Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάθισμα αυτοκίνητου sos!


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα! Ψάχνω άμεσα ένα κάθισμα αυτοκινήτου να αγοράσω από 20 κιλά έως 36 για 6 χρονών παιδακι. Γιατί το παλιο μας... Μαδησε! Θα ήθελα να είναι isofix, και το βασικοτερο ανάκληση που όταν κοιμάται να μη γέρνει ουτε πλαι ουτε μπρος. Ας βρω έστω με ανάκλιση κι ας μην ειναι isofix στην τελική. 

Και οικονομικό! Όλα όσα κοιτάω είναι ακριβά! (Δυο αυτοκίνητα φανταστείτε απο δυο καθίσματα το καθένα, μας κοστίζουν κάθε φορά ο κουκος αηδόνι)Σιγουρα θα υπάρχει κι άλλη εταιρεία όχι τόσο γνωστή! Έχετε να προτεινετε?

Ευχαριστώ!! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν είσαι στο Facebook, υπάρχει μια ομάδα "παιδί και οδική ασφάλεια", πολύ κατατοπιστική. Στα ποστ είναι λίγο "αυστηροί", αλλά αν μελετησεις τα αρχεία βρίσκεις εύκολα κάτι να ταιριάζει και ταυτόχρονα να είναι και αξιόπιστο

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως σε αυτή την ηλικία η ανάκληση τους νομίζω είναι μικρή? Αυτά που είχες είχαν μεγάλη? Δεν ξέρω κατά πόσο θα βρεις τέτοιο καθισματακι.. Εκτός κ αν θες να πάρεις με μεγαλύτερο εύρος ηλικίας

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Κοριτσια καλησπερα! Ψάχνω άμεσα ένα κάθισμα αυτοκινήτου να αγοράσω από 20 κιλά έως 36 για 6 χρονών παιδακι. Γιατί το παλιο μας... Μαδησε! Θα ήθελα να είναι isofix, και το βασικοτερο ανάκληση που όταν κοιμάται να μη γέρνει ουτε πλαι ουτε μπρος. Ας βρω έστω με ανάκλιση κι ας μην ειναι isofix στην τελική. 

Και οικονομικό! Όλα όσα κοιτάω είναι ακριβά! (Δυο αυτοκίνητα φανταστείτε απο δυο καθίσματα το καθένα, μας κοστίζουν κάθε φορά ο κουκος αηδόνι)Σιγουρα θα υπάρχει κι άλλη εταιρεία όχι τόσο γνωστή! Έχετε να προτεινετε?

Ευχαριστώ!! :)

 

Στα καθίσματα ό,τι πληρώσεις παίρνεις. Να πληρώσεις πολύ και να πάρεις πατάτα γίνεται, το ανάποδο όχι.

Ανάκληση σε αυτές τις ηλικίες δεν παίζει νομίζω καν. Όχι σοβαρή ανάκληση τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Στα καθίσματα ό,τι πληρώσεις παίρνεις. Να πληρώσεις πολύ και να πάρεις πατάτα γίνεται, το ανάποδο όχι.

Ανάκληση σε αυτές τις ηλικίες δεν παίζει νομίζω καν. Όχι σοβαρή ανάκληση τουλάχιστον.

Έτσι ακριβώς. Δεν είναι από τα πράγματα στα οποία θέλεις να κάνεις οικονομία.

@diane2020 διάλεξε ποιο θες έπειτα από έρευνα και  από reviews και ψάξε πού το έχει πιο φθηνά . δεν χρειάζεται δηλαδή να πας στο ΛΗΤΩ να ο πάρεις. Εγώ το ένα το είχα βρει στην κουδουνίστρα και το άλλο στο kidscom νομίζω. Με μεγάλη διαφορά από τα μεγάλα καταστήματα. Τύπου από 470, 350.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Έτσι ακριβώς. Δεν είναι από τα πράγματα στα οποία θέλεις να κάνεις οικονομία.

@diane2020 διάλεξε ποιο θες έπειτα από έρευνα και  από reviews και ψάξε πού το έχει πιο φθηνά . δεν χρειάζεται δηλαδή να πας στο ΛΗΤΩ να ο πάρεις. Εγώ το ένα το είχα βρει στην κουδουνίστρα και το άλλο στο kidscom νομίζω. Με μεγάλη διαφορά από τα μεγάλα καταστήματα. Τύπου από 470, 350.

Συμφωνώ. Επίσης , μια φίλη πήρε από σάιτ στο εξωτερικό το κάθισμα που ήθελε τουλάχιστον 100 ευρώ κάτω. Δεν τη ρώτησα ποιο, αλλά φαντάζομαι παντού θα υπάρχουν και στο Amazon ίσως αν κοιτάξει κανείς θα βρει κάτι. Εγώ είχα πάει στις εκπτώσεις σε δικό μας κατάστημα όταν από τα κάθισμα αυγό έπρεπε να πάρουμε κάτι μεγαλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Υπάρχουν πάντως και οικονομικά που είναι φουλ αξιόπιστα, όπως τα joie πχ. Οικονομικά εννοώ γύρω στα 300, όχι 150 ας πούμε

300 για κάθισμα αυτής της ηλικίας είναι πολλά. Τα καθίσματα για πιο μικρά είναι πιο ακριβά. Σε αυτή την ηλικία ακόμα και τα britax romer 200 κάνουν περίπου. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , maripoz είπε:

300 για κάθισμα αυτής της ηλικίας είναι πολλά. Τα καθίσματα για πιο μικρά είναι πιο ακριβά. Σε αυτή την ηλικία ακόμα και τα britax romer 200 κάνουν περίπου. 

 

Α δεν ήξερα. Η δικιά μου είναι 2 ακόμα και πήραμε 0-36 για μονιμα οπότε δεν εχω δει για μεγαλύτερα (το πήραμε ενός έτους, πιο πριν είχαμε αυγό)

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Α δεν ήξερα. Η δικιά μου είναι 2 ακόμα και πήραμε 0-36 για μονιμα οπότε δεν εχω δει για μεγαλύτερα (το πήραμε ενός έτους, πιο πριν είχαμε αυγό)

Ναι αυτά είναι ακριβά μετά φτηναινουν. Άσε έμεις δώσαμε 580 για 0-4 αλλά έιχα φάει κόλλημα να πάρουμε το καλύτερο. Τώρα θα δώσουμε 200 για αντιστοίχως καλό britax  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας! Ευχαριστώ! Ολα αυτα που λέτε έχουν ανακλιση? Εμάς αυτό είναι το θέμα μας να έχουν μια μικρή ανακλιση γιατί με αυτά που έχουμε, όταν κοιμουνται γερνουν μπροστά , είναι τελείως ίσια... Και δε θέλουμε να ναι έτσι. Επίσης εγώ είπα στο συζυγο να μην είναι Απαταιτητα αιζοφιξ εκείνος όμως επιμένει και πως είναι θέμα ασφάλειας. (( τα προηγουμενα που χαμε δεν ήταν γιατί ειχαμε παλια αυτοκίνητα αλλά τώρα τα καινουρια εχουν τέτοιο συστημα γι'αυτό κι εκείνος επιμένει/καλά κάνει που επιμένει;)) 

Link to comment
Share on other sites

On 19/4/2021 at 11:36 ΜΜ, diane2020 είπε:

Κοριτσια καλησπερα! Ψάχνω άμεσα ένα κάθισμα αυτοκινήτου να αγοράσω από 20 κιλά έως 36 για 6 χρονών παιδακι. Γιατί το παλιο μας... Μαδησε! Θα ήθελα να είναι isofix, και το βασικοτερο ανάκληση που όταν κοιμάται να μη γέρνει ουτε πλαι ουτε μπρος. Ας βρω έστω με ανάκλιση κι ας μην ειναι isofix στην τελική. 

Και οικονομικό! Όλα όσα κοιτάω είναι ακριβά! (Δυο αυτοκίνητα φανταστείτε απο δυο καθίσματα το καθένα, μας κοστίζουν κάθε φορά ο κουκος αηδόνι)Σιγουρα θα υπάρχει κι άλλη εταιρεία όχι τόσο γνωστή! Έχετε να προτεινετε?

Ευχαριστώ!! :)

Renolux.

Είναι της τάξεως των 200€,έχει 3 ανακλήσεις και isofix. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω μέχρι ποια ηλικία βάζετε τα παιδιά σας σε καθισματάκι αυτοκινήτου. Το δικό μας το ένα γράφει ότι είναι μέχρι και 12 ετών. Και απλά απόρησα και σκέφτηκα μέχρι τέτοια ηλικία ακόμα κάθονται σε καρεκλάκι;;; Επίσης ήθελα να ρωτήσω τι κάνετε σε περίπτωση που το μωράκι σας αρχίζει και ξεκουμπώνεται μόνο του. Βλέπω το γιο μου που είναι σχεδόν δύο ετών αρχίζει να προσπαθεί να το ξεκουμπώσει .. Και φοβάμαι τη στιγμή που θα το καταφέρει:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Super.mum είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω μέχρι ποια ηλικία βάζετε τα παιδιά σας σε καθισματάκι αυτοκινήτου. Το δικό μας το ένα γράφει ότι είναι μέχρι και 12 ετών. Και απλά απόρησα και σκέφτηκα μέχρι τέτοια ηλικία ακόμα κάθονται σε καρεκλάκι;;; Επίσης ήθελα να ρωτήσω τι κάνετε σε περίπτωση που το μωράκι σας αρχίζει και ξεκουμπώνεται μόνο του. Βλέπω το γιο μου που είναι σχεδόν δύο ετών αρχίζει να προσπαθεί να το ξεκουμπώσει .. Και φοβάμαι τη στιγμή που θα το καταφέρει:P

Ναι μέχρι δώδεκα ή μέχρι να φτάσει ενάμιση μέτρο λέει το δικό μας, κάτι που πιστεύω θα γίνει νωρίτερα. Άλλο αν δεν το εφαρμόζουν οι περισσότεροι, κι άλλο τι είναι το σωστό.

Για το άλλο και εγώ δε ξέρω, και μένα προσπαθεί να το ξεκουμπωσει...:twisted:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Ναι μέχρι δώδεκα ή μέχρι να φτάσει ενάμιση μέτρο λέει το δικό μας, κάτι που πιστεύω θα γίνει νωρίτερα. Άλλο αν δεν το εφαρμόζουν οι περισσότεροι, κι άλλο τι είναι το σωστό.

Για το άλλο και εγώ δε ξέρω, και μένα προσπαθεί να το ξεκουμπωσει...:twisted:

Α εντάξει δεν είμαι η μόνη χαχα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Super.mum είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω μέχρι ποια ηλικία βάζετε τα παιδιά σας σε καθισματάκι αυτοκινήτου. Το δικό μας το ένα γράφει ότι είναι μέχρι και 12 ετών. Και απλά απόρησα και σκέφτηκα μέχρι τέτοια ηλικία ακόμα κάθονται σε καρεκλάκι;;; Επίσης ήθελα να ρωτήσω τι κάνετε σε περίπτωση που το μωράκι σας αρχίζει και ξεκουμπώνεται μόνο του. Βλέπω το γιο μου που είναι σχεδόν δύο ετών αρχίζει να προσπαθεί να το ξεκουμπώσει .. Και φοβάμαι τη στιγμή που θα το καταφέρει:P

 

Όσες φορές τα παιδιά μου δοκίμασαν να βγουν από το καρεκλάκι μόνα, έβαλα τις φωνές και σε πρώτη ευκαιρία σταμάτησα το αμάξι και άρχισα το κήρυγμα, ότι ποτέ δεν κινούμαστε χωρίς να είμαστε καλά δεμένοι γιατί μπορούμε να χτυπήσουμε πολύ άσχημα. Σίγουρα τους έγινε βίωμα από πολύ μικρή ηλικία. Καρεκλάκι τα δικά μου έπαψαν να χρησιμοποιούν στις τελευταίες τάξεις του Δημοτικού και πάντα έλεγα ότι δε με απασχολεί τι κάνουν οι άλλοι γονείς και τα άλλα παιδιά. Κάποια στιγμή που με έπρηξε ο μικρός στα 8-9 ότι μόνο αυτός είναι σε καρεκλάκι και γιατί δεν κάνω ό,τι και οι γονείς του τάδε και του δείνα, που τον διαβεβαίωαν (οι γονείς παρακαλώ αυτοπροσώπως σε κάποια κουβέντα) ότι τα καρεκλάκια είναι για μωρά, ομολογώ ότι πλέον εκνευρίστηκα τόσο που απάντησα ότι προφανώς οι γονείς αυτοί δεν αγαπάνε ιδιαίτερα το παιδί τους και το κόψαμε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , mama16 είπε:

Μέχρι 1,5 μέτρο?? Δλδ αν ένας ενήλικας είναι 1,49 πρέπει να κάθεται σε καθισματακι για να μπορεί να δεθεί καλά με τις ζώνες?? :lol:

Σαν την κοντή την θεία μου χαχα 

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι είναι μέχρι  ενάμισι μέτρο ή 36 κιλά, που σημαίνει γύρω στα 12. Και ο λόγος είναι ότι οι ζώνες του αυτοκινήτου είναι φτιαγμένες για ανθρώπους από ενάμισι μέτρο και πάνω, οπότε μέχρι να φτάσουν να μπορούν να δεθουν κατ'ευθειαν με τη ζώνη χρειάζεται το καρεκλακι. Απλά πολλοί έχουν τη λογική ότι στο πίσω κάθισμα δεν βάζεις ζώνη ούτως ή άλλως...

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 12 και θα προσπαθήσουμε να το τηρήσουμε εμένα είναι 6 τώρα μία χαρά κάθεται. Είναι το πιο ασφαλες να κάθονται σε κάθισμα. Βλέπω αλλά μικρά να μην έχουν κάθισμα και με πιάνει κάτι...

Σε ότι αφορά ότι λυνεται, αμα το σφίξεις καλά και αγριεψεις μια δυο, δε θα ξανά λυθεί. Στην ασφάλεια τους δεν κάνω εκπτώσεις ουτε τα στραβά μάτια.... 

Στη μικρή αγριεψα μια φορά που μου κανε νουμερα, της πήρα το παιχνιδι δυο τρεις τέλος. Δεν το ξανακανε. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα κορίτσια ! Δώστε μου τα φώτα σας αν έχετε καμία ιδέα τι να κάνω στην περίπτωση μας τώρα. Λοιπόν στο αμάξι έχουμε 3 καθίσματα πίσω. Όποτε ο μεγάλος μας 2 και κάτι χρόνων κάθεται σε καρεκλάκι το joie bold 9-36 kg πίσω από την θέση του οδηγού. Ο μικρός μας τώρα 10 μηνών κάθεται σε καρεκλάκι pegperego αυγό πίσω από την θέση του συνοδηγού. Τώρα θα πρέπει να αγοράσω καινούργιο καρεκλάκι για τον μικρό γιατί αυτό το αυγό ήταν μέχρι 12 μηνών το πολύ. Όποτε δεν ξέρω τι θα γίνει και με το τρίτο παιδακι που περιμένουμε. Το τρίτο λογικά θα κάτσει πίσω από την θέση του συνοδηγού στο αυγό. Ο μεσαίος θα πρέπει να πάει σε άλλο. Άρα θα κάτσει στην μέση ; Θα είναι ασφαλές ; Το θέμα είναι ότι το μεσαίο κάθισμα δεν έχει κουμπώματα για να μπει βάση isofix όποτε ότι καρεκλάκι θα πάρω για την μέση θα πρέπει να είναι χωρίς βάση και να το δένω με ζώνες. Πράγμα που δεν μου αρέσει καθόλου. Να βάλω στην μέση τον μεσαίο ; Που είναι ήσυχος ; Γιατί αν βάλω στην μέση τον μεγαλώσει και χωρίς βάση isofix θα πηγαίνει πέρα δώθε είναι υπερκινητικός. Όλο κουνιέται , κοπανιέται , μπορεί ξαφνικά να αποφασίσει μα βγει κλπ. Τι να κάνω ; Πως να τους βάλω για να είναι πιο ασφαλές ; Σε καμία περίπτωση να φανταστώ να μπει το αυγό με το νεογέννητο στην μέση ; 

πρίν από 20 λεπτά , Super.mum είπε:

Καλημέρα κορίτσια ! Δώστε μου τα φώτα σας αν έχετε καμία ιδέα τι να κάνω στην περίπτωση μας τώρα. Λοιπόν στο αμάξι έχουμε 3 καθίσματα πίσω. Όποτε ο μεγάλος μας 2 και κάτι χρόνων κάθεται σε καρεκλάκι το joie bold 9-36 kg πίσω από την θέση του οδηγού. Ο μικρός μας τώρα 10 μηνών κάθεται σε καρεκλάκι pegperego αυγό πίσω από την θέση του συνοδηγού. Τώρα θα πρέπει να αγοράσω καινούργιο καρεκλάκι για τον μικρό γιατί αυτό το αυγό ήταν μέχρι 12 μηνών το πολύ. Όποτε δεν ξέρω τι θα γίνει και με το τρίτο παιδακι που περιμένουμε. Το τρίτο λογικά θα κάτσει πίσω από την θέση του συνοδηγού στο αυγό. Ο μεσαίος θα πρέπει να πάει σε άλλο. Άρα θα κάτσει στην μέση ; Θα είναι ασφαλές ; Το θέμα είναι ότι το μεσαίο κάθισμα δεν έχει κουμπώματα για να μπει βάση isofix όποτε ότι καρεκλάκι θα πάρω για την μέση θα πρέπει να είναι χωρίς βάση και να το δένω με ζώνες. Πράγμα που δεν μου αρέσει καθόλου. Να βάλω στην μέση τον μεσαίο ; Που είναι ήσυχος ; Γιατί αν βάλω στην μέση τον μεγαλώσει και χωρίς βάση isofix θα πηγαίνει πέρα δώθε είναι υπερκινητικός. Όλο κουνιέται , κοπανιέται , μπορεί ξαφνικά να αποφασίσει μα βγει κλπ. Τι να κάνω ; Πως να τους βάλω για να είναι πιο ασφαλές ; Σε καμία περίπτωση να φανταστώ να μπει το αυγό με το νεογέννητο στην μέση ; 

Κορίτσια επίσης πείτε μου αν θεωρείτε καλά τα britax 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Super.mum είπε:

Καλημέρα κορίτσια ! Δώστε μου τα φώτα σας αν έχετε καμία ιδέα τι να κάνω στην περίπτωση μας τώρα. Λοιπόν στο αμάξι έχουμε 3 καθίσματα πίσω. Όποτε ο μεγάλος μας 2 και κάτι χρόνων κάθεται σε καρεκλάκι το joie bold 9-36 kg πίσω από την θέση του οδηγού. Ο μικρός μας τώρα 10 μηνών κάθεται σε καρεκλάκι pegperego αυγό πίσω από την θέση του συνοδηγού. Τώρα θα πρέπει να αγοράσω καινούργιο καρεκλάκι για τον μικρό γιατί αυτό το αυγό ήταν μέχρι 12 μηνών το πολύ. Όποτε δεν ξέρω τι θα γίνει και με το τρίτο παιδακι που περιμένουμε. Το τρίτο λογικά θα κάτσει πίσω από την θέση του συνοδηγού στο αυγό. Ο μεσαίος θα πρέπει να πάει σε άλλο. Άρα θα κάτσει στην μέση ; Θα είναι ασφαλές ; Το θέμα είναι ότι το μεσαίο κάθισμα δεν έχει κουμπώματα για να μπει βάση isofix όποτε ότι καρεκλάκι θα πάρω για την μέση θα πρέπει να είναι χωρίς βάση και να το δένω με ζώνες. Πράγμα που δεν μου αρέσει καθόλου. Να βάλω στην μέση τον μεσαίο ; Που είναι ήσυχος ; Γιατί αν βάλω στην μέση τον μεγαλώσει και χωρίς βάση isofix θα πηγαίνει πέρα δώθε είναι υπερκινητικός. Όλο κουνιέται , κοπανιέται , μπορεί ξαφνικά να αποφασίσει μα βγει κλπ. Τι να κάνω ; Πως να τους βάλω για να είναι πιο ασφαλές ; Σε καμία περίπτωση να φανταστώ να μπει το αυγό με το νεογέννητο στην μέση ; 

Κορίτσια επίσης πείτε μου αν θεωρείτε καλά τα britax 

Πρώτο κ κυριότερο.. Έχεις δει αν όντως χωράει στο αυτοκίνητο 3 καθισματακια πίσω? Έχετε πολύ μεγάλο αυτοκίνητο για να χωράνε 2 καθισματακια μεγάλα κ ένα αυγό? Στο δικό μας δεν νομίζω να χωράει αυγό, εγώ χωράω ίσα ίσα που είμαι αδύνατη. Αν είχα περισσότερα κιλά δεν θα χωρούσα με τπτ. Το αυτοκίνητο σας χωράει 3 μεγάλα καθίσματα? Η θα πρέπει σε κανέναν χρόνο να πάρετε καινούργιο? Γιατί αν είναι να πάρετε άλλο, για αυτό τον καιρό θα έβαζα το αυγό ανάποδα απ' τον συνοδηγό με απενεργοποιημένο αερόσακο κ εγώ θα καθόμουν στην μέση 

Link to comment
Share on other sites

Τα καθισματα που δενουν με ζωνη δεν κουνιουνται, μη σε φοβιζει αυτο δηλαδη. Ειναι πολυ σταθερα. Εμεις εχουμε το joie every stage fx, ειναι μεχρι 36, εχει isofix οταν το γυρισεις προς τα εμπρος και δενει με τη ζωνη οσο το εχεις προς τα πισω. Μεχρι 18 κιλα ειναι προς τα πισω. Εχει τη δυνατοτητα να γυρισει προς τα εμπρος απο 9 κιλα αλλα γραφει οτι δεν συστήνεται. Ειναι ογκωδες ομως, δεν ξερω αν χωραει στη μεση. Επισης θελει ζωνη 3 σημειων για να πιαστει, οποτε δεν θυμαμαι τωρα αν συστηνεται η μεσαια θεση, μπορω να δω το βιβλιαρακι και να σου γραψω. (Επειδη σε μερικα αυτοκινητα η μεσαια ζωνη δεν ειναι τριων σημειων). 

 

 

 

 

 

Η britax γενικα καλη ειναι, αλλα καθε καθισμακι εχει αλλα χαρακτηριστικα, δεν σημαινει δηλαδη οτι ολα μιας εταιρειας ειναι εξισου καλα. Παιζει ρολο η συμπεριφορα τους στα crash test. Αν εχεις fb μπορεις να μπεις στην ομαδα Παιδι και οδικη ασφαλεια. Ειναι πολυ κατατοπιστικη. Αν ποσταρεις ειναι λιγο αυστηροι και δεν ειναι και παντα ανοιχτη η δυνατοτηγα για ποστ, αλλα μπορεις να μελετησεις τα αρχεια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...