ( και κυρια ) ειναι η τεκνοποιηση με δοτη σπερματος, και και δευτερη που προεκευψε στην πορεια ως "παραλαγη" ηταν η φυσική επαφη αλλα με καποιον "τυχαιο" τυπου one night stand κ.λ.π. οπου ki aυτος δεν θελει να εχει καμία σχεση με το παιδι AN ξερει οτι ειναι πατερας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οκ τωρα που το καταλαβα..

 

Αφύσικο επί της τεχνικής πλευράς!

 

Με την ίδια λογική τότε πολλές εγκυμοσύνες θα έπρεπε να είχαν τερματίσει αγαπητέ μου Φωκίων, μιας σε πολλές από αυτές το ένα από τα δύο μέλη δεν θα ήθελε "σετσ" εκείνη τη δεδομένη στιγμή της σύλληψης!

 

Θεωρητικά??? Ναι... φυσικά

Ειδικά οταν εχει ΠΡΟ-ειπωθει οτι μια τεκνοποιηση ειναι ανεπιθυμητη

ποσο ε αν το μελος που δεν ξερει εχει εξαπατηθει ( με ή χωρις εισαγωγικά) με τον ενα ή τον αλλο τροπο νομιζοντας οτι ειναι "καλλημενος/η"

 

Βεβαια οταν η σχεση ειναι υγειης μεταξυ του ζευγους, ε λες τι τωρα τι σ ενα χρονο δυο, οποτε ειχε "μπει στο προγραμμα" τελος παντων...

 

Αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορω να δεχτω ως σωστο, μια γυναικα που θελει να κανει παιδι για τους συναισθηματικους λογου που εχουν αναφερθει, να βρησκει και να μενει εγγυος ( και ειδικα χρησιμοποιοντας τον οποιδηποτε δολο) απο εναν αντρα που ΔΕΝ ηθελε να γινει πατερας ειτε λογο ανωριμοτητας ειτε λογω βλακειας ειτε για οποιοδηποτε αλλο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κατ' αρχήν! :D

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου ότι ο δόλος είναι κακό πράγμα και δεν θα το έκανα. Είναι απάτη στο 100%!

 

Δεν είναι όμως δόλος η τράπεζα σπέρματος μιας και ο δότης εν γνώση του το κάνει! :wink:

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρά επί της τεχνητής αυτής διαδικασίας δεν θα διαφωνούσες?

 

Σε ρωτώ όχι για να διαφωνήσω μαζί σου, αλλά για να καταλάβω πως σκέφτεται ένας ανήρ!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Για τον δοτη???

 

ναι τεινω να διαφωνησω οπως ειπα και χαρακτηριστικά στο ποστ "τι θα ελεγα στο παιδι μου" που ρωτηθηκα.

Εχω την αισθηση οτι προσπαθουμε να καλυψουμε και να ωραιοποιησουμε μια λαθος κινηση.

Και σαν λαθος κινηση εννοω το, το ενα μελος να θελει παιδι το αλλο οχι, κι αυτη η κατασταση να μενει ετσι στασιμη για χρονια ( ενδεχομενως), και οταν φτασουμε πλεον στο βολογικό "αμην" της γυναικας τοτε να ψαχνουμε τροπους "αφυσικους" να διορθωσουμε το "λαθος" και προσπαθουμε να του δωσουμε μια "συναισθηματικη" υποσταση ολοκληρωσης κ.λ.π. κ.λ.π. για να το δικαιολογήσουμε ( πιστευω ) πρωτιστως στον εαυτο μας και μετα τα "πεισουμε" και τους γυρω μας.

 

Στην τραπεζα αν θες βρισκω νοημα ( και αν δεν κανω και λαθος αυτος ειναι και ο ουσιαστικός λογος που δημιουργηθηκαν ) να καλυψουν την αναγκη οταν ο αντρας του ζευγαριου που ΘΕΛΕΙ να κανει παιδια, ειναι παντελως ανικανος ιατρικά να δωσει οποιασδηποτε ποιοτητας σπερμα που να μπορει να χρησιμοποιηθει με επιτυχια. Και καταφευγουν πλεον στις τραπεζες σπερματος ωστε να βρεθει δοτης που να εχει και παρομοια εμφανισιακα τουλαχιστον χαρακτηριστικά ωστε το ζευγαρι να αποκτησει επιτελους δικο του παιδι, εστω και γονιδιακα κατα το ημιση .

Link to comment
Share on other sites

Είναι σωστοί οι προβληματισμοί σου αλλά δεν νοιώθω ότι έχω καλυφθεί.

Επιπλέον, και στα δύο παραδείγματα που δίνεις και στις δυο περιπτώσεις το «θέμα» το έχει το αρσενικό μέλος. Είτε με την αντίρρηση είτε με την ανικανότητα.

 

Οπότε υπάρχουν δύο δρόμοι συμφώνα με αυτά που λες και κατάλαβα:

 

1. Δεν θέλει παιδί και εσύ θέλεις τον χωρίζεις και βρίσκεις άλλον

2. Εάν δεν μπορεί να κάνει παιδί τότε πας σε τράπεζα σπέρματος

 

Γιατί να μην τον χωρίσεις και να βρεις άλλον στην β’ περίπτωση?

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Καπου σε προηγυμενο ποστ ρωτησα κι εγω ποιες ειναι οι εναλλακτικές του Αντρα πλεον που η γυναικα δεν θελει παιδι... :wink::wink:

 

Οσον αφορα την ερωτηση σου, ναι ο χωρισμός θα μπορουσε να ειναι μια πιθανότητα και σ αυτη την περιπτωση αλλα υποτιθεται οτι και οι 2 θελουν να ειναι μαζι και το βασικότερο και οι 2 θελουν παιδι και απλά για ιατρικους και μονο λογους δεν μπορουν με την συνηθη μεθοδο...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορεί με παρένθετη μανούλα!

 

 

Και για να μην σε πρήζω άλλο...

 

Η σκέψη μου είναι ότι δεν έχει κανείς το δικαίωμα να σου στερήσει την μητρότητα όπως και επίσης το δικαιώμα σε ένα παιδί να έρθει στο κόσμο.

 

Έτσι, έαν δεν θέλει ο σύντροφος τότε οι λύσεις που υπάρχουν είναι δεδομένες και μετρημένες!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορεί με παρένθετη μανούλα!

 

 

Και για να μην σε πρήζω άλλο...

 

Η σκέψη μου είναι ότι δεν έχει κανείς το δικαίωμα να σου στερήσει την μητρότητα όπως και επίσης το δικαιώμα σε ένα παιδί να έρθει στο κόσμο.

 

Έτσι, έαν δεν θέλει ο σύντροφος τότε οι λύσεις που υπάρχουν είναι δεδομένες και μετρημένες!

 

Δεν ειπα "δεν μπορει" ειπα "δεν θελει"..

Δεν με πρηζεις καθολου ισα ισα.

Το δικαιωμα δεν στο στερει κανενας, αλλα εσυ ο/η ιδιος/α το στερεις στον εαυτο σου εμενοντας σε μια "λαθος" κινηση να εισαι δηλ με καποιον/α που δεν εχετε τα ιδια "θελω" σ' ενα τοσο σοβαρο θεμα

 

Και ξανα επαναλαμβανω συζηταω ΠΑΝΤΑ το θεμα "δεν θελω παιδι" οχι "δεν μπορω να κανω παιδι"

Link to comment
Share on other sites

baduz γεια σου!

Συμφωνώ με τις σκέψεις σου, ήθελα όμως να προσθέσω και δύο ακόμα με άλλη οπτική.

Πολλές φορές η γυναίκα στερεί η ίδια το δικαίωμα της μητρότητας από τον εαυτό της, λόγω λανθασμένων επιλογών το οποίο οκ, καλύφθηκε πιο πάνω,

και 2ον, εντάξει το δικαίωμα του παιδιού να έρθει στον κόσμο, αλλά αρκεί αυτό?.. Δεν έχει εξίσου δικαίωμα σε μία ολοκληρωμένη οικογένεια? Σε έναν πατέρα?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...