Recommended Posts

Καλησπέρα σας. 
    θα ήθελα να ρωτήσω τους γονείς που τα παιδιά τους παίρνουν φαγητό από το σπίτι στο σχολείο, πώς γίνεται η μεταφορά. Δηλαδή σε γυάλινο τάπερ ή πλαστικο; Έχουν δεύτερο τσαντάκι ειδικά για το φαγητό; 
    Στο νήπιο που θα πάει η κόρη μου θα τους ζεσταίνουν το φαγητό σε φούρνο μικροκυμάτων. Οπότε θα χρειαστεί γυάλινο τάπερ. Όμως φοβάμαι μην της σπάσει!

Διαφημίσεις

Just now, irin είπε:

Καλησπέρα σας. 
    θα ήθελα να ρωτήσω τους γονείς που τα παιδιά τους παίρνουν φαγητό από το σπίτι στο σχολείο, πώς γίνεται η μεταφορά. Δηλαδή σε γυάλινο τάπερ ή πλαστικο; Έχουν δεύτερο τσαντάκι ειδικά για το φαγητό; 
    Στο νήπιο που θα πάει η κόρη μου θα τους ζεσταίνουν το φαγητό σε φούρνο μικροκυμάτων. Οπότε θα χρειαστεί γυάλινο τάπερ. Όμως φοβάμαι μην της σπάσει!

Εγω της εβαζα σε πλαστικό φαγητοδοχειο, αλλα συνηθως φρουτο κάποιο κριτσινι, κεικ, τοστακι

Χωρούσε μέσα στην τσάντα, οποτε δ ειχα έξτρα. Συνηθως είχαν τα παιδια του ολοημερου(δ πήγαινε η δικιά μου) 

Απο όσο ξέρω, υπάρχουν δοχεία για μικροκύματα που δ ειναι γυάλινα αλλα προσωπικά δ εχω, οποτε δ εχω να σου προτείνω καποια

• Ευχαριστώ! 1

Just now, vicky86 είπε:

Εγω της εβαζα σε πλαστικό φαγητοδοχειο, αλλα συνηθως φρουτο κάποιο κριτσινι, κεικ, τοστακι

Χωρούσε μέσα στην τσάντα, οποτε δ ειχα έξτρα. Συνηθως είχαν τα παιδια του ολοημερου(δ πήγαινε η δικιά μου) 

Απο όσο ξέρω, υπάρχουν δοχεία για μικροκύματα που δ ειναι γυάλινα αλλα προσωπικά δ εχω, οποτε δ εχω να σου προτείνω καποια

Τετοια εβαζα κι εγω ως τωρα,που το κυριως γευμα το παρειχε το σχολειο. Απο Σέτεμβριο ομως θα πρεπει να το στελνω εγω

Just now, irin said:

Τετοια εβαζα κι εγω ως τωρα,που το κυριως γευμα το παρειχε το σχολειο. Απο Σέτεμβριο ομως θα πρεπει να το στελνω εγω

Μπορεις να πάρεις ανοξείδωτο φαγητοδοχειο-θερμος. Είναι λίγο ακριβά αλλά νομίζω σου λύνουν το πρόβλημα 

• Μου αρέσει 1

Just now, maripoz είπε:

Μπορεις να πάρεις ανοξείδωτο φαγητοδοχειο-θερμος. Είναι λίγο ακριβά αλλά νομίζω σου λύνουν το πρόβλημα 

Θα πρεπει να το ζεσταινω απο το πρωι, και αν κρατησει... 

και υποθετω οτι θα στελνω και 2ο τσαντακι για το φαγητο,ετσι κι αλλιως!

Just now, irin said:

Θα πρεπει να το ζεσταινω απο το πρωι, και αν κρατησει... 

και υποθετω οτι θα στελνω και 2ο τσαντακι για το φαγητο,ετσι κι αλλιως!

Κρατάνε αρκετά ζεστό το φαγητό. Γιατί θα στέλνεις δεύτερο τσαντάκι?

Υπάρχουν ειδικά δοχεία που μπαίνουν στα μικροκύματα κ δεν είναι γυάλινα για το φαγητό των παιδιών.. Ωστόσο είστε τυχεροί που θα τα ζεσταίνουν τα φαγητά στο σχολείο γιατί στα ποιο πολλά νηπιαγωγεία δε τα ζεσταίνουν πλέον. 

Ναι θα χρειαστείς κ δεύτερη τσάντα για το μέσημεριανο του παιδιού αλλά σε αυτό λογικά θα πάρεις οδηγίες από το νηπεθαγωγειο γιατί αν τα βαζουν ψυγείο το πρωί που πάνε θα χρειαστείς μια απλή σακούλα αν όχι ένα απλό τσαντάκι αισοθερμικο 

• Ευχαριστώ! 1

Εμείς έχουμε βολευτεί τα θερμός - φαγητοδοχεία Aladin από το Cook Shop, είναι ακριβούτσικα (25 € το ένα) αλλά κρατάνε το φαγητό ζεστό αρκετές ώρες. Δλδ το ζεσταίναμε το πρωί στις 7.30,  το βάζεις καυτό μέσα στο θερμός και την ώρα του φαγητού (στις 1.30) είναι χλιαρό. 

Το έχω ψάξει πολύ το θέμα, γιατί δεν ήθελα τα παιδιά μου να περιμένουν το ζέσταμα, να το πιάνουν πολλά χέρια κλπ, και είχαμε καταλήξει σε αυτό το θερμός. Είχαμε πάρει και άλλα, αλλά δεν το κρατάνε τόσες ώρες και επίσης δεν έκλειναν και τόσο καλά. Αυτό έχει πολύ καλό κλείσιμο, αεροστεγές και εύκολο για τα παιδικά χεράκια.  

Και επίσης θα χρειαστείς 2ο τσαντάκι για το φαγητοδοχείο σίγουρα.

Υπάρχουν πλαστικά που μπαίνουν σε μικροκύματα. Θα σας δώσει οδηγίες το σχολείο τι δέχεται, κανονικά το φαγητό μπαίνει σε ψυγείο με το που θα μπει μέσα το παιδί, και υπάρχουν κανόνες για τα αποδεκτά δοχεία (όχι απαραίτητα λογικοί κανόνες, να εξηγούμαστε, οπότε μην αγοράσετε πριν να σας πουν ). 

• Ευχαριστώ! 1

Να κάνω κι εγώ μία ερώτηση, τι συνηθίζεται να παίρνουν τα παιδιά μαζί τους για κολατσιό? Υπάρχουν περιορισμοί απ το σχολείο? Ο δικός μου δεν τρώει φρούτα και μου φαίνονται κάπως περιορισμένες οι επιλογές που εχω στο μυαλό μου. 

Διαφημίσεις

εγώ του έβαζα κριτσίνια με στρογγυλά τυράκια και ντοματίνι, φρουτάκια κομμένα σε φέτες, κοτοπουλάκι μπουτάκι σε κομμάτάκια με τυρί φέτα και αγγούρι κομμένο σε μικρά κομμάτια, κρακεράκια σάντουιτς με μαρμελάδα, τοστάκι μόνο με κασέρι. 

Γενικά finger food σε μέγεθος μπουκίτσας. :)

• Μου αρέσει 2

3Ks2p2.png

tIAPp2.png

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Να κάνω κι εγώ μία ερώτηση, τι συνηθίζεται να παίρνουν τα παιδιά μαζί τους για κολατσιό? Υπάρχουν περιορισμοί απ το σχολείο? Ο δικός μου δεν τρώει φρούτα και μου φαίνονται κάπως περιορισμένες οι επιλογές που εχω στο μυαλό μου. 

Αν μιλάς για το διάλειμμα, ουσιαστικά ό,τι τρώνε και στο σπίτι. Θα δεις από το παιδί που κάθε μέρα έχει κρουασάν από το περίπτερο ή πατατάκια, ως σάντουιτς, τοστ, κέικ, τσουρέκια, κουλούρια, κριτσίνια, μπανάνες, μήλα, σταφύλια, καρότα, γιαούρτια, κλπ.

πρίν από 38 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Αν μιλάς για το διάλειμμα, ουσιαστικά ό,τι τρώνε και στο σπίτι. Θα δεις από το παιδί που κάθε μέρα έχει κρουασάν από το περίπτερο ή πατατάκια, ως σάντουιτς, τοστ, κέικ, τσουρέκια, κουλούρια, κριτσίνια, μπανάνες, μήλα, σταφύλια, καρότα, γιαούρτια, κλπ.

Ναι δεν μιλάω για ολοήμερο. Δεν υπάρχει δηλαδή κανένας περιορισμός απ το σχολείο? Θυμάμαι τα δικά μου χρόνια που το κυλικείο υποχρεούταν να έχει συγκεκριμένα προϊόντα και αναρωτήθηκα αν το κάθε σχολείο δίνει κάποια λίστα ή γίνεται μία συζήτηση σχετικη  με τα τρόφιμα που είναι καλό να αποφεύγονται στο σχολικό περιβάλλον. 

1 ώρα πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Ναι κάποια νηπιαγωγεία έχουν περιορισμούς σίγουρα θα σας τα πουν στην ενημέρωση ή στο φιλαδιο με τις οδηγίες που θα σας δώσουν.. Εμάς πχ μας είχαν πει πως δε καθαρίζουν φρούτα άρα έπρεπε να τα έχουμε καθαρισμένα κ κομμένα, κ φρουρά χωρίς κουκούτσι, μας είχαν πει όχι σοκολάτες κ πατατάκια κ γιαούρτια χωρίς μπαλάκια μέσα κ όχι χυμούς, κ στο μέσημεριανο είχαν πει όχι ψάρι κάποιοι γονείς αντέδρασαν κ τους είπαν ότι η ευθύνη θα είναι δική τους  

Τώρα ως κολατσιό μπορείς να δώσεις τοστ, αυγό φέτες, τηγανιτές, καλιτσουνακια, πίτες, κριτσινια με τυράκι, φρυγανιά με μέλι, κουλουράκια, μαφινσς, κέικ,  φρούτο, γιαούρτι, μπάρες δημητριακών... 

Στο νηπιαγωγείο τουλάχιστον σε αυτό που πάει ο γιος μου έχουν συγγεκριμενη ώρα δεκατιανου κ κάθονται κ τρώνε όλα μαζί σε τραπεζάκι 

• Μου αρέσει 2

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Περα απο φρουτα,στελνω λευκο γιαουρτι και μελι σε μεριδουλα,ψωμακι με ταχινι με κακαο (που το ονομαζουμε μερεντα και ειναι πολυ χαρουμενα), τυροπιτα-σπανακοπιτα, κρακερακια με babybel, μπαρα δημητριακων,τοστακι. 

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Ναι δεν μιλάω για ολοήμερο. Δεν υπάρχει δηλαδή κανένας περιορισμός απ το σχολείο? Θυμάμαι τα δικά μου χρόνια που το κυλικείο υποχρεούταν να έχει συγκεκριμένα προϊόντα και αναρωτήθηκα αν το κάθε σχολείο δίνει κάποια λίστα ή γίνεται μία συζήτηση σχετικη  με τα τρόφιμα που είναι καλό να αποφεύγονται στο σχολικό περιβάλλον. 

To κυλικείο, πουλάει ό,τι επιτρέπεται αλλά προφανώς κανείς δεν μπορεί να σου πει τι θα πας εσύ σαν γονιός. Συζητήσεις και συστάσεις γίνονται, αλλά μέχρι εκεί.

• Ευχαριστώ! 1

Θα πρέπει να ρωτησεις πως μεταχειρίζονται το φαγητό που το ζεσταίνουν και να πάρεις το ανάλογο σκεύος. Σε εμάς πχ είχαν μεγάλους φούρνους οπότε είχα ανοξείδωτα σκεύη 

Just now, ΑΡΓΚ said:

To κυλικείο, πουλάει ό,τι επιτρέπεται αλλά προφανώς κανείς δεν μπορεί να σου πει τι θα πας εσύ σαν γονιός. Συζητήσεις και συστάσεις γίνονται, αλλά μέχρι εκεί.

Μου χει τύχει να παρακολουθήσω τον εξής διάλογο μεταξύ μαμάς και παιδιού σε παιδική χαρά μετά το σχολασμα του παρακειμενου δημοσιου σχολείου: "μαμά η κυρία δεν με άφησε να φάω το παστελι γιατί έχει ζάχαρη και απαγορεύεται" "να πεις στην κυρία σου πως το παστελι δεν έχει ζάχαρη, έχει μέλι" "η κυρία διάβασε τα συστατικά και είπε έχει ζάχαρη" (η μαμά διαβάζει φωναχτα τα συστατικά) " δεν είμαστε καλά, πού την είδε τη ζάχαρη η κυρία σου? Φάε παιδί μου το παστελι σου και θα της μιλήσω εγώ της κυρίας" "η κυρία είπε ότι η γλυκόζη είναι ζάχαρη μαμά ". Δεν πάει ακόμα σχολείο το παιδί μου για να έχω προσωπική γνώμη αλλά στο συγκεκριμένο σίγουρα απαγορεψαν σε παιδάκι να φάει τρόφιμο που είχε μαζί του επειδή περιείχε ζάχαρη. Η αλήθεια είναι πως είχα μείνει λίγο εκείνη την ημέρα 

Just now, maripoz είπε:

Μου χει τύχει να παρακολουθήσω τον εξής διάλογο μεταξύ μαμάς και παιδιού σε παιδική χαρά μετά το σχολασμα του παρακειμενου δημοσιου σχολείου: "μαμά η κυρία δεν με άφησε να φάω το παστελι γιατί έχει ζάχαρη και απαγορεύεται" "να πεις στην κυρία σου πως το παστελι δεν έχει ζάχαρη, έχει μέλι" "η κυρία διάβασε τα συστατικά και είπε έχει ζάχαρη" (η μαμά διαβάζει φωναχτα τα συστατικά) " δεν είμαστε καλά, πού την είδε τη ζάχαρη η κυρία σου? Φάε παιδί μου το παστελι σου και θα της μιλήσω εγώ της κυρίας" "η κυρία είπε ότι η γλυκόζη είναι ζάχαρη μαμά ". Δεν πάει ακόμα σχολείο το παιδί μου για να έχω προσωπική γνώμη αλλά στο συγκεκριμένο σίγουρα απαγορεψαν σε παιδάκι να φάει τρόφιμο που είχε μαζί του επειδή περιείχε ζάχαρη. Η αλήθεια είναι πως είχα μείνει λίγο εκείνη την ημέρα 

Κοίτα, η δασκάλα εδώ πέρασε πάρα πολλά όρια και η ίδια δασκάλα λογικά θα το κάνει και για άλλα θέματα. Δε συζητώ το σωστό ή λάθος για τη διατροφή, αλλά τυπικά η δασκάλα αξίζει μία αναφορά. Πολλοί εκπαιδευτικοί είναι απαράδεκτοι, αυτό αργά ή γρήγορα θα το συναντήσετε. Άλλος γονιός θα ντραπεί και δε θα κάνει τίποτα, άλλος θα της κάνει κουβέντα, άλλοςθα τη στείλει στο διάολο (έχοντας δοκμάσει τα πρώτα δύο, ειλικρινά καταλαβαίνω τους τρίτους). Παρομοίως θα ακούσετε σχόλια για ρούχα, κουρέματα, μάρκα τετραδίου, και δεν ξέρω τι άλλο άσχετο με τα εκπαιδευτικά. Είχαμε δασκάλα που έκανε κατασχέσεις σε τετράδια με σχέδια, λες και ενοχλούσαν ή αγνοώντας το ότι ο γονιός δεν είχε τα λεφτά να αγοράσει κάτι άλλο (αφού στην αρχή της χρονιάς ποτέ δε μας είχε θέσει περιορισμούς). 

• Μου αρέσει 1

Σιγουρα καλό είναι να περιμένεις τις οδηγίες, για να δεις το δοχείο κ τι περιορισμούς έχουν στα φαγητά. Ιδέες δοθηκαν

Σε μας είπαν κάποια γενικά, οχι συσκευασμένα Κρουασαν, Χυμους, σοκολάτες, οχι όμως ότι θα άφηναν νηστικό παιδι

Τα φρουτα καθαρισμενα. Κ λιγο προσοχή με ξηρους καρπους

Η κυρία περυσι πχ έδινε αρκετή σημασια, είχαν μιλήσει για την σωστή διατροφή, έλεγε απλα να περιοριζουμε την ζάχαρη, κ αν πολλές μέρες ένα παιδί είχε υγιεινό κολατσιό επαιρνε κτ σαν αυτοκόλλητο επιβραβευσης

• Ευχαριστώ! 1

και σε εμάς ήταν αυστηροί, και χαίρομαι γι αυτό, ήταν ευκαιρία να ξεφορτωθούμε κάποιες κακές διατροφικές συνήθειες. 

Οι μαμάδες ήταν επιμελείς και ευφάνταστες, και οι εκπαιδευτικοί του νηπιαγωγείου μας επαίνεσαν γι αυτό. Τα παιδιά βλέποντας τους συμμαθητές τους να τρώνε και αυτοί υγειινά, απέκτησαν πιο φυσικά τη συνήθεια να προτιμούν κσαι να καταναλώνουν ωφέλιμα τρόφιμα. 

• Μου αρέσει 1

3Ks2p2.png

tIAPp2.png

Καλησπέρα κορίτσια, όσο πλησιάζει η ώρα απ' τα προνήπια τόσο σκέφτομαι πως τι θα τρώει... Από φρουτάκια τι τα βάζετε? Αν είναι κομμένα κ καθαρισμένα δεν μαυρίζουν? Τώρα ακόμα που υπάρχουν τα καλοκαιρινά είναι οκ, μετά όμως? Το μήλο, το αχλάδι, η μπανάνα μαυρίζουν αν μείνουν ώρα, ακόμα κ το μανταρίνι σκληραίνει το άσπρο φλουδακι γύρω γύρω. Πως τους δίνετε φρούτα? Μετά σκεφτόμουν να της βάζω σε τοστακι βιταμ κ μέλι κ να το κλείνω μετά με ακόμα ένα τοστακι αλλά κ πάλι στα πλάγια δεν βγαίνει το μέλι? Δεν λερώνονται έτσι?

Just now, mama16 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, όσο πλησιάζει η ώρα απ' τα προνήπια τόσο σκέφτομαι πως τι θα τρώει... Από φρουτάκια τι τα βάζετε? Αν είναι κομμένα κ καθαρισμένα δεν μαυρίζουν? Τώρα ακόμα που υπάρχουν τα καλοκαιρινά είναι οκ, μετά όμως? Το μήλο, το αχλάδι, η μπανάνα μαυρίζουν αν μείνουν ώρα, ακόμα κ το μανταρίνι σκληραίνει το άσπρο φλουδακι γύρω γύρω. Πως τους δίνετε φρούτα? Μετά σκεφτόμουν να της βάζω σε τοστακι βιταμ κ μέλι κ να το κλείνω μετά με ακόμα ένα τοστακι αλλά κ πάλι στα πλάγια δεν βγαίνει το μέλι? Δεν λερώνονται έτσι?

Καλησπερα. Τη μπανανα τη στελνεις ολοκληρη και την ξεφλουδιζει το παιδακι εκει. 
    εγω εχω παρει μελι σε μεριδουλες και το βαζω στην τσαντα μαζι με γιαουρτι (το ιδιο θα εκανα με ψωμι). Επισης εχω στειλει ψωμι με ταχινι με κακαο.  
    Μπορεις να στελνεις τυροπιτα ή σπανακοπιτα,κριτσινια με τυρακι, μπαρα δημητριακων. 
    καταλαβαινω οτι δεν μιλας για μεσημεριανο,αλλα για δεκατιανο,σωστα;

• Μου αρέσει 1

Μανταρίνια ολόκληρα, μήλα ολόκληρα και μπανάνα ολόκληρη ειναι διαχρονικά μεγάλα σουξέ σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης από φρούτα. Τώρα παίζει να πεταχτεί το μισό μήλο, αλλά είναι μέσα στο πρόγραμμα.

• Μου αρέσει 1

Just now, mama16 είπε:

Έχω δει μήλο και αχλάδι κομμένο στα 8 τυλιγμένο σφιχτά ξανά στο αρχικό του σχήμα με λαστιχάκι για να μη μαυρίζει, τρώγεται με τη φλούδα βέβαια. ήταν στην ομάδα του φβ για τη διατροφή οπότε λογικά θα κρατάει κάποιες βιταμίνες. Και το μανταρίνι μπορεί να το ξεφλουδίσει το παιδάκι λογικά, έτσι δεν είναι; την μπανάνα μπορείς να την κόψεις στα δύο και να την ξεφλουδίσει το παι΄δι, αν δεν μπορεί να την ανοίξει εύκολα. 

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα