Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα! Ψάχνω άμεσα ένα κάθισμα αυτοκινήτου να αγοράσω από 20 κιλά έως 36 για 6 χρονών παιδακι. Γιατί το παλιο μας... Μαδησε! Θα ήθελα να είναι isofix, και το βασικοτερο ανάκληση που όταν κοιμάται να μη γέρνει ουτε πλαι ουτε μπρος. Ας βρω έστω με ανάκλιση κι ας μην ειναι isofix στην τελική. 

Και οικονομικό! Όλα όσα κοιτάω είναι ακριβά! (Δυο αυτοκίνητα φανταστείτε απο δυο καθίσματα το καθένα, μας κοστίζουν κάθε φορά ο κουκος αηδόνι)Σιγουρα θα υπάρχει κι άλλη εταιρεία όχι τόσο γνωστή! Έχετε να προτεινετε?

Ευχαριστώ!! :)

Διαφημίσεις

Αν είσαι στο Facebook, υπάρχει μια ομάδα "παιδί και οδική ασφάλεια", πολύ κατατοπιστική. Στα ποστ είναι λίγο "αυστηροί", αλλά αν μελετησεις τα αρχεία βρίσκεις εύκολα κάτι να ταιριάζει και ταυτόχρονα να είναι και αξιόπιστο

• Μου αρέσει 2

Συνήθως σε αυτή την ηλικία η ανάκληση τους νομίζω είναι μικρή? Αυτά που είχες είχαν μεγάλη? Δεν ξέρω κατά πόσο θα βρεις τέτοιο καθισματακι.. Εκτός κ αν θες να πάρεις με μεγαλύτερο εύρος ηλικίας

• Μου αρέσει 1

13 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Κοριτσια καλησπερα! Ψάχνω άμεσα ένα κάθισμα αυτοκινήτου να αγοράσω από 20 κιλά έως 36 για 6 χρονών παιδακι. Γιατί το παλιο μας... Μαδησε! Θα ήθελα να είναι isofix, και το βασικοτερο ανάκληση που όταν κοιμάται να μη γέρνει ουτε πλαι ουτε μπρος. Ας βρω έστω με ανάκλιση κι ας μην ειναι isofix στην τελική. 

Και οικονομικό! Όλα όσα κοιτάω είναι ακριβά! (Δυο αυτοκίνητα φανταστείτε απο δυο καθίσματα το καθένα, μας κοστίζουν κάθε φορά ο κουκος αηδόνι)Σιγουρα θα υπάρχει κι άλλη εταιρεία όχι τόσο γνωστή! Έχετε να προτεινετε?

Στα καθίσματα ό,τι πληρώσεις παίρνεις. Να πληρώσεις πολύ και να πάρεις πατάτα γίνεται, το ανάποδο όχι.

Ανάκληση σε αυτές τις ηλικίες δεν παίζει νομίζω καν. Όχι σοβαρή ανάκληση τουλάχιστον.

• Μου αρέσει 3

Just now, ΑΡΓΚ said:

Στα καθίσματα ό,τι πληρώσεις παίρνεις. Να πληρώσεις πολύ και να πάρεις πατάτα γίνεται, το ανάποδο όχι.

Ανάκληση σε αυτές τις ηλικίες δεν παίζει νομίζω καν. Όχι σοβαρή ανάκληση τουλάχιστον.

Έτσι ακριβώς. Δεν είναι από τα πράγματα στα οποία θέλεις να κάνεις οικονομία.

@diane2020 διάλεξε ποιο θες έπειτα από έρευνα και  από reviews και ψάξε πού το έχει πιο φθηνά . δεν χρειάζεται δηλαδή να πας στο ΛΗΤΩ να ο πάρεις. Εγώ το ένα το είχα βρει στην κουδουνίστρα και το άλλο στο kidscom νομίζω. Με μεγάλη διαφορά από τα μεγάλα καταστήματα. Τύπου από 470, 350.

• Μου αρέσει 1

Just now, Yovanna είπε:

Έτσι ακριβώς. Δεν είναι από τα πράγματα στα οποία θέλεις να κάνεις οικονομία.

@diane2020 διάλεξε ποιο θες έπειτα από έρευνα και  από reviews και ψάξε πού το έχει πιο φθηνά . δεν χρειάζεται δηλαδή να πας στο ΛΗΤΩ να ο πάρεις. Εγώ το ένα το είχα βρει στην κουδουνίστρα και το άλλο στο kidscom νομίζω. Με μεγάλη διαφορά από τα μεγάλα καταστήματα. Τύπου από 470, 350.

Συμφωνώ. Επίσης , μια φίλη πήρε από σάιτ στο εξωτερικό το κάθισμα που ήθελε τουλάχιστον 100 ευρώ κάτω. Δεν τη ρώτησα ποιο, αλλά φαντάζομαι παντού θα υπάρχουν και στο Amazon ίσως αν κοιτάξει κανείς θα βρει κάτι. Εγώ είχα πάει στις εκπτώσεις σε δικό μας κατάστημα όταν από τα κάθισμα αυγό έπρεπε να πάρουμε κάτι μεγαλύτερο

Υπάρχουν πάντως και οικονομικά που είναι φουλ αξιόπιστα, όπως τα joie πχ. Οικονομικά εννοώ γύρω στα 300, όχι 150 ας πούμε

Just now, little lamb said:

Υπάρχουν πάντως και οικονομικά που είναι φουλ αξιόπιστα, όπως τα joie πχ. Οικονομικά εννοώ γύρω στα 300, όχι 150 ας πούμε

300 για κάθισμα αυτής της ηλικίας είναι πολλά. Τα καθίσματα για πιο μικρά είναι πιο ακριβά. Σε αυτή την ηλικία ακόμα και τα britax romer 200 κάνουν περίπου. 

πρίν από 20 λεπτά , maripoz είπε:

300 για κάθισμα αυτής της ηλικίας είναι πολλά. Τα καθίσματα για πιο μικρά είναι πιο ακριβά. Σε αυτή την ηλικία ακόμα και τα britax romer 200 κάνουν περίπου. 

Α δεν ήξερα. Η δικιά μου είναι 2 ακόμα και πήραμε 0-36 για μονιμα οπότε δεν εχω δει για μεγαλύτερα (το πήραμε ενός έτους, πιο πριν είχαμε αυγό)

Just now, little lamb said:

Α δεν ήξερα. Η δικιά μου είναι 2 ακόμα και πήραμε 0-36 για μονιμα οπότε δεν εχω δει για μεγαλύτερα (το πήραμε ενός έτους, πιο πριν είχαμε αυγό)

Ναι αυτά είναι ακριβά μετά φτηναινουν. Άσε έμεις δώσαμε 580 για 0-4 αλλά έιχα φάει κόλλημα να πάρουμε το καλύτερο. Τώρα θα δώσουμε 200 για αντιστοίχως καλό britax  

Διαφημίσεις

Γεια σας! Ευχαριστώ! Ολα αυτα που λέτε έχουν ανακλιση? Εμάς αυτό είναι το θέμα μας να έχουν μια μικρή ανακλιση γιατί με αυτά που έχουμε, όταν κοιμουνται γερνουν μπροστά , είναι τελείως ίσια... Και δε θέλουμε να ναι έτσι. Επίσης εγώ είπα στο συζυγο να μην είναι Απαταιτητα αιζοφιξ εκείνος όμως επιμένει και πως είναι θέμα ασφάλειας. (( τα προηγουμενα που χαμε δεν ήταν γιατί ειχαμε παλια αυτοκίνητα αλλά τώρα τα καινουρια εχουν τέτοιο συστημα γι'αυτό κι εκείνος επιμένει/καλά κάνει που επιμένει;)) 

Τα καθίσματα που δένουν με τις ζώνες είναι εξίσου ασφαλή με το isofix.

Μπες στην ομάδα που σου πρότεινε η little lamb, θα σε βοηθήσει πολύ. 

• Μου αρέσει 1

On 19/4/2021 at 11:36 ΜΜ, diane2020 είπε:

Renolux.

Είναι της τάξεως των 200€,έχει 3 ανακλήσεις και isofix. 

Τελικά πηραμε μετά από πααααρα πολυ ψάξιμο του άντρα μου isofix  και με ανακλιση 150 σε προσφορα... Σας ευχαριστω!!! 

Καλησπέρα κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω μέχρι ποια ηλικία βάζετε τα παιδιά σας σε καθισματάκι αυτοκινήτου. Το δικό μας το ένα γράφει ότι είναι μέχρι και 12 ετών. Και απλά απόρησα και σκέφτηκα μέχρι τέτοια ηλικία ακόμα κάθονται σε καρεκλάκι;;; Επίσης ήθελα να ρωτήσω τι κάνετε σε περίπτωση που το μωράκι σας αρχίζει και ξεκουμπώνεται μόνο του. Βλέπω το γιο μου που είναι σχεδόν δύο ετών αρχίζει να προσπαθεί να το ξεκουμπώσει .. Και φοβάμαι τη στιγμή που θα το καταφέρει:P

Διαφημίσεις

Just now, Super.mum είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω μέχρι ποια ηλικία βάζετε τα παιδιά σας σε καθισματάκι αυτοκινήτου. Το δικό μας το ένα γράφει ότι είναι μέχρι και 12 ετών. Και απλά απόρησα και σκέφτηκα μέχρι τέτοια ηλικία ακόμα κάθονται σε καρεκλάκι;;; Επίσης ήθελα να ρωτήσω τι κάνετε σε περίπτωση που το μωράκι σας αρχίζει και ξεκουμπώνεται μόνο του. Βλέπω το γιο μου που είναι σχεδόν δύο ετών αρχίζει να προσπαθεί να το ξεκουμπώσει .. Και φοβάμαι τη στιγμή που θα το καταφέρει:P

Ναι μέχρι δώδεκα ή μέχρι να φτάσει ενάμιση μέτρο λέει το δικό μας, κάτι που πιστεύω θα γίνει νωρίτερα. Άλλο αν δεν το εφαρμόζουν οι περισσότεροι, κι άλλο τι είναι το σωστό.

Για το άλλο και εγώ δε ξέρω, και μένα προσπαθεί να το ξεκουμπωσει...:twisted:

• Χαχαχα 1

Just now, Annitamik είπε:

Ναι μέχρι δώδεκα ή μέχρι να φτάσει ενάμιση μέτρο λέει το δικό μας, κάτι που πιστεύω θα γίνει νωρίτερα. Άλλο αν δεν το εφαρμόζουν οι περισσότεροι, κι άλλο τι είναι το σωστό.

Για το άλλο και εγώ δε ξέρω, και μένα προσπαθεί να το ξεκουμπωσει...:twisted:

Α εντάξει δεν είμαι η μόνη χαχα

1 hour ago, Super.mum είπε:

Όσες φορές τα παιδιά μου δοκίμασαν να βγουν από το καρεκλάκι μόνα, έβαλα τις φωνές και σε πρώτη ευκαιρία σταμάτησα το αμάξι και άρχισα το κήρυγμα, ότι ποτέ δεν κινούμαστε χωρίς να είμαστε καλά δεμένοι γιατί μπορούμε να χτυπήσουμε πολύ άσχημα. Σίγουρα τους έγινε βίωμα από πολύ μικρή ηλικία. Καρεκλάκι τα δικά μου έπαψαν να χρησιμοποιούν στις τελευταίες τάξεις του Δημοτικού και πάντα έλεγα ότι δε με απασχολεί τι κάνουν οι άλλοι γονείς και τα άλλα παιδιά. Κάποια στιγμή που με έπρηξε ο μικρός στα 8-9 ότι μόνο αυτός είναι σε καρεκλάκι και γιατί δεν κάνω ό,τι και οι γονείς του τάδε και του δείνα, που τον διαβεβαίωαν (οι γονείς παρακαλώ αυτοπροσώπως σε κάποια κουβέντα) ότι τα καρεκλάκια είναι για μωρά, ομολογώ ότι πλέον εκνευρίστηκα τόσο που απάντησα ότι προφανώς οι γονείς αυτοί δεν αγαπάνε ιδιαίτερα το παιδί τους και το κόψαμε εκεί.

• Μου αρέσει 1
    • Λυπημένη/-ος 1

Μέχρι 1,5 μέτρο?? Δλδ αν ένας ενήλικας είναι 1,49 πρέπει να κάθεται σε καθισματακι για να μπορεί να δεθεί καλά με τις ζώνες?? :lol:

πρίν από 5 λεπτά , mama16 είπε:

Μέχρι 1,5 μέτρο?? Δλδ αν ένας ενήλικας είναι 1,49 πρέπει να κάθεται σε καθισματακι για να μπορεί να δεθεί καλά με τις ζώνες?? :lol:

Σαν την κοντή την θεία μου χαχα 

• Χαχαχα 1

Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι είναι μέχρι  ενάμισι μέτρο ή 36 κιλά, που σημαίνει γύρω στα 12. Και ο λόγος είναι ότι οι ζώνες του αυτοκινήτου είναι φτιαγμένες για ανθρώπους από ενάμισι μέτρο και πάνω, οπότε μέχρι να φτάσουν να μπορούν να δεθουν κατ'ευθειαν με τη ζώνη χρειάζεται το καρεκλακι. Απλά πολλοί έχουν τη λογική ότι στο πίσω κάθισμα δεν βάζεις ζώνη ούτως ή άλλως...

Μέχρι 12 και θα προσπαθήσουμε να το τηρήσουμε εμένα είναι 6 τώρα μία χαρά κάθεται. Είναι το πιο ασφαλες να κάθονται σε κάθισμα. Βλέπω αλλά μικρά να μην έχουν κάθισμα και με πιάνει κάτι...

Σε ότι αφορά ότι λυνεται, αμα το σφίξεις καλά και αγριεψεις μια δυο, δε θα ξανά λυθεί. Στην ασφάλεια τους δεν κάνω εκπτώσεις ουτε τα στραβά μάτια.... 

Στη μικρή αγριεψα μια φορά που μου κανε νουμερα, της πήρα το παιχνιδι δυο τρεις τέλος. Δεν το ξανακανε. 

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα