Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Σκυλάκι για οικογένεια με παιδιά

Belmar

Recommended Posts

Δεν ήξερα πού εντάσσεται αυτό το θέμα, οπότε το αφήνω εδώ.

Θεωρώ την επαφή με τα ζώα σημαντική για την ανάπτυξη των παιδιών και θέλω τα παιδιά μου να μεγαλώσουν με σκυλάκι, όπως είχα άλλωστε κι εγώ.

Ποιές ράτσες θεωρείτε ότι είναι κατάλληλες για επαφή με παιδιά και από ποιά ηλικία των παιδιών είναι καταλληλοτερο να μπει ένα σκυλι μέσα στην οικογένεια;

Διαφημίσεις

Just now, Belmar είπε:

Δεν ήξερα πού εντάσσεται αυτό το θέμα, οπότε το αφήνω εδώ.

Θεωρώ την επαφή με τα ζώα σημαντική για την ανάπτυξη των παιδιών και θέλω τα παιδιά μου να μεγαλώσουν με σκυλάκι, όπως είχα άλλωστε κι εγώ.

Ποιές ράτσες θεωρείτε ότι είναι κατάλληλες για επαφή με παιδιά και από ποιά ηλικία των παιδιών είναι καταλληλοτερο να μπει ένα σκυλι μέσα στην οικογένεια;

σιγουρα πιο καλα ειναι να ειναι το παιδι μετα τα 4. γιατι το σκυλακι θα ζοριζετε κ.σιγουρα θα πρεπει να ειστε συνεχεια στο μη κ στο οχι στο παιδι. 

γενικα τα πιο καλα σκυλια για παιδια ειναι οχι πολυ μικρωσωμα οχι πολυ μεγαλωσωμα. αν θες συγκεκριμενες ρατσες μπορεις να κανεις απλα μια αναζητηση υπαρχει κ στο utube μια εκπομπη dogs 101 λεγετε κ δειχνει για καθε ρατσα ολα τα χαρακτηριστικα οποτε αν σου αρεσει κατι συγκεκριμενο το ελενχεις κ εκει. 

αδεσποτακια ιμιαιμα ειναι οτι καλητερο ανθεκτικα κ εξυπνα .  πρεπει να ρωτησεις ομως ποσο μεγεθος θα φτασει. 

• Like 2

Just now, ΑΡΓΚ said:

Προσωπικά θα υιοθετούσα, όπως και έχω κάνει. Δεν θα μπορούσα να δικαιολογήσω ούτε στον εαυτό μου ούτε στα παιδιά το γιατί υπάρχουν τόσα αδέσποτα που ψάχνουν σπίτι, και εγώ πληρώνω έναν εκτροφέα για να έχει το σκυλί συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. 

Από εκεί και πέρα , το σκυλί το παίρνει ο γονιός και όχι το παιδί. Ο γονιός το φροντίζει, έχει την ευθύνη, και το παιδί βοηθά και σε καμία περίπτωση δεν είναι υπόλογο αν βαρεθεί, ούτε το σκυλί επιστρέφεται. Οπότε, αν ο γονιός θέλει ο ίδιος σκυλί, παίρνει όποιο του αρέσει, αν δε θέλει ο ίδιος την ευθύνη για 10-20 χρόνια, η κατάλληλη ηλικία του παιδιού είναι μετά τα 18 ;)

Θα έλεγα να σκεφτείτε αν έχετε την αντοχή για κουτάβι ως γονείς (και την αβεβαιότητα για το πώς θα είναι μεγαλώνοντας), αλλιώς αναζητήστε ένα ενήλικο, που έχει δείξει και τον χαρακτήρα του. Όχι νεαρό ενήλικο σε αυτή την περίπτωση, θα έλεγα να έχει περάσει τα 2-3 χρόνια.

Μα εννοείται δεν ρωτάω την ηλικία του παιδιού για να του αναθέσω ευθύνες, είναι δυνατόν;  Ασε που μετά τα 18 τι να το κανει το παιδί το σκυλί; Μάλλον καμμιά φιλενάδα θα μου φέρει! Αλλά αλλιώς είναι ένα σκυλάκι όταν έχεις νεογέννητο, αλλιώς όταν το παιδί είναι 2 αλλιώς όταν είναι 8 ετών.

Τώρα όχι, εγώ δεν θα υιοθετούσα αδεσποτάκι παρα μόνο αν ήταν νεογέννητο. Μεγάλο ηλικιακά σκυλί δεν βάζω στην οικογένειά μου, εκτός αν μου το έδινε άλλη οικογένεια και ήταν με "συστασεις".

Το σκέφτομαι διότι ο μεγάλος μου έχει μεγάλη αδυναμία στο σκυλί των γονιών μου και βλέπω ότι του κάνει πολύ καλό ότνα είναι μαζί του. Επίσης από έρευνες κτλ, τα παιδιά που μεγαλώνουν με σκυλιά φαίνεται συνολικά ότι είναι βελτιωμένη η ψυχοσύνθεσή τους, οποτε με ενδιαφέρει πολύ αυτό.

Σε σχέση με την επιλογή ράτσας, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, το μέγεθος του σπιτιού σας, αν ζείτε σε πολυκατοικία ή μόνοι σας, αν έχετε αυλή, αν ζείτε κοντά σε εξοχή ή εντελώς μέσα σε πόλη, αλλά και τον τρόπο ζωή σας, αν ταξιδεύετε συχνά, αν έχετε άνθρωπο να το κρατάει όσο λείπετε ή αν θέλετε να το έχετε μαζί σας. 

Παράδειγμα, τα λαμπραντόρ είναι υπέροχα σκυλιά για οικογένεια, πολύ δοτικά. Ωστόσο σε ένα διαμέρισμα θα δυσκολευτούν λόγω του όγκου τους και παράλληλα είναι και σκυλιά εργασίας που σημαίνει ότι οι ανάγκες τους για φυσική δραστηριότητα είναι αυξημένες. Τo jack russel terrier (ο Max από το Secret life of pets) είναι μικρόσωμο, ταξιδεύεις άνετα μαζί του αλλά τα επίπεδα ενέργειάς του είναι άλλο πράγμα, αν δεν ασχολείται κάποιος ουσιαστικά μαζί του, είναι ικανό να σου διαλύσει το σπίτι. Συνήθως οι μικρόσωμες ράτσες είναι πιο νευρικές (με εξαίρεση τα bulldog που βαριούνται που ζούνε). Το αν θα επιλέξετε να αγοράσετε από κάποιον εκτροφέα (όχι από pet shop, όχι από τυχαίο που άφησε τη σκύλα του να γεννήσει) ή θα υιοθετήσετε (που υπάρχουν πολλοί σύλλογοι που κάνουν εξαιρετική δουλειά) είναι δική σας απόφαση. Καταλαβαίνω απόλυτα την ανάγκη επιλογής ράτσας, ειδικά όταν θέλεις συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Επίσης καλό θα ήταν αν μπορείτε να ζητήσετε βοήθεια εκπαιδευτή (αλλά positive trainer)

Πάντα το παιδί έχει να κερδίσει κάτι, ακόμα και σε μικρή ηλικία το κατοικίδιο μπορεί να του διδάξει σεβασμό, κατανόηση ορίων, υπευθυνότητα και φυσικά θα δώσει και θα πάρει απεριόριστη αγάπη. Εμείς δεν έχουμε σκύλο (δεν μπορώ να δεσμευτώ τόσο) αλλά εξημερωμένο παπαγάλο, και το πόσο προσεκτική είναι μαζί του η κόρη μου με έχει εντυπωσιάσει. Και φροντίζει και για τη τροφή του.  Ωστόσο ένα μικρό σε ηλικία παιδάκι (πχ έως 3-4 ετών) μπορεί να θέσει σε κίνδυνο τόσο τη ζωή του σκυλιού όσο και τη δική του, λόγω λάθους χειρισμού. Από τα 5-6 και μετά είναι καλύτερα.

• Like 2

Διαφημίσεις

Για μένα από τα καλύτερα σκυλάκια για μικρά παιδιά που είναι παιχνιδιάρικα κ καθόλου επιθετικά κ μπορεις να τα έχεις στο σπίτι είναι τα κανίς γκριφον. Εννοείται ότι δεν είναι σκυλιά φύλακες αν θες κ κάτι τέτοιο.. 

2 ώρες πρίν, Belmar είπε:

Τώρα όχι, εγώ δεν θα υιοθετούσα αδεσποτάκι παρα μόνο αν ήταν νεογέννητο. Μεγάλο ηλικιακά σκυλί δεν βάζω στην οικογένειά μου, εκτός αν μου το έδινε άλλη οικογένεια και ήταν με "συστασεις".

Μπορείς να το πάρεις δοκιμαστικά, όπως αναφέρθηκε παραπάνω, και να δείτε τον χαρακτήρα του. Επίσης και νεογέννητα κουταβάκια δίνονται από φιλοζωικές, δεν είναι ανάγκη να το αγοράσεις. Είναι πραγματικά κρίμα να συντηρείται αυτό το κύκλωμα όσο υπάρχουν ένα σωρό αδέσποτα που υποφέρουν. 

• Like 2
  • Thanks 2

Just now, Ilaeira είπε:

Μπορείς να το πάρεις δοκιμαστικά, όπως αναφέρθηκε παραπάνω, και να δείτε τον χαρακτήρα του. Επίσης και νεογέννητα κουταβάκια δίνονται από φιλοζωικές, δεν είναι ανάγκη να το αγοράσεις. Είναι πραγματικά κρίμα να συντηρείται αυτό το κύκλωμα όσο υπάρχουν ένα σωρό αδέσποτα που υποφέρουν. 

Δε διαφωνώ σε αυτά που γράφεις και τα περισσότερα υιοθετημένα αδέσποτα που ξέρω είναι εξαιρετικού χαρακτήρα. Αν μπορεί κάποιος να το κάνει, είναι ότι καλύτερο. Απλά να συμπληρώσω ότι αν θέλεις μικρόσωμο σκυλί ή απλά δεν "σηκώνεις" μεσαίο ή μεγαλόσωμο, δύσκολα βρίσκεις μικρό αδέσποτο και νεογέννητο. Επίσης είναι για εμένα απόλυτα κατανοητό να μην μπορείς να αναλάβεις την ευθύνη ενός ενήλικα σκύλου που δεν ξέρεις τι βιώματα έχει. Και το λέω και αυτό βάσει εμπειρίας με χρόνια υιοθετημένο σκυλί που αν δεν ήξερες το trigger του, ήταν εκτεθειμένη η σωματική σου ακεραιότητα.  Μίλησα για εκτροφείς γιατί εκεί έχεις απόλυτο έλεγχο. Μπορείς να ελέγξεις τα διαπιστευτήριά του εκτροφέα και είσαι σίγουρος για την ποιότητα ζωής που προσφέρεται στους γονείς. Έπειτα λόγω καθαρότητας ράτσας, γνωρίζεις τι να περιμένεις, τι απαιτήσεις έχει ο σκύλος, τι προβλήματα υγείας πρέπει να προσέξεις, πόσο δεκτικός σε εκπαίδευση είναι. Οι σωστοί εκτροφείς ωστόσο είναι ελάχιστοι και θέλει να αφιερώσει κανείς πολύ χρόνο για να επιλέξει. Σε καμία περίπτωση δεν μιλάω για αγορά από τυχαίο ιδιώτη (που συνήθως συμπεριφέρονται οικτρά)  ή μέσω pet shop (που συχνά σημαίνει για μαζικές εισαγωγές άρρωστων ζώων, σε άθλιες συνθήκες).

• Like 1

Just now, Ilaeira said:

Δεν ξέρω πώς προέκυψε ότι θέλω να αγοράσω. Είχαν οι γονείς μου κατά καιρούς σκυλιά και όλα τα έπαιρναν από οικογένειες που είχαν κουτάβια, κάτι τέτοιο σκοπευω να κανω και τώρα, ίσως αν ήθελα κάποιο άμεσα να πηγαινα σε φιλοζωική να παρω κουταβι. Απλά δεν μου αρέσει καθόλου η ιδέα να παρω ένα ενήλικα σκύλο χωρίς να τον ξέρω, ακόμα και αν οι πιθανότητες να βγει στραβόξυλο είναι πάρα πολύ μικρές.

Βέβαια @jellyfishch είναι πολύ ενθαρρυντικό που είχες καλή εμπειρία, πώς το δέχτηκε ο γιος σου; 

• Thanks 1

Διαφημίσεις

Οταν λες οικογενειες που ειχαν κουταβια, εννοεις ερασιτεχνικη εκτροφη; Τα αδεσποτα συνηθως δινονται πια με ορο την στειρωση, καιρο εχω να ακουσω αυτο που ακουγαμε παιδια που αφηναν τα σκυλια να ζευγαρωνουν στα σπιτια. Και τα κουταβια που περισσευουν τι τα κανουν, τα πνιγουν;

• Like 1

Just now, Belmar είπε:

Δεν ξέρω πώς προέκυψε ότι θέλω να αγοράσω. Είχαν οι γονείς μου κατά καιρούς σκυλιά και όλα τα έπαιρναν από οικογένειες που είχαν κουτάβια, κάτι τέτοιο σκοπευω να κανω και τώρα, ίσως αν ήθελα κάποιο άμεσα να πηγαινα σε φιλοζωική να παρω κουταβι. Απλά δεν μου αρέσει καθόλου η ιδέα να παρω ένα ενήλικα σκύλο χωρίς να τον ξέρω, ακόμα και αν οι πιθανότητες να βγει στραβόξυλο είναι πάρα πολύ μικρές.

Βέβαια @jellyfishch είναι πολύ ενθαρρυντικό που είχες καλή εμπειρία, πώς το δέχτηκε ο γιος σου; 

Το δέχτηκε μια χαρά, και με τον καιρό δέθηκαν ακόμη περισσότερο. Είναι ο πρώτος άνθρωπος που εγλειψε η γλυκούλα.

Ήταν θετικός από πριν στο να πάρουμε σκυλάκι. Στην αρχή μόνο ήθελε λίγο οριοθέτηση με μερικά αγαρμπα χάδια και παιχνίδια( ο μικρός όχι η σκυλίτσα)

Εμένα προσωπικά η εμπειρία μου μου έδειξε ότι απ' το ενήλικο ξέρεις τι να περιμένεις, το βλέπεις και δεν εξελίσσεται περίεργα ούτε το καταλαμβαίνουν οι ορμόνες και γίνεται εξω φρένων. Άσε που τα πρώην αδέσποτα σου δείχνουν ευγνωμοσύνη ή απλά δεν είναι κακομαθημένα όπως αυτά που έχουν μεγαλώσει ως οικόσιτα πολλές φορές... 

Βέβαια όλα σχετικά είναι μπορεί να σου τύχει ένα πολύ πεισματάρικο αδέσποτακι, σου απάντησα με βάση την εμπειρία μου.

Edited by jellyfishch
  • Like 1
2t7wp3.png

Εγώ θα έλεγα να δεις την καθημερινότητα τη δικιά σας σε συνάρτηση με τις ανάγκες του σκύλου. Έχουμε σκύλο που χρειάζεται μπόλικη δραστηριότητα κι εκτόνωση κι εμείς δουλεύουμε πολλές ώρες αλλά αναγκαστικά προσαρμοζόμαστε όσο μπορούμε στις ανάγκες του για να είμαστε όλοι ήρεμοι και καλά. Τον λατρεύουμε πια, τον πήραμε από νεογέννητο. Ωστόσο, εκ των υστέρων, θα διάλεγα ράτσα με λιγότερες ανάγκες για εκτόνωση, μεγάλες βόλτες κλπ. 

14 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

Οταν λες οικογενειες που ειχαν κουταβια, εννοεις ερασιτεχνικη εκτροφη; Τα αδεσποτα συνηθως δινονται πια με ορο την στειρωση, καιρο εχω να ακουσω αυτο που ακουγαμε παιδια που αφηναν τα σκυλια να ζευγαρωνουν στα σπιτια. Και τα κουταβια που περισσευουν τι τα κανουν, τα πνιγουν;

Έχω μεγαλώσει επαρχία και ναι, εννοώ αυτό ακριβώς που είπες: οικογένεια που το σκυλί τους έκανε κουτάβια τα μοιράζει σε οικογένειες που ενδιαφέρονται. Η λογική είναι ότι αφήνουν το θηλυκό σκυλάκι να κάνει μια γέννα πριν του κανουν στείρωση, δεν το στειρώνουν δλδ αμέσως ούτε βέβαια το αφήνουν να γεννοβολάει κάθε χρονο. Τα κουταβακια συνήθως έχουν προ-κρατηθεί πριν καν γεννηθούν και αν όχι, όλο και κάποιος βρίσκεται να τα θέλει.

Just now, love kids said:

Εγώ θα έλεγα να δεις την καθημερινότητα τη δικιά σας σε συνάρτηση με τις ανάγκες του σκύλου. Έχουμε σκύλο που χρειάζεται μπόλικη δραστηριότητα κι εκτόνωση κι εμείς δουλεύουμε πολλές ώρες αλλά αναγκαστικά προσαρμοζόμαστε όσο μπορούμε στις ανάγκες του για να είμαστε όλοι ήρεμοι και καλά. Τον λατρεύουμε πια, τον πήραμε από νεογέννητο. Ωστόσο, εκ των υστέρων, θα διάλεγα ράτσα με λιγότερες ανάγκες για εκτόνωση, μεγάλες βόλτες κλπ. 

Δεν έχουμε τον τρελό ελεύθερο χρόνο, έτσι θελουμε κάτι που να αγαπάει τα παιδιά και να παίζει μαζί τους και να χρειάζεται 2 το πολύ 3 βόλτες στο τετράγωνο για την ανάγκη τους. Εσύ τι σκύλο έχεις και θέλει πολλή εκτόνωση;

Just now, jellyfishch said:

Το δέχτηκε μια χαρά, και με τον καιρό δέθηκαν ακόμη περισσότερο. Είναι ο πρώτος άνθρωπος που εγλειψε η γλυκούλα.

Ήταν θετικός από πριν στο να πάρουμε σκυλάκι. Στην αρχή μόνο ήθελε λίγο οριοθέτηση με μερικά αγαρμπα χάδια και παιχνίδια( ο μικρός όχι η σκυλίτσα)

Εμένα προσωπικά η εμπειρία μου μου έδειξε ότι απ' το ενήλικο ξέρεις τι να περιμένεις, το βλέπεις και δεν εξελίσσεται περίεργα ούτε το καταλαμβαίνουν οι ορμόνες και γίνεται εξω φρένων. Άσε που τα πρώην αδέσποτα σου δείχνουν ευγνωμοσύνη ή απλά δεν είναι κακομαθημένα όπως αυτά που έχουν μεγαλώσει ως οικόσιτα πολλές φορές... 

Βέβαια όλα σχετικά είναι μπορεί να σου τύχει ένα πολύ πεισματάρικο αδέσποτακι, σου απάντησα με βάση την εμπειρία μου.

Πολύ χαίρομαι, έτσι είναι και ο δικός μου με το σκυλί των γονιών μου. Πιο πολύ περιορίζουμε το μικρό δλδ παρά το σκυλί. Και παιζουν αρκετά. 

Κάτι τέτοιο θα ήθελα ιδανικά, αν και η αρχή με ένα σκυλί μικρό πάντα είναι καπως δύσκολη μέχρι να το μάθεις τους "κανόνες" του σπιτιού. 

• Like 1

Just now, Belmar είπε:

Έχω μεγαλώσει επαρχία και ναι, εννοώ αυτό ακριβώς που είπες: οικογένεια που το σκυλί τους έκανε κουτάβια τα μοιράζει σε οικογένειες που ενδιαφέρονται. Η λογική είναι ότι αφήνουν το θηλυκό σκυλάκι να κάνει μια γέννα πριν του κανουν στείρωση, δεν το στειρώνουν δλδ αμέσως ούτε βέβαια το αφήνουν να γεννοβολάει κάθε χρονο. Τα κουταβακια συνήθως έχουν προ-κρατηθεί πριν καν γεννηθούν και αν όχι, όλο και κάποιος βρίσκεται να τα θέλει.

Kατάλαβα, καιρό έχω να το ακούσω Αθήνα αυτό, αλλά φαντάζομαι επαρχία λογικά είναι ακόμη διαδεδομένο, λογικό.

Διαφημίσεις

Just now, Belmar είπε:
Just now, Belmar είπε:

Δεν έχουμε τον τρελό ελεύθερο χρόνο, έτσι θελουμε κάτι που να αγαπάει τα παιδιά και να παίζει μαζί τους και να χρειάζεται 2 το πολύ 3 βόλτες στο τετράγωνο για την ανάγκη τους. Εσύ τι σκύλο έχεις και θέλει πολλή εκτόνωση;

Έναν ημίαιμο λαμπραντοράκο.

Just now, Belmar είπε:

Δεν έχουμε τον τρελό ελεύθερο χρόνο, έτσι θελουμε κάτι που να αγαπάει τα παιδιά και να παίζει μαζί τους και να χρειάζεται 2 το πολύ 3 βόλτες στο τετράγωνο για την ανάγκη τους.

Έχετε κήπο όπου θα εκτονώνεται; Κανένα νεαρό και υγιές ζώο δε θα είναι εντάξει με 2-3 γύρους το τετράγωνο τη μέρα. Εκτός αν υιοθετούσατε ένα αρκετά μεγαλύτερο σε ηλικία, που να μην έχει πια διάθεση; Όσο και να παίζει με τα παιδιά μέσα σε ένα διαμέρισμα, θα καταλήξετε να σας κάνει πολλές ζημιές ή να κλαίει, ανάλογα το χαρακτήρα του, αν δεν έχει αρκετή εκτόνωση μέσα στη μέρα. 

• Like 1

Κι εγώ θελω να πάρουμε γιατί έχω κι εγώ μεγαλώσει έτσι.  Θα σου λεγα αδέσποτο σίγουρα και αν είναι κι ασχημουτσικο ακόμα καλύτερα, το λέω γιατί συνήθως διαλέγονται τα όμορφα. Εγώ θα πάρω δλδ το πιο άσχημο αδέσποτο που θα βρω. Όλα τα άλλα που ρωτάς δεν ξέρω, και μωρό να ναι επίσης. 

3 ώρες πρίν, love kids είπε:

Είναι τα αγαπημένα μου κ με Λαμπραντόρ μεγάλωσα κοιμόμασταν μαζί, φιλιομασταν κ κουτρουβαλιομασταν. 7 ήμουν εγώ, 5 αυτός. 

Αλλά θα προτιμήσω αδέσποτο κ άσχημο αυτή τη φορά! 

4 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Kατάλαβα, καιρό έχω να το ακούσω Αθήνα αυτό, αλλά φαντάζομαι επαρχία λογικά είναι ακόμη διαδεδομένο, λογικό.

Δύο φίλοι μας έτσι απέκτησαν σκύλο, γιατί δεν είναι διαδεδομένο?Αθήνα μένω. Εγώ δε βλέπω να έχει αλλάξει κάτι, τα ζευγαρώνουν και τα χαρίζουν η τα πουλάνε όπως παλιά. 

4 ώρες πρίν, Belmar είπε:

Πολύ χαίρομαι, έτσι είναι και ο δικός μου με το σκυλί των γονιών μου. Πιο πολύ περιορίζουμε το μικρό δλδ παρά το σκυλί. Και παιζουν αρκετά. 

Κάτι τέτοιο θα ήθελα ιδανικά, αν και η αρχή με ένα σκυλί μικρό πάντα είναι καπως δύσκολη μέχρι να το μάθεις τους "κανόνες" του σπιτιού. 

Ειναι και θέμα προσωπικότητας του σκύλου... 

Πιθανόν για εσας να ταιριάζει ένα σκυλάκι του καναπέ που λέμε, κανίς μαλτεζ, γιορκσαιερ κλπ

Αν πάτε σε αδέσποτο ρωτήστε τι διασταύρωσεις είναι να μελετήσετε τις προσωπικότητες. Υπάρχουν βιβλία.. 

• Like 1

10 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Σιγουρα θα βρειτε κουταβι μικροσωμο στις φιλοζωικες πχ κοκονι, ειδικα αν ειστε στην επαρχια(μπορειτε να υιοθετησετε απο αλλη πολη επισης) απλα αν οντως αποφασισετε να παρετε κουταβι ειναι καλο να προετοιμαστειτε οτι θα ειναι σαν να εχετε ενα ακομη παιδι στο σπιτι και οτι για τους πρωτους 6 μηνες τουλαχιστον θα ειναι απασχοληση 24ωρου η εκμαθηση συμπεριφορας (και οργανωμενης εκπαιδευσης τουλαχιστον 2 μισαωρα την ημερα) οποτε ειναι μεγαλη δεσμευση και καλο ειναι να ειστε σιγουροι απο πριν γι'αυτο. Εχετε σκεφτει τι ειδους εκπαιδευση θα ακολουθησετε; Προτεινω να ψαξετε για την θετικη εκπαιδευση και αν δεν υπαρχει ειδικος στην περιοχη σας τοτε υπαρχουν και αναλογα βιβλια. Σκεφτειτε απο πριν πως θα τον βοηθησετε να συνηθισει σε διαφορες καταστασεις πχ αυτοκινητο, εντονοι θορυβοι, φαγητο στο δρομο, τα πειραγματα των παιδιων, το αγχος αποχωρισμου κλπ.

Μελετηστε καλα τις αναγκες που εχει ενας οικοσιτος σκυλος (και αν υπαρχει καποιος να τον φροντισει σε μια περιπτωση εκτακτης αναγκης ή αν δεν τον παρετε μαζι σας διακοπες κλπ) και σε συνδυασμο με παιδια και συνειδητοποιειστε οτι μπορει να υπαρχει ο σκυλακος μαζι σας για τα επομενα 15 χρονια. Ενας γυρος στο τετραγωνο τρεις φορες την ημερα ειναι λιγο. Μπορει να ικανοποιει εναν σκυλο γερακο αλλα τα νεα εχουν πολλη περισσοτερη ενεργεια και αναγκη για εκτονωση της. Χρειαζονται τουλαχιστον 2 μισαωρα εντονης ασκησης για μικροσωμη ρατσα (πολυ περισσοτερο για μεγαλοσωμη), παιχνιδι και απασχοληση και στο σπιτι και φυσικα μεγαλες βόλτες σε φυσικό περιβαλλον για την απαραιτητη ψυχοκοινωνικη αναπτυξη του σκυλου (οσφρητικα/οπτικα/απτικα ερεθισματα κλπ). Η απαραιτητη εκτονωση ειναι βασικος παραγοντας καλης συμπεριφορας. Επισης, η κοινωνικοποιηση με αλλα σκυλια ειναι υψιστης σημασιας γι'αυτο θα πρεπει να φροντισετε απο πριν για αυτην (σε αυτο συμπεριλαμβανεται και η παραμονη με την μητερα τουλαχιστον 2 μηνες πριν το παρετε σπιτι-εκτος αν μιλαμε για ορφανο αδεσποτο προφανως).

Πολύ σωστά όλα αυτά! 

Τα κοκονια έχουν γίνει πολύ δημοφιλή τα τελευταία χρόνια, είναι μικρόσωμα και πανέξυπνα, όσα ξέρω όμως έχουν πολύ νεύρο (και φωνή). Είναι πάντως πολύ καλά σκυλιά. Επίσης ενώ με την οικογένεια είναι "λάσπη", ειναι παράλληλα και εξαιρετικοί φύλακες! 

• Like 1

Just now, vtgian είπε:

Τα κοκονια έχουν γίνει πολύ δημοφιλή τα τελευταία χρόνια, είναι μικρόσωμα και πανέξυπνα, όσα ξέρω όμως έχουν πολύ νεύρο (και φωνή). 

Τα μικρόσωμα τείνουν να ειναι πιο "νευρικά" και "κακομαθημένα" επειδή συνήθως αντιμετωπιζονται σαν λουτρινα.Σιγουρα ο γενετικός παράγοντας παίζει ρόλο αλλά η περιβάλλοντικη επίδραση (δηλαδή η συμπεριφορά μας) πιστεύω πως καθορίζει τελικά σε μεγάλο βαθμό τον γενικότερο χαρακτήρα του σκύλου. 

• Like 4

πρίν από 6 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Τα μικρόσωμα τείνουν να ειναι πιο "νευρικά" και "κακομαθημένα" επειδή συνήθως αντιμετωπιζονται σαν λουτρινα.Σιγουρα ο γενετικός παράγοντας παίζει ρόλο αλλά η περιβάλλοντικη επίδραση (δηλαδή η συμπεριφορά μας) πιστεύω πως καθορίζει τελικά σε μεγάλο βαθμό τον γενικότερο χαρακτήρα του σκύλου. 

Εγώ πιστεύω πως είναι κομπλεξικα επειδή είναι μικρόσωμα και νιώθουν λιγα μπροστά στα μεγάλα, ακόμα κι αν τους συμπεριφερεσαι όπως θα συμπεριφεροσουν σε ένα μεγαλόσωμο. Όντως παίζει ρόλο πως θα τα μεγαλώσεις αλλά αν το dna είναι αυτό, δεν αλλάζει... Κάποια χαρακτηριστικά τα πλαθεις δηλαδή.. Εγω είχα μεγαλόσωμο είχα και μικρό. Παρόλο που τα μεγαλώσαμε με τον ίδιο τρόπο ήταν εντελώς διαφορετικά.. Άλλο δεος ο μεγαλόσωμος σκύλος και το ξέρει κιόλας το νιώθει... 

Εμενα αν είχα να διαλεξω δε θα με ένοιαζε αυτό στη παρούσα φαση, μερικούς ανθρώπους τους νοιαζει οπότε πρέπει λίγο ναναι προσεκτικοί στις επιλογές τους.. Για να μην εκπλαγουν. Πάντως δένεσαι και με το πιο μυστήριο σκύλι δένεσαι!! Δε χρειάζεται να ναι όλα τα κατοικίδια μας χαριτωμένα. Εγώ γιαυτό θέλω έναν άσχημο κι όχι κουτάβι αλλά να χει ψιλό φάει την απόρριψη να τον κάνω να νιώθει όμορφος!! Οψόμεθα!! Είναι υπό οικογενειακή  σκέψη.... Η μωρό η σκύλο! :D

• Like 1

3 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Συμφωνώ σε αυτό. Όταν λέω "νεύρο" εννοώ επίπεδα ενέργειας και ανάγκη εκτόνωσης. Εκεί η ράτσα παίζει το ρόλο της. Άσχετο, ο ημιαιμος που είχα ήταν μικρός σε μέγεθος αλλά alfa male εντελώς, περνούσε και άγρια τσομπανοσκυλα αλλάζανε πεζοδρόμιο. Δε μαλωνε ποτέ, κάτι τους γρυλιζε και έβαζαν την ουρά στα σκέλια :)

• Like 1

12 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Συμφωνώ σε αυτό. Όταν λέω "νεύρο" εννοώ επίπεδα ενέργειας και ανάγκη εκτόνωσης. Εκεί η ράτσα παίζει το ρόλο της. Άσχετο, ο ημιαιμος που είχα ήταν μικρός σε μέγεθος αλλά alfa male εντελώς, περνούσε και άγρια τσομπανοσκυλα αλλάζανε πεζοδρόμιο. Δε μαλωνε ποτέ, κάτι τους γρυλιζε και έβαζαν την ουρά στα σκέλια :)

Γενικά τα θηλυκά είναι πιο ήρεμα και χαδιαρικα πάντως.. δεν έχουν αρχηγικές τάσεις. Ο χαρακτήρας διαφέρει πάρα πολύ απ' σκυλί σε σκυλί, αλλά δεν ξέρω οφείλεται στη ράτσα ή στην ανατροφή και στα γονίδια (εννοώ της οικογένειας του σκύλου, όχι της ράτσας). Δεν μπορώ να μπω στη λογική της ράτσας γιατί δε σκέφτομαι έτσι και για τους ανθρώπους. Δηλαδή δε θα πω, α αυτός είναι Άραβας άρα είναι φαλοκρατης, περιμένω να τον γνωρίσω πρώτα ...δεν ξέρω αν είναι πολύ διαφορετικό στα σκυλιά.

Από την άλλη τα ρατσατα είναι πανέμορφα( από μικρή ονειρεύομαι ένα αβγανικο ποιμενικό αλλά μάλλον με το όνειρο θα μείνω)

2t7wp3.png

@ΑΡΓΚ και @Sentir...natureza υπάρχει εξωτερικός χώρος με χώμα και δεν μένω σε διαμέρισμα οπότε το σκυλί δεν θα είναι εγκλωβισμένο σε τοίχους. Οι 2-3 φορές το τετράγωνο είναι οι φορες που θα μπορώ να ασχοληθώ με την έξοδό του από αυτό το χώρο για την ανάγκη του. Συν του οτι αν παίζει με τα παιδιά, θα του τρώνε ενέργεια φαντάζομαι! 

Τωρα όσον αφορά τη συμπεριφορά του σκύλου, έχω άλλη άποψη. Είναι περισσότερο στο χαρακτήρα του παρά στη συμπεριφορά μας. Υπάρχουν κακότροπα σκυλιά, υπάρχουν και καλόβολα. Προφανώς δεν εννοώ ακραίες συμπεριφορές, κακοποίηση κτλ αλλά μια νορμάλ κατάσταση.

Τώρα για τα λαμπραντορ, τα ακούω συνέχεια και αρχίζω να τα καλοβλέπω κι εγώ!