Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μωρά από δότες σπέρματος


Recommended Posts

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα διότι αναφέρεται σε μία πραγματικότητα που υπάρχει και λαμβάνει διαστάσεις.Εντυπωσιακό είναι οτι επίσης οτι πρώτη φορά συζητιέται στο φόρουμ εξ'όσων παρατηρώ και φρονώ οτι για πολλούς αποτελεί πιθανόν θέμα "ταμπού".Πόσο καιρό όμως μπορεί μια κοινωνία να προσποιείται οτι κάτι δεν υφίσταται ή είναι αμελητέου μεγέθους;

 

Σε μία κοινωνία όπως η "πουριτανική "ελληνική(έτσι πιστεύω)όπου ακόμα και οι ανύπαντρες-λόγω συνθηκών,συγκυριών μητέρες-αντιμετωπίζονται με ρατσιστική διάθεση και ειρωνικά μειδιάματα ενώ ταυτόχρονα δεν υφίσταται κανένα πλαίσιο προστασίας και στήριξής τους-οικονομικό,ψυχικό-απο το κράτος-πρόνοιας(εδώ γελάμε....),,σ'αυτό το ίδιο κοινωνικό σύνολο μια εξ'επιλογής ανύπαντρη μητέρα αποτελεί αξιοπερίεργη ύπαρξη.Γιατί,όμως;Γιατί πιστεύω οτι υπάρχουν βαθιά ριζωμένες,παγιωμένες αντιλήψεις που λένε οτι:

1)η γυναίκα που βιάστηκε προκάλεσε και εν τέλει τα ήθελε,

2)η χωρισμένη ήταν που...να που απατούσε το σύζυγο ή είχε αφήσει τον εαυτό της και αυτός "ο δόλιος", άντρας είναι,τί να κάνει" ή "αν ήθελε αυτή θα το κρατούσε το σπίτι της!"

3)η ανύπαντρη μητέρα που κάποιος εγκατέλειψε αφού ήρθε σε σεξουαλική επαφή,την κατέστησε έγκυο και εκ των υστέρων θυμήθηκε οτι δεν είναι έτοιμος και αυτός δεν ήξερε τον βίασαν ή του έκλεψαν το σπέρμα(Πασχάλης,πρωην σύζυγος της Θάνου),είναι ανεύθυνη διότι έπρεπε να περιμένει να τον γνωρίσει λίγο,έπρεπε να βάλει στεφάνι,να δέσει το γάιδαρο και έπειτα να συνουσιαστεί άνευ προφυλάξεων(και εδώ ξαναγελάμε....),

4)η κακοποιημένη βάναυσα γυναίκα με τα μωρά να βλέπουν αγριότητες, είναι υπερβολική και δεν μπορεί κάτι θα έκανε και αυτή,αυτός είναι φιλήσυχος άνθρωπος,καλό παιδί,"μήπως έχει θυρεοειδή;"(το άκουσα και αυτό),μήπως το έχει μετανιώσει που της έχει σπάσει 4 σπονδύλους και την έστειλε στο νοσ/μείο;

Ότι και αν πράξει μια γυναίκα είναι ενίοτε εξ'ορισμού κατακριτέο.Αν δεν παντρευτεί,είναι Αγγλίδα γεροντοκόρη,αν μείνει χήρα και βρεί σύντροφο, "στις εννιά του μακαρίτη άλλον έβαλε στο σπίτι",αν βρεί μικρότερο σύντροφο είναι "τεκνατζού",αν βρεί μεγαλύτερο είναι "προικοθήρας". b]

 

Όταν λοιπόν ένα κοινωνικό σύνολο εθελοτυφλεί με συστηματικότητα και μεθοδικότητα,όταν οι παραπάνω νόρμες και κανονικότητες αποτελούν τους συνηθισμένους τρόπους σκέψης,μια γυναίκα δυναμική,ώριμη,συνειδητοποιημένη, συχνά οικονομικά ανεξάρτητη, της οποίας τα βιολογικά περιθώρια στενεύουν,που απελπισμένα επιζητά τη μητρότητα και καταφεύγει στην ύστατη λύση, την τράπεζα σπέρματος, η απάντηση δίνεται γρήγορα και εύκολα.Ποιά είναι αυτή;"Α!Αυτές θέλουν να αυτοεπιβεβαιωθούν,το κάνουν απο καθαρή ανάγκη να ολοκληρώσουν την επιτυχία τους,όχι απο αγάπη,όχι απο συναισθήματα, αλλά απο ματαιοδοξία,απο ανασφάλεια,απο την αίσθηση του ανολοκλήρωτου,απο......

Η Σιμόν ντε Μπουβουάρ στο "Δεύτερο φύλο"είχε γράψει αυτό:"Ένας δυνατός άντρας είναι μια φυσιολογική κατάσταση ενώ μια δυνατή γυναίκα ένα λάθος της φύσης".[/

Η γνώμη μου είναι οτι αν μια γυναίκα βρεί έναν άξιο σύντροφο ο οποίος επιθυμεί να γίνει πατέρας να προχωρήσει στην απόκτηση απογόνων,αν πάλι δεν βρεί τον άντρα των ονείρων της ,να προχωρήσει και πάλι εφόσον οι συνθήκες ευνοούν και η ίδια δύναται να επωμιστεί το βάρος μιας μονογονεικής οικογένειας που είναι αναμφισβήτητα μεγάλο.

Τώρα όσο για τί θα πεί στο παιδί;Την αλήθεια......Παιδί μου, προσπάθησα,δε στάθηκα τυχερή,έξυπνη,ικανή (; ) και κατέληξα σε αυτή τη λύση για να δώσω την αγάπη που ένιωθα.Ελπίζω να τα κατάφερα καλά...και εσύ να με κατανοήσεις.

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 670
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αthoa πιστευω οτι τα 4 σημεια που γραφεις κι ετσι οπως τα αναλυεις σιγα σιγα με τα χρονια αρχιζουν να "ξεφτανε"...

Οχι οτι δεν ισχυουν και τωρα, απλά πριν 20 χρονια πχ, σαφως ισχυαν πιο πολυ..

 

Πχ. τα διαζηγια ειναι κατι τελειως κοινοτυπο τη σημερον ημερα..

 

Μου εμεινε δεν σου κρυβω η τελευταια στου παραγραφος... με εναν εκφραστικότατο τροπο ξαναθετεις ουσιαστικά το ερωτημα...

 

Και για να κανω και τον δικηγόρο του διαβολου, κανεις ενα παιδι για να ικανοποιησεις μια ΔΙΚΗ ΣΟΥ ( εγωιστικά δηλαδη ) αναγκη ( οσο γλυκια κι αν ειναι αυτη ) μην υπολογιζοντας το τι θα προκυψει...

Δηλ αν η "απαντηση" που λαβεις απο το παιδι σου ειναι "Οχι δεν σε κατανοω - κοιτα πως με αντιμετοπιζουν"???

 

Ξανα λεω βεβαια τον δικηγόρο του διαβολου κανω τωρα προς χαριν συζητησης και προβληματιζμου....

Link to comment
Share on other sites

Athoa σωστά τα λες!

 

Ασχετο, τί έγινε με τον πρωήν σύζυγο της Θάνου?

Και βεβαια τα λεει πολυ καλα η κοπελα. Με τον πρωην της Θανου δεν εχετε μαθει τι εγινε; Εκανε ενα παιδι με καποια αλλη γυναικα και στη συνεχεια για να αποποιηθει των ευθυνων του βγηκε στα καναλια και ειπε οτι ΤΟΥ ΕΚΛΕΨΕ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ !!! Ναι ,ναι το ακουσαμε κι αυτο .... ΚΛΟΠΗ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ :D:D:D:D

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Athoa συμφωνω απολυτα σε αυτα που λες!!! Ανεκαθεν η Ελληνικη κοινωνια ειχε μια ρατσιστικη διαθεση απεναντι στις γυναικες, ειτε αυτες ηταν ανυπανδρες μητερες, ειτε ηταν χωρισμενες, ειτε ηταν απο πεποιθηση ανυπανδρες μητερες ειτε δεν γουσταραν να γινουν μητερες. Και φυσικα το κρατος .... ηταν παντοτε ανυπαρκτο...

Και θα ειναι ανυπαρκτο. Ανατριχιαζω εν τω μεταξυ καθε φορα που παρακολουθω Νικολουλη ή Αποτυπωματα και βλεπω ποσες γυναικες που ακολουθησαν τον '' πατροπαραδοτο '' τροπο δημιουργιας σχεσης ή ακομη και οικογενειας βρεθηκαν στον αλλο κοσμο. Ειναι τοσα πολλα τα κρουσματα που φυσικα ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΚΑΝΟΝΑ αλλα και τοσες ψυχες χαμενες κριμα δεν ειναι; Θα μου πει βεβαια καποιος '' Δεν εκαναν τη σωστη επιλογη...'' Ενταξει ολοι κανουμε λαθος επιλογες αλλα οταν καποια στιγμη το διαπιστωνουμε δεν πρεπει να φευγουμε μακρυα;

Δεν ειναι καλυτερο ενα διαζυγιο απο μια κατασταση συνεχους ενδοοικογενειακης βιας που στο τελος μονο τη γυναικα δεν θα δικαιωσει και θα δημιουργησει τρομακτικα τραυματα σε ενα παιδι;

Σε ευχαριστουμε για τα θεματα που ανοιξες και την εμπεριστατωμενη αποψη που μας ανεπτυξες.

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

Αντε και το εκλεψες... που κι αυτο ειναι ενα θεμα...

 

Πως μετα........ καλα αστο θα γινω χυδαιος και δε λεει....

 

Δε συνεχιζουμε την κουβεντα με τα σοβαρα θεματα??

 

Γραφεις καποια στιγμη '' οτι η εγωιστικη αναγκη οσο γλυκια κι αν ειναι μπορει να οδηγησει μια γυναικα σε αυτη τη λυση ''

Εδω λοιπον τιθεται το εξης ερωτημα. Ειναι η εγωιστικη αναγκη μιας γυναικας που ουτως ή αλλως ολοκληρωνει τη φυση της ή ειναι ο ιδιος ανδρας που καταργει το ρολο του ως πατερας οταν ενδιαφερεται μονο για τη ντολτσε βιτα σε μια σχεση; Και για να το παω και ακομη παραπερα οταν κανει ενα παιδι ειτε εντος ειτε εκτος γαμου και στη συνεχεια αποποιειται ολων των ευθυνων του;

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

Όλοι τα παιδιά μας τα κάνουμε από εγωισμό. Για να μην παρεξηγηθώ, τα κάνουμε για να καλύψουμε μία ΔΙΚΗ ΜΑΣ συναισθηματική ανάγκη. Το παιδί το αγαπάμε μετά. Το παιδί μας, θα μοιραστεί μαζί μας, ό,τι έχουμε. Τα χρήματα που έχουμε, τα αποθέματα αγάπης που έχουμε, την ψυχή μας, τον εαυτό μας. Με την έννοια αυτή, δεν το βρίσκω καθόλου εγωιστικό για μία γυναίκα να κάνει παιδί μόνη της, ή να αποφασίσει να μεγαλώσει ένα παιδί μόνη της. Όσο για το τί θα πει στο παιδί? Μα την αλήθεια, νομίζω. Το παιδί θα καταλάβει. Ε, είναι βέβαια λίγο ασυνήθιστο, αλλά δεν είναι και τόσο φοβερό.

Link to comment
Share on other sites

Maya υπαρχουν καποιοι που υποστηριζουν οτι οταν μια γυναικα αποφασισει να κανει ενα παιδι μονη της ακυρωνει το ρολο του ανδρα και κατ επεκταση του γαμου και της οικογενειας. Εγω εθεσα το ερωτημα '' Ποιος τελικα ακυρωνει ποιον οταν μεγαλο μερος της πλειοψηφιας των αδρων αισθανονται ανετιμοι να αναλαβουν το ρολο τους. Που ειναι Ο ΦΥΣΙΚΟΣ ΤΟΥΣ ΡΟΛΟΣ. Εσενα ποια ειναι η γνωμη σου σε αυτο;

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

σαν λυση εννοω την τραπεζα σπερματος και σε καμια περιπτωση την κλοπη με οποιοδηποτε τροπο...

 

Απο κει και περα..

 

" η Φυση" ( αφου το θετεις κι ετσι ) "ολοκληρωνεται" με ενα συγκεκριμενο....... τροπο, ναι???? ενας ανδρας + μια γυναικα + ντουρου ντουρου :D = παιδι. ΑΥΤΟ ειναι η φυσιολογικη διαδικασια μην ξεχναμε και τα βασικά.

Μας αρεσει δε μας αρεσει

 

Ολα τα αλλα ( εξωσωματική μικρογονιμοποιηση κ.λ.π.) ειναι μεσα ( Θεοσταλτα να τα πω ) που σκοπό εχουν να παρακαμψουν κατι που ειναι φυσιολογικό, το καποιοι/καποιες να μην μπορουν να κανουν παιδια για οποιοδηποτε λογο ειτε ακομα ακομα και απο κακη τυχη.

 

Τωρα στο αλλο που θετεις πραγματικά δεν μπορω να σου απαντησω... τι να σου απαντησω αν ο αλλος ειναι καθικι..... ειδικά αν το παιδι ειναι εντος γαμου

αν ειναι εκτός γαμου συζητιεται ή μαλλον το εχουμε αναφερει και πιο πριν μην τα επαναλλαμβανω παλι, απλά να πω οτι διαχωριζω σαφως τις εγκυμοσυνες λογο βιασμου... αυτο ειναι μια αλλη πονεμενη ιστορία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μaya οχι διαφωνω.

Τα κανουμε για να αναπαραγαγεται το ειδος..

 

Ειναι πρωτιστως βιολογικη αναγκη.. οπως ακριβως τα ζωα αναπαραγαγωνται. Ειναι στον γενετικο μας κωδικα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι είναι αυτό. Η βιολογική αυτή ανάκη (το βιολογικό ρολόι, που λέμε) γίνεται αντιληπτή έντονα και σε συναισθηματικό επίπεδο. Υπάρχει ένα συναισθηματικό πλεόνασμα που αισθανόμαστε την ανάγκη να το δώσουμε. Δεν νομίζω μία γυναίκα ή ένα ζευγάρι, που κάνει παιδί, να το κάνει για να διαιωνίσει το είδος. Η φύση είναι που μας καλεί να ερωτευόμαστε, να κάνουμε έρωτα και στη συνέχεια να ξεχνάμε τα πάντα και να υπηρετούμε τα παδιά μας. Όμως εμείς το βιώνουμε σαν συναισθηματική ανάκη. Το ίδιο πράγμα λέμε. Είτε όμως το ένα, είτε το άλλο, σίγουρα δεν το κάνουμε για το (ανύπαρκτο άλλωστε) παιδί!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν νομίζω μία γυναίκα ή ένα ζευγάρι, που κάνει παιδί, να το κάνει για να διαιωνίσει το είδος. Η φύση είναι που μας καλεί να ερωτευόμαστε, να κάνουμε έρωτα

 

Αντιφασκεις εδω ή κατι δεν εχω καταλαβει???

 

διαιωνηση = φυση. ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Maya υπαρχουν καποιοι που υποστηριζουν οτι οταν μια γυναικα αποφασισει να κανει ενα παιδι μονη της ακυρωνει το ρολο του ανδρα και κατ επεκταση του γαμου και της οικογενειας. Εγω εθεσα το ερωτημα '' Ποιος τελικα ακυρωνει ποιον οταν μεγαλο μερος της πλειοψηφιας των αδρων αισθανονται ανετιμοι να αναλαβουν το ρολο τους. Που ειναι Ο ΦΥΣΙΚΟΣ ΤΟΥΣ ΡΟΛΟΣ. Εσενα ποια ειναι η γνωμη σου σε αυτο;

 

Ας μην ξεχνάμε ότι ο ρόλος των κοινωνικών δομών είναι να στηρίξουν την αναπαραγωγή του είδους. Δεν είναι αυτοσκοπός, δεν υπάρχουν για να υπάρχουν. Απλά, όσοι κινούμαστε σε αυτές τις δομές, αισθανόμαστε πιο βολικά και τα πράγματα για εμάς είναι πιο εύκολα. Ερωτευόμαστε, παντρευόμαστε κάνουμε παιδιά με σεξ. Αυτό το έχουμε ονομάσει αυθαίρετα 'φυσιολογικό' και το ακολουθούμε σχεδόν όλοι. Το μόνο φυσιολογικό είναι κατα τη γνώμη μου όμως, η γέννηση ενός παιδιού. Αν αυτό δεν μπορεί να ενταχθεί σε μία ορισμένη κοινωνική δομή (πχ. οικογένεια με μπαμπά και μαμά), τότε τα πράγματα είναι δύσκολα, δεν είναι όμως 'αφύσικα'. Η δε τεχνολογία των καιρών μας, δεν παρακάμπτει τη φύση, απλά τη βοηθάει.

Όσο για το ερώτημά σου: Κάθε γονιός που γνωρίζει ότι έχει ένα φυσικό παιδί, και δεν το υποστηρίζει, αυτοακυρώνεται ως ύπαρξη.

Link to comment
Share on other sites

Μaya θα πρεπει να κανω πολλές παραθεσεις οποτε απλά θα γραφω τα νοηματα.

 

Παλι νομιζω οτι αντιφασκεις

 

ΠΧ λες κοινονικές δομες =φυσιολογικες να στηριξουν την αναπαραφωγη. Και παρακατω λες "αυτο το εχουμε ονομασει φυσιολογικό" αρα δεν ειναι... αυτο εννοεις??

 

Επεισεις "τα πραγματα δεν ειναι αφυσικά" ομως μιλάς για κατι που εχεις θεωρησει φυσιολογικο

 

οκ δεχομαι το βοηθαει αντι το παρακαμπτει.. παλι ομως ΔΕΝ ειναι φυσιολογικο..

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτοντως και μια και μιλαμε για αντρες, θα κακοχαρακτηριζες εναν αντρα που εφθαρσως εχει δηλωσει απο την αρχη και απο πριν, οτι απο την σχεση δεν θελει να κανει παιδι ( για οποιοδηποτε σοβαρο ή οχι λογο ) αλλα "εξαπαταται" και γινεται πατερας, να μην θελει να εχει σχεση με το παιδι???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το έκανα και χωρίς αναστολές μάλιστα!

Χαιρετίζω λοιπόν όλες τις γυναίκες που είναι έτοιμες να γίνουν μανούλες με αυτόν τον τρόπο! Μπράβο σας!

 

Αληθινά, δεν ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί διαφωνεί ο φίλτατος fokion!

Για να το πω πιο σωστά δεν με έχει πείσει ο fokion γιατί θα ήταν λάθος για το παιδί αυτό?

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το έκανα και χωρίς αναστολές μάλιστα!

Χαιρετίζω λοιπόν όλες τις γυναίκες που είναι έτοιμες να γίνουν μανούλες με αυτόν τον τρόπο! Μπράβο σας!

 

Αληθινά, δεν ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί διαφωνεί ο φίλτατος fokion!

Για να το πω πιο σωστά δεν με έχει πείσει ο fokion γιατί θα ήταν λάθος για το παιδί αυτό?

 

Επειδη εχουμε συζητησει 300 πιθανοτητες που ακριβως και σε τι δεν σε εχω πεισει... sorry αλλα δεν καταλαβα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το έκανα και χωρίς αναστολές μάλιστα!

Χαιρετίζω λοιπόν όλες τις γυναίκες που είναι έτοιμες να γίνουν μανούλες με αυτόν τον τρόπο! Μπράβο σας!

 

Αληθινά, δεν ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί διαφωνεί ο φίλτατος fokion!

Για να το πω πιο σωστά δεν με έχει πείσει ο fokion γιατί θα ήταν λάθος για το παιδί αυτό?

 

Επειδη εχουμε συζητησει 300 πιθανοτητες που ακριβως και σε τι δεν σε εχω πεισει... sorry αλλα δεν καταλαβα

 

Έχεις δίκιο!

Και εξηγούμαι:

Δεν θέλω να καταργήσω το ρόλο του πατέρα που είναι σημαντικός.

Δεν έχω αντιληφθεί μέχρι στιγμής γιατί δεν πρέπει κάποια γυναικά να τεκνοποιήσει με αυτόν τον τρόπο?

 

Και πραγματικά πιστεύεις ότι η μητρότητα είναι θέμα "εγωισμού" μιας γυναίκας? Θα έλεγα ότι εάν το πιστεύεις, δεν θα σου ρίξω άδικο, μιας και δεν είσαι γυναίκα.

 

Θα μου επιτρέψεις όμως να σου πω ότι είναι ψυχική ανάγκη, το ψάχνεις, το ζητάς, είναι μέσα σου, δεν ξέρω τι άλλο να γράψω για το εξηγήσω. Φτερουγίζει η καρδιά σου, γιατί πρέπει να το στερηθώ?επειδή δεν έχω βρει σύντροφο? Γιατί να μην έρθει ένα παιδί στο κόσμο? Όταν έρχονται παιδιά στον κόσμο γινόμαστε καλύτεροι άνθρωποι!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Maya υπαρχουν καποιοι που υποστηριζουν οτι οταν μια γυναικα αποφασισει να κανει ενα παιδι μονη της ακυρωνει το ρολο του ανδρα και κατ επεκταση του γαμου και της οικογενειας. Εγω εθεσα το ερωτημα '' Ποιος τελικα ακυρωνει ποιον οταν μεγαλο μερος της πλειοψηφιας των αδρων αισθανονται ανετιμοι να αναλαβουν το ρολο τους. Που ειναι Ο ΦΥΣΙΚΟΣ ΤΟΥΣ ΡΟΛΟΣ. Εσενα ποια ειναι η γνωμη σου σε αυτο;

 

Ας μην ξεχνάμε ότι ο ρόλος των κοινωνικών δομών είναι να στηρίξουν την αναπαραγωγή του είδους. Δεν είναι αυτοσκοπός, δεν υπάρχουν για να υπάρχουν. Απλά, όσοι κινούμαστε σε αυτές τις δομές, αισθανόμαστε πιο βολικά και τα πράγματα για εμάς είναι πιο εύκολα. Ερωτευόμαστε, παντρευόμαστε κάνουμε παιδιά με σεξ. Αυτό το έχουμε ονομάσει αυθαίρετα 'φυσιολογικό' και το ακολουθούμε σχεδόν όλοι. Το μόνο φυσιολογικό είναι κατα τη γνώμη μου όμως, η γέννηση ενός παιδιού. Αν αυτό δεν μπορεί να ενταχθεί σε μία ορισμένη κοινωνική δομή (πχ. οικογένεια με μπαμπά και μαμά), τότε τα πράγματα είναι δύσκολα, δεν είναι όμως 'αφύσικα'. Η δε τεχνολογία των καιρών μας, δεν παρακάμπτει τη φύση, απλά τη βοηθάει.

Όσο για το ερώτημά σου: Κάθε γονιός που γνωρίζει ότι έχει ένα φυσικό παιδί, και δεν το υποστηρίζει, αυτοακυρώνεται ως ύπαρξη.

 

Συμφωνω απολυτα σε αυτο που λες αλλα εγω εννουσα τις γυναικες που κανουν ενα μωρο με σπερμα δοτη. Και λεω πολυ απλα οταν η φιλη μου - αδελφη μου, ειχε οκτω χρονια σχεση με καποιον που επειδη στα 43 του δεν αισθανοταν ετοιμος να γινει πατερας την εγκατελειψε κι εκεινη ηταν ηδη σαραντα, ακυρωσε το ρολο του πατερα κανοντας το μωρακι της με το σπερμα του δοτη ή εκεινος και τοσοι αλλοι ειχαν ακυρωσει το ρολο τους οταν αναζητουσαν μονο τη ντολτσε βιτα απο μια σχεση; Και μαλιστα μακροχρονια

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...