Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μωρά από δότες σπέρματος


Recommended Posts

καλημερα σε όλους

νέο μέλος στην παρέα!

εδω και αρκετό καιρό διαβάζω τα γραφόμενα και παρακολουθώ και αυτήν την στιγμή είμαι "εξω φρενών" με τον fokion.

ανήκω στην κατηγορία της ανύπαντης μητέρας από επιλογή.

όπως και η frinda έχω την δυνατότητα να στηρήξω τις επιλογές μου.

στο θέμα μας:

στην ζωή μου δεν τα έκανα μαντάρα όπως χαρακτηρίστηκε ούτε μου ήρθε η επιφύτηση λίγο πριν το αμήν. λόγω γυναικολογικών προβλημάτων προσπαθούσα 4 χρόνια μόνη μου να κάνω παιδί. πρίν από αυτό είχα μια σχέση η οποία κατέληξε σε χωρισμό και όχι γαμο γιατί εγω δεν μπορούσα να κάνω παιδί.

ζω στην επαρχία. χανιά για την ακρίβεια. αυτό που είδα και βίωσα και βιώνω ως ανύπανδρη μητέρα είναι πραγματικά πολύ καλύτερο από αυτό που περίμενα.

οι γνώμες και οι απόψεις σε πολλές περιπτώσεις είναι αμφιλεγόμενες αλλά σε ακόμα περισσότερες είναι απόλυτα προσγειωμένες στην "σημερινότητα".

γνωρίζω κάποια η οποία απέκτησε και εκείνη παιδί με σπέρμα δότη και ζει σε συντηριτική κοινωνία ορεινού χωριού. εξαιρετικά δραστήριος άνθρωπος με τσαμπουκα δήλωσε σε όλους αυτή είμαι και αυτές ειναι οι επιλογές μου!

σε πληρωφωρώ ότι δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα.

το μόνο που την προβληματιζει είναι το γεγονός ότι δεν ξέρει τι είδους κληρονομικές ίσως ασθένειες μπορεί να έχει ο δότης.

αυτό ήταν και εμένα το προβλημα μου και αποφάσισα να κάνω παιδί με γνωστό δότη αφού πρώτα γνώρισα την οικογένεια του όσο καλύτερα μπορούσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 670
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

kasperina καλως ηρθες στην παρεα μας και σε ευχαριστουμε για την τοποθετηση σου. Συγχαρητηρια και στη φιλη σου που ειχε τη δυναμη να στηριξει μια τετοια αποφαση σε μια τοσο κλειστη κοινωνια.

Ο Φωκιωνας νομιζω οτι δεν εχει καταλαβει το αυτονοητο. Οτι Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΦΕΡΕΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ και την απολαμβανουμε μεσα απο τις προσωπικες μας μικρες ή μεγαλες επιθυμιες. Εμενα εκει ειναι η διαφωνια μου μαζι του .... Επισης πιστευω οτι η ΓΕΝΝΗΣΗ ΕΝΟΣ ΠΑΙΔΙΟΥ οπως κι αν αυτη συντελεστει ειναι ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΘΑΥΜΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ!!! Και για να κανω τωρα και την ανατροπη θα σας πως κατι ακομη.

Εχουμε δει ευτυχισμενα ζευγαρια να παλευουν χρονια να κανουν ενα παιδι, να ξοδευουν του κοσμου τα χρηματα, να κανουν επωδυνες επεμβασεις και να μην εχουν κανενα αποτελεσμα. Εχουμε δει επισης περιπτωσεις οπου δεν συντελειται γονιμοποιηση ενω δεν υπαρχει ουσιαστικο προβλημα σε κανεναν απο τους δυο. Μηπως λοιπον για τον ερχομο ενος παιδιου στον κοσμο χρειαζεται και η ευλογια καποιου που βρισκεται πολυ πιο πανω απο την ανθρωπινη υποσταση;

Στην αποκαλυχη ο Ιωαννης αναφερει το εξης. '' Ο ΑΠΕΙΡΟΣ ΤΩΝ ΑΠΕΙΡΩΝ ΓΕΝΝΑΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΚΕΙΝΟΣ ΓΕΝΝΗΣΕ ''

Απο εκει και περα ο καθενας μας ας αναρωτηθει ....

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

frida καλημερα

Τωρα μολις ειδα την απάντηση (κάλιο αργα παρά ποτέ). λόγω χρόνου δεν μπαίνω και συχνά για να δω.

Το έθεσες πολύ πολύ καλά.

Εγώ το προχωράω λίγο ακόμη. και ας με συνχωρέσουν άν τυχόν θίξω οποιοδήποτε, δεν το κάνω εσκεμένα. εκφράζω προσωπικές απόψεις και μόνο.

Τα πρότυπα πατέρα-μήτερας τα βρίσκουμε παντού στην φύση. βρίσκουμε όμως και οικογένειες μητριαρχικές. Ποιος μας λέει ότι ο άνθρωπος είναι ντε και καλά μονογαμικό όν ή οτι μόνο μέσα από το μια μόνιμη σχέση με άτομα αντίθετου φύλου πρέπει να γενιούνται παιδιά? δεν είμαι αθεη σε καμιά περιπτωση αλλά απλά αναρωτιέμαι.

Το δικαίωμα στην ευτυχία όπως το έθεσες, το δικαίωμα σε μια ζωή όπως την επιλέξουμε χωρίς να θίγουμε άλους, το δικαίωμα της ελευθερης έκφρασης και βούλησης κατά κρίση (αυτό μας ξεχωρίζει ως ανθρώπους) σε λογικά πλαίσια πάντα , κτλ .......

Για να μη ξεφύγω από το θέμα μας, σε κάθε περίπτωση εγω συνιστώ την μητρότητα στις γυναίκες με δότη σπέρματος ή όπως αλιώς επιλέξουν ασυζητητί!

Δεν δέχομαι σε καμία περίπτωση ότι θα κάνω ενα γάμο ή μια μόνιμη σχέση μόνο και μόνο για να κάνω παιδιά. Θα κάνω δυστυχισμένους ανθρωπους! Θα τους δώσω το παράδειγμα να λειτουργούν πάντα με γνωμονα την συντηριτική γνώμη των άλλων?΅

Ξαναρωτάω.

Πόσες γυναικες μεγαλώνουν μόνες τους τα παιδιά τους και ας έχουν συζήγους?

εδώ στην επαρχία πάρα πολλές!

Μια γιαγιά μου είπε το εξής: Μπράβο κόρη μου όχι σαν εμένα που με πάντρεψε ο πατέρας μου 15 χρονών και για 20 χρόνια εκανα 9 παιδιά και έτρεχα μοναχή μου να τα μεγαλώσω. Τον άντρα μου τον έβλεπα μόνο του σκοτιδιού!

Κάτι τέτοια μου δίνουν κουράγιο και δύναμη.

Μην φοράμε παρωπίδες στην ζωή! Την μιζεριάζουμε βρε παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

frida καλημερα

Τωρα μολις ειδα την απάντηση (κάλιο αργα παρά ποτέ). λόγω χρόνου δεν μπαίνω και συχνά για να δω.

Το έθεσες πολύ πολύ καλά.

Εγώ το προχωράω λίγο ακόμη. και ας με συνχωρέσουν άν τυχόν θίξω οποιοδήποτε, δεν το κάνω εσκεμένα. εκφράζω προσωπικές απόψεις και μόνο.

Τα πρότυπα πατέρα-μήτερας τα βρίσκουμε παντού στην φύση. βρίσκουμε όμως και οικογένειες μητριαρχικές. Ποιος μας λέει ότι ο άνθρωπος είναι ντε και καλά μονογαμικό όν ή οτι μόνο μέσα από το μια μόνιμη σχέση με άτομα αντίθετου φύλου πρέπει να γενιούνται παιδιά? δεν είμαι αθεη σε καμιά περιπτωση αλλά απλά αναρωτιέμαι.

Το δικαίωμα στην ευτυχία όπως το έθεσες, το δικαίωμα σε μια ζωή όπως την επιλέξουμε χωρίς να θίγουμε άλους, το δικαίωμα της ελευθερης έκφρασης και βούλησης κατά κρίση (αυτό μας ξεχωρίζει ως ανθρώπους) σε λογικά πλαίσια πάντα , κτλ .......

Για να μη ξεφύγω από το θέμα μας, σε κάθε περίπτωση εγω συνιστώ την μητρότητα στις γυναίκες με δότη σπέρματος ή όπως αλιώς επιλέξουν ασυζητητί!

Δεν δέχομαι σε καμία περίπτωση ότι θα κάνω ενα γάμο ή μια μόνιμη σχέση μόνο και μόνο για να κάνω παιδιά. Θα κάνω δυστυχισμένους ανθρωπους! Θα τους δώσω το παράδειγμα να λειτουργούν πάντα με γνωμονα την συντηριτική γνώμη των άλλων?΅

Ξαναρωτάω.

Πόσες γυναικες μεγαλώνουν μόνες τους τα παιδιά τους και ας έχουν συζήγους?

εδώ στην επαρχία πάρα πολλές!

Μια γιαγιά μου είπε το εξής: Μπράβο κόρη μου όχι σαν εμένα που με πάντρεψε ο πατέρας μου 15 χρονών και για 20 χρόνια εκανα 9 παιδιά και έτρεχα μοναχή μου να τα μεγαλώσω. Τον άντρα μου τον έβλεπα μόνο του σκοτιδιού!

Κάτι τέτοια μου δίνουν κουράγιο και δύναμη.

Μην φοράμε παρωπίδες στην ζωή! Την μιζεριάζουμε βρε παιδιά!

 

Αχ πραγματικα ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ!!! Ποσο δικιο εχεις εισαι μεσα στο μυαλο μου.

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

Με δύο μάτια ο άνθρωπος βλέπει καλύτερα άπότι με ένα

Αυτό δεν είναι παρωπίδα :)

Τωρα είπαμε αν δε γίνεται αλλιώς καλός και ο δότης καλό είναι να μην προσπαθούμε να πείσουμε κανεναν ότι αυτός είναι ο ορθός δρόμος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό δεν είναι παρωπίδα :)

καλό είναι να μην προσπαθούμε να πείσουμε κανεναν ότι αυτός είναι ο ορθός δρόμος.

δεν υπάρχει ''ορθός δρόμος''

ο καθένας κρίνει και κάνει ότι θέλει με την ζωή του,

πάρτε το χαμπάρι!

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι παρωπίδα :)

καλό είναι να μην προσπαθούμε να πείσουμε κανεναν ότι αυτός είναι ο ορθός δρόμος.

δεν υπάρχει ''ορθός δρόμος''

ο καθένας κρίνει και κάνει ότι θέλει με την ζωή του,

πάρτε το χαμπάρι!

 

Αυτή η τοποθέτηση της Serba ταιριάζει στο σύνολο των σημαντικών αποφάσεων που καλείται να πάρει στην ζωή του ένας άνθρωπος.

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει ''ορθός δρόμος''

ο καθένας κρίνει και κάνει ότι θέλει με την ζωή του,

πάρτε το χαμπάρι!

 

Δεν έχω προσωπική εμπειρία του θέματος στο οποίο αναφέρεστε, αλλά γενικά μιλώντας, θα συμφωνήσω με τη Serba. Δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι στη κριτική μας απέναντι σε αποφάσεις άλλων, γιατί η ζωή κρύβει πολλές εκπλήξεις για όλους μας και μπορεί σε άλλες περιπτώσεις να μας μεταβάλλει από κριτές σε κρινόμενους για την ορθότητα ή όχι των δικών μας πλέον αποφάσεων...

 

Καλά Χριστούγεννα σε όλους, υγεία πάνω απ' όλα για τα παιδάκια μας και δύναμη σε μας να τα μεγαλώσουμε με την αγάπη και την φροντίδα που τους αξίζει :)

Link to comment
Share on other sites

.

Θα κανατε ενα μωρακι στα σαραντα και πλεον αν δεν ειχατε φτιαξει τη ζωη σας; Και ποσο ωριμη πιστευετε οτι ειναι η κοινωνια μας επανω στο θεμα αυτο;

 

Αυτη υπενθυμιζω ηταν - περιπου - η αρχικη ερωτηση..

 

Serba δραπτωμαι της ευκαιρειας απο αυτο που ειπες τελευταια οτι "ο καθενας κρινει και πραττει στη ζωη του"

 

Προφανως

Αλλα ενδεχεται να κανει και λαθη...

 

Τελος παντων.

Φυσικά και ο καθενας καθεμια μπορει να κανει οτι οπως οποτε και με οποιον θελει οτι θελει...

Απλά ας μην το λεμε κιολας "φυσιολογική διαδικασία"....

Μην "κραταμε" δηλαδη το "φυσιολογικό" ( και σεβαστο βεβαιως ) συναισθημα - αναγκη μια γυναικα να γινει μανα και κατω απο αυτη την "ομπρελα" βαζουμε μια κατεξοχην αφυσικη διαδικάσια ( "ξεχνοντας" το οτι ειναι κραυγαλαια αφυσικη) επειδη θελουμε ολα αυτα να τα "ωραιοποιησουμε"

 

Ξανα διευκρινιζω ΔΕΝ αναφερωμαι σε αδυναμια λογω ιατρικων λογων

Link to comment
Share on other sites

.

Θα κανατε ενα μωρακι στα σαραντα και πλεον αν δεν ειχατε φτιαξει τη ζωη σας; Και ποσο ωριμη πιστευετε οτι ειναι η κοινωνια μας επανω στο θεμα αυτο;

 

η κοινωνία - είναι αλήθεια - δεν είναι καθόλου ώριμη, ώστε να αποδεχθεί

μια τέτοια απόφαση, είτε από γυναίκα, είτε από άντρα,

αλλά ο δρόμος στρώνεται από ανθρώπους που τολμούν πρώτοι,

οι οποίοι τρώνε στην μούρη τους και όλη την κριτική και την ''στραπάτσα'',

πιστεύω ότι όπως πριν μερικά χρόνια αποδοκιμάζονταν

οι ανύπαντρες μητέρες, οι χωρισμένες γυναίκες, τα ζευγάρια που κατέφευγαν σε εξωσωματικές

-τώρα θεωρούνται αποδεκτά, όχι φυσιολογικά-

έτσι και με την περίπτωση αυτή, σεμερικά χρόνια θα είναι

ΑΠΟΔΕΚΤΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ

φυσιολογικό δεν θα είναι ποτέ

Τελικά, επειδή είμαι γονιός, και όλα τα πράγματα τα φιλτράρω μέσα από αυτή μου την ιδιότητα,

και επειδή ξέρω ότι η ζωή είναι απίστευτα απρόβλεπτη,

θα παρότρηνα την κόρη μου να κάνει αυτό που θέλει η καρδιά της,

και ο υπόλοιπος κόσμος θα ''προσαρμοστεί'' στην δική της απόφαση

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κατ αρχην σεβομαι την.... διαφωνια μας

 

και σ' αυτο διαφωνω, στο να γινει "αποδεκτο" αλλα προσεχε με τις "συγκεκριμενες συνθηκες" δηλαδη..

δηλ. θετοντας το με λιγαα λογια

 

Δεν μπορω να στεριωσω/ δεν θελω να εχω - μια σχεση μεσα απο την οποια να προκυψει παιδι

οποτε κανω ενα απο μονη μου επειδη ετσι νιωθο "ολοκληρωμενη"

 

ε στο "ολοκληρωμενη" διαφωνω

 

τελος παντων μερες που ειναι...

αν ΕΣΕΝΑ ( τον οποιοδηποτε εννοω) σε κανει ευτυχισμενη/ο ΚΑΙ ΔΕΝ προκλειθουν τα οποιαδηποτε "θεματα" στο παιδι ( που εχουμε αναφερει τι θεματα θα μπορουσε να ειναι )

εμενα στο κατω κατω της γραφης τι λογος μου πεφτει...

Link to comment
Share on other sites

.

Θα κανατε ενα μωρακι στα σαραντα και πλεον αν δεν ειχατε φτιαξει τη ζωη σας; Και ποσο ωριμη πιστευετε οτι ειναι η κοινωνια μας επανω στο θεμα αυτο;

 

η κοινωνία - είναι αλήθεια - δεν είναι καθόλου ώριμη, ώστε να αποδεχθεί

μια τέτοια απόφαση, είτε από γυναίκα, είτε από άντρα,

αλλά ο δρόμος στρώνεται από ανθρώπους που τολμούν πρώτοι,

οι οποίοι τρώνε στην μούρη τους και όλη την κριτική και την ''στραπάτσα'',

πιστεύω ότι όπως πριν μερικά χρόνια αποδοκιμάζονταν

οι ανύπαντρες μητέρες, οι χωρισμένες γυναίκες, τα ζευγάρια που κατέφευγαν σε εξωσωματικές

-τώρα θεωρούνται αποδεκτά, όχι φυσιολογικά-

έτσι και με την περίπτωση αυτή, σεμερικά χρόνια θα είναι

ΑΠΟΔΕΚΤΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ

φυσιολογικό δεν θα είναι ποτέ

Τελικά, επειδή είμαι γονιός, και όλα τα πράγματα τα φιλτράρω μέσα από αυτή μου την ιδιότητα,

και επειδή ξέρω ότι η ζωή είναι απίστευτα απρόβλεπτη,

θα παρότρηνα την κόρη μου να κάνει αυτό που θέλει η καρδιά της,

και ο υπόλοιπος κόσμος θα ''προσαρμοστεί'' στην δική της απόφαση

 

 

Με κάλυψες για άλλη μία φορά! :lol:

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

 

1. Δεν θέλει παιδί και εσύ θέλεις τον χωρίζεις και βρίσκεις άλλον

2. Εάν δεν μπορεί να κάνει παιδί τότε πας σε τράπεζα σπέρματος

 

Γιατί να μην τον χωρίσεις και να βρεις άλλον στην β’ περίπτωση?

 

Δηλαδή ο σύντροφος είναι απλά ένα μέσο για να κάνεις παιδί ? Δεν τον αγαπάς? τον αλλάζεις έτσι εύκολα αφού σου βγήκε προβληματικός ? απίστευτη σκέψη μου φαίνεται...

 

Γεια σας και από μένα... Η αλήθεια είναι πως το θέμα θα μπορούσαμε να το συζητάμε χρόνια :D

 

Φωκίωνα είσαι έξω από τον χορό ... εντελώς όμως.. μην είσαι τόσο σκληρός τα πράγματα δεν είναι μαύρο ή άσπρο και στο λέει μια ανύπανδρη μητέρα, όχι από επιλογή, που δεν θα έκανα ΠΟΤΕ παιδί με δότη.

 

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι Χριστούγεννα και θα φύγωωωωωωωωωωω

 

Σας φιλώ γλυκά όλους και σας εύχομαι τα πιο όμορφα Χριστούγεννα EVER !

 

όσες θέλουν μωρά ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ !!!!

 

Φωκίωνα μου ότι καλύτερο.. δεν πειράζει που δεν καταλαβαίνεις... εξάλλου μπορεί να έχεις εσύ δίκιο και όχι εμείς.. ποιος ξέρει...

 

ΦΙΛΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρονια πολλα σε ολους και πρωτα απ ολους στα ΖΟΥΖΟΥΝΙΑ ΜΑΣ.

Στην Τεση ευχομαι καλο ταξιδι και υπεροχες διακοπες με το τσουρεκακι της και στην Yls ευχομαι το 2009 να φερει στον κοσμο το αγγελουδι της.

Πιστευω οχι απλα οτι της αξιζει αλλα οτι θα γινει και η καλυτερη μανουλα!!

Στο Φωκιωνα επισης ευχομαι να χαιρεται τις κορουλες του, του ευχομαι επισης να ειναι ευτυχισμενος με την οικογενεια του και τωρα ερχομαι στο ερωτημα μου. Φωκιων αν απο καθαρα ιατρικους λογους δεν μπορουσατε να τεκνοποιησετε με τη συζυγο σου και η μονη επιλογη σας ηταν η τραπεζα σπερματος θα το δεχοσουνα ή οχι;

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

και για να στο παω και παρακατω, ακομα και στην παρενθετη μητερα...

 

οταν ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ δεν εχει αλλη ιατρικα λυση

 

Δεν αρνουμε ή απαξιωνω τις ιατρικες λυσεις που υπαρχουν.

Με την συγκεκριμενη "ιδεολογια" ( δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι σωστη η λεξη ) εχω αντιρρηση

Link to comment
Share on other sites

Φωκίωνα στις μέρες μας το ζευγάρι είναι σχετική έννοια! Τα περισσότερα ζευγάρια καταλήγουν σε διαζύγιο μέσα στην πρώτη επταετία απο το γάμο, απο τους υπόλοιπους κάποιοι μένουν μαζί "λόγω των παιδιών" και είναι ξένοι στο ίδιο σπίτι και πολλά παιδάκια ζευγαριών καταλήγουν είτε λάφυρα που τα διεκδικούν στους καυγάδες τους, είτε κανείς απο τους δύο να μην ενδιαφέρεται! Η κατάσταση είναι απογοητευτική δυστυχώς ... Όλοι μας θα θέλαμε να είμαστε απο τους τυχερούς (ικανούς?) που έχουν μία σωστή σχέση με το ταίρι τους, αλλά λίγοι το έχουν καταφέρει. Εντούτοις το ανθρώπινο είδος θα διαιωνίζεται ευτυχώς! Σε λίγα χρόνια πιστεύω ότι για να εξηγήσουμε στα παιδάκια πως γίνεται η αναπαραγωγή θα λέμε "τα αυγουλάκια της μαμάς και τα σποράκια που έφερε ο άνεμος" :lol::lol::lol: Σίγουρα για ένα παιδάκι είναι καλύτερα να έχει δύο γονείς που το αγαπάνε, αλλά όταν έχει έναν γονιό που το αγαπάει διπλά πάλι κάτι γίνεται...

Καλά Χριστούγεννα εύχομαι

YLS εύχομαι ο καινούργιος χρόνος να σου φέρει το μωράκι σου

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

... και στην Yls ευχομαι το 2009 να φερει στον κοσμο το αγγελουδι της.

Πιστευω οχι απλα οτι της αξιζει αλλα οτι θα γινει και η καλυτερη μανουλα!!

 

Φρίντα μου σε ευχαριστώ θερμά για τις ευχές σου και για αυτά που πιστεύεις για μένα. Με συγκίνησαν ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ!!! Είσαι πολύ καλοσυνάτος άνθρωπος. Εύχομαι για σένα και το αγγελουδάκι σου τα καλύτερα!

 

ssttaa σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σου. Εύχομαι να έχεις μια πάρα πολύ εύκολη γέννα και ο γιόκας σου να είναι ένα τυχερό και γουρλίδικο μωρό! Εύχομαι να τα λέμε συχνά στο φόρουμ.

 

 

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!!!

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

Φωκίωνα στις μέρες μας το ζευγάρι είναι σχετική έννοια! Τα περισσότερα ζευγάρια

 

Συμαντικές φρασεις.... ΣΟΥ

 

Που διαφωνεις????

 

Οκ πηραν διαζηγιο.... ε και???

δεν παυει να ειναι ΥΠΑΡΚΤΟ προσωπο στην ζωη του παιδιου...

Link to comment
Share on other sites

υπαρκτο ναι! για καλο δεν ξέρουμε αν ειναι πάντα... :? κι ο πατέρας του παιδιού μου θα ήθελε να είναι υπαρκτό πρόσωπο στη ζωή του παιδιού ... αλλά ακόμα δεν με έχει πείσει :( ...έχω δει πάντως ιστορίες με υπαρκτούς γονείς που... άσε μέρα που είναι...Επίσης δύσκολο είναι γιά ένα παιδί να μην έχει καθόλου αδέρφια, αλλά δεν σκέφτηκε κανείς να το αναλύσουμε, γιατί υπάρχουν άπειρα μοναχοπαίδια που έζησαν ισσοροπημένα και ευτυχισμένα (πάντα με κάποια έλλειψη όμως!) Νομίζω πιό πολύ μας ξενίζουν τα καινούργια ήθη αλλά πρέπει λίγο να ανοίξουμε τα μυαλά μας στις ανάγκες των καιρών ! Εγώ το έχω ξαναπεί ότι τον θεσμό της παρένθετης μητέρας δεν μπορώ να τον καταλάβω ας πούμε! Όταν αργότερα ο γιός μου όμως που παρουσιάσει καμία τέτοια κατάσταση τι να γίνει... θα προσαρμοστώ. Η γονεική μου οικογένεια σημειώνω ότι είναι σαν το "μικρό σπίτι στο λιβάδι"

 

Χρόνια πολλά και πάλι!!!! :D

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

ok τωρα καταλαβα.

 

Baduz

 

Γιατι πολυ απλά ΔΕΝ ειναι φυσιολογικός ο τροπος... ο φυσιολογικός τροπος ειναι 2 ατομα να κανουν οτι πρεπει ΚΟΙΝΗ ΣΥΝΕΝΕΣΗ και οκ = παιδι

 

ειναι σαν να μου λες οτι

 

ειναι χειμωνας αργα μεσανυχτα , χιονιζει, εχει -20 στην αθηνα κι εσυ εισαι αστεγη και πεινασμενη ( φτιαχνω κλιμα τωρα )

περπατας την Ερμου ξυπολητη με πανια τυλιγμενα στα ποδια.. κρυωνεις, ο οργανισμος σου αδυναμος

 

Ο "Πετριδης" εχει ξεχασει ξεκλειδωτα. Μπαινεις μεσα και παιρνεις ΜΟΝΟ ενα ζευγαρι παπουτσια ωστε να μην ξεπαγιασεις...

 

και μετα του στελνεις και το ΣΔΟΕ που δεν εκοψε αποδηξη....

 

Τι θελω να πω. η οποιαδηποτε "φυσιολογικη" αναγκη δεν δικαιολογει εναν λαθος τροπο...

δηλ ο αντρας δεν θελει παιδ αλλα εσυ παρολα αυτα τον εξαπατας και το κανεις μαζι του και μετα του ζητας να εχει κι ευθυνη - κανεις παιδι χωρις την φυσιολογικη συμετοχη ανδρα μεσω δοτη

 

ουφφφφ μεγαλο θεμα, διαβαζω σελιδες και σελιδες

 

σταση πρωτη

 

Φοκιων για σπερμα δοτη μιλαμε καλε????? μηπως μου τα εχεις μπερδεψει λιγουλακι????? ΔΟΤΗΣ σημαινει το εδωσε τα πηρε και αποχωρησε ως κυριως. Γιατι συνηθως ειναι αγνωστος, δε μιλαμε για καποιον που τον ξερουμε εστω και για λιγο. Καποιες μπορει και να τον ξερουν, ΟΚ, αλλα συνηθως μιλαμε για εξωσωματικες και ανυπαντρες μανουλες, αποφασισμενες, που καλως κακως παιδακι δεν εκαναν μεχρι τωρα . Και φυσικα δε συντρεχει λογως για ευθυνες του δοτη προς τα παιδια.

Τωρα αν τα παιδια στο μελλον βρουν ακρες και τον ανακαλυψουν τι να πω? Αν θελησουν να βρουν αυτον που αφησε το ....μπουκαλακι για να βρουν τις ριζες τους....ας το κανουν.

 

 

 

Και ναι βρε Φοκιων (σορυ κιολας, αλλα απλα πιαστηκα στο συγκεκριμενο ποστ) (δεν τα εχω διαβασει ακομα) ειμαι ανυπαντρη μανουλα 43 στα 44. Στα 40 μου αποφασισα να μην περιμενω αλλο. Αφου δε βρεθηκε ο καλος μου, ας καλυψω το "εγωιστικα" κενο μου κομματι :wink: Πειραζει που απο τα 25 ηθελα να γινω μανα, αλλα δεν εκατσε????? και ναι δε μου ηρθε καμια επιφοιτηση, αποφαση ηταν....Τωρα εχω τα μπουμπουκακια μου και την πληροτητα στη ζωη μου. Και ξερω οτι θα συναντησω τα προβληματα μπροστα μου, που ειναι ο μπαμπας , ποιος ειναι κλπ. Ε θα τα αντιμετωπισω οπως πρεπει, μιλωντας και με ανθρωπους που μπορουν να ακουμπησουν αυτο το θεμα. Γιατι το προβλημα δε θα ειναι στα παιδια μου , αλλα στα σκασμενα τα αλλα τα παιδακια, που θα κτυπουν το εχω μπαμπα.

 

συνεχιζω το διαβασμα.....

 

 

YLS χαιρομαι γιατι εισαι πολυ ενημερωμενη για το θεμα σπερμα. Ηξερα για τις 10 φορες μονο. Αν επικοινωνουν κιολας (ελπιζω) μεταξυ τους οι τραπεζες ειναι πολυ καλο και οι πιθανοτητες αιμομιξιας πραγματικα μειωμενες. Τουλαχιστον στην τραπεζα μου, μου ειχαν πει οτι ολοι οι δοτες ειναι Ελληνες και με ενα προφιλ ανω του μετριου απο ολες τις αποψεις, επαγγελματικα...εγκεφαλικα και οπτικα.

 

Τωρα για το κλεισιμο του δοτη με κουφανες, δεν εφτασα ποτε σε τετοια φαση να ..κλεισω τον δοτη :lol: Βεβαια στη πρωτη τραπεζα που ημουνα εμαθα μετα απο μια φιλη οτι επειδη ειχαν προβλημα ευρεσης δοτων, "αγοραζαν" τις δοσεις χεχεχε πως να το πω :lol: μηπως εχεις πεσει σε τετοια φαση???? Στη 2η τραπεζα που ειναι και κεντρο εξωσωματικης δε μου ειπωθηκε ποτε κατι τετοιο, αλλα ουτε και εμαθα τα επακριβη χαρακτηριστικα του. Ζητησα ιδια ομαδα αιματος. Τα υπολοιπα μου ειχαν περιγραφει γενικα, καλος, μορφωμενος ψηλος κλπ

Αν κρινω απο τα μπουμπουκια μου, πηρα καλα γονιδια :lol: τωρα το σαμιαμιδι μου (κορη) δε ξερω αν θα παρει υψος :lol::lol::lol:

 

URSA MAJOR για το ποστ σου...

Ακόμα και άν ο άγνωστος δότης, ο ξένοιαστος καβαλάρης, η "ξεπέτα" ή το "ατύχημα", οικειοθελώς αποσύρεται απο την διεκδίκηση των δικαιωμάτων του, πιστεύω πως το να δημιουργηθεί ζωή απο δύο ανθρώπους ενώ ο ένας ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΑ έχει προαποφασίσει να οικειοποιηθεί το θαύμα αυτό και ν'αποκλείσει τον άλλον, είναι ανέντιμο, υποβιβάζει το θαύμα της γέννησης σε πληρωμένη μαλακία και, ως εκ τούτου, πολύ απλά δεν θα το έκανα.

....καλο ειναι να προσεχεις τι γραφεις. Δικαιωμα σου να εχεις καθε αποψη αλλα το συγκεκριμενο, εμενα προσωπικα με προσβαλλει.

Επειδη δε σε ξερω, εχεις παιδακι? εχεις οικογενεια? γονεις? ηλικιακο χρονο? μηπως θα εχεις αλλαξει αποψεις λεω τωρα στην ηλικια μου. Τεσπα, το θαυμα της γεννησης διανυει 9 μηνες ζωης και οχι μονο τα 2 δευτερα στυσης :roll:

 

 

αυτα για τη ωρα, σορυ για το πολυ μεγαλο ποστ

 

Frinda, Yls εισαστε κοντα προς Ηλιουπολη πλευρα βρε?????? :lol:

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...