Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διπλός γάμος, νυφικό άλμπουμ


mama16

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, μια φίλη μου παντρεύτηκε με τον άντρα της το χειμώνα κ έκαναν διπλό γάμο μαζί με την αδερφή του άντρα της. Δύο νύφες, δύο γαμπροί. Τώρα έχουν το εξής θεματακι με τον άντρα της... Στο νυφικό άλμπουμ όπως συνηθίζεται το ζευγάρι βάζει κ λίγες φωτογραφίες από τους γονείς τους κ τα αδέρφια τους, οπότε ο άντρας της θέλει να βάλει κ μια φωτογραφία με αυτόν κ την αδερφή του... Λογικό βέβαια μα έλα που εφόσον παντρεύτηκαν ίδια μέρα η αδερφή του είναι ντυμένη νυφη. Το ερώτημα λοιπόν είναι, πως θα σας φαινόταν στο γαμήλιο άλμπουμ σας ο άντρας σας να έχει κ φωτό με τη νυφη αδερφή του? Στην κοπέλα δεν αρέσει διότι το άλμπουμ είναι δικό τους κ δεν θέλει βλέποντας το κάποιος τρίτος αντί για την ίδια να βλέπουν άλλη νύφη σαν να παντρεύονταν αυτοί οι 2.. Δεν την πειράζει να μπει φωτό 4αδα εφόσον έγινε διπλός γάμος αλλά όχι μόνο οι 2 τους. Έχει αντιμετωπίσει κάποια παρόμοιο θέμα? Κ αν ναι πως αντιδράσατε? Κ γενικά ποια είναι η άποψη σας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, mama16 είπε:

Καλησπέρα σε όλους, μια φίλη μου παντρεύτηκε με τον άντρα της το χειμώνα κ έκαναν διπλό γάμο μαζί με την αδερφή του άντρα της. Δύο νύφες, δύο γαμπροί. Τώρα έχουν το εξής θεματακι με τον άντρα της... Στο νυφικό άλμπουμ όπως συνηθίζεται το ζευγάρι βάζει κ λίγες φωτογραφίες από τους γονείς τους κ τα αδέρφια τους, οπότε ο άντρας της θέλει να βάλει κ μια φωτογραφία με αυτόν κ την αδερφή του... Λογικό βέβαια μα έλα που εφόσον παντρεύτηκαν ίδια μέρα η αδερφή του είναι ντυμένη νυφη. Το ερώτημα λοιπόν είναι, πως θα σας φαινόταν στο γαμήλιο άλμπουμ σας ο άντρας σας να έχει κ φωτό με τη νυφη αδερφή του? Στην κοπέλα δεν αρέσει διότι το άλμπουμ είναι δικό τους κ δεν θέλει βλέποντας το κάποιος τρίτος αντί για την ίδια να βλέπουν άλλη νύφη σαν να παντρεύονταν αυτοί οι 2.. Δεν την πειράζει να μπει φωτό 4αδα εφόσον έγινε διπλός γάμος αλλά όχι μόνο οι 2 τους. Έχει αντιμετωπίσει κάποια παρόμοιο θέμα? Κ αν ναι πως αντιδράσατε? Κ γενικά ποια είναι η άποψη σας?

Υπερβολικο μου φαινεται! Δεν την πειραξε που εγινε διπλος γαμος και την ενοχλει αυτο; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Υπερβολικο μου φαινεται! Δεν την πειραξε που εγινε διπλος γαμος και την ενοχλει αυτο; 

Δεν ήταν στα όνειρα της ο διπλός γάμος αλλά συμβιβάστηκε

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 said:

Δεν ήταν στα όνειρα της ο διπλός γάμος αλλά συμβιβάστηκε

οπότε δυστυχώς θα χρειαστεί να συμβιβαστεί και με αυτό.

ΑΦού ο γάμος ήταν διπλός λογικό να συμβεί αυτό, από την μία καταλαβαίνω εκείνη που δεν θέλει άλλη νύφη στο αλμπουμ από την άλλη όμως είναι η αδερφή του γαμπρού, εννοείται πως θα θέλει φωτογραφία μαζί της από τον γάμο του.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lenia16 είπε:

Ας συμβιβαστει ο γαμπρός και να βάλει με την αδερφή του 4αδα και όχι μονο οι δυο τους. Σιγά το πράγμα, το ίδιο είναι. Είναι χαζομάρα να έχει φωτογραφία με τη γυναίκα του νύφη κ στην επόμενη σελίδα με την αδερφή του νύφη. Ας βάλει η αδερφή του στο δικό της άλμπουμ τους δύο τους που δε θα φαίνεται ότι ήταν γαμπρός. Ημαρτον τι άλλο θα ακούσουμε!:lol:

Χαχα μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι... Κ εμένα μου φαίνεται κάπως, αυτή θα ήταν μια λύση για τη νύφη αν συμφωνεί κ ο άντρας βέβαια!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα άλλη είναι η απορία μου: οι άντρες ασχολούνται με τις φωτογραφίες του γαμήλιου άλμπουμ; Γιατί ο δικός μου με το ζόρι είδε μερικές από αυτές που διάλεξα (ή μάλλον έκανε ότι είδε). Αν περίμενα να πει και γνώμη θα είχαμε ακόμα τις φωτογραφίες στο laptop. 

Στο θέμα τώρα, εμένα δε θα με πείραζε η φωτογραφία με την αδελφη - νύφη. Αλλά είμαι και ο τύπος που το άλμπουμ το έκανε επειδή απλά έτσι συνιθίζεται οπότε δε μπορώ να μπω στη φιλοσοφία της κοπέλας. Τώρα αν την προβληματίζει τόσο πολύ συμφωνώ με την άποψη της Λένιας. Σε κάθε περίπτωση θα σου πρότεινα να την χαλαρώσεις, δε χρειάζεται να τσακώνονται τα ζευγάρια για τέτοια θέματα. Υπάρχουν τόσα άλλα :).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βρίσκω υπερβολικό. Εννοείται ότι θα έχει φωτό με την αδελφή του, και αφού ήταν νυφη, θα είναι νυφη! Και στο κάτω κάτω, υπάρχει περίπτωση να δει κάποιος το άλμπουμ κ να τις μπερδέψει; Αφού θα φαίνεται από τις υπόλοιπες φωτό ότι ήταν διπλός γάμος. Ούτως ή άλλως δεν νομίζω ότι θα δει κανείς το άλμπουμ του γάμου, μόνοι τους θα το βλέπουν.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια πως κι εμένα δεν θα με πείραζε.... Σιγά... Αφού νυφικό φόραγε η κοπέλα, με το νυφικό θα είναι!!! Σαμπως θα το δει και κανένας??? Κι εγώ το άλμπουμ το έκανα επειδή έτσι συνηθίζεται και από όταν το παρέλαβα στο ράφι στέκεται και δεν το βλέπει κανένας!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά κατανοώ πως την ενοχλεί αλλά κι εμένα δεν θα με πειραζε εφόσον ο γάμος ήταν διπλός. 

Just now, Anna3011 είπε:

Εμένα άλλη είναι η απορία μου: οι άντρες ασχολούνται με τις φωτογραφίες του γαμήλιου άλμπουμ; Γιατί ο δικός μου με το ζόρι είδε μερικές από αυτές που διάλεξα (ή μάλλον έκανε ότι είδε). Αν περίμενα να πει και γνώμη θα είχαμε ακόμα τις φωτογραφίες στο laptop

Και ο δικός μου μία ματιά έριξε ίσα ίσα για τα "μάτια του κόσμου"!:lol:

 

Εγώ πάλι το άλμπουμ του γάμου το έχω σε εμφανή θέση μαζι με τα αλμπουμς του παιδιου, και τα χαζευουν όσοι έρχονται σπίτι. 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Εγώ πάλι το άλμπουμ του γάμου το έχω σε εμφανή θέση μαζι με τα αλμπουμς του παιδιου, και τα χαζευουν όσοι έρχονται σπίτι. 

 

Τι ωραία!! Κι εγώ θα ήθελα να το κάνω αυτό αλλά δεν βολεύει η διάταξη/επίπλωση... Μου άρεσε πολύ παλια που πηγαίναμε σε άλλα σπίτια κ είχαν τα άλμπουμ στο ράφι κάτω από το τραπεζάκι σαλονιού και τα κοιτούσαμε!!

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Mama_Anesti_ said:

Εγώ πάλι το άλμπουμ του γάμου το έχω σε εμφανή θέση μαζι με τα αλμπουμς του παιδιου, και τα χαζευουν όσοι έρχονται σπίτι.

 

Eγώ σκέψου το άλμπουμ του γάμου το έφτιαξα τέσσερα χρόνια μετά τον γάμο και αυτό γιατί το είχα πληρώσει, και επειδή έχουν περάσει δέκα χρόνια από τον γάμο μας αποφεύγω να το βλέπω γιατί θα δω την διαφορά του τότε με το τώρα και θα με πιάσει αμοκ!χαχαχαχα!

 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Τι ωραία!! Κι εγώ θα ήθελα να το κάνω αυτό αλλά δεν βολεύει η διάταξη/επίπλωση... Μου άρεσε πολύ παλια που πηγαίναμε σε άλλα σπίτια κ είχαν τα άλμπουμ στο ράφι κάτω από το τραπεζάκι σαλονιού και τα κοιτούσαμε!!

Και μένα μου αρέσει κ δεν βρισκω νόημα στο να φτιάχνω άλμπουμς κ να μένουν στα ντουλάπια! Ο μικρός κάθε τρεις και λίγο θέλει να τα χαζεύει αλλά και όταν ερχόταν κόσμος τα ξεφυλλιζε, είναι κ αφορμή για κουβέντα!  

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Εμένα άλλη είναι η απορία μου: οι άντρες ασχολούνται με τις φωτογραφίες του γαμήλιου άλμπουμ;

Α εμενα ασχολήθηκε πολύ. Μου έκανε κάποια υπόδειξη τεχνικής φύσεως για το πώς θα απλώσω την κόλλα. Το βίντεο είδε το μισό. Κάναμε ένα διάλειμμα για να δούμε αργότερα το άλλο μισό. Πέρασαν 5 χρόνια από τότε.

 

Τώρα θυμήθηκα ότι είχα ξεκινήσει να φτιάχνω μια συλλογή φωτό από τη βάφτιση του μικρού (δεν είχαμε φωτογράφο, ήταν δικές μας). Ήθελα να το κάνω σαν βιντεάκι με μουσική. Τα έφτιαξα αλλά ήθελα να ρίξει μια ματιά, δεν θυμάμαι γιατί. Έχει περάσει 1.5 χρόνος, δεν θυμαμαι καν σε ποιον φάκελο το έχω αποθηκεύσει!!!!!

 

Στο θέμα μας τώρα, δεν βρίσκω κάτι τόσο τραγικό. Όποιος δει το άλμπομ, δεν θα είναι μόνος του, θα του το δείχνει το ζευγάρι, οπότε θα διευκρινίσει ότι ήταν διπλός γάμος κλπ. Ανησυχητικό θα θεωρούσα να θέλει κάποιος να έχει φωτό σε κορνίζα νύφη την άδερφή του και όχι τη γυναίκα του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και με τον κουμπάρο. Είναι απόλυτα μη παρεξηγήσιμο και υπεράνω υποψίας! 

Just now, little lamb είπε:

Το ωραίο θα ήταν να έχει η νυφη (όχι η αδερφή του γαμπρού, η αλλη) με τον άλλο γαμπρό. Να μην έχει μία με τον μπατζανακη της ρε παιδί μου; :-P

 

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω πάντως ότι οι φωτογράφοι συνήθως όταν φωτογραφίζουν το ζευγάρι το βάζουν να κάνει σάχλες, να κοιτάζονται τετ α τετ, να κάνουν ότι μιλάνε, να την αγκαλιάζει απ'τη μέση κ διάφορα τέτοια, δεν στέκονται απλώς δίπλα δίπλα σαν τα kinder bueno οπότε ούτως ή άλλως  θα ξεχωρίζει ποιοι είναι ζευγάρι και ποιοι αδέρφια.

 

(Δεν ξέρω πώς μου ήρθε η παρομοίωση με τα kinder bueno, μάλλον τα λιγουρευτηκα!)

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Ας συμβιβαστει ο γαμπρός και να βάλει με την αδερφή του 4αδα και όχι μονο οι δυο τους. Σιγά το πράγμα, το ίδιο είναι. Είναι χαζομάρα να έχει φωτογραφία με τη γυναίκα του νύφη κ στην επόμενη σελίδα με την αδερφή του νύφη. Ας βάλει η αδερφή του στο δικό της άλμπουμ τους δύο τους που δε θα φαίνεται ότι ήταν γαμπρός. Ημαρτον τι άλλο θα ακούσουμε!:lol:

Ναι κ εγώ θα συμφωνούσα με αυτή την λύση :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα στην σελίδα που θα μπει η επίμαχη φωτογραφία να μπει και μια φωτογραφία με τους 4, καθώς επίσης και μια φωτογραφία της φίλης σου με τον μπατζανάκη. Έτσι, όλη η σελίδα θα έχει αυτό το "παράδοξο" που είχε έτσι κι αλλιώς ο γάμος.

 

Πάντως, στην τελική, σιγά το πράγμα! Στο κάτω-κάτω της γραφής, η άλλη νύφη αδερφή του είναι, δεν είναι ότι φωτογραφήθηκε με μια τυχαία άλλη νύφη ή π.χ. με την γυναίκα του αδερφού του (όπως θα συνέβαινε αν οι γαμπροί στον διπλό γάμο θα ήταν αδέρφια), τί ακριβώς ενοχλεί την φίλη σου?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις. Το θέμα το έγραψα για πιο αντικειμενική μάτια από τρίτους γιατί λογικό η οικογένεια της να υποστηρίξει αυτή όπως κ εγώ... Αν το έβλεπα από άλλη σκοπιά δεν ξέρω αν θα μου φαινόταν κάπως, ίσως πάλι ναι γιατί θεωρώ ότι το γαμήλιο άλμπουμ είναι αποκλειστικά του ζευγαριού αλλά μάλλον μόνο η @Lenia16 συμφωνεί μαζί μου κ με την κοπέλα οι υπόλοιπες βγήκατε πολύ "υπεράνω"!!!!!! :P:P:D

Πάντως να συμπληρώσω ότι η κουνιάδα της απ' ότι μου είπε γιατί το έκαναν ήδη το άλμπουμ δεν έβαλε καν φωτό τους 4 μαζί που ήταν διπλός γάμος!

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις. Το θέμα το έγραψα για πιο αντικειμενική μάτια από τρίτους γιατί λογικό η οικογένεια της να υποστηρίξει αυτή όπως κ εγώ... Αν το έβλεπα από άλλη σκοπιά δεν ξέρω αν θα μου φαινόταν κάπως, ίσως πάλι ναι γιατί θεωρώ ότι το γαμήλιο άλμπουμ είναι αποκλειστικά του ζευγαριού αλλά μάλλον μόνο η @Lenia16 συμφωνεί μαζί μου κ με την κοπέλα οι υπόλοιπες βγήκατε πολύ "υπεράνω"!!!!!! :P:P:D

Πάντως να συμπληρώσω ότι η κουνιάδα της απ' ότι μου είπε γιατί το έκαναν ήδη το άλμπουμ δεν έβαλε καν φωτό τους 4 μαζί που ήταν διπλός γάμος!

Μπα δε νομίζω ότι είμαστε υπεράνω, μάλλον οι περισσότερες είμαστε αδιάφορες με το θέμα του γαμήλιου άλμπουμ. Από ότι διαβάζω οι πιό πολλές με το ζόρι το κάναμε :). Εμένα μόνο η κόρη μου το βλέπει που και που, μια περίοδο ήθελε να το βλέπουμε συνέχεια, τώρα βαρέθηκε και αυτή. Η πλάκα είναι ότι κάτι λουλουδάκια στη γαμήλια ανθοδέσμη της θύμιζαν μπρόκολο και φώναζε ενθουσιασμένη "η μαμά κουβαλάει μπρόκολο" (η απομυθοποίηση του στολισμού). Τώρα έχει αρχίσει να αναρωτιέται γιατί δεν είναι και αυτή στις φωτογραφίες. Τι να της πεις; :)

 

Στο θέμα μας και πάλι, εγώ όσο υπεράνω και να ήμουν πάντως, γάμο με την κουνιάδα μαζί δε θα έκανα με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις. Το θέμα το έγραψα για πιο αντικειμενική μάτια από τρίτους γιατί λογικό η οικογένεια της να υποστηρίξει αυτή όπως κ εγώ... Αν το έβλεπα από άλλη σκοπιά δεν ξέρω αν θα μου φαινόταν κάπως, ίσως πάλι ναι γιατί θεωρώ ότι το γαμήλιο άλμπουμ είναι αποκλειστικά του ζευγαριού αλλά μάλλον μόνο η @Lenia16 συμφωνεί μαζί μου κ με την κοπέλα οι υπόλοιπες βγήκατε πολύ "υπεράνω"!!!!!! :P:P:D

Πάντως να συμπληρώσω ότι η κουνιάδα της απ' ότι μου είπε γιατί το έκαναν ήδη το άλμπουμ δεν έβαλε καν φωτό τους 4 μαζί που ήταν διπλός γάμος!

Χαχαχαχχαχα θεαααα η κουνιάδα :,) έκλαψα πολύ ωραίο τέλος 

Link to comment
Share on other sites

Λύσε μας τώρα σε παρακαλώ και την απορία που όλες έχουμε και καμία δε ρώτησε ευθέως...Τι σκέφτονταν όταν κανονιζαν διπλό γάμο;;; 2 γαμπροί, 2 νύφες, 6 συμπεθεροι, μια τάξη παρανυφακια, καμποσοι αδερφοί και αδερφές και 3-4 κουμπάροι παρατεταγμενοι μπροστά στο ιερο;; Και μετά από αυτές τις υπέροχες φωτο κατα τη διαρκεια του μυστηριου σαν ποδοσφαιρική ομάδα με τους αναπληρωματικούς, το θέμα ήταν η μοναδική φωτο με την αδερφη;; :-P :-P (Χιουμοριστικά ρωτάω, ο καθένας όπως θέλει κάνει το γάμο του, αλλά μου θυμίζει παλια ελληνική ταινία το θέμα διπλός γάμος. Δεν είχα ακούσει νέα ζευγάρια να το κανουν).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ήμουν cool ως προς το άλμπουμ, αντιθέτως, το έφτιαξα με πάρα πολλή επιμέλεια, διαλέγαμε τις φωτογραφίες πολύ καιρό, μελέτησα πολύ ποια θα μπει πού για να βγαίνουν ακριβώς οι σελίδες, τύπωσα και μερικές που μου εστειλαν φίλοι και κάποια πράγματα που δεν έβγαλε ο φωτογράφος (πχ τα καλάθια του ρυζιού) τα έκανα screenshot από το βίντεο! Απλά μου φαίνεται ακραίος ο προβληματισμός της κοπέλας. Αδερφή του είναι, δεν είναι καμιά ξένη. Για να πω την αλήθεια, μου πέρασε από το μυαλό ότι δεν υπάρχει και καμιά τρελή συμπάθεια μεταξύ τους. Μόνο έτσι θα το εξηγούσα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...